[ dj cure @ 01.05.2006. 20:05 ] @
ocu da napravim kutiju za 4 elipse dimenzije kutije su 92x30x35.valjda ce biti od medijapana.imam te elipse a ne znam sta cu sa njima,ta kutija bi isla po zurkama i po rodjendanima.da stavljam sa bas refleksom ili da pravim kompresionu,dve elipse su kenwood a ove druge dve ne znam koje su.da li da stavljam nesto u kutiju neke pregrade sundjer..........ne znam nista o tome pravio sam samo vufer kutije.poenta je da bude sto jace.ako ima neko neke slike ili neka mi objasni.

[Ovu poruku je menjao drdrksa dana 05.05.2006. u 11:37 GMT+1]
[ bolebg @ 03.05.2006. 02:46 ] @
Pa kako znash dimenzije kutije, a ne znas nista?!?!! Kolike su te elipse, koliko su jake, kazi jos po nesto o njima, a ja cu ti reci NAJBOLJU ODPRILIKE kutiju koju da pravis...
[ dj cure @ 03.05.2006. 10:02 ] @
ma na tim kenwood elipsama pise 200w dvosistemske su a ove druge dve treba tek da dobijem,ma standardne elipse 6x9.poludeo sam zato sto mi niko nije do sad odgovorio,evo sad sam bio u drvo-dekoru i kupio medijapan,oni mi isekli.kutija je 95x35x35.medijapan 19mm.treba sad da ga je sastavljam.da li da stavljam bas refleks,bitno je da bude sto glasnije,da stavljam neke pregrade ,mislio sam da stavim samo jedni dascicu na sredini da ojacam kutiju.daj neku sliku ili objasni,da ne sjebem stvar a puko sam 20e za medijapan.pomagaj
[ bolebg @ 04.05.2006. 00:51 ] @
Kad si vec kupio medijapan za tu dimenziju, pravi takvu kutiju. Zvucnike verujem da ces da redjas na stranici 95x35, jel tako? Mozes da uradis samo jedno ucvrscenje na sradini, al posto je to debeo materijal nije neophodno. Moras negde na kutiji da uglavis rupu precnika 80mm. Imas da kupis SAL bassrefleks cevi 80mm sa nekom standardnom duzinom, to bi ti bilo najpametnije. Moras da stavljas lepak na spoju stranica OBAVEZNO i srafove... Kad ovakvu kutiju napravis probaj pa mi kazi simptome, ne sredjuj nista M O Z D A treba da se otvori jos jedna rupa al to cu znati kad napravis. Za sad ovako...
[ dj cure @ 04.05.2006. 09:34 ] @
zalepicu prvo silikonom pa cu srafiti,unutra cu zalepiti onaj sundjer kao kutija od jaja a posto zivim u sugavoj rumi nema nigde da se kupe refleksi,pa cu nabudziti od plasticnih oluka cev to je taman precnika oko 80mm.mislio sam jedan refleks iznad gornjeg zvucnika i jedan ispod donjeg zvucnika.onako u coskovima .npr jedan u gornjem desnom i jedan u levom donjem,sta mislis o tome
[ Guertch @ 04.05.2006. 16:51 ] @
Nemoj silikon nikako! Njegova isparenja su stetna po zvucnike, moze membrana da ti se odlepi posle nekog vremena itd. Morao bi da se susi mnogo dugo - 2 nedelje ili vise jel on dosta dugo isparava. A drugo bolji ti je drvofix za tu namenu. Znas kako sam ja radio: Prvo sam srafio, pa odsrafio, pa zalepio i stegao sa srafovima. Tako je najbolje ja mislim, a ima logike razmisli.
[ dj cure @ 04.05.2006. 20:36 ] @
ma silikon ne sme kad je u pitanju kompresiona kutija mada ja imam vufer u kompresionoj i sve je lepljeno silikonom i nikad nista nije bilo,kasnije sam napravio refleks i mnogo bolje radi.hvala sto brzo odgovoris,svaka pomoc mi je dobrodosla,izlepicu unutrasnjost obicnim sundjerom posto rebrasti nema da se kupi u rumi
[ bolebg @ 05.05.2006. 03:18 ] @
Isparenja stetna po zvucnike... Pa kad bi svi razisljali o takvim sitnicama, niko ne bi napravio kutiju. BOLJI je lepak (tutkalo) bilo kakvo, jer se stapa sa drvetom (spaja obe strane), dok silikon samo zapusava rupe i ne dozvoljava brujanje. Posle nekog vremena se kruni, al tebi tra kutija nece da traje 100 god. Izbusi rupu na jednom mestu, i ostavi mesta da mozes i drugu. Ako previse vazduha bude kuljalo na jednu rupu i ne svidi ti se zvuk izbusi jos jednu. Mada, kutija sa tim dimenzijama se previ za dve dvanestice i ima dve rupe od 80mm, ali nisam siguran da li ce za elipse da valja dve pa zato vidi sam.

Za cev mozes da uzmes i vodovodnu cev pa da budzis. Kazacu ti duzinu kad izmerim.

Sundjer moze da poboljsa zvuk za 2% ili da ga pogorsa za 2%, ali to je ne bitno. kod tebe ce poboljsati jer 4 zvucnika udaraju u istu stranu na kutiji (zadnju) pa da nije njega bilo bi brrujno i tuppo. Stavi ga cisto da bi dobio meksi bas.

Dokle si stigao?
[ Veljkovic83 @ 05.05.2006. 10:20 ] @
>
>
>
"Isparenja stetna po zvucnike... Pa kad bi svi razisljali o takvim sitnicama, niko ne bi napravio kutiju."

Covek lepo kaze, trebalo bi ga poslusati.
@Bolebg:
odakle izvuce onih 2% cisto me zanima :)
stvarno ne znam sto se dize tolika frka oko ovih zvucnika.
pa mozes da predpostavis kako ce oni zvucati i sa jednim refleksom i sa dva, zar ne?
[ dj cure @ 05.05.2006. 13:49 ] @
evo bas pre pola sata sam poceo da radim lepim nekim drvostikom i srafim.uzeo sam sundjer 3cm debline i lepim po svim stranicama osim po ovoj na kojoj su zvucnici,nju cu zadnju da stavim posto mi jos druge dve elipse nisu stigle,i probusicu samo jednu rupu za refleks.javi koliko dugacka cev mi treba,i rekao sam bitno je da se sto jace cuje zvuk je na drugom mestu ,mada necu bas da svira ko kanta,
[ Guertch @ 05.05.2006. 14:03 ] @
Generalno ovo pravljenje zvucnika na oko je jako nezahvalno i neizvesno.

Evo ti pradlog kako da radis reflex, mada ce te smoriti ovaj nacin pa ne verujem da ces tako da radis.

Uzmes cev koja je za precnik kraca nego dubina kutije (uzgred to ti je minimalno rastojanje od zadnje strane),
stavis je provizorno spolja, ali zaglavis nekako, pustis zvuk i onda je slusno skracujes, kad dobijes ono sto ti treba, gurnes je u kutiju, i zalepis i zastrafis, kako god si vec planirao.

Mada ne verujem da iko ima zivaca tako da radi, ja prvi ne bi, ali deluje mi ok ideja.

A za silikon, pa dobro ok, ako ne zbog isparenja (koja skracuju zivotni vek zvucnika), onda zbog onoga drugog sto si rekao, silikon ne lepo drvo samo ga zapusava, tako da, drvofix (bilo koja verzija).

Sto stavis veci damping (sundjer u tvom slucaju, mada je on najlosiji (ako je obican)) imaces, jaci bas, samo ako stavis previse imaces mutan bas, tako da predlog, polepi sundjer tako kako si heto, onda ostavi tu prednju plocu nezalepljenu pa probaj, ako hoces da promenis zvuk probaj da dodas jos jednu stranicu sundjera na zadnju stranu, ako ti se svidi, zalepi, ako ne izvadi pa zalepi ili probaj da stavis jos jednu. Damping moze mnogo da pomogne ako litraza kutije ne valja.

A ono 2% bolji zvuk necu da komentarisem.

Pozdrav.

[Ovu poruku je menjao Guertch dana 05.05.2006. u 15:08 GMT+1]
[ dj cure @ 05.05.2006. 18:36 ] @
to sa vadjenjem cevi znam pa je kasnije odsecem kad mi se zvuk svidi.evo jos samo da izbusim rupe za elipse i za bas refleks i gotovo.e cim da ofarbam kutiju ,sad sam probao auto lakom po nekom visku medijapana koji mi je ostao i nije mi nesto,e kako ja da povezem te elipse a da otpor bude priblizan 4oma.mislio sam 2 redno i druge dve redno,pa onra paralelno sve na jedan kabl,i taman mi pojacalo kad se bridzuje toliko gura.
[ Guertch @ 05.05.2006. 20:05 ] @
Pa od koliko su oma elipse?
Ti te dve kutije hoces da povezes kao jednu? Pa to je onda mono? Meni to nema bas smisla?
[ Arnold Layne @ 05.05.2006. 23:10 ] @
pa koje sda dve kutije koliko sam ja shvatio covek hoce sve cetiri da gurne u jednu kutiju - tako se i tema zove:)

A sto se impedanse tice ako su ti elipse od po 4 ohma svaka onda moze tako kako si rekao. Ako nisu moraces malo drugacije da slazes.

medijapan se generalno tesko farba. Imaju neke osnovne boje koje se prvo nanesu pa ismirglaju da bude ravno, pa se onda farba lakom. Nisam bas upucen. Najcesce se stavlja furnir - to izgleda najlepse ali je mucenje. A ja ih presvlacim eko kozom - ili skajem - ali to su uglavnom kasbineti za gitarska pojacala pa to ide prilicno lepo.

Pozdrav
[ dj cure @ 06.05.2006. 00:13 ] @
pa da elipse su po 4 oma.ma kupicu sutra neku temeljnu boju sa drvo,pa cu onda lakom farbati ili cu po toj temeljnoj lupiti neku drugu boju,videcu sta ima da se kupi.samo da mi stignu jos te dve elipse pa da izbusim rupe i gotov sam.
[ dj cure @ 07.05.2006. 13:04 ] @
ubacicu jedan refleks f80 i da li mogu da ubacim jedan od f 65 da li to ima neke veze ako su razlicitih precnika.kupio sam lak sivu za drvo i ofarbao sam iz dve ruke i lepo je ispalo.molim nekog da mi kaze koliko cev treba da bude dugacka
[ bolebg @ 07.05.2006. 15:07 ] @
Stavi za pocetak samo tu f80, treba da bude dugacka 100tinak mm. Stavljaj to pa da nam kazes kako se cuje... Nisi je jos ni napravio, a vec razmisljas o farbanju.

E, a za ona 2% sam cuo negde
[ dj cure @ 07.05.2006. 20:24 ] @
pa ja sam vec ofarbao ,sap samo izbusim rupe i zasrafim prednju stranicu.
[ dj cure @ 12.05.2006. 23:01 ] @
zavrsio sam sve izbusio sam jedan refleks i vazduh gotovo da ni ne izlazi.a nije ni jako .ocekivao sam mnogo jace.
[ reper @ 13.05.2006. 19:47 ] @
Slike slike slike! :) ;)
[ Guertch @ 14.05.2006. 01:39 ] @
Probaj da zapusis reflex, moguce da ces dobiti jaci bas. Zapusi rukom ili angazuj nekoga da ti to uradi dok ti slusas malo podalje od kutije. Takodje za dublji bas mozes da dodas jos dampinga. Probaj takodje da stavis duzu cev za reflex (ovo nisam siguran ali logicno mi nekako) ako si staru vec fiksirao nadji neku koju ces da stavis u nju i tako produzis reflex.

Pa jel sam ja lepo rekao da je ovakvo pravljenje kutija nezahvalno.

Ali cek, mozda ti treba jace pojacalo.

Ne znam stvarno.
[ bolebg @ 15.05.2006. 00:55 ] @
Aj malo bolje opisi taj los zvuk, kakav je bas, kad pojacas jel ti iskacu zvucnici previse, jel nekako tupo i mutno??

Cek malo, da te se mozda zvucnici ne potiru, kako si ih vezao na pojacalo?


I da, aj posalji neku sliku da vidimo?
[ Guertch @ 15.05.2006. 02:51 ] @
Da bole je u pravu, moguce da si vezao zvucnike lose, jel si pazio na plus minus zvucnika? Jer ako nisi logicno je sto je lose - kako jedna membrana ide spolja druga ide unutra - tako ne moze.
[ dj cure @ 16.05.2006. 21:36 ] @
ma nekako mutno,vezao sam dva redno pa onda paralelno .ma izgleda je pojacalo slabo.jace se cuje kad rade samo dva nego kad rade sva cetri
[ novmaher @ 24.08.2006. 21:41 ] @
pozdrav svina na temi,za pocetak.ako radis zatvirenu kutiju trebace ti veca snaga da izvuces maksimum iz te kutije i zvucnika al ja mislim da ti je bolje da radis otvorenu ali da bas refleks cevku kad je stavis probas da prosiris da na
kraju u kutiji,trebalo bi da dobijes prodorniji zvuk al moras da vidis duzinu refleksa jer to 70%ti zaisi bas od refleksa,koliko se ja razumem al veoma malo