[ Valerij Zajcev @ 07.05.2006. 15:09 ] @
Gledam ovu emisiju pametnjakovic sada na discovery-u i cuo pitanje koje mi je moram da priznam nelogicno nekako:

Ako pocnete da kopate zemlju na dole i terate pravo znaci, i prokopate celu zemlju i dodjete na suprotnu stranu hocete li izaci na noge ili na glavu?

PS
Nisam znao dal je za Mad Zone ili za ovde.
[ Slobodan Miskovic @ 07.05.2006. 15:15 ] @
Ovako na brzinu mislim da cemo izaci na noge. Razlog je gravitaciono polje.
[ pajaja @ 07.05.2006. 15:33 ] @
Ja mislim da necemo ni izaci :D

a ovako, zavisi jel smo krenuli glavom ili nogama ka jezgru.

ps. jeste za MZ.
[ Not now, John! @ 07.05.2006. 15:39 ] @
Na noge. Na pola puta gravitacija bi vukla jednako na sve strane, a poslije polovine puta bi vukla na suprotnu stranu. Mada nisam siguran da shvatam pitanje u potpunosti.

Bilo je dobro pitanje u jednoj emisiji: Ako stavite kameleona u sobu sa ogledalima, koju bi boju dobio?

Inače, emisija je jako dobra i smiješna.
"Pametnjakovići - radimo nauci ono što Anne Nicole Smith radi srcu devedesetogodišnjaka"
[ mulaz @ 07.05.2006. 16:24 ] @
ja kazem da sa glavom

kad dodjes preko sredine pocnes da se 'penjes' .. obicno se penjemo sa glavom na gore... i to bi znacilo da treba na pola puta da se okrenemo :)

[ su27killeryu @ 07.05.2006. 19:19 ] @
Sagorio bi na pola puta do sredine :)
[ pctel @ 07.05.2006. 19:50 ] @
Pitanje nije dovoljno definisano - covek moze da kopa tunel onako kako se kopa bunar, znaci nogama prema dole a zemlja ispod nogu se izbacuje napolje, ili, kao zatvorenici u filmovima, glavom napred gde se zemlja ispred glave izbacuje napolje. Buduci da je stil kopanja kod coveka cisto individualna stvar, onda je nemoguce dati jednoznacan odgovor na pitanje. Medjutim, kad bismo umesto coveka uzeli zivotinju profesionalnog kopaca - krticu, onda bismo mogli dati precizan odgovor: krtica ce uvek kopati unapred a nikad nece kopati u rikverc, bez obzira na smer gravitacije!
[ Valerij Zajcev @ 07.05.2006. 20:09 ] @
znaci u pitanju je da se kopanje pocinje sa nogama na dole.
[ DrJekyll @ 07.05.2006. 23:29 ] @
Citat:

su27killeryu

Sagorio bi na pola puta do sredine :)


Ako ne i ranije..
[ Nenad Vranjanac @ 07.05.2006. 23:52 ] @
zamislite generaciju koja odrasta na takvoj vrsti emisije... strasno

uvaljuju narodu svakakve gluposti, i to jos pod zastavom naucnog metoda.
[ Slobodan Miskovic @ 08.05.2006. 00:11 ] @
Samo cu reci da je u svakom slucaju bolje od raznih svadbi i emisija tipa sve za ljubav...

ovde se bar deci stvara potreba za razmisljanjem i resavanjem problema...
[ pctel @ 08.05.2006. 00:33 ] @
Citat:
blayv: zamislite generaciju koja odrasta na takvoj vrsti emisije...
Izgleda da imas interesantan sistem vrednosti, navedi mi onda neku generaciju koja je odrasla na boljoj vrsti emisije? Sa moje tacke gledista, Discovery sa svojim emisijama je nesto naj bolje sto se trenutno moze naci na televiziji. Sta drugo gledati:
- razne belosvetske silikonske pevaljke i nekakve krestavce koji drndaju i skacu
- kako 22 coveka jurcaju za loptom
- sto puta ispricane holivudske i meksicke price
- politicki i drugi marketing
- sitne kradje, velike pljacke i ostale kvizove
- kineske i slicne uvozne crtane filmove

JBG, takvo je vreme, ljudi kad odu u samoposlugu da kupe neki proizvod naidju na izbor od 10 slicnih proizvoda, tako da obicno biva izabran onaj koji ima najlepse pakovanje. Tako je i Discovery upakovao nauku u primamljivo pakovanje zvano "Brainiac", moze to pakovanje nekom da izgleda previse sareno i kitnjasto, ali cinjenica je da je unutra nauka i da se ista tako naj bolje "prodaje".
[ dinke @ 08.05.2006. 01:18 ] @
Apsolutno se slazem se sa pctel-om. Braniac je vrh emisija, koja na nadasve duhovit nacin prezentuje popularnu nauku, ali daje i odgovore na neka interesantna pitanja. Meni licno je vrh bila ona epizoda kada su neki tipovi pili pivo, a nakon istog ocenjivali devojke :)
[ ad0lf @ 08.05.2006. 02:27 ] @
Naravno da ce izaci prvo glavom, jer kada bi izlazio nogama znacilo bi da stoji na glavi...malo zajebano...
Izacice prirodno, kao da ga zemlja radja...ili bi ti hteo da krene na noge, pa se iskomplikuje pa,majka zemlja umre na porodjaju i onda ja vise nikada ne pijem shake od vanile...idi leci se, nisi normalan...mama ubico
[ su27killeryu @ 08.05.2006. 12:57 ] @
Uff ja ne znam zasto mora da kopa kroz cijelu planetu neka krene kako vi velite nogama pa nakon par metara uhvati krivinu i izadje 10 metara od mjesta gdje je poceo da kopa.

Sta ces mi Crnogorci volimo da zabusavamo :D
[ popusicko @ 08.05.2006. 13:10 ] @
Samo nisu preveli dobro naziv emisije.
Trebalo bi da se zove mozgonja ili mozgonje.
He he
[ Nenad Vranjanac @ 08.05.2006. 13:14 ] @
to nije sistem vrednosti, vec nacin razmisljanja, pokusacu na ovom primeru da objasnim:

ako bismo trazili odgovor, morali bismo da zanemarimo
1. toplotu jezgra
2. rotaciju jezgra
3. ...

iako je u brainiacu bilo zaista interesantnih tema, bar pola "naucnih eksperimenata" su u stilu "ako zanemarimo pola cinjenica, dokazacemo ovo i ono"

to bi bilo u redu da je:
a)emisija namenjena klincima kao uvod u nauku, ali nije jer ovde je ciljna grupa bar 16 godina i vise (alkohol, eksplozije i sl.);

b) da je emisija predstavljena kao neka z……cija, ali nije ni to, jer vidim da mnogi to dozivljavaju kao nauku, i to bas ‘kul’ nauku, kad testiraju izdrzljivost slema tako sto dizu prikolice u vazduh, gadjaju ga tenkom...

neko ko je imao dodira sa naucnim metodom ce vam na to verovatno reci da je to obmana, jer je poruka emisije “ako se zanemari dovoljno cinjenica, mozemo da dokazujememo bilo sta”
da li je to slika koju o nauci koju treba prosecan gledalac da stekne?

na discovery-ju je inace puno tih emisija koje toliko teze da po svaku cenu popularizuju problematiku, da postane malo neukusno. i onda kad politicari i sisate pevaljke lazu i lupaju gluposti to je strasno, ali ovo je ok, jer to je nauka? i da ne bude zabune u potpunosti se slazem da su pevaljke i meksikanci daleko gori od ovoga.

(uostalom pctel, ja ne znam koja si ti generacija, ali kad sam ja imao 10ak godina, emisije i crtani filmovi nisu bili ni upola ovako sazvakani i sladunjavi kao danas, ali su po meni bile neuporedivo kvalitetnije. danas se jednostavno od svega pravi roba siroke potrosnje)
[ mulaz @ 08.05.2006. 13:46 ] @
Citat:
blayv:
(uostalom pctel, ja ne znam koja si ti generacija, ali kad sam ja imao 10ak godina, emisije i crtani filmovi nisu bili ni upola ovako sazvakani i sladunjavi kao danas, ali su po meni bile neuporedivo kvalitetnije. danas se jednostavno od svega pravi roba siroke potrosnje)


se secate onih starih crtanih filmova od walta disneya.. snezana.. uspavana lepotica, 101 dalmatinac.. :) od kad sam to video.. nisam video boljih crtanih filmova.. uporedite recimo sa cartoon networkom ili nekim drugim crtanim filmovima

ali jeste da su onda to sve crtali na ruku.. a danas za par dana na ompu sve urede.. pa je pala cena i proizvodnje i naravno pala i cena koji tv stanica treba da plati
[ pctel @ 08.05.2006. 13:56 ] @
Citat:
mulaz: se secate onih starih crtanih filmova od walta disneya.. snezana.. uspavana lepotica, 101 dalmatinac.. :) od kad sam to video.. nisam video boljih crtanih filmova..

Preporucujem za gledanje "Ledeno doba", oba dela. Za sada samo toliko od crtanih filmova 21. veka.
[ zzzz @ 08.05.2006. 23:47 ] @
Ako je istina kako tvrde da je Zemlja okrugla onda se postavlja
pitanje odakle početi kopati.Sa vrha Lovćena ili iz neke najniže kotline?
-Lakše je ako krenemo iz kotline.Kraći je to put.
-E nije.A gdje ćemo izbacivati zemlju?Na okolne vrhunce!
Ali...ali...
Ako je tačno da se Zemlja okreće kao što tvrde onda je opet bolje
početi kopati iz kotline.Po danu kopaš,a kad padne noć Zemlja se
okrene i sve se samo istrese.

Najprije treba razmotriti odakle krenuti kopati.
[ ad0lf @ 09.05.2006. 01:08 ] @
da znas, logicno je
[ glackop @ 29.01.2008. 21:12 ] @
Ama covek je postavio prosto pitanje od kojeg ga iskomplikovaste,ako krenes glavom nadole na drugoj strani ces glavom i izaci,uzmi loptu isped sebe pa simuliraj probijanje kroz nje-gravitacija tu nema nikakve veze,kao i to sto mislim da u zemlji nema usijanog jezgra jer bi tim procesom prakticno pukla jer nema toliko aktivnih vulkana koji bi obezbedili dovoljan odusak isparenja.A uz to kako se pominje starost zemlje od skoro milijardu godina/u sta sumnjam/dosad bi se potpuno ohladila bar dva puta.
[ Nenad Vranjanac @ 29.01.2008. 22:29 ] @
a vulkanske erupcije su posledica... cega?
[ peromalosutra @ 29.01.2008. 23:07 ] @
Citat:
Ama covek je postavio prosto pitanje od kojeg ga iskomplikovaste,ako krenes glavom nadole na drugoj strani ces glavom i izaci,uzmi loptu isped sebe pa simuliraj probijanje kroz nje-gravitacija tu nema nikakve veze

Gravitacija i te kako ima veze. Po tvom rezonovanju, ljudi sa druge strane planete hodaju na glavama? :D

Citat:
kao i to sto mislim da u zemlji nema usijanog jezgra jer bi tim procesom prakticno pukla jer nema toliko aktivnih vulkana koji bi obezbedili dovoljan odusak isparenja.

Ne trebaju tu nikakvi "odušni ventili", u unutrašnjosti Zemlje vlada ravnoteža pritisaka (prvi nastao topolotom u zemljinom jezgru, a drugi kao posljedica težine zemljine kore).

Citat:
A uz to kako se pominje starost zemlje od skoro milijardu godina/u sta sumnjam/dosad bi se potpuno ohladila bar dva puta.

Prema sadašnjim procjenama, Zemlja je bar 4-5 puta starija od tih glasina. Na osnovu čega si došao do tog podatka da bi se ohladila bar dva puta!? I, ako je jezgro hladno, kako objašnjvaš Zemljino magnetno polje, ili, još očiglednije (kao što se u postu iznad spominje) vulkane?

Poz.
[ Miroslav Jeftić @ 29.01.2008. 23:28 ] @
Citat:
peromalosutra: Na osnovu čega si došao do tog podatka da bi se ohladila bar dva puta!?


Pa onako, odoka verovatno. To je poznata metoda iskusnih naučnika.
[ Bojan Basic @ 30.01.2008. 00:12 ] @
Čudim se što niko nije pomenuo nešto vrlo očigledno: teško će uopšte izaći na drugu stranu, jer bi posle centra morao da kopa iznad sebe, tj. gravitacija će ga vući unatrag, da padne u već prokopan tunel.

Ukoliko bismo prevazišli te poteškoće (recimo, zamislimo da na rukama i nogama ima neke klinove koje bi zabijao u okolne zidove i tako se držao iznad ponora koji čini rupa koju je dotad prokopao, dok bi kopanje automatski obavljala neka mašina zakačena za njegovu glavu/noge — zaviši da li počinje kopanje s glavom naniže ili s nogama naniže), onda bi izašao onako kako je počeo: prvo glavom ako je počeo s glavom naniže, a prvo nogama ako je počeo s nogama naniže. Ovo je jednostavno zaključiti: zamislimo da je kopao toliko uzak tunel da se samo on može provući kroz njega; u njemu nema mesta da se on okrene, pa mora u odnosu na tunel mora sve vreme održavati isti smer kao u početku.
[ Shadowed @ 30.01.2008. 01:24 ] @
A zamislimo da je kopao sirok tunel :)
Odgovor je svakako - kako hoce :) a najverovatnije glavom jer kad kopas na gore verovatno neces visiti glavom na dole :)
[ Bojan Basic @ 30.01.2008. 12:23 ] @
Citat:
Shadowed:
Odgovor je svakako - kako hoce a najverovatnije glavom jer kad kopas na gore verovatno neces visiti glavom na dole

Zašto da ne? Trebaju ti klinovi za držanje i u jednom i u drugom slučaju, a ako visiš glavom nadole „kopač“ će ti biti zakačen za noge. Jeste nezgodnije nego nogama nadole — tačnije, vrlo brzo bi se onesvestio zbog slivanja krvi u glavu) — ali krenuli smo od pretpostavke da čovek može prokopati celu planetu, pa nije velik greh pretpostaviti još i da može izdržati u položaju s glavom naniže.

Citat:
Shadowed:
A zamislimo da je kopao sirok tunel

Položaj pri izlasku ne zavisi od širine tunela. Prema tome, ako tvrdimo da bi se prevrnuo u širokom tunelu, moralo bi isto važiti i za uzak tunel — a to je već fizički nemoguće.
[ pctel @ 30.01.2008. 13:31 ] @
Citat:
tačnije, vrlo brzo bi se onesvestio zbog slivanja krvi u glavu)

Mislim da se pitanje odnosi upravo na opvu cinjenicu.
[ glackop @ 30.01.2008. 19:25 ] @
Mislim da nema svrhe nastaviti diskusiju o starosti zemlje oko koje nema nijedan verodostojan dokaz,i to su samo pogresne pretpostavke naucnika.
[ Nenad Vranjanac @ 30.01.2008. 20:05 ] @
a da li ima svrhe negirati postojece teorije drugim teorijama koje su uzete kao aksiomi?
mislim da u nauci to ne ide tako.
[ Bojan Basic @ 30.01.2008. 20:42 ] @
Citat:
pctel:
Mislim da se pitanje odnosi upravo na opvu cinjenicu.

Nisam siguran na koje pitanje misliš, ali svejedno: od samog početka zanemarili smo granice fizičke izdržljivosti kopača (u suprotnom ne bi mogao da prokopa celu planetu), i samim tim i ovo je zanemareno — jer je takođe reč o fizičkoj izdržljivosti.

Citat:
glackop:
Mislim da nema svrhe nastaviti diskusiju o starosti zemlje oko koje nema nijedan verodostojan dokaz,i to su samo pogresne pretpostavke naucnika.

Teorija zavere, mamu im njihovu.

Ovo sam zaboravio, a stoji još odavno:
Citat:
Nenad Vranjanac:
b) da je emisija predstavljena kao neka z……cija, ali nije ni to, jer vidim da mnogi to dozivljavaju kao nauku, i to bas ‘kul’ nauku, kad testiraju izdrzljivost slema tako sto dizu prikolice u vazduh, gadjaju ga tenkom...

Ako je puno ime emisije Brainiac: Science Abuse, a jedan od citata s početka: „Welcome to Brainiac, the show where we make fun out of science“, šta misliš — da li je predstavljena kao zaje*ancija? Ako neki to stvarno doživljavaju kao ozbiljnu nauku, to će biti problem tih „nekih“, a ne ekipe iz emisije.
[ Jericho @ 30.01.2008. 22:03 ] @
HILJADU MU GROMOVA! PA JA SAM PROKOPAO ZEMLJU SVE DO JAPANA!!!
(cit. Yosemite Sam, a.k.a. Sima Kosmos)

Ne mogu da verujem dokle idu pojedinci u razmisljanju...a tek u digresijama! To cut the long story short - ako na trenutak zamenimo subjekat kopanja, tj. coveka, sa npr. projektilom ispaljenim ka zemlji sa ciljem izlaska na drugoj strani (molim da se apsolutno zanemari cinjenica da ne postoji projektil koji bi imao dovoljnu potisnu snagu da prodje kroz celu zemlju), da li medju vama postoji neko ko ce tvrditi i da ce projektil izaci okrenut drugom stranom napolje?!?!

P.S. Mythbusters rock! Brainiac i slicne emisije su samo klon emisije koje pokusavaju da iskoriste neobavezniji pristup nauci koji su popularizovali Mythbusters. Moram dodati, meni licno su potpuno nezanimljive.
[ Shadowed @ 30.01.2008. 22:12 ] @
Bojane, rekoh verovatno neces, ne da sigurno neces :)
A sto se sirokog tunela tice, to je bio odgovor na tvoje "zamislimo da je kopao toliko uzak tunel.." jer nema razloga da tvrdimo da jeste, nigde se u pocetnim postavkama ne kaze da ne moze da se okrene u tunelu.
[ glackop @ 30.01.2008. 22:41 ] @
A zasto vas vecina sve veruje nauci,cime ona potkrepljuje dokaze u tolikoj proslosti,evo recimo kazu reptili su ziveli pre 365 miliona godina,pa gde nadjose tacnost u pet miliona,pa je tvrdjeno kako u to vreme covek nije nastanjivao planetu,sve doskora dok nije negde iskopan skelet coveka tik pored fosila neke vrste dinosaurusa,i zar jos uvek ne nagadjaju oko piramida prvo se pretpostavljalo da im je namena bila grobnica za faraone pa je i to opovrgnuto jer nijedan sarkofag nije pronadjen u nijednoj,a da ne idemo dalje i o tome ko ih je sagradio i kako jer je najblizi kamenolom udaljen 100km.Moja pretpostavka bi bila daje to gradila neka naprednija civilizacija koja je zivela pre nas kao sto su bile Maje a svrha...mislim da nikad nece biti otkrivena.
[ dejan, @ 31.01.2008. 00:12 ] @
glackop slažem se sa tobom,pogotovo ovo u vezi piramida.......piramide i njihov način gradnje su i dalje velika misterija.
[ Shadowed @ 31.01.2008. 06:30 ] @
glackop, bio ti u pravu ili ne, to nije tema ovde.
[ jablan @ 31.01.2008. 11:56 ] @
Citat:
Shadowed: glackop, bio ti u pravu ili ne

a ne. :)
[ glackop @ 31.01.2008. 18:02 ] @
Ok-Pozzz
[ McKracken @ 31.01.2008. 19:07 ] @

[offtopic]
@jablan: Ne da ne, nego NE!

Deckonja bi mogao da procita malo Vidusina dela!
[/offtopic]
[ loxy @ 25.02.2008. 10:41 ] @
Ako je zemljina kora debela oko 60-70 km, a ostalo je tekuća magma, ispada da bi to onda bio "bunar". Pa sad ti isprazni zemljinu jezgru, ili da i to zanemarimo.
[ Ah khaibit @ 25.02.2008. 17:17 ] @
Zavisi kako gledamo na teoriju Shuplje Zemlje i vecitog leda