[ Nemanja Avramović @ 14.05.2006. 00:13 ] @
Ovako, pocetnik sam u shell skriptingu i u Linuxu uopste, a pravim skripticu koja u zavisnosti od toga da li je nesto mountovano (/mnt/cdrom) treba da izvrsi jednu, odnosno drugu komandu. Kako?

Hvala unapred.
[ Not now, John! @ 14.05.2006. 00:17 ] @
mount | grep "/mnt/cdrom" će provjeriti da li je išta mountovano na /mnt/cdrom.
A ako želiš da vidiš da li je neki određen CD mountovan onda moraš provjeriti da li određen fajl/direktorij postoji pod /mnt/cdrom, npr. test -d "/mnt/cdrom/folder" ili test -f "/mnt/cdrom/nekifajl".
[ Nemanja Avramović @ 14.05.2006. 01:13 ] @
Hvala, ovo prvo mi treba (bilo koji CD-rom). Samo jos da upakujem u skripticu... evo pogledacu onaj link iz (jedine) top teme, pa se cujemo
[ Nemanja Avramović @ 14.05.2006. 01:35 ] @
Hehe, evo moje prve, jednostavne skripte, ali koja radi ;) (ne mogu da instaliram HAL)

Code:
#!/bin/bash
# A script which will eject/insert CDrom tray, please mount CDrom as ordinary user*
#  and download eject system from http://sourceforge.net/projects/eject or with command
#  "emerge eject" on Gentoo ;)
# by Avram, www.avramovic.info

#define where CDrom is mounted by default (only this you can edit)
CD_ROM=/mnt/cdrom

#check whether CDrom is mounted
MOUNTED=`mount|grep "$CD_ROM"`
if [ "$MOUNTED" ]
then 
#if string is not empty, CDrom is mounted, so we eject it (will unmount automatically)
echo "Ejecting CDrom..."
eject "$CD_ROM"
else
#if string is empty then there is no CDrom mounted, so we mount it
echo "Mounting CDrom..."
mount "$CD_ROM"
fi

# * - you need "user" placed for cdrom in /etc/fstab. then mount with "mount /mnt/cdrom"
#eof


[Ovu poruku je menjao JaHvram dana 14.05.2006. u 12:27 GMT+1]
[ Not now, John! @ 14.05.2006. 11:03 ] @
Trebalo bi da i komandi "eject" prosljeđuješ koji uređaj da izbaci, jer ako korisnik u skripti stavi "/mnt/dvd", a pored toga ima i "/mnt/cdrom", komanda "eject" će da izbaci "/mnt/cdrom", a ne "/mnt/dvd" što korisnik želi.
[ Nemanja Avramović @ 14.05.2006. 11:26 ] @
Aha... nisam to znao, hvala
Izmenio sam kod u postu iznad..

[Ovu poruku je menjao JaHvram dana 14.05.2006. u 12:29 GMT+1]
[ VRider @ 14.05.2006. 13:19 ] @
Koja je poenta ove skripte?
[ Nemanja Avramović @ 14.05.2006. 15:05 ] @
Da izbaci CD rom a kad je opet pokreneš da ga ubaci i da ga mountuje
[ VRider @ 14.05.2006. 15:09 ] @
I nije neka korist.
eject ce da ga umountuje i izbaci.
mount /mnt/cdrom ce da mountuje. Jos ako koristis tab, tesko da ces mnogo da ustedis.
Ali, samo napred. Dobra je vezba.
[ Nemanja Avramović @ 14.05.2006. 15:57 ] @
Pa da, ali ovako mi stoji na desktopu i samo klik - izbacen; klik - ubacen :) A u stvari i jeste samo vezba.
[ VRider @ 14.05.2006. 18:45 ] @
Ne znam koje graficko okruzenje koristis, ali, najcesce, mozes da napravis link CDROM, koji klikom mountujes, a desnik klikom imas eject.
[ Nemanja Avramović @ 14.05.2006. 20:14 ] @
Imam KDE

Hmmm... pazi stvarno, ima link to device Sad mi dzabe trud :/