[ Kosta ******um Rex Persia @ 08.05.2006. 23:47 ] @
Dakle, problem mi je što moram pod hitno, za najdalje nedelju dana, da otklonim veliki šum koji se javio u MPEG2 Audio fajlu koji je snimljen u bitrateu 224 kbps-a. Naime, program za snimanje sa TV kartice, WinDVR ima jednu ogromnu zvučnu manu, a to je da iz nepoznatog razloga daje veliki šum kada se snima u bilo kojem zvučnom formatu i sa bilo kojim podešavanjima kompresije, proverio sam bar 6 puta dosad.

Drugi programi za TV karticu mi ne daju uopšte šuma, zvuk je tada normalan, ali zbog nekih stvari primoran sam da koristim Intervideo WinDVR 3 kada hoću da snimam u MPEG2 formatu.

Pomoću raznih programa izdvojio sam MPEG2 Audio zvuk iz videa i snimio ga na disk, ali šum je toliki da ne mogu mnogo da pojačam ton, jer tada šum postaje nepodnošljiv.


Probao sam pomoću programa Sound Forge 8 da izolujem šum, međutim ja nemam pojma kako se to radi, pa nikakve rezultate nisam postigao. Može li neki ko se razume u otklanjanje šuma, da mi pomogne da očistim šum bar 60-70 % iz ovog audio fajla.


P.S. Pri objašnjavanju, molim vas da budete razumljivi, jer kao što sam rekao, ja ne znam te audio pojmove, i ne znam kako da otklonim šum. Ne libite se da detaljno opišete šta meni treba.
[ Daniel011 @ 09.05.2006. 02:29 ] @
Potreban ti je plug-in za SoundForge pod nazivom Noise Reduction. Pisao sam već negde o tome, ali ukratko, kad ga instaliraš, iz SoundForge-a ga pokrećeš tako što prvo otvoriš fajl kome želiš da umanjiš šum, pa zatim View -> Plug-In Manager (ili Ctrl-Alt-0 na tastaturi). U spisku plugin-ova nađi Noise Reduction i prevuci ga na taj fajl. Dalji princip bi ukratko bio da uzmeš uzorak tog šuma komandom Capture Noiseprint (na nekom delu gde nema korisnog signala, nego samo šum). Na taj način program dobija informaciju kako izgledaju komponente zvuka koje treba da se odstrane.

Nego, čudi me da ti WinDVR pravi problem sa zvukom. Ja koristim isti taj program, kako za snimanje sa TV-a, tako i sa videa i zvuk mi je uvek odličan (koliko već može biti odličan zvuk na našim TV-stanicama i video-kasetama). Možda ti nešto nije u redu sa samim podešavanjima? Jesi li proverio da li si izabrao odgovarajući TV-sistem (PAL-B), da li ti je odgovarajući audio-ulaz na koji si vezao audio-out sa TV-kartice (obično je to Line-in ili Aux)...?

[Ovu poruku je menjao Daniel011 dana 09.05.2006. u 03:47 GMT+1]
[ Kosta ******um Rex Persia @ 09.05.2006. 15:32 ] @
Hvala, ali još kad bi mi dao link odakle da skinem taj plugin za Sound Forge 8.0. Ovako ništa ne mogu da uradim.

Objasni mi malo detaljnije, kako da uzmem uzorak šuma, da li tamo gde je skoro tišina, ili kako? To nikad nisam radio pa zato i ne mogu da znam.

Lako je kod video fajlova, ali kod audio je odstranjivanje šuma daleko veći problem.
[ Shon3i @ 09.05.2006. 15:49 ] @
Kosta mozes da bacis deo fajla da bi video o kakvom se sumu radi. Inace sve sto mogu da ti preporucim jeste Adobe Audition ili Cool Edit jer ima najbolji Noise Reduction.

@Daniel011 jer mozes da okacis taj filter za SoundForge 8.0 bas bi voleo da vidim da li moze da nadmasi audition u ciscenju suma, jer mi se cini da je neko prepisao taj filter iz audition-a za sf8, zato sto radi na istom principu tj uzimanja uzorka suma.
[ Daniel011 @ 09.05.2006. 23:54 ] @
Plugin sam okačio ovde, isprobaj ga i javi rezultat, baš me zanimaju tvoji utisci.

Da li je za Adobe Audition i Cool Edit takođe potreban Noise Reduction u vidu plugin-a, ili je funkcija za redukciju šuma njihov sastavni deo?
[ Kosta ******um Rex Persia @ 10.05.2006. 01:03 ] @
Ok, Danijele, hvala, ali ajde budi ljubazan pa mi kaži koja podešavanja da koristim, i gde se smesti taj plug-in kad se instalira.
[ Shon3i @ 10.05.2006. 10:53 ] @
Citat:
Da li je za Adobe Audition i Cool Edit takođe potreban Noise Reduction u vidu plugin-a, ili je funkcija za redukciju šuma njihov sastavni deo?
Ne, sastavni je deo jos od davna. Znaci udjes u Audition (Cool Edit)zatim Effects->Noise Reduction->Noise Reduction, zatim dobijate dialog kao na slici.



Zatvorite dialog, i kao na slici [1] selektujte samo sum ako je to moguce jer je samo tako moguce otkloniti 100% sum. Zatim opet otvorite Effects->Noise Reduction->Noise Reduction i Stisnite Capture Profile [2] da bi filter iskenirao taj sum i ubacio ga u grafikon sa leve strane, a zatim sa dugmetom prewiev slusajte pomerajuci Noise Reduction Level [3] toliko da totalno nestane sum, zatim kliknite na Select Entrie File [4] da bi se filter primenio na ceo fajl a zatim opet prewiev da cujete kako sada zvuci, i noramlno ako treba da smanjite/povecajte Noise Reduction Level [3] radi izbegavanja artifakta i trazenja prelazne tacke. Opciono mozete da upotrebite Grafikon [5] koji je stvarno funkcionalan, jer za svaku frekvenciju mozete posebno da definisete jacinu noise reductiona, ali je to jako unosan posao i najvise pomaze tamo gde nije moguce 100% otkloniti sum. Zatim stisnite OK i sacekajte da se filtrira.



[Ovu poruku je menjao Shon3i dana 10.05.2006. u 11:56 GMT+1]
[ Daniel011 @ 10.05.2006. 13:03 ] @
Hvala Shon3i, zaista si se potrudio. Experimentisao sam i sa SF i sa Adobe Audition (sa istim snimkom, naravno) i čini mi se da pri istom stepenu redukcije šuma, Adobe Audition ima za nijansu manje artifacta. Naravno, morao bih ipak da to proverim na više snimaka kako bih bio siguran, ali eto za sada mi se čini da su oba programa tu negde, uz neku blagu prednost za Adobe Audition. Sa druge strane, SF pruža nešto više opcija u samom dijalogu za redukciju šuma (a možda je to i moje subjektivno mišljenje, jer sam jednostavno navikao na njega).

Koliki uzorak šuma uzimaš? Ja obično uzmem oko pola sekunde, na par mesta sam pročitao da je toliko optimalno. Da li radiš neka dodatna podešavanja pod Noise Reduction Settings, ili ostaviš onako kako je po default-u?

Što se tiče plugin-a za SF, pored ove verzije koju sam okačio (od 9MB), ima da se skine i nešto starija verzija ovde, koja ima samo 1.8MB, što je bitno za one koji nisu na flat-u. Ja između ove dve verzije nisam uočio neku bitnu razliku, tako da zaista ne znam od čega bi mogla da potiče tolika razlika u veličini fajlova.
[ Shon3i @ 10.05.2006. 13:47 ] @
Citat:
(a možda je to i moje subjektivno mišljenje, jer sam jednostavno navikao na njega).
of course, svako nek koristi sta mu je lakse i sta misli da je bolje

Citat:
Koliki uzorak šuma uzimaš? Ja obično uzmem oko pola sekunde, na par mesta sam pročitao da je toliko optimalno. Da li radiš neka dodatna podešavanja pod Noise Reduction Settings, ili ostaviš onako kako je po default-u?
U principu toliko ali recimo kod audition-a to nije bitno ali je bitno da dobro konstatujes da nisi uhvatio nesto sto ne treba jer moze imati velike posledice po ceo snimak. Posto sam ovaj filter najvise koristio za uklanjanje suma sa audio kaseta zahvatao sam sve od pocetka snimka do pocetka pesme i nisam imao nikakvih problema. Mada mislim da si u pravu i da je pola sekunde sasvim dovoljno i optimalno za temeljno ciscenje.

Sto se tice ostalih opcija koristim FFT size koji dosta utice na agresivnost ciscenja. 4096 je neka zlatna sredina ali nisam isao iznad 8192 zato sto bas pravi artifakte u tisini, manje cifre manje otklanjaju sum. Koristim grafikon jer ima, nekih snimaka de je jaci sum u odredjenim visokim/niskim tonovima. Zato nadjem pogodnu frekvenciju i povecam jacinu otklanjanja na tom mestu dok glavni Noise Reduction Level smanjim da bih izbego dodatne artifakte.

I ponekad koristim Reduce By stavljajuci nesto do 100db jer moze da eleminise artifakte daleko u pozadini. Ostala podesavanja su daobra kakva jesu ali imaju veliku ulogu recimo kao precision faktor, i vise su korisne kad recimo nemozes da nadjes dobar uzorak suma.



[Ovu poruku je menjao Shon3i dana 10.05.2006. u 15:01 GMT+1]
[ Kosta ******um Rex Persia @ 10.05.2006. 13:59 ] @
Citat:
Shon3i: Kosta mozes da bacis deo fajla da bi video o kakvom se sumu radi.


Pa videću da li može uopšte da se MP2 audio secka na manje delove, mislim glupo je da ga sad pretvaram u WAV i tako još više izgubim u kvalitetu zvuka.

[ Shon3i @ 10.05.2006. 14:07 ] @
Citat:
mislim glupo je da ga sad pretvaram u WAV i tako još više izgubim u kvalitetu zvuka.


MP2->WAV ne gubis nista
MP2->WAV->MP1/2/3/4 gubi se ali se najmanje gubi u MP4
MP2->WAV->FLAC gubi se najmanje cak neprimetno

za secenje evo jedno malo programce Delay Cut (144kb) pa probaj

[ Daniel011 @ 10.05.2006. 16:17 ] @
Citat:
Shon3i: MP2->WAV ne gubis nista

Sa ovim se 100% slažem, mada sam video i na ovom, a i na drugim forumima, da mnogi tvrde suprotno, što mi uopšte nije logično.
Citat:
Shon3i: MP2->WAV->FLAC gubi se najmanje cak neprimetno

Ne bi trebalo da se gubi ništa, čak ni teoretski? FLAC je valjda lossless audio format?
[ Shon3i @ 10.05.2006. 16:41 ] @
Citat:
Ne bi trebalo da se gubi ništa, čak ni teoretski? FLAC je valjda lossless audio format?
Da da moja greska.
[ Kosta ******um Rex Persia @ 10.05.2006. 17:31 ] @
Evo uzorka "šumovitog" MP2 fajla u attacmentu. Pa vi kad ga odslušate, dajte i konkretan savet kako da radim dalje.

Video sam podešavanja u Noise Reduction 2.0 Soundforge plug-inu.
[ Daniel011 @ 10.05.2006. 18:30 ] @
Uh, uh... Pa ovo nema nikakve veze sa šumom, sasvim je druga stvar ovde u pitanju. Tipično izobličenje zvuka koje potiče od prejakog nivoa snimanja, zbog čega je došlo do odsecanja vrhova, kao što se vidi na slici - i to mnogo više na pozitivnim nego negativnim vrhovima.

[att_img]

Nisam siguran da se ovaj snimak može popraviti, ako može i mene bi zanimalo da čujem kako, ali sigurno ne može onom metodom redukcije šuma.

Ovo otprilike objašnjava i zbog čega ti se taj problem sa snimanjem zvuka pojavljuje samo u WinDVR-u - treba u njegovim podešavanjima, u Setup -> Device, da smanjiš record level do nivoa na kome neće biti ovih probijanja.
[ Shon3i @ 10.05.2006. 19:19 ] @
Au pa ovo je katastrofa, nije da ne moze ali ovo bi trebalo da se cisti jedno godinu dana, snimak ima i sum i hiss, i sto je najgore distorziju. evo ja sam nesto speljao na brzaka i normalno da ne zvuci ninasta ali svakao je bolje od originala. Inace moglo bi da se sredi sample po sample ;)

[ Daniel011 @ 10.05.2006. 19:58 ] @
Koje si filtere koristio? Pretpostavljam, clip restoration, hiss reduction... još nešto? Ja sam pokušao sa njima, dobio sam nešto manje clippinga nego na originalu, ali u tvom fajlu clippinga skoro da i nema, mada ima dosta artifacta... Sigurno da treba pronaći neki kompromis između to dvoje, samo ja nisam uspeo da pronađem gde se to podešava.
[ Shon3i @ 10.05.2006. 20:39 ] @
samo da se setim posto sam koristio preko 10 filtera, Prvo Hard Limit na -3db, Graphich Equlaizer uzeo sam neki preset koji umanjuje distorziju i jos malo ga nastelovao po sopstvenom sluhu, Nose Reduction na 40% uzorak sam uzeo najvecu distorziju u snimku i ona je otklonila clipping ali je ubacila one artifakte koje cujes, DC bias, Click & Pop eleminator, Parametric eqalizer da bi ublazio bassove u odnosu na visoke tonove, i jos par filtera ne mogu da se setim koji bese
[ Kosta ******um Rex Persia @ 10.05.2006. 23:25 ] @
Hvala, upravo sam preslušao snimak, i mogu reći da zvuči malo bolje, ali ipak je to daleko od prihvatljivog nivoa koji meni treba. Ako vas dvojica u međuvremenu uspete da dovedete zvuk u još bolje stanje, okačite ovde fajl ponovo.

Kad dobojete najbolje rezultate(najveći stepen otklona šuma uz najmanji stepen distorzija i artefakata), kažite mi ovde koje filtere da upotrebim i sa kojim podešavanjima.

Naravno, ne zaboravite začno da napomenete koliki interval u milisekundama ste uzeli kao referencu pri popravljanju zvuka.

[edit] Zaboravih da kažem da uvek iz WinDVR 3.0 snimam sa Line-In ulaza sa zvuk, što je normalno za moju TV karticu, a record level je podešen na 98 %. Ipak, čak i sa 99 % record level-a, NIKADA ne dobijam nikakve šumove i artefakte u drugim programima za snimanje sa TV kartice, već isključivo u WinDVR-u.

[Ovu poruku je menjao Kosta ******um Rex Persia dana 11.05.2006. u 00:27 GMT+1]
[ Daniel011 @ 11.05.2006. 00:38 ] @
Citat:
Kosta ******um Rex Persia: Zaboravih da kažem da uvek iz WinDVR 3.0 snimam sa Line-In ulaza sa zvuk, što je normalno za moju TV karticu, a record level je podešen na 98 %. Ipak, čak i sa 99 % record level-a, NIKADA ne dobijam nikakve šumove i artefakte u drugim programima za snimanje sa TV kartice, već isključivo u WinDVR-u.

Pa hajde makar pokušaj da smanjiš taj nivo snimanja u WinDVR-u, ne košta te ništa. Pusti sad kako je podešeno u ostalim programima, hajde u WinDVR-u podesi za početak recimo na 30%, pa da vidimo kakva je onda situacija. Siguran sam da će biti mnogo lakše otkloniti problem snimanja u WinDVR-u i da se na to treba skoncentrisati, nego pokušavati popraviti svaki snimak koji u njemu načiniš dok je prisutan ovaj problem.

Ako smanjivanje nivoa snimanja ne bude dalo rezultate, učini sledeće: za vreme snimanja dovedi u Line-In signal iz nekog drugog izvora (recimo decka, CD-a, videa ili čega već) pri čemu ćeš, naravno, u snimku dobiti sliku sa TV-a i zvuk sa tog uređaja koji si priključio. Ako i tom prilikom bude bilo probijanja, znači da problem pravi Line-In ulaz zvučne dok je uključen WinDVR. Ako, međutim, tom prilikom ne dolazi do probijanja nego je zvuk normalan, to onda znači da se problem dešava u audio-izlazu TV-kartice. Eto, moj ti je savet da sve ovo proveriš, za to ti ne treba više od 15-tak minuta. pa ćemo zavisno od rezultata videti šta dalje.
[ Shon3i @ 11.05.2006. 10:53 ] @
Ja cu danas da probam da isfilterisem sto je najbolje moguce, ali ako mozes da uradis kako ti je Danijel rekao, bilo bi najbolje
[ Dalibor81 @ 04.08.2006. 09:05 ] @
Meni je ovde naj logicnije koristiti DC offset, jer je on verovatno i uzrok ovolikog odstupanja od centralne ose na gore. Probajte najpre to, pa equalizer da se ispeglaju "zaravnjeni" vrhovi, i distorzija. Sada cu i ja da probam.
[ Kosta ******um Rex Persia @ 06.08.2006. 19:10 ] @
Hvala, samo bih vas zamolio da ako nešto dobro napravite, da to postavite kao attacment ovde na ovoj temi.
[ Dalibor81 @ 06.08.2006. 21:14 ] @
Ipak nije dc offset, nego bas prejak ulazni signal pri capturingu. Slabo sta se moze osim ponavljanja snimanja zvuka uz veliku redukciju na ulazu.
Pozdrav
[ 1900 @ 05.09.2006. 00:31 ] @
Vidim dosta razlicitih,a opet slicnih ogovora na ovu temu!Te resih da i ja dam jedan odgovor kojekude., jer kako kazu nasi stari bolje znati mnogo i cesto.,nego ne znati nisia. povremeno nikad kojekude..
http://www.waves.com/
Ovde mozes naci sve potrebno za rad u bilo kom audio programu.. (ovi pug-in-ovi su jako zahvalni za rad.. imas od ciscecnja suma preko raznih kompresora limitera... dosta dosta toga, kojekude.. ) (moras se registrovati) na http://www.waves.com/ i s'kinuti npr. waves xnoise to je naj naj prostija sprava koju sam do sad sreo.. mada ima jel i boljih.. zato uzmi ceo paket waves H2O 5.0 ili 5.05 tu ces imati tri cetiri plug-in-a.. koji nose naziv WAVES H2O 5.0 ILI VEC .. instaliras ih .. reorganizujes iste.. u programu koji koristis i eto novog sveta.. kojekude..



http://www.waves.com/
http://www.waves.com/
http://www.waves.com/ ( POTREBNA REGISTRACIJA )
http://www.waves.com/
http://www.waves.com/
http://www.waves.com/


jer kako kazu nasi stari bolje znati mnogo i cesto.,nego ne znati nisia. povremeno nikad kojekude..

1900