[ aca andrijevic @ 15.05.2006. 14:44 ] @
Akcija saveza radio amatera srbije i republicke agencije za telekomunikacije se zavrsava danas.Da podsetimo, cilj akcije je prikupiti informacije o svim radioamaterima koji poseduju bilo kakve pozivne znakove i koji su izmirili svoje obaveze prema savezu.Posle ovog datuma, svi radioamateri koji se nisu odazvali, gube pozivni znak, te ce isti biti dodeljen onom ko ga bude zatrazio.Takodje na snagu ce uskoro stupiti i zakon koji u sebi sadrzi i vaznu medjunarodnu odredbu prema
CEPT-u.Evo i nekoliko informacija do kojih sam uspeo da dodjem u vezi toga:

1.Svi radioamateri koji imaju polozene ''A'',''B'', ''C'' i ''D'' klase automatski dobijaju CEPT I klasu i imaju pravo rada na svim opsezima, ostali koji imaju polozene ''E'' i ''F'' klasu dobijaju CEPT II klasu.

2.Svi koji dobiju CEPT klasu imaju pravo da nabavljaju opremu i stanice bez ogranicenja i bez posebnih dozvola za svaku stanicu.Sve sto ce vam trebati je CEPT dozvola.

3.Operateri koji budu radili bez vazeceg ovlascenja za rad, bice primorani da snose posledice oduzimanja opreme od strane MUP-a, te ce svoju opremu moci da povrate kada pribave odgovarajucu dozvolu.

4.Direktna razlika izmedju CEPT I i CEPT II je to sto CEPT II ne moze da radi telegrafiju.

5.Pozivni znak vise ne nosi radio-stanica nego operater.



Ako neko ima nesto da doda, komentari su dobrodosli i nove inforamcije.


[Ovu poruku je menjao aca andrijevic dana 20.05.2006. u 09:36 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao aca andrijevic dana 20.05.2006. u 09:37 GMT+1]
[ HerQl @ 15.05.2006. 15:04 ] @
a
kako?
kad?
niko me nije obavestio do 15.maja
aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa
[ pbenka @ 15.05.2006. 16:37 ] @
Ma ne sekiraj se HerQL, znaš da i SRV je kao deo SRS ali radi sam za sebe, tačnije ne radi ništa. Izem ti savez ako nema spisak onih koji su platili članarinu. Inače kod nas u klub je stigao neki dopis da će svi oni koji nisu platili 3 godine unazad članarinu izgubiti licencu. Što se tiče CEPT-a, mislim da je to još na dugačkom štapu, pošto se čeka usvajanje pravilnika o ARS, a vidiš da RATEL ima preča posla oko difuznih stanica, mi im nismo prioritet. Ja sam moje dozvole poslao pre jedno desetak godina na produženje i još ih čekam. Nadam se da će to sa RATEL-om bolje funkcionisati nego sa ministarstvom.
[ broker @ 15.05.2006. 16:37 ] @
Zanimljiva je ta akcija o kojoj niko nista ne zna :(
[ HerQl @ 16.05.2006. 01:24 ] @
ok,situacija pod kontrolom.
u yu7bpq iz prve ruke dobijena informacija da se radi na CEPT (za neke SERT) klasama.
Svi ce biti u skorije vreme obavesteni o svemu od strane SRS-a.
[ YZ1ZX @ 16.05.2006. 01:32 ] @
Ja sam za sada cuo samo za akciju azuriranja pozvinih znakova do 15 maja.
Odnosi se na onek koji imaju rezervisane znakove.
Navodno svi koji do tada ne potvrde svoje rezervisane znakove bice izbrisani iz baze...
Sto se CEPT-a tice pohvalno je da se konacno krenulo sa tim.
Pozdrav
[ whitie2004 @ 16.05.2006. 07:48 ] @
Mirovanje znakova od bar par godina je stvar kulture a ne zakona ...

Zar stvarno imamo toliko kvalitetnih amatera da nam je ponestalo pozivniz znakova ?
[ yu1ny @ 16.05.2006. 10:29 ] @
Ajd i ja nesto da kazem o temi.
Trebalo je jos mnogo ranije da se uskladimo sa evropskim standardima, tj. da uvedemo CEPT klase za nase radioamatere.
Samo se nadam da ce se nebuloza po starim propisima da pozivni znak nosi radio-stanica, a ne operater najzad ispraviti.
[ broker @ 18.05.2006. 10:42 ] @
Raspitao sam se u Radio klubu, kazu nisu dobili nikakvu informaciju od Saveza na ovu temu, a morali bi da dobiju da je tako nesto u pitanju.
[ Silenoz @ 18.05.2006. 19:09 ] @
Citat:
1.Svi radioamateri koji imaju polozene ''A'',''B'', i ''C'' klase automatski dobijaju CEPT I klasu i imaju pravo rada na svim opsezima


ja imam c klasu, jel to znači da ću moći da radim na opsezima od 160m-3cm?

Citat:
Operateri koji budu radili bez vazeceg ovlascenja za rad, bice primorani da snose posledice oduzimanja opreme od strane MUP-a


kako ovo misle da izvedu?
[ aca andrijevic @ 19.05.2006. 09:47 ] @
Citat:
Silenoz: kako ovo misle da izvedu?


Najverovatnije kao sto ce i do sada.

Citat:
Silenoz:ja imam c klasu, jel to znači da ću moći da radim na opsezima od 160m-3cm??


Da.
[ shonex @ 25.09.2006. 12:05 ] @
Ajde da ne otvaram novu temu... Zna li neko, da li ce i u buduce biti neophodno clanstvo u klubu/savezu da bi se dobile odgovarajuce CEPT dozvole za rad od RATEL-a ??
[ MIKIMM @ 26.09.2006. 21:19 ] @
Dali oduzimaju i diplome_--_
[ shonex @ 27.09.2006. 13:29 ] @
Pa da se pitaju klubovi, verovatno bi i diplome oduzimali ako im se ne placa clanarina. Nista nije dovoljno retardirano da se ovde ne bi i desilo. Mada, bilo bi isto kao kada bi coveku koji je zavrsio fakultet oduzeli diplomu jer par godina nije uspeo da nadje posao :) Ono sto sam ja pre nekoliko godina uradio je, da sam lepo izmirio sve retroaktivne clanarine, i nakon toga uzeo ispisnicu iz kluba a time i iz Saveza. Diplome stoje pa stoje. Ako bude boljih vremena, sve se to da lako reaktivirati. Ako propadne do kraja, onda za bolje i nije.
[ pbenka @ 29.09.2006. 11:46 ] @
Eno na sajtu ratela (www.ratel.org.yu) stavljen je na javnu raspravu predlog pravilnika o radiomaterskim stanicama. Ima dosta novina, a sudeći prema diskusiji sa yahuove diskusione liste yu1srs, neće se tražiti članstvo u savezu za izdavanje licence, ali će za izdavanje licence, Ratel ovlastiti savez. Nadajmo se da će stvari da se pokrenu sa mrtve tačke.
[ gorgo @ 13.05.2010. 00:01 ] @
Posto ja stvarno nisam u toku, jel bi nesto od ovog svega?
[ Mili-CQ @ 13.05.2010. 17:29 ] @
Bilo svasta... :)
[ pbenka @ 16.05.2010. 09:30 ] @
Izdaju se i licence i dozvole, izdaje Ratel ali sve ide preko saveza RA.
[ MOTO IGI @ 19.03.2011. 18:42 ] @
Postovane kolege ..... pozivam-o Vas da dobro ODLUCITE, dali cete prihvatiti placanje navodne ''naknade za koriscenje repetitorske mreze saveza r.a. '' koje se gura i kroz clanarinu, a razlozi su sledeci: kao sto mnogi znaju ili neznaju, ''savez'' ima svega par repetitora u njihovom vlasnistvu....... tj. skoro 80% repetitora u Rep. Srbiji su privatni ( o tome je obavesten i RATEL ), i postavljeni su iz nezavisnog fonda sretstava ( tj. kolko ko donira...) ima onih za cije su funkcionisanje - finansiranje zaduzeni pojedini A.R.O. koji za iste omugucavaju nesmetano i potpuno sigurno funkcionisanje na radost svih korisnika........ ovim putem niko ne trazi od saveza da placa bilo sta...........

Inace, ''savez'' sa svojim aktivistima je organizacija koja je kad god je imala priliku pustala ne istinite i skandalozne informacije i preduzimala isto takve ''akcije'' vezano za aktivnosti i desavanja na (UHF) - VHF mrezi, za postavljanja repetitora u koje su pojedinci ulozili neizmeriv trud. i dobrovoljno ulozili velika novcana sredstva zbog ljubavi prema hobiju i svojoj zemlji, kao i za te pojedince licno .......
Ono u sta ne ulazim-o je nacin na koji pomenuta organizacija trosi velika sredstva, koja su prikupljena akonto '' odrzavanja repetitorske A.R.O. mreze '' posto verujem-o da ce doci dan kada ce isti odgovarati na to pitanje drzavnim organima , nadleznim za tu problematiku....... !

Da rezimiram-o , po zakonu nosioci licence ne moraju da budu clanovi ''saveza'' da bi ostvarili Svoja prava po pitanju ovog hobija .... posto je ''savez'' placen, ovlascen kao i OBAVEZAN da izda svaku dozvolu i svaki papir ( nakon placanja Rep.administrativne takse ) iza koga stoji Rep. Srbija, u ovom slucaju RATEL kao nadlezna INSTITUCIJA , posto je ''savez'' kao organizacija samo udruzenje gradjana , i sve u okviru njega je dobrovoljnog osnova ( takse za polaganja i izdavanja diploma su stvar klubova i ''saveza'' ) .......... sto znaci bez ucena, bez politike vec samo po zakonu i zdravom razumu ......


Informacija za sve koje interesuje status montaze A.R.O. repetitora RU1 i R1 na Avali, je da je zavrsen naj bitniji deo oko sastavljanja opreme koja ce ici u mrezu repetitora posto je i tu vecina kapitala bila privatnog karaktera ( za isti ''savez'' r.a.Srb. je platio kompletne duzine kablova , konektore i nosace, i omogucio stari ,,Kenvudov'' repetitor ( koji ce kasnije biti zamenjen nowim.. ) i VHF. duplexser ) dok je sve ostalo iz privatnog ''fonda''.....
Sama montaza ako to budu dozvolili vremenski uslovi bice uradjena tokom petka, subote i nedelje (25.26.27 marta ) na lokaciji Avalski toranj, i to su, drage nase kolege , jedine prave i istinite informacije od kojih su kao i od ostalih akcija tog tipa ( kad je u pitanju rep.mreza ) eminencije iz ''saveza'' kao i ostali zlonamernici napravile tj. pokusale da naprave skandal, itd. ......



Pozdravljamo srdacno sve A.R.O.
i ljude dobre volje..................... '73 .

[Ovu poruku je menjao MOTO IGI dana 19.03.2011. u 20:51 GMT+1]
[ peca26000 @ 20.03.2011. 01:56 ] @
Citat:
posto je i tu vecina kapitala bila privatnog karaktera ( za isti ''savez'' r.a.Srb. je platio kompletne duzine kablova , konektore i nosace, i omogucio stari ,,Kenvudov'' repetitor ( koji ce kasnije biti zamenjen nowim.. ) i VHF. duplexser ) dok je sve ostalo iz privatnog ''fonda''.....

To ce opet neko platiti? Al zna se, naivni!
Citat:
na lokaciji Avalski toranj, i to su, drage nase kolege , jedine prave i istinite informacije od kojih su kao i od ostalih akcija tog tipa ( kad je u pitanju rep.mreza ) eminencije iz ''saveza'' kao i ostali zlonamernici napravile tj. pokusale da naprave skandal, itd. ......

Zna li se ko je to ucinio? (ko je bio zlonameran i zasto?)
Pa kad ode to u privatizaciju bice opet nanovo isto pitanje, a kada ce biti nesto normalno u ovoj drzavi
Da da dobre volje, ma bre...
[ MOTO IGI @ 20.03.2011. 15:04 ] @
Razni ljudi koji su pri savezu i u samom savezu objavili su neke lazne informacije koje nisu imale nikakv osnov ...... pa smo ih uspesno demantovali.....
A sto se tice nas , taj deo mreza za koji smo mi nadlezni i odgovorni ostace uvek u privatnom posedu, posto neke ucene koje je savez pokusao da progura nisu prosle, kao i svaka druga koja ima negativnu konotaciju.....
Peco, sto se tice privatizacije, nemoj da brkas Dinkicevu sa ovim o cemu mi pricamo, s'tim sto tu nista i nikad nije ''privatizovano'', vec je uvek bilo vlasnistvo pojedinih pravih A.R.O. koji vole hobi i sviju zemlju, pa zarad toga se odricu nekih drugih stvari pa ulazu sredstva u rep. mrezu i sve ostalo tog tipa...... :-)

-A sto se tice ovog tvog citata koji si naveo ...... rekao bi da nisi imao dobre namere sa tim sto si ga tako prokomentarisao...... ne vidim nista lose u tome sto su posle dosta godina kiselo i radi reda kupili nesto..... poenta je u tome da novac za odrzavanje rep. mreze i treba da se trosi bas tu...... a ne na ekspedicije po ''Havajima''.........

-Uostalom ne znam sto nastavljam pricu sa tobom, kad ti nisi radio amater, tj ''izgubio'' si licencu, i ne znas da napises nista lepo o ovom hobiju ........najbolje bi bilo da nas pustis da resavamo svoje probleme, gledaj tenis ili sta god volis, i uradi nesto pametno za sebe i druge .......





'73.

[Ovu poruku je menjao MOTO IGI dana 20.03.2011. u 16:18 GMT+1]
[ peca26000 @ 20.03.2011. 17:29 ] @
Ne uzimam nikome za zlo za ishitrene izjave bilo kog tipa.
Ja nisam bitan, jednog dana cu i ja imati licencu i sta ce mo onda! O tome niko ne razmislja a bice da nisam samo ja jedini! (mozda i imam licencu ko zna?)
Mozda ce se neko pojavaiti ko je jos gori od mene.
Ja o sebi mislim sve najbolje i kritikujem ono sto sam cuo ili znam od ranije.
I zakljucak, ja sam samo koleteralna steta i nije to bitno, a sto sam placao takse i trudio se da u ovaj hobi napredujem, aj nema veze kad je bez veze, i onako imam mobilni telefon.

To je bilo sto se mene tice, a sad ono sto si ti pisao to izgleda ovako, pa cu dati svoj komentar ne ulazeci u privatna misljenja a pogotovo privatna obracanja!
Radilo se u ovoj drzavi po sistemu ko da vise i ko moze da muti, znate vi koji ste nadlezni! Resice se to jednog dana, ne moze vecito nesto privatno da se provlaci;)
Citat:
Razni ljudi koji su pri savezu i u samom savezu objavili su neke lazne informacije koje nisu imale nikakv osnov ...... pa smo ih uspesno demantovali.....
A sto se tice nas , taj deo mreza za koji smo mi nadlezni i odgovorni ostace uvek u privatnom posedu, posto neke ucene koje je savez pokusao da progura nisu prosle, kao i svaka druga koja ima negativnu konotaciju.....

Da protumacimo, ovo izgleda komplikovano da bi javnost znala o cemu se radi?

Sledeca krupna sitnica je ovo.
Citat:
Peco, sto se tice privatizacije, nemoj da brkas Dinkicevu sa ovim o cemu mi pricamo, s'tim sto tu nista i nikad nije ''privatizovano'', vec je uvek bilo vlasnistvo pojedinih pravih A.R.O. koji vole hobi i sviju zemlju, pa zarad toga se odricu nekih drugih stvari pa ulazu sredstva u rep. mrezu i sve ostalo tog tipa...... :-)

Ovo je pogotovo opasno ako poznajes ovu drzavu i njene gradjane ''tu nista i nikad nije ''privatizovano'' ovde je bas kljuc svega sto se tice A.R.O. a to sto volimo neko kvari?
Citat:
Postovane kolege ..... pozivam-o Vas da dobro ODLUCITE, dali cete prihvatiti placanje navodne ''naknade za koriscenje repetitorske mreze saveza r.a. ''

I ovaj citat je jasan, bez mog komentara.
Citat:
-Uostalom ne znam sto nastavljam pricu sa tobom

Mozda ako si pratio sta radim i koje sam uredjaje pravio do sad, ako vam tehnika u vezi amaterskih uredjaja nije bitna onda i ne vidim svrhu radio-amaterizma.
I onda ce se pojaviti vec oni kojima gradnja nije vazna, a hobi samo antene?
Ok da ne preterujem, evo drugi nek pisu sta misle, malo ima medju vama onih koji smeju javno da pisu stvari koje nisu bas najjasnije.
[ MasterRW @ 20.03.2011. 22:33 ] @
Citat:
I zakljucak, ja sam samo koleteralna steta i nije to bitno, a sto sam placao takse i trudio se da u ovaj hobi napredujem, aj nema veze kad je bez veze, i onako imam mobilni telefon.

Kolateralna šteta ili jednostavno nisi imao sreće tj bilo je dosta šljama u klubu gde si polagao.
Ja sam za RA polagao 2000te i nije bilo nikakvih problema, takođe znam i 30oro ljudi koji su poslednjih godina pratili kurs, išli na polaganje, položili, dobili diplomu i izvadili licencu isto bez problema.
Nažalost među radio-amaterima ima dosta onih koji ne zaslužuju taj naziv (ako pogledamo kodeks..)

Citat:
Mozda ako si pratio sta radim i koje sam uredjaje pravio do sad, ako vam tehnika u vezi amaterskih uredjaja nije bitna onda i ne vidim svrhu radio-amaterizma.

Do nekle se slažem. To što Peco radiš jeste amaterizam.
Ljudi postaju radio-amateri iz različitih razloga-potreba-želja.
Neko voli da petlja sa elektronikom, da pravi svoje uređaje-antene, dok neko više voli da radi takmičenja, da ostaje budan po 24 časa i sluša telegrafiju/telefoniju. Neki s druge strane vole da se pentraju po planinama i stubovima kako bi postavili repetitore za regionalno-lokalno pokrivanje, koji takođe imaju svoju primenu.. Sve ima svoje, i radiš ono što voliš.

Ne kažem da ne postoje oni koji određene stvari u radio-amaterizmu blagorečeno kvare, uvek ih je bilo i biće ih, kao i u ostalim organizacijama.
Na kraju krajeva onaj prevedni text u časopisu RA o kodeksu neke stvari lepo opisuje i objašnjava.



Filip, YU1TTN
[ peca26000 @ 21.03.2011. 00:09 ] @
Ok Filipe, evo samo nesto sam zaboravio da napisem u vezi realiti show programa!

Molim vas ako slusate R5 sa Fruske gore, ugasite ga sto pre! ili stavite zastitu bar to, svaki put kad dodjem kod mog druga cujem na stanici jako lose stvari, to je vec preteralo sve ljudske norme, znaci ne moram ja da imam stanicu ni da budem radio-amater da bih cuo vas ham-spirit, ajde Filipe,MOTO IGI pokrenite neku akciju, ako je barem neko od vas ozbiljan resice R5
Da se ne bavimo ponovo mojim slucajem, ovakve stvari koje su usko vezane sa regionalnim repetitorima, situacija je nemoguca, ne brinem ja vec vi koji treba nesto da uradite ne mrdate ni malo.
Ima jedan chicha zapamticu mu ime i pozivni znak, pa cu ovde javno da napisem kome treba pod hitno oduzeti i uredjaj i licencu.
(mnogo prica i ne pravi pauze, gazi,smeta, dzemuje, ispira mozak sebi i drugima itd.) Ako treba snimicu da vidite na sta to lichi.
[ MOTO IGI @ 21.03.2011. 15:06 ] @
Peco sta da kazem , osim da ti se zahvalim na replici..... a sve sto sam napisao znace da protumace ljudi koji se aktivno bave r.a......

'73 od mene...
[ peca26000 @ 21.03.2011. 20:00 ] @
Pozdrav i sa moje strane.

Evo ko ometa redovno i normalno koriscenje R5 Fruska gora, http://www.elitesecurity.org/p2837291