[ rpkza @ 09.05.2006. 07:09 ] @
Ajmo malo da razmišljamo o jednom fundamentalnom problemu. Ovaj problem je po meni “problem svih problema” i njegovo rešenje bi verovatno bio pronalazak milenijuma.
Evo o čemu se radi. Ja ću to formulisati kroz pitanje.
Kako akumulirati veliku količinu električne energije, i odložiti njenu potrošnju dakle razdvojiti vreme proizvodnje i potrošnje? Ovde ne mislim na već postojeće hemijske i druge akumulatore koji već postoje već na “akumulatore” ogromnih kapaciteta za skladištenje energije, pre svega električne.
Moja skromna znanja i dugogodišnja razmišljanja idu u pravcu “mehaničkih akumulatora” koji bi savladjivanjem gravitacije, čuvali energiju a revirzibilnim postupkom, je vraćali.
Znam da se to sada čini revirzibilnim elektranama, a pročitao sam negde da Ameri to pokušavaju sa kosom ravni i masama koje podižu po njoj.
Mislim da je podizanje masa dobra ideja uz korišćenje hidraulike, ali to su samo razmišljanja. Nisam u situaciji da mogu da napravim proračn akumuliranja el. energije na ovaj način i koliko bi se u kontra postupku dobilo, jer to nije jednostavno, tu su gubici, ekonomska isplativost itd.
Medjutim transformacija, praktično neograničene, sunčeve energije u struju, pa njeno akumuliranje u “mehaničke akumulatore” bilo bi u konačnom verovatno isplativo. Naravno ovo treba dokazati korektnim računicama.
Pozivam ljude koji ovo znaju da izračunaju a koje eventualno muči ovaj problem da malo prodiskutujemo.
Pozdrav.

Najpre da se zahvalim ovoj dvojici drugara koji su prihvatili da, kao i ja, napisu nesto o ovoj temi kao i svim onima koji su utrosili svoje vreme citajuci ovu temu.
Kada sam pokrenuo ovu temu iskreno sam ocekivao da neko, strucan i naravno bez nadoknade, uradi jednu ozbiljnu racunicu na ovu temu, posto ja za to nisam strucan.
Sta podrazumevam pod 'ozbiljnom racunicom'?
Ja cu to pokusati prosto da kazem.
Ako na ovaj ili onaj nacin proizvedemo recimo 100 KW el. energije, pa koristeci tu energiju (100 KW), pokrenemo hidraulicne pumpe i podignemo 1000 kg. na nekou visinu a onda kad nam treba struja za neku potrosnju spustanjem iste mase okrecemo generatore i kada ta masa bude spustena na zemlji koliko bi smo ukupno dobili neto KW energije?
Tu stoje ozbiljni proracuni efikasnosti koriscenja elektromotora i hidraulike pa revirzibilno efikasnost generatora i niz drugih gubitak energije.
Ne znam da li sam jasno postavio zadatak, jer ponavljam, ova tema nije iz moje profesije.
Na ovaj nacin zelim samo da podstaknem diskusiju i da proverimo nasa znanja.
Hvala.


[Ovu poruku je menjao rpkza dana 25.05.2006. u 12:35 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao rpkza dana 25.05.2006. u 12:38 GMT+1]
[ Stojan Trifunovic @ 12.05.2006. 22:13 ] @
Čitao sam odavno (>5god.) o nemačkim gradskim autobusima koji električnom energijom i motorom pokreću ogroman zamajac na zadnjem delu autobusa. Zatim se prilikom kretanja ova uskladištena mehanička energija koristi za njegov pogon (nešto kao oni dečji autići kojima smo se svi igrali kao mali). Prilikom kočenja, deo obrtne mehaničke energije ponovo se vraća tom istom zamajcu. Autonomija rada mu je bila do oko 50km.
Za skladištenje električne energije mi jedino kondenzator ekstremno velike kapacitivnosti deluje realno. Za sada dovoljna kapacitivnost još ne postoji (iliti nije ekonomski isplativa).
Za iskorišćenje sunčeve energije najefikasniji su termoparovi, stirlingovi motori i solarne ćelije. Mana prva 2 tipa je obavezno koncentrisanje sunčevih zrakova ogledalima većih površina.
Stirlingovi motori bili bi najefikasniji kod mehaničkog akumulatora (kakav god on bio) jer direktno pretvaraju toplotnu energiju sunca u mehanički rad čime smanjujemo gubitke u generatoru.
U principu sunčeva energija mogla bi se koristiti za proizvodnju energije, ali nikako ne možemo računati na to da će je uvek biti. Ovako dobijena energija mogla bi se najlakše skladištiti podizanjem vode na viši nivo, i njenim kasnijim padom kroz lopatice generatora. Nešto teži za realizaciju je kao što si predložio princip podizanja velike mase na veću visinu. Ipak dzabe nam sve to ako moramo čekati nedelju i više dana za neki mali koristan rad. Energija nam je skoro uvek potrebna.
Ako recimo mehanički (ili ikakav drugačiji) akumulator upotrebimo za punjenje akumulatora za automobil od 12V/55Ah onda za punjenje akumulatora trebamo uskladištiti energiju od oko 700W!!! Uopšte nije malo!
Ne umem proračunati težinu i visinu za dobijanje ovolike snage, ali sigurno je prilično velika.
[ mulaz @ 12.05.2006. 22:59 ] @
e sad.. ne znam koliko ovoga je tacno.. ali da se vratimo malo na tesin rad

tesla je (valjda) znao za nacin kao bi dobivao energiju iz jednog sloja atmosfere,.. koliko sam ja razumeo .. cela zemslja radi kao jedan kondenzator (koji se prazni tokom oluje??) kad bi tu energiju mogli da iskoristimo.. pa ako jos uzmemo teslin nacin bezzicne distribucije struje (koja ima mnogo izguba, ali kod ovakve kolicine dzabe enrgije.. mislim da nema veze.. ima ceo svet dzabe struju..

jedini problem (kao uvek) je da kad je bezzicno.. nema gde da sta stavi brojac i da se naplati ta struja.. tako da i nema intersa investitora.. zbog toga je i tesla sam zaustavio rad na tome

e sad.. to sta sam rekao je sastavljeno iz dva dokumentarna filma i par clanaka .. tako da nisam bas siguran koliko toga je taco.. pa uzmite ovo sa rezervom