[ CrOsSBoY @ 12.12.2002. 21:05 ] @
Pozdrav svima sa foruma . Interesuje me vec duze kako da pravim programe za komunikaciju sa spoljasnim uredjajem (npr. tv , radio ... ) . Tj . da neko objasni na najjednostavnijem primjeru ( bar mislim da jeste , ako ima jednostavniji navedite ga ) kako povezati racunar sa prekidacem za recimo svjetlo i napisati program za paljenje i gasenje svjetla ????
Hvala
[ Ivan Tanasic @ 12.12.2002. 23:09 ] @
Odgovor se krije u kontrolisanju releja preko, recimo, paralelnog porta... :) sto si tice uredjaja tipa sijalica, pec (neko je ovde imo slican zahteve) itd... za stvari tipa led dioda :P, malo motor itd, ne treba ti relej (jel se pise sa j ili bez ?: )))) vec mozes i preko samog serijskog/paralelnog porta... itd... tu postoji hiljadu jedna mogucnost (infra red, rf....)


[ CrOsSBoY @ 13.12.2002. 13:22 ] @
Problem je sto ja tek pocinjem da radim sa tim tako da tih 1001 mogucnost otpada :) . Bilo bi stvarno od pomoci kad bi mozda objasnio koji pin sa paralelnog porta treba da se koristi i cemu sluze ostali pinovi . Tek pocinjem ovu oblast , tako da bi svaki savjet , predlog , literatura dobro dosli. Hvala ..
[ Ivan Tanasic @ 13.12.2002. 18:51 ] @
Jebi*a, mogo si malo dapotrazis po forumu ali nema veze... evo po stoti ljubilarni put :)

http://www.beyondlogic.org

Uzivaj
[ CrOsSBoY @ 15.12.2002. 15:59 ] @
hvala na linku . Sajt je odlican ... Nego jedno pitanje ....

#define DATA 0x03bc
#define STATUS DATA+1
#define CONTROL DATA+2

main()
{
outport(DATA,0x00)
}

program za gasenje pina br.2 . Da bi ga iskljucio potrebno da dva puta startujem program . Isto vazi i za paljenje . zasto ? kako cu onda da napravim petlju za led flesh ??
[ Okram_marko @ 01.11.2003. 15:03 ] @
Dedaj nešto prciznije!
[ virtualx @ 01.11.2003. 15:52 ] @
i ja planiram napraviti vezu kompa i releja.
jedini je problem sto mi ne radi software za tu namjenu.
profesor mi je dao mali program napravljen u visual basicu sa kojim se mogu ukljucivati 6 releja.
kako da pokrenem taj program.
gdje da skinem sa neta program koji moze otvoriti taj software?

ako koga zanima evo dajem vrlo jednostavnu semu za spajnje releja sa lpt portom.
[ lima_kozarac @ 31.10.2005. 18:02 ] @
mozda dizem temu iz pepela al eto...

ja koristim ovakakv interface i jako se jednostavno kontrolise iz Q-basica

imam par programa koji sluze cisto za otvaranje / zatvaranje izlaza

u qbasicu napises

OUT 888,1 - otvara relej 1 ili daje 5V na 2 pinu paralelnog porta
OUT 888, 0 - sve pinove "set-a" na 0

ti programi mogu raditi u swim windowsima osim XP-u

ako imas XP onda samo treba da napravis boot cd sa qbasicom i bootas samo to, i normlano radi.

ako te sta zanima pitaj na mail
[ todorva @ 01.11.2005. 13:47 ] @
Imas sve o tome na sajtu http://milan.milanovic.org/skola