[ Aleksandar Marković @ 21.05.2006. 20:17 ] @
„Rusija mora da intenzivira istraživanja novih materijala, tehnologija, kao i ekspanziju u kosmos.” Tim rečima se Vladimir Putin obratio naciji prošlog četvrtka sa govornice Državne dume. Putin je zatražio od svojih sunarodnika i da nastave sa onim što su u sovjetsko vreme počeli Gagarin, Korljev, Titov. Uz jednu malu ispravku: osvajanje kosmosa nije više stvar hladnoratovskog prestiža, već trke za novcem i zauzimanjem novog tržišta.

Ruski budžet za svemirska istraživanja poslednjih godina vrtoglavo raste. U 2004. bio je 440 miliona dolara. 2005. skače na 660 miliona, dok je za ovu planiran budžet od 830 miliona dolara.

Tri ruska programa

Ni jedna druga nacija sa svemirskim programom ne beleži toliki rast kosmičkog budžeta. Osim tog novca, u svemirsku kasu se sliva i novac raznih privatnih investitora, kao i novac od lansiranja stranaca i njihovih satelita u kosmos.

Tako, npr. od katastrofe šatla „Kolumbija”, u februaru 2003, svi američki astronauti koji odlaze i vraćaju se sa Međunarodne svemirske stanice (MSS), lete na ruskim „sojuzima” TMA. Povratna karta za jednog astronauta NASA košta 42 miliona dolara. Za svaki teretni brod „Progres” koji nosi američke zalihe na MSS, na račun Ruske federalne kosmičke agencije (RFKA) legne oko 50 miliona dolara. Godišnji prihodi ruske kosmičke industrije po toj osnovi su između 440 i 510 miliona dolara.

Impresivan je broj svemirskih programa na kojima trenutno radi RFKA, ekvivalent američkoj NASA ili evropskoj ESA. Trenutno su u žiži tri programa. Prvi je zajednički projekat lansiranja ruskih „sojuza” iz evropske svemirske luke u Kuruu u Francuskoj Gvajani u Južnoj Americi. Već sledeće godine odatle bi trebalo da poleti prvi „sojuz”.

Drugi je projekat eksploatacije rudnih bogatstava Meseca, koje bi trebalo da počne 2015. I treći i možda najaktuelniji je novi ruski svemirski brod „Kliper”. Reč je o letilici koja bi trebalo da zameni sve dosadašnje kosmičke brodove kojima se ljudi prebacuju u svemir.

Vremešni ruski „sojuz” TM i nepouzdani, i za svoje posade vrlo opasni američki „spejs šatl” dostigli su i prevazišli svoje najbolje dane. Postali su previše skupi za održavanje, a i zastareli da bi mogli da prate nove zahteve koji se postavljaju pred njih. Zbog toga se moralo poraditi na nečem novom, zasnovanom na trenutnim i predstojećim potrebama.

Amerikanci su pokrenuli projekat CEV, što je skraćenica od Vozilo za svemirska istraživanja sa ljudskom posadom. Rusi ne zaostaju ni trena i obnaroduju projekat „Kliper”. Ispostavlja se da je „Kliper” već u poodmakloj fazi razvoja i da bi trebalo da poleti 2011. godine. Njega je za potrebe državne kosmičke agencije razvio projektni biro „Energija”. On je poznat po tome što su svi sovjetski i ruski svemirski brodovi sa ljudskom posadom, uključujući i sovjetsku verziju „spejs šatla”, raketoplan „Buran”, izašli iz njegovih hala.

Koncept „Klipera” je nešto potpuno novo u ovoj industriji. On će prevoziti šest kosmonauta i 500 kilograma tereta u nižu Zemljinu orbitu, odakle će ga „Parom”, „svemirski remorker”, odtegliti do Međunarodne svemirske stanice ili do Meseca, kao „Kliperove” krajnje destinacije. Tako, za sada, izgleda plan na papiru.

Veći prostor za posadu

Radikalni koncept dva svemirska broda rešava nekoliko problema. Time se, na primer, smanjuje potrebna poletna masa svemirskog broda. Automatski su višak i dodatni motori i uređaji za manevrisanje u svemiru, što znači i smanjivanje mase broda. Spajanjem sa „Paromom” u nižoj Zemljinoj orbiti „Kliper” dobija i veći prostor za posadu, koja može onda u tom vozilu da provede do 15 dana. To je mnogo više nego koliko traje let do Meseca i nazad, jedan od bitnijih zadataka za „Kliper” u budućnosti. S obzirom na to što će ukupna masa broda sa teretom biti nešto ispod 13 tona, potrebno je razviti i novu raketu nosač koja će ga izneti u orbitu. Pre samo nekoliko dana konstruktorski biroi „Progres” i „Energija” dogovorili su se da do 2010. godine razviju modifikaciju pouzdanog „sojuza” sa oznakom „sojuz 2-3”. Ona će biti „Kliperova” raketa nosač.

Evropska svemirska agencija (ESA) i RFKA su 2003. počeli u evropskoj svemirskoj luci u Kuruu, u Francuskoj Gvajani, da grade lansirnu platformu za ruske „sojuz” rakete. Razlog je zajednički interes. ESA dobija pouzdanu raketu nosač koju ne mora da razvija od nule, a Rusi pristup najpovoljnijem kosmodromu na svetu, na samo nekoliko stotina kilometara od ekvatora. Zemlja se oko svoje ose najbrže okreće baš na ekvatoru. Zbog ubrzanja koje rakete dobijaju od tog Zemljinog rotiranja, to je i najpovoljniji položaj za njihovo lansiranje. Tako „sojuz” iz Bajkonura može u kosmos da ponese 1,7 tona tereta, dok ista raketa lansirana iz Kurua u svemir nosi tri tone. Bitan razlog da se i „Kliper” lansira odatle.

Ovaj ruski raketoplan bi trebalo da se na Zemlju vraća kao upravljiva jedrilica i za sletanje bi mu bila dovoljna pista dužine do 3,5 kilometara. Sletao bi na vojne aerodrome u Rusiji i zbog male težine lako transportovao nazad na lansirnu rampu. „Kliper” bi mogao da se koristi 25 puta, posle čega bi morao u staro gvožđe. Za kraj, naravno cena i rokovi. RFKA procenjuje da će troškovi razvoja biti oko 600 miliona dolara. Prvi let se očekuje najkasnije 2012. a sa ljudskom posadom 2013. godine.

Aljoša Milenković
[ Aleksandar Marković @ 31.07.2006. 15:04 ] @
Novembar 2008. Na specijalno izgrađenoj lansirnoj rampi u evropskom raketnom centru u Kuruu u Francuskoj Gvajani (Južna Amerika) nalazi se neobična raketa sa ćiriličnim natpisom „Sojuz 2-1b”. Preko zvučnika se čuje finalno odbrojavanje na francuskom jeziku.

Tačno u zadato vreme, zagrmeli su ruski raketni motori RD-0124. Četrdeset minuta posle poletanja grupa australijskih biznismena u kontrolnoj sobi proslavlja uspeh uz konzerve ledenog „fostersa”. Tako će izgledati prvo lansiranje ruske rakete nosača „Sojuz 2-1b” iz Kurua sa australijskim satelitom „Optus–D2”.

Međunarodna kooperacija bez presedana koja će dovesti do toga da se ruske rakete lansiraju iz evropske svemirske luke počela je pre tačno deset godina. Tada su, naime, kosmičke agencije Evrope (ESA) i Rusije (RFKA) odlučile da zakopaju komercijalne ratne sekire i krenu putem kooperacije. Godine 1996. konzorcijum EADS, zatim ESA i RFKA formirali su zajedničke kompaniju Starsem koja će upravljati komercijalnim lansiranjima raketa nosača „Sojuz” iz Bajkonura.

Taj zajednički poduhvat se pokazao tako uspešnim da je početkom 21. veka iz ESA u Moskvu stigao predlog da se saradnja proširi. Rusima je ponuđeno korišćenje najbolje pozicioniranog raketodroma na svetu, Kuru u Francuskoj Gvajani. Prve vesti o tome su procurele u javnost tek 2003. godine, iako su pregovori započeti dve godine ranije. U aprilu 2005., u prisustvu Vladimira Putina i Žaka Širaka, u Parizu je potpisan istorijski ugovor o lansiranju ruskih „Sojuza” sa raketodroma u Kuruu u Francuskoj Gvajani.

Ceo projekat košta 314 miliona evra i u potpunosti ga finansira ESA. Celokupan iznos dele ruski i evropski izvođači koji imaju zadatak da posao uspešno završe do novembra 2008. Ruski deo je 121 milion evra i on se troši na usavršavanje rakete nosača „Sojuz 2-1b”.

Koreni tog nosača sežu u rane pedesete godine kada su njima u kosmos bili lansirani i Gagarin i Titov i svi sovjetski, zatim ruski, a i mnogi strani kosmonauti. Ova verzija ima ugrađenu francusku elektroniku, nove ruske RD-0124 motore, kao i modifikovane drugi i treći stepen. Do sada je „Sojuz 2-1a” nekoliko puta uspešno testiran. Njime je sa kosmodroma u Bajkonuru uspešno lansiran i prvi u nizu satelita za evropski sistem za globalno pozicioniranje „Galileo”.

Evropski izvođači dobijaju od ESA 193 miliona evra i njihov je zadatak da izgrade zemaljsku infrastrukturu za „Sojuz” u Kuruu. Do sada su završili sve potrebne zemljane radove i početkom avgusta, tj. krajem kišne sezone, počinju sa neposrednom gradnjom kompleksa. Očekuje se da će svi radovi biti završeni do kraja sledeće godine. Prema proračunima, celokupna investicija će se isplatiti za deset godina, a planirano je da „Sojuz” iz Kurua poleti 50 puta tokom narednih 15 godina.

Saradnja ESA i RFKA je „brak iz računa” u kojem Evropljani dobijaju dokazanu i sigurnu raketu nosač srednje nosivosti kakvu nemaju u svojoj komercijalnoj ponudi. „Arijana 5”, kojom sada lansiraju satelite u svemir, spada u teške nosače. „Vega” je nova evropska raketa koja bi takođe trebalo da poleti 2008. Ona spada u lake nosače, koji u svemir nose tzv. mikrosatelite, težine do nekoliko stotina kilograma. Evropljanima je nedostajao nosač srednje klase, klase „Sojuza” da popuni prazninu u ponudi između „Arijane 5” i „Vege”.

Rusima, s druge strane, ovaj „brak” donosi stalan i siguran posao za veliki broj zavoda uključenih u svemirski program. Od raspada SSSR-a oni su jedva krpili kraj s krajem. Osim toga, Rusi dobijaju pristup i najbolje pozicioniranom raketodromu na svetu. Zbog toga što se nalazi na samo nekoliko stotina kilometara od ekvatora, raketodrom u Kuruu najbolje iskorišćava ubrzanje Zemljine rotacije, koje je najveće upravo na ekvatoru. Zbog toga, „Sojuz 2”, ako se lansira sa Bajkonura, može da ponese u geostacionarnu orbitu maksimalno 1,7 tona. Kada se ista raketa lansira iz Kurua, može u orbitu da ponese tri tone korisnog tereta. Time je povećana nosivost rakete, bez ikakvog razvoja novog nosača.

Postojala je (ili možda još uvek postoji) ideja da se „Sojuzima” lansiraju i ljudske posade iz Kuruua. Međutim, njegov položaj je nepovoljan u odnosu na Međunarodnu svemirsku stanicu (MSS) zbog toga što je ona postavljena iznad severne polulopte. Da bi se došlo do nje iz Kurua, „Sojuz” bi morao da potroši više energije (goriva) nego iz Bajkonura, pa se zbog toga gubi prednost dobre pozicije na ekvatoru. Zvaničnici ESA su marta ove godine kategorično demantovali postojanje planova za ljudske misije iz Kurua. Međutim, u projektima po kojima se gradi lansirna rampa za „Sojuz” u Kuruu, postoje i svi priključci i oprema za takve letove. Dakle, ipak nikad ne reci nikad.

Aljoša Milenković
[ mr. ako @ 04.11.2009. 19:39 ] @
Mislim da je prica o svemirkim programima prilicno slabo propracena u medijima... Slabo se spominju bilo kakvi planovi, osim u ponekoj emisiji na euromagazinu ili specijalnim naucnim emisijama na dicovery i sl.

Sori za resurrect-ovanje teme... :P