[ jabukavasa @ 04.05.2006. 18:32 ] @
Ljudi,nabavio sam Mepis novu verziju!!!I sad naravno problemi sa modemom!!!
Da ne bih smarao sad,resio sam da kupim novi modem!!!
Samo mi navedite koji da kupim?????
[ codemaster @ 04.05.2006. 19:31 ] @
Bilo koji RS232 modem, serijski externi. USR, Sweex...
[ tdjokic @ 05.05.2006. 01:20 ] @
Eksterni, seriski modemi su nezavisni od OS-a i drajvera. Sa te strane im nema premca. Sa druge strane, sve vise ploca napusta com portove, ovakvi modemi su malo glomazni i imaju dosta zica oko sebe pa mogu da budu i smetnja. Cena im je uglavnom veca od internih, PCI winmodema.

Mepis je odavno imao u sebi integrisane, pripremljene za rad drajvere za nekoliko winmodema. Mislim da se radi o Lucentu, Intelu i SmartLinku, ali naravno, ne za sve modele. Ti drajveri rade i pod Live rezimom. Ne znam kako je kod najnovijeg Mepisa, ali kod starijih je bilo ovako. To je PROVERENO, nije rekla-kazala

To ti daje mogucnost da odneses Live CD kod prodavca i, ako je on za to, na licu mest probas da li Mepis pokrece modem koji izaberes - on stavi modem u racunar, ti das svoj Live CD i probate. Mislim da bi Intel 536ep bio dobar izbor ili Lucent. Cak ne treba nista ni podesavati telefonski broj itd., samo odes u kppp i pritisnes Query i on ce ga naci ili ne i odmah je sve jasno.

Jos jedno pitanje: kako si nabavio Mepis 6.0 kad je upravo izasao "The second beta of SimplyMEPIS 6.0 has been released." - dakle, to jos nije "pravi" Mepis, nego probna verzija.
[ slaks @ 05.05.2006. 16:04 ] @
Upravo tako ako hoćeš da odvojim malo više para, lepo uzmi eksterni seriski i rešio si problem sa modemo zauvek a reč drajveri ti više neće ništa značiti
[ jabukavasa @ 05.05.2006. 17:25 ] @
Eh....
Danas sam kupio neki modem....kao Lucent!!!
Ali nije!!!!
Probao sam ga ali ne radi!!!Cak i pod winxp se konektuje sa brzinom tipa 12kb/s-26kb/s!!!
Strasno!!!Ima cip Agere 56 lp-450 v.92!!
Vrati cu ga pa cu traziti iskljucivo bas lucenta!!!!
[ jabukavasa @ 05.05.2006. 17:33 ] @
A da,pa skinuo sam beta verziju,kao sto pise tamo!!!
I ono probao sam na poslu,odmah je prepoznao sav hardver,doduse imamo adsl preko mreze,tako da je net sljakao bez problema!!
Kod mene sam jos provalio da ni stampac nece da radi!!U pitanju je Lexmark X5150,a on u sebi nema za njega drajver,vec samo za neke!!!
[ tdjokic @ 05.05.2006. 19:47 ] @
Citat:
slaks: Upravo tako ako hoćeš da odvojim malo više para, lepo uzmi eksterni seriski i rešio si problem sa modemo zauvek a reč drajveri ti više neće ništa značiti :)

Nemojte ljudi tako! Evo spiska prikljucaka na osnovnoj ploci A8N-SLI Premium, koju sam nasao na brzinu kao dokaz za moju tvrdnju da com portovi nestaju:

1 x Parallel
1 x PS/2 Keyboard
1 x PS/2 Mouse
1 x Audio I/O
2 x RJ45
1 x S/PDIF Out (Coaxial)
1 x S/PDIF Out (Optical)
4 x USB
1 x IEEE1394



Gde tu ukljuciti eksterni, SERISKI modem? Ploca ima samo paralelni port, nema seriski i to ce biti sve cesci slucaj. Winmodemi su pristojno podrzani u Linuxu, obzirom na sve okolnosti. Ne rade uvek sa najnovijim kernelima, uvek treba da prodje neko vreme dok neko ne napise drajver, ali se uglavnom napise.

Situacija sa hardverom je ocajna - proizvodjaci nam tu rade sta hoce, u borbi za profit. Svaki cas nesto novo, a staro ne pasuje vise. Ukidaju ne pojedine procesore ili graficke kartice ili bilo sta, nego cele sisteme. Socket 462 (socket A) AMD procesori se vise ne prave, bar koliko je meni poznato. Kad meni bude crko procesor, koji je bas za taj socket, moracu da kupujem novi, znaci drugacij, sto automatski znaci i novu osnovnu plocu, koja verovatno nece vise imati AGP slot pa treba kupiti i novu graficku - PCI-E itd., ili da budzim nesto polovno.

[Ovu poruku je menjao tdjokic dana 05.05.2006. u 20:53 GMT+1]
[ slaks @ 05.05.2006. 20:15 ] @
Citat:
tdjokic: Nemojte ljudi tako!.......


Pa onaj koji želi Linux na svojoj mašini + modemsku vezu on će malo da zagleda šta kupuje zar ne?????

A to što com portovi nestaju, pa polako nestaje i modemi, za nekoliko godina ga većina neće koristit, tako da sve ovo što si rekao: "može da bude ali nemora da znači"
[ mili38 @ 15.05.2007. 20:27 ] @
Izasla je verzija za mepis 6.5 i ima nekih problema sa modemom 536ep , kojih nije bilo sa starim verzijama koje su prepoznavale 536ep i u zivoj . Na mepisovoj strani izasao je savijet za rjesavanje problema , nisam probao , ali je uzivo izgledao super . Molba za sve eksperte , probajte pa javite rezultate .
[ Body Bag @ 16.05.2007. 14:28 ] @
Lucent modem ces tesko naci(pravi Lucent a ne Agere koga si ti uzeo) i koga Win u kontrolnom panelu prepoznaje obicno kao Lucent Win Modem i koji provereno radi pod linux-om-ja sam imao takav pre nego sto sam kupio "hardveras"
Jednostavno u pitanju su stariji modeli koji se vise ne proizvode poodavano-jedino ako je nekom ostalo na lageru,ili da nadjes polovnjak preko oglasa...
Agere koga si ti pazario pod linux-om ne radi(bar koliko ja znam)
Sto se tice RS 232 ili serijskog ext modema-pa jbg prilikom kupovine hardvera treba pogledati da li postoji serijski RS 232 prikljucak na ploci
Mada kablic koji dolazi uz ext modem ima i prikljucak za parallel port,tako da bi trebao da radi i preko njega bez problema
Najbolje bi bilo da,ako se odlucis za hardverski modem,probas isti na licu mesta i vidis da li radi preko nekog live distroa u slucaju da tvoja ploca nema serijski vec paralelni port
Ako ti je to skupa varijanta,pazari Intel 536EP ili 537EP modem koji provereno rade i za koje imaju drajveri i koje provereno mozes instalirati uz manje ili vise truda...
Po meni je glupo uzimati/odluciti se za neki distro samo zato sto u njemu imaju drajveri za ovaj ili onaj soft modem,a ne gledati pritom i druge stvari...