[ Gojko Vujovic @ 21.12.2002. 19:57 ] @
Počinje priprema za ostvarivanje ovog projekta, nadamo se rezultatima za mesec-dva, ukoliko sve prođe po planu. Za početak nam treba vaša podrška i prijavljivanje.

Zvanični sajt:
http://swcn.elitesecurity.org/

Detalji o projektu:
http://swcn.elitesecurity.org/...ews&file=article&sid=2

Stranica za prijavljivanje potencijalnih wireless članova:
http://swcn.elitesecurity.org/prijava-formular.php

Ukratko, poenta je da mi obezbedimo mrežnu opremu i infrastrukturu kao i internet link i još neke lokalne zanimljivosti (fajl serveri, gaming serveri,..), a članovi kroz minimalnu mesečnu pretplatu finansiraju održavanje mreže, internih servisa kao i link ka internetu. Nemamo još uvek oformljenu cifru, zavisi isključivo od broja korisnika koji se prijave u startu.

Za jednu zgradu dovoljan je jedan wireless link, a po objektu će se pristup omogućavati ethernetom. Ukoliko imate nekoga u bližoj okolini ko bi bio zainteresovan za ovo, molimo vas da i njega obavestite i pozovete da se prijavi.

Pokrivaćemo i udaljenje krajeve Beograda ukoliko bude dovoljno zainteresovanih korisnika u tim delovima.

Na access sloju će se koristiti isključivo plain 802.11b standard. Opremu korisnik može otkupiti ili dobiti na "korišćenje". Za sve detalje pogledajte onaj sajt. Pitanja za sada postavljajte ovde, često postavljana pitanja ćemo objaviti zajedno sa odgovorima na swcn sajtu.

Projekat je delo SWCN core team-a, u saradnji sa CRI-jem. Predstavljanje članova će biti obavljeno uskoro na swcn sajtu.

http://swcn.elitesecurity.org/

[ Gojko Vujovic @ 21.12.2002. 20:21 ] @
Pošto je već bilo pitanja u vezi pokrivenosti, prvi krug će pokrivati Beograd i sve što se vidi iz centra, kao i Pančevo. U narednom periodu otvorićemo stranicu za prijave i za još nekoliko većih gradova Srbije i njihovu okolinu, pa ukoliko se nađe dovoljna grupa za start (npr 15ak korisnika po gradu), možemo vrlo brzo da se pojavimo i u vašem mestu!

Treba nam reakcija, što ovde, što na mail, što po prijavama :)
[ broker @ 21.12.2002. 22:09 ] @
Ne radi ti gore navedeni domen.

Javi mi sta treba da se uradi da bi se obezbedilo povezivanje i u Uzicu. Vec smo o tome pricali na mail, ali sada vidim ima nekih konkretnijih podataka...
[ Nemanja Dubravac @ 21.12.2002. 22:19 ] @
meni sve radi...
kad ce ovakvo neto stici do sombora? :)
da li je dovoljno tih 15 ili koliko vec korisnika za grad kao sto je sombor?
da li je bitno da korisnik bude na line-of-sight?
[ caiser @ 21.12.2002. 22:46 ] @
Radi bre sve.

Biće ovo super samo da cene ne budu u p.m.
[ Gojko Vujovic @ 21.12.2002. 23:02 ] @
Obično mora line of sight, ali neki put može i neki krov da se "probije" ukoliko se upotrebi veća antena. Za gradove, videćemo. U planu je i Novi Sad pošto će tamo verovatno biti dosta zainteresovanih ljudi, ali prvo da mi ostvarimo ovo u Beogradu, posle ćemo se već širiti po potrebi.

A sajt radi svakako, taj domen postoji odaavno..

Cene ćemo objaviti kada budemo imali na osnovu čega da ih formiramo. Ali biće prihvatljive, svakako.. imate i glasanje na onom sajtu, pa recite koliku bi ste cenu bili spremni da platite. Uzmite u obzir da će pristup samoj mreži biti jeftiniji od punog pristupa internetu, koji će biti opcija ovde..

Mada sve se to može menjati, zavisi od toga šta korisnici najviše budu tražili.

Ajmo reklama i prijave, to sada treba :).. lično dovedite ljude da se prijave, i što pre se skupi dovoljan broj, iznećemo vam cifre i tačne planove.

[ -zombie- @ 21.12.2002. 23:58 ] @
mislim da u "drugom talasu" ne treba da ignorisete Nish. cini mi se da ce, bash zato sto je internet ovde shlj (samo jedan provajder nudi flat-rate, i to slj vezu, i sa fixnog broja) i sto su isdn-ovi ovde pojam (nemoguce dobiti u nekim mnogim delovima grada), biti dosta interesenata...

a da ne pominjem i igraonice, koje su (recimo 90%) skoncentrisane u centru (krug od 2km) i duz bulevara (duzina cirka 5 km)...
[ mikis @ 22.12.2002. 02:26 ] @
Citat:
Gojko Vujovic:
Za jednu zgradu dovoljan je jedan wireless link, a po objektu će se pristup omogućavati ethernetom. Ukoliko imate nekoga u bližoj okolini ko bi bio zainteresovan za ovo, molimo vas da i njega obavestite i pozovete da se prijavi.


Evo sad ću da pogledam pa da se prijavim, ali samo jedna opaska. Čini mi se da je Wireless pristup sve bolje rešenje i za korisnike unutar zgrade. Cene USB wireless adaptera polako ali sigurno padaju ispod granice od 100 evra, a nema nikakvih muka sa instalacijom kartica i svičeva, razvlačenjem kablova i slično.

I još nešto: pominju se dve varijante nabavke opreme, iznajmljivanje i kupovina (od SWCN, pretpostavljam). Kako stoji stvar sa trećom varijantom: nabavka i korišćenje sopstvene opreme?
[ Gojko Vujovic @ 22.12.2002. 12:01 ] @
Da vidiš zaboravio sam to da dodam na listu.. Podrazumeva se naravno, ukoliko je oprema kompatibilna. Ali možete biti samo krajnji korisnik na taj način, ne access point. Dodaću opciju u listu, a moći ćete i kasnije ponovo da se izjasnite povodom svega toga, kad vas budemo kontaktirali. Nije strašno i ako ste već izabrali neku opciju pa se potom predomislite.. :)
[ lupus0809 @ 22.12.2002. 13:27 ] @
Lepo zvuci ,za mene u Pa koji vec godinama ne moze da dobije tel. u centru pogotovo,samo cene da budu "pristupacne".Koliko znam kod nas u gradu vec se neki bave tim.Inace ja sam MCSA a za neki dan i MCSE pa ako mogu da pomognem....
[ Godfather_ @ 22.12.2002. 14:15 ] @
Svaka cast na ideji, iskreno receno odusevljen sam....
Zelim vam sve najbolje u realizaciji projekta.
Iskreno se nadam da ce to da bude sto pre....
Konacno neko da realizuje nesto konstruktivno u ovoj zemlji, a da je pristupacno i nama smrtnicima ( nadam se....)


[ ledeni @ 22.12.2002. 14:39 ] @

Kada sam bio na ES letu, ortak i ja smo to gledali i odusevili se, cini mi se da je bila neka fora sa firmom iz Banovaca, koja je to uzela...

A da li je moguce sa Zemunom, Batajnicom? Ako moze, znam dosta ljudi koji su zainteresovani za SWCN.
Znaci, interesuje me pokrivenost Zemuna, Batajnice i Zemun Polja.
[ deki20 @ 22.12.2002. 15:16 ] @
Pozdrav ideji, i apsolutna podrska!!!!!!

Ja sam iz Batajnice i raspolozen za saradnju. Posto pise Beograd i Pancevo nisam se prijavio, ali sam voljan na sve oblike saradnje!!!

Pozdrav

deki20
[ storne @ 22.12.2002. 16:52 ] @
Kada ce to doci do Loznice i da li ce doci?
Hvala unapred!
[ dRock9 @ 22.12.2002. 17:24 ] @
Interesuje me sledeca stvar:

Kakva je mogucnost za "mobilnost" opreme. Ovo mi je palo na pamet,
obzirom da je u pitanju wireless mreza. Npr. ja zivim u studentskom domu
i kupim opremu, uplatim koliko je potrebno, ... Kakve se mogucnosti da,
ukoliko se preselim nakon godinu dana premestim opremu i pristupam sa
istim "nalogom" nekom drugom "access point-u" ?

Ovo bi moglo navuci solidan broj musterija....

Da ne postavljam unapred pitanja vezana za Kragujevac, verovatno me ceka ustaljeni odgovor BICE... Ukoliko bude u planu obavezno me
obavestite jer bi se to moglo distribuirati pomocu vecih provajdera sa vec
izvesno velikim brojem korisnika - naravno ako sve to zazivi.

pozdrav !
[ legend @ 22.12.2002. 17:53 ] @
kada zazivi i ako zazivi mogu se ponuditi da malo poguram u okolini sombora. mislim da je vojvodina jako interesantno podrucije.

pozdrav i sa nadom da cemo uskoro dobiti blize informacije.

[ B o j a n @ 22.12.2002. 17:56 ] @
Mogucnost ore pomenutog nacina "mobilnosti" je vrlo realna. Jedini uslov jeste, kao i uvek, da se na novoj lokaciji postoji "vidljivost" do novog AP, ili mozda starog.

Nalog, u klasicnom smislu za sad nece postojati. Jedino sto se u tom slucaju mozda menja jeste privatna ip adresa koju svaki host dobija pri prikljucenju. A u slucaju pomeranja host-a u krugu starog AP-a, IP adresa ostaje ista.

Svi host klijenti pa i access point-evi ce imati svoj fqdn, koji ce se moci birati po ukljucenju. Sigurno ce postojati i interni email server, gejming ( CS, q3, wc3 .... ), ftp, itd ... sto navodi da ce pocetna i inicijalna namena ovakve mreze zarad razmene fajlova, bilo kakvog oblika ( ovde svako odgovara za sadrzaj iste materije :P ).



Sto se tice gore pomenutih ponuda od strane sveze sertifikovanih MCS inzenjera, oberucke cemo prihvatii bilo kakvu pomoc. Vec sad mogu sa sigurnoscu da kazem da ce svi bitni access point nove-ovi biti na unix-based platformama, ( bsd ili linux, jos nije odluceno ).

U vezi drugih gradova. Ja ne znam zbog cega su neki ljudi pomislili da ako zive u Batajnici, ili Zemunu da nece biti u stanju da participiraju u swcn-u. Naprotiv! Novobeogradski deo zajedno sa Zemonom pa sve ....do Indjije ce biti najpogodniji za sirenje swcn-a, zbog nasih "prijatelja" iz CRI-a sa kojima ce i biti napravljen prvi link, a koji vec imaju rasirenu infrastrukturu u tim delovima.

Dakle, nemojte pitati hoce li biti dostupni, Sombor, Loznica, Nis, Kragujevac, nego se jednostavno prijavite, ili pokazite interesovanje kroz prijavu da biste zeleli da uzmete ucesce i nakon sto se skupi dovoljan broj ljudi ( citaj host-ova ) u tom gradu, taj grad automatski postaje teziste prema kome ce se vrsiti expanzija swcn-a.

wow L;)



[ dusan10 @ 22.12.2002. 18:23 ] @
puno srece i strpljenja
[ ImPlant @ 22.12.2002. 19:22 ] @
ja sam se prijavio i interesuje me sta je sa onima koji zive u zasebnim kucama?
kako ce tu biti povezivanje? ja sam manje od 10 Km od terazija, u krnjaci kad preces pancevacki mosta pa odma tu. to je ravnicarski kraj.
da li to odgovara?
[ Montoya @ 22.12.2002. 19:25 ] @
......Cool......Zrenjanin ?..........cene ?........
[ caiser @ 22.12.2002. 19:41 ] @
Citat:
Montoya
......Cool......Zrenjanin ?..........cene ?........


Pa bre jel si ti čitao nešto od ovog gore? Lepo je rečeno da će cene biti za mesec dva kada se bude tačno znalo koliko ljudi je zainteresovano i kada se odluči kako, šta i gde. I za Zrenjanin već imaš odgovor! Ako bude dovoljno zainteresovanih biće i kod vas.
[ Montoya @ 22.12.2002. 20:26 ] @
OK.......sorry....nisam bas sve procitao....morao sam da ocenim domace zadatke ...
[ caiser @ 22.12.2002. 20:35 ] @
xexexexexe.... No problemo. Nemoj samo sad iz besa da daš nekom keca. ;)
[ strahinja @ 23.12.2002. 00:23 ] @
Puna podrska od mene. Nadam se da ce se vrlo brzo sve razviti, i ako ima zainteresovanih iz Nisha spreman sam za akciju.

Pozdrav!
[ @ 23.12.2002. 00:34 ] @
Gojko kazi koliko je potrebno da se sakupi korisnika u Nisu ,koje su propozicije za korisnike u kucama ...
Mislim da bi odmah moglo da se sakupi dovoljno korisnika !!!
Javi mi molim te na privatnu poruku ili email koje su propozicije !!!
Hvala unapred !
[ -zombie- @ 23.12.2002. 01:06 ] @
nixo (hej, ovde tomica ;) citaj ove poruke, i gledaj na sajt http://cwcn.elitesecurity.org za predispozicije, a nemoj da ocekujesh da gojko moze svima da pise posebno privatno ili na mail. po kucama (koliko sam razumeo) moze, ali iznajmljivanje (verovatno) samo ako je kuca na dobrom mestu da moze da sluzi za relay point... (ili kako se vec kaze)..

Citat:
B o j a n:

Dakle, nemojte pitati hoce li biti dostupni, Sombor, Loznica, Nis, Kragujevac, nego se jednostavno prijavite, ili pokazite interesovanje kroz prijavu da biste zeleli da uzmete ucesce i nakon sto se skupi dovoljan broj ljudi ( citaj host-ova ) u tom gradu, taj grad automatski postaje teziste prema kome ce se vrsiti expanzija swcn-a.



prijava ima select box koji ima ponudjene samo beograd i pancevo, tako da je nemoguce da se prijavimo, vec samo da ovde izrazimo nase interesovanje (sto mi se cini i da cinimo ;)

elem, predlazem da se u prijavu dodaju i gradovi koji nisu podrzani (recimo sa zvezdicama u imenu) cisto da bi se moglo videti statisticki koliko gde ima interesenata...
[ Sauron @ 23.12.2002. 01:12 ] @
Veoma dobro zamišljen projekat.
Samo me zanima kako će Telekom, Ptt i ostali provajderi gledati na ovu konkurenciju.

Pošto živim u naselju (Futog), mislim da je ovo najbolji način za nas da dođemo do interneta i intranet-a(ako se može tako nazvati vaša mreža).
Čim dođete do Novog Sada, u Futogu ću vam obezbediti bar 20 korisnika.

I jedan predlog za servis koji bi trebali da pružate. Download on demand.
[ Gojko Vujovic @ 23.12.2002. 03:10 ] @
Uh kakve sam mailove dobio da vidite ovo.

Jedan gospodin prica kako mi to zamisljamo ponuditi svakome 11Mbita interneta a da pritom ne moramo da rasprodamo svu imovinu, zenu, decu i slicno.. :))

Elem da budemo jasni - Jugoslavija (a i sire) NEMA mogucnosti da dobije 11mbita po korisniku! Uvodni link ce biti par megabita za celu mrezu - sto ce vam opet funkcionisati brze nego dialup, plus sto je 24h konekcija. Vremenom ce se to prosirivati, kako bude bilo mogucnosti. 11Mbita ce odlicno posluziti za razmenu fajlova u lokalu, igranje igrica, i ostale servise koje budete zeleli a mi budemo mogli da ostvarimo.
[ Sauron @ 23.12.2002. 03:22 ] @
he he... pa kod nas ni 99% provajdera nema 11Mbita/s
[ 80y13r @ 23.12.2002. 06:50 ] @
U Nisu moze da se skupi odmah dovoljan broj korisnika garantujem...
Ukljucite i Nis od pocetka... Ako ovo uspe onda je EliteSec. forum najbolja stvar na srpskom netu...
cya
[ Gojko Vujovic @ 23.12.2002. 12:33 ] @
Inače nezvaničan podatak - danas smo prešli broj od 100 validnih prijava (bilo je nekoliko pogrešno popunjenih), od toga ima 20ak ljudi sa iskustvom u radu sa mrežama, bilo MCSE certifikati, linux, cisco, ...

Nije loše za početak. :)
[ Aleksandar Marković @ 23.12.2002. 12:50 ] @
count me in... neke preporuke http://www.mediaworks.co.yu/wireless/index.htm
[ genie @ 23.12.2002. 13:01 ] @
Kako bi bilo da skupimo neke pare pa da odradimo pravu reklamu? Siguran sam da u Bg postoji bar par hiljada ljudi zainteresovanih za ovakav projekat, samo sto nisu dovoljno obavesteni.
[ salec @ 23.12.2002. 13:01 ] @
Prava stvar!

Posto ovo zvuci toliko dobro da se prosto plasim, prvo malo pesimizma, koji nije na odmet pre nego sto se isprsimo sa parama:

Da li je i kod nas ##dozvoljeno## koriscenje ISM opsega kao "u vecini zemalja", ili se samo ##tolerisalo## do sad, dok neko nije pomislio da ga ozbiljno koristi?

Uzgred, da se ne pojavi odnekud na kraju balade krcmar u vidu drzave ili Telekoma jer, iako se oni zvanicno zalazu za razvoj Interneta kod nas, oni to pile vide samo kao ocerupano i ispeceno! Hocu da kazem, u SWCN-u ne samo da nema nikakve direktne koristi za njih (sem mozda malo politickog marketinga, a i to slabo jer nece oni biti zasluzni), nego ce imati i smanjen priliv novca od poreza (bar gledano na kraci rok), jer ce Telekom i provajderi shtetovati..., a zamislite tek ako neko krene sa VoIP! Trenutna frka izmedju Telekoma i ISP-ova i jeste oko toga...

E, sad ##konstruktivni## predlozi slede:

1. Dignimo unapred frku i pojavimo se u siroj javnosti objasnimo kako je ovo nesto za svakog, ne radi se o sebicnim interesima, bla, bla... napredak, razvoj, infrastruktura, obezbedimo simpatije kolega iz inostranstva i po mogucstvu njihovih vlada, informisimo se da li je negde neko imao problema zbog Wireless MAN mreze ovog tipa, da li postoji neko sa parama ko se namerio da uleti sa slicnim servisom, pa mu je SWCN "prst u oko", ko je to, koliko je spreman da potrosi na sukob sa konkurentima, koje politicare je kupio ovde. Ako postoji takav, ocrnimo ga u javnosti kao zlog, gramzivog korupcionasa koji maltretira sirote nezasticene entuzijaste i cvet domace inteligencije koji ionako driftuje na zapad zbog nedostatka uslova koje su, eto, bili spremni sebi da delimicno stvore, ne trazeci nista od drzave i sire drustvene zajednice (osecajte se krivim!)... O.K., shvatate, samo nam treba neko ko je u stanju da ovo sve sroci, a da ne zvuci kao iz Alan Forda... Treba se pripremiti na eventualne teskoce...

2. Da predvidimo fond za lobiranje ( mito politicarima i drugim skeledzijama, ili honorar radnicima po ugovoru za uklanjanje prepreka ;-) , sta bude manje ). Ustvari, ozbiljno, mozda treba predvideti rad sa profitom, koji bi omogucio da haraclije uzmu svoj reket umesto da nas shutnu cim se pojavi (ili ga dovedu) neko sa istom ovakvom ponudom ali koji naplacuje koliko moze a sa njima deli koliko traze...

3. Da organizujemo mrezu odozdo-prema-gore, nezvanicnim povezivanjem lokalnih zajednica korisnika, sa sirenjem po sistemu "masnih mrlja" (sirenje duz ivice podrucja), dok se ne spojimo u veliku mrezu, da ne bi imali samo jednu glavu na koju moze da se spusti zabrana. Znaci, sve privatna inicijativa grupe gradjana, nista iznajmljivanje i centralizacija. Prvi korak bi bio da se formiraju mreze unutar zgrada, pa izmedju zgrada i na kraju izmedju naselja (kritican korak - izlazak u eter!).

4. U svakom slucaju potrebno je predvideti fallback proceduru koja ce omoguciti da ako se SWCN stavi van zakona, delovi mreze nastave da funkcionisu u nekom manjem obimu ili u drugom zakonskom okviru, kao u predlogu pod 3. Na primer, mislim da zakon ne regulise vazdusne opticke linkove koji bi mogli da premoste rastojanje izmedju dve zgrade...

Predlozi su, kao sto vidite, protivrecni, ali radi se o tome da postoje dva puta: zapadni, razvijeni, posteni, koji bi smo svi zeleli, jer bi svi bili na dobitku, a postoji i drugi put, onaj na koji smo navikli u ovoj zemlji, put intriga, mita, reketa, na koji se na kraju obicno sve svede. Ako zelimo onaj prvi put, moramo se spremiti da se za njega borimo, sa osloncem na nasu javnost i inostranstvo (sa nadom da ce oni izvrsiti pritisak na nase nadlezne) ili moramo ono sto imamo (ili hocemo da imamo) da ucinimo neprivlacnom metom (moramo biti bezopasni, komercijalno neisplativi ili "tesko uterivi" zbog disperzije).

Alternativno, moramo da pristanemo na pravila igre i da placamo "zastitu" u nekom obliku, sto podrazumeva da SWCN bude firma sa profitom, sto ce podici cenu "pretplate", ali i tada moramo osigurati da onaj ko kupi kajmak nema vecu korist bez nas nego sa nama, tj. svi korisnici moraju biti spremni na bojkot u slucaju "nasilnog preuzimanja", bilo same SWCN, bilo trzista i potencijalni grabljivci to moraju unapred znati. ( U idealnom svetu, ... )

Molim da ne shvatite koriscenje "mi" i "nas" kao intimizaciju, ja nemam nikakve pretenzije na bilo sta osim da budem korisnik SWCN-a, ako su uslovi povoljni :-). To je samo pomocno sredstvo za razmisljanje iz drugog ugla, kad vec raspravljamo... a ako dodje do organizacije projekta na profitnoj osnovi, znace se tacno ko ste "mi", a ko smo "vi".
[ Homeless @ 23.12.2002. 13:15 ] @
Nadam se da se ne ponavljam, ali ima li ikakvih sansi da se u sve ukljuce braca sa Severa Kosova (srpskog!)? Ovde nemamo nijednog provajdera (bilo je puno pokusaja da se dovedu, ali su ljudi uglavnom obecavali, pa nas zavlacili - ne znam sto, plase se ulaganja ovde(?!), pa mi ovde zivimo bre i sami smo hteli da finansiramo 90%, samo nam je bila potrebna pomoc), a ima jako PUNO zainteresovanih.
By the way - ideju sam i ocekivao od vas.

Pozdrav
[ ImPlant @ 23.12.2002. 17:24 ] @
pozdravljam SALECa i mislim da bi neko trebao da odgovori na ta pitanja koje je on pomenuo. nadam se da su ljudi iz SWCN-a razmisljalji o pravnoj strani ovog projekta i uopste o svim poteskocama koje mogu iskrsnuti.
[ Gojko Vujovic @ 23.12.2002. 22:41 ] @
Hvala na komentarima i iscrpnoj analizi problema. Pripremicemo odgovore na sve ovo i istrazivati jos dosta na tu temu kao sto i dalje radimo. Svesni smo da moze biti poteskoca, objavicemo sve sto saznamo na swcn sajtu. Za sada vidite ovo:



Ovim svako ko zeli da se poveze na swcn moze to da uradi bez trazenja dozvole za 2.4ghz opseg. Kraj price o dozvolama.
[ torbica @ 24.12.2002. 02:54 ] @
Prvo da Vas upoznam sa situacijom u Beogradu ima bar 10-tak WISP-ova a u Pancevu 3. Sto se tice zabrane, pa bicemo u korak sa evropskom unijom Sloba je Hagu zar ne?
[ jovanmal @ 24.12.2002. 10:10 ] @
A mi iz Republike Srpske??? Mislim da bi TO trebalo zazivjeti i ovdje, kod nas (s obzirom na naziv - Serbian Wireless Community Network) ;))). Kakve su sanse da ova mreza dodje i ovamo, zasad bar u vece gradove?
[ broker @ 24.12.2002. 11:26 ] @
Citat:
Gojko Vujovic:
Ovim svako ko zeli da se poveze na swcn moze to da uradi bez trazenja dozvole za 2.4ghz opseg. Kraj price o dozvolama.


Nije vam covek naveo ali sigurno postoji ogranicenje emitovane snage na tom opsegu....

I inace, postoji propis po kome se i na drugim frekvencijama moze emitovati bez posebne dozvole ako je snaga vrlo mala....
[ salec @ 24.12.2002. 12:00 ] @
Ne verujem, jedna od glavnih briga Ministarstva je da ne dozvoli komunikaciju koja nije pod kontrolom, zbog cuvanja monopola i da bi razne drzavne spijunske sluzbe kontrolisale/mogle da kontrolisu svrhu i sadrzaj komunikacija, ali konkretan opseg je toliko opterecen visokoenergetskim smetnjama (nisam siguran, ali cini mi se da sam negde citao da i mikrotalasne rerne rade na ISM opsegu, zbog cega svi protokoli koji ga koriste moraju da ogranice trajanje frejma na << 10ms da bi mogli da se udenu u "tihu" poluperiodu frekvencije mreze koja napaja magnetron rerne), tako da ogranicenje snage emisije (osim ako nije tolika da ugrozava zdravlje stanovnistva) nema nekog posebnog smisla...
[ boom @ 24.12.2002. 14:47 ] @
kolko sam shvatio ovo je nesto slicno sto nude i razni tzv satelit provajderi ili ti narodski kablovska tv. meni sad u januaru treba da uvedu 24h net preko kablovske i u fazonu dobicu isto sto i sa SWCNom. Cena njihova je valjda 20 dm mesecno pretplata . Jel moze neko ko ima net preko kablovske , a pritom se razume u SWCN da mi odgovori sta je bolje, tj ima li bitne razlike. Hvala.
[ torbica @ 24.12.2002. 15:45 ] @
Citat:
jovanmal:
A mi iz Republike Srpske??? Mislim da bi TO trebalo zazivjeti i ovdje, kod nas (s obzirom na naziv - Serbian Wireless Community Network) ;))). Kakve su sanse da ova mreza dodje i ovamo, zasad bar u vece gradove?

Jel Vam neko brani :) ? Tehnicko resenje je isto za sve skupite se... Mi cemo uskoro doci do granice sa RS :)
Vama je i blizu www.zgwireless.org balkanska magistrala :)
[ misao @ 24.12.2002. 17:44 ] @
Citat:
boom:
kolko sam shvatio ovo je nesto slicno sto nude i razni tzv satelit provajderi ili ti narodski kablovska tv. meni sad u januaru treba da uvedu 24h net preko kablovske i u fazonu dobicu isto sto i sa SWCNom. Cena njihova je valjda 20 dm mesecno pretplata . Jel moze neko ko ima net preko kablovske , a pritom se razume u SWCN da mi odgovori sta je bolje, tj ima li bitne razlike. Hvala.


xexexe...
molim te da nam OBAVEZNO javis kad dobijes net preko kablovske, jerbo me jaaako zanima kako ce to da funkcionishe, kad imas u vidu da kanale koje ti emituju preko kablovske/kablovskih em kradu, em emituju loshe...

ko ti je KDS? ja sam kod Telefonije i to je straasno s..nje, TV je losh, tako da o netu preko njih vise i ne razmisljam, mada sam se jedno vreme lozio...

kod mene u naselju (vozdovac) ima jedno brat-bratu kilometar nadzemnog kabla koga vetar ljulja tako da ni TV ne mos' da gledas...

kad sam pitao, rekli su mi da cu za dz. dobiti Motorolin kablovski modem/adapter, koji kosta 150€ !!!! pazi, ne verujem....
[ B o j a n @ 24.12.2002. 19:07 ] @
Citat:
torbica:
Mi cemo uskoro doci do granice sa RS :)
Vama je i blizu www.zgwireless.org balkanska magistrala :)


Ja se ne bih bas toliko zaletao, mislim da je mnogo ekonomicnije cekati na neki provajder iz bg-a koji ima ( ili ce uskoro imati ) "jaci" link do teol.net da ustupi deo tog link-a, koji ce ionako biti zarad samo interne komunikacije cvorista u bg-u, i potencijalnog cvorista u banjaluci.

Sto se tice zgw-a, koliko sam ja video po njihovom sajtu, oni su za sad jos uvek vrlo "regionalni". hm ?
[ iNCUBUs @ 24.12.2002. 23:38 ] @
Zvuči odlično, prijavio sam se, ali me zanima ko bi bio odgovoran za sve to, tj ko bi tu uzimao pare i ko bi mi garantovao za eventualna uložena sredstva?

Da li bi se možda tražio sponzor koji bi posle bio isplaćen sa pojavom korisnika?
[ boom @ 25.12.2002. 00:10 ] @
Citat:
misao:
xexexe...
molim te da nam OBAVEZNO javis kad dobijes net preko kablovske, jerbo me jaaako zanima kako ce to da funkcionishe, kad imas u vidu da kanale koje ti emituju preko kablovske/kablovskih em kradu, em emituju loshe...

ko ti je KDS? ja sam kod Telefonije i to je straasno s..nje, TV je losh, tako da o netu preko njih vise i ne razmisljam, mada sam se jedno vreme lozio...

kod mene u naselju (vozdovac) ima jedno brat-bratu kilometar nadzemnog kabla koga vetar ljulja tako da ni TV ne mos' da gledas...

kad sam pitao, rekli su mi da cu za dz. dobiti Motorolin kablovski modem/adapter, koji kosta 150€ !!!! pazi, ne verujem....

pa znam da na banjici to vec funcionise i da nije lose. KDS mi je valjda DPS COM il tako nesto ?!
nisam siguran
ovi nisu rekli da cu dobiti modem za dzaba
[ mikis @ 25.12.2002. 00:38 ] @
Gojko, možda ne bi bilo loše napraviti mali FAQ i staviti na sajt, čisto da ne bi sto ljudi postavljalo ista pitanja (a jel to isto kao satelitski modem). Ljudima koji pitaju kada će stići do njih, treba objasniti NA KOJI NAČIN to jedino može da dođe -- za korisnike u Nišu na primer, jedini način je da se Niš pristupnim tačkama, a zatim da se beogradski i niški čvorovi spoje direktnom vezom. Svi (valjda) znamo koliko to košta, pa se ne treba previše zaletati. Za početak, neka se realizuje bar u Bgd, pa onda ljudima treba ponuditi gotova rešenja kako da to sami organizuju i u svojim mestima, a do tad će se valjda stvoriti i uslovi za međusobno umrežavanje na širem planu.
[ Zlajo2 @ 25.12.2002. 06:59 ] @
Ako ce cene biti kao u Subotici:

http://wireless.suonline.net

onda bolje batalite. :-(

[Ovu poruku je menjao Zlajo2 dana 19.01.2003. u 19:10 GMT]
[ Gojko Vujovic @ 25.12.2002. 14:32 ] @
Neki pričaju o garancijama i cenama, promašili ste temu zaista. Elem kakve komercijalne garancije očekujete od community mreže? Svako ko pokaže da je zainteresovan i odgovoran moći će da učestvuje u održavanju nekog dela mreže, najverovatnije svog ili susednog access pointa, tako da će mreža biti samoodrživa uz koordinaciju iz centra naravno, kako ne bi nastale nesuglasice po pitanju standarda, protokola, pokrivanja, i slično.

Što se tiče cena, održavanje servera i mrežne opreme i internet link će se podeliti sa brojem članova, deo pokriti od sponzorstva, a ostatak ostaje na zajednici da finansira svojom mesečnom pretplatom. Kakav internet link nađemo i koliko brz net želite, toliko ćete plaćati. Cena zavisi od našeg uplinka kao i dela njega koji vi želite da dobijete.. Ukoliko imate način da uvezete jeftiniji net u državu, kontaktirajte nas i rado ćemo to razmotriti.

Mikis, faq će biti važi. Hoćeš da pomogneš u pisanju? :)

Ako bilo ko želi da odgovara na FAQ pitanja, može pitanje i odgovor postaviti na swcn sajtu, link je SUBMIT NEWS, a ja ću to prebaciti u odgovarajući odeljak ako tekst odgovara.
[ Aleksandar Marković @ 25.12.2002. 15:02 ] @
Idemo, idemo ... samo hrabro
[ ventura @ 25.12.2002. 15:34 ] @
Gojko...

Ja sam se prijavio za ucesce u ovome, ali imam nekoliko stavki koje bi trebale da se pojasnje:

- Ko ce da bude odgovoran za celokupan projekat, citaj. ko ce da skuplja kajmak na kraju... Ako se ova stvar razvije, ne tako mala suma ce ostajati na kraju svakog meseca.. Ko to uzima, i gde se trosi?
- Ako ja sutra kupim tu opremu koja kosta 1000dem, ko mi garantuje da ce se SWCN stvarno ostvariti, i da necu baciti pare na opremu koju nemam potrebe da koristim;
- Ko mi garantuje da ako platim tipa 30EUR mesecno za predplatu da cu da imam taj link koji sam platio, i da cu imati 99.99% uptime?;
- Ako ja npr. placam 30eur mesecno i koristim net u granicama normale za sopstvene potrebe, i pored mene se pojavi lik koji isto tako placa 30eur, i svako dva dana skida novu distrcbuciju linuxa, DivX-ove i sl, a link se na globalnom nivou placa po protoku, zasto bi ja placao isto kao on? I zasto bi on imao pravo da zagusuje mrezu?
- Kavih to sponzorstava? Mislite da je neko zainteresovan da daje pare za nista, ili ce mi svakodnevno zatrpavati inbox reklamama od 'sponzora'?, ili ce u pitanju biti neki drugi vid reklamiranja...
- Kako ce te resiti kad ja hocu recimo da platim za 1mbit link, a neko recimo za 64k link.. Kako ce se to resiti? Kako ce te ograniciti nekoga da ima samo 64k? A ja recimo samo 1mbit?
- Ko ce na pocetku placati te linkove? SWCN ce u pocetku imati recimo 50 korisnika.. $9000 za link MESECNO nije mala cifra (a to je neka najbednia cena za ne tako 'fancy' link)... Dali to znaci da placamo svi po 190eur mesecno i da se nadamo da ce sledeceg meseca da pristupi 450 korisnika kako bi se cena spustila na 20-30eur, a ako ne pristupi da nastavimo da placamo po 190eur ili ekvivaletno dok se ne sakupi dovolan broj ljudi, ili mislite da se link placa na lepe oci?

Ima tu jos gomila pitanja, ali ovo su neka najinteresantnija...

Ja bih voleo da ovaj projekat uspe, ali da uspe i da izgleda bas ovako kao sto je napisano, sumnjam da je moguce...
[ mikis @ 25.12.2002. 20:46 ] @
Opet se pravi zabuna: Community Network nije (ili bar ne bi trebao da bude) klasičan ISP. Nije cilj SWCN da ponudi jeftinu platformu za download wareza i divx-a sa "svetskog" interneta.

SWCN treba posmatrati kao nekadašnje mreže BBS-ova: dakle postojao bi određen broj BBS-ova (access pointa) na koji bi se povezivali korisnici. BBS-ovi (AP-ovi i serveri) bi međusobno bili umreženi, a akcenat bi trebao da bude na razmeni informacija između samih korisnika SBCN-a, a ne toliko na samom pristupu 'netu (jer za to postoje druga rešenja).

Naravno, postojao bi i "gateway" prema "pravom" internetu, tako da bi za početak trebalo omogućiti makar razmenu mail-a, pa kasnije kako se broj korisnika bude širio, a cena linkova padala, proširivati kapacitet i ponudu.
Setite se SetNeta i ostalih domaćih BBS mreža, pa pionirskih koraka u razmeni e-maila i povezivanju sa usenetom (ko je rekao UUCP?) :)

Mislim da je u celoj priči ključno da se pojavi nekoliko pojedinaca koji će obezbediti kvalitetan sadržaj na samoj mreži, i time prvo privući nove korisnike, a drugo, zainteresovati domaće ISP-ove da uđu u peering sporazum.
[ MetallicA @ 26.12.2002. 02:08 ] @
Danko , pa sta se ti javljash .. kod tebe u rupi jedino AP da je u Resniku recimo ili logisticka tacka na Kosutnjaku, sve ostalo NE HVATASH !
[ Zlajo2 @ 26.12.2002. 08:26 ] @
Citat:
Gojko Vujovic:
Neki pričaju o garancijama i cenama, promašili ste temu zaista. Elem kakve komercijalne garancije očekujete od community mreže?


Promasio sam temu ???
Izvini Gojko ali ja mislim da je cena najvaznija. Ono sto me je prvo privuklo da pogledam ovu ideju je misao da cu mozda pronaci jeftiniji i kvalitetniji ISP. Umesto toga, vidim samo maglovitu ideju nekolicine entuzijasta koji zele da naprave amaterski projekat bez jasnog cilja i nacina izvodjenja istog. Ako mislite da mozete to da uradite, svaka vam cast! Ali ja mislim da postoje sanse 90% da ce sve da propadne. Ako i uspe, onda ce neko sigurno da prigrabi ceo projekat (i sav profit naravno) a vi (koji ste ulozili najvise truda i muke da uspe) cete posle ovde da placete i da okrivljujete "lopova".
Umesto toga ja bih vam predlozio da se sakupi ekipa ljudi koji zele da uloze novac, svoje znanje i umece u ovaj projekat i da ga odrade profesionalno. Onda ce i sav profit da se deli na ravne casti a ja cu vam prvi cestitati na uspehu.
Moj cilj je da budem ISKLJUCIVO korisnik ako mi cena i kvalitet usluga odgovara a da budem korisnik ovakvog amaterskog projekta, to NE ZELIM. Zasto da rizikujem svoje tesko zaradjene pare?
Mnogo srece!
[ ventura @ 26.12.2002. 10:12 ] @
Citat:
mikis:
SWCN treba posmatrati kao nekadašnje mreže BBS-ova: dakle postojao bi određen broj BBS-ova (access pointa) na koji bi se povezivali korisnici. BBS-ovi (AP-ovi i serveri) bi međusobno bili umreženi, a akcenat bi trebao da bude na razmeni informacija između samih korisnika SBCN-a, a ne toliko na samom pristupu 'netu (jer za to postoje druga rešenja).

Naravno, postojao bi i "gateway" prema "pravom" internetu, tako da bi za početak trebalo omogućiti makar razmenu mail-a, pa kasnije kako se broj korisnika bude širio, a cena linkova padala, proširivati kapacitet i ponudu.
Setite se SetNeta i ostalih domaćih BBS mreža, pa pionirskih koraka u razmeni e-maila i povezivanju sa usenetom (ko je rekao UUCP?) :)

Mislim da je u celoj priči ključno da se pojavi nekoliko pojedinaca koji će obezbediti kvalitetan sadržaj na samoj mreži, i time prvo privući nove korisnike, a drugo, zainteresovati domaće ISP-ove da uđu u peering sporazum.


Hm.. Radi se o tome da BBS-ovi nisu kostali $9000 mesecno...

I sta vi sada ocekujete od potencijalnih korisnika?
Da dam 1000dem za opremu, i da onda da godinu dana imam privilegiju da mi se mail server jednom u 3 dana konektuje na internet i da razmeni postu sa svetom (neko je pomenuo SezamNET), i da tako bude nekih godinu dana, sa NADOM da ce sve to proraditi...

Citat:
Metallica:
Danko , pa sta se ti javljash .. kod tebe u rupi jedino AP da je u Resniku recimo ili logisticka tacka na Kosutnjaku, sve ostalo NE HVATASH !


Shvatam ja da je lepo biti entuzijazista, i verovati u neke stvari.. Ali ja shvatam da sam realan i da zelim da znam sta dobijam za svoje pare...

Sto se mog fizickog polozaja tize, Resnik i Kosutnjak nemaju veze samnom... Idealno bi bilo na Banjici da postoji AP, ili negde kod hrama svetog save (7-8km vazdusnom linijom od mene)...

Citat:
Metallica:
Izvini Gojko ali ja mislim da je cena najvaznija. Ono sto me je prvo privuklo da pogledam ovu ideju je misao da cu mozda pronaci jeftiniji i kvalitetniji ISP. Umesto toga, vidim samo maglovitu ideju nekolicine entuzijasta koji zele da naprave amaterski projekat bez jasnog cilja i nacina izvodjenja istog. Ako mislite da mozete to da uradite, svaka vam cast! Ali ja mislim da postoje sanse 90% da ce sve da propadne. Ako i uspe, onda ce neko sigurno da prigrabi ceo projekat (i sav profit naravno) a vi (koji ste ulozili najvise truda i muke da uspe) cete posle ovde da placete i da okrivljujete "lopova".
Umesto toga ja bih vam predlozio da se sakupi ekipa ljudi koji zele da uloze novac, svoje znanje i umece u ovaj projekat i da ga odrade profesionalno. Onda ce i sav profit da se deli na ravne casti a ja cu vam prvi cestitati na uspehu.


Bravo, upravo ono o cemu pricam.

Moje pitanje je ko ce na kraju sve to da 'prisvoji', i ko ce da pobere sav kajmak od toga, i KAD se to desi (nije pitanje dali ce da se desi, vec kad ce da se desi), sta ce se desiti sa mrezom? Dali ce se onda ti sto su bili u 'rukovodstvu' podeliti na dva-tri tabora, i reci, e vi ste supci, pokrali ste nas, sad cemo mi da napravimo svoju mrezu, a vi se jebite...
I onda da mreza pukne na dva-tri ili vise delova...

Citat:
Metallica:
Moj cilj je da budem ISKLJUCIVO korisnik ako mi cena i kvalitet usluga odgovara a da budem korisnik ovakvog amaterskog projekta, to NE ZELIM. Zasto da rizikujem svoje tesko zaradjene pare?


Upravo tako... Mene ne zanimaju raznorazne egzibicije penjanja po krovovima, niti da uzim kako radi wireless niti kako se konfigurise... Ja zelim da kupim opremu, da mi je profesionalac montira, platim 30eur mesecno i idem na net... Nista drugo me ne zanima...


Ceo SWCN se postavlja na pogresnim temeljima... Velike pare su tu u pitanju svakog meseca, mnogo truda treba da se nesto izgradi, a veoma malo da se sev to srusi kao kula od karata...
Evo recimo situacija... 5-6 ljudi se nalazi u upravi SWCN-a... Pokrene se projekat, troskovi butu $9000 mesecno... Prvi mesec se od pretplate skupi $3000 ... Ajde svi ce da jure sponzore, vamo tamo, skupi se kes i plate troskovi... Drugi mesec se skupi $3500 .. isto jurenje vamo tamo.. treci mesec $4000 ... cetvrti mesec se skupi $5000 i oni kazu, ma boli me k**** necu vise da jurim... i 'projekat' propadne...

Meni trebaju neke 'garancije' da se takve stvari nece desavati... Ne ocekujem sada neke ugovore sa sluzbenim penalima 'what-if' (mada bi to u buducnosti svakako trebalo da se organizuje) vec ocekujem od nekog od celnih ljudi da objasni kako su sve to zamislili, i kako planiraju sve da izvedu, do najsitnjih detalja... Na osnovu cega cu ja, a i ostali, proceniti dali se isplati uloziti svoje pare i vreme u to ili ne....
[ dussan @ 26.12.2002. 11:28 ] @
Super je ideja.
Mada me zanima kako je zamisljeno povezivanje mreze (kada bude pokriveno vise gradova),jer mislim da ce optika biti neophodna, a to nije bas tako jeftino.Sto se samog pristupa tice iskreno se nadam da ce biti primenjena spread-spectrum tehnika jer mi nije poznat drugi nacin opsluzivanja velikog broja korisnika.

PUNO USPEHA!!!
[ Gojko Vujovic @ 26.12.2002. 12:14 ] @
Objavićemo uskoro tačno KO i ŠTA garantuje, kao i opsege tih garancija i slično što vas zanima. Dakle kompletan odgovor na venturina pitanja, uskoro..
[ broker @ 26.12.2002. 15:26 ] @
Citat:
ventura:
Mene ne zanimaju raznorazne egzibicije penjanja po krovovima, niti da uzim kako radi wireless niti kako se konfigurise... Ja zelim da kupim opremu, da mi je profesionalac montira, platim 30eur mesecno i idem na net... Nista drugo me ne zanima...


To je odlicno :) Imas u Beogradu nekoliko provajdera koji nude komercijalne Wireless usluge, obrati se njima i dobićeš profi uslugu, profi podršku i profi cenu. Izbor je lak.

I meni SWCN deluje kao malo megalomanski projekat, pogotovo što se izgleda razmišlja o povezivanju gradova u sopstrvenoj realizaciji.

Kao neko ko je takoreći od početka svog bavljenja komunikacijama i računarima orjentisan pre svega komunikaciji među ljudima kao pojavi i neko ko je slično radio upravo u pomenutim BBS mrežama nalazim da je sšptina ideje SWCN odlična a to je po meni omogućavanje međusobne komunikacije a ne omogućavanje besplatnog ili extremno jeftinog povezivanja na Internet.

O sličnim stvarima sam i ranije pričao i ovde i na drugim mestima i vrlo rado ću se uključiti u SWCN i to aktivno, i čak ulaganjem svojih sredstava, jer smatram da je to kao ideja zdravo i potrebno.
[ ImPlant @ 26.12.2002. 15:58 ] @
kako sam ja razumeo cilj je da se mi povezemo u lokalnu mrezu (sa eventualnim izlazom na internet)
i to je COOL!!!
sto se mene tice ni nemoramo da budemo povezani na internet vec samo u lokalu. to ne bi trebalo da bude skupo. znaci treba placati samo odrzavanje tih AP-ova.

e sad koliko ima zainteresovanih za tako nesto?
za umrezavanje u lokalnu mrezu?
[ mikis @ 26.12.2002. 16:00 ] @
Citat:
ventura:
Hm.. Radi se o tome da BBS-ovi nisu kostali $9000 mesecno...

I sta vi sada ocekujete od potencijalnih korisnika?
Da dam 1000dem za opremu, i da onda da godinu dana imam privilegiju da mi se mail server jednom u 3 dana konektuje na internet i da razmeni postu sa svetom (neko je pomenuo SezamNET), i da tako bude nekih godinu dana, sa NADOM da ce sve to proraditi...


Pa ko je rekao da će ovo da košta 9000$ ? Ko hoće 2 Mbitni link, neka ide kod "ozbiljnih" wireless, cable ili DSL provajdera (kada se ovi pojave, naravno).

Takođe, ni za opremu ti ne treba 1000 maraka. Sada već USB wireless adapter košta manje od 100€ (ima Sweex/Safeway za 85€, dil. cena), access point košta od 150€ pa na više (a opslužuje korisnike u krugu od 50-100 metara), za antenu verovatno treba 50-100 €, a kao ruter može da posluži neka stara 486-ica koja inače skuplja prašinu. Niko ne kaže da svaki korisnik mora da ima sve ovo od opreme, većini će biti dovoljan adapter, dok troškove za ostatak opreme mogu da podele. Ako projekat propadne, oprema se uvek može iskoristiti za nešto drugo ili prodati.

Ni razmena e-maila ne mora da se obavlja jednom u tri dana, mislim da smo za ovih 10-ak godina malo napredovali :) 100€ košta zakup 128Kb linka bez mesečnog limita kod Verata, što mislim da za početak nije loše rešenje.
[ ImPlant @ 26.12.2002. 16:47 ] @
da li neko moze da kaze koliko bi ljudi u pocetku bilo zainteresovano za ovakvu mrezu.
da li su to par desetina ili 300-400 ili preko 1000 ???
[ ventura @ 26.12.2002. 17:36 ] @
Mikis, dobro, nije 1000 vec 800dem... Jaka razlika..

Ok, i ja dam te pare, i sta dobijam za te pare?

Imacu mail @swcn.org.yu (nebitno koja adresa) i mocicu da igram CounterStrike 24/7 ...


Izvini sto moram da te razocaram, ali to mi trenutno nije potrebno u zivotu...


Ali posto verujem da ti nisi organizator tog projekta, molim te da ne govoris u njihovo ime, i o tome sta ce biti, sta nece, i kako je sve to 'zamisljeno'...
[ Aleksandar Marković @ 26.12.2002. 17:44 ] @
Bez obzira na famozni broj članova ES....

prvo čini mi se da je broj beogradjana i ...pančevaca :-) preuveličan od pojedinih postera

drugo relativno je mali broj iz Bgd koji ima kintu koju bi mogao da izdvaja iz meseca u mesec za ovako nešto

treće dosta likova i ne zanima wireless internet

četvrto... brat bratu :-) mislim da bi cifra od max 200 da ne kažem u najbojme slučaju plus/minus 10 odsto bila cifra korisnika o kojoj mi ovde parlamo
[ Gojko Vujovic @ 26.12.2002. 18:04 ] @
Sta god da vi mislili, imamo vec preko 190 prijavljenih, od toga 30% hoce samo da kupi opremu, ostale mi finansiramo, naravno niko nije ni u kakvoj obavezi dok mi ne budemo objavili javno kakve uslove i sta nudimo za tu mesecnu pretplatu, pa molim Venturu da ne drami oko toga i sabotira projekat, niko ga ne tera da se povezuje ovde, to ce vec doci prirodnim tokom kao sto je doslo da posecujete ES, jer mi kao nokija radimo - CONNECTING PEOPLE, a ne pruzamo komercijalni wireless internet.

A bice internet-a u toj mrezi i brze nego sto mislite, uglavnom odredjen link je vec obezbedjen a bice povecavan shodno potrebama mreze.

Ali vise o svemu tome zaista ne mogu sada da pricam takav je dogovor, dakle videcete projekat i uslove i cene kad za to dodje vreme i kada i mi budemo imali sve na papiru spremno.

Ko ima novca i treba mu hitno link, moze se vec sada obratiti nekom od provajdera za iznajmljenu vezu/dsl/wireless/bilo sta, a ako izbor padne na wireless, kasnije cete verovatno moci sa tom istom opremom ponekad i na nas da se kacite, ako budete u vidljivosti nekog access pointa.

Hvala veliko svima na razumevanju i podrsci.
[ Gojko Vujovic @ 26.12.2002. 18:06 ] @
Inace, zahvalio bih se posebno svim strucnjacima i poznavaocima mreza/wireless tehnologija/raznih operativnih sistema/programera i web dizajnera koji su se javili ili u svojim prijavama naznacili da su voljni da pruze pomoc vec od samog starta i test faze mreze. Imacemo Vas sve u vidu i neki pojedinci ce biti posebno kontaktirani i dobiti odredjena zaduzenja na mrezi, shodno vremenu/znanju/mogucnostima/zeljama, itd..
[ caiser @ 26.12.2002. 18:49 ] @
Citat:
ventura:
Mikis, dobro, nije 1000 vec 800dem... Jaka razlika..

Ok, i ja dam te pare, i sta dobijam za te pare?

Imacu mail @swcn.org.yu (nebitno koja adresa) i mocicu da igram CounterStrike 24/7 ...

Izvini sto moram da te razocaram, ali to mi trenutno nije potrebno u zivotu...


Meni nešto nije jasno. Jel ovde neko nekog tera da se prijavi? Pa ako ti se ne sviđa ideja prođi dalje, traži bolje ili još bolje pokušaj da okupiš ljude pa napravite nešto bolje. Nemoj ovde da smaraš ljude ja ću da dam, ja ću ovo, ja ću ono. Ionako te niko ne tera da kupiš opremu već za početak možeš da iznajmiš kao što će, verujem, većina i uraditi.
[ ventura @ 26.12.2002. 19:05 ] @
Gojko, ja ne sabotiram projekat, vec samo pitam ono sto ce da vas pita svaki potencijalni clan, musterija, kupac ili kako vec hocete da ga zovete...

Znaci, sta placam, kome i zasto, i sta dobijam sa tim. Veoma jednostavno.
[ Aleksandar Marković @ 26.12.2002. 19:18 ] @
Dole saboteri ...

Doooleee :-)

p.s.
Citat:
Sta god da vi mislili, imamo vec preko 190 prijavljenih


200 plus/minus10% :-)
[ B o j a n @ 26.12.2002. 19:28 ] @
Ovde sam video jedno cisto tehnicko pitanje:

Citat:

- Kako ce te resiti kad ja hocu recimo da platim za 1mbit link, a neko recimo za 64k link.. Kako ce se to resiti? Kako ce te ograniciti nekoga da ima samo 64k? A ja recimo samo 1mbit?



Pristupi ka internetu ce biti regulisani pojedinacno, i svako ko bude trazio neki "garantovani" link ce biti pod nekim ( finansijskim? ) uslovima, a zauzvrat ce mu biti ponudjena vpn konekcija na internet.

Vecina AP ce inicijalno raditi na 11 Mbs, i jednostavno swcn ce *za*sad* biti prinudjen da ogranicava korisnike na ne manje od 2Mbs za ukupan korisnickov bandwith, ili mozda sa globalnim policy-em ogranicavanja po konekciji.

Sta ce biti sa kajmakom ?
Pa vrlo jednostavno, sav novac ce ici za nabavku novih i novih AP-ova i za prosirenje kicme, i placanje izlaza za internet, i mislim da ce nase finansije uvek biti javno dostupne, ako nista, onda barem za clanove -- sigurno.

I da, jos nesto. Svaki javni servis koji bude bio ponudjen ce imati teznju da radi sa 99,99% funkcionalnosti, sto mozda sa pocetka sa ogromnim nedostatkom sredstava moze ispasti sa vrlo niskim procentom.




ps: Ventura, cenim tvoj pesimizam. l;)
[ Gojko Vujovic @ 26.12.2002. 19:33 ] @
Pošto ja UOPŠTE ne razumem Bojanov odgovor, da pokušam ja da objasnim ovo pitanje ograničavanja brzine interneta krajnjem korisniku.

Elem to se zove traffic shaping ili bandwidth management, i biće implementirano, verovatno ovako preko VPN-a. Dakle izlaz na net ide preko VPN konekcije (i autorizacija) koja je shapeovana na na primer 64k ili čak 1mbit, u zavisnosti od želja, potreba, itd.
[ ventura @ 26.12.2002. 20:18 ] @
Citat:
B o j a n:

Sta ce biti sa kajmakom ?
Pa vrlo jednostavno, sav novac ce ici za nabavku novih i novih AP-ova i za prosirenje kicme, i placanje izlaza za internet, i mislim da ce nase finansije uvek biti javno dostupne, ako nista, onda barem za clanove -- sigurno.

I da, jos nesto. Svaki javni servis koji bude bio ponudjen ce imati teznju da radi sa 99,99% funkcionalnosti, sto mozda sa pocetka sa ogromnim nedostatkom sredstava moze ispasti sa vrlo niskim procentom.



Konacno jedan lep i jednostavan odgovor. Hvala. :)
[ torbica @ 26.12.2002. 23:23 ] @
veceras je 199. prijavljeni... da sa mo znate koliko ljudi iz iste ulice ili zgrade se isprijavljivalo....a verovatno se ne poznaju...
elem bezicni pristup ide do tacke u zgradi...posle mozete ili da razvucete ethernet ili home pna odnosno media konverter iza kutije sa paricama u zgradi pa do stana i tu kartica... switch 8-portni upravljivi za home pna je 350 eura a kartica je 20 eura...
sto se tice mreze...cilj je da se napravi STABILNA mreza a ja se nadam da ce biti dosta ISP-ova zainteresovano da stavi gateway (nekoliko vec podrzava projekat).
sto se opreme tice...pa mislim da osim rentiranja ce biti omogucen i kredit a zasto prjavljivanje?
pa jednostavno kad se odrede standardi znace se i koliko antena i koliko kartica i ostale opreme...
dileri hardwera ce i bolje cene dati jer se uvozi veci broj komada...
u ovom momentu cini mi se da nema vise od 20 kartica u gradu i 10 antena, kod svih distributera zajedno... niko nece d anapravi ozbiljan lager.....
[ boom @ 27.12.2002. 04:02 ] @
IMALI U OVOME ISTINE ?

ovo sam posmatrao jedan chat.

CURVA SUD Jesi cuo za swcn ovaj?
aios ?
aios jos od prvog dana
aios ali odma da te rayocaram, nema nista od toga...
CURVA SUD ozbiljno ?
aios ozbiljno... mnogo skupo... bice sledece godine
ozbiljan wireless, ali tek negde og novembra...
CURVA SUD paovi rekose pristupacne cene
aios ma nema ni veze...
missim, sta je pristupacno?
CURVA SUD pane znam ?!
aios 7 cisco aeronet karta...180$
antena 120$
mikrotik licencirani 95$
i trebati jos i jedan racunar samo to da radi...
CURVA SUD hahahahahaha
aios zebiga decko... a ona fora ya ygrade je malo
verovatna, jer svaki user mora biti na svom
interfejsu iy mikrotika...
CURVA SUD pa sta onda fulaju ljude naokolo ?
aios ja imam vireless sa obrenovcem, kostao je
3000e... a to je jos najbwyveynja varijanta, daje
optimalno 256k...
aios a to je ta oprema...
aios prva sledeca stvar koja radi kako treba kosta 18
.000e, po strani...
CURVA SUD aaa;]
CURVA SUD dakle jedu g**** zadzaba
aios osim ako nisu overili nesto sto ja nisam, a to je
iskreno, malo verovatno, jer sam sa time svaki
da...
aios missim, ovako stoji stvar... moy da dobijes
wireless na gajbu da imas 30-40 kb u dovnloadu,
to te kosta 1400E i 50 E 330 mega sta si skino...
pa vidi sad dal ti se isplati...

aios to je prica... a ostalo, missim, moz da se
napravi, ali nece ni na k**** da lici, padace
svaki cas, i opet ce da kosta u pm...
CURVA SUD naplaciovanje dloada ??????
aios dlod/ulod, cega ima vise... na flat nece niko
normalan da te pusti...
aios missim, da se iznajmi link kosta love koliko
oces, oprema kosta u pm... ima koa neki prism 200
mw kartica, to ce panduri da ih pobiju smesta jer
ima rasipanje u pm, samo licenca za mikrotika
kosta 75 baka i 95 flash disk... i kartice su od
100$ pa nagore... a antene da ne pominjem... i
placas zakupninu krovnog prostora i da ne pricam
da jebana omni antena kosta 200.000 dinara...
aios naznam... ko sto kazem, mozda znaju nesto sto ja
ne znam...
CURVA SUD videcemo

[ boki @ 27.12.2002. 10:47 ] @
Kada bi otprilike krenula realizacija ako se skupi dosta korisnika?
Takodje hteo sam da pitam kada bi to najranije bilo izvodljivo na konjarniku? Mislim da je to dobar teren jer su sve zgrade po 5-6 spratova jedino hotel Srbija koji ima 20-ak spratova i moze da posluzi za access point za ceo konjarnik, takodje se gore nalaze jos 3 solitera (kapije) sa bog zna koliko spratova. Ceo konjarnik bi zagarantovano imao line-of-sight.
[ MoHicAn @ 27.12.2002. 15:18 ] @
Boom ... pozdravi tog ortaka ... on ne zna ni trenutne cene po gb-u wireless provajdera !!! A da ne pominjem cene opreme ... posto znas kako ide ... imas ti i us robotics modem koji kosta 200 dem a imas i lucenta koji kosta 50 dem a rade i jedan i drugi i to mnogo bolje nego sto je on naveo gore a to govorim iz iskustva, a druga je stvar sto se wireless provajderi do jaja ugradjuju u cenu.
[ ImPlant @ 27.12.2002. 15:53 ] @
i koliko uopste treba da se skupi korisnika za BGD?
[ Gojko Vujovic @ 28.12.2002. 00:24 ] @
Već ima dovoljno prijavljenih korisnika u Beogradu za start.
[ drdrksa @ 28.12.2002. 00:28 ] @
Citat:
Gojko Vujovic:
Već ima dovoljno prijavljenih korisnika u Beogradu za start.


Koliko je to ???
[ B o j a n @ 28.12.2002. 00:31 ] @
209 u ovom momentu.
I to je cifra ljudi koji su samo pokazali interesovanje, sto ne znaci automatski i da ce svi do jednoga i pristupiti mrezi sad i odmah.

[ ImPlant @ 28.12.2002. 11:34 ] @
Citat:
Gojko Vujovic:
Već ima dovoljno prijavljenih korisnika u Beogradu za start.


kad onda moze da se ocekuje start u beogradu?
[ torbica @ 29.12.2002. 03:50 ] @
realno - experimentalna tacka za mesec-mesec i po dana, Bgd i pancevo za tri!
[ Slobodan Milivojevic @ 29.12.2002. 08:37 ] @
Izvinite, ali svuda se prica samo o BGD-u, a kolko "godina" ce ljudi iz provincije da cekaju na ovako nesto?
[ Goran Rakić @ 29.12.2002. 13:48 ] @
Evo ja znam 6 ljudi u Smed. Palanci koji su zainteresovani.
[ 80y13r @ 29.12.2002. 15:02 ] @
Da stvarno kada ce to doci i u ostale gradove Srbije npr. Nis... ja trenutno znam 10-ak ljudi koji su zainteresovani u Nisu, a da ne pominjem igraonice kojih ima kolko oces... Srbija nije samo Beograd i Pancevo!!!
mrzim centralizaciju :o)
[ Mihailo @ 29.12.2002. 15:16 ] @
Sve je lepo objašnjeno na zvaničnom sajtu i na ovom forumu. Beograd i Pančevo su planirani u prvoj fazi, a kada se ta mreža osposobi i testira pravićemo plan za dalje, u zavisnosti od interesovanja. Dakle, prijvaljujte se, što se više ljudi iz nekog grada prijavi imaju veće šanse da budu ranije povezani (mada to zavisi i od tehničkih faktora). Nije u pitanju nikakva centralizcija već je potpuno logično da se počne ovako kada se svi faktori uzmu u obzir.
[ 10Mbps FreeSpaceOptics @ 29.12.2002. 16:17 ] @
Citat:
Gojko Vujovic:
Obično mora line of sight, ali neki put može i neki krov da se "probije" ukoliko se upotrebi veća antena. Za gradove, videćemo. U planu je i Novi Sad pošto će tamo verovatno biti dosta zainteresovanih ljudi, ali prvo da mi ostvarimo ovo u Beogradu, posle ćemo se već širiti po potrebi.

A sajt radi svakako, taj domen postoji odaavno..

Cene ćemo objaviti kada budemo imali na osnovu čega da ih formiramo. Ali biće prihvatljive, svakako.. imate i glasanje na onom sajtu, pa recite koliku bi ste cenu bili spremni da platite. Uzmite u obzir da će pristup samoj mreži biti jeftiniji od punog pristupa internetu, koji će biti opcija ovde..

Mada sve se to može menjati, zavisi od toga šta korisnici najviše budu tražili.

Ajmo reklama i prijave, to sada treba :).. lično dovedite ljude da se prijave, i što pre se skupi dovoljan broj, iznećemo vam cifre i tačne planove.



Prica je jaka ali nije sasvim nova. Mana je sto se bazira na wireless sistemu sa dometom preko 300m. Trenutno nema access pointa da radi kvalitetno ispod EUR 200 i "flat rate" pristup po ceni od EUR 40 za 1GB i tu nastaje najveci problem.

Bel Mobile ima base multipoint uredjaj za 126 korisnika po ceni od Eur 2700 i access point za Eur 650 i za sada je to najbolja ponuda. Installacija u jednoj zgradi (sa svim dozvolama i mreznom opremom za 8 korisnika) ne moze nikako sici ispod Eur 1500. Kad dodas Flat rate pristup, ima li zainteresovanih? NEMA

Da li u Beogradu neko nudi besplatan prikljucak (hardware + instalacija) za stalni pristup internetu odnosno da se prikljucak iznajmljuje kroz mesecnu pretplatu koja ne bi prelazila Eur 20 mesecno?



[ -zombie- @ 29.12.2002. 16:51 ] @
Citat:
Mihailo:
Sve je lepo objašnjeno na zvaničnom sajtu i na ovom forumu. Beograd i Pančevo su planirani u prvoj fazi, a kada se ta mreža osposobi i testira pravićemo plan za dalje, u zavisnosti od interesovanja. Dakle, prijvaljujte se, što se više ljudi iz nekog grada prijavi imaju veće šanse da budu ranije povezani (mada to zavisi i od tehničkih faktora). Nije u pitanju nikakva centralizcija već je potpuno logično da se počne ovako kada se svi faktori uzmu u obzir.


i opet. kako da se ljudi prijavljuju, kada u prijavi stoje samo beograd i pancevo???
[ torbica @ 30.12.2002. 18:44 ] @
Citat:
zombie / DDG:
i opet. kako da se ljudi prijavljuju, kada u prijavi stoje samo beograd i pancevo???

ubaci Gojko za gradove otvoreno...
pogotovo sto za neka mesta ka fruskoj gori vec postoje mogucnosti.....
[ Ivan Tanasic @ 31.12.2002. 12:31 ] @
Imam jedan cinimi se dobar predlog :)))

Dok se ne obezbedi internet, a i kasnije kada korisnicima swcn-a bude omogucen internet, ali u manjim kolicinama, na jednu masinu nakaci oprema i za satelitski internet, jednosmerni... dakle samo download, da se napisu klijent i server (medju ljudima koji su zainteresovani mogu se naci i koji bi to mogli odraditi) i odredi kvota za download, recimo 20mb (lupio sam) i korisnik podigne klijent, unese url do fajla, ako je veci od kvote (u ovom primeru 20mb) server ga stavi u listu za cekanje i zapocne download kad dodje red na taj fajl... posle ga drzi na hard disku odredjeno vreme, dovoljno da ga ovaj i jos neko ko je zainteresovan skine putem mreze na svoju masinu i kasnije brise.... Cena opreme i predplate kad se podeli na clanove kolko ih ima, je sitnica, a dosta bi znacilo cinimi se... mozda cak i vise satelitskih linkova ako uztreba :))

Komentar?
[ -zombie- @ 31.12.2002. 14:45 ] @
i ja pomislih na nesto slicno. ali recimo, da postoji i deo za glasanje, gde recimo ako je bar 5 coveka zainteresovano za neki fajl, da se to skine i cuva duze (da postoji katalog skinutih) da bi svi zainteresovani mogli da skinu. (a da se taj dl ne oduzima nikome od kvote, jer je "opsti")

ovo ce biti idealno za distribucije, nove verzije popularnih open source (i drugih) programa, a mozda i muziku/filmove...
[ Ivan Tanasic @ 31.12.2002. 17:05 ] @
Hahahah, bas ovo sam mislio, al reko da ne zamaram sa detaljima :)
[ torbica @ 02.01.2003. 05:27 ] @
Happy Wireless New Year :)
[ broker @ 02.01.2003. 10:26 ] @
Pitanje: kako neko neupucen da dodje do SWCN sajta i sazna nesto vise a da ne poseti ovu temu na ES?
[ ImPlant @ 02.01.2003. 14:59 ] @
bilo ko neupucen neka mene pita pa cu mu ja reci tacan URL :)

ono za satelitski internet je dobra ideja + da se nekako organuzuje pristup sherovanim delovima kod klijenata.
[ B o j a n @ 02.01.2003. 15:24 ] @
Citat:
broker:
Pitanje: kako neko neupucen da dodje do SWCN sajta i sazna nesto vise a da ne poseti ovu temu na ES?

Za sad jos uvek, nikako ... iz prostog razloga sto je ovo jos uvek projekat u povoju ( neki vole da kazu i alfa stage ). I jednostavno jos uvek ne postoje odgovori na neka krucijalna pitanja. Bilo bi malo bezveze to pustiti world-wide tako sakato ?

Ova tema, i celo ovo prijavljivanje je sluzilo jednoj svrsi da se proveri da li uopste ima zainteresovanih za tako nesto, i koji je profil prijavljenih. Za mesec-dva kada se bude oformio prvi AP, sa potpuno funkcionalnim operativnim sistemom na njemu i tacnim cenama, i tacnim specifikacijama, onda se moze krenuti u "opstenarodnu popularizaciju" istoga.


[ velja83 @ 03.01.2003. 13:22 ] @
ja sam u filmskom gradu na veoma visokoj tacki dali mogu i jos jedno pitanje mi cemo preko toga biti u nekoj LAN mrezi sa fiksnim IP?
Inace ideja strasna svaka cast.
[ ImPlant @ 03.01.2003. 13:53 ] @
da, sigurno cemo imati fiksne IP adrese ali to ce biti nesto tipa 10.xxx.xxx.xxx (mada i ako nam budu dinamicki dodeljivali adrese opet ce biti tog tipa adrese)
[ B o j a n @ 03.01.2003. 13:54 ] @
Citat:
velja83:
mi cemo preko toga biti u nekoj LAN mrezi sa fiksnim IP?


Po definiciji SWCN ce s'pocetka biti MAN-like. Adresni prostor ce biti koriscen iz rfc1918 opsega ( 10.0.0.0/8 ), i svako ce dobiti jednu ili vise ( ako navede barem jedan razlog ) fixnu IP adresu. Generalni setting podaci ( IP, default route, DNS, maska ... ) ce biti preuziman sa DHCP servera koji ce biti ugradjen na AP-u, tako da ce ceo sistem biti "ustekaj i radi"-like, bez ikakve potrebe za "konfigurisanjem mreze" od strane krajnjeg korisnika.
[ gnarfoleon @ 04.01.2003. 15:30 ] @
SWCN je jedna od najboljih ideja koja se pojavila u zadnje vreme.
Svi koji su bili na ES letu mogli su da vide da ovde ima ljudi
koji stvarno mogu da iznesu ovakav projekat.

Najvise od svega mi smeta sto ima desetak poruka u kojima je glavno
pitanje "a ko ce da uzme pare ako to uspe"? Evo mene bas briga ako
ce neko da se obogati od ovoga (a nece) sve dok to bude radilo kako
treba. Dajte ljudi potrebna je volja i entuzijazam a ne klipovi vec
u samom pocetku. Imam nekoliko pitanja i predloga:

-Sta je sa povezivanjem na akademsku mrezu? Ne zbog izlaza na net
vec zbog prepunih ftp servera i slicnog.

-Kako se meni cini, na cenu (pored opreme) najvise bi uticao link ka
internetu. Zato mi se cini najlogicnijim da svako bira koliku brzinu
hoce pa da se na osnovu toga formira cena. Naravno, protok mora da bude
neogranicen u svakom slucaju (bez onih prevara tipa 150mb mesecno kojim
"kablovski" operateri varaju narod).

-Treba bolje objasniti potencijalnim korisnicima sve prednosti interne
mreze. Vecina koristi net za .mp3 i slicne gluposti, a ovako bi
postavljanjem nekog lokalnog (napster ili slicnog) servera svako mogao
da skida .mp3 koje vec neko ima na hardu. Isto je sa divx ima. Naravno
tu su i budalastine tipa video konferencija itd. koje mogu da privuku
korisnike.

-Treba dozvoliti koriscenje "budzene" opreme. Znaci ruter od stare 486,
antena od konzerve za grasak (ima odlican projekat za ovo negde na netu),
i sl. naravno uz potpunu odgovornost korisnika i dok ne ugrozava integritet
mreze.

-Security. Postaviti ssh, vpn, https, ipsec i slicne servere tako da svako
ko to zeli moze da ima dodatni nivo bezbednosti pored WEP protokola.

-Marketing. Pored reklamiranja preko neta, u nekoj kasnijoj fazi stampati
letke koje ce clanovi SWCN-a ubacivati po sanducicima po kraju.

-Dozvole. Raspitati se dobro koje su dozvole potrebne, ali koje su zaista
neophodne. Recimo, da bi razvukao LAN po zgradi potrebna je dozvola od
infostana ali to niko ne kontrolise. Dok su za RF verovatno neophodne.

-Kada se krene sa radom napraviti neki interni forum za korisnike gde bi
mogli da razmenjuju savete i resavaju eventualne probleme.


Toliko mi za sada pada na pamet. Ja sam zainteresovan da pomognem koliko
mogu i koliko mi obaveze dozvoljavaju. Samo napred, bice nesto od ovoga.
[ ImPlant @ 04.01.2003. 15:59 ] @
sve sto je gnarfoleon naveo + da se omoguci pristup ES-u iz SWCN mreze.
[ B o j a n @ 04.01.2003. 17:41 ] @
Citat:

-Sta je sa povezivanjem na akademsku mrezu? Ne zbog izlaza na net
vec zbog prepunih ftp servera i slicnog.

Umm, pa kao sto je mozda vec receno, swcn ce biti potpuno otvorena za povezivanje sa svim drugim mrezama, sto akademskim, sto privatnim, sto zicanim ... ac.yu bi bio vrlo primamljiv za swcn, zbog toga sto oni vec imaju, kako "cuh" pre nekog vremena, gigabitni "ethernet". To bi bilo sjajno za povezivanje nekih delova grada koji su preko brda i dolina ( link izmedju etf.bg.ac.yu i fon.bg.ac.yu ). Naravno ovo sve zavisi od administratora ac.yu mreze, koliko su oni zainteresovani da pomognu ovakav projekat, i koliku sirinu linka su nam spremni da ustupe preko takvog cudovsinog linka.
Ovo vise manje vazi i za pitanje, da li ce elitesecurity.org biti dostupan preko swcn-a, pa bice ... ukoliko se takav neki deal o poprecnoj uspe i sa Verat NET ISP-om.

Citat:

-Kako se meni cini, na cenu (pored opreme) najvise bi uticao link ka
internetu. Zato mi se cini najlogicnijim da svako bira koliku brzinu
hoce pa da se na osnovu toga formira cena. Naravno, protok mora da bude
neogranicen u svakom slucaju (bez onih prevara tipa 150mb mesecno kojim
"kablovski" operateri varaju narod).

Flat, flat i flat ... nikako drugacije, i meni, a verujem i vecini vas se smucilo "merenje na bajt".

Citat:

-Treba bolje objasniti potencijalnim korisnicima sve prednosti interne
mreze. Vecina koristi net za .mp3 i slicne gluposti, a ovako bi
postavljanjem nekog lokalnog (napster ili slicnog) servera svako mogao
da skida .mp3 koje vec neko ima na hardu. Isto je sa divx ima. Naravno
tu su i budalastine tipa video konferencija itd. koje mogu da privuku
korisnike.

To je sad vise do korisnika da se sami organizuju. Drzanje ili serviranje bilo kakvog explicitnog sadrzaja je striktno na korisnikovu odgovornost. Napster-like server ce sigurno postojati ( DC ili neka slicna igracka ). A verujem da ce postojati i lokalni ftp server sa kojeg ce moci da se skinu i najsvezije distribucije free softvera, doprinete od strane korisnika.

Citat:

-Treba dozvoliti koriscenje "budzene" opreme. Znaci ruter od stare 486,
antena od konzerve za grasak (ima odlican projekat za ovo negde na netu),
i sl. naravno uz potpunu odgovornost korisnika i dok ne ugrozava integritet
mreze.

Sve sto je po 802.11b standardu se moze uz kratak dogovor ukljuciti u ovu mrezu.

Citat:

-Security. Postaviti ssh, vpn, https, ipsec i slicne servere tako da svako
ko to zeli moze da ima dodatni nivo bezbednosti pored WEP protokola.

Ovo je striktno subjektivna stvar do samog korisnika. Ukoliko uslovi dopuste ( citaj resursi racunara ) AP ce ici WEP enkriptovan, koji i nije tako siguran. Ali hej, ako je neko paranoican, moze da preko takve mreze gura i svoj sopstveni tunel, enkriptovan ... kolikim god on zeli chiper-om ( pa nismo u USA L;] )

Citat:

-Dozvole.

Dozvole su razsjasnjene, jedno za svagda ... pogledaj predhodne stranice.

Citat:

-Kada se krene sa radom napraviti neki interni forum za korisnike

Ovo se podrazumevalo od samog starta. Mailing lista sa web frontend-om bi bila najprikladnija.


[ Gojko Vujovic @ 04.01.2003. 19:53 ] @
Ispravka mala, dogovoreno je da WEP nece biti koriscen vec vpn/ipsec/sta god se dogovorimo ili korisnici pozele. I to najvise pri samom izlazu na net, za saobracaj u lokalu za pocetak i nije toliko bitno. Ako se pokaze da jeste, uvescemo, samo imati u vidu da i to jede resurse.
[ Ivan Tanasic @ 05.01.2003. 20:22 ] @
Citat:
gnarfoleon:

-Treba dozvoliti koriscenje "budzene" opreme. Znaci ruter od stare 486,
antena od konzerve za grasak (ima odlican projekat za ovo negde na netu),
i sl. naravno uz potpunu odgovornost korisnika i dok ne ugrozava integritet
mreze.




Aaaa, daj kazi gde to ima :))) daj neki link, DIY rulez :PPPPPPP
[ l4m3r @ 06.01.2003. 00:09 ] @
Pratim ovaj topic, al nisam pisao nista do sad..
Projekat podrzavam 100%, i iskreno mislim da je odlicna ideja.
Ali nesto sumnjam da ce to svakom biti pristupacno !?
Meni licno bi trebalo da bude pristupacno, jer sam na visini, zgrada mi vidi beogradjanku, i onaj vodotoranj u kosutnjaku..ali sta ako je neki user iza nekog brda, na kom nema AP ??

I moram da pitam..koliki protok planirate da pustite userima ka internetu? 64 kbps (sto je po meni kao dialup) !?


Samo napred !!
[ gnarfoleon @ 06.01.2003. 12:46 ] @
Ovde ima gomila homemade projekata za antene i slicne WLAN zezalice
http://www.nodomainname.co.uk/cantenna/cantenna.htm
[ Miroslav Mitrovic @ 08.01.2003. 21:27 ] @
Citat:
torbica:
ubaci Gojko za gradove otvoreno...
pogotovo sto za neka mesta ka fruskoj gori vec postoje mogucnosti.....

Fruska gora?!?!
Pa hoce li se neka mesta ka fruskoj gori spomenuti u formularu?!?!
[ -zombie- @ 09.01.2003. 22:50 ] @
je li. sad sam cuo u zair-1 (radio emisija onog tipa sto stalno gostuje u polarotoru, onog pilota) da je ne serbia online (josh trazim sajt, nije valjda serbiaonline.com - nema ni pomena) pokrenuta inicijativa za neko wireless povezivanje.

Malisha Maric (valjda) sa serbia online (takodje cesto gostuje u polarotor, a mislim da je iz nekog provajdera) se frljao sa nekim ciframa - tipa "da je neko spreman da ulozi 50 mil dolara za opticki link za srbiju" i sl.

jer on ima nekakve veze sa swcn, ili pravi neku konkurentnu mrezu? ako pravi konkurenciju, bash me i nije briga, jer mi on sam i njegove price deluju prilicno smesno, ako ne i naivno...
[ iNCUBUs @ 09.01.2003. 23:57 ] @
Citat:
zombie / DDG:
jer on ima nekakve veze sa swcn, ili pravi neku konkurentnu mrezu? ako pravi konkurenciju, bash me i nije briga, jer mi on sam i njegove price deluju prilicno smesno, ako ne i naivno...


Koliko ja kontam, to ne bi mogla da bude konkurencija SWCNu posto SWCN nije komercijalan a to bi bilo. Mislim da ne gresim?
[ -zombie- @ 10.01.2003. 00:11 ] @
kako swcn nije komercijalan? bice dzabe? ja nisam tako cuo ;)

elem, i on je pricao o nekom "projektu" i, jest da je bio neodredjen, nije zvucalo kao "wireless provajder"...
[ Gojko Vujovic @ 10.01.2003. 02:28 ] @
Nije swcn komercijalan, objasnjavali smo vec to.

A za SOL, mislim da su to vlasnici domena www.serbiaonline.co.yu, samo jos uvek nema sajta.. pratite.
[ igors @ 10.01.2003. 09:28 ] @
Citat:
Gojko Vujovic:
Nije swcn komercijalan, objasnjavali smo vec to.

A za SOL, mislim da su to vlasnici domena www.serbiaonline.co.yu, samo jos uvek nema sajta.. pratite.


Ta firma vise ne postoji, propala je.
[ boki @ 11.01.2003. 17:21 ] @
Kakva je razlika u ceni izmedju onih koji kupuju i onih koji iznajmljuju?
[ Ivan Dimkovic @ 11.01.2003. 17:31 ] @
Citat:

Malisha Maric (valjda) sa serbia online (takodje cesto gostuje u polarotor, a mislim da je iz nekog provajdera) se frljao sa nekim ciframa - tipa "da je neko spreman da ulozi 50 mil dolara za opticki link za srbiju" i sl.


Znam nekoliko ljudi iz SOL-a - secam se da su pre oko godinu dana imali neke vrlo ambiciozne planove za poboljsanje telekomunikacione infrastrukture - na vise nivoa, kako wireless tako i preko nekih dodatnih usluga. Ne znam kako napreduje taj projekat jer nisam u kontaktu sa tim ljudima od kad sam se otisao na "privremeni rad u inostranstvo" - ali u svakom slucaju mislim da je njihov problem bila investicija, jer ono sto hoce da odrade kosta mnogo :)

[ Lalosh Zmaj @ 16.01.2003. 08:31 ] @
Vršac je veoma blizu Beograda i Pančeva, nadam se da će se i ovde naći dovoljno interesenata.

Samo napred!
[ torbica @ 17.01.2003. 18:20 ] @
250 ljudi prijavljeno, 1 mesna zajednica koja bi se ukljucila u projekat
sledece nedelje se planira mreza AP-ova
stay tunned
[ ImPlant @ 18.01.2003. 15:42 ] @
cool

da li se mozda zna nesto vise o cenama?
[ pro @ 19.01.2003. 16:30 ] @
podrzavam i pozdravljam napor ES i CRI tima da jedan ovakav projekat zazivi...
mislim da je WCommunity itekako dobro dosao i nadam se da ce u dogledno
vreme i mitrovcani moci da se povezu na swcn ;)
(ima li uopste sanse za tako nesto)

poz.
[ acebzan @ 20.01.2003. 10:14 ] @
Citat:
torbica:
250 ljudi prijavljeno, 1 mesna zajednica koja bi se ukljucila u projekat


a koja je ta jedna mesna zajednica :)
[ acebzan @ 20.01.2003. 10:16 ] @
Citat:
Ivan Tanasic:
Imam jedan cinimi se dobar predlog :)))

Dok se ne obezbedi internet, a i kasnije kada korisnicima swcn-a bude omogucen internet, ali u manjim kolicinama, na jednu masinu nakaci oprema i za satelitski internet, jednosmerni... dakle samo download, da se napisu klijent i server (medju ljudima koji su zainteresovani mogu se naci i koji bi to mogli odraditi) i odredi kvota za download, recimo 20mb (lupio sam) i korisnik podigne klijent, unese url do fajla, ako je veci od kvote (u ovom primeru 20mb) server ga stavi u listu za cekanje i zapocne download kad dodje red na taj fajl... posle ga drzi na hard disku odredjeno vreme, dovoljno da ga ovaj i jos neko ko je zainteresovan skine putem mreze na svoju masinu i kasnije brise.... Cena opreme i predplate kad se podeli na clanove kolko ih ima, je sitnica, a dosta bi znacilo cinimi se... mozda cak i vise satelitskih linkova ako uztreba :))

Komentar?


Pa to vec postoji, www.europeonline.com
kupi b2c2 karticu, pretplatu, mislim da je ceo paket 150€ godisnje :)
[ Gojko Vujovic @ 20.01.2003. 11:19 ] @
Europeonline je propast živa trenutno, šta pričaš??

Kad si ga poslednji put koristio?

Osim skybooster servisa koji se plaća PO SATU korišćenja, ovaj mesečni EON je ograničen na 2GB mesečnog transfera, a uz to očajno radi file fetching.
[ acebzan @ 21.01.2003. 08:21 ] @
gde ocajan ???
Skybooster radi dobro.

Doniraj svoju FileZonu i imaces kao i ja ~10-20GB dnevno filmova, igara, muzike, tv serija, programa, xbox, ps2.
[ 80y13r @ 21.01.2003. 15:58 ] @
Citat:
acebzan:
gde ocajan ???
Skybooster radi dobro.

Doniraj svoju FileZonu i imaces kao i ja ~10-20GB dnevno filmova, igara, muzike, tv serija, programa, xbox, ps2.

Kakav FileZone o cemu pricas???
:o)))
[ acebzan @ 22.01.2003. 09:58 ] @
pa kad uzmes eonov paket ti dobijes svoju FileZonu velicine 700MB ili 2GB (kolko para tolko muzike :) ), u smestas sve sto ti treba od fajlova, posto je Europeonline ogranicio da mozes mesecno da skines 700mb ili 2GB, to ti dodje jedan film, a nekad ni jedan ceo film. Zato svoju FileZonu dajes grupi ljudi koji imaju pristup svim novim stvarima, i tako kada se skupi 300FZona to dodje sasvim dovoljno da u toku meseca odgledam sve nove filmove koji mozda ni nece doci kod nas u bioskope, odigram nove igrice, itd...
[ l4m3r @ 23.01.2003. 19:22 ] @
ljudi, ovo nije topic vezan za EON ....


A kad se ocekuje masovno pustanje wireless-a u javnost ?? Nesto sam procitao gore, za 2 - 3 meseca !?

[ torbica @ 25.01.2003. 20:16 ] @
http://www.ekonomist.co.yu/magazin/ebit/14/por/por5.htm

...
Saplitanja o Internet
Ali, sada smo došli na tačku gde se ponovo saplićemo o opremljenost: kako mogu kvalitetno komunicirati nastavnici, kada samo oko 20 odsto srednjih škola ima priključak na Internet?! Prošle godine, Zavod za informatiku i Internet pokrenuo je akciju "Internet do svakog srednjoškolca", koja je bila prihvaćena od strane nekoliko manjih ICT firmi. Ali - ne i od velikih koje bi mogle da naprave promenu. Ministarstvo prosvete i sporta je iskazalo pozitivan stav prema ovoj ideji, a trenutno stanje je takvo da imamo gimnazije usred Beograda i, naravno, mnogo drugih srednjih škola svuda u zemlji, koje nemaju Internet.
Zavod trenutno radi na osmišljavanju pilot-projekta uvođenja wireless (bežičnog) Interneta u desetak srednjih škola. Saradnici na ovom projektu su Centar za razvoj Interneta i Vojska Jugoslavije, koji će uraditi tehnički deo projekta. Očekujemo da se uključi i Ministarstvo prosvete i sporta, kao i druge međunarodne i nacionalne institucije, čije su aktivnosti usmerene ka primeni ICT.
Marija Kujačić (Autor je savetnik u Zavodu za informatiku i Internet)

...
[ Gojko Vujovic @ 25.01.2003. 20:45 ] @
Koji će to TEHNIČKI DEO PROJEKTA odraditi Vojska Jugoslavije?

Nijedan, zero, nula, ništa.
[ B o j a n @ 26.01.2003. 00:41 ] @
... da presece vrpcu ?

Mozda je recenica trebala da zvuci: " ... centar za razvoj internet-a, koji ce da odradi tehnicki deo i VJ.... "

a little typo, nothing more ....
[ ddz @ 26.01.2003. 10:14 ] @
Dve stvari mi padaju na pamet.
Ako ne želimo da se i država uključi u sve ovo, ljubaznim oporezivanjem svakog prenetog megabajta, kao i uvođenjem dozvola za pristup mreži (ma smisliće oni već nešto), trebalo bi o ovom projektu informisati g. Branislava Anđelića iz ARII, i zamoliti ga za podršku.

Drugo, iskreno se nadam da ono na grčkom što se vidi na strani za prijavljivanje nije logo SWCNa. Prvo-ružan je, a drugo - čita se "SOSI" :)
[ torbica @ 26.01.2003. 16:44 ] @
ovaj navedeni pilot projekat je u sklopu SWCN projekta:)
[ 10Mbps FreeSpaceOptics @ 30.01.2003. 13:20 ] @
Citat:
Zlajo2:
Citat:
Gojko Vujovic:
Neki pričaju o garancijama i cenama, promašili ste temu zaista. Elem kakve komercijalne garancije očekujete od community mreže?


Promasio sam temu ???
Izvini Gojko ali ja mislim da je cena najvaznija. Ono sto me je prvo privuklo da pogledam ovu ideju je misao da cu mozda pronaci jeftiniji i kvalitetniji ISP. Umesto toga, vidim samo maglovitu ideju nekolicine entuzijasta koji zele da naprave amaterski projekat bez jasnog cilja i nacina izvodjenja istog. Ako mislite da mozete to da uradite, svaka vam cast! Ali ja mislim da postoje sanse 90% da ce sve da propadne. Ako i uspe, onda ce neko sigurno da prigrabi ceo projekat (i sav profit naravno) a vi (koji ste ulozili najvise truda i muke da uspe) cete posle ovde da placete i da okrivljujete "lopova".


10Mbps

I meni to upravo deluje tako ali mozda im treba pomoci.




Umesto toga ja bih vam predlozio da se sakupi ekipa ljudi koji zele da uloze novac, svoje znanje i umece u ovaj projekat i da ga odrade profesionalno. Onda ce i sav profit da se deli na ravne casti a ja cu vam prvi cestitati na uspehu.





10Mbps

Jedan od nacina je da sve stave na papir. Najbitnije je da postave office i nekog profesionalca koji ce time da se bavi u pocetku a ostali neka budu akcionari. Najbolji nacin da ovo uspe je da naprave Akcionarsko Drustvo. Osnivaci mogu biti svi oni koji plate ili se ukljuce u projekat i tako nema "lopova", svi su vlasnici mreze.
Jedino sto mislim da se moj predlog nikako nece svideti organizatoru ovog projekta.








Moj cilj je da budem ISKLJUCIVO korisnik ako mi cena i kvalitet usluga odgovara a da budem korisnik ovakvog amaterskog projekta, to NE ZELIM. Zasto da rizikujem svoje tesko zaradjene pare?







10Mbps

Ova ideja mi lici na malo doradjenoj ideji jednog drugog projekta TerraLaser koji se bazira na "domacoj pameti" laserskom linku od 10Mbps dok je ovde bazirano na 11Mbps mikro talasnom linku na 2,4Ghz i to uvozne tehnologije. Tamo je sve postavljeno na komercijalno.
Pristupna brzina od 128kbps do 2Mbps, besplatan protok u LAN-u (u zgradi), 2GByte protoka u MAN (u mrezi izmedju zgrada povezani laserskim linkovima) i 5 din za 1MByte protoka. Uskoro u ponudi ce imati i "flat rate" na mesecnom nivou, koliko sam cuo bice oko EURO 99 za 128kbps. Prikljucak (hardware) ce kostati oko EURO 300 po korisniku i moci ce se dobiti na kredit od Zepter i Komercijalne Banke.
Takodje omogucuju i zajednicka ulaganja za one koji su zainteresovani da svoj novac uloze i da profitiraju od toga.
Evo linka http://www.yulinks.co.yu/terra/terra.html
Ako bi se SWCN postavio kao Akcionarsko drustvo ja bih bio veoma zainteresovan da postanem akcionar.

pozdrav


Mnogo srece!

[ torbica @ 01.02.2003. 22:09 ] @
Citat:
10Mbps FreeSpaceOptics:
Umesto toga, vidim samo maglovitu ideju nekolicine entuzijasta koji zele da naprave amaterski projekat bez jasnog cilja i nacina izvodjenja istog.

:)))
[ Ivan Dimkovic @ 01.02.2003. 22:42 ] @
Citat:

Ova ideja mi lici na malo doradjenoj ideji jednog drugog projekta TerraLaser koji se bazira na "domacoj pameti" laserskom linku od 10Mbps dok je ovde bazirano na 11Mbps mikro talasnom linku na 2,4Ghz i to uvozne tehnologije


Lepo je sto se reklamiras - samo tvoja poenta o "domacoj" i "uvoznoj" tehnologiji blage veze nema sa diskusijom i kompletno je irelevantna - projekat koji ovde treba da se izvede nije probanje nekakvih nestandardnih resenja, vec koriscenje IEEE medjunarodnog standarda, zbog interoperabilnosti, otvorenosti i nezavisnosti od proprietary resenja kakav je taj laserski link koji je, pretpostavljam, razvijala firma sa kojom ti imas veze IIRC.


A onda...

Citat:

Moj cilj je da budem ISKLJUCIVO korisnik ako mi cena i kvalitet usluga odgovara a da budem korisnik ovakvog amaterskog projekta, to NE ZELIM. Zasto da rizikujem svoje tesko zaradjene pare?


nekoliko redova kasnije sledi:

Citat:

Ako bi se SWCN postavio kao Akcionarsko drustvo ja bih bio veoma zainteresovan da postanem akcionar.


Savetujem ti da prvo sa sobom rascistis sta si - akcionar, krajnji korisnik, menadzer ili nesto deseto - ovako je vrlo zbunjujuce pratiti tvoj tok misli.


[ 10Mbps FreeSpaceOptics @ 01.02.2003. 23:20 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic:
Citat:

Ova ideja mi lici na malo doradjenoj ideji jednog drugog projekta TerraLaser koji se bazira na "domacoj pameti" laserskom linku od 10Mbps dok je ovde bazirano na 11Mbps mikro talasnom linku na 2,4Ghz i to uvozne tehnologije


Lepo je sto se reklamiras - samo tvoja poenta o "domacoj" i "uvoznoj" tehnologiji blage veze nema sa diskusijom i kompletno je irelevantna - projekat koji ovde treba da se izvede nije probanje nekakvih nestandardnih resenja, vec koriscenje IEEE medjunarodnog standarda, zbog interoperabilnosti, otvorenosti i nezavisnosti od proprietary resenja kakav je taj laserski link koji je, pretpostavljam, razvijala firma sa kojom ti imas veze IIRC.


A onda...

Citat:

Moj cilj je da budem ISKLJUCIVO korisnik ako mi cena i kvalitet usluga odgovara a da budem korisnik ovakvog amaterskog projekta, to NE ZELIM. Zasto da rizikujem svoje tesko zaradjene pare?


nekoliko redova kasnije sledi:

Citat:

Ako bi se SWCN postavio kao Akcionarsko drustvo ja bih bio veoma zainteresovan da postanem akcionar.


Savetujem ti da prvo sa sobom rascistis sta si - akcionar, krajnji korisnik, menadzer ili nesto deseto - ovako je vrlo zbunjujuce pratiti tvoj tok misli.




Potpuno si u pravu, upravo si dokazao da ne znam da kvotujem, sad pogledaj malo sta je napisao Zlajo2 pa ces onda mozda moci da pratis moj tok misli...
:))))
[ 10Mbps FreeSpaceOptics @ 01.02.2003. 23:22 ] @
Citat:
torbica:
Citat:
10Mbps FreeSpaceOptics:
Umesto toga, vidim samo maglovitu ideju nekolicine entuzijasta koji zele da naprave amaterski projekat bez jasnog cilja i nacina izvodjenja istog.

))


Pogresan kvote! ha ha ha
Jel ti to umeces da sam ja to izjavio? Pogledaj sta ti je napisao Zlajo2? ha ha ha
[ Ivan Dimkovic @ 01.02.2003. 23:23 ] @
Ajde lepo sad EDITUJ svoje postove , onako kako sam ti objasnio u mailu... da ne bi doslo do... sankcija

time is ticking... tick.. tick...
[ 10Mbps FreeSpaceOptics @ 03.02.2003. 02:40 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic:
Ajde lepo sad EDITUJ svoje postove , onako kako sam ti objasnio u mailu... da ne bi doslo do... sankcija

time is ticking... tick.. tick...


Izbrisi sve postove koji ti smetaju... (the wraith of an angry webmaster)
[ boki @ 03.05.2003. 14:19 ] @
Imal zivih...
3 meseca se niko nejavlja
pozurite malo, doslo je prolece, taman da pocnete da se pentrate po krovovima i kacite AP-ove
[ had @ 09.05.2003. 17:47 ] @
1. Da li korisnik mora da "vidi" AP ili je potrebno samo da se APovi medjusobno vide? Ja se ne razumem bas ali to mu je kao radio signal, a to bi trebalo da ide i kroz zid... I kako je reseno povezivanje u zgradama? Kabl ili ne?
2. Nije mi jasno da li placam pretplatu i ako imam svoju karticu?
[ drdrksa @ 09.05.2003. 19:51 ] @
Izgleda da je sve ostalo samo na ideji koja je vise nego dobra ....
[ ctpaba @ 05.06.2003. 12:12 ] @
antene terba da se vide jer se radi o mikrotalasima koji jednom lepo usmereni idu jako daleko i sa malim snagama ali prostiranje signala je slicno kao kod svetlosti i zidovi su ipak prepreke !

he he he izgleda da ipak radioamaterizam nije mrtav :)

[ InterGonzo @ 27.06.2003. 07:12 ] @
Posetio sam SWCN sajt i neke forume o SWCN ovde na ES pa me ineresuje par stvari:

SWCN - "Serbian Wireless Community Network je projekat nekolicine mladih i ambicioznih ljudi, koji se ostvaruje u saradnji sa neprofitnom organizacijom CRI (Centar za Razvoj Interneta)."

[es] :: Wireless :: Wireless Internet provajderi :
"Centar za razvoj interneta pokriva Novi Beograd, savsku stranu centra, senjak, dedinje, Banovo brdo autoput, konjarnij, jerkovic.... 37 e/Kbit/s CIR-a"

Kako CRI moze da pruza usluge kao wireless provider ako je neprofitna organizacija?

SWCN - "Kompletna zamisao o kreiranju otvorene wireless mreže... "

OK, otvorena mreza, ima ih puno u svetu...

SWCN - "Korisnik time dobija pristup SWCN mreži i njenim servisima po razumnoj mesečnoj pretplati koja će biti naknadno određena i dogovorena."

Sta bi sa otvorenom mrezom? Kako sad odjednom placanje za pristup mrezi ako je "otvorena mreza"?
OK je placanje servisa Gateway provajderima, ali valjda samo ko hoce...

I gde su How-to uputstva za one koji zele sami, bez iznajmljivanja ili kupovine opreme od SWCN (?!) da se prikljuce na mrezu. Jedan ozbiljan sajt o community mrezi bi morao to da ima...

meni ovo vise lici na gradjenje wireless ISP pod pokrovom community mreze.
Ideja je lepa, poznata, i vec radi u svetu... ne bi trebalo i ovo da upropastimo na srpski nacin, nego da stvarno bude Community mreza

Dejan
[ spajder @ 27.06.2003. 09:57 ] @
mogu da ti odgovorim samo da donji deo posta vezan za 'otvorenu mrezu'...
posto je to ideja i projekat 'nekolicine ambicioznih' cenim da ti je odmah jasno da ti ambiciozni nemaju bas neku ogromnu lovu koju bi dali za opstenarodno druzenje srba.

a posto zivimo u drzavi u kojoj zivimo, nema te firme, organizacije, pojedinca niti bilo cega koji bi dao neku lovu a da mu se ista^2 ne vrati u roku od odmah.

tu se dolazi do problema finansiranja opreme. nisam ucestvovao u finansijskoj konstrukciji (ako je uopste tako necefa bilo za swcn), pa ne mogu o tome ni da pricam, ali sobzirom da imam nekoliko access pointa koje sam sam platio, naravno da zelim da podelim trosak sa svim ljudima koji budu u mrezi. jesam ambiciozan ali nisam lud, narocito sto ta oprema uopste nije jeftina.

pa onda serveri pa cuda/muda... bice o tome price na ES letu, docice nam i hrvati koji su to vec napravili sve lepo, pa cemo da razmenimo iskustva i obavestimo ljude sta se desava i sta ce se desavati.

how-to ne postoji jer swcn ne postoji, kad se napravi nesto bice i howto-a :)
[ boki @ 27.06.2003. 21:47 ] @
e stvarno, jel sve propalo il jos ima nade?
[ Milos Stojanovic @ 29.06.2003. 02:10 ] @
Pa ima u Nisu zainteresovanih, ali nemamo dovoljno infromacija da bi bilo sta pokrenuli... :(
[ InterGonzo @ 29.06.2003. 12:18 ] @
Citat:

mogu da ti odgovorim samo da donji deo posta vezan za 'otvorenu mrezu'...
posto je to ideja i projekat 'nekolicine ambicioznih' cenim da ti je odmah jasno da ti ambiciozni nemaju bas neku ogromnu lovu koju bi dali za opstenarodno druzenje srba.

a posto zivimo u drzavi u kojoj zivimo, nema te firme, organizacije, pojedinca niti bilo cega koji bi dao neku lovu a da mu se ista^2 ne vrati u roku od odmah.


Ne vidim zasto se uopste pominje ulaganje love od strane firmi organizacija ili pojedinaca i vracanje iste kroz profit? da li ovo treba da bude neki profitabilan projekat za nekog?
Pa tu valjda i ne treba da bude finansijskih ulaganja oko bilo cega i sa bilo cije strane osim ljudi koji zele da se ukljuce u mrezu. Znaci: onaj ko zeli da pruza neke servise ili zbog toga sto je dobar covek i entuzijasta po pitanju druzenja ljudi, pravljenja neceg dobrog i ostvarivanja sopstvenih ideja, prijavi se da bude AP i kupi opremu. Ostali sami kupuju klijent opremu i budu klijenti. Svi zajedno mogu da skupe pare (dobrovoljne priloge, donacije) za nove AP-ove. Tako se bez icijeg finansiranja sa strane (firme organizacije) polako gradi mreza koja u jednom trenutku bude dovoljno velika da AP-ovi pokriju ceo grad.
Doprinos ljudi koji su pokrenuli ovu ideju (ideja je super, mada ja sumnjam u iskrenost njihovih namera, a razloge sam vec naveo) trebao bi da bude pomaganje ljudima koji ne poznaju wireless dovoljno, da prebrode neke pocetne teskoce i sto lakse u brze se ukljuce u COMMUNITY mrezu.
Bilo bi glupo da sad ovde kacimo linkove nekih svetskih Community mreza za primer...

Citat:

tu se dolazi do problema finansiranja opreme. nisam ucestvovao u finansijskoj konstrukciji (ako je uopste tako necefa bilo za swcn), pa ne mogu o tome ni da pricam, ali sobzirom da imam nekoliko access pointa koje sam sam platio, naravno da zelim da podelim trosak sa svim ljudima koji budu u mrezi. jesam ambiciozan ali nisam lud, narocito sto ta oprema uopste nije jeftina.

pa onda serveri pa cuda/muda... bice o tome price na ES letu, docice nam i hrvati koji su to vec napravili sve lepo, pa cemo da razmenimo iskustva i obavestimo ljude sta se desava i sta ce se desavati.

how-to ne postoji jer swcn ne postoji, kad se napravi nesto bice i howto-a :)


Pa s obzirom da si vec postavio nekoliko AP to je i vise nego dovoljan doprinos SWCN-u. Jos kad bi neko objasnio ljudima da dobrovoljnim prilozima mogu da se obezbede nekoliko AP koji bi povezali neke delove grada sigurno bi se naslo oko 200-nak ljudi koji bi ti podrzali (uz pravu promociju ideje) a kad bi svako dao po 10 EUR eto opreme za 3-4 novih AP-a... i tako redom...

A how-to bi pomogao ljudima da shvate koristi, kao i to da im je nekad dovoljno mnogo manje para nego sto pretpostavljaju gledajuci cene provajdera. Ne znam kome ne odgovara da se jedna takva informacija nadje na SWCN sajtu...

Dejan
[ torbica @ 29.06.2003. 23:55 ] @
Citat:
spajder:
mogu da ti odgovorim samo da donji deo posta vezan za 'otvorenu mrezu'...
posto je to ideja i projekat 'nekolicine ambicioznih' cenim da ti je odmah jasno da ti ambiciozni nemaju bas neku ogromnu lovu koju bi dali za opstenarodno druzenje srba.

a posto zivimo u drzavi u kojoj zivimo, nema te firme, organizacije, pojedinca niti bilo cega koji bi dao neku lovu a da mu se ista^2 ne vrati u roku od odmah.

tu se dolazi do problema finansiranja opreme. nisam ucestvovao u finansijskoj konstrukciji (ako je uopste tako necefa bilo za swcn), pa ne mogu o tome ni da pricam, ali sobzirom da imam nekoliko access pointa koje sam sam platio, naravno da zelim da podelim trosak sa svim ljudima koji budu u mrezi. jesam ambiciozan ali nisam lud, narocito sto ta oprema uopste nije jeftina.

pa onda serveri pa cuda/muda... bice o tome price na ES letu, docice nam i hrvati koji su to vec napravili sve lepo, pa cemo da razmenimo iskustva i obavestimo ljude sta se desava i sta ce se desavati.

how-to ne postoji jer swcn ne postoji, kad se napravi nesto bice i howto-a :)

spajder ti si zacetak SWCN-a!
zasto se dosad stalo pa ima dva koncepta
1. prvo treba da se obezbede neke pare pa da probamo.
2. prvo da se napravi projekat, pa urede odnosi (definisu interesi korisnika) pa da se obezbedi novac.

u svakom slucaju koliko god otvorena mreza da bude, treba da se odrzava jel?
[ spajder @ 30.06.2003. 00:51 ] @
Citat:
InterGonzo:
Ne vidim zasto se uopste pominje ulaganje love od strane firmi organizacija ili pojedinaca i vracanje iste kroz profit? da li ovo treba da bude neki profitabilan projekat za nekog?
Pa tu valjda i ne treba da bude finansijskih ulaganja oko bilo cega i sa bilo cije strane osim ljudi koji zele da se ukljuce u mrezu. Znaci: onaj ko zeli da pruza neke servise ili zbog toga sto je dobar covek i entuzijasta po pitanju druzenja ljudi, pravljenja neceg dobrog i ostvarivanja sopstvenih ideja, prijavi se da bude AP i kupi opremu. Ostali sami kupuju klijent opremu i budu klijenti. Svi zajedno mogu da skupe pare (dobrovoljne priloge, donacije) za nove AP-ove. Tako se bez icijeg finansiranja sa strane (firme organizacije) polako gradi mreza koja u jednom trenutku bude dovoljno velika da AP-ovi pokriju ceo grad.
Doprinos ljudi koji su pokrenuli ovu ideju (ideja je super, mada ja sumnjam u iskrenost njihovih namera, a razloge sam vec naveo) trebao bi da bude pomaganje ljudima koji ne poznaju wireless dovoljno, da prebrode neke pocetne teskoce i sto lakse u brze se ukljuce u COMMUNITY mrezu.
Bilo bi glupo da sad ovde kacimo linkove nekih svetskih Community mreza za primer...

Pa s obzirom da si vec postavio nekoliko AP to je i vise nego dovoljan doprinos SWCN-u. Jos kad bi neko objasnio ljudima da dobrovoljnim prilozima mogu da se obezbede nekoliko AP koji bi povezali neke delove grada sigurno bi se naslo oko 200-nak ljudi koji bi ti podrzali (uz pravu promociju ideje) a kad bi svako dao po 10 EUR eto opreme za 3-4 novih AP-a... i tako redom...



ma sve bi to bilo lepo kad ne bi bilo sledecih problema:

ja-'dobar dan, ajde dajte svi po 10 evra treba da kupimo access point'
neko-'a oce to onda da bude moje?'
ja-'nece, to je zajednicko, to nam treba da se svi povezemo'
neko-'nedam! ocu prvo da vidim kako to radi'

kapiras? ljudi (srbi) su toliko nepoverljivi da im je vasionski ogroman problem da odvoje 10 evra za pokusaj necega (da ne napominjem da ce isti ti likovi za cigare/travu/alkohol da daju i 20-30 za vece)

ima tu dosta DOSTA toga, ali bitno je negde krenuti i nekako zapoceti celu tu pricu... ja planiram da ce od sad swcn imati exponencijalni rast, jer ima bas dosta spremne opreme koja samo treba da se stavi 'u pogon' :) tj. evo mogu da kazem da postoji 6 ili 7 acccess pointa koji cekaju momenat. sve se to sad testira i namesta.


i BICE swcn-a, nezvao se ja spajder :)

[ boki @ 30.06.2003. 01:18 ] @
nadam se da ce da bude :)
[ ravni @ 30.06.2003. 01:32 ] @
kada? kada? kada? kada ce biti pusteno?
[ boki @ 30.06.2003. 01:42 ] @
bice, bice al za 5 godina kada 802.11b AP bude 20$ :))
[ B o j a n @ 30.06.2003. 12:22 ] @
uskoro, vrlo uskoro .... blokovi i b.kosa l;)

btw, ako ima nekoga sa juzne strane b.kose obavezno da se javni na pp/email.

ps: spajderu i ne zoves se tako l;)
[ igors @ 30.06.2003. 12:26 ] @
Citat:
ravni:
kada? kada? kada? kada ce biti pusteno?


LJUDI!

Kada cete shvatiti da niko nece "PUSTITI" nista! Ako hocete da se ukljucite u SWCN (zovite ga kako god hocete) ili bilo koju drugu community shemu, morate SAMI, SAMI, SAMI da nesto radite. Ja i drugar se vec nedeljama cimamo oko postavljanja drugog "open" AP-a, koji ce se nalaziti u 70. bloku i predstavljace prvi router u SWCN mrezi - tu ce moci da se postavljaju direkcione antene prema skoro svim lokacijama u gradu, jer smo obezbedili potrebnu infrastrukturu (prostor, krov, shipke za montiranje). Prva direkciona antena bice okrenuta prema spajderovom AP-u (a btw. spajder je za ovu lokaciju pozajmio NJEGOV AP i NJEGOVU omni antenu, plus satelitski dish (koji cemo otkupiti) ;) ). Ostatak opreme finansira za sada samo JEDAN covek - jer da se nadovezem na spajderovu poruku - NIKO (tu ne racunam ljude koji kapiraju sta je community) nece da daje pare a da ne vidi nesto.

Tako da se se sve na kraju vrti oko para - koliko istih toliko i SWCN-a. Niko nije lud da pukne 2k evra da bi postavio 5 AP-ova, da bi ljudi mogli da se kace na njih. Pardon - da se ispravim niko nije lud da za DZ. omoguci ljudima da se kaci na te AP-ove.

Kome treba jos informacija neka se javi meni (isrdanov at sezampro tacka yu) ili spajderu.
[ broker @ 30.06.2003. 12:55 ] @
Citat:
torbica:
spajder ti si zacetak SWCN-a!


Ovo je bas dobar stos. Kad ste poceli da pricate o SWCN bilo je reci kako ce da se skupe zainteresovani pa da se isplanira mreza, pa da se obezbedi povoljna nabavka opreme i slicno.. a sad kad je neko videvsi da od SWCN nema nista sam zalegao na rudu, kupio i postavio opremu onda je on zacetak...

Kad sam ja vama iz tzv SWCN-a posao poruke trazeci pomoc da isplaniram i nabavim opremu za besplatni javni wireless koji bih ja finansirao pa mi niste ni odgovorili... Mnogo bolju pomoc sam dobio od ljudi koji rade wireless za pare.
[ Vladimir Ilic @ 02.07.2003. 14:30 ] @
Evo daću ja 10€ za razvoj.
Jako sam zainteresovan za Wireless i trebalo bi da organizujete neku donaciju.
Ljudi trebaju sami po krajevima skupe lovu naprave AP i surfuju 24/7.
Trebalo bi da se skupe likove po krajevima i to organizuju svako od njeh neka našđe po još 2 čoveka koji bi pristupili i eto. Siguran sam da bi ljudi pristali kada bi čuli da je organizacije NEprofitna.
[ 155FreeSpaceOptics @ 08.07.2003. 02:35 ] @
Citat:
broker:
Citat:
torbica:
spajder ti si zacetak SWCN-a!


Ovo je bas dobar stos. Kad ste poceli da pricate o SWCN bilo je reci kako ce da se skupe zainteresovani pa da se isplanira mreza, pa da se obezbedi povoljna nabavka opreme i slicno.. a sad kad je neko videvsi da od SWCN nema nista sam zalegao na rudu, kupio i postavio opremu onda je on zacetak...

Kad sam ja vama iz tzv SWCN-a posao poruke trazeci pomoc da isplaniram i nabavim opremu za besplatni javni wireless koji bih ja finansirao pa mi niste ni odgovorili... Mnogo bolju pomoc sam dobio od ljudi koji rade wireless za pare.


Nadam se da ce neko stici da procita ovu moju poruku jer sve do sada su "majstori" izbrisali....he he

Mali projekat baziran na IC Laserskim linkovima (www.yulinks.co.yu/terra/terra.html) je sada integrisan sa wireless SMC (www.smc.com) linkovima i jos je u experimentalnoj fazi. Obezbedjena je dozvola za frekvenciju za wireless kao i gradjevinske dozvole za postavljanje linkova. Mi smo se odlucili da pomognemo da SWCN sazivi na nacin kako je zamisljen. Ako ima samo 6 potencijalnih korisnika u jednoj zgradi koji ce da share-uju protok mi cemo postaviti wireless SMC AP i server na vasu zgradu BESPLATNO! Vas deo price ce biti da doterate kabl do servera a po nasoj proceni to nece kostati vise od E 30. Protok unutar mreze od 1Gbyte na mesecnom nivou je FREE. Najvaznije, internet je od Euro 30 - 40 za 1GByte (CIR 3kbit/s=0.972 GByte).

Prihvatamo i da vi postavite vas sopstveni AP i da se prikljucite na nasu mrezu bez ikakve naknade.

Za sada imamo samo 2 pristupne tacke u Beogradu, jedna je u centru grada na zgradi u Knez Mihajlovoj a druga na Novom Beogradu kod Fontane.

Ko je zainteresovan za ostale detalje neka mi se javi na e-mail [email protected]
[ radojko @ 08.07.2003. 17:54 ] @
Optics, vidim da se nesto deli pa bih hteo da i ja pitam jel mogu da dobijem onaj 600Mbs mikrotalasni link, hocu da budem brzzzzzzz.
[ 155FreeSpaceOptics @ 12.07.2003. 07:50 ] @
Citat:
radojko:
Optics, vidim da se nesto deli pa bih hteo da i ja pitam jel mogu da dobijem onaj 600Mbs mikrotalasni link, hocu da budem brzzzzzzz.

Moze. I nije 600Mbps nego 625Mbps. Samo mislim da ti nemas para za tako nesto...cena? Prava sitnica US$ 21,000, moze?

Ima nacina da ga dobijes i bez placanja.
Treba da imas mrezu sa 3,000 registrovanih wireless korisnika....mislim da bi tebi bilo lakse da nadjes pare da platis nego da obezbedis ovakvu mrezu....ha ha ha
[ radojko @ 12.07.2003. 14:50 ] @
Ja sam mislio da ste trebali da nabudzite onaj TV analogni link HAHAHA?
[ radojko @ 12.07.2003. 15:05 ] @
E, da sad sam ste setio, jel znas sta sam nabavio?

2.5 Gbs laser modulatore i 2.5Gbs foto regeneratore.
[ Velja_Bg @ 10.09.2003. 21:18 ] @
A gledano sa legalne strane, sta ako ta wireless mreza bude bila tretirana kao fajl-trejderska, tj. piratska?

Naravno, svi bi mi da se 'razmenjujemo', ali recimo ako u jednom trenutku neko tu mrezu vidi kao konkurenciju moze bez problema da je ocrni kao izvor piraterije (izmedju ostalog) i da neko krene da pleni tu AP opremu po terenu, tj. ako ne budu bila definisana neka pravila ponasanja na mrezi. Any thoughts?

Pozdrav od Velje
[ Shipa @ 10.09.2003. 22:04 ] @
Citat:
Velja_Bg:
A gledano sa legalne strane, sta ako ta wireless mreza bude bila tretirana kao fajl-trejderska, tj. piratska?

Pozdrav od Velje


mislim da nema opasnosti za to jer niko koga ja znam se nece upustati u razmenu nelegalnih fajlova... ja sam bar, kad god se pricalo o razmeni filmova, mislio iskljucivo na umetnicke filmove evropske i istocne produkcije koje domaci distributeri slabo ili nikako ne otkupljuju pa za njih nema ko ni da stiti autorska prava... primeceno je da na do sad postavljenoj mrezi vlada posebno interesovanje posebno za ovu vrstu filmova...

p.s. postoji i freenet...
[ Shipa @ 11.09.2003. 14:04 ] @
Citat:
Shipa:
p.s. postoji i freenet...


What is Freenet?
Freenet is free software which lets you publish and obtain information on the Internet without fear of censorship. To achieve this freedom, the network is entirely decentralized and publishers and consumers of information are anonymous. Without anonymity there can never be true freedom of speech, and without decentralization the network will be vulnerable to attack.

Communications by Freenet nodes are encrypted and are "routed-through" other nodes to make it extremely difficult to determine who is requesting the information and what its content is.

Users contribute to the network by giving bandwidth and a portion of their hard drive (called the "data store") for storing files. Unlike other peer-to-peer file sharing networks, Freenet does not let the user control what is stored in the data store. Instead, files are kept or deleted depending on how popular they are, with the least popular being discarded to make way for newer or more popular content. Files in the data store are encrypted to reduce the likelihood of prosecution by persons wishing to censor Freenet content.

The network can be used in a number of different ways and isn't restricted to just sharing files like other peer-to-peer networks. It acts more like an Internet within an Internet. For example Freenet can be used for:
Publishing websites or 'freesites'
Communicating via message boards
Content distribution

Freenet is not just theoretical, it has been downloaded by over 1.2 million users since the project started, and it is used for the distribution of censored information all over the world, including countries such as China and the Middle East. Ideas and concepts pioneered in Freenet have inspired hundreds of academic papers in the fields of computer communication, security, and law. Freenet has also received significant coverage in the mainstream press.


http://freenet.sourceforge.net/

Sto se tice piraterije, istom logikom moze da se skoci i na provajdere, pogotovu sad kad svi pocnu da pustaju flat free kablovske i slicne linkove...
[ Shadow_bg @ 16.09.2003. 10:17 ] @
Ukratko, ne moze mreza da najebe, nego individualni korisnici.
[ boki @ 17.09.2003. 11:12 ] @
da, stitimo se kao i kazaa, nije kriv SWCN sto neki(citaj: svi) to koriste u nelegalne svrhe.
[ angelos @ 04.10.2003. 23:40 ] @
Ja sam isto u krnajaci kao i ImPlant,mislim da ynam ko je on ali nisam siguran.Interesuje me cena opreme. Ako uletim da li mogu da sharujem za korisnike hdd ka read only(imam 3 hdd,120,40,40 na kojima drzim uglavnom filmove koji ce se pojaviti u sledecih nekoliko meseci).Nalazim se do poste koja je najvisi objekat na ovoj strani pa bi mozda mogao da se uradi mini repetitor od mene za ovu stranu.Bilo bi lepo kada bi svako od korisnika imao po nesto sherovana tako kada zatrba nekom nesto da ne jurca po netu(crackovi,filmovi,trejleri,drajveri...)Neka mi neko javi dokle se stiglo sa projektom i koja je trenutna brzina mreze.
[ Cube4EVER @ 26.02.2004. 10:52 ] @
Sta se desilo sa ovim?Oceli biti necega?Ovde na Sodari (Pancevo) ima nas desetak koji bi se rado umrezili...
[ __Marko__ @ 08.02.2005. 14:03 ] @

Ideja je definitivno mocna.
[ titus @ 18.12.2005. 11:21 ] @
i shta se sad deshava sa tim chisto informativno ??