[ Mistery @ 25.05.2006. 13:34 ] @
Nabavio sam Gainward Ultra1980 TV-DVI 256MB GS i kao i svi imam problema sa hlađenjem. Pošto živim u potkrovlju, a nemam klimu :) temperatura grafičke na ''idle'' je oko 55 stepeni, a posle pola sata Obliviona skoči na preko 80 stepeni. Zato sam odlučio da stavim arctic silver pastu pošto bi trebalo da skine temperaturu za nekih 7-8 stepeni ali se bojim da ne upropastim novu, 200 evra vrijednu grafičku. Tražio sam po netu ali nigdje nisam našao detaljan postupak skidanja kulera pa bih zamolio nekog sa više iskustva da mi detaljno objasni postupak ili još bolje ako ima nekakav link sa slikama ili nešto slično. Postupak mi izgleda jednostavno ali 200 evra nije malo.

Evo kako izgleda:

[ Vill @ 25.05.2006. 14:51 ] @
Nalepi ti njoj neki kulercic, a nemoj da se zezas sa pastama, sa necim sto
puse u taj metal vise ces dobrobiti imati, hladi se ona, ali taj metal ne
moze da oslobodi toliko brzo toplotu, pomozi mu. Samo nemoj da kazes da
volis tisinu, jer ako je tako, ti onda kupi klimu, pa sprovedi crevo u
kuciste:)
[ corleth_the_fey @ 26.05.2006. 17:54 ] @
Pozdrav !

Moj ti je savet da ne skidas kuler samo da bi stavio bolju pastu, jer zaista, ovo ti kazem iz iskustva, neces sigurno dobiti vise od par stepeni, cak i sa zaista vrhunskom pastom.

A ako ne planiras da stavis zaista neki bolji kuler na graficku (Zalman ili slicno), ne diraj nista, temperatura GPU-a na tvojoj kartici uopste nije toliko visoka da bi se brinuo oko toga...

Verovatno ces ti vise da se skuvas ovog leta nego graficka. :-)


[ JOJO847 @ 26.05.2006. 22:16 ] @
Vjeruj da je na grafickoj kao sto je Tvoja, hladjenje tvornicki dobro rijeseno i bolje je ne dirati u to. Pitanje je uvjeta u kojima radi.
[ Mistery @ 27.05.2006. 17:52 ] @
Hvala na savjetima. Ne diram ništa:)
[ slacker @ 29.05.2006. 07:43 ] @
MAli propuh u kućištu, vent sprijeda i straga mogu skinuti i do 5C po komponentama.
[ Mistery @ 29.05.2006. 16:07 ] @
Da, u pravu si. Stavio sam čim sam je nabavio 8cm ventilator sa zadnje strane i skine nekih 6-7 stepeni. Kućište mi je ionako otvoreno sa svih strana. Sramota je što na ovako skupe grafičke stavljaju aluminijumski cooler.
[ slacker @ 31.05.2006. 00:07 ] @
Ja sam nedavno na svojoj Gainwardici mijenjao cooler ... moja je "vulgaris" GT i ima bakreni heatsink koji je relativno dobro hladio samo što se vent dosta čuje, osobito kad se napuni prašine. Heatsink je bio prčvršćen sa dvije plastične tipne sa oprugama. Skida se vrlo lako, dovoljno je samo stisnuti vrh tipne običnom pincetom sa stražnje strane PCB-a i tipna sama izleti iz rupe. Sad je gore VF700AlCu LED i temperatura u idlu se kreće trenutno nešto preko 30 C u ventiliranom kućištu pa do 50 C pod opterećenjem (očitano sa Riva tuner grafa).