[ kurtkobejn @ 01.05.2006. 13:08 ] @
1.Opiši kako ćeš odrediti žarišnu daljinu udubljenog zrcala pomoču komada papira?
2.Možemo li pomoću udubljenog zrcala i Sunčeve svjetlosti zapaliti papir?Gdje ćeš postaviti papir?
3.Navedi primjere uporabe konkavnih sfernih zrcala!
4.Navedi primjere uporabe konveksnih sfernih zrcala?
5.Navedi primjere gdje se koristi ispupčeno zrcalo?


(meni se ovo 4. i 5.čine istim)
[ Daniel011 @ 02.05.2006. 02:52 ] @
1. Udubljeno ogledalo usmerimo prema nekom udaljenom izvoru svetlosti (što udaljenijem to bolje, kako bi zraci koji dolaze do ogledala bili što parelelniji međusobno, pa će i određivanje položaja žiže biti preciznije). Komad papira postavimo između ogledala i izvora svetlosti i pomeramo ga duž ose ogledala (tj. duž pravca koji spaja ogledalo i izvor svetlosti). Kada se na papiru formira jasan lik izvora svetlosti, papir se nalazi u žiži.

2. Možemo. Postupak je kao pod 1., s tim da kao izvor svetlosti odaberemo Sunce. Papir, razume se, postavljamo u žižu.

3. Pa eto, jedan od primera upotrebe je ako želimo da zapalimo papir, a pri ruci nemamo upaljač ili šibicu.:-) Satelitske prijemne antene (koje su doduše paraboloidne a ne sferne, ali princip je isti) rade po principu tako što se elektromagnetni talasi koji dolaze sa satelita reflektuju o "tanjir" i sakupljaju se u njegovoj žiži, u kojoj je postavljen dipol, tj. sam prijemnik. Znači, paraboloidna antena ima ulogu ogledala za elektromagnetne talase. Slično je i kod satelitskih predajnih antena, samo obrnuto.
Kod većine baterijskih lampi, sijalica se nalazi u žiži konkavnog ogledala. Sijalica ovde predstavlja tačkast izvor svetlosti, a pošto se nalazi u žiži, zraci koji se odbiju od ogledala su međusobno približno paralelni.
Još jedan primer primene konkavnih ogledala je što se na njima dobija uvećan lik predmeta, pod uslovom da se predmet nalazi između ogledala i žiže. U prodavnicama postoje takva ogledala koja su sa jedne strane ravna, a sa druge su blago udubljena, pa kad se pogledaš na toj strani ogledala, vidiš svoje lice uvećano.:-)

I meni se 4. i 5. čine identičnim, osim što je pod 4. naglašeno da se pitanje odnosi na sferno ogledalo, a pod 5. se verovatno odnosi uopšteno na sva ispupčena ogledala. Dok konkavna ogledala sakupljaju (sabiraju) zrake u žižu, konveksna ogledala zrake rasipaju. Trenutno mi ne pada na pamet nijedan primer primene ovakvih ogledala, osim što takva ogledala umanjuju lik predmeta (za razliku od konkavnih, koja ga uvećavaju).

Ovo sa uvećavanjem i smanjenjem lika predmeta kod konkavnih/konveksnih ogledala možeš i sam proveriti, ako uzmeš neki CD ili DVD (poželjno da je neupotrebljiv) i dok se na njemu ogledaš, blago ga savijaš tako da prelazi u konveksnost ili u konkavnost pa ćeš primetiti da se i tvoj lik po odgovarajućoj osi skuplja ili širi...