[ Uranijum @ 05.05.2006. 15:44 ] @
Kada pritisnem dugme za paljenje, ne desava se apsolutni nista. Ni ventilatori se cak ne vrte, a kamoli neko pistanje ili tako nesto. Ploca je Chaintech 6ATA2, procesor je celleron na 800, bio overklokovan na 1000. Napajanje je ok, probano je vise njih, dilema je ploca ili procesor, mislim. Dali je niko imao slicnu situaciju?
[ deksi10 @ 05.05.2006. 16:08 ] @
Moj drugar je imao pre neki dan isti problem, i ispostavilo se na kraju da je bila riknula grafika!. Mada, ispitaj komponentu po komponentnu, to ti
je jedini nacin da nadjes sta je.
[ musicmaster @ 05.05.2006. 16:30 ] @
Probaj da prebacish memoriju iz jednog u drugi slot.Ili memorije,shta vetj.
[ ajaugi @ 05.05.2006. 16:52 ] @
Ja sam prije godinu dana imao isti problem. Pri paljenju se nije desavalo APSOLUTNO nista. U servisu su rekli da je otisla maticna ploca, pa je zamjena bila neizbjezna. Teoretski moze biti da se iskopcalo napajanje iz ploce, pa da ploca ne dobija struju. Takodje teoretski moze biti da su se iskopcale zice dugmeta za ukljucenje kompa sa ploce. Otvori kuciste pa malo pogledaj, ali najvjerovatnije je ploca. Pozz
[ JOJO847 @ 06.05.2006. 14:19 ] @
da bi se racunalo ukljucilo potrebno je da su napajanje i maticna ploca ispravni. Ovdje ja bacam 90% sumnji na plocu!
[ maliradojca @ 07.05.2006. 01:41 ] @
prekidac je mozda neispravan, zna da se nakupi patina na prekidacu.. :)
[ jagger @ 07.05.2006. 10:00 ] @
Ako se nevrti ni ventilator u napajanju verovatno je problem do napajanja. Ako ti je AT napajanje ili prekidac zeza ili je riknulo. Ako je ATX napajanje, tu je malo komplikovanije, jer se ATX pali preko maticne ploce, mozda je otisla maticna pa ne moze da upali napajanje a mozda samo napajanje. Najbolje bi ti bilo ako mozes da nabavis napajanje od druga i proveris da li komp radi sa tim drugim napajanjem
[ JOJO847 @ 07.05.2006. 10:18 ] @
@maliradojca
Ako je taster za ukljucivanje na bilo koji nacin zaribao, lako se spoji ovaj za reset ili jednostavno neka pikne zicicama ili nekim jumperom.
[ Uranijum @ 07.05.2006. 11:59 ] @
Hvala svima. Nazalost riknula je i ploca i procesor, koliko ja vidim. Napajanja probano nekoliko, prekidaci OK. Probao na moju plocu da stavim drugi procesor i ne radi opet. Probao moj procesor na drugom racunaru i cim ga upalim pisti isprekidano i jednolicno (kao EKG, samo duzi pijuci). To znaci da je crkla i ploca i procesor, zar ne? :-). Procesor je bio Celleron 800/128 kb/100 a radio je overklokovan na magistrali oko 140 MHz, tako su mi ga prodali pre nedelju dana. Naravoucenije: nemoj preterivati sa overklokom - ili jos bolje - nemoj to uopste da radis!!!
[ maliradojca @ 07.05.2006. 12:09 ] @
Malo sam se nasalio za prekidac.Vezano za plocu, da li si radio clear CMOS? Ne bi trebalo da je i ploca riknula tek tako od klokovanja, ako si i dalje zainteresovan, izvadi bateriju sa ploce i ostavi tako 24 sata,pa probaj opet,ako si u mogucnosti.Jer moguce je da je neispravan procesor zaglupeo plocu.
[ StORM48 @ 08.05.2006. 19:22 ] @
Samo informacije radi - kada su neispravni procesor, memorija ili grafička i ukoliko je napajanje ispravno (kao i ploča) nema načina da se apsolutno ništa ne uključi. Kada nijedan ventilator ne radi, može biti samo do napajanja ili ploče.

Memorija uzorkuje zaglavljivanje, pištanje, nekontrolisano resetovanje ili gašenje u krajnjem slučaju. Grafička slično, a procesor obično uzrokuje da cela mašina ćuti (izuzev ventilatora koji se uvek probude) i ništa ne pišti.

Pozdrav

[Ovu poruku je menjao StORM48 dana 08.05.2006. u 20:23 GMT+1]
[ Uranijum @ 09.05.2006. 17:17 ] @
Pisem da bih razjasnio celu stvar. Probao sam 2 napajanja, sem mog i oba su slucajno bila neispravna, sto sam slucajno otkrio. Sve je ispravno, i ploca i procesor, tj. racunar sad radi. Jedino ponekad hoce da se u radu zaglupi i zablokira, a ponekad nece da se upali, no to se retko desava. Mislim da je u pitanju los konektor na ploci za memoriju??? Sta vi mislite? Hvala svima na savetu!
[ Fuzz @ 09.05.2006. 17:38 ] @
Zar nisi rekao da procesor nece da radi na drugoj masini?
[ buljko @ 09.05.2006. 18:59 ] @
Citat:
Fuzz: Zar nisi rekao da procesor nece da radi na drugoj masini?


Tu moze doci do nekompatibilnosti MB i procesora ali...
Citat:
Uranijum: Hvala svima. Nazalost riknula je i ploca i procesor, koliko ja vidim. Napajanja probano nekoliko, prekidaci OK. Probao na moju plocu da stavim drugi procesor i ne radi opet. Probao moj procesor na drugom racunaru i cim ga upalim pisti isprekidano i jednolicno (kao EKG, samo duzi pijuci). To znaci da je crkla i ploca i procesor, zar ne? :-). Procesor je bio Celleron 800/128 kb/100 a radio je overklokovan na magistrali oko 140 MHz, tako su mi ga prodali pre nedelju dana. Naravoucenije: nemoj preterivati sa overklokom - ili jos bolje - nemoj to uopste da radis!!!


...dva nikada nije bilo nekoliko. Ne bi me cudilo da se sutra desi neko novo cudo. U savetima koji se daju nekom, uvek se polazi od toga da neko ko se upusti u bilo kakvu intervenciju na racunaru ima bar elementarno (pred)znanje o tome sta radi i da su nam prezentirane proverene i sigurne informacije. Ovako, rizikujemo da na osnovu decidnih tvrdnji, najblaze receno laika, ulecemo u zonu pretpostavki koje su na granici smislenosti da bi nam on na kraju rekao... nesto slicno ovome gore. Ako slozimo sve kockice iz gornjih postova, mozda cemo doci do situacije da i ovo na kraju treba uzeti sa ogromnom rezervom. Verovatno ovde ima neko naravoucenije...
[ Tosaxxx @ 10.05.2006. 12:32 ] @
Pa problem je sto ljudi ne definisu svoj problem koji imaju kako treba, nego samo lupetaju, tipa, pomagajte, ne radi ovo, ne radi on, a ne proverivsi prethodno neke elementarne stvari... I onda mi pokusavamo, lupamo glave i ostalo, ne bi li mozda uspeli da resimo neki problem, koji u startu nije definisan, a mozda i nije problem u opste...
[ Uranijum @ 10.05.2006. 16:17 ] @
Da, verujem da sam vas razocarao, (sebe ponajvise) ali stojim iza svega sto sam rekao i dalje tvrdim da je sve bilo kako sam opisao. Sto se tice napajanja, tu sam stvar objasnio, napajanja su bila pozamljena i ja sam predpostavio da su bila ispravna, a moje su se pretpostavke pokazale kasnije kao netacne. Sto se tice procesora, to ni sada ne umem da objasnim, jedino znam da je ploca na kojoj je proban procesor bila ispravna, i sada je. U pitanju je ploca Chaintech 6VIA3 ako se ne varam, na njoj je radio Celleron na 900 MHz. Cudan, i u nekim stvarima neverovatan splet okolnosti koji me je naveo na pogresne zakljucke stvara kod vas sliku o meni da sam "laik", "bez osnovnih predznanja..." sto svakako nije tacno. Vrlo cesto otklanjam razne kvarove na racunarima, raznorazne prirode, a sad sam dosao u priliku da ne umem da objasnim neke stvari. Los dan, mozda. Mozda trenuci umora ili previdjanja nekih banalnosti...Hvala jos jednom svima koji su se ukljucili i pomogli savetima. Necu se vise ukljucivati na ovu temu, ma kakve provokacije ili kritike, opravdane ili ne, budu dolazile na moj racun.
[ buljko @ 10.05.2006. 18:24 ] @
Vidi, Uranijum, efekat ovoga sto si ti napravio je da se mozda MI vise ne javljamo na necije molbe za savetom jer, verovao ili ne, vec nekoliko puta sam video (ukapirao) na forumu slicne situacije koje su bile CISTA PROVOKACIJA! Cilj je bio da se bas ljudi koji su jako upuceni u problematiku navedu na pogresan put i da "neko" na kraju ispadne pametan a oni blesavi. Veruj mi, niko ne voli da ispadne "cipiripi" i posle toga se dobro cuva da se ponovo ne navuce na isti nacin. Od njih te razlikuje SAMO ovoj zadnji post gde se vidi da ti to nije bila namera i samim tim je sve ostalo OK. Sve ovo shvati kao kritiku a ne uvredu. Stavi se u nasu situaciju pa proceni da li su kritike opravdane ili ne. I jos jedan savet... Ne mozes servisirati racunare bez MAKAR JEDNOG kompleta kakvih-takvih ali, SIGURNO ISPRAVNIH komponenti. Tako kako si sada radio, cista je sreca sto nisi napravio bilo kakvu stetu a ne korist!

PS. Obrati malo paznju, videces da postoje clanovi kojima se niko vise ne odaziva na molbe, izizev novih i neupucenih! Primetices i zasto.
[ jagger @ 10.05.2006. 22:27 ] @
Citat:
Uranijum: Da, verujem da sam vas razocarao, (sebe ponajvise) ali stojim iza svega sto sam rekao i dalje tvrdim da je sve bilo kako sam opisao.

Neznam sada da li je sve "iskreno" govorio ali evo sta se meni desilo pre neki dan:

Opravljam staru AT konfiguraciju (socket 7 ploca sa AGP-om). Kada su je doneli rekli su mi da cas hoce pa cas nece da radi. Upalim komp, i radi (cuje se testiranje BIOS-a) ali nema slike. Ugasim, voltmetrom proverim napajanje (napajanje OK), stavim svoju staru PCI graficku i vidi se i slika, posle vratim staru graficku i kod nje sad slika :??? Sutradan upalim komp i opet nema slike (AGP graficka unutra) !!! Popizdim i dam ortaku graficku da proveri na svom starom kompu i veceras mi javlja da je graficka ok. Znaci maicna ploca zeza! Sad trebam nabaviti soket 7 plocu sto je malo teze

Sad bilo bi super da hardver ili skroz rikne ili radi odlicno pa znas na cemu si, a ne toplo-hladno. I da nemas sta podesavati, nego ukljucis i koristis ali nazalost ima milion stvari od samog podesavanja dzampera na hardveru do Windows-a koji kad poludi i pocne brljaviti jedini spas je CTRL+ALT+DEL i FORMAT C:
[ buljko @ 11.05.2006. 00:09 ] @
Verovatno pitas sta bi mi uradili? Ja bih, pre svega, mehanicki premontirao kompletan sistem sa posebnom paznjom na nosece distancere, srafove i pravilno lezanje kartica u slotu. Dalje, merenje napona na konektorima nije merodavno jer se anomalije desavaju zbog trenutnih opterecenja i padova napona. Inicijalizacija video kartice se ne moze vrsiti bilo kada i ako se ne odradi tacno kada treba, posle toga sve ide naopako. Znaci, novo (ili sigurno ispravno i kapacitivno) napajanje, obavezno izvaditi procesor, ocistiti cooler, obnoviti pastu za odvodjenje toplote, premontirati IDE kablove, svaki uredjaj raskonektovati pa ponovo nakonektovati... i to bi bilo (najmanje) pola posla. Ako to ne pomogne onda raditi ostale provere komponenti na drugom sistemu. Tako bih ja uradio. Jeste vise posla ali, ovaj posao ne trpi improvizacije niti se zavrsava kada nesto proradi a za to ne postoji objasnjenje.
[ Tosaxxx @ 11.05.2006. 09:53 ] @
@jagger da li si probao sa resetovanjem bios-a? Ako to ne pomogne poslusaj @buljko-a... I javi sta si uradio... Pozzdrav

[Ovu poruku je menjao Tosaxxx dana 11.05.2006. u 10:54 GMT+1]
[ jagger @ 15.07.2006. 14:59 ] @
Izvinjavam se sto se nisam pre odgovorio. Nije bila pokvarena graficka karta, to sto mi je graficka karta cas radila cas nije verovali ili ne kriv je CPU. U cemu je bio problem? Pa mala 3-godisnja cerka vlasnika PC je nekoliko puta sutirala kuciste i hladnjak na CPU se poremetio. Zbog cega se CPU pokvario (AMD). Ko bih rekao da je CPU???
[ linuxoid @ 19.07.2006. 21:01 ] @
Pre neki dan drugarica mi se zalila kako ne moze da upali komp, i da
ako mogu da dodjem da pogledam.
Objasni mi shta se desilo, tj. shta je chula.
" Sedim ja i odjednom chuje se neshto fciiiijjjjjuuuu, pridjem kompu, mish se zaglavio,
nishta ne mogu da uradim, pritisnem dugme reset. Vishe se nije digao sistem.
Jednom mi se isto to desilo, rekla sam ti jel' se secash? Ne! Ali dobro da vidimo u chemu je
stvar!"
Probam da upalim mashinu, nishta se ne deshava osim shto je mrak i svetli lampica non-stop
od hdd i napajanja. Dobro, otvorim ja mashinu, kad ono kuler i hladnjak pali.
Stoje negde tamo, samo ne tamo gde im je mesto :)
"Auuu! Kako se to desilo???" Pogledam ja bolje kad ona plastika na plochi shto drzi zabice od kulera
pukla, tj. oni krajevi gde se zabice vezuju za tu plastiku. Ima ih chetiri, dva pukla.
Inache te zabice, shtipaljke su od metala, avezani za plastichni deo.
Ja joj kazem da je sve ok, nazovem drugara i pbjasnim mu shta se desilo, on mi kaze:
"Jel' si probao da upalish mashinu? Da! I shta se deshava? Nishta, muk! Znachi problem je
ozbiljan? Nemam pojma, ajde idem da probam da ga ponovo upalim pa se chujemo."
Kazem ja ortakinji:
"E, izgleda da nije problem u plastici shto je pukla, ortak misli da je neshto drugo plocha ili procesor (muk i tishina)"
Stavim ja onako samo hladnjak bez onih zabica na proc, upalim mashinu.... nishta, DEAD!
Probam napajanje moje koje sam poneo sa sobom i grafichku. Isto, isti simptomi.
"Dobro, verovatno je plocha ili procesor, to ti koshta otprilike 30 evra proc, 30 evra plocha.
Odnec'u kod zeta sutra, pa da vidimo shta on kaze."
Odnesem ja komp kod zeta, odmah je zamenio proc, i radi sve kako treba. Stavi njen proc na drugu mashinu,
nishta, isti simptomi kao na njenom kompu.
[ CrowbaR @ 12.08.2006. 22:06 ] @
Vauu :)
[ Pablo @ 12.08.2006. 23:28 ] @
Citat:
Moj drugar je imao pre neki dan isti problem, i ispostavilo se na kraju da je bila riknula grafika!. Mada, ispitaj komponentu po komponentnu, to ti
je jedini nacin da nadjes sta je.


Ako crkne samo grafika a sve ostalo radi onda ce komp normalno da se pokrene samo sto se nece videti nista na ekranu plus sto bi komp trebalo da daje zvucnu signalizaciju da nesto ne valja.



Citat:
Probaj da prebacish memoriju iz jednog u drugi slot.Ili memorije,shta vetj.


Isti slucaj, cak i da nemas nijedan modul memorije komp opet moze da se ukljuci. Naravno od rada nema nista, a korisnik ce biti obavesten putem zvucne signalizacije da nesto ne valja.