[ Dragan Varagic @ 12.12.2002. 06:33 ] @
Poruka na adresi www.elitesecurity.org/tema/17352 , ali i još nekoliko sličnih u poslednje vreme, podstakla me je da pokrenem pitanje - koliko je ovde osoba svesno šta znači učestvovanje u forumima, pored zabave, učenja novog i sl.?

Samo u poslednjih nedelju dana pogledajte postove pa ćete uočiti koliko je osoba izgubilo ovde neki kredibilitet, ili su napravili sebi anti-reklamu.

U svetu NetForum Marketing predstavlja jednu od najozbiljnijih tehnika online marketinga. Posmatrajte malo referentne forume iz različitih oblasti pa ćete tačno videti ko o tome vodi računa, a ko ne. Ova tehnika online marketinga ima toliki uticaj zbog toga što se nečiji kredibilitet stavlja u fukciju aktuelne tematike. Odgovori na pitanja početnicima, kvalitetne rasprave sa stručnjacima, postavljanje kvalitetnih pitanja..., skreće pažnju onih koji na ovakvim forumima dolaze do poslovnih partnera jednostavnim pregledanjem poruka.

ES je idealan primer toga kako treba veoma poštovati činjenicu da ovde ima skoro 7.000 članova. Npr. time što učestvujem i čitam različite poruke, samo na osnovu toga sam stekao utisak koga mogu odavde kontaktirati ako mi treba neka development usluga, ili usluga Web dizajna. Ne znam koliko vas (ne)razmišlja o tome da ovde prate forum i neke veoma uticajne osobe koje mogu da vas angažuju za posao, samo na osnovu vaših postova.

Posebnu priču predstavlja reklamiranje putem sig-a (potpis na porukama), gde takođe vidim da se ovde ne koristi baš toliko često.

Primer br. 2: Na mom sajtu stoji na svakoj stranici reklama za ovaj IM forum. Moj sajt (između ostalih) posećuju predstavnici praktično svih političkih partija, osobe iz marketinških sektora manjih i većih firmi, različiti menadžeri, vlasnici firmi... Neki od njih dolaze i na ovaj forum... (Ovo nisam napisao da bi se hvalio, ne treba mi to - ko razume, shvatiće)

Mislite o tome :)

Voleo bih da pročitam vaša mišljenja o uticaju koji ovaj forum već sada ima.
[ Reljam @ 12.12.2002. 08:05 ] @
Dragane, to je sve stvarno tacno, ali to vazi iz perspektive nekoga ko hoce nesto (proizvod, uslugu, organizaciju, sebe) da 'reklamira' na forumu. Nemoj da me pogresno shvatis, uopste ne mislim na reklamiranje u negativnom smislu. Ali ipak mislim da postoji odredjen broj ljudi koji ovde dolazi stvarno iz zabave, bez zelje da ostavi utisak ili da dodje do novih poslovnih partnera. Da li je to ispravno ili ne, tj da li je to optimalno iskoriscenje resursa (foruma), to je vec drugo pitanje.

Hvala sto si skrenuo paznju na taj efekat foruma, ako nista drugo barem ce se ljudi manje upustati u flameove ako procitaju ovo. :)
[ Batica @ 12.12.2002. 08:30 ] @
Pa..Moje misljenje je da nema ali da je ES na dobrom putu da stekne uticaj i to bas svojom neformalnoscu.
Ovo su bez obira koliko dugo traje ipak poceci jedne "organizacije" i ja sam zadovoljan vec samim tim sto postoji. Uz mali napor
i malu promenu (prosirivanje vec postojece) koncepcije ES moze da preraste u Kultno mesto na nasem prostoru.
Ocigledno je da dosta ljudi "ne ume" da ucestvuje na forumima, ili se cesto olako skrece sa teme (prvi sam ja) ili se svremena na vreme
pojavljuju ljutite "pubertetlije" kojima sa stavovima koje imaju ovde i nije mesto. Ali to su sve porodjajne muke drugacijeg nacina organizacije i komunikacije.
Bez obzira na "dobru praksu" ja ne ocekujem da me neko zbog mojim postova ovde angazuje (ili ne angazuje) u nekom poslu i siguran sam da ovo i ne treba da bude mesto za to
jer je tanka linija izmedju reklame, samoreklamerstva i zloupotrebe.
Sto se tice "potpisa na porukama" to ponekad kada se radi po svaku cenu i kada se ne vodi racuna o profilu i strukturi posetilaca ume da bude i antireklama (znaci mi smo ovde takvog profila i znacaja da se ne isplati platiti baner !).
[ trninic @ 12.12.2002. 13:46 ] @
Citat:
Dragan Varagic:
ES je idealan primer toga kako treba veoma poštovati činjenicu da ovde ima skoro 7.000 članova. Npr. time što učestvujem i čitam različite poruke, samo na osnovu toga sam stekao utisak koga mogu odavde kontaktirati ako mi treba neka development usluga, ili usluga Web dizajna. Ne znam koliko vas (ne)razmišlja o tome da ovde prate forum i neke veoma uticajne osobe koje mogu da vas angažuju za posao, samo na osnovu vaših postova.


Dragane, moram da te pitam sta su i ko su uticajne osobe? Postujem istorijski i ekonomski trenutak u kom se nalazimo, ali ne treba precenjivati znacaj, rezultate i trend razvoja informatike kod nas. Da budem potpuno iskren, biti uticajan ne znaci biti i kvalitetan. Tu dolazim do onih pitanja koja sebi s vremena na vreme postavljam, kako poboljsati kvalitet i kvantitet primenjene informatike u obrazovanju i ekonomiji, pored toliko 'uticajnih' ljudi u upravi, na fakultetima i preduzecima.

Inace, jedino sto mi pada na pamet kad nesto napisem na nekoj diskusiji je da taj stav mogu uspesno da odbranim.

Pozdrav,
Damir
[ Miloje Sekulic @ 12.12.2002. 13:47 ] @
Clanovi ovog foruma su predsednik Udruzenja ISP Vojislav Rodic i direktor Zavoda za IT&Internet Branislav Andjelic.
To sto nisu trenutno aktivni ne znaci da diskusije ne prate. Prate i te kako a to nije slucajno.
Kao sto nije slucajan ni baner Continental banke koji je dugo vremena stajao u vrhu foruma.

Pozdrav Miloje
[ Mihailo @ 12.12.2002. 14:36 ] @
Citat:
Dragan Varagic:
ES je idealan primer toga kako treba veoma poštovati činjenicu da ovde ima skoro 7.000 članova. Npr. time što učestvujem i čitam različite poruke, samo na osnovu toga sam stekao utisak koga mogu odavde kontaktirati ako mi treba neka development usluga, ili usluga Web dizajna. Ne znam koliko vas (ne)razmišlja o tome da ovde prate forum i neke veoma uticajne osobe koje mogu da vas angažuju za posao, samo na osnovu vaših postova.


Slažem se sa tim da ES forum (kao najveći i najkvalitetniji kod nas) ima tu "masu" odakle je moguće regrutovati ljude za određen posao i da može da predstavlja svojevrsnu berzu rada kada je u pitanju IT sektor. Naravno ne gledaju svi iz istog ugla, većina od tih ~7000 registrovanih članova dolazi zbog pomoći pri rešavanju nekog problema i (bar u prvo vreme) ne razmišljaju o forumu kao prilici za sklapanje posla i mediju za ličnu promociju. Zatim tu je deo ljudi koji dolazi isključivo zbog zabave (dosade), pa deo ljudi koji prati samo određeni forum iz hobija. Pritom, sigurno polovina članova još nije završila srednju školu. Sve u svemu, ne ostaje mnogo potencijalnih kandidata za posao, ali opet dovoljno da privuče poslodavce. Drugi je problem što se u Srbiji zapošljvanje (uglavnom) još uvek obavlja po kum-rođak-prijatelj principu, mada se ta praksa polako menja.

Ne znam koga si imao na umu kada si spominjao "uticajne" ljude koji posećuju forum, verovatno da ih ima, pa ih pozivam da se javno predstave (učlane), ne ujedamo. Nadam se da su diskusije na dovoljno visokom niovu (trudimo se) da ih nije sramota da se pojave ovde, a svojim učešćem bi pomogli da teme budu još kvalitetnije.
[ Batica @ 12.12.2002. 14:37 ] @
Miloje:"
To sto nisu trenutno aktivni ne znaci da diskusije ne prate. Prate i te kako a to nije slucajno. "
Nema opustanja, Drugovi misle na sve i sve prate :)
Ko je bre uticajan i na sta uticu.
Pa nasa zemlja je na pretposlednjem mestu po ekonomski slobodama i umesto da ukinu komunisticke zakone i donesu liberalne oni i dalje prave Zavode i izmisljaju toplu vodu. E stvarno mi je pun k... "uticajnih" i "vaznih" ljudi.
[ Dragan Varagic @ 12.12.2002. 20:20 ] @
Citat:
Batica:
Bez obzira na "dobru praksu" ja ne ocekujem da me neko zbog mojim postova ovde angazuje (ili ne angazuje) u nekom poslu i siguran sam da ovo i ne treba da bude mesto za to jer je tanka linija izmedju reklame, samoreklamerstva i zloupotrebe.

Trninic:
Dragane, moram da te pitam sta su i ko su uticajne osobe?


Naravno da osobe koje posećuju ES rade to iz svojih razloga - zabave, učenja, razbibrige, itd., ali mislim da je bitno istaći činjenicu kako osobe s kvalitetnijim postovima skreću pažnju većeg broja posetilaca i članova foruma. Na ovaj način se takođe izgrađuje uticaj :)

Bez obzira na neformalni ton foruma (što je izvanredno), i bez obzira što većina smatra da ovo ne treba da bude mesto samoreklamerstva i zloupotreba tog tipa sve više će dolaziti oni koji će imati neke koristi od pokretanja pojedinih tema. S druge strane, dobri proizvodi imaju ovde dobru prođu - npr. koliko je vas uzelo Visu Virtuon zbog postova na tu temu?

Što veći broj osoba bude shvatio značaj Marketinga putem Net foruma (u ovom slučaju je bolje reći PR na Net Forumima), ES je prvo mesto kod nas gde treba navratiti :)

Off Topic: Kad već spomenuh PR, da se pohvalim - od januara 2003. počinjem da predajem (klasičan) PR na www.esb.edu.yu (Program ICM, Dorset, England) :)

Inače, osnovu PR-a čini upravo organizovano vršenje uticaja u korist nekog pojedinca ili grupe (poslovne, političke, nevladine, formalne, neformalne...). Kada sam spomenuo uticajne osobe, ne znam kako vi to zamišljate, za mene su uticajni oni koji imaju mogućnost da doprinesu donošenju značajnih obuka (ne moraju direktno da ih donose), takođe (naročito) oni koji vas dovode do onih koji imaju neposredan uticaj (proširenje kontakata), i naravno oni koji imaju neposredan uticaj na donošenje bitnih odluka. Ima ih još, ali kod nas uopšte ne znači da predstavnici ovakvih grupa moraju obavezno da imaju i puno para. Za sada uticaj kod nas ne znači obavezno i imanje para, ali neće još to dugo trajati.

Kada ovako postavimo priču o uticaju, da li se slažete da ima takvih na ovom forumu?
[ Batica @ 13.12.2002. 14:59 ] @
Varagicu obrati paznju:
1. ES ima vlasnika (koji se ne eksponira sto ne znaci da je "niciji")
2. Vlasnik je napisao pravilnik o koriscenju ovog foruma
3. Vlasnik je predvideo da ce korisnici - tj. clanovi kao i posetioci imati potrebu za reklamom etc.... i za to je kao dobar "domacin" predvideo POSEBAN PROSTOR.
Jednostavno to je los i bedan marketing ako neko previdi bilo koju od prethodne 3 stvari i na mesta koja za to nisu predvidjena ostavlja svoje reklamne poruke.
[ Miloje Sekulic @ 13.12.2002. 15:43 ] @
Citat:
... na mesta koja za to nisu predvidjena ostavlja svoje reklamne poruke.


Koja su to mesta po tvom misljenju?

Pozdrav Miloje
[ Batica @ 14.12.2002. 09:02 ] @
Ako postoje mesta koja je neko predvideo i koja su predvidjena za reklamu (a vidis koja su) to izmedju ostalog znaci
da su i sva ostala mesta predvidjena za nesto drugo. To takodje ne mora da znaci eksplicitno da su sva ostal mesta
ZABRANJENA i nedozvoljena za isticanje rek. poruka. Medjutim, kao sto ljude nervira kada neko brka teme pa umesto da poruku ili pitanje ostavi u temi koja je predvidjena on to postavlja gde stigne i za njega kazemo da je diletant, na isti nacin je marketinski i PR diletant onaj ko ne postuje gore navedena pravila igre. On moze da misli da se bavi marketingom ali time generise uglavnom samo negativne efekte -sto na kraju krajeva jeste marketing ali kao sto sam vec rekao LOS marketing.
[ Mihailo @ 14.12.2002. 11:47 ] @
Citat:
Ako postoje mesta koja je neko predvideo i koja su predvidjena za reklamu (a vidis koja su) to izmedju ostalog znaci da su i sva ostala mesta predvidjena za nesto drugo.


Koji algoritam koristiš pri izvođenju ovakvih zaključaka?
[ Batica @ 14.12.2002. 12:02 ] @
Prosto, samo samo se potrudi da procitas do kraja sta pise.
[ Dragan Varagic @ 14.12.2002. 18:00 ] @
Ono na šta sam hteo da skrenem pažnju ovom temom jeste sistem pisanja poruka na forumima uopšte (pa i na ES-u). Što se tiče marketinškog prostora, to je čist advertajzing.

Pored vlasnika sajta, na forumima postoji i masa moderatora, hvala Bogu, pa zato ne treba brinuti za postove. Upravo je u tome i čar :)
[ broker @ 15.12.2002. 17:00 ] @

Meni je malo bezveze to da kao vodim računa šta pišem ovde jer to možda čita nek od koga mogu da imam finansijske koristi. To mu dođe kao licemerje.

Stojim iza svega što sam ikada napisao ovde i bilo gde drugde. To je ono što ja mislim a mišljenje neću promeniti zbog nekoga ko to potencijalno čita. Mogu samo eventualno da prilagodim rečnik ili da mišljenje uopšte ne iznesem.

Uostalom, pogledaj samo moje postove u Anti-spam forumu. Na šta bi ličilo ako bih ja sad pazio da se nekome ne zamerim pa izbegavam da objavljujem spam koji šalju firme ili osobe koje mogu da imaju uticaj na mene? Naravno, siguran sam da ima ljudi koji izbegavaju upravo takve stvari da se ne bi zamerili.

Štaviše u nekoliko navrata spameri su mi se obraćali da im pomognem da nađu način da promovišu svoje aktivnosti ili proizvode a da ne spamuju, čak i ako sam ih pre togha "opljuvao". :)

Dobar imidž može da bude i kada ljudi znaju da nešto radiš ili govoriš zato što si to zaista tako ti a ne radi imidža.
[ Dragan Varagic @ 22.12.2002. 09:33 ] @
Ilustracija onoga što sam ovde pisao može se videti na temi www.elitesecurity.org/tema/15602/4 - poslednji odgovor na stranici, "customer". Imate kasnije i komentare na ovaj odgovor...
[ Dragan Varagic @ 13.02.2004. 17:41 ] @
Bez obzira što je ova tema bila aktuelna dosta davno, njen sadržaj (kao i veći deo tema na ovom forumu) i dalje nije zastareo.

Ovde sam hteo da napomenem nešto što mi se desilo pre neki dan. Dobio sam jednog klijenta iz Hrvatske i ozbiljan Internet marketing konsalting posao (kakav inače obično radim za inostrane firme). Čovek mi je pri prvom kontaktu napomenuo da je na ES-u video moje diskusije, da je pogledao sajt koji stoji uz moje ime i u potpisu, i kontaktirao me je.

Ovo spominjem u prilog pisanjima na temu kako kvalitetna diskusija na ovom i sličnim forumima lako može dovesti do novih klijenata.
[ igorsa @ 09.03.2004. 17:50 ] @
Super što si flashbackovao ovu staru temu. Dakle ona je napisana 2002. kada je ES imao 7000 članova i kada je još kao takav imao određeni rejting na domaćem Internetu.
Sada se stvarno može govoriti o jednom da kažem "gigantu" među forumima što u našoj zemlji što na Balkanu. (language limit)

Smatram da je ovo odlično mesto i način podizanja svog kredibiliteta ali da mu to nije osnovni pa čak ni primarni cilj. Dobro je da se okupi određena elita iz navedenih oblasti i da se bolje upozna i sazna neke neformalne stvari koje možda neće uvideti samo na osnovu nečije prezentacije ili CV-ja.