[ Pigoza @ 17.05.2006. 14:43 ] @
Molim vas ko ovde prodaje suplje bonbone i siri komercijalu-mislim na propagandu da se iz napona od 28VAC koji nije posle stabilisan na 40VDC a i da jeste u mostnom spoju TDA 2030A i BD 911/912 moze dobiti 200W na 4 oma, pa po proracunu ne moze ni u piku toliko da iznosi snaga,maksimalno mozda 90WRMS, i to je pitanje jer kad se uzmu gubitci na izlaznim drajverima i tranzistorima ,trafo itd,napon vise nije 40vDC jednostran nego mozda i 32VDC, pa kako moze iz jednostranog napajanja od 32VDC da se dobije i 100WRMS na 4 oma neka mi neko objasni molom vas????
[ Guertch @ 17.05.2006. 21:42 ] @
Ja nisam dovoljno strucan da ti pomognem - objasnim, ja mislim takodje da je to naduvano, ali - evo ti jedan interesantan link:
http://www.electronics-lab.com/projects/audio/013/index.html
[ KFC @ 17.05.2006. 22:02 ] @
Mislim da imam ja tu plocicu pitaj boga od kada ali nemam semu pa bih te zamolio ako bi mogao da mi posaljes semu i izgled plocice da pogledam o cemu je rec. [email protected] Hvala unapred
[ 1OXB @ 17.05.2006. 22:48 ] @
Cisto teoretski... moze, ali u praksi ni blizu.
Sa napajanjem od 40V izmedju + i - ( bez obzira da li je to jednostruko ili +/-20V split napajanje) pojacalo teoretski ako iskoristi sav napon (sto nije moguce!) moze na 8 oma da da 25W, na 4 oma 50W a na 2 oma 100W. Kod pojacala u mostu svako pojacalo "vidi" samo pola opterecenja koje je prikljuceno, pa ako se veze 4 omski zvucnik svako ce pojacalo "videti" samo njegovu polovinu tj. 2 oma i na tih 2 oma ce da proizvede 100W, pa tako 2x100W bude 200W!
Ta sema je toliko strasno bajata da ne znam kome sa zdravim razumom bi jos padalo na pamet da to radi?! Znao sam svojevremeno nekolicinu ljudi koji su to kao pokusavali da prave ali ne znam da je ikome to uspelo?
[ Pigoza @ 18.05.2006. 07:32 ] @
Boro slazem se,ali kad bi obracunali i gubitke u trafou,diodama,izlaznim drajverima i drajverima, itd,pa mora biti barem 5V ako ne i 7.5V po tvom proracunu za standardni pojacivac po grani napajanja pri punom opterecenju sto daje napon od 30 pa cak i 25V jednostrukog napajnja,jos ako racunamo pravu RMS snagu , a u mostu nigde nikada nisan nasao da je snaga veca od X3,teoretski je moguce 4X jedan kanal na isto optercenje,odnosno onako kako si i opisao,sve u svemu max bi mogao da da oko 80WRMS i to ne zaboravimo izoblicenje bar 10%.A evo to je kit iz radio kluba,koji se dobro prodaje,:
[ 1OXB @ 18.05.2006. 13:13 ] @
'Alo... drustvo...
Pa jel' cita neko sta sam napisao!?!? Rekoh TEORETSKI!!! pa onda nema potrebe da se pominje: " ...ali kad bi obracunali i gubitke u ... ". TEORETSKI znaci NEMA GUBITAKA, SVE JE IDEALNO I ISKORISTIVO DO KRAJA!!!!!!!!!
[ Pigoza @ 19.05.2006. 07:35 ] @
Boro ,prijatelju ,znas da te mnogo cenim i postujem,razumem ja sta je teoretski i...,govorimo o realnosti sta moze u praksi pri tom naponu, sa svim gubitcima da se dobije pri opterecenju od 4 oma,znaci koliko RMS snage,kazem citam sve sto napises,pitao sam te zato sto kad bi ja ili bilo ko drugi hteo to da pravi a vec je neko trazio semu za to IC kolo mada postoji i fabricka verzija SGS Thomson fajl za to kolo, znaci da znamo na sta mozemo da racunamo ne teoretski vec prakticno,znaci imas nestabilisano napajanje 40V jednostruko napajanje, 4 oma optercenje,u mostnom spoju,i naravno ne teoretski 2X veca snaga,jer evo recimo za stereo IC kola koja mogu u bridgu da se povezu-primer LM1876 nikako se nekaze da takvo kolo moze da da 4X snagu jednog kanala vec maksimum 3X pri punom opterecenju i to ako je bilo na 4 oma,preporucuju u bridgu da se opterecuje sa 8 oma zvucnik-verovatno disipacija je ogromna i kolo to ne moze da izdrzi.Hvala ,na odgovorima veoma si aktivan na forumu u zadnje vreme,za svaku pohvalu Boro!-komentar mini-maleni-please!
[ 1OXB @ 19.05.2006. 22:47 ] @
Pigoza
Prakticno se moze racunati u najboljem slucaju na nekih 120-130W na 4 oma, a i to je pitanje sa kojim izoblicenjem?! Tesko bih razumeo neciju potrebu da radi bas to pojacalo pored toliko dobrih sema svuda na NET-u! To je samo moj utisak jer ne bi bilo fer da to izricito tvrdim buduci da sa tom semom nemam LICNA prakticna iskustva! Svako ce odluciti i uraditi po svom nahodjenju...
[ Pigoza @ 20.05.2006. 10:04 ] @
Zaista hvala na iskrenim odgovorima,jer mi te znamo bas udaviti nasim neznanjem-hvala majstore,zivio nam 100 godina!
[ geniuxx @ 10.06.2006. 22:29 ] @
Kasno videh ovu temu...
Elem, davne '80.-e ili '81. u casopisu SAM bila je objavljena ta sema pod nazivom SAM-50. Ako se dobro secam, (a mislim da se secam), to pojacalo je deklarisano kao 35Wrms / 50W muzicke snage. Napajanje mu je bilo nestabilisano, i sa nekim mahinacijama (zbog maximalnih 35V za TDA) iznosilo je oko 40V - cini mi se 44V. Sa navedenim BD mozda i moze nekom mahinacijom da se izvuce nekakvih 200W, ali bi trebalo 8-10 komada u izlazu, trebao bi veci napon napajanja, i TDA2030 bi morao da ima stabilisano napajanje, i to do max. 35V (vidi datasheet).
Sve u svemu,
Citat:
1OXB:Tesko bih razumeo neciju potrebu da radi bas to pojacalo pored toliko dobrih sema svuda na NET-u!
[ Pigoza @ 12.06.2006. 09:28 ] @
izvini sto se mesam, ali ovde nije u pitanju TDA2030 vec TDA2030A, jer i sa jednim i sa drugim se moze napraviti pojacivac u kombinaciji sa dodatnim izlaznim drajverima ili u mostnom spoju dva integralna kola.Drugo ,ovde nije problemu struji i disipaciji tranzistora pa da dodavanjem izlaznih tranzistora dovedemo vecu struju do potrosaca-zvucnika,vec OMOV zakon ljudi iz koga i P=U/I ili P=IXIXR,sto znaci da pri istom opterecenju R i istom naponu napajanja a to je 44V jednostranog napajanja-max!!!koje kolo moze da izdrzi,izracunajte koja je maksimalna struja, sto znaci ne mozete dodavanjem tranzistora ugurati vecu struju kroz zvucnik,vec ili povecati napon sto je nemoguce,ili smanjiti impendansu zvucnika-paralelno 2X4 oma=2 oma,sto ne znam koliko je preporucljivo, i jos jedno nerazumevanje,Boro? pojacalo vidi recimo ako je u mostnom spoju i 4 oma opterecenje vidi optercenje 2 oma,ili ako je bilo 8 oma vidi 4 oma,odnosno snaga je ako je bila 80W u piku,izracunajte ne moze obican takav pojacivac pri 4 oma dati vecu snagu od 40WRMS pri naponu od 40VDC pri obicnom vezivanju, sto znaci u mostu je 80WRMS pri 2 oma-ali kao sto si rekao teoretski.
Inace ja sam pristalica pravljenja hibridnih pojacivaca poput MC1741 i MJ900/1000, ili slicnih, znam da je zastarela sema ali pobudni-naponski deo mislim da lepo moze da odrade IC ionako rade u A klasi, a izlazi da budu Darlington tranzistori ili jos bolje mosfet, za mostni spoj sam bio veoma zainteresovan, ali pretpostavljam da je veoma tesko dva pojacivaca uskladiti da rade kao jedan,uskladiti njihova pojacanja,za to treba osciloskop i mozda jos drugih uredjaja,dobro upariti izlazne tranzistore i ujednaciti pojacanje jednog i drugog pojacivaca koja su u mostu,prednost mostnog spoja po meni, je veca snaga, manji napon napajanja sto znaci elektroliti -jevtiniji,mislim sve u svemu jevtiniji uredjaj-pojacivac,mane kako sve to upariti i ujednaciti pojacAnja obadva pojacivaca,znam povratnom spregom,ali treba instrumenta ..znanja....Pozdrav
[ Abarth23 @ 12.07.2006. 17:36 ] @
100w 4 ohm