[ NastyBoy @ 02.05.2006. 23:33 ] @
Nedavno sam chitao blog hardcore Linuxovca koji je preshao na Mac, i jedna od njegovih opaski (buduci da je tvrdokorni pristalica OSS-a) je da je shareware koncept na kom se zasniva veliki broj aplikacija za Mac "ridiculous", tj. idiotski.

Mozhe biti, ali...

http://macromates.com/blog/arc...6/05/01/cocoa-radio-interview/

Intervju sa Allan-om Odgaard-om, tvorcem fenomenalnog TextMate editora (jedan od razloga za moj Mac-Switch).

Pre 4 meseca, kada sam kupio licencu, bio je na broju 5700.
Prochitajte koliko je licenci prodao do danas - cca. 10000, i kriva prodaje ima gotovo eksponencijalni rast.
Za manje od dve godine mu to dodje zdravih ~400K evritja prometa :)

Ako je neko i mislio da je OpenSource/free/donationware ugushio shareware trzhishte ovaj primer prava kontratezha! Od ostalih, chini mi se da se Delicious Library i VoodooPad prodaju odlichno kroz shareware model (tj. to sam saznao kroz blogove autora, mada pretpostavljam da se i drugi znachajniji shareware parchici softvera za Mac prodaju sasvim OK).
Barem je meni, kao programeru kome softver placa rachune, jako drago da prochitam ovakve vesti, mozhda chak i zavolim onaj ruzhni Objective-C :)

Interesantno da je ovaj model na PC-u gotovo izumro (ili se meni tako chini), na Linux-u gotovo da ne postoji, a na Mac-u je i nakon 2 decenije zhiv i zdrav, uz gotovo fanatichnu vernost korisnika (bash u sluchaju TextMate-a)...

[Ovu poruku je menjao NastyBoy dana 03.05.2006. u 00:34 GMT+1]
[ madamov @ 03.05.2006. 08:43 ] @
Citat:
Nedavno sam chitao blog hardcore Linuxovca koji je preshao na Mac, i jedna od njegovih opaski (buduci da je tvrdokorni pristalica OSS-a) je da je shareware koncept na kom se zasniva veliki broj aplikacija za Mac "ridiculous", tj. idiotski.

Sa kojim obrazloženjem je to rekao? Mislim, da li misli da bi svi trebalo svi koji pišu programe za OS X da ih stave u OpenSource ili se njegovi programi nisu prodavali?
[ NastyBoy @ 04.05.2006. 14:29 ] @
To je jedan od blogova tipa "evo i ja kupih Meka", s'tom razlikom shto chovek poznaje tematiku buduci da je koristion *nix celog zhivota. Neke stvari iz njegovog komentara stoje (recimo da Apple-ov kernel nije bash za ponos, sporost gui-a etc.), ali je opaska o "idiotizmu shareware modela" jednostavno netachna, koliko god GNU zealoti tvrdili drugachije. Inache sam postovao paralelu nakon shto sam video kako je tekla prodaja TextMate-a.

Na zhalost, zagubio sam link do tog bloga, jako zanimljivo shtivo... mislim da je on skovao chuveni "iTaliban" kao opis fanatizma kod korisnika Mac-a :)
[ madamov @ 06.05.2006. 08:53 ] @
Koliko ja vidim, shareware tržište za Mac je prilično razvijeno. Interarchie FTP klijent (ranije Anarchie) je tipičan primer uspešnosti, napisao ga je jedan Australijanac kao shareware program da bi danas imao firmu koja razvija nove verzije (nedavno je izašla verzija 8). Pa i StuffIt arhiver je nastao kao shareware program.
[ hulja @ 06.05.2006. 09:08 ] @
blogovi sluze za iznosenje licnih misljenja ali ne mozes uzimati misljenje jedne osobe kao amin.
to je najbolje rekao ja mislim dusan markovic ako bi pitao srbe da li da izvrsimo kolektivno samoubistvo pola bi bilo za a pola protiv.
[ NastyBoy @ 06.05.2006. 12:32 ] @
Ma naravno da se blogovi chitaju sa odstojanja.
Ovaj je bio interesantan iz razloga shto je previshe blogova switchera sa Win-a, koji su svi slichni ("zashto zeleno dugme ne maximizuje prozor?"), dok je ovaj blog od vishegodishnjeg korinika Linuxa.
Probacu da nadjem ponovo taj link, jer mi je jako interesantno razmishljanje gnu-ovaca na temu shta (sve?) treba biti besplatno dostupno i chinjenica da Mac trzhishte i dalje pochiva na istom biznis modelu kao i u devedesetim.
However, glavni fokus je na TextMate-u, i jako me raduje da je uspeo toliko dobro da se proda za veoma kratko vreme (2 godine, u poredjenju sa BBEdit-om koji, chini se, postoji "od uvek", i koshta mnogo vishe od TM-a)
[ madamov @ 08.05.2006. 21:32 ] @
Da budemo iskreni, BBEdit je uvek bio komercijalni proizvod, tj. nikada nije bio shareware.