[ weB_KiLeR @ 21.07.2001. 14:06 ] @
U zelji da poboljsam ovaj forum otvaram topic za pocetnike svi koji pocinju nek pitaju ovde pitanja ja sam svaki dan ovde tako da ce te ih dobiti u kratom roku...
PITAJ TE...
[ beeblebrox @ 28.07.2001. 18:43 ] @
Recimo zelim da napravim aplikaciju koja treba da radi i na WINDOWsu,a on nema VMasinu.Gde da nadjem neku besplatnu,brzu,malu,da je distribuiram uz program?Da li se to uopste tako radi?
[ tOwk @ 31.07.2001. 04:27 ] @
U Javi nikad nisam radio, ali me interesuje sledece:

- Da li Java koristi dinamicku alokaciju memorije, i ako da, koji algoritam se koristi za to, ili mozda zavisi od implementacije JVM-a?

- Da li se graficko okruzenje moze dobiti pomocu Jave bez koriscenja onog AWT ili kako se vec zove?

- Da li je moguce dobiti cisto konzolno okruzenje, znaci da mi radi i bez X-a?

- Koje su razlike u sintaksi od C++-a osim naravno u radu sa pokazivacima?

- Sta je sve moguce sa klasama i instancama (u odnosu na C++, naravno)?

Usput, ukoliko ti se ne odgovara na ovo, nema potrebe, ovo me interesuje cisto informativno, pa ne bih da listam gomile prirucnika i uputstava koja vec imam na nekim CD-ima, ali bih bio zahvalan za sto kracu verziju odgovora.

Toliko.
[ tOwk @ 01.08.2001. 12:42 ] @
Ok, interesuje me kako se moze dobiti graficko okruzenje bez AWT-a u Javi? Koliko ja razumem, za to bi bile potrebne neke funkcije na nizem nivou. Da li postoje funkcije za crtanje na ekranu direktno, i medjuprocesnu komunikaciju putem virtuelnih interaptova (kao messages u Win-u)?

I sta u vezi sa konzolom(to me jos vise zanima)? Moze li se koristiti prava konzola, bez pravljenja neke u okviru prozora ili slicno? Znaci na vecini (svim?) sistema postoji i tekstualna konzola. Moze li se za nju programirati u Javi?


U svakom slucaju, hvala na dosadasnjim odgovorima.

I usput pitanje: vredi li se baviti Javom?

Toliko.
[ alex @ 03.08.2001. 11:59 ] @
Citat:
tOwk je napisao:
- Da li Java koristi dinamicku alokaciju memorije, i ako da, koji algoritam se koristi za to, ili mozda zavisi od implementacije JVM-a?


Sve operacije sa memorijom automatski odradjuje JVM, odnosno alokacija je dinamicka. Takodje,
garbage collection je takodje automatski, mada se razlikuje od implementacije do implementacije,
odnosno negde nije bas najsrecnije odradjen.

Citat:

- Da li se graficko okruzenje moze dobiti pomocu Jave bez koriscenja onog AWT ili kako se vec zove?


Bez AWT-a ili Swing-a jedino je moguce dobiti low-level funkcije za iscrtavanje, mada ne verujem
da je to ono sto bi ti hteo.

Citat:

- Da li je moguce dobiti cisto konzolno okruzenje, znaci da mi radi i bez X-a?


Naravno, mozes pisati i obicne konzolne programe.

Pitaj konkretnije sta te interesuje o klasama i strukturi, jer bi odgovor na tvoja poslednja dva
pitanja bio preveliki...

Poz, alex.
[ tOwk @ 03.08.2001. 23:36 ] @
alex, hvala na informacijama.

Moracu prvo da postavim jedno podpitanje u vezi tih low-level grafickih funkcija. Da li su one tipa Tacka(X,Y), Linija(A,B), Poligon(...) itd, tj. da li postoje ti osnovni graficki oblici, ili bi se oni morali implementirati posebno (recimo postoji samo Tacka(X,Y), a sve ostalo mora da se implementira). Ovo me interesuje da vidim moze li se praviti zasebno graficko okruzenje koje je dovoljno brzo i dobro optimizovano (tesko je samo pomocu Tacka(X,Y) napraviti dobru funkciju za iscrtavanje linija, narocito poligona i njihovo popunjavanje).

A sto se tice klasa, interesuje me samo kolike su razlike u odnosu na C++. Siguran sam da je inheritance prisutan i operator overloading, i sve sto jos prati klase u C++, ali me interesuje da li je moguce napraviti parametre/osobine ("properties") objekata koje pozivaju odredjenje funkcije pri njihovoj izmeni ili citanju (npr.
Code:
objekt->starost=4
da pozove funkciju
Code:
objekt->podesiStarost(4)
).

I jos jedno pitanje u vezi klasa: da li je moguce definisati abstract klase, i ako da, mogu li se one smestiti u .class fajlove i pozivati run-time po potrebi, i dalje iz njih izvoditi nove ne-abstract klase (znaci sve u okviru run-time).

Hvala za sve dosadasnje odgovore.

Toliko.
[ Shadowed @ 04.08.2001. 03:51 ] @
Ovako, ja sam totalni pocetnik tj. nisam ni to. Jos nisam poceo da se bavim javom ali bih voleo pa me interesuje sta je sve potrebno i da li postoji neka alternativa (recimo nesto sto je uradio Microsoft ili neko drugi) za Javu. Inace, koristim Win98SE (ako to nesto znaci).
Unapred hvala na odgovoru
[ tOwk @ 04.08.2001. 19:07 ] @
Citat:
weB_KiLeR je napisao:
Cekajte malo sacu nesto da pojasnim kao prvo NEMOZES OTVARATI CLASSU
jel je to kao exe file...
Milsim ista struktura posto je to kompajliran program.
U editoru mozes samo otvarati java file i to je to!!!


Koliko ja znam, class-a je vise kao biblioteka, i predstavlja bytecode, a ne machine code kao sto je slucaj sa EXE fajlovima.

Sto se tice otvaranja, ne znam na sta mislis. Ja sam govorio o run-time povezivanju (nesto kao shared objects, DLL i slicno) sa klasama (ne .class fajlovima, klasama kako se definisu u OOP terminologiji).

Toliko.
[ misk0 @ 05.08.2001. 01:14 ] @
Posto vidim da ovde dosta ljudi lutaju da ne kazem lupaju svasta, a ja kao neki malo bolji amater u javi odlucih se da napisem nesto...
Java je alat koji je namjenjen pisanju velikih aplikacija, odnosno servera raznih nivoa i namjena, engina za pokretanje milion procesa i konekcija... bukvalno nije alat za ispisivanje Hello world u jednom Message boxu
Jer ko pokusa tako nesto jako ce se razocarati brzinom odnosno sporosti jave u tako nekim oblastima.
Takodje mislim da low level programiranje ekrana u Javi nije nesto sto bi se moglo okarakterisati kao izvodljivo. Jeste moguce, ali nije to namjena. Mogu da pretpostavim da je to nekome potrebno za pisanje igrica ili tako nekih drugih animacija.. Ali nema Java tu sta traziti ...
Velika prednost Java-e je multiplatformski rad. Znaci ne mozes da koristis neke windows tehnologije, jer to naravno nece da radi na linux ili macu ... ali zato sve sto je pisano za Javu i sve sto mozes da skinesa sa java.sun.com (maticni sajt) radi na svim OSovima. (dobro postoje neke biblioteke koje rade sa hardverom koje su OS specificne).
Jedna od osnovnih stvari ...
java - Java code
class - java byte code za cije je izvrsavanje potreban java interpreter
"java.exe" na windowsu ili "java" na *nix ima ...
class nije binarni fajl i moguce ga je dekompajlirati (postoje neki sw-i za to).
Nema potrebe za pakovanje u jar fajl jedne java class-e ... to je gluposttt
Java ima mnogo ....stvarno mnogo primjena kojih je malo ljudi koji se ne bav sa njom nije ni svjesno
neki korisni linkovi

java.sun.com ( maticni sajt)
developer.java.sun.com
www.javaworld.com
www.jars.com

Toliko ..i primite se jdk1.x/doc/index.html i napreddddd
;)
Za javu je potreno imatit samo dobar editor ....koji po mogucnosti ima syntax highlighting
[ alex @ 07.08.2001. 14:03 ] @
Citat:
tOwk je napisao:
alex, hvala na informacijama.

Nema na cemu...

Citat:

Moracu prvo da postavim jedno podpitanje u vezi tih low-level grafickih funkcija. Da li su one tipa Tacka(X,Y), Linija(A,B), Poligon(...)


Naravno, pogledaj objekat Canvas i sve objekte vezane za njega. Naci ces vise nego dovoljno metoda koje su ti potrebne za
low-level grafiku.

Citat:

A sto se tice klasa, interesuje me samo kolike su razlike u odnosu na C++. Siguran sam da je inheritance prisutan i operator overloading, i sve sto jos prati klase u C++, ali me interesuje da li je moguce napraviti parametre/osobine ("properties") objekata koje pozivaju odredjenje funkcije pri njihovoj izmeni ili citanju (npr.
Code:
objekt->starost=4
da pozove funkciju
Code:
objekt->podesiStarost(4)
).


Za ovo nisam siguran, ali mislim da postoji mogucnost definisanja trigger-a za tako nesto. Provericu pa cu ti javnuti..

Citat:

I jos jedno pitanje u vezi klasa: da li je moguce definisati abstract klase, i ako da, mogu li se one smestiti u .class fajlove i pozivati run-time po potrebi, i dalje iz njih izvoditi nove ne-abstract klase (znaci sve u okviru run-time).


Vrlo moguce, u Javi se to zove interface klasa. Znaci, napravis interface klasu i dalje iz nje izvodis sve sto ti je potrebno. Naravno, sama
interface klasa je potpuno neupotrebljiva, odnosno da bi iskoristio takvu klasu moras da je nasledis u ne-abstract klasu.

Poz, alex.
[ tOwk @ 07.08.2001. 15:14 ] @
alex, hvala opet, vidim pun si informacija...

sada treba ozbiljno da pocnem da radim u javi, pa cemo da vidimo sta ce od toga da izadje...

Usput, ono sa mogucnoscu definisanja funkcija za pristup elementima klasa je samo pogodnost za programere, i nije mi toliko bitno.

A ovo za "interface klase" je ok, to je i definicija abstract klasa...

Sada sam opremljen dovoljnom kolicinom informacija, i mogu da navalim.

Naravno, opet hvala.

Toliko
[ alex @ 08.08.2001. 13:40 ] @
Citat:
tOwk je napisao:
alex, hvala opet, vidim pun si informacija...


Hehe, hvala na komplimentima. Profesionalno se bavim Java platformom, i to J2SE, a u poslednje
vreme i sa J2ME (Micro Edition), tako da slobodno navali sa pitanjima.

Poz, alex.
[ Iggy CHE [666] @ 11.08.2001. 19:48 ] @
E sad jedno pitanje ... koja je po vama najbolja java ?

P.S. Pozdrav Biblbroksu ...
[ tOwk @ 12.08.2001. 02:28 ] @
Citat:
mucky je napisao:
... jer svaki VM na svakom OS zna da izvrsava byte-code
koji je univerzalan.



Samo bih konstatovao da ovo bas i nije precizno. Naime, byte-code nije univerzalan, vec je JVM (interpreter tog byte-code-a) prisutan na mnogim platformama. Ukoliko napravis u ANSI C-u x86/Windows Virtual Machine (koji i postoje), onda je EXE takodje moguce izvrsavati na bilo kojoj platformi koja ima taj VM, tj. podrzava ANSI C (a takvih ima mnogo).

Treba shvatiti da Java kao jezik ne donosi nista specijalno (ima i lepsih jezika, mnogi bi rekli, ali to je subjektivno), ali sama ideja da se ulozi napor da se napise JVM za veci broj platformi je jedinstvena i ohrabrujuca. I u tome je najveca prednost Jave koliko ja znam, cak ni njen byte-code nije nista preterano inovativan (uzmite Perl skript i prebacujte ga svuda, jos ako uzmete u obzir "dekompilatore", na isto vam se svodi, razlika u brzini moze biti minimalna, ali to znaci da bi se sam byte-code razlicitom brzinom izvrsavao na raznim arhitekturama, posto mora biti optimizovan za jednu arhitekturu, a to mu ne bi islo u prilog).

Naravno, da napomenem da se Javom nisam bavio (programirao u njoj), vec se tek zalecem, ali neke osnovne koncepte poznajem. Zato, iako sam duboko ubedjen u sve sto kazem, lako mogu pogresiti.

Prema tome,
Toliko.

[ Iggy CHE [666] @ 12.08.2001. 15:17 ] @
A da li je po vama bolje uzimati J++ ili obicnu neku drugu ?

P.S. Neka mi odgovori ko moze , a ako je tu Kavu Legend moze i on ...
[ Maxi @ 26.08.2001. 16:18 ] @
Citat:
Iggy CHE [666] je napisao:
E sad jedno pitanje ... koja je po vama najbolja java ?


Java 2 Platforma je preporuka programerima za sledecu godinu.
Naravno,mozes da biras izmedju:
J2SE - standardno izdanje
J2EE - "eneterprize" izdanje
J2ME - malo,maleno pa cickano mobilno

Pozdrav


[Ovu poruku je menjao Gojko Vujovic dana 28.11.2001 u 11:24 AM GMT]
[ Maxi @ 26.08.2001. 16:22 ] @
Citat:
alex je napisao:
Citat:
tOwk je napisao:
alex, hvala opet, vidim pun si informacija...


Hehe, hvala na komplimentima. Profesionalno se bavim Java platformom, i to J2SE, a u poslednje
vreme i sa J2ME (Micro Edition), tako da slobodno navali sa pitanjima.


Molim te,kako si uspeo da spustis KVM?
Nisam uspeo da preskocim SUN regionalno ogranicenje,a bas bih probao da vidim kako JKVM radi na Palm-topcetu!
Ako si u mogucnosti,molim te da me uputis na nacin za spustanje KVM.
Thanks.

[Ovu poruku je menjao Gojko Vujovic dana 28.11.2001 u 11:39 AM GMT]
[ Iggy CHE [666] @ 27.08.2001. 12:29 ] @
Moj ortak (beeblebrox) misli da je java najbolji programski jezik ... da li mislite tako i zasto ???
[ alex @ 27.08.2001. 15:19 ] @
Citat:
Maxi je napisao:
Molim te,kako si uspeo da spustis KVM?
Nisam uspeo da preskocim SUN regionalno ogranicenje,a bas bih probao da vidim kako JKVM radi na Palm-topcetu!
Ako si u mogucnosti,molim te da me uputis na nacin za spustanje KVM.


Hehe, pa lako - ne zivim u Jugoslaviji... Posto vidim da si mi poslao i mail o tome, poslacu ti KVM na mail.

Sto se tice KVM-a na Palm-u, radi veoma dobro. Preporucio bih ti da skines i Palm Emulator sa
palm-ovog sajta. Znatno olaksava rad i testiranje aplikacija, jer ne moras svaki cas da radis
HotSync na Palm..

Poz, alex.
[ SPAVAC @ 14.11.2001. 14:22 ] @
slucajno sam naleteo na ovu diskusiju, pa da dam svoj doprinos, mada unapred molim da me ispravite ako sam nesto lupio, jer sam jos u fazi "proucavanja"...
dakle moguce je definisati i abstract klase i interfejse, mada se vise koriste interfejsi zbog visestrukog nasledjivanja.naime, java ima samo jednostruko nasledjivanje, za razliku od c++ ali se zato interfejsi mogu visestruko nasledjivati, cime je taj nedostatak resen...druga stvar vidim da se prica o editoru za javu, moj predlog je JavaPadPro, nista posebno, ali meni je ok...takodje, dosad sam radio samo sa java development kitom, pa me interesuje nesto od paketa, recimo jbilder, borlandov, ako je neko radio sa njim, isplati li se uzeti to?
[ tweeester @ 14.11.2001. 15:23 ] @
Cisto da vidite sta sve postoji i kako to radi pogledajte malo jos neke alate:
VisualSlick 6.0 (5.0) , Idea, Together .. naravno JBuilder je uvek prihvatljiv
[ dostanov @ 14.11.2001. 16:13 ] @
Citat:
SPAVAC je napisao:
slucajno sam naleteo na ovu diskusiju, pa da dam svoj doprinos, mada unapred molim da me ispravite ako sam nesto lupio, jer sam jos u fazi "proucavanja"...
dakle moguce je definisati i abstract klase i interfejse, mada se vise koriste interfejsi zbog visestrukog nasledjivanja.naime, java ima samo jednostruko nasledjivanje, za razliku od c++ ali se zato interfejsi mogu visestruko nasledjivati, cime je taj nedostatak resen...

Neznam bas da li je ovo bilo u formi pitanja, ali, da, sasvim si u pravu. Interfejsi su ustvari nadgradnja apstraktnih klasa, sa mogucnoscu visestrukog nasledjivanja.
Citat:
druga stvar vidim da se prica o editoru za javu, moj predlog je JavaPadPro, nista posebno, ali meni je ok...

Da li si probao JCreator? Cini mi se da mu u toj kategoriji nema premca (moje subjektivno misljenje)
Citat:
takodje, dosad sam radio samo sa java development kitom, pa me interesuje nesto od paketa, recimo jbilder, borlandov, ako je neko radio sa njim, isplati li se uzeti to?

Pa i "ispod" JBuilder-a se nalazi JDK. JBuilder ti je samo "malo" vizuelniji od obicnih editora i ta njegova osobina se zove RAD (Rapid Application Development)
Ako mislis da li se isplati po pitanju novca, onda nema dileme. Za 150 din dobijas najbolje razvojno okruzenje za Javu.
Ipak, ja mislim da je za ucenje bolje raditi u nekom obicnom editoru. Imas bolju kontrolu nad celim programom. Tek kada se dobro izvezbas, treba preci na JBuilder, jer ce tada poceti da te smaraju neke stvari koje stalno moras rucno da radis.
[ Maxi @ 28.11.2001. 00:22 ] @
Ima i 1.4 ,za Web
[ edyson @ 27.12.2001. 22:49 ] @
Citat:
weB_KiLeR:
U zelji da poboljsam ovaj forum otvaram topic za pocetnike svi koji pocinju nek pitaju ovde pitanja ja sam svaki dan ovde tako da ce te ih dobiti u kratom roku...
PITAJ TE...:):):):)

____________________________________
Pocetnik sam za Java Builder, a imam zadatak da napravim nesta kao trodimenzionalni prikaz prostora.
Otprilike kao prazan stan (samo zidovi i rupe u njima).
Radio sam pomalo sa C++Builderom- ako to ima neke veze.
Daj bilo kakav savjet ili pomoc.
Zahvaljujem.
[ weB_KiLeR @ 27.12.2001. 23:35 ] @
Uh nikad nisam radio sa Java Builderom...
A taj 3d prostor ti je malo teze da radis u javi prvo i prvo java ne sluzi za takve stvari...
Java ti je net jezik tako bolje uzmi neki drugi programski jezik jel ces mnogo lakse to napraviti...
Jednostavno java nije za te stvari...Ali ne radi se to nesto tesko imas exemple u jdk1.3.1\demo\applets\GraphicsTest
Probacu da okacim na net ako nemas pa me zvrcni na mail ili jabber da ti dam url...
[ edyson @ 28.12.2001. 10:33 ] @
Hvala MAD MAX-u i Web Kileru na odgovorima, ali stvar je u ovome.
Dobio sam taj problem kao zadatak na fax-u i imam otprilike 2 mjeseca da nesta napravim.
Pokusao sam traziti na net-u, ali nisam nasao nista slicno pa ako neko ima ideju gdje da trazim neka javi. (Pokusao sam na code.box.sk)
Mislite da bi ovo bilo puno lakse uraditi u C++Builderu?
[ MAD-MAX @ 28.12.2001. 23:28 ] @
Pa s obzirom na 3D mislim da je lakse da to uradis u C++-u ali kako, ne bih znao. Ali evo palo mi je na pamet da, ako dobro znas C++, uzmes iz Quake 3 izvornog koda sta ti treba pa...
Drugo, mozes da pogledas i na www.planet-source-code.com mislim da tamo ima, onda na programmersheaven.com ili idi na google pa od tamo trazi.
[ edyson @ 29.12.2001. 22:19 ] @
Moze neko da mi pojasni pojmove applet, servlet.
Ako moze malo jasnija definicija.
[ ultraKeen @ 16.04.2002. 08:21 ] @
leleee ala niko odavno nije nesto napisao u ovom postuuuu...

'ajde onda ja: moja je ideja da se bavim Javom ali u fazonu baza podataka... pa pitam sta se najbolje slaze sa istom, Javom mislim... nesto sam nacuo za Borlandov InterBase, ajde neka mi to neko potvrdi, bolje cu se osecati... ;)
[ Darko Pipic @ 21.04.2002. 12:27 ] @
Okaci ti ipak, ja znam da sam pokusavao nesto, ali mi je sve bilo nekako apstraktno i trazio sam konkretan, najobicniji primer i nigde ga nisam mogao naci, tako da bi mi ovo bas pomoglo.
[ weB_KiLeR @ 21.04.2002. 15:08 ] @
Okacicu kad postavimo coders.co.yu a to da ne moze da se nadje to je neverovatno odes na google upises java mysql ili java db ili tako nesto i izlista ti gomile a medju toj gomili imas i hiljade primera...
Sve ce biti okaceno na www.Coders.co.yu/java/
[ Illiron @ 21.04.2002. 22:01 ] @
vredi li uciti javu?
mislim ne znam vise, videvsi ovu diskusiju u kojem su odgovri tipa nije java za ovo, nije za ono, sporo za... Da li da nastavim ili da batalim i krenem c++?
meni atm ne treba ni za sta vec jednostavno hocu da naucim jos neki jezik(pored c-a)...
[ flylord @ 22.04.2002. 00:50 ] @
Citat:
Illiron:
vredi li uciti javu?
mislim ne znam vise, videvsi ovu diskusiju u kojem su odgovri tipa nije java za ovo, nije za ono, sporo za... Da li da nastavim ili da batalim i krenem c++?
meni atm ne treba ni za sta vec jednostavno hocu da naucim jos neki jezik(pored c-a)...


Nije poenta da znas 1000 jezika, poenta je da znas programiranje. Ako si dobar programer, novi jezik ces da naucis veoma brzo, samo sintaksu naucis. E sad sto se tice Jave, ona ima svoje prednosti ali i mane. Sve zavisi sta te zanima. Ja radim u prvenstveno u JSP-u, i moram ti kazem da je jako dobar, i nije tako spor ako imas brz server. I uopste gledano, mislim da je Java najbolja za server side aplikacije i neke specijalizovane client-side (kao sto su apleti). A kolko vidim jako dobro radi i u embeded sistemima.
c ya
[ Illiron @ 22.04.2002. 11:04 ] @
ok ali meni bi ona bila primarni jezik onda, da li vredi za to?
voleo bi da mi kazete prednosti u odnosu na c++, vec znam za embeded i web...?
[ weB_KiLeR @ 24.04.2002. 00:26 ] @
Citat:
TheGhost:
Odakle da skinem Kawu 5.0 i koja je razlika izmedju enterprise i professional i normal edition-a ?


Pa ovako ja imam kawu 4.1 i kawu 5.0b I to sam skino sa download.com-a i nikako ne mogu da nadjem da skinem 5.0 finall...
Trazio sam svuda i ono uglavnom imas na tek-tools.com ako ti treba mogu da ti dam kawu4.1 i 5.0b na cd-u zajedno sa jdk1.4...
[ misk0 @ 25.04.2002. 23:52 ] @
Citat:
weB_KiLeR:

Hmm ja sam radio malo sa bazama i java da ti pravo kazem i nije nesto za te stvari al ajde...
Mogu ti dati source od jednog mog programa gde sam spajao javu i mysql...


Uh .. opet on lupi glupost i ostane ziv ...
Java nije za baze ?;)
UHHHH...
Sta si to uradio pa da mozes reci da nije zadovoljila tvoje potrebe ?
Java radi perfektno sa svim bazana i nisam do sad nashao da se
neko zalio na neke nefunkcionalnost i nezastupljenost standarda.
Svaki DB server isporucuje uz isntalaciju i JDBC drivere i kratke
primjere kako se kaciti i kako ga koristiti.
Znaci u samom JDKU vec imas sve potrebno za koneckiju na bazu
i svu potrebnu dokumentaciju.

Da li JAVA vrijedi koristiti kao primarni jezik ?? DA
JAVA je klasican RAD, i mozes skoro sve sto pozelis i
da napravis. Otvorena prema raznim platformama, standradima,
objektima, interface-ima.
Pogledaj na netu i vidjeces da su JAVA programeri jako dobro
placeni, sto znaci da je to perspektivan jezik.

Primjera radi, kako to sve funkcionise ja sam napravio aplikaciju
koja ima serverski dio, znaci jedan deamon koji cuci na linuxu,
komunicira sa uredjajem na serijskom portu, drzi
konekciju na bazu i drzi jedan otvoren TCP port za prihvat zahtjeva.
Klijentski dio se obavlja u WEB browseru i iza njega je Tomcat sa
JSPom i isto tako konekcijom na bazu. Baza je ORACLE i uz nju
su dosli JDBC driveri.
I to radi non-stop znaci nema pauza i nemam nikakvih problema
sa aplikacijom
[ weB_KiLeR @ 26.04.2002. 02:31 ] @
Citat:
misk0:
Citat:
weB_KiLeR:

Hmm ja sam radio malo sa bazama i java da ti pravo kazem i nije nesto za te stvari al ajde...
Mogu ti dati source od jednog mog programa gde sam spajao javu i mysql...


Uh .. opet on lupi glupost i ostane ziv ...
Java nije za baze ?;)
UHHHH...
Sta si to uradio pa da mozes reci da nije zadovoljila tvoje potrebe ?
Java radi perfektno sa svim bazana i nisam do sad nashao da se
neko zalio na neke nefunkcionalnost i nezastupljenost standarda.
Svaki DB server isporucuje uz isntalaciju i JDBC drivere i kratke
primjere kako se kaciti i kako ga koristiti.
Znaci u samom JDKU vec imas sve potrebno za koneckiju na bazu
i svu potrebnu dokumentaciju.

Da li JAVA vrijedi koristiti kao primarni jezik ?? DA
JAVA je klasican RAD, i mozes skoro sve sto pozelis i
da napravis. Otvorena prema raznim platformama, standradima,
objektima, interface-ima.
Pogledaj na netu i vidjeces da su JAVA programeri jako dobro
placeni, sto znaci da je to perspektivan jezik.

Primjera radi, kako to sve funkcionise ja sam napravio aplikaciju
koja ima serverski dio, znaci jedan deamon koji cuci na linuxu,
komunicira sa uredjajem na serijskom portu, drzi
konekciju na bazu i drzi jedan otvoren TCP port za prihvat zahtjeva.
Klijentski dio se obavlja u WEB browseru i iza njega je Tomcat sa
JSPom i isto tako konekcijom na bazu. Baza je ORACLE i uz nju
su dosli JDBC driveri.
I to radi non-stop znaci nema pauza i nemam nikakvih problema
sa aplikacijom



Jo jo ne razumes me nisam mislio da java ne valja za baze odlicna je...
I nisam se zalio sa funkcionalnost nisi me uopste razumeo i glupo je sad da tu pljujes po meni...

Ok pazi ajd pomozi ako toliko vec znas kako da uradis class loader koji load-uje classu koja extenduje JPanel-u znaci da ucitas classu i da je stavis u jtabbedpane...
Posto ovo nisam mogao da nadjem i nikako da skrpim...
Ja sam nesto krpio ali ono nista od toga ne radi iz prostog razloga sto moras da napravis prvo jedan prazan jtabbedpane i ne mozes da ga naknadno ubacujes jel on to iscrtava u konstruktoru...
[ pegazus @ 26.04.2002. 22:42 ] @
Citat:
Illiron:
ok ali meni bi ona bila primarni jezik onda, da li vredi za to?
voleo bi da mi kazete prednosti u odnosu na c++, vec znam za embeded i web...?


Samo jedna lepa posebnost Jave:

U konstrukciji JFC-a (swing), primenjeni su svi poznatiji Desing Patterns,
tako da je java zgodna za usvajanje istih, odnosno dobrih (OO) programerskih,
tehnika.

PS: Ipak C++ je No.1
[ misk0 @ 26.04.2002. 23:51 ] @
Kakve veze ima JPanel sa bazama ??

Rekao sam ti koliko se sjecam da nisam koristo JAVA za frontend osim
za web .. i nemam skoro namejru da radim tako nesto, znaci windows
look-like .. i ne mogu ti pomoci

I samo nemoj da kazes, kad se to bude sporo i loshe iscrtavalo da kazes
kako JAVA ne valja .
[ weB_KiLeR @ 27.04.2002. 01:47 ] @
Citat:
misk0:
Kakve veze ima JPanel sa bazama ??

Rekao sam ti koliko se sjecam da nisam koristo JAVA za frontend osim
za web .. i nemam skoro namejru da radim tako nesto, znaci windows
look-like .. i ne mogu ti pomoci

I samo nemoj da kazes, kad se to bude sporo i loshe iscrtavalo da kazes
kako JAVA ne valja .


Mozda si mi rekao ne secam se :)
Ja kad sam krenuo javu da ucim programirao sam samo aplikacije vezano za net servleti,jsp etc... sam poceo pre nekoliko meseci da radim...
Sve u svemu ako hoces da ti aplikacije brzo rade nabudzis ga u exe sa jet-om ili uzmes IBM jre :)
[ duff @ 22.06.2002. 18:53 ] @
Naravno da vredi uciti JAVU ,ja to nameravam ovog leta.Biti efikasan znaci raditi pravu stvar, a biti efektivan raditi je na pravi nacin.Uciti JAVU znaci biti efikasan a da li ces biti efektivan zavisi od tebe.
Pozdrav, Djura
[ Aleksandar Vidakovic @ 09.08.2002. 14:38 ] @
Ja sam upravo počeo da obnavljam Javu koju sam dosta dobro znao pre jedno 4-5 godina. Tada sam pisao aplikacije koje su komunicirale sa Access-om preko ODBC-JDBC drajvera, pisao sam Thread-ove bilo preko implementacije interfejsa Runnable, bilo preko nasleđivanja klase Thread. Bila su to lepa vremena.

Sada sam, kao što sam već rekao, počeo da obnavljam znanje, kad sam video te Java2, te servleti, te Beans, te JSP, te URGH! ??? .. joj mnogo bre odmaklo ovo!
A da stvari budu još gore, instrukcije nove virtuelne mašine Perl 6 će moći da se konvertuju u bytecode bez problema! Tako, napišete Perl skript i konvertujete u bytecode i onda svima kažete da znate Javu

C++ je problematičan kod višestrukog nasleđivanja, dok se u Javi to radi preko interfejsa, ako se u međuvremenu nije i to promenilo?! Zatim nema brige oko dinamičke alokacije i dealokacije memorije. Kada zatreba JVM alocira, kada ne treba više tada Đubretar (GC) dealocira. Ako se želi brzo i čisto OOP, tada je Java sigurno br.1, a ako se želi postići isto samo malo brže i uz više muke i kucanja, C++-u nema konkurencije, ali ako se želi postići isto to, ali uz samo nekoliko otkucanih redova, tada je Perl zakon!
[ Dragi Tata @ 09.08.2002. 17:22 ] @
Najpre da se ogradim: ja volim Javu i ovo nije nikakvo flejmovanje. Samo da ukažem na nekoliko netačnih sitnica koje se provlače i po mnogim Java knjigama, a vidim ih i ovde.

Citat:
Aleksandar Vidakovic:
C++ je problematičan kod višestrukog nasleđivanja, dok se u Javi to radi preko interfejsa, ako se u međuvremenu nije i to promenilo?!


Višestruko nasleđivanje je problematično ako ne znaš tačno šta radiš, ali samo po sebi je jako moćan koncept i uopšte ne stoji da je bolje zabraniti ga (osim preko interfejsa). Za primer dobro iskorišćenog višestrukog nasleđivanja pogledati npr ATL.

Citat:
Aleksandar Vidakovic:
Zatim nema brige oko dinamičke alokacije i dealokacije memorije. Kada zatreba JVM alocira, kada ne treba više tada Đubretar (GC) dealocira.

Tačno. Samo, mnogi zaboravljaju da je memorija samo jedan od resursa koji može da "curi" ako se ne oslobađa posle upotrebe. Postoje fajlovi, konekcije na bazu, kernel objekti, itd, itd, a kod njih GC ne pomaže ništa. U C++u se za takve objekte naprave wrapper klase, pa se u destruktor stavi oslobađanje resursa. Čim se objekat izbriše (bilo da izađe iz opsega kod automatskih promenljivih ili sa delete kod dinamičke memorije), destruktor automatski "očisti" zauzete resurse. Kod Jave i C#-a to nije moguće odraditi, baš zbog GC-a koji onemogućava determinističko uklanjanje objekata iz memorije.

Citat:
Aleksandar Vidakovic:
Ako se želi brzo i čisto OOP, tada je Java sigurno br.1, a ako se želi postići isto samo malo brže i uz više muke i kucanja, C++-u nema konkurencije, ali ako se želi postići isto to, ali uz samo nekoliko otkucanih redova, tada je Perl zakon! :D

O Perl-u ne znam skoro ništa i njega ću ovde da preskočim. Međutim, priče o mnogo većoj produktivnosti Jave i ostalih GC jezika u odnosu na C i C++, ma koliko bile raširene, jednostavno nigde nisu potvrđene merenjem. Naprotiv, postoje merenja koja se mogu naći ovde:

www.ipd.uka.de/~prechelt/Biblio/jccpprtTR.pdf
ili ovde:
www.linux.sarang.net/ftp/mirro.../pdf/qt-vs-java-whitepaper.pdf

koja pokazuju da Java programeri nisu ništa produktivniji nego programeri u ostalim programskim jezicima. Uopšte uzev, izgleda da izbor programskog jezika mnogo manje utiče na produktivnost nego što se to obično misli.

Java je odličan programski jezik za početnike (kao i C#), jer ih "primorava" da poštuju neke dobre programerske običaje. Posebno mi se dopada kako je rešeno rukovanje izuzecima (exception handling) u Javi. Među profesionalcima, Java je jako raširena pre svega tamo gde je potrebno prenositi programe sa jedne platforme na drugu: server-side programi pod Unix platformama i "mali uređaji" (embeded devices).
orez i dobio je 100 000 dinara.
[ Aleksandar Vidakovic @ 09.08.2002. 22:30 ] @
'ajde malo i ja da citiram

Citat:
Dragi Tata:
Posebno mi se dopada kako je rešeno rukovanje izuzecima (exception handling) u Javi.


Ako se ne varam u C++ i u Javi je isto rukovanje izuzecima try .. catch .. throw, ali opet možda se u međuvremenu nešto promenilo, a da ja nisam čuo
[ Dragi Tata @ 10.08.2002. 02:06 ] @
Nije isto.

Najpre, u C++u nema finaly kao u Javi (doduše, najčešće mu i ne treba zbog gorepomenute determinističke finalizacije objekata).

Dalje, u Javi su svi izuzeci nasleđeni od klase Exception, a u C++u možeš da bacaš i hvataš bukvalno bilo šta.

Najzad (ovo mi se posebno sviđa) u Javi u deklaraciju metoda ulaze i izuzeci koje taj metod može da baci (može i kod C++a ali nije obavezno) i ko god pozove metod koji može da baci izuzetke mora ili da ga stavi u try-catch blok ili da u svoju deklaraciju uključi sve izuzetke koji taj pozvani metod može da baci. Kod C++a je to ostavljeno (ne)uviđavnosti programera.

Između ostalog, zato sam i rekao da je Java bolji programski jezik za početnike, a C++ za iskusne programere.
[ Neflernis @ 14.12.2002. 13:41 ] @
instalirao sam javu i da bih ucinio rad za pocetak sto laksim napravio sam jedan javaa.bat koji me posle odlaska/silaska u DOS prebacuje u c:\java\moji, prosto ko boza. A autoexec.bat mi izgleda ovako

PATH C:\;C:\JAVA\BIN\;C:\JAVA\MOJI\;
SET CLASSPATH=C:\JAVA\lib\classes.zip;.;

Problem: kada odem u c:\java\moji ne mogu da pokrenem javac, ali mogu java iako su oba u C:\JAVA\BIN\ koji je u PATH-u. Zasto ?
[ Neflernis @ 14.12.2002. 21:03 ] @
ok, malo sam prostudirao i popravio autoexec:

PATH C:\;C:\JAVA\BIN\;C:\JAVA\MOJI\;
SET CLASSPATH=C:\JAVA\lib\classes.zip;.;
SET CLASSPATH=C:\Java\moji;C:\Java\arhiva.jar

sada radi mada mi jos nije jasno sta se desilo...
[ AIRPLANE @ 21.05.2004. 17:20 ] @
Imam par pitanja.Zna li neko neke dobre sajtove za softver za nokiu 3660.
Kada sam skidao neke igrice javile su se u formatu .rar a posle kada ga otpakujem se pojavi dosta fajlova.Preko bluetooth-a sam mogao da prebacim samo fajlove sa ekstenzijom .SIS sta treba da se radi i zna li neko gde moze da se kupi i koliko kosta memorijska kartica od 64mb.
[ antonija @ 05.07.2004. 13:03 ] @
Ja sam isto početnik u Javi i molila bih vas da mi rešite program koji ovako glasi (jer mi u mom kodu kompajler stalno javlja NullPointerExeption i ne znam kako da to popravim):
Napišite java program koji za zadane matrice nxn računa njihov produkt. Programu se može zadati dimenzija matrica i njihovi elementi a kao rezultat ispisuju se na pregledan način polazne matrice te njihov produkt.

Inače, to mi je jako hitno jer program moram predat već do 7.7. i stvarno bi vas zamolila da mi učinite tu uslugu ako vam nije problem.

Zahvaljujem

[ filmil @ 05.07.2004. 13:13 ] @
Pošalji kod da vidimo šta nije u redu.

f
[ Walker @ 17.07.2004. 18:17 ] @
Pocetnik sam sa programiranjem u Javi.Prilikom kompajliranja prvog primera iz jednog ebooka pisanog za Javu 1.1 sve bude u redu nema gresaka ali pri pokretanju dobiejnog class fajla sa java HelloWorld.class javlja mi sledecu gresku "Exception in thread "main" java.lang.NoClassDefFoundError: c:\2\HelloWorld/class
a SDK mi je Java 2 v 1.4.0

source ide ovako

class HelloWorld{
public static void main(String args[]){
System.out.println("Hello World!");
}
}

Da li je u pitanju neka ne kompatibilnost izmedju Jave 1 i Jave 2 ako jeste gde bih mogao da downloadujem neki ebook za pocetnike za Javu 2.
[ mucky @ 17.07.2004. 18:48 ] @
Treba da pozoves
Code:
java HelloWorld
a ne
Code:
java HelloWorld.class

Ako ni to ne radi, onda ide
Code:
java -cp . HelloWorld
jer nisi setovao promenljivu %CLASSPATH% da gleda i u tekuci direktorijum ( . iliti tacka)
[ Walker @ 18.07.2004. 08:14 ] @
Tebi Mucky puno hvala bio si u pravu za ovo bez .class,a ja ne mogu da verujem kakva glupost moze da bude izvor frustracija,pa kakve veze ima da li je HelloWorld
ili HelloWorld.class.Izvrsni fajl je izvrsni fajl zar ne?
[ Milan Andjelkovic @ 18.07.2004. 15:27 ] @
Pa govori se o klasi, a ne o fajlu. Tvoja klasa se zove HelloWorld, a ne HelloWorld.class.
[ Deki11 @ 23.07.2004. 01:36 ] @
OK, kao jos jedan pocetnik, imam pitanja:

1. Moze li JAVA program da se potpuno kompajlira, dakle kao .exe i da se izvrsava nezavisno, a ne preko "java Hello" i sl.?

2. Mozete li da navedete bar neki konkretan problem ili zadatak koji se resava programom u Javi (da bar imamo od cega da pocnemo)?

3. Preporucite neku "zbirku zadataka" iz Jave (zbog vezbanja).

Unapred zahvalan.
[ Deki11 @ 23.07.2004. 21:48 ] @
Uzgred, jos jedno pitanje sam imao:
neko je u okviru ove diskusije o Javi rekao da bi ljudi bez iskustva trebalo
bar neko vreme da rade open source projekte. E, sad, mene isteresuje gde
mogu da nadjem takve projekte gde bih mogao da ucestvujem (neki link i sl.).
[ hyle @ 24.07.2004. 11:55 ] @
Evo jednog odlicnog linka za sve ljude koji počinju sa Javom:

http://mindprod.com/jgloss/jgloss.html

Tu možete pronaći odgovore na sva najčešće postavljana pitanja (i na neka koja nisu baš tako česta).

[Milan Andjelkovic: sređen link]
[ Au197/79 @ 27.07.2004. 09:49 ] @
Jedan vrlo praktičan sajt za početnike a i iskusne: http://www.javapractices.com/
[ filmil @ 27.07.2004. 10:11 ] @
Citat:
Deki11: OK, kao jos jedan pocetnik, imam pitanja:

1. Moze li JAVA program da se potpuno kompajlira, dakle kao .exe i da se izvrsava nezavisno, a ne preko "java Hello" i sl.?


Ako ti treba prevođenje u mašinski kod, pogledaj GNU Java Compiler, kažu da ima mogućnost da napravi izvršni kod.

Međutim, ako ti samo treba da izbegneš komplikaciju sa pokretanjem programa, tj. recimo da možeš da ga pokreneš na dvostruki klik umesto da se zafrkavaš sa komandnom linijom, to je u JAVI moguće na drugačiji način, pogledaj manifest datoteke.

Citat:
Deki11: gde mogu da nadjem takve projekte gde bih mogao da ucestvujem (neki link i sl.).


http://www.sourceforge.net

http://www.tigris.org

f
[ Au197/79 @ 29.07.2004. 06:50 ] @
Citat:
Deki11: OK, kao jos jedan pocetnik, imam pitanja:

1. Moze li JAVA program da se potpuno kompajlira, dakle kao .exe i da se izvrsava nezavisno, a ne preko "java Hello" i sl.?


Postoji Excelsior JET, program koji to radi.
[ Deki11 @ 29.07.2004. 14:30 ] @
Jos jedan problem:
Program koji sam napisao je preveden bez greske (sintaksnih i sl.), ali ne
radi ono sto treba.
Dakle, treba debagerom JDB proci kroz njega i videti korak po korak sta nije
u redu. Medjutim, JDB samo proleti kroz njega i posto nikakvih problema
nema, JDB zavrsi svoj rad i iskljuci se.

Pitanje je: kako aktivirati opciju step-by-step u JDB?

A jos jedno: kada u DOS promptu zatrazim HELP, sadrzaj proleti nekoliko
ekrana, a na ekranu ostane samo zadnji deo sadrzaja. Kako pauzirati ispis
nakon svakog ispunjenog ekrana.

Unapreed zahvalan
[ sbx @ 24.08.2004. 18:05 ] @
Počeo sam da učim Javu, nabavio sam i knjigu "Misliti Na Javi". S tim da nikad prije toga nisam programirao. I naravno ne ide mi nikako, mogu da napravim one najjednostavnije programe i ništa više, jednostavno ne mogu koliko god se trudio.
E sad ako netko zna još neku literaturu koja bi mi pomogla, kao što su neke zbirke, knjige... dakle nešto što ima gomilu riješenih primjera, ali počevši s onim Najjednostavnijim, neka mi javi. Znam da bi bilo dobro da sam ušao u programiranje prvo s nečim lakšim. Ne znam jel ima nade da ja ovo savladam, ali moram pokušat.
[ ghost2k3 @ 24.08.2004. 19:37 ] @
Imam ja neki praktikum iz jave zgodan za pocetak. Velik je oko 1,5 MB ako ti
odgovara mogu ti poslati. Samo mi daj mail.
[ sbx @ 08.09.2004. 18:19 ] @
Učim javu po knjizi "Thinking in Java" od Brucea Eckela. Jel zna netko gdje mogu da se skinu riješenja vježbanja što imaju na kraju svakog poglavlja. Trebaju mi rješenja od poglavlja tri pa na dalje.
[ djmaki @ 18.09.2004. 20:44 ] @
Imam neke .jar datoteke za mobilni koji nameravam postaviti na moj wap sajt.Hteo bih vas pitati kao mogu pregledati te .jar vajlove?
[ kibo_java @ 19.09.2004. 18:28 ] @
Proguglaj DJ Java decompiler!
Ako ne nadjes javi!
[ igor123 @ 28.09.2004. 23:52 ] @
Dobio sam prije par dana j2eesdk-1_4_2004Q4-beta-windows, s namjerom da pocnem radit u Javi. Je li to sve sto mi treba za pocetak?

Hvala


[ milos23 @ 01.10.2004. 07:19 ] @
Citat:
igor123: Dobio sam prije par dana j2eesdk-1_4_2004Q4-beta-windows, s namjerom da pocnem radit u Javi. Je li to sve sto mi treba za pocetak?

Hvala


ovo ti je mozda i vishe nego sto treba jer si dobio enterprise verziju, a za pochetak ti je dovoljan i j2se......ovako ces imati instaliran i application server koji ti u pocetku verovatno nece trebati
[ kobrejabre @ 01.10.2004. 15:19 ] @
Citat:
milos23: ovo ti je mozda i vishe nego sto treba jer si dobio enterprise verziju, a za pochetak ti je dovoljan i j2se......ovako ces imati instaliran i application server koji ti u pocetku verovatno nece trebati


Nope, a bi sa enterprise verzijom uradio bilo sta treba mu instalirana standardna verzija.
[ milos23 @ 01.10.2004. 22:04 ] @
pa zar "se " nije ukljucen u "ee" koliko mi se cini
[ kobrejabre @ 02.10.2004. 15:23 ] @
nije
[ milos23 @ 03.10.2004. 21:43 ] @
ok, onda sam se ja prevario
[ igor123 @ 04.10.2004. 20:37 ] @
evo downloadam "SE".
Recimo da imam nekakvo znanje u C-u, a s Javom se prvi put susrecem, pa vas pitam:
Da li je knjiga "Thinking in Java" Bruce Eckel-a razumljiva za sami pocetak s Javom, ili mi treba jos kakva literatura prije nje?



[ milos23 @ 06.10.2004. 11:59 ] @
sasvim dovoljna za upoznavanje jave kao jezika
[ igor123 @ 16.10.2004. 19:50 ] @
moze li mi netko reci sintaksu neke funkcije za citanje unosa sa tastature, (tipa scanf u "C-u") i da taj podatak mogu spremiti u varijablu, jer malo sam se izgubio u tome?
[ igor123 @ 25.10.2004. 15:43 ] @
mozda na ovo pitanje dobijem odgovor? :)

recimo da zelim jednom metodom "klase1" manipulirati podatcima iz "klase 2", na nacin da metoda uzima 2 objekta, a vraca treci objekt, kako bi to mogao(smio) izvesti?.
Ja sam to napravio ovako:

class Koordinate{
int x,y,z;
}
class Manipuliraj{
Koordinate oduzmi(Koordinate a,Koordinate b){
c.x=a.x-b.x;
c.y=a.y-b.y;
c.z=a.z-b.z;
return c;
}
}

public class Proba1 {
public static void main(String[] args){
Koordinate v1=new Koordinate();
Koordinate v2=new Koordinate();
Koordinate v3=new Koordinate();
Manipuliraj f=new Manipuliraj();

v1.x=4; v2.x=3;
v1.y=5; v2.y=3;
v1.z=6; v2.z=3;

v3=f.oduzmi(v1,v2);
}
}

U cemu grijesim? Molim za pomoc
[ Au197/79 @ 25.10.2004. 22:29 ] @
Kakva ti je ono klasa bez ijedne metode? To se svodi na slog. Mogao bi bar konstruktor da napraviš.
Code:
class Koordinate{
    int x, y, z;

    public Koordinate(int a, int b, int c) { }

    public Koordinate(int a, int b, int c) {
        x = a;
        y = b;
        z = c;
    }
}


U kalsi Manipuliraj si napravio grešku u metodi oduzmi. Tu koristiš 3. objekat koji si nazvao c ali ga nige nisi stvorio sa new. U samoj klasi Manipuliraj ne postoji ni jedan razlog zbog kojeg metoda oduzmi ne bi bila static. Naime ona ništa ne radi sa sobom samom. Ali nek ostane onako kako si ti zamislio:
Code:
class Manipuliraj {
    Koordinate oduzmi(Koordinate a, Koordinate b) {
        Koordinate c = new Koordinate();
        
        c.x = a.x - b.x;
        c.y = a.y - b.y;
        c.z = a.z - b.z;

        return c;
    }
}

public class Proba1 {
    public static void main(String[] args) {
        Koordinate v1 = new Koordinate(4, 5, 6); 
        Koordinate v2 = new Koordinate(3, 3, 3);
        Koordinate v3;
        Manipuliraj f = new Manipuliraj();

        v3 = f.oduzmi(v1,v2);
    }
}


Jesi li pronašao odgovor na prethodno pitanje o unosu sa tastature?
[ sbx @ 26.10.2004. 09:51 ] @
Jel moze nako da mi napise rjesenje ova dva programa. I da napomenem da sam totalni pocetnik u javi(a i u programiranju opcenito).

1. Program koji ce ucitanu racenicu ispisati s desna na lijevo.
2. Program koji ce ucitani string ispisati velikim slovima.

Samo da vidim kako se radi s Stringovima.
[ Sammy1990 @ 26.10.2004. 09:53 ] @


programiram u Javi vec neko vrijeme i zelim da dobim neke zadatke iz Jave da provjezbam svoje znanje....................


ako imas neke dobre tutoriale o objektnom- programiranju .................. napisi
[ sbx @ 26.10.2004. 14:06 ] @
1. Napisi program koji ce upisanu recenicu ispisati s desna na lijevo!
Ovako glasi u C-u:

main()
{
char s[100];
int i=0;
clrscr();
printf(˛\nUnesi string: ˛);
gets(s);
while (s[++i]!='\0');
printf(˛\nString, %s, ima %d znakova˛ ,s,i);
getch();
}

2. Program koji ce ucitani string ispisati velikim slovima!

#include<string.h>
main()
{
char s[100];
int i;
char c;
clrscr();
printf(˛\nUnesi string: ˛);
gets(s);
while (s!='\0');
{
c=toupper(s[i++]);
printf(˛%c˛,c);
}
getch();
}

MOLIM NEKOGA DA MI ISTO OVO NAPISE U JAVI!
HVALA UNAPRIJED!



[ igor123 @ 26.10.2004. 15:18 ] @
E puno hvala AU197/79. Valjda ce mi preci u naviku pravit konstruktore. :)
A mozda jedinicu iz programiranja brzo ispravim.

O unosu sa tastature nisam nasao odgovor. Mozes li pomoci?

Thanks!
[ Au197/79 @ 26.10.2004. 17:40 ] @
Igore evo ti koda o unosu stringa sa tastature:
Code:
import java.io.*;

public class Start {

   public static void main (String[] args) {
      System.out.print("Unesi recenicu: ");
      BufferedReader br = new BufferedReader(new nputStreamReader(System.in));
      String text = null;
      try {
         text = br.readLine();
      } catch (IOException ioe) {
         System.out.println("Greska pri citanju sa konzole!");
         System.exit(1);
      }
      System.out.println("Obrnut redolsed recenice: " + text);
   }

}


Ako želiš uneti int tada moraš konvertovati učitani string. Za gornji primer to bi bilo ovako:
Code:
int n = Integer.parseInt(text);

Za ostale proste tipove imaš slične metode: Float.parseFloat(string)...
U novoj javi 5 postoji novi lakši način za čitanje sa tastature (baš napravljen za učenje jezika), ali ga još nisam savladao :(

Aleksandre, Nemanja ti je već odgovorio na oba pitanja, sem što kod obrtanja reči možeš (ako imaš javu 5) mesto StringBuffer koristiti novu klasu StringBuilder koja bi trebalo biti brža.
[ sbx @ 26.10.2004. 18:24 ] @
Au197/79 znam vidio sam, samo sam stavio pitanje na oba foruma da cim prije dobiem odgovor.
Evo imam jos jedno glupo pocetnicko pitanje, kako da na ovom dobijem da mi rezultaz ispisi matricu. Na ovom mi ispise elemente matrice jedno ispod drugog:

import java.io.*;

public class Untitled1 {
public static void main(String[] args) throws Exception{

BufferedReader ulaz = new BufferedReader(new InputStreamReader(System.in));
int n, m, i, j;
int a[][] = new int[10][10];

do {
System.out.println("Zadaj broj redova i broj stupaca matrice :");
n = Integer.parseInt(ulaz.readLine());
m = Integer.parseInt(ulaz.readLine());
}
while ( (n <= 0 || m <= 0) || (n > 10 || m > 10));
System.out.println("\nZadaj elemente matrice:\n");
for (i = 0; i < n; i++)
for (j = 0; j < m; j++) {
System.out.println("a["+i+"]["+j+"] =");
a[j] = Integer.parseInt(ulaz.readLine());

}
System.out.println("\nZadana matrica je :\n");
for (i = 0; i < n; i++) {
for (j = 0; j < m; j++)
System.out.println("\n\t"+a[j]);

}
}
}

Resenje izgleda ovako:
12
2
3
5
2
3
[ sbx @ 26.10.2004. 19:03 ] @
Ne mora nitko da se trudi da na ovo odgovara zna gdje grijesim.

Ovako treba da bude :

Code:
 System.out.print(a[i][j] + "   ");
         System.out.println()
[ igor123 @ 27.10.2004. 20:28 ] @
evo ovaj kod za unos sa tastature mi prilikom kompajliranja javlja gresku na liniji:

hello2/Start.java [12:1] cannot resolve symbol
symbol : class inputStreamReader
location: class hello2.Start
BufferedReader br = new BufferedReader(new inputStreamReader(System.in));
^
1 error
Errors compiling Start.



Mozda neko zna u cemu je stos. Ja se trudim, al ne znam! :)


[ mucky @ 27.10.2004. 20:33 ] @
Java je case-sensitive. Znaci, InputStreamReader a ne inputStreamReader


--
Visit my photolog at http://www.fotolog.net/mucky
[ igor123 @ 28.10.2004. 15:09 ] @
Puno hvala Au197/79 i Mucky.

[ SandraNS @ 28.10.2004. 19:50 ] @
Imam dva pitanja. Prvo, zasto moja Java j2sdk1.4.0 nema uopste servlet klase u okviru javax paketa? Drugo, kako da ovaj jednostavan JSP pokrenem preko Tomcat servera, odnosno, kako se uopste instaliraju aplikacije na njega?

test.jsp
<html>
<head>
<title>JSP izrazi</title>
</head>
<body>
<h3>Primeri JSP izraza</h3>
Danasnji datum: <%= new.java.util.Date() %>
</body>
</html>
[ veljaradenkovic @ 29.10.2004. 05:09 ] @
Pre svega ne valja ti ovaj izraz <%= new.java.util.Date() %> treba ovako
Code:
<%= new java.util.Date() %>


Nema ga jer je deo j2ee paketa.
Ali posto imas Tomcat => 'Tomcat is a free, open-source implementation of Java Servlet and JavaServer Pages technologies developed under the Jakarta project at the Apache Software Foundation.' imas i ove pakete.

Dakle, paketi u kojima su klase koje ti trebaju se nalaze u TOMCAT_HOME/common/lib
i u 5 verziji tomcata se zovu servlet-api.jar i jsp-api.jar.

TOMCAT_HOME je direktorijum u koji si instalirala tomcat.

Sad za ovo drugo.
Unutar direktorijuma TOMCAT_HOME se nalazi direktorijum conf i ko sto ime kaze u njemu su konfiguracioni fajlovi. Najvazniji od njih je server.xml i po default-u u njemu se nalazi ovakav element:
Code:
<Host name="localhost" debug="0" appBase="webapps" unpackWARs="true"
 autoDeploy="true" xmlValidation="false" xmlNamespaceAware="false">


appBase="webapps" kaze tomcatu gde se nalaze applikacije koje ce se izvrsavati na njemu. Dakle nalaze se u TOMCAT_HOME/webapps dir-u. Tu ces ti da stavis svoju prvu aplikaciju tako sto ces da napravis 'MyApp' direktorijum i u njega stavis svoju jsp stranu. Zatim u tom direktorijumu napravis drugi direktorijum i nazoves ga 'WEB-INF' u njemu napravis dva druga dir-a 'classes' i 'lib' i jedan fajl 'web.xml' zove se deplojment descriptor. U taj fajl stavi ovo:
Code:

<?xml version="1.0" encoding="UTF-8"?>
<!DOCTYPE web-app PUBLIC "-//Sun Microsystems, Inc.//DTD Web Application 2.3//EN"
    "http://java.sun.com/dtd/web-app_2_3.dtd">
<web-app>
    <welcome-file-list>
            <welcome-file>
                naziv_tvoje_jsp_strane.jsp
            </welcome-file>
    </welcome-file-list>
</web-app>

Pretpostavljam da te interesuje kako da pokrenes tomcat.
Prvo postavi enviroment varijablu CATALINA_HOME na TOMCAT_HOME ili postavi obe ne skodi da imaju za vrednost putanju do instalacionog direktorijuma tomcata. Onda
Start->run->cmd ukucaj cd %CATALINA_HOME%\bin ukucaj startup sacekaj i gledaj log da vidis da se ne desi neka greska kad se server pokrene otvori web browser i ukucaj http://localhost:8080/MyApp/ ... trebalo bi da vidis svoju prvu stranu.

Nadam se da ces se snaci.
[ SandraNS @ 29.10.2004. 17:36 ] @
Hvala na pomoci, uspela sam da pokrenem jsp i sad mi je otprilike jasno koji fajlovi su neophodni. Medjutim, proradilo je tek kad sam direktorijum u koji sam smestila aplikaciju nazvala sa velikim pocetnim slovom. Da li to ima neke veze?

E sad, imam naravno jos pitanja.
Treba da uradim jednu aplikaciju koja ukljucuje bazu podataka. Da li treba nesto, i sta treba u Tomcat-u uraditi povodom te baze?

Drugo, imam aplikaciju u kojoj se pokrece vise servera i vise klijenata gde ti serveri salju klijentima kao neke vesti. Oni komuniciraju preko BufferedReader i PrintWriter klasa a same vesti su u najprostijem string formatu "vest0","vest1" itd. i klijent ih preuzima metodom inLine(). E sad, to treba izmeniti tako da vesti budu u HTML formatu i za to upotrebiti JEditorPane klasu za prikaz vesti sa korisnicke strane. Ta klasa je za mene potpuno nova. Posto imam jako malo vremena da bih sama pronasla kako da je uklopim u sve to, da li neko moze da mi kaze kako se ona koristi za HTML sadrzaj koji se na ovaj nacin prima?
[ sbx @ 30.10.2004. 11:59 ] @
Imam jedno banalno pitanje! Nije mi u potpunosti jasno sto je instanca, odnosno koja je razlika izmedju reference i instance?
[ mucky @ 30.10.2004. 12:58 ] @
Referenca je pokazivac na instancu :)

Ako imas npr. sledecu situaciju

String str;
str = new String("Reference i instance");

str je referenca
a objekat stvoren pomocu new String("Reference i instance") je
instanca objekta tipa string.


--
Visit my photolog at http://www.fotolog.net/mucky
[ igor123 @ 31.10.2004. 10:33 ] @
Jedno malo pitanjce, a u stvari prije da mi potvrdite ispravno/neispravno
razmisljanje, vezano za konstruktore i rez. rijec "this":
dio koda iz primjera u "Misliti na Javi":

...
/*(1.)*/ Cvet(int latice){
.......}

/*(2.)*/ Cvet(String s, int latice){
this(latice);
......}

/*(3.)*/ Cvet(){
this("Zdravo",47);
......}

2. konstruktor poziva 1. konstruktor.
3 konstruktor poziva 2. konstruktor jer se poklapa po listi argumenata, a automatski poziva i 1. jer to radi 2. pozvani konstruktor???

Moze li se pomocu rez. rijeci "this" pozivati konstruktore nekih drugih klasa?


[ filmil @ 31.10.2004. 19:40 ] @
Citat:
3 konstruktor poziva 2. konstruktor jer se poklapa po listi argumenata, a automatski poziva i 1. jer to radi 2. pozvani konstruktor???
Tako je.

Citat:
Moze li se pomocu rez. rijeci "this" pozivati konstruktore nekih drugih klasa?
Ne. this uvek pokazuje na klasu u kojoj se nalazi. Konstruktori se ne pozivaju direktno, već implicitno korišćenjem operatora new.
[ mucky @ 31.10.2004. 20:00 ] @
Pomocu rezervisane reci "super" mozes pozivati konstruktor
"super-klase" tvoje klase, tj.
one klase koju je tvoja klasa nasledila.

--
Visit my photolog at http://www.fotolog.net/mucky
[ djblade @ 31.10.2004. 23:01 ] @
///////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////
//Autor : Dzenan Hamzic
//MatrikelNummer : 0327029
//BeispielNummer : xxx
//Beschreibung : Jos malo pa gotovo :)
//////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////

import eprog.*;

public class copy
{
static boolean InputError = false ; //Error wenn die Eingabedatensatzt einen ungultigen Datentyp erhalt.
static boolean KoeffAError = false ; //Error wenn Grad <=0;

public static void main (String []args) // main ()
{
int Grad = 0; //Der Grad der Polynomfunktion.
int n = 0; //Die Anzahl der Ableitungen.
int MAX = 11; //Die maximal Anzahl der Koeffizienten.
float eingabe = 0;
float Koeff = 0;


///////////////////////////////////////////////
//
//Hier wird die Eingabedatensatzt eingelesen.
//
///////////////////////////////////////////////
float [] KoeffArray = new float [MAX];
try {
int i = 0;
while (KoeffArray != 999) //Alle Koeffizienten bis 999 werden eingelesen.
{
eingabe = EprogIO.readFloat();
KoeffArray=eingabe;
if (KoeffArray == 999)
break;
i++;
}

//////////////////////////////////////////////
//
// Wenn die Eingabedatensatzt einen ungultigen
// Datentyp erhalt InputError = true;
//
//////////////////////////////////////////////
}catch (EprogException e)
{
InputError = true;

}



Grad = (int)(KoeffArray[0]); // Hier wird der Grad als erste Zahl in Array eingelesen und in Integer konvertiert.
n = (int)(KoeffArray[1]); // Hier wird die Anzahl der Ableitungen als zweite Zahl in Array eingelesen und in Integer konvertiert.

///////////////////////////////////////////////
//
// Hier wird uberpruft ob Grad negativ,
// oder 0 gleich ist.Hier wird auch uberpruft
// ob die Zahl der Ableitungen (n) weniger als
// 0 ist. Im Gegenteil werden die Koeffizienten
// mit der Formel berechnet.
//
///////////////////////////////////////////////
if (Grad < 0 || Grad >= 10 || n <0)
KoeffAError = true;
else
{
for (int i = 1; i <=n ; i ++)
{
for (int j = 2; j < KoeffArray.length ; j++)
{
Koeff = KoeffArray[j];
if (Koeff == 999.0)
break;
else {
Grad = (int)(KoeffArray[0]);
Koeff*=((Grad-j+2)-i+1);
KoeffArray [j] = Koeff;
}
}

}

}

/////////////////////////////////////////////////
//
// Hier wird das Program durchgefuhrt.
//
////////////////////////////////////////////////

if (InputError) // Wenn die Eingabedatensatzt einen ungultigen Datentyp erhalt: EprogIO.print("?");
EprogIO.println ("?");
else if (KoeffAError) // Wenn der Grad weniger oder gleich 0 ist,
EprogIO.println("FALSCHE EINGABE"); // und wenn die Anzahl der Ableutungen(n) weniger als 0 ist EprogIO.print ("FALSCHE EINGABE");
else {
if (Grad - n < 0)
EprogIO.print("0" + " ");
else
EprogIO.print((Grad-n) + " ");
if (KoeffArray[2]==-0.000)
{
EprogIO.printFixed( Math.abs(KoeffArray[2]));

}else
EprogIO.printFixed(KoeffArray[2]);// Hier wird die erste Koeffizient(die dritte Zahl in Array ausgegeben.

for (int i = 3;i<KoeffArray.length;i++) // Hier werden alle reste Koeffizienten ausgegeben.
{
if (!(KoeffArray==0.000||KoeffArray==999.000)) // Alle Koeffizienten ,wenn die nicht 0.0 gleich sind,
//Ako ovdje stavim EprogIO.print(" "); ispisuje mi onda sve vrijednosti,odnosno i sa 999.
EprogIO.printFixed( KoeffArray ); // und 999.0 weil 999 ende des Satzes ist.
EprogIO.print(" ");
}
EprogIO.println();
}

}//End of main

}//End of public class polydiff

E ako se ovdje moze sta procitat :) problem je u tome sto kada program ispisuje vrijednost sastavi drugi i treci broj. Probao sam to rijesiti sa EprogIO.print(" "); iznad i ispod EprogIO.printFixed( KoeffArray ); ali ne ide ako je iznad. jer mi ispise svih 11 elemenata niza a inace ispisuje samo do 999(znak unosne recenice).
Eto ako iko moze da svati o cemu se ovdje radi ,jer je pravi nered, nek se javi :).
[ djblade @ 01.11.2004. 23:29 ] @
Vidim da se niko ne javlja :)

Problem je rijesen. Zaboravio sam } u zadnjem if-u.

Pozdrav.
[ sbx @ 04.11.2004. 13:13 ] @
Jel moze netko da mi objasni u ovom primjeru:

import java.util.*;

class Shape {
void draw() {}
void erase() {}
}

class Circle extends Shape {
void draw() {
System.out.println("Circle.draw()");
}
void erase() {
System.out.println("Circle.erase()");
}
}

class Square extends Shape {
void draw() {
System.out.println("Square.draw()");
}
void erase() {
System.out.println("Square.erase()");
}
}

class Triangle extends Shape {
void draw() {
System.out.println("Triangle.draw()");
}
void erase() {
System.out.println("Triangle.erase()");
}
}

class RandomShapeGenerator {
private Random rand = new Random();
public Shape next() {
switch(rand.nextInt(3)) {
default:
case 0: return new Circle();
case 1: return new Square();
case 2: return new Triangle();
}
}
}

public class Shapes {
public static void main(String[] args) {
RandomShapeGenerator gen = new RandomShapeGenerator();
Shape[] s = new Shape[9];
for(int i = 0; i < s.length; i++)
s = gen.next();
// Make polymorphic method calls:
for(int i = 0; i < s.length; i++)
s.draw();

}
}

U klasi " RandomShapeGenerator " metoda "public Shape next" zasto mora tako da se zove, zasto ne moze biti "public void next"?
[ Au197/79 @ 04.11.2004. 14:40 ] @
Pa ta metoda vraća referencu na objekat tipa "potklasa klase Shape". Ako metoda nema povratnu vrednost (tj, nema return) tada se može napisati da joj je povratna vrednost void.

Vidim uči se Misliti na Javi. Knjiga je na sajmu planula u prvom danu.
[ c00l_daem0n @ 04.11.2004. 15:44 ] @
Predlazem moderatorima da zatvore ovu temu, kako se ne bi bezveze nagomilavala pitanja iz raznih oblasti na ovom mestu, koja i nemaju puno smisla sa naslovom teme.
Sta uopste treba da predstavlja ova tema?