[ Davor Vlajkovic @ 14.05.2006. 23:48 ] @
14. maj 2006. | B92 Bojana Tošić

Još mesec i po dana je ostalo do prijemnih ispita za fakultete. Ukoliko još niste odlučili šta ćete da studirate, može vam pomoći Centar za profesionalnu orijentaciju koji postoji pri Nacionalnoj službi za zapošljavanje.

Centar se bavi profesionalnim informisanjem i savetovanjem mladih koji imaju teškoće u donošenju odluke pri izboru zanimanja, škole, fakulteta ili su već napravili pogrešan izbor.

U Centru za profesionalnu orjentaciju kažu da je prilikom izbora budućeg zanimanja najvažnije informisati se o tome koji sve fakulteti postoje i šta konkretno nude, kao i kakva je perspektiva nakon završetka, u smislu nastavljanja školovanja i zapošljavanja.

Prema iskustvu ovog Centra, najveće interesovanje srednjoškolaca je za ekonomiju, pravo i sve vrste menadžmenta. Srednjoškolcima se savetuje da obrate pažnju na to koja su deficitarna zanimanja u našoj zemlji.

Na tržištu rada u proteklom periodu nedostajali su nastavnici engleskog i srpskog jezika, nastavnici matematike, elektroinženjeri i ekonomisti sa specificnim znanjima. Poslodavci pored odredjenog zanimanja, sve više traže dodatna znanja i veštine (znanje jezika, znanje rada na računaru i poznavanje programskih paketa i sl.)

“Studenti su zavisno od materijalnih mogućnosti zainteresovani i za privatne fakultete jer misle da će se lakše upisati, da će ih lakše završiti i da će imati više mogućnosti za sticanje praktičnih znanja u toku studija.”, kaže Mirjana Gmizović, direktor Centra za profesionalnu orijentaciju.

“Često pitanje je i da li se diplome nekih privatnih fakulteta priznaju i kakav odnos prema tim diplomama imaju poslodavci pri zapošljavanju.”

Spisak svih fakulteta koji imaju dozvolu za rad Ministarstva prosvete i sporta i koji su prošli proces akreditacije nalazi se na sajtu Ministarstva.

U Centru za profesionalnu orijentaciju korišćenjem stručno metodoloških postupaka mladima se pomaže da steknu uvid u svoje sposobnosti, osobine ličnosti, interesovanja, motivaciju kako bi bili u stanju da samostalno donesu odluku o budućem zanimanju.

“Iako psiholog može ukazati na prednosti i nedostatke određenog izbora ili na moguće teškoće definitivna odluka uvek pripada samo onome ko bira.”, kaže gospođa Gmizović. Ona smatra da, i ukoliko se ustanovi da izbor nije bio pravi, to ne treba doživeti tragično, jer izbori nisu nepromenljivi i nepopravljivi.”

U Centru kažu da se najčešće greške u izboru zanimanja prave zbog nedovoljnog informisanja ili čak pogrešnih informacija i predstavama o zanimanjima i sadržajima rada.

Najčešća dilema pri izboru zanimanja je da li se odlučiti za dobro plaćeno zanimanje za kojima postoji velika tražnja, ili za interesantno, ali manje rentabilno zanimanje.

(B92)
[ 93 Stefan @ 21.07.2010. 12:52 ] @
Ćao svima, da ne otvaram novu temu kad već ima ova...
Kakva ste vi iskustva imali sa ovim usmeravanjem?
Da li mi kažu šta će mi najviše odgovarati ili samo šta uopšte neće? Kakvi se testovi rade? Da li se nešto plaća, zakazuje...?
Nemam, ama baš nikakvu, predstavu šta bi mogo da upišem, samo znam da će biti nešto prirodno, ali šta nemam pojma...
Da li treba da se informišem malo o fakultetima pre toga, ili mogu ovako da odem bez ikakvog predznanja?
[ Muharem Serbezovski @ 23.07.2010. 06:31 ] @
Rade se testovi licnosti, interesovanja, sposobnosti, a zatim se vrse individualni razgovori na osnovu cega ti preporuce sta je idealno za tebe. To se moze odraditi pri zavodu za zaposljavanje (ne znam da li se placa, ceka i zakazuje) i privatno (znam da se placa). Mislim da je to sasvim ok da se cuje neko drugo misljenje i da te izanalizira neko nepristrasan i strucan.
[ 93 Stefan @ 23.07.2010. 11:50 ] @
Da li si ti to radio? I ako jesi, što nisi kod državnih?