[ amidar @ 24.12.2002. 08:54 ] @
Daklem, ukoliko radite u jednoj od onih klasičnih srpskih firmi koja mora navrat-nanos da pređe na 'nešto' legalno (a još ih i m$ ucenio da to bude do 31.12.2002.) i Vaš tupavi i glupavi šef/direktor pošto poto želi da to bude windows, a pritom nema realnih razloga da to stvarno i bude ta platforma (tj. ili Vas ne vezuju aplikacije za OS, ili su toliko prestarele da ionako razmišljate o nechem novom), evo par linkova preuzetih sa/pomenutih na HULK-u. Čisto da se ne zaborave tj. zametnu ! ;-)))

http://www.cyber.com.au/cyber/..._vs_windows_tco_comparison.pdf
http://www.cyber.com.au/cyber/...windows_pricing_comparison.pdf

Baš me interesuje reakcija zagovarača windows-a barem kada su novčana sredstva u pitanju na ovakvu, ne očiglednu nego poražavajuću situaciju u korist Linux-a !!!!! ;-)))

poZDR-av ! ;-)
[ Dragi Tata @ 24.12.2002. 15:54 ] @
Ne rade ti linkovi.
[ Miško Stefanović @ 24.12.2002. 21:01 ] @
I ja bih rado na LINUX, ali imam P IV sa 5.1 sound, TV+FM, Lucent modem, RAID sa 3 diska...

Ništa od ovoga ne radi pod LINUX-om a pod Windows-om sve uklučujući i RAID na kome je XP sa kojim sam upravo na net-u.

Principijelno se slažem ali nužda zakon menja, nažalost. Dok sve ovo ne uspem da radi pod LINUX-om moraću da koristim M$. Ko zna, ako bude moguća kupovina licence i za privatna lica možda je i kupim. Opet nažalost.

Pozdrav.

P.S. Koliko vidim i ti radiš sa Win2000.
[ axez @ 24.12.2002. 21:07 ] @
Hmm, meni se čini da si ti pogrešno obavešten.........Sve te stvari bi trebalo da rade pod Linuxom.
Moguće je da ti ne znaš da podesiš.
[ B o j a n @ 24.12.2002. 21:39 ] @
Doista, svi ti parcici hardware-a, a uz to i Intel-ovi Pentium(R) IV procesori rade besprekorno i na linux-u, i na bsd flavor sistemima.

RAID, u bilo modu je najnormalnija stvar na svim "ozbiljnijim" operativnim sistemima.

Sto se tice gornjeg linka:

http://developer.skolelinux.no..._vs_windows_tco_comparison.pdf
[ caiser @ 24.12.2002. 22:00 ] @
Citat:
Miško Stefanović:
I ja bih rado na LINUX, ali imam P IV sa 5.1 sound, TV+FM, Lucent modem, RAID sa 3 diska...

Ništa od ovoga ne radi pod LINUX-om a pod Windows-om sve uklučujući i RAID na kome je XP sa kojim sam upravo na net-u.


Ovo je smešno! Pa čak i taj lucentov winmodem radi 10x bolje pod linuxom nego pod windowsom.
[ Reljam @ 24.12.2002. 22:48 ] @
Ono sto ne uzimate u obzir je satnica. Ako moj sat vredi recimo $50, puta xxx sati (sigurno ne manje od 10, a verovatno bitno vise) da naucim kako sve to (5.1, RAID, itd.) da namestim pod linuxom, i pokvari se racunica.

A inace problem sa TCOom je to sto je to vrlo tesko unapred izracunati jer postoji gomila nepoznatih. Koliko kosta kada ode administrator koji je sve customizovao onako kako on hoce? Nije jednostavno reci. Dakle TCO racunica ima na sve strane, i u zavisnosti ko je radi ispasce jedna ili druga stvar.
[ CONFIQ @ 24.12.2002. 22:53 ] @
Citat:
caiser:
Ovo je smešno! Pa čak i taj lucentov winmodem radi 10x bolje pod linuxom nego pod windowsom.



:(a USB ADSL modem? :(
[ Miško Stefanović @ 24.12.2002. 23:40 ] @
Pa smisao moje poruke upravo i jeste da sve to treba podesiti. Ja nisam rekao da sam LINUX expert već da mi je namera da i to koliko mogu postanem. Nije reč o P IV kao fenomenu već o konfiguraciji koju jednostavno ove intalacije koje imam ne prepoznaju kako treba. Očigledno svi zaboravljate, a možda ste toliko mladi da i ne znate da su nekad postojala tri sistema (komercijalna) za video kasete. Preovladao je defitivno najiferiorniji VHS isključivo zbog marketinške podrške elektronskih giganata. Da bi mi radio SuSE ja treba jednostavno da bacim LS-120 i 2,4G arhiviranog materijala, jer bez njega instalacija prolazi a sa njim ukoči računar. Stotine sati sam potrošio tražeći drajvere da dobijem odgovor ovo je OK ali ti ne valja kernel. To što bolje poznajete LINUX od mene nije razlog da budete nepristojni, logično je da korektnim savetom i iskustvom pomognete. Ako ovo nisu principi nastajanja ovog foruma onda sam debelo pogrešio što sam se u njega uključio. Lucent bolje radi pod LINUX-om. Objasni mi kako pa i moj da proradi, time ćeš me definitivno ubediti u suprotnom... Da bi radio na LINUX-u valjda je logično da sve prvo sistemski radi a potom da se koristi. Može biti da je obrnuto, dovoljno je da napišem neki tekst i odštampam ga i da sam cool jer eto ja radim u LINUX-u.

Iskren pozdrav, iako ste me baš naljutili.
[ B o j a n @ 25.12.2002. 00:05 ] @
Citat:
Reljam:
Ako moj sat vredi recimo $50, puta xxx sati (sigurno ne manje od 10, a verovatno bitno vise) da naucim kako sve to (5.1, RAID, itd.) da namestim pod linuxom, i pokvari se racunica.


Helou relja,
ako ces to sve sam da radis, onda si sam kriv sto si odabrao LFS, rock, gentoo ili neku slicnu sado-mazo-uradi-sam distribuciju. Ne znam za tvoje selo, ako kod mene u selu ima da se kupi RedHat8, bog'me i SuSe 8, za nekih 200 din ( 3.33 $ ) koji sav taj posao od gore nabrojan radi za mene.
Dakle, distribucija radi za korisnika sav "hard work".

Dakle, ta racunica nikako ne moze biti negativna.
Ako ocekujes da operativni sistem radi *sve* za tebe, a tvoje da ocekujes jos i blowjob da dobijes od floppy periferije, onda stvarno nesto nije u redu ...


Na stranu flejm,
svaki OS ima svojih dobrih strana, vidim da se sad windows pravi iskljucivo za igracke platforme ( xbox ), sto je naravno super. Najzad stvari dolaze na pravo mesto.



ps: Prica sa administratorom stvarno nema veze ...
o yeah,
btw, Dobar administrator radi sledece:
- cita cron email
- pije kafu
- nema probleme na sistemom ( zato sto je servise setovao na ispravan nacin, i ne koristi bug-full software, tj. ne iscekuje sledeci Service Pack )
Zar je tesko nastaviti ovakav posao, ako on ode ?


bez uzbudjenja ...
[ caiser @ 25.12.2002. 00:17 ] @
Citat:
Miško Stefanović:
Lucent bolje radi pod LINUX-om. Objasni mi kako pa i moj da proradi, time ćeš me definitivno ubediti u suprotnom... Da bi radio na LINUX-u valjda je logično da sve prvo sistemski radi a potom da se koristi. Može biti da je obrnuto, dovoljno je da napišem neki tekst i odštampam ga i da sam cool jer eto ja radim u LINUX-u.


Reći ću ti samo ovo. Mandrake 9.0 + lucent winmodem = 10 sati interneta svakog dana. Baš sam kool, jel da?

Citat:
Ja nisam rekao da sam LINUX expert već da mi je namera da i to koliko mogu postanem.


Stvar je u tome što je tvoja poruka bila u fazonu "ja znam sve, i znam da to sigurno ne radi." Niko se naučen nije rodio ali zato ako nešto ne znaš onda nemoj da širiš okolo neistine.

[Ovu poruku je menjao caiser dana 25.12.2002. u 02:34 GMT]
[ amidar @ 25.12.2002. 00:19 ] @
Khm, khm,

u trenutku slanja poruke linkovi ka dokumentima su radili, na svu sreccu preuzeo sam obe datoteke. Jednu od njih (manju, TCO) sam evo uploadovao na ono malkice prostora koje mi je ptt ustupio kao poslednjem bedniku, tako da ovde imate mirrovanu datoteku

http://www.ptt.yu/korisnici/a/...windows_tco_comparison.pdf.zip

shto se tiche one druge, ona je vecc 4 266 399 bajta dugachka (zipovana) i to jednostavno nemam gde uploadovati. Ako je neko voljan da ustupi neki svoj prostor neka se javi kako bi mirrorovali i drugu datoteku !!!!!

Nadam se da i ova necce misteriozno nestati ... :-((((

pozdrAv!
[ Dragi Tata @ 25.12.2002. 02:16 ] @
Citat:
B o j a n:
ako ces to sve sam da radis, onda si sam kriv sto si odabrao LFS, rock, gentoo ili neku slicnu sado-mazo-uradi-sam distribuciju. Ne znam za tvoje selo, ako kod mene u selu ima da se kupi RedHat8, bog'me i SuSe 8, za nekih 200 din ( 3.33 $ ) koji sav taj posao od gore nabrojan radi za mene.
Dakle, distribucija radi za korisnika sav "hard work".


Eto ja sam probao jednu "user-friendly" distribuciju (Mandrake) i posle nekoliko meseci zajebavanja nisam uspeo da mi modem proradi (mada sam skidao sa interneta razne drajvere - ni jedan nije proradio) kao ni zvučna kartica (ajde-to i nije tako bitno). Može biti da sam ja glup za kompjutere, a može biti i da Linux nije baš tako user-friendly. Da ne pominjem da mi je za kopiranje fajla bilo lakše da idem u konzolu i kucam cp komandu nego da koristim one glupe fajl-menadžere koe sam dobio uz Linux.

Citat:
B o j a n:
Ako ocekujes da operativni sistem radi *sve* za tebe, a tvoje da ocekujes jos i blowjob da dobijes od floppy periferije, onda stvarno nesto nije u redu ...


Ne, upravo to je u redu (osim za blowjob, naravno). Proste stvari moraju da se rade prosto. Tačka. OS mora sam da prepozna sav hardver u trenutku instaliranja - je li to previše? Ili treba da rekompajliramo kernel kad god promenimo mouse pad?

Citat:
B o j a n:
Na stranu flejm,
svaki OS ima svojih dobrih strana, vidim da se sad windows pravi iskljucivo za igracke platforme ( xbox ), sto je naravno super. Najzad stvari dolaze na pravo mesto.

Windows je platforma za profesionalce (u svim oblastima, ne samo IT-u), kojima je važna produktivnost. Ko ima vremena neka se igra sa Linux-om, nemam ništa protiv.
[ -zombie- @ 25.12.2002. 04:51 ] @
sto bez sarkazma. ovako se ljudi manje nerviraju, tj vise kuliraju. pogledaj:

Citat:
Dragi Tata:
Ili treba da rekompajliramo kernel kad god promenimo mouse pad?


iako nacelno volim os, tata uvek ima smisla (za humor), i pogadja pravo u centar
[ jc denton @ 25.12.2002. 06:45 ] @
Citat:
amidar:
Daklem, ukoliko radite u jednoj od onih klasičnih srpskih firmi koja mora navrat-nanos da pređe na 'nešto' legalno (a još ih i m$ ucenio da to bude do 31.12.2002.) i Vaš tupavi i glupavi šef/direktor pošto poto želi da to bude windows, a pritom nema realnih razloga da to stvarno i bude ta platforma ...


'De si prijatelju :)
Mozda tvoj sef i ne zna stvarno zasto su realni razlozi da to bude Windows, ali nesvesno je u pravu :))), pogledaj temu :
http://www.elitesecurity.org/tema/15292 ,

pa proceni i sam. Verujem da i u tvojoj firmi ima krsina "na kilo", a ako ne, pogledaj samo sta Merima ima od masina. Od drugara koji je administrator tamo, saznajem da su 80% masina u stvari 486 (premija), ALI na tim "mocnim" klijentima win95 i office97 zavrsavaju pos'o bez ikakvih problema. Posto oni imaju bar 200 kom. ovakvih krsina, vise ima da ih kostaju novi kompjuteri nego da kupe MS softver.

U vecini domacih firmi je MS DOS kljucni igrac (Clipper i sl.)

A uzevsi u obzir da je u vecini vecih domacih firmi slicna situacija, nemojte bre da pricamo u prazno - windows je isplativije resenje za velike firme, sve dok neko ne "izmisli" neku distribuciju Linux-a koja ce i na ovim krsinama da radi.

A, ja ti ipak predlazem da im ljuljnesh Linux i uzmes pare :)
[ axez @ 25.12.2002. 11:29 ] @
Citat:
Dragi Tata:

Eto ja sam probao jednu "user-friendly" distribuciju (Mandrake) i posle nekoliko meseci zajebavanja nisam uspeo da mi modem proradi (mada sam skidao sa interneta razne drajvere - ni jedan nije proradio) kao ni zvučna kartica (ajde-to i nije tako bitno). Može biti da sam ja glup za kompjutere, a može biti i da Linux nije baš tako user-friendly. Da ne pominjem da mi je za kopiranje fajla bilo lakše da idem u konzolu i kucam cp komandu nego da koristim one glupe fajl-menadžere koe sam dobio uz Linux.



Eh, interesantno kako uvek windows profesionalci i zagovornici micra i softa koji su uz to anti Linux nastrojeni uvek baš moraju da imaju problema sa najlakšim distribucijama.


Citat:

Windows je platforma za profesionalce (u svim oblastima, ne samo IT-u), kojima je važna produktivnost.



Yeah right...whatever
Teško onome ko poveri svoj biznis isključivo windows platformi, a posebno posle instaliranja odredjenog service packa.
[ ventura @ 25.12.2002. 11:46 ] @
Citat:
caiser:

Ovo je smešno! Pa čak i taj lucentov winmodem radi 10x bolje pod linuxom nego pod windowsom.


Aha... Znaci taj lucent radi na mnogo vecoj brzini pod Linuxom nego pod Windowsom...

Moracu i ja da instalisem taj famozni linux.. izgleda kao mnogo zajeban sistem...
[ ventura @ 25.12.2002. 11:54 ] @
Citat:
axez:

Yeah right...whatever
Teško onome ko poveri svoj biznis isključivo windows platformi, a posebno posle instaliranja odredjenog service packa.


Nisam ni znao da ce Microsoft da propadne (koriste isljucivo Windows platformu) ... Eno ih, sve im ide lose i sve propadaju...

Ajde ti meni navedi JEDNU uspesnu IT firmu koja koristi Linux kao osnovnu platformu...



[Ovu poruku je menjao Dragi Tata dana 25.12.2002. u 12:38 GMT]
[ broker @ 25.12.2002. 12:11 ] @
Nema ih mnogo Danko, statistika kaze da se na samo 2% racunara koji nisu internet serveri koristi Linux :)
[ B o j a n @ 25.12.2002. 12:49 ] @
Citat:
ventura:
navedi JEDNU uspesnu IT firmu koja koristi Linux kao osnovnu platformu...

Ako mogu ja:
Verat NET

Ko je ikad zagledio u ekran ljupke sekretarice koja radi registraciju intl. domena, mogao je da vidi, za neke malo odbojan, lynx tekstualni web browser L;)

Znaci - moguce je.
I mogu da kazem da jos podosta firmi ce od januara ozbiljno da se preispita kuda dalje.

Hajde da ostavimo ovaj topic do iza praznika, pa cemo svi moci vise da prenesemo realnih iskustava.
[ Gojko Vujovic @ 25.12.2002. 14:26 ] @
Pa zar ne vidite da će čak i deda mraz da pređe na linux, a vi se zamlaćujete nekim drugim nesigurnim operativnim sistemima:

http://www.bbspot.com/News/2002/12/santa_linux.html

Santa Considering Move to Linux
Icy Negotiations May Lead to Penguins Inhabiting North Pole
By Brian Briggs
December 16, 2002

North Pole - Citing concerns about security and licensing costs, Santa
Claus is considering migrating his computer systems from Microsoft
Windows to Linux.

With several thousand computers and the largest database in the world,
Santa's Workshop is one of the largest and most important clients for
Microsoft. It is expected that the software maker will do whatever it
takes to keep Claus in their corner.

"If some naughty kid was able to break into my systems and change his
status to nice then the whole integrity of the Claus empire would be
called into question," said Kringle. "I also have to watch out for the
Easter Bunny. He's always trying to muscle in on my territory. If he
were able to compromise my database and get access to my client list,
then we might be celebrating Christmas in April."

"IIS couldn't keep up when Slashdot posted a link to that
web-interface I made for turning Rudolph's new LED nose on and off.
That was the last straw," Claus continued. "I'm entrusting the entire
holiday of Christmas to a company that can't even make a reliable web
server?"

Microsoft feels that the issue isn't security but the new licensing
agreement currently being negotiated with the North Pole giant. "You
think he's all 'Ho ho ho' but Santa is one tough negotiator," said the
Microsoft sales representative responsible for the North Pole region.
"Behind that beard is a shrewd operator. He's managed to stay in
business for centuries while giving his product away for free. Even
the best Internet entrepreneurs couldn't sustain that business model."

Santa has more leverage than most of Microsoft's customers said one
analyst. "He's made some veiled threats about Xboxes falling off the
sleigh while he's flying over the Atlantic. I also heard he threatened
to move Gates and Ballmer to the Naughty List."

Santa dismisses Microsoft's claims that his threats to move to Linux
are nothing more than a negotiation tactic. "I agree with the
philosophy of the Linux community. I give all these toys and goodies
away for free, I think that the software I choose should be supporting
those sort of ideals too."

Linux would be a good fit for Santa on both the server and the client
side. "Linux has strong server choices and as far as the workstations
the elves don't use them for anything other than to listen to
Christmas carols and to open up the occasional Christmas list that
some geek sends to us on CD.

Sources say that Red Hat Linux remains the front runner if Santa does
decide to switch.
[ Mihailo @ 25.12.2002. 15:01 ] @
Citat:
B o j a n:
- nema probleme na sistemom ( zato sto je servise setovao na ispravan nacin, i ne koristi bug-full software, tj. ne iscekuje sledeci Service Pack )


A jel' prijatelju, ko će da pokrpi ovaj softver, i ko ti garantuje da će uošpte biti zakrpljen??

12/23/2002 04:58:15 PM VU#389665 Multiple vendors' SSH transport layer protocol implementations contain vulnerabilities in key exchange and initialization
12/18/2002 01:41:48 PM VU#854315 ISC DHCPD contains format string vulnerability when logging DNS-update requests
12/19/2002 05:45:56 PM VU#210409 Multiple FTP clients contain directory traversal vulnerabilities
12/18/2002 07:51:07 AM VU#405955 util-linux package vulnerable to privilege escalation when "ptmptmp" file is not removed properly when using "chfn" utility
12/18/2002 07:49:30 AM VU#406121 Apache mod_dav module vulnerable to DoS
12/13/2002 06:50:09 PM VU#140977 SSH Secure Shell for Workstations contains buffer overflow in URL-handling feature
12/13/2002 12:33:10 PM VU#958321 Samba contains a remotely exploitable stack buffer overflow
12/13/2002 08:33:53 AM VU#259787 OpenBSD contains buffer overflow in "select" call
12/12/2002 06:24:45 PM VU#935800 Multiple versions of OpenLDAP are vulnerable to denial-of-service attacks
12/12/2002 01:39:28 PM VU#943633 FreeBSD can be compromised locally via signal handlers
12/12/2002 11:00:20 AM VU#314963 OpenBSD kernel fails to properly check closed file descriptors "0-2" when running setuid program
12/10/2002 06:28:44 PM VU#169059 X11 vulnerable to buffer overflow in handling of -xrm option
12/10/2002 04:19:40 PM VU#780737 Pine MUA contains buffer overflow in addr_list_string()
12/06/2002 02:25:56 PM VU#369347 OpenSSH vulnerabilities in challenge response handling
12/06/2002 02:08:05 PM VU#868916 ISC BIND 4 contains input validation error in nslookupComplain()
12/06/2002 01:10:18 PM VU#898480 MandrakeSoft Mandrake Linux Apache default configuration sample programs disclose server information
12/06/2002 01:10:09 PM VU#913704 MandrakeSoft Mandrake Linux Apache default configuration enables directory indexing
12/03/2002 01:08:18 PM VU#581682 ISC BIND 8 fails to properly dereference cache SIG RR elements with invalid expiry times from the internal database
12/03/2002 10:43:27 AM VU#740619 SSH Secure Shell for Servers fails to remove child process from master process group

Kao što se vidi, ovo je samo deo rupa iz tekućeg meseca. Izvor: CERT.
Inače, od 5 kritičnih rupa u novembru, samo jedna se odnosi na MS softver.
Takođe, nije loše pogledati http://www.kb.cert.org/vuls/bymetric .

Komentari?
[ bOkIcA @ 25.12.2002. 16:47 ] @
M$ na zalost nikad nece objaviti sve svoje propuste, nego evo vam SP# i to je to.

Ja volim linux, ali mi je zao sto jos uvek ne mogu u potpunosti da predjem na isti.
Doci ce i taj dan, a tada ce i M$ biti kvalitetniji, citaj imace pravu konkurenciju.

Ovo naravno stoji samo za end user-e, dok za servere je linux vise nego dobar (file, mail, DB, firewall i sl.)
[ Reljam @ 25.12.2002. 18:06 ] @
Ko sa decom leze, zna se kakav ustaje.

Bokivca, svaki MSov SP ili hotfix je pracen KB clankom koji daje spisak izmenjenih stvari.

Hteo bih ponovo da postavim ono pitanje o administratorima: da li stvarno mislite da ce administrator nekog veceg sistema biti zamenljiv, da li ce neko morati da mu kopa po skriptama ako ovaj ode, da provaljuje fore i fazone? Mislim da je Bojan gore suvise olako 'dismissovao' ovaj problem. Osim ako mu taj post nije jedan od onih koji su misteriozni nestali sinoc.

Kad smo vec kod toga, bilo bi lepo da kada se obrise post ostane mali 'tombstone': nesto tipa poruka od xxx obrisana tada i tada. Smanjuje zabunu kada pregledas postove.
[ Ivand @ 25.12.2002. 18:57 ] @
ma windows bas divno podrzava hardware za xp nema drivera za dobar deo uredjaja , 2000 takodje

a sada
kako ubediti win2k da mi ne prijavljuje pri svakom startovanju stampac kao
novi uredjaj , iako je instaliran vec pola godine
konfigurisite windowse na recimo nekoj P4 masini , promenite plocu i procesor
i jednostavno je nemoguce naterati to da radi NEMOGUCE , nego ponovna instalacija .....


zar je tesko podesiti bilo sta pod linux-om , editovati odredjeni file , obisati par # (taraba) po potrebi rekompalirati kernel ....

na kraju krajeva instalacija BILO KOG operativnog sistema i nije namenjena obicnim "point and click" korisnicima

od nove godine firme koje prodaju racunare nece smeti da instaliraju piratski software na njih
stavite se u poziciju kupca
da li ce te dati 200 e za neki windows + 150 e za Office + 1500 e za photoshop + 500 e za corel
ili ce te mozda uzeti LINUX 0 e uz koji dobijete OpenOffice 0 e , GIMP 0 e . i jos 2000 aplikacije koje dobijete uz instalaciju nekog linux paketa

sta vas briga kako se konfigurise ovo ili ono to nije vasa briga , da li ce serviser utrositi 2 ili 200 sati za instalaciju sta se to vas tice
vi dobijate gotov UPOTREBLJIV i za 2000 e jefitiniji racunar , mislim da je racunica vrlo jasna !
[ axez @ 25.12.2002. 19:34 ] @
Citat:
ventura:
Nisam ni znao da ce Microsoft da propadne (koriste isljucivo Windows platformu) ... Eno ih, sve im ide lose i sve propadaju...
Ajde ti meni navedi JEDNU uspesnu IT firmu koja koristi Linux kao osnovnu platformu...
Koliko ovde ima pererznjaka sto drk*** na linux, pa to je strasno...





Dragi Tata, ajde budi pošten pa kad si obrisao moj post sad obriši i ovu Venturinu baljezgariju.
[ Dragi Tata @ 25.12.2002. 19:41 ] @
Izbrisao sam i njegovu "baljezgariju".

I predlažem svima koji ne mogu da se civilizovano "prepucavaju" da se lepo dogovore da se nađu negde uživo i da reše nesuglasice pesnicama, motkama i sličnim prručnim sredstvima.
[ ventura @ 25.12.2002. 19:48 ] @
Dilema...

Dali dati 200e za windows + 150e za office, total 350e viska, ili dobiti za dzabe linux koga neznamo da koristimo, i sa kojim je produktivnost ravna nuli..

Pa pobogu, open office nema ni copy/paste opciju resenu, a kamoli sta drugo...

[ Dragi Tata @ 25.12.2002. 19:49 ] @
Citat:
Reljam:
Hteo bih ponovo da postavim ono pitanje o administratorima: da li stvarno mislite da ce administrator nekog veceg sistema biti zamenljiv, da li ce neko morati da mu kopa po skriptama ako ovaj ode, da provaljuje fore i fazone? Mislim da je Bojan gore suvise olako 'dismissovao' ovaj problem. Osim ako mu taj post nije jedan od onih koji su misteriozni nestali sinoc.


Ovo je ključno pitanje na koje još nisam čuo odgovor. Unix administratori obično pišu skripte u nekom od "write-only" jezika kao što je shell ili perl. Ko će to da održava kad oni napuste organizaciju?
[ jc denton @ 25.12.2002. 20:01 ] @
Citat:
Dragi Tata:
Izbrisao sam i njegovu "baljezgariju".

I predlažem svima koji ne mogu da se civilizovano "prepucavaju" da se lepo dogovore da se nađu negde uživo i da reše nesuglasice pesnicama, motkama i sličnim prručnim sredstvima.

HAHAHAH, da majstore... u duhu srpskog naroda :)

A sto se tice "preskakanja" odgovora na Reljino pitanje, mislim da se radi o prostoj stvari - ovde nema pravog Linux admin-a, pa zato nema ni odgovora. Ne verujem da je neko radio u nekoj vecoj firmi i bio admin za jedno 20+ kompjutera itd. Nego, imam neke drugare koji rade u jednoj nemackoj firmi koja je "prepuna" kompjuterima, zajedno sa CISCO zajebancijama i ostalim cudima. Obojica su valjda administratori. Mislim da cu da ih pozovem da prokomentarisu, ako imaju vremana i zele to.

A ovo za cene i ustedu. Ivand, da te razocaram - losa ti je racunica.
Prvo i Corel i PShop imas da platis i za Linux, a ako 'oces GIMP, onda pogledaj temu u jednom od linux foruma i vidi sta kazu pristalice linuxa da ja ne komentarisem bez potrebe. Ali GIMP zvuci nekako elasticno ... GIMP GIMP GIMP GIMP GIMP GIMP GIMP GIMP GIMP GIMP .... :o)

MS Office je malo vise od 150E, a OpenOffice postoji i za Win i isto je dzabe.

Win XP Home je 105 $, a SUSE 89$.

Naravno da i za Win postoji mali milion besplatnih programcica, samo nemaju tako cudna imena kao na Linux-u: gkrdm, klpgi, vim, vi, mi, ti ..

Aj' pozdrav

[ Shadowed @ 25.12.2002. 20:57 ] @
Citat:
Gojko Vujovic:
Pa zar ne vidite da će čak i deda mraz da pređe na linux, a vi se zamlaćujete nekim drugim nesigurnim operativnim sistemima

Zato ja ne verujem u Deda Mraza

Citat:
Ivand:
od nove godine firme koje prodaju racunare nece smeti da instaliraju piratski software na njih
stavite se u poziciju kupca
da li ce te dati 200 e za neki windows + 150 e za Office + 1500 e za photoshop + 500 e za corel
ili ce te mozda uzeti LINUX 0 e uz koji dobijete OpenOffice 0 e , GIMP 0 e . i jos 2000 aplikacije koje dobijete uz instalaciju nekog linux paketa

sta vas briga kako se konfigurise ovo ili ono to nije vasa briga , da li ce serviser utrositi 2 ili 200 sati za instalaciju sta se to vas tice
vi dobijate gotov UPOTREBLJIV i za 2000 e jefitiniji racunar , mislim da je racunica vrlo jasna !


Ako se stavim u poziciju kupca kupicu komp bez OS-a pa ili instalirati Win (koji nije legalan - i dalje ce ljudi koristiti pirate kod kuce) ili traziti od nekog ko to zna da uradi (u slucaju da ja ne znam) da mi uradi i mozda mu platiti 10-15E ili koliko to vec bude. To ti je ono sto ce ljudi raditi. Ne bi me cudilo da oni koji prodaju racunare rade 'nezvanicno' i ovu dodatnu instalaciju za 10-15E. Takav je ovo narod.

Zanimljiva je to stvar sa 2000 aplikacija koje dobijete uz instalaciju nekog Linux paketa. Microsoft hoce da ukljuci WindowsMessanger u OS i gomila njih ga tuzi. Stvarno nema smisla.
[ axez @ 25.12.2002. 21:02 ] @
Citat:
ventura:
Dilema...

Dali dati 200e za windows + 150e za office, total 350e viska, ili dobiti za dzabe linux koga neznamo da koristimo, i sa kojim je produktivnost ravna nuli..



To je tvoj hendikep što ne znaš da ga koristiš, a što se tiče produktivnosti opet sve zavisi kako ga koristiš. Ako očekuješ još jedan windows od Linuxa onda će ti produktivnost biti ne 0 nego debeo minus, a ko ga tretiraš kao ono što jeste onda ćeš biti vrlo vrlo produktivan.

Citat:

Pa pobogu, open office nema ni copy/paste opciju resenu, a kamoli sta drugo...



Te gluposti možeš da ispričaš tvojoj babi, ona ti možda i poveruje.
[ Shadowed @ 25.12.2002. 21:14 ] @
Citat:
axez:
To je tvoj hendikep što ne znaš da ga koristiš...

Nije to njegov hendikep to je statistika
[ ventura @ 26.12.2002. 00:39 ] @

Citat:
axez:
To je tvoj hendikep što ne znaš da ga koristiš, a što se tice produktivnosti opet sve zavisi kako ga koristiš. Ako ocekuješ još jedan windows od Linuxa onda ce ti produktivnost biti ne 0 nego debeo minus, a ko ga tretiraš kao ono što jeste onda ceš biti vrlo vrlo produktivan.


Ja na racunar gledam kao na alatku cija svrha postojanja je da mi olaksa zivot, i pomogne da odredjen posao odradim sto brze i efikasnije. Dakle ja ne gledam ni dali je Linux niti Windows, nit me boli uvo sta je, vec gledam dali taj software moze, ili ne moze da mi odradi posao, i ako moze koliko kvalitetno i brzo. To je cela filozofija

Citat:
axez:

Te gluposti možeš da ispricaš tvojoj babi, ona ti možda i poveruje.


Pa ja nemam potrebe da pricam sa babama, ja znam sta moze a sta ne moze linux...

Linux counter ID: 86016
[ Dragi Tata @ 26.12.2002. 00:43 ] @
Citat:
jc denton:

MS Office je malo vise od 150E, a OpenOffice postoji i za Win i isto je dzabe.

Win XP Home je 105 $, a SUSE 89$.



MS Office je negde oko 500$, ali uvek može da se nađe "polovan" na E-bay ili sličnim mestima. Osim toga, pitanje je kome treba ceo MS Office. Mnogim kancelarijama je neophodan samo Word (90-ak dolara).

Što se cene OS-ova tiče, meni su nudili sledeće opcije kad sam kupovao mašinu (pre dve godine):

1) Windows 98 - 50$
2) Linux (ne znam koji) 100$
3) Windows 2000 Pro 149$

Izabrao sam verziju 3) i nisam se pokajao. Posle sam kupio Mandrake 7.2 za 35$ plus polovan hard disk na kome sam ga instalirao za još 40-ak dolara. Izgubio sam ko zna koliko vremena dok ga nisam podesio da se dual-butuje sa W2k, KDE mi se zamrzavao svaki čas, a vrhunac je bio kad mi se desilo ovo:

http://www.elitesecurity.org/tema/12145#89285

i onda sam malo mućnuo glavom i pitao se "čemu sve to?". Od tad nisam ni jednom butovao Linux, a i ne nameravam. Nemam vremena za zajebavanje.
[ Reljam @ 26.12.2002. 01:00 ] @
Za $99.99 u CompUSA moze da se uzmes MS Works 2003 u kome dobijes Word XP, Money 2002, Encartu 2002, Streets and Trips 2002 (sjajna stvar ako zivis u USA / Kanadi), Picture it! Photo 2002. Tu je takodje i sam Works (nesto kao organizer).

Dakle $100... Koliko je to kada se pretvori u sate rada u konfigurisanju i rekompajliranju sistema?
[ caiser @ 26.12.2002. 01:47 ] @
Citat:
axez:
Te gluposti možeš da ispricaš tvojoj babi, ona ti možda i poveruje.


Pa brate šta se nerviraš. Evo da ti dam moj recept, čim vidiš da je ventura postovao poruku odmah pređeš na sledeću, osim ako nećeš da se smeješ biserima.

Evo kako to u linuxu ne radi copy-paste po rečima sveznajućeg venture. Kopirana je tabela iz OpenOffice Calca u OpenOffice Writer. Stvarno čudno ali uspelo je iz prve. Možda treba da prijavim bug, šta misliš?

http://www.neocities.us/miljan/copypaste.jpg
[ bOkIcA @ 26.12.2002. 02:21 ] @
Citat:
Reljam:
Bokivca, svaki MSov SP ili hotfix je pracen KB clankom koji daje spisak izmenjenih stvari.?

A mnogo pre toga propuste M$ znaju svi klinci i to uveliko koriste.


Citat:
Reljam:
Hteo bih ponovo da postavim ono pitanje o administratorima: da li stvarno mislite da ce administrator nekog veceg sistema biti zamenljiv, da li ce neko morati da mu kopa po skriptama ako ovaj ode, da provaljuje fore i fazone?

Ovo dokazuje da moras biti mnogo inteligentan da bi administrirao linux.

Citat:
Reljam:
Ko sa decom leze, zna se kakav ustaje.

Ajd sad, recimo da si u pravu.



No, ajd da ne baljezgamo.
Ja koristim oba OS-a, svaki mi sluzi tacno onako kako treba.

[ Reljam @ 26.12.2002. 06:06 ] @
Citat:
bOkIcA:
Ovo dokazuje da moras biti mnogo inteligentan da bi administrirao linux.

I tacno u tome je i problem - tj. bitno veci TCO. Od toga je i pocela cela diskusija. Ne valja imati sistem za koji ti trebaju visoko strucni / inteligentni ljudi da ga odrzavaju. Lose za TCO. A za administraciju Windowsa ti ne trebaju visoko strucni / inteligentni ljudi, niti ce administratori da sede i pisu preterano komplikovane skripte (u write only jezicima sto bi rekao DT).
[ dr ZiDoo @ 26.12.2002. 07:14 ] @
Citat:
bOkIcA:
M$ na zalost nikad nece objaviti sve svoje propuste, nego evo vam SP# i to je to.

Ja volim linux, ali mi je zao sto jos uvek ne mogu u potpunosti da predjem na isti.
Doci ce i taj dan, a tada ce i M$ biti kvalitetniji, citaj imace pravu konkurenciju.

Ovo naravno stoji samo za end user-e, dok za servere je linux vise nego dobar (file, mail, DB, firewall i sl.)


+ sto MS pokusa autorskim pravima zastiti svoje sigurnosne propuste.
[ ventura @ 26.12.2002. 09:27 ] @
Citat:
caiser:
Pa brate šta se nerviraš. Evo da ti dam moj recept, čim vidiš da je ventura postovao poruku odmah pređeš na sledeću, osim ako nećeš da se smeješ biserima.

Evo kako to u linuxu ne radi copy-paste po rečima sveznajućeg venture. Kopirana je tabela iz OpenOffice Calca u OpenOffice Writer. Stvarno čudno ali uspelo je iz prve. Možda treba da prijavim bug, šta misliš?

http://www.neocities.us/miljan/copypaste.jpg


Ovo mi sve lici na onu zaludnu pricu kako je Jugo dobar auto, i kako nema smisla unapredjivati proizvodnju..

Evo recimo, u cemu se razlikuju novi jugo i nova mercedes S klasa?
- Oboje imaju motor
- Imaju menjac oboje
- Imaju sedista
- Vrate itovetno rade
- Sa oba auta mozes da se prevezes oda tacke A do tacke B
- Ako ti je hladno, u oba auta imas grejanje
- Ako ti je vruce, ukljucih hladjenje
- Imas radio u oba auta da se razonodis
- Gepek postoji u oba auta da mozes stvari da stavis

itd... 'Sve' je tu... Po ovoj prici Jugo je isti kao i S klasa...

U cemu je rezlika izmedju Linuxa i Windowsa:
- Oboje imaju graficki mod
- Oboje imaju Copy&Paste
- Oboje se lako koriste
- U oboje imas prozore, ikonice
- Imas office pakete na oba sistema
... itd...

Po ovome zakljucujemo da je su Linux i Windows isto upotrebljivi, i da je Linux bolji od Windowsa.. Linaxxx Rulaaaahhh!...


E, a sad se ostavimo svega toga, reci ti meni caisere, koliko si ti puta koristio taj openoffice? Koliko si puta u zivotu iskoristio Copy&Paste? Dali si nekada u tom Calc-u napravio tabelu koja ima komplikovaniju formulu od "A1+B2"? Dali si nekada u tom Writeru sredio neki profesionalni dokument? Mozda vezao na post script printer koji moze dvostrano da stampa? Dali si mozda radio automatski mailout (za koji sam 'siguran' da Writer ima opciju, pa on je isti kao word na kraju krajeva)? Dali si mozda u Gimpu uradio neku profesionalnu obradu sliku, ili se sve svodi da koristis one skripte pa da uradis strasno dobar logo "Caiser Rulahh"? Gde su u Writeru macroi, objekti, style sheets, i ostale opcije koje se koriste u svakodnevnom office radu?

Procitaj opet onu pricu o Jugu i Mercedesu...
[ salec @ 26.12.2002. 11:08 ] @
Citat:
ventura:

Procitaj opet onu pricu o Jugu i Mercedesu...

____________________________
"Difference between men and boys is the price of their toys. "



Izvinite, ali ovo se tako dobro uklopilo da sam morao... Ceo dugi Venturin posting, tj. njegov stav, sadrzi se u izreci na kraju!

Ovaj razgovor se ne moze voditi argumentima, jer ucesnici ne polaze od istih pretpostavki o vrednosti novca i vrednosti rada.

Marx bi verovatno uzivao citajuci ove postinge... klasna borba na delu!

Nekoliko nasih iz sveta (i verovatno imucnijih profesionalaca (ko je rek'o Yuppie?) iz domaje) dokazuje da MS ima u stvari niske cene, jer stedi njihovo skupo vreme, a ne opterecuje mnogo njihov budzet, u poredjenju sa drugim troskovima koje imaju svaki mesec, dok oni kojima je ta cena suvise visoka (prihodi mali), dokazuju da se mogu snaci i sa OS-om koji "ima mana, ali je cena neprevazidjena". Ovi drugi ocigledno imaju vise vremena nego novca ... ili su jednostavno buntovni.

E, sad, ono sto se rasiri medju narod, na kraju prevagne i u poslovnim primenama, jer ljudi nauce na to, a ta cinjenica je sigurno poznata i Microsoftu, pa je to verovatno razlog zbog cega se oni ne sekiraju mnogo zbog privatne "kucne" piraterije, vec lovu uzimaju kada njihovi do tada ilegalni, ali zato iskusni i "navuceni", korisnici pocnu da rade i da zaradjuju koristeci njihov softver, sto se ne moze sakriti...

Iako ocekujem da ce prisustvo Linuxa rasti, Microsoft je ipak i dalje "vodja parade", jer se vidi da korisnicki interfejs Linux-a konvergira Windows-u, jer su (novi) korisnici tako naucili! Pretpostavljam da bi racunari danas sasvim drugacije izgledali da su pitali Richarda Stallmana.

Linux i GPL softver uopste, nije komercijalni proizvod, on ne moze da propadne na trzistu i upravo zbog toga ne oseca posledice svoje nesavrsenosti u nekim osetljivim segmentima. I pored toga, vidljiv je znacajan napredak poslednjih godina. Meni mnogo znaci da mogu da procitam .doc ili .xls fajlove u OpenOffice-u, sto nisam mogao ranije, ali znam da ono sto napisem nece izgledati isto kad se otvori u Wordu. Ipak, ta razlika ce se vremenom smanjivati, kao sto ce i cena MS Office-a padati.

U najmanju ruku, dobro je sto postoji GPL softver kao standard koji odredjuje minimum koji komercijalni softver mora da premasi, da bi uopste zasluzio da bude kupljen. Osetna je razlika u ceni (za red velicine) u onim granama softverske industrije u koje slobodan softver jos nije ozbiljnije usao (CAD, na primer) u odnosu na one gde postoji GPL konkurencija.

Svako treba da preispita svoje "racunarske potrebe" i svoje psiholoske potrebe (biti drugaciji, pametan, prkosan (pardon, nezavisan), odgovoran, profesionalan, gospodar novca a ne rob,... ) pa da odluku o izboru OS-a donese na osnovu toga. "Tudja ruka svrab ne cese", tudji izbor nije za mene...
[ Predrag Damnjanovic @ 26.12.2002. 11:29 ] @
Citat:
ventura:
Dilema...

Dali dati 200e za windows + 150e za office, total 350e viska, ili dobiti za dzabe linux koga neznamo da koristimo, i sa kojim je produktivnost ravna nuli..


Ne znam zasto pricas u mnozini?
A sto se tice produktivnosti, meni, kao programeru, produktivnost je 10 puta porasla, bio sam Delphi pacer, sad svakodnevno koristim jos 3 jezika (C++,PHP,Perl) i zaradjujem 5 puta vise.
Ti ako ne znas da ga koristis - kazi 'ne znam', a ne 'neznamo'.

Citat:

Pa pobogu, open office nema ni copy/paste opciju resenu, a kamoli sta drugo...

Samo jedan smajli od mene -> jer sam bez komentara.
[ axez @ 26.12.2002. 12:02 ] @
Citat:
Predrag Damnjanovic:
Citat:
ventura:
Dilema...

Dali dati 200e za windows + 150e za office, total 350e viska, ili dobiti za dzabe linux koga neznamo da koristimo, i sa kojim je produktivnost ravna nuli..


Ne znam zasto pricas u mnozini?
A sto se tice produktivnosti, meni, kao programeru, produktivnost je 10 puta porasla, bio sam Delphi pacer, sad svakodnevno koristim jos 3 jezika (C++,PHP,Perl) i zaradjujem 5 puta vise.
Ti ako ne znas da ga koristis - kazi 'ne znam', a ne 'neznamo'.




Bravo Pedja
[ Mihailo @ 26.12.2002. 12:10 ] @
Mislim da je stvar prosta - ljudi koirste Windows jer im radi posao, a iz istog razloga koriste i Unix ili Linux. Situacija je takva da danas za većinu poslova (čitaj: workstation/home computer) Windows predstavlja bolje rešenje, kada se svi faktori uzmu u obzir: mogućnosti, komfor, hardver, sigurnost, kvalitet raspoloživih aplikacija, cena i znanje potrebno za korišćenje i održavanje. Da li su unix-like sistemi ispod haube tehnički savršeniji (ako jesu, a teško je uporediti sa Windowsom jer nemamo source ovog drugog) - većinu korisnika ne zanima, niti ih zanima da li je sam sistem besplatan, jer je to relativno mala stavka u ukupnim troškovima. Glupo je da vi pravite računicu šta je bolje rešenje za nekoga jer nije vaša lova u pitanju. BTW, možda neko ima podatke o legalizaciji softvera kod nas? Koliko smo kupili Windosa?
[ ventura @ 26.12.2002. 12:37 ] @
Citat:
Predrag Damnjanovic:
Ne znam zasto pricas u mnozini?
A sto se tice produktivnosti, meni, kao programeru, produktivnost je 10 puta porasla, bio sam Delphi pacer, sad svakodnevno koristim jos 3 jezika (C++,PHP,Perl) i zaradjujem 5 puta vise.
Ti ako ne znas da ga koristis - kazi 'ne znam', a ne 'neznamo'.


Ja pricam sa stanovnistva generalnih korisnika racunara, a ne programera i zaludjenika...


Citat:
Predrag Damnjanovic:
Samo jedan smajli od mene -> :) jer sam bez komentara.


Prica o Jugu i Mercedesu opet... Linux 'ima' 'sve' opcije kao i Windows... Ali to nikako ne znaci da moze da mu parira...


Ljudi, zar je toliko tesko da se priznaju neke cinjenice?
Pa nismo bre mala deca... Ovde vecina ljudi shvata ovo u fazonu "Ako priznam da Linux ne valja za neke stvari, to je kao da sam priznao da sam glup..."

Cemu takav stav? Racunar je alatka koja je napravljena da sluzi ljudima, a ne da upravlja njima...
[ Predrag Damnjanovic @ 26.12.2002. 12:40 ] @
Citat:
Mihailo:
Da li su unix-like sistemi ispod haube tehnički savršeniji...


Oni koji koriste Windows misle da je Linux korisnicima bitno "ono ispod haube".
Meni to nije najbitnije.
Meni je bitan pre svega softver koji postoji pod Linuxom, zatim udobnost, brzina, pa tek na kraju stabilnost (ono ispod haube).
Ja recimo brže posao obavim pod Linux-om nego pod Windows-om.

E sad, caka je u tome što tako nije kod svih, neko brže i udobnije radi pod Windows-om, i ja to razumem.
Ali samo nemojte da nam govorite kako se mi mučimo pod Linux-om, jer je nama ovde udobno, kao vama pod Windowsom.
[ jc denton @ 26.12.2002. 14:42 ] @
A je l' ste se jos i zavalili u taj Linux i pijete 'ladno pivo?

Daj bre, pa 'ajde objasni molim te taj tvoj komfor, jer meni to nikako nije jasno.
[ McKracken @ 26.12.2002. 15:27 ] @
Citat:
jc denton:
A je l' ste se jos i zavalili u taj Linux i pijete 'ladno pivo?

Daj bre, pa 'ajde objasni molim te taj tvoj komfor, jer meni to nikako nije jasno.


Lepo :) meni je dovoljno sto ne mora da se restartuje 7 puta kada promenim podlogu za misa.. Npr. ne mogu da se pomirim sa cinjenicom da u Win-u command prompt nije napredovao za poslednjih 20 godina, a ja ne zelim da kao debil gledam slicice i pokazujem prstom da bih iskopirao fajl.

Poredjenje Yuga i S klase nije bas najsrecnije, adekvatnije win (recimo Daewoo) i Linux (recimo Alfa 33 iz '87)..

Meni samo nije jasno zasto se prepucavati.. Meni je Linux lepsi i brzi. I sve sto radim, u njemu radim brze i lakse. Takodje, ne menjam hardware svaki dan jer na masinama gde je Linux radim posao. Sa druge strane, neki drugi poslovi se mnogo lakse rade na Windozetu, ali ja te poslove ne radim

Batalite prepucavanje... Ne vodi nicemu... Koristi ono sto ti za odredjenu stvar najbolje radi posao i vozi dalje.. Naravno, ovo podrazumeva da imas nesto da radis na racunaru :)

Sto se tice TCO, pogledajte malo po www.theregister.co.uk pricu o prelasku Hotmaila sa BSD/apache na Windoze...

A sada nekoliko aksioma :)

Ko kaze da je GIMP bolji od Photoshopa lupa.
Ko kaze da je IIS bolji od Apache-a lupa.
Ko kaze da Linux nije udoban lupa.
Ko kaze da je Win nestabilan lupa (izuzimam nesrecne pokusaje kao sto su 9x i Me :)
[ Gojko Vujovic @ 26.12.2002. 16:39 ] @
Baš mislim suprotno - da treba praviti što komplikovanije sisteme a ne ove sa point and click administracijom, i treba samo inteligentni i visoko obrazovani ljudi da znaju to da administriraju. Suprotna praksa i dovela je do pada cena administratora i njihovog znanja na tržištu. Što komplikovanije, to bolje, manje običnih ljudi će znati to da podesi i više posla za administratore. Vrlo jednostavna logika. Ne pričam o desktop upotrebi ovih sistema, naravno..

U suštini to je osnovno što zameram windowsu, prelako podešavanje čak i nekih u suštini komplikovanijih stvari.
[ BORG @ 26.12.2002. 17:27 ] @
Deste, L;-]

Za pocetak, jedan URL :

http://srom.zgp.org/

Dalje,

Jel vi ovde govorite da Linux/Unix ne valja(pitam sto se tice server side strane) ? Da je bolji Micro$oft ? - vjerujem da mi niko nece odgovoriti na ovo ...
Ako vjerujete,onda ste u velikoj zabludi L;-]
Pogledajte malo neke survey-e ili sl.

Neko je nabrojao bagove u linuxu .. a sta je service pack onaj u windowsu ?
150 mega bagova ispravljeno u ovom zadnjem L;-]

p.s.

Cuvajte se _virusa_ ovih dana nesto napadaju ... hladno vani. L;-]

Mada ja mislim da je i dalje ne moguce diskutovati na temu Windows vs. Linux.
A pogotovo na ovom forumu.
[ axez @ 26.12.2002. 17:31 ] @
Citat:
ventura:
Prica o Jugu i Mercedesu opet... Linux 'ima' 'sve' opcije kao i Windows... Ali to nikako ne znaci da moze da mu parira...



Opet Jugo i Mercedes, kaži mi onda zašto onda zašto toliko pljuješ po mercedesu (Linux) a dižeš Jugo u nebesa...:))))
[ Dragi Tata @ 26.12.2002. 18:35 ] @
Citat:
Gojko Vujovic:
Baš mislim suprotno - da treba praviti što komplikovanije sisteme a ne ove sa point and click administracijom, i treba samo inteligentni i visoko obrazovani ljudi da znaju to da administriraju. Suprotna praksa i dovela je do pada cena administratora i njihovog znanja na tržištu. Što komplikovanije, to bolje, manje običnih ljudi će znati to da podesi i više posla za administratore. Vrlo jednostavna logika. Ne pričam o desktop upotrebi ovih sistema, naravno..

U suštini to je osnovno što zameram windowsu, prelako podešavanje čak i nekih u suštini komplikovanijih stvari.


E, ovo se zove sukob interesa. Sa tačke gledišta Linux administratora, ti si potpuno u pravu. Ako administriranje postane jednostavno, biće više "dovoljno dobrih" administratora, pašće im cena i postaće lakše zamenljivi. To je loše za administratore, ali dobro za sve ostale, a ako ćemo pošteno i realnije. Da li misliš da je normalno da neki Unix administrator koji je po pravilu jedva završio srednju školu zarađuje 50$ na sat ili više? To je moguće jer je Unix administriranje relativno komplikovano i jer je teško zameniti administratora kad napusti organizaciju.

Sličan odnos imaju neki C i C++ programeri prema alatkama kao što je Visual Basic ili Delphi. Kažu: sad svaki debil može da programira i cena "pravih" programera pada. Jeste, ali je cena "pravih programera" bila prenaduvana.

Microsoft je prvi krenuo da "ugađa" menadžerima i neukim korisnicima, a ne zaljubljenicima u visoke tehnologije - rezultat je očigledan.
[ caiser @ 26.12.2002. 18:59 ] @
Citat:
axez:
Opet Jugo i Mercedes, kaži mi onda zašto onda zašto toliko pljuješ po mercedesu (Linux) a dižeš Jugo u nebesa...:))))


Pa dečko je veliki patriota izgleda. :)
[ B o j a n @ 26.12.2002. 19:03 ] @
Citat:
Dragi Tata:
Citat:
Reljam:
Hteo bih ponovo da postavim ono pitanje o administratorima: da li stvarno mislite da ce administrator nekog veceg sistema biti zamenljiv, da li ce neko morati da mu kopa po skriptama ako ovaj ode, da provaljuje fore i fazone? Mislim da je Bojan gore suvise olako 'dismissovao' ovaj problem. Osim ako mu taj post nije jedan od onih koji su misteriozni nestali sinoc.


Ovo je ključno pitanje na koje još nisam čuo odgovor.


Ovakoc, unix administracija ce jos duuugo vremena ostati ovakva kao sto jeste, i jos duuuuugo vremena ce se ceniti siguran i stalozen sistem administrator koji i dalje pije kafu, zato sto su mu sistemi care-free.

Zasto ?
Pa zbog slobode. Da, da, naime, unix administrator nije ogranicen spregama komercijalnog softvera ako neka firma stavi ogranicenje po konekciji ili takav nekakav idijotizam ( ovo sam video kod MS proizvoda ), i sad on ne moze svoje resurse da uveca, zato sto je program napisan za samo npr, 100 korisnika, a njemu treba da primi na primer 200.
To prosto nema logike.


Sto se tice zamene starih administratora. Prvo, administrator se vrlo retko "zamenjuje", ili ako se zamenjuje, tezi se da to bude sto redje. I jos nesto. U unix svetu postoje standardi ! Svaki unixoid ima svoje korene, i iz tih korena vuce neke osobine koje deli sa drugim sistemima iz svoje klase. Svaki servis na unix-based operativnom sistemu se startuje na vise-manje standardni nacin, kada stari administrator odlazi, red je da poreazgovara sa "naslednikom", i da kaze par osnovnih stvari o nacinu na koji je odrzavao sistem. U tom razgovoru mozete cuti neke kripticne reci kao sto su "chroot", "trusted", "ids", "cron u 5 ujutro", "audit", "scripts", "static", "uml kernel" ....itd. ... Ti pojmovi su azbuka za svakog unix administratora i neko ko bude nastavljao ce moci bez ikakvih problema da nastavi, istina, vreme ce proci dok se ne odomaci, i dok ne upozna ceo dosadasnji sistem, ali hej, funkcionalnost ce i dalje biti tu.

Svako ko je ikad radio u timskom okruzenju, i nekad primao/davao zaduzenja moze da potvrdi da je rad u takvim uslovima prava harmonija. Sto ne bih mogao da potvrdim kad je u pitanju na primer citanje MSDN-a ?
To su jednostavno dva sveta i ne bi trebalo mesati stvari.

Jednostavno neke stvari treba drzati u granicama "normalnog", pa majku mu.

Zato i dalje mislim da ce "vrhunski sistem administrator" i dalje biti na ceni, i uzimati mnogo vise nego 50$ na sat. Jer njegov rad, traje ... i traje ... kao Energizer Bunny (tm). Traljavost i sarlatanstvo je nesto sto niko ne zeli.


Toliko o tome ...
A za copy&paste provalu od ... gore, jos jedan smiley l;)
To me podsetilo na onu reklamu " ...twist here to open ... "

ROFL !
[ Reljam @ 26.12.2002. 19:15 ] @
Citat:
B o j a n:
kada stari administrator odlazi, red je da poreazgovara sa "naslednikom", i da kaze par osnovnih stvari o nacinu na koji je odrzavao sistem. U tom razgovoru mozete cuti neke kripticne reci kao sto su "chroot", "trusted", "ids", "cron u 5 ujutro", "audit", "scripts", "static", "uml kernel"

To nije odgovor na moje pitanje - ja sam upravo pitao sta se desava kada administrator ode. Jednostavno kaze, ja odlazim (nasao sam vise para na mestu B, ne svidja mi se odnos prema zaposlenima ovde, itd) i - ode. Sta cemo onda? Da sve preformatiramo pa ispocetka? Ili da unajmimo konsultante?
[ BORG @ 26.12.2002. 19:24 ] @
Dragi Tata wrote :

"Da li misliš da je normalno da neki Unix administrator koji je po pravilu jedva završio srednju školu zarađuje 50$ na sat ili više?"

A zasto mislis da nije ?
Ocigledno je da se ne razumjes u administraciju zato bolje ne komentarisi o tome pls.

Skola nije mjerilo nikakvo,a pogotovo za posao System Administratora.

Postoje ljudi sa diplomom koji nemaju pojma o administraciji,a ipak kao oni su obrazovani.

Pa znam ja nekoliko ljudi u Banja Luci koji su zavrsili ETF u Banja Luci i kao oni su administratori, a u stvari nemaju pojma ... daj get a life.

Skola ... nije vazan papir,nego znanje koje imas u glavi.

Da ne govorim da dosta ljudih - veoma pametnih ( tipa Ainstain ) su padali u skoli,pa neki je cak nisu ni zavrsili.Pa cak i navedeni gore je pao jednu godinu.

Zakljucak :

Ja mislim da je normalno ako taj isti zna znanje koje je potrebno da radi posao Unix Administratora.
Dragi Tata,zar ti ne mislis ? Jel tebi vaznije da ti covjek pokaze diplomu ili znanje ?

Pozdrav,
Sasa
[ Dragi Tata @ 26.12.2002. 19:26 ] @
Bojane, ti napravi nauku od administriranja. Administriranje treba da bude jednostavno, pa će administratori biti lako zamenljivi, pa će cena da im pada. To se uostalom već i dešava - probaj sad da nađeš posao administratora za 50$ na sat.

Uglavnom, poenta je da organizacija koja upotrebljava MS software često ima manje glavobolja nego ista takva organizacija koja koristi Linux.
[ Dragi Tata @ 26.12.2002. 19:28 ] @
Vidim da se i BORG osetio prozvanim.

Ukratko, administriranje je zanat, a ne nauka (koju matematiku treba da zna administrator) i administratori treba da budu plaćeni na nivou zanatlija, a ne na nivou inženjera. Ako ova činjenica nekog lično pogađa, žao mi je.
[ BORG @ 26.12.2002. 19:43 ] @
Pazi,

Dragi Tata ... da li si ti radio ikad igdje kao Unix Administrator ?
Cisto sumnjam ... ti si programer .. ili grijesim ?

"Uglavnom, poenta je da organizacija koja upotrebljava MS software često ima manje glavobolja nego ista takva organizacija koja koristi Linux."

Manje glavobolja ?
Sa windowsom ?
Mora da se salis.

Sto se tice mog prijasnjeg posta,nisi mi odgovorio ... jel se slazes dole sa mojim tvrdnjama ili ne ?

Administracija je mnogo vise od zanata,a ti Tata ... zivis u gadnoj zabludi ...
[ BORG @ 26.12.2002. 19:49 ] @
Citat:
Dragi Tata:
Bojane, ti napravi nauku od administriranja. Administriranje treba da bude jednostavno, pa će administratori biti lako zamenljivi, pa će cena da im pada. To se uostalom već i dešava - probaj sad da nađeš posao administratora za 50$ na sat.

Uglavnom, poenta je da organizacija koja upotrebljava MS software često ima manje glavobolja nego ista takva organizacija koja koristi Linux.


Jel mislis da se ne moze naci ?
U pravu si ... ne moze na domacim prostorima.

Imas access internet-u ... raspitaj se malo ...
[ caiser @ 26.12.2002. 20:06 ] @
Baš me interesuju vaši komentari na ovo:

http://newsforge.com/newsforge/02/12/04/2346215.shtml?tid=19

http://newsforge.com/article.pl?sid=01/08/10/1441239

[Ovu poruku je menjao caiser dana 26.12.2002. u 22:18 GMT]
[ ventura @ 26.12.2002. 20:14 ] @
Citat:
BORG:

Administracija je mnogo vise od zanata,a ti Tata ... zivis u gadnoj zabludi ...



Ajde ti meni objasni kakav 'Research' radi jedan Unix Administrator, i sta ga to odvaja od recimo, auto mehanicara... Osim sto koristi kompjuter kao alatku za rad?


[ Floyd @ 26.12.2002. 20:56 ] @
Citat:
BORG:
Jel mislis da se ne moze naci ?


Ako može, treba otići kod tog poslodavca, lupiti mu šamarčinu i izderati se
"JEBOTE, pa ti nisi normalan! Plati Windows i zaposli nekog administratora koji će raditi za 0.0000001$ na sat", a on će reći "Pa koja sam ja budala ne mogu da verujem...bacam pare".
[ ventura @ 26.12.2002. 21:06 ] @
Citat:
BORG:


Jel mislis da se ne moze naci ?
U pravu si ... ne moze na domacim prostorima.

Imas access internet-u ... raspitaj se malo ...


Ti stvarno zivis u nekim tripovima?

Pa project manager sa PhD u Microsoftu nema $100,000 godisnju platu, a ne da je ima neki tamo neobrazovani administrator koji ladi muda po ceo dan...
[ BORG @ 26.12.2002. 21:33 ] @
Ne mogu da vjerujem sta citam.

Svaka vam cast ... jedinstveni ste.

Kao sto je Bojan rekao :

"Ovakoc, unix administracija ce jos duuugo vremena ostati ovakva kao sto jeste, i jos duuuuugo vremena ce se ceniti siguran i stalozen sistem administrator koji i dalje pije kafu, zato sto su mu sistemi care-free."

Bojane:
Svaka tebi cast kolega.

Toliko od mene,svaki pokusaj je ovde da se nesto napravi uzaludan ... slobodno ostanite uz svoje tvrdnje ... mozda jednom u buducnosti shvatite neke stvari ... ako prije toga ne eksplodira ono sunce u drugom postu sto je Gojko postovao. L;-]
Da se unix administracija moze porediti sa auto mehanicarom sigurno se ne bi placalo Sr. Unix Administratoru 120.000 K godisnje, A Jr. Unix Administratoru oko 80.000 K.

I pliz, odgovorite na caiser-ov post.

Bye.
[ Floyd @ 26.12.2002. 21:45 ] @
Citat:
BORG:
Da se unix administracija moze porediti sa auto mehanicarom sigurno se ne bi placalo Sr. Unix Administratoru 120.000 K godisnje, A Jr. Unix Administratoru oko 80.000 K.


Kažem ja...šamarčina.
Inače BORG, čak se hirurg može uporediti sa auto-mehaničarem. Auto-mehaničar "administrira" automobile, hirurg ljude, a Unix Administrator unixe.
[ Floyd @ 26.12.2002. 21:47 ] @
Citat:
BORG:
... mozda jednom u buducnosti shvatite neke stvari ...


Izvini tata, pokušaćemo.
[ BORG @ 26.12.2002. 21:54 ] @
Citat:
Floyd:
Citat:
BORG:
Da se unix administracija moze porediti sa auto mehanicarom sigurno se ne bi placalo Sr. Unix Administratoru 120.000 K godisnje, A Jr. Unix Administratoru oko 80.000 K.


Kažem ja...šamarčina. :)
Inače BORG, čak se hirurg može uporediti sa auto-mehaničarem. Auto-mehaničar "administrira" automobile, hirurg ljude, a Unix Administrator unixe.


Pa onda treba dati hirurgu pola dolara na sat platu.

[ Floyd @ 26.12.2002. 22:16 ] @
BORG, administracija je zanatski posao, ali je dobro plaćen zato što taj posao ipak nosi neku odgovornost, kao i hirurgija, s tim da je hirurgija nosi sa sobom još više odgovornosti.
Upravo zbog te odgovornosti su to jako plaćeni poslovi, ne zato što nisu zanatski.
Nema ništa loše u tome što je administracija zanatski posao.
To je bila poenta čitave priče.
[ caiser @ 26.12.2002. 22:19 ] @
Citat:
ventura:
Pa project manager sa PhD u Microsoftu nema $100,000 godisnju platu, a ne da je ima neki tamo neobrazovani administrator koji ladi muda po ceo dan...


Zanimljivo. A to ti je "Microsoft project menager sa PhD" rekao?
[ ventura @ 26.12.2002. 22:25 ] @
Citat:
BORG:
Da se unix administracija moze porediti sa auto mehanicarom sigurno se ne bi placalo Sr. Unix Administratoru 120.000 K godisnje, A Jr. Unix Administratoru oko 80.000 K.



Aman bre ljudi.

Pa KO placa te pare za administraciju, KO?

Znate li vi kojima se ciframa ovde frljate?

[ ventura @ 26.12.2002. 22:29 ] @
Vise necu da ucestvujem u ovoj diskusiji bez poente pokusavajuci da objasnim neke stvari ljudima koji ocigledno zive u iluzijama.

Ne znam samo u cemu je svrha da ja, Dragi Tata i jos par ljudi pricamo ovde o real-life kad najbucniji ovde jos uvek zive sa mamom i tatom i jos uvek dinar jedan nisu zaradili sami...
[ caiser @ 26.12.2002. 22:41 ] @
Citat:
ventura:
Ne znam samo u cemu je svrha da ja, Dragi Tata i jos par ljudi pricamo ovde o real-life kad najbucniji ovde jos uvek zive sa mamom i tatom i jos uvek dinar jedan nisu zaradili sami...


Samo za tvoju informaciju, ne živim sa mamom i tatom, već samo sa mamom. :P
A od para koje sam sam zaradio kupio sam 2 računara i za Novu Godinu častiću sebe sa još jednim, zajedno sa switch-om.
[ BORG @ 26.12.2002. 22:44 ] @
Ventura wrote :

"Aman bre ljudi.

Pa KO placa te pare za administraciju, KO?

Znate li vi kojima se ciframa ovde frljate?"

Pazi,$50 na sat plata : - uzecemo da je 8 sati radni dan jedan.

Pazi,
50*8
400
400*31
12400
12400*12
148800

Eto ti plate jednog Sr. Unix Administratora.

"Ne znam samo u cemu je svrha da ja, Dragi Tata i jos par ljudi pricamo ovde o real-life kad najbucniji ovde jos uvek zive sa mamom i tatom i jos uvek dinar jedan nisu zaradili sami..."

Ako mislis na mene,ja vec godinu dana zaradjujem za sebe i svoje roditelje tom "System Administracijom".

Takodje se povlacim iz ove diskusije.
[ B o j a n @ 26.12.2002. 23:02 ] @
Citat:
ventura:
Aman bre ljudi.
Pa KO placa te pare za administraciju, KO?
Znate li vi kojima se ciframa ovde frljate?

Nadjoh jedan sajt koji se bavi samo time:
www.justunixjobs.com

Evo par random ponuda:

75$/h
65000$/year
100000$/year

Toliko o tome ...


[ Noe @ 26.12.2002. 23:04 ] @
Navescu primer jednog mog drugara koji sada radi kao programer u Kandadi, i pre 5-6 godina takodje rado ucestvovao u ovakvim raspravama samo sto je tada bilo WIN <->OS2. Naravno bio zagovornik OS2. Nakon dve godine rada u Kanadi (c/c++ programer) pitam ja njega sta ima novo tamo sta se najvise koristi za razvoj itd.. a on meni savetuje ..vidi najbolje vam je da aplikacije (radilo se o domacem poslovnom software-u) radite u recimo VisualBasic-u.To je jednostavno da se odradi i to ce biti najproduktivnije , pa tu je podrska itd..itd.. Samo sto nisam pao na teme. Od onakvog zagovornika OS2 - pa MS VISUAL ...

Bio je mlad idealista buntovnik... e onda usao u veliku ozbiljnu firmu pa valjda ozbiljno i razmislja..:)

pozdrav

e da a za ove cene rada ja koliko vidim u naslovu stoji linux ili windows a ne unix ili windows. Bez obzira na slícnosti ne smemo zanemariti i razlike :)

[Ovu poruku je menjao Noe dana 27.12.2002. u 01:08 GMT]
[ B o j a n @ 26.12.2002. 23:05 ] @
Citat:
Reljam:
To nije odgovor na moje pitanje - ja sam upravo pitao sta se desava kada administrator ode. Jednostavno kaze, ja odlazim (nasao sam vise para na mestu B, ne svidja mi se odnos prema zaposlenima ovde, itd) i - ode. Sta cemo onda? Da sve preformatiramo pa ispocetka? Ili da unajmimo konsultante?


Okej, da skratim.
Ne desava se nista posebno, otvori se konkurs za novo radno mesto, i gleda se da se unajmi covek koji je barem onako dobar kao prethodnik, zato sto nece imati nikakvih problema da nastavi posao.

Ili se mozda varam ?
Oh, kako bih voleo da me neko demantuje.
[ torbica @ 26.12.2002. 23:10 ] @
ovaj Yu internet bi bio jos jadniji da nije bilo administratora "zanatlija".
Za mene oni nisu bre majstori vec carobnjaci, uspevali su da pomucu stapa i kanapa osposobe sisteme :) i te kako i istrazuju i prate literaturu. Da ne kazem da vecina njih i codira...
[ B o j a n @ 26.12.2002. 23:16 ] @
Citat:
Dragi Tata:
Ukratko, administriranje je zanat, a ne nauka (koju matematiku treba da zna administrator) i administratori treba da budu plaćeni na nivou zanatlija, a ne na nivou inženjera. Ako ova činjenica nekog lično pogađa, žao mi je.

Hehe, cale, reci mi nesto sto nisam znao l;)
I ne, ne pogadja me nimalo, cak naprotiv, volim straightforward stvari. Imam kreativnosti koliko i dzak kupusa. Mozda sam i zbog toga unix freak ?

btw, ove gornje cene su ponude firmi iz USA. Tako da je to zaista "trzisna cena" rada ( kako mrzim ovaj deo ).

I da, nemojte da pomislite da ako neko dobija 75$/h ima godisnje 220 000 godisnje, ili nesto slicno ( basnoslovno ). To je cena na sat i ne radi se full time.

I da, i da, jos jos nesto ... postoji i www.justwindowsjobs.com, koji isto tako nije lose kotiran "ciframa".
Tako da nema govora i potcenjenjivanju system menadzmenta.



[Ovu poruku je menjao B o j a n dana 27.12.2002. u 01:30 GMT]
[ caboom @ 26.12.2002. 23:30 ] @
ovo je veoma neobican niz postova... naime, mislim da se pominju neke krajnje nebitne stvari. elem, pre svega, ima posla za obe strane, ma sta to znacilo i visina plate pre svega zavisi od iskustva i znanja, mislim da je izrazito debilno praviti generalizaciju da je jedna strana (opet, sta god ona bila) bolje placena od druge.
moje misljenje je da je NT prilicno los izbor za servere, osim ako problem/zahtev bas ne nalaze tu platformu, a isto tako smatram i da je *nix prilican shit za desktop platformu, ne bih radio poredjenje u klasi workstation-a, jer mislim da su oba na svoj nacin dobri.
sto se *nix sveta tice, mislim da se mesaju pojmovi system admina, network admina i network engineera... naime ovi poslednji umeju biti placeni i vise od gore-pomenutih 220000$, posto njihovo znanje ukljucuje mnogo siri obim od obicne *nix administracije i svakako nema veze sa podesavanjem lucent modema i podesavanjem zvucne karte pod linux-om, prosto bi bilo fino da ljudi vise shvate da se upotrebljivost operativnih sistema u okvirima u kojima se *nix "naplacuje" nema apsolutno nikakve veze sa tim (osim u nekim veoma specificnim slucajevima).
treba imati u vidu da postoje i enterprise unix resenja (sun je jos uvek ziv i zdrav) i za sada su nezamenjiva, linux i jednim delom FreeBSD pokrivaju mid-range trziste na koje i microsoft pokusava ozbiljnije da udje i drzi jedan solidan deo trzista. raspisi, saberi, zakljuci ima posla za sve i da svima dobro ide, samo treba raditi.
[ Reljam @ 26.12.2002. 23:39 ] @
Ovo postaje malo smesno. Da li se secate kako je pocela ova diskusija? Sa onim TCO PDFovima? E u njima lepo pise koliko sta kosta:

Senior Linux Systems Admin = $60,000 / year
Mid level SA = $36,000 / year
junior ne pise koliko je

Dobro ajmo sada, ili je Linux dzabe i radna snaga je dzabe, pa je TCO manji, ili je Linux dzabe ali je radna snaga basnoslovno skupa $150,000/godisnje (ili sa cim se vec ovde gadjate) - ali onda je Windows jeftiniji (manji TCO). Ups!

Ne moze i jare i pare. Ne moze TCO da bude mali, a da administratori budu milioneri. Dakle, koje cete, a ili b? :D
[ Dragi Tata @ 27.12.2002. 00:25 ] @
Da skratim priču:

1) Windows administratori imaju manju platu od Linux administratora.

2) Windows administratora je lakše zameniti nego Linux administratora.

Po meni, to su dva jaka razloga da se koristi Windows kao server. O desktopu ne treba ni trošiti reči.

[ Gojko Vujovic @ 27.12.2002. 00:34 ] @
I vi dopuštate da vas jedan strani plaćenik iz fabrike nesigurnih sistema "pali"..

ccc :)))
[ jc denton @ 27.12.2002. 11:47 ] @
A ko mu je taj "jedan strani plaćenik iz fabrike nesigurnih sistema" ?
[ B o j a n @ 27.12.2002. 13:00 ] @
Citat:
Dragi Tata:
1) Windows administratori imaju manju platu od Linux administratora.

2) Windows administratora je lakše zameniti nego Linux administratora.

Po meni, to su dva jaka razloga da se koristi Windows kao server.


L;)
Uz sva ona ogranicenja po konekciji, uz sav onaj skupi tech. support, uz sva ona ogranicenja po broju korisnika, uz sva ona ogranicenja po mestu sedenja, ogranicenja po broju procesora, monitora, Da ne pricamo ako U NAJGOREM slucaju se administrator odluci na prosirenje kapaciteta i obaveznu kupovinu neke mega-ultra enterprise licence sa 5-6 cifri.

Cale, uz duzno postovanje ali mislim da si zreo za lekara. Tebi je moc rasudjivanja skroz degenerisala od tog silnog konzumiranja Microsoft proizvoda.


A da je Windows administratora lakse zameniti nego Unix administratora, to je tacno, zato sto windows administrator i nema mnogo funkcija, sve sto moze da radi jeste da prati kada ce novi SP da izadje, i da blagovremeno reaguje primenjivanjem istog. Tu dolazimo do onog cuvenog open source vs. closed one.

I ja jos uvek nisam razumeo kako mozes uz svu tu sputanost i ogranicenost da budes najflexibilniji, najprilagodljiviji, najstabilniji, najfunkcionalniji i sta ja znam koje jos superlative nisam procitao kad vidim kutijicu Microsoft proizvoda. Ovo ne govorim sa korisnicke strane, vec iz ugla sistem administratora.

A da ces biti enterprise uz "Microsoft solutions" to je sigurno.

Reljam, puno pozdrava za ekipicu iz Redmona, keep up the good work.

[ Dragi Tata @ 27.12.2002. 17:29 ] @
Citat:
B o j a n:

Cale, uz duzno postovanje ali mislim da si zreo za lekara. Tebi je moc rasudjivanja skroz degenerisala od tog silnog konzumiranja Microsoft proizvoda.



Bojane, uz dužno poštovanje, mislim da si zreo za batinu, mada je verovatno već kasno. Ako si već izgubio argumente, možeš da sačuvaš malo vaspitanja i civilizovan ton diskusije. Namerno neću da brišem ovaj post, ali sa tobom nemam više šta da razgovaram.
[ bOkIcA @ 27.12.2002. 18:24 ] @
Mnogo ste se udaljili od teme ;-)

Ajde da ostanemo na tome da niti jedan od ova dva OS-a nije dovoljno dobar.
[ Miško Stefanović @ 27.12.2002. 20:36 ] @
BRAVO "DRAGI TATA"

Potpuno se slažem sa tobom. Neki ljudi ipak kao dokaz svoje pameti treba i da ponešto konstruktivno ili korektno savedovanvo prilože na ovom sajtu, sem pljuvanja i konstatacija. Neki komentari su me toliko iznarvirali da sam skoro odlučio da više nikad ne posetim ovaj sajt. Ipak gledajući prosek mislim da treba nekim ljudima pomoći pa makar i čisto da im se opiše kako se čovek osećao kad naleti na u tom trenutku na za njega nerešiv problem.

Jasno je šta hoću da kažem. Ako ne želiš da pomogneš nemoj da se javljaš, kao prvo nemaš pojma koliko ko ima godina pa samim tim ni ideju da li treba bar nešto da poštuješ. Drugo, takođe nemaš pojma šta je neki čovek do sada uradio u ovoj mučenoj zemlji da bi tebi omogućio da se danas kurčiš. Sarkazam i 10x bolje, meni radi... ne znače ništa ako nema obrazloženja žašto i kako. Prateći ovaj sajt vidim da su sarkastični ljudi pre svega nepismeni a takođe vidim i da nemaju pojma o UNICODE. Ako ti je ideja da treba da se pročitaju i gluposti koje koga onda u redu, nemoj da brišeš, ali...

Uzgred, nisam imao nameru da ikad više napišem bilo šta na ovom mestu ali ipak i ja sam ljudsko biće. Savet, bez obzira na cenu administracije je: ONI koji dobro plaćaju administratore da bi ga uopšte uposlili traže dva uslova:

minimun 6 ili 7 stepen stručnosti verifikovan u obliku diplome dotične institucije i broj godina. Razlog je jasan više se isplati kursevima obučiti mlade školovane ljude nego verovati na reč neškolovanim ljudima.

Sigurno neću odgovoriti ni na koji citat mojih reči ili prozivanje, samo ću reći parafrazu legende ETF Beograd Mike Ranojevića (Mika elektrika) "Kolege bez obzira da li pogrešili principijelno ili računski MAŠINA GORI"

Najsavršenija stvar nije najkoplikovanija već najprostija. Može i ovako "Savršenstvo je u jednostavnosti"

Ozbiljnost ovoga što sam napisao ću ilustrovati jednim banalnim pitanjem:

Kada je akumulator teži pun ili prazanan el. energijom I ZAŠTO". Naročito ZAŠTO, to je bilo ozbiljno ispitno pitanje od koga mi je zavisilo upisivanje godine. Da vas vidim majstori i sarkastičari!

Poštovnje "DRAGI TATA" kontekst je opšti ali nisam mogao drugačije jer me i Yugo I Benz iznereviraše.

Pozdrav.



[ -zombie- @ 28.12.2002. 06:20 ] @
ne znam zasto ljudi uopste imaju potrebu da na ovakvim temama "ubedjuju" druge da je zanjih (za te druge) bolje ovo ili ono. ili josh bolje, da jedni ubedjuju druge da je za trece (za prosecne korisnike, za administratore, za servere) bolje jedno ili drugo.

mislim da su jedina dva "normalna" posta bila od pedje i tate. prvi je bio win programer, presao na linux, i sad se bolje oseca. drugi je "probao" linux, i ne svidja mu se, tj. i nece vise da ga koristi. sve ostalo receno je "simptomaticno".


recimo:

Citat:
Ivand:
od nove godine firme koje prodaju racunare nece smeti da instaliraju piratski software na njih
stavite se u poziciju kupca
da li ce te dati 200 e za neki windows + 150 e za Office + 1500 e za photoshop + 500 e za corel
ili ce te mozda uzeti LINUX 0 e uz koji dobijete OpenOffice 0 e , GIMP 0 e . i jos 2000 aplikacije koje dobijete uz instalaciju nekog linux paketa

sta vas briga kako se konfigurise ovo ili ono to nije vasa briga , da li ce serviser utrositi 2 ili 200 sati za instalaciju sta se to vas tice
vi dobijate gotov UPOTREBLJIV i za 2000 e jefitiniji racunar , mislim da je racunica vrlo jasna !


pa, ako nekoj firmi treba da plati nekoga da 200 sati instalira linux, onda im se definitivno vise isplati da o svom trosku (kao poklon korisniku) plate windows i instaliraju mu ga za 2h. ( $70 * 200h = puno-monogo ;)

ili na drugoj strani:

venturu neci ni da komentarisem, ali recimo dragi tata, koji (iako sam ga malopre pohvalio ;) kaze da ga je samo briga da li se za server, lakse odrzava i lakse zamenjuje administrator. ako su to jedina "pitanja" koja ti razmatrash kada se opredeljujesh za platformu, onda tu nesto nije u redu.

ako cak i zanemarim druga pitanja, i usredsredim se na "kol'ko... kol'ko para" aspekt (valjda cilj cele diskusije) onda u tvojoj listi fali josh dosta stavki koje uticu na TOC sistema. (opet, ja ne kazem da je bolji win ili nix, vec samo da su ti argumenti nepotpuni).


ja sam recimo "previse kasno" saznao za linux, pa se nikad nisam skroz "prebacio". iako se prilicno snalazim na njemu, i dalje sam vise produktivan na win.

sa druge strane, ako ikada budem bio odgovoran da projektujem (iliti odlucujem o platformi za) sajt sa 100k+ pageView-a dnevno, onda cu se najvervatnije opredeliti za tu svrhu najbolje (uzimajuci sve faktore, pa i costEffectivness) resenje, najverovatnije freeBSD, php i mySQL...


moja poJenta je da sve zavisi od konkretne situacije i ukusa. situacije ne treba generalizovati, a o ukusima ionako ne vredi...
[ broker @ 28.12.2002. 09:03 ] @
Citat:
Gojko Vujovic:
Baš mislim suprotno - da treba praviti što komplikovanije sisteme a ne ove sa point and click administracijom, i treba samo inteligentni i visoko obrazovani ljudi da znaju to da administriraju. Suprotna praksa i dovela je do pada cena administratora i njihovog znanja na tržištu. Što komplikovanije, to bolje, manje običnih ljudi će znati to da podesi i više posla za administratore. Vrlo jednostavna logika. Ne pričam o desktop upotrebi ovih sistema, naravno..


Jedna je stvar administracija velikih računarskih sistema. Tu se podrazumeva da je potrebno veliko znanje i iskustvo. Ali kad se radi o Desktop računaru. Taj bi morao da bude vrlo otporan na svo maltretiranje uključujući i isključenje bez prethodnog obaranja sistema...

A ovde je cela priča upravo o desktop računarima...

Gojko gledaj to i ovako: da je adminstracija tako komplikovana kao što ti želiš da bude ti onda ne bi mogao da postigneš da održavaš ovaj forum, da pišeš članke, praviš sajtove, razvijaš wireless mrežu, i uz to pomalo i živiš.
[ broker @ 28.12.2002. 09:13 ] @
Mogu samo da zaključim da, s obzirom na gornje frljanje ciframa, držati unix kao platofrmu uopšte nije jeftino... čak se čini da je mnogostruko skuplje nego raditi posao na Windows platformi, koja je lakša za održavanje, funkcionalnija i komfornija za krajnje korisnike i uz to svi ozbiljni programi su pravljeni za nju...
[ jc denton @ 28.12.2002. 10:35 ] @
zombie / DDG,
odrzavanje servera i celokupnog sitema je jedna od najbitnijih stavki. I Win i Linux imaju dovoljno jakih argumenata da budu igraci, ali ono sto najvise utice na "ukupnu cenu posedovanja" (TCO, mozda nisam bas najsrecnije preveo ovo) izabranog sistema, je bas to o cemu Reljam i Dragi Tata pricaju.
Mozda izbor zavisi od trenutne situacije, ali to sto picas o ukusu nema veze sa TCO, ili bar ne utice dovoljno bitno.


Skrenuo bih paznju ostalima da je Amidar lepo na pocetku naveo : "ukoliko radite u jednoj od onih klasicnih srpskih firmi koja mora navrat-nanos da prede na 'nešto' legalno".
Nemojmo onda da pricamo mnogo situaciji u inostranstvu, nego o situaciji kod nas, gde Linux pokriva veoma mali deo kompjuterskog trzista, pa i strucnjaka za odrzavanje ovog sistema ima veoma malo, koji sebi daju za pravo da oderu klijenta (neosnovano, ali srbin je to). I sta onda? Opet se vracamo na ono sto Relja i D.T. rekose - odrzavanje i zamena administratora (sto je u neku ruku vrsta odrzavanja). Linux je stvarno jeftin, pa je logicno da ove dve stavke najvise uticu na TCO, mada bi trebalo da se navede da obuka korisnika u sistemu moze solidno da utice na TCO. Kako je u nasim firmama veoma malo ljudi koji su ikad u zivotu videli Linux, obuka bi bila obavezna.

Citat:

Miško Stefanovic
..Neki komentari su me toliko iznarvirali da sam skoro odlucio da više nikad ne posetim ovaj sajt..

Vidim da ste nov korisnik ovog foruma. Ne uzbudjujte se preterano oko izleta pojedinih korisnika, i na osnovu toga ne osudjujte ovaj forum. Moderatori postoje, pa ako vam se ponasanje nekog korisnika ne svidja ili vas nesto u postovima doticnog vredja, obratite se nekom od moderatora i problem ce biti resen, nadam se.

I na kraju, jeste ovo forum Advocacy - mozete da pljujete po Win-u i Linux-u koliko vam volja, argumentovano ili ne. To govori o vasem poznavanju jednog ili drugog sitema ili vasoj obavestenosti. Licni izbor.
ALI, postovi koji vredjaju ostale clanove ce biti obrisani momentalno, od sada pa na dalje.
[ Časlav Ilić @ 28.12.2002. 12:23 ] @
Baš ste zapeli sa troškovima, mrežama i administriranjem; evo mog iskustva, sa desktop stanovišta.

Linuks (Mandrejk 8.2) sam prvi put instalirao negde krajem jula, i to ne baš iz sopstvene radoznalosti, već je postao neophodan (ako nekog interesuje, mogu da napišem i zašto).

Bavio sam se Linuksom intenzivno, satima svakodnevno: problem - dokumentacija (Gugl) - rešenje. Kao dete u prodavnici igračaka, isprobavao sam i čitao sve i svašta (ja inače volim da čitam dokumentaciju) i počeo da dobijam svakakve ideje: želja - dokumentacija (Gugl) - ostvarenje :)

Pošto sam iskusio tu poplavu kreativnosti, posle dve nedelje odlučio sam da se preselim na Linuks. Ukratko, mislim da svako ko ima vremena treba bar da proba Linuks, možda se iznenadi.

Neću da kažem da Vindous leti sa mog kompjutera. Čak i ne računajući neke probleme (nedostatak piratskog softvera za Linuks), Vindous ipak ostaje, sigurno je da ću ga pre ili kasnije i legalizovati. Ipak se sav hardver prvo pravi da radi pod njim, a tu su i igre...

Majkrosoft Ofis je već druga priča, njega nemam instaliranog već preko godinu dana, i pre Linuksa.
[ Predrag Damnjanovic @ 28.12.2002. 12:47 ] @
Ne samo da se slazem sa Bojanom, nego imam i nesto da dodam.
Tata rece :
"Po meni, to su dva jaka razloga da se koristi Windows kao server. O desktopu ne treba ni trošiti reci."

Ne bih se slozio za desktop.
Pre bih rekao da ne treba trositi reci oko server resenja, jer Windows tu nema stvarno sta da trazi (mozda ce ovo nekoga da zaboli, ali istina je ponekad ruzna).

Windows je od pocetka pravljen kao desktop os, i tamo neki 'win2000 serveri' su samo uzaludni pokusaji da se od magarca napravi konj.
Stabilnost vise manje, glavna kocnica su skupe licence, koje te ogranicavaju u svakom pogledu:
a) ogranicenje licence po broj procesora/konekcija
b) zatvorenost sistema (pa nikakva izmena nije moguca)
c) ocajan security (primer IIS, svake nedelje izdaju zakrpe)
d) hardverska zahtevnost (vise/manje, ali je i to ponekad bitno, kao kod ES-a)
e) pa tek na kraju stabilnost (koja takodje nije bas na zavidnom nivou)


I sad ti kazes:
"Po meni, to su dva jaka razloga da se koristi Windows kao server."

Pa, mislim, Bojan ima stvarno prava da te pita "da li se salis" !

Reljam, sto se tice cena, sve zavisi sta hoces:
===================
1) desktop resenje (i za kancelarije)
a) Windows : 100+ eura (znaci goli windows), a tu jos ide baren MS Office (naglasavam 'barem'), pa ti po kompjuteru izadje oko 300 eura (barem) puta broj racunara u firmi.
b) Linux/*BSD : (pun sa progamima) je 0 eura. Imas lepo i OpenOffice, i GIMP moze (uz malo upoznavanja) da ti lepo zameni Photoshop, i Mozillu (koja ima solidan HTML editor), i jos mnostvo softvera koji lepo mogu da se koriste.

2) server resenje:
a1) Windows: ako nisi toliko okupiran poslom - pljunuces barem 500 eura za licence, i sam ces da administriras
b1) Linux/*BSD : ako nisi toliko okupiran poslom - mozes sve sam da administriras = 0 eura
a2) Windows: ako si biznismen, a ne znas ili nemas vreme za administraciju - pljunuces barem 500 eura za licence, plus za administratora svaki mesec.
b2) Linux/*BSD : ako si biznismen, a ne znas ili nemas vreme za administraciju, a hoces ozbiljan server - epa moraces da platis UNIX administratora malo vise nego sto bi platio Wintendo administratora.
====================

Dakle, sto se tice desktop resenja, priznajem, ono kod linuxa nije toliko razvijeno (ali nije ni za bacanje, kao sto kaze Ventura), ali je zato besplatno.
Windowsovo desktop resenje jeste kompletno, ali brate, recimo da ti treba i office, i corel, i adoba, i dreamweaver, ili recimo delphi/ms_visual_studio, pa bez 2000 eura po kompjuteru nece prodjes (ako ti treba za firmu sa vise racunara).
I tolku lovu puknes, a sve moze mnogo jeftinije.
Ono, moram priznati da ima dosta ljudi koji ce izabrati ipak windows, recimo zato sto im program za knjigovodjstvo radi pod windowsom.
Ali, tamo gde opensource softver moze odlicno da zameni komercijalni - zdrav razum bi izabrao naravno opensource - em stedi pare, em nije ogranicen licencama, em softver radi odlicno.
I slazem se sa Tatom, "ovde vise ni ne treba trositi reci" :)

Sto se tice servera, ako biras windows, pucas lovu kako god okrenes dupe :)
Ako sam administriras Windows - mora platis softver, i to debelo (da ne pominjem sada ovde ogranicenja licence).
Ako sam adnmnistriras Linux (kao Gojko) - prosao si potpuno besplatno, i plus imas bolji softver (za server) od MS-ovog.

E sada, ako placas admina, u startu ne pucas lovu, ali ***i ga, ako je plata UNIX administratora veca - onda ces recimo posle 2 godine verovatno da potrosis vise novca nego da si birao MS resenje.
Zapravo, sve zavisi koliku platu trazi admin, sta ako se dogovorite za platu istu kakvu imaju MS administratori?
Onda si prosao jeftinije.
ALI, jedno ostaje : kvalitetan, besplatan i otvoreni softver, za razliku od MS-ovog koji je manje kvalitetniji, skup i zatvoren !
[ B o j a n @ 28.12.2002. 13:06 ] @
Meni je stvarno zao sto su se neki nasli uvredjeni mojom konstatacijom da losa dedukcija znaci da nesto nije u redu sa rasudjivanjem.
Jos pretnje .... ajoj, pa nismo valjda dotle stigli ( DT ?? ).

Naime, sto se tice da GIMP moze da zameni Adobe Photoshop, tu moram da iznesem iskustva da kada sam seo "profesionalca" koji godinama radi u photoshop-u, da se samo blago nasmejao i rekao, da je ovo ravno photoshop-u 2.0, ili tako neka beda. Dakle *nix desktop kao radna stanica za dizajn, ili manipulaciju sa grafikom je prosto, za sad nerelana.

Potpuno funkcinalno *nix desktop resenje je za sturu office upotrebu ( rang sekretarice, ili nesto slicno ).

btw, TACNE OEM cene, a ne gornje "nagadjanje", koje su dostupne za bedna pravna lica mozete videti kod zvanicnih zastupnika:
CET
BSP
.....

[ Mihailo @ 28.12.2002. 13:41 ] @
Dakle ovde stvarno ima nerazumnih ljudi. Cena operativng sistema je samo jedna (manja) stavka u TCO.

TCO:
(uzmimo primer osrednje firme koja ima custom softver)

1. osnovna cena hardver
2. osnovna cena softver (radne stanice, serveri)
3. instalacija i povezivanje (planiranje, realizacija, testiranje)
4. razvoj softvera, baze, implementacija, održavanje, unapređivanje
5. administracija i tehnička podrška
6. obučavanje radnika
7. upgrade softvera
8. upgrade hardvera

E sad možemo da pričamo gde koje rešenje ima prednost. Ako kotistimo Windows smanjujemo troškove kod 3), 4), 5), 6).

Ako koristimo Linux (ne enterprise Unix rešenja!), možemo da smanjimo trškove kod 2) i delimično pod 1) i 8). Što se tiče 7) opet Windows ima prednost - nove verzije se dobijaju od Microsofta i upgrade je jednostavan.
[ xenox @ 28.12.2002. 14:38 ] @
Dok nam nije dosao cika Bili i ostala "daj pare" gospoda, koristio sam Microsoft, sa manjim izletima ka Linux-u...
E, sad, kad je vec dranje pocelo, mislim da je najbolje kombinovati, bar sto se servera tice. Buduci da su serveri kod nas vecinom File/Print serveri tu se pozdravimo sa Windozama i pristedimo pare i zezanje oko licenci i stavi se Linux sa sambicom...
Tamo gde su vec odradjene aplikacije na nekom SQL serveru - tu se nastavlja sa Windozom. BTW - Iz PRINSE firme su lepo uocili da je bolje uzeti Smalll Business Server nego Windows server+SQL... Dodje malo jeftinije, a dobije se i ISA...

P.S. - Sve je ok dok se ne pojavi neki zabludeli MCSE, MCxx koji vidi samo kroz windoze... tad pocinju glavobolje...

Heil (MS)DOS :))

[ broker @ 28.12.2002. 16:31 ] @
Peco, nisam od tebe očekivao baš ovakvu neobjektivnost. Porediš najskupljuju moguću Windows varijantu sa najjefitijom mogućom Linux varijantom. To nije u redu.

Gledaj to ovako, ako koristiš Windows, moraš da platiš samo njega. Sve ostalo možeš da nađeš besplatno. Prvo open office umesto MS Office-a, dalje, uz sam Windows dobijaš Internet Explorer i Outlook Express, koji, ma koliko ih mi ne oleli, jesu dobri programi i jesu referenca za sve ostale programe tog tipa (naravno, mogu se zameniti Mozzilom, koja takođe postoji i za Windows). Za sve ostalo što radiš na računaru bez problem ćeš naći freeware koji će da radi posao, naravno ne kao komercijalni softver ali svakako bar na nivou odgovarajućih free programa pod Linux-om. Da ne govorimo o tome da uz svaki hardver dobijaš drajvere i najosnovnije aplikacije koje ga koriste i to besplatno. Plus na sve to je što firma može da koristi neku specijalnu poslovnu aplikaciju, najčešće knjigovodstvo ili tako nešto, jer takve aplikacije, bar kod nas, skro sve su razvijene da rade na DOS ili Windows platformi.

I tako, kad se sabere, najjeftiniji Windows košta 80 USD, najjeftinija LInux distribucvija koji može po lakoći instalacije i korišćenja da se poredi sa Windows'om je oko 89 USD a sve ostalo može na oba OS-a da bude besplatno.


A sad da okrenemo na tvoju drugu kombinaciju. Ti dakle tvrdiš da softver za računar potreban web dizajneru, računajući i PhotoSHop i Macromedia Studi o ostalo mor ad akošta oko 200 EUR. Ne sporim, to je otprilike ta cifra.

A koliko će da takvo okruženje košta istog web dizajnera pod Linux'om. Ništa? Složiću se uz dve pretpostavke: prvu, da odgovarajući softver ne postoji pa naravno ništa i ne košta i drugu, da web dizajneri koji koriste Linux obično koriste upravo PhotoShop, Macromediu i ostalo samo po emulacijom na Linuxu pa smatraju da njih niko neće uhvatiti da to koriste te da su sigurni i ne moraju da plate softver. Ako hoceš da ustvrdiš da je drugačije, onda mi samo objasni kako to web dizajneri koji prave Flash animacije to rade pod Linux-om?

Naravno, nećemo pričati o tome da postoje aplikacije pod Linuxom koje imaju istu namenu. Pričamo o apliakcijama koje imaju i situ funkcionalnost. DAkle GIMP ne može da zameni PhotoShop a za DreamWeaver i nema nekog konkurenta kao zamena. Naravno, na Linuxu postoje programi u kojima se može raditi WEB i koji jesu besplatni, ali zar ne misliš da slični takvi programi ne postoje i pod Windows-om? Ja sam ih probao nekoliko, čak odličnih programa, koji su samo imali taj baksuz da je kod nas i DreamWeaver bio besplatan a s njim u toj cenovnoj klasi ne mogu da se mere.

Hoćemo li da pređemo na programiranje? Uzeo si za primere Delphi i Visual Studio. Da li pod Linuxom postoji ijedno programersko okruženje koje s njima može da se meri? Kylix ne računamo, pošto je to Delphi i toliko i košta.

U nekoj od prethodnih poruka si se dičio kako si na Linuxu počeo da koristiš ne znam koliko programskih jezika i ne znam koliko uvećao svoje prihode programiranjem. Nije ti palo na pamet da za sve te jezike uopšte nisi morao da menjaš platformu? Sve to što ti koristiš radi i pod Windowsom i takođe je besplatno.

Ovo ti govorim sa stanovišta čovek akoji se bavi vrlo sličnim ako ne i istim poslom kao i ti, s jedinom razlikom što ja koristim windows platformu. Koristim maltene iste programske jezike, i moji proizvodi rade u istom okruženju kao i tvoji. A budi siguran kad bih bio prinuđen da se preselim na Linux, ne bih bio ograničen ničim osim slabim komforom samog korisničkog okruženja. Meni je taj komfor bitan i to bi mi uvek smetalo ali me ne bih sprečavalo da napravim ono što treba da napravim.

Kada se priča o umrežavanju, ima Windows i tu mnogo prednosti, pogotovo kada se radi o malim office mrežama od dva, tri, deset ili dvadeset računara. U najvećem broju slučajeva pod umrežavanjem, ljudi smatraju mogućnosta da kroz mrežu razmene datoteke, da mogu da štampaju na šerovanom štampaču, i da im knjigovodstvena aplikacija radi na više radnih stanica a jedini predulov je da postoji mogućnost šerovanja diskova i štampača).
Windows omogućava upravo takvu mrežu, koju instaliraš na tri klika mišem.
Ne trebaju ti serveri, ne trebaju ti CAL'ovi, i posebne licence za konekcije. Najobičniji workgroup radi posao.

Kažeš, prednost Linuxa je u otvorenom kodu? Ja takve tvrdnje nikada nisam mogao da razumem. Ko tu ima prednost? Krajnji korisnik sigurno ne. Čak bih rekao da je za krajnjeg korisnika zastrašujuća ideja da BILO KO može da prčka po kodu aplikacije i menja je. On očekuje softver koji radi to što treba da radi i da u novoj verziji taj softver radi još bolje i ima nove mogućnosti.

Uzmimo za primer Open Office, evo skoro napravljena je lokalizovana verzija. Sjajan posao, mukotrpan ali po onome što sam video dobro odrađen. Međutim ima tu i kvaka. Prvo, distribucija uopšte nema oznaku verzije koja je upotrebljena. Dakle, krajnji korisnik ne zna šta će s njom da dobije. Ako je verzija starija, eto i starih bagova. A kako se lokalizacija radi (o kranje gluposti!) tako što trčiš kroz sors i ispravljaš stringove, ima li garancije da nije neko nekom greškom "ispravio" i nešto što nije trebalo? A šta kada se pojavi nova verzija Office-a? Ili da idemo u krajnost, šta ako korisnik zaista iskoristi mogućnost i dopuni ofis nekim funkcijama koje mu trebaju. Potroši na to nekoliko meseci rada. A onda izađe nova verzija offica u kojoj je ispravljeno nekoliko veoma kritičnih bagova? Šta on da radi? Da uzme novu verziju pa prepravlja ponovo?

Zatvoreni kod ne znači nemogućnost prilagođavanja. on samo znači kontrolisano prilagođavanje. On znači neophodnost definisanih specifikacija o načinu kako se vrše prilagođenja, čak i onda kada se ta prilagođenja moraju isprogramirati. I nravno, znači garanciju da aplikacija radi baš ono što je autor isprogramirao i na način na koji je on to isprogramirao.



Naravno, kada se radi o ozbiljnim mrežama, o Internetu, o monstrumima od servera pred kojima su vrlo rigorozni zahtevi, unix, i to pre FreeBSD nego Linux tu stupa na scenu. To je njegova priroda, i nikakav windows server ne može ni da mu primiriše ma koliko se Microsoft upinjao da se uglavi u tu oblast.

Evo ti pogledaj kako ES radi, iako je na FreeBSD-u, ako se ne varam, i ima vrlo jasnu namenu pa je Gojko, siguran sam dobrano optimizovao konfiguraciju. Opet, svaki dan problemi. Uveren sam da sličan posao nijedan Windows ne bi mogao da obavi ni približno dobro a kamoli bolje. I tako i treba da bude.

Naprosto, ne može jedan OS, ma koji da je, da dobro radi sve poslove. Čak je i Microsoft bio prinuđen da praktično pravi različite OS-ove da bi pokrio sve oblasti u kojima je hteo da dominira. Ja bih naravno, voleo da vidim Desktop verziju Unix-a, ali sam uveren da je skoro nećemo videti. Ne zato što je nemoguće napraviti tako nešto, nego zato što ljudi koji bi trebali da to naprave uopšte ne mogu da razumeju problem i reše ga (ne zato što su glupi ili neznalice, nego zato što drugačije gledaju na svet i njima je potpuno stran koncept desktop OS-a). S druge strane da se to napravi treba itekako mnogo rada (i para) a toga nema.
[ random @ 28.12.2002. 17:42 ] @
Citat:
broker:
Ja bih naravno, voleo da vidim Desktop verziju Unix-a, ali sam uveren da je skoro nećemo videti. Ne zato što je nemoguće napraviti tako nešto, nego zato što ljudi koji bi trebali da to naprave uopšte ne mogu da razumeju problem i reše ga (ne zato što su glupi ili neznalice, nego zato što drugačije gledaju na svet i njima je potpuno stran koncept desktop OS-a). S druge strane da se to napravi treba itekako mnogo rada (i para) a toga nema.


Ne bih se složio. Click here.
[ Dragi Tata @ 28.12.2002. 18:19 ] @
Hehe, randome, taj primer koji si dao (MacOS X) baš potvrđuje ono što je broker rekao. To su napravili ljudi iz Apple-a, a ne "pravi" Unix-ovci. Da MS nije imao problema oko licence sa AT&T om (govorim o Xenix-u), Windows NT/2000/XP bi bio Unix ispod haube.

Niko ne kaže da nije moguće napraviti dobar destop sistem zasnovan na Unix-u; Mac je pravi primer za to. Međutim, Linux-ove distribucije nisu - bar ne one koje sam ja video.

I uopšte, ova diskusija me malo zamara. Lepo sam govorio Ivanu Dimkoviću i Gojku da ne otvaraju forum "Advocacy", a sad Ivan mudro ćuti i smeje se, a ja ovde ispravljam krivu Drinu. Koristite Linux i na digitronima ako hoćete - baš me briga. Svako ima pravo na svoj izbor.

[ random @ 28.12.2002. 18:49 ] @
Nisam siguran da u 2002 godini ima mesta za "prave" Unix-ovce (mada nisam siguran ni šta podrazumevaš pod tim terminom). Svi moderni sistemi su usvojili koncept mikrokernela (WinNT, Darwin/MacOS X, QNX, a vaporware GNU/HURD da ne pominjem), dakle čak i oni koji imaju Unix "feel" (POSIX kompatibilnost i tradicionalni Unix alati). Čak mislim da tradicionalnim Unix-om više nema ni naročite potrebe, a upravo jedna od prednosti MacOS X-a je ona koju navodite kao prednost Windows platforme, a to je da ne treba mnogo doškolovati administratore za rad na novom sistemu.
[ broker @ 28.12.2002. 19:15 ] @
Randome to sto si rekao verovatno stoji. Sam naziv MacOS X praktično garantuje da je to dobro odrađeno. Ali i cena. A to ne ide u prilog argumentaciji da je Unix rešenje jeftinije. Ali da budemo korektni, tema i nije bilo koji unix nego baš Linux kao besplatni pandan Windows-u. Priča o tome koja komercijalna platforma j enešto drugo smim tim pto uključuje i druge takmace i potpuno drugu pretpostavku - sve se plaća.
[ Dragi Tata @ 28.12.2002. 19:25 ] @
Pod "pravim Unix-ovcima" podrazumevam ljude koji se vode "Unix filozofijom":

http://hebb.cis.uoguelph.ca/~dave/27320/new/unixphil.html

a Apple-ov razvojni tim tu svakako ne spada.

Uglavnom, ovde smo poredili troškove održavanja Linux-a i Windows-a, a u tom kontekstu za Mac rešenja važi manje više sve što je rečeno za Windows (jedino što je teže naći piratski software za Mac).

I uzgred, grešiš kada kažeš da je NT zasnovan na mikrokernelu. Nije, kao ni Linux ni BSD, Solaris, itd...
[ Predrag Damnjanovic @ 28.12.2002. 21:26 ] @
Imenjace, moram priznati da si u pravu, kombinacija windowsa i opensource programa je verovatno najbolja kombinacija.
Ja sam izgleda previse zagrizen linuxom, meni je zaista udobno u konzoli i KDE-u :)
Posto sam izgleda pristrasan - iskljucujem se iz dalje diskusije.

P.S. I dalje sam ubedjen da ce za od prilike 5 godina Linuxov desktop biti ravnopravan sa windowsovim desktop-om.
[ altamed @ 28.12.2002. 22:40 ] @
Uz rizik da budem optuzen za otkrivanje rupe na saksiji....

U celoj ovoj diskusiji - TCO, win. vs. Linux niko nije spomenuo MS-ov "Software Assurance" iliti "Software Licencing plan 6". Mrzi me da jurim i postujem linkove, ionako je o tome nasiroko pisano po netu. Ko nije u toku neka okrene gugl. Brojne analize ukazuju da je to jedan od kljucnih faktora ekspolzivnog rasta popularnosti Linuxa na racun MS-a u zadnjih godinu dana. Jel' se nadate da cemo mi ovde biti postedjeni najnovijeg MS haraca?

Sto se tice udela staffinga u TCO odn. vecih troskova u slucaju Linux varijante, to je TRENUTNO tako. Stvari se vrlo brzo menjaju i napreduju u svetu Linux-a i open sourca. Veliki igraci (IBM, Oracle, Sun, HP, cak i Intel!) zestoko investiraju u ove tehnologije, mahom u server side ali sve vise i desktop (danas sam procitao vest da IBM sprema prodaju svojih PC-a sa preinstaliranim Linux-om) . Sa rastom popularnosti i broja korisnika, developera, administratora padace i cena staffinga.

Sto se tice domacih prilika, smatram da je Linux "idealno" resenje, ali sam i svestan poteskoca u implementaciji tog resenja. Kljuc problema je "navika" na windows softver i to "besplatan" sto je jedna od brojnih negativnih zaostavstina "prethodnih deset godina".
Danas sam razgovarao sa drugom koji sefuje u jednoj "tipicnoj" domacoj firmi. Imaju Windows mrezu sa ~25 racunara i izracunali su da im je za legalizaciju koriscenog softvera potrebno preko 3000 evrica. Kada sam pokusao da njegovu kuknjavu prekinem pricom o Linux-u odmah je zauzeo gard kako bi to tesko proslo zbog navike ljudi na Windows a verovatno i skupog odrzavanja i administracije. A zatim je nastavio kuknjavu :). Nisam imao srca da ga dodatno sekiram sa "software assurance"-om.

Jos uvek nemam dokaze, ali ubedjen sam da bi dobar broj domacih firmi mogao da predje na Linux bez prevelikih trauma. Naravno, uz ustedu pozamasne svote novca. Verovatno bi cena jedne kopije XP Office-a bila dovoljna da pokrije i instalaciju i KOffice/OpenOffice obuku i odrzavanje za par meseci.
Sto se tice poslovnog softvera vecim delom i danas trci clipper, a zatim Delphi. Pre par nedelja, programeri jedne lokalne softverske firme koji nekih 7-8 godina razvijaju knjigovodstveni softver u clipperu i imaju 100-tinak korisnika uspesno su portovali kompletan paket "open source" clipper kompajlerom za Linux. Sto se Delphi-ja tice tu je Kylix. Dakle - izvodivo je.

Mozda bi promociji Linuxa na ovim prostorima bila od koristila neka "success story" - firma koja je uspesno prosla open source tranziciju. Ima li neko takav primer/iskustvo da podeli sa ES auditorijumom? Ja imam jedan "potencijalan". ;) Nacuo sam da je respektabilna kompjuterska firma "iz unutrasnjosti" pre par dana je dobila zahtev od svog dugogodisnjeg klijenta da sa njihove mreze (40+ racunara) pocisti Windows i zameni ga Linux-om. Ako nekog zanima prenecu kako je sve to proslo.

"broker
I tako, kad se sabere, najjeftiniji Windows košta 80 USD, najjeftinija LInux distribucvija koji može po lakoći instalacije i korišćenja da se poredi sa Windows'om je oko 89 USD a sve ostalo može na oba OS-a da bude besplatno."

Najjeftinija Linux distribucija koja moze, pre svih ostalih, da se poredi sa Win-om - Mandrake = 0$. Cak i Suse na koju verovatno mislis moze da se instalira besplatno, doduse direktno sa ftp-a.
[ Ivan Dimkovic @ 29.12.2002. 00:32 ] @
Citat:
Dragi Tata
I uopšte, ova diskusija me malo zamara. Lepo sam govorio Ivanu Dimkoviću i Gojku da ne otvaraju forum "Advocacy", a sad Ivan mudro ćuti i smeje se, a ja ovde ispravljam krivu Drinu. Koristite Linux i na digitronima ako hoćete - baš me briga. Svako ima pravo na svoj izbor.


Hmm.. mudro cutim (i pomalo se smejem) zato sto sam na odmoru i trudim se da ne cvocem mnogo po laptop tastaturi :)) Ali pratim ovu diskusiju...

Sad kad sam se vec ukljucio - diskusija jeste beskorisna, svaka kompanija koja drzi do sebe ce napraviti analizu troskova i proceniti da li je TCO za Linux resenje jeftinije od legalizacije. Meni ne pada na pamet da branim MS resenja niti da kritikujem GNU resenja - i obrnuto, ali svakako imam protiv besomucnih neargumentovanih rasprava na vecitu temu linux vs. windows

Slazem se sa caboom-om, desktop OS of choice je svakako XP/2K, iz milion razloga a za male servere treba razmisliti o linux resenju ako je potrebno ubiti troskove ili polagati maksimum u bezbednost.

Svakako, moze se i XP koristiti za server, kao sto se i Linux moze koristiti za desktop - na svakome je da proceni trade-off i izracuna sta mu se vise isplati sa finansijske strane i strane performansi.
[ Dejan Lozanovic @ 01.01.2003. 15:03 ] @
Citat:
Mihailo:
Dakle ovde stvarno ima nerazumnih ljudi. Cena operativng sistema je samo jedna (manja) stavka u TCO.

TCO:
(uzmimo primer osrednje firme koja ima custom softver)

1. osnovna cena hardver
2. osnovna cena softver (radne stanice, serveri)
3. instalacija i povezivanje (planiranje, realizacija, testiranje)
4. razvoj softvera, baze, implementacija, održavanje, unapređivanje
5. administracija i tehnička podrška
6. obučavanje radnika
7. upgrade softvera
8. upgrade hardvera

E sad možemo da pričamo gde koje rešenje ima prednost. Ako kotistimo Windows smanjujemo troškove kod 3), 4), 5), 6).

Ako koristimo Linux (ne enterprise Unix rešenja!), možemo da smanjimo trškove kod 2) i delimično pod 1) i 8). Što se tiče 7) opet Windows ima prednost - nove verzije se dobijaju od Microsofta i upgrade je jednostavan.


Pre mislim da si ovde malo dogmatski pristupio celom problemu, ajde za 1) da kazemo da imamo isti hardver znaci necemo da se cackamo oko toga, pod 2 cena je 0 naspram skupih komercijalnih paketa. 3) ne vidim sta je problem kod povezivanja linuxa, i njegove instalacije, mozda ti deluje problem sto uz distribuciju nisi dobio drajvere za svoj win modem pa ces morati da ih skines sa neta i instaliras ih u roku od 5 minuta. recimo rpm je lagan za instalaciju pogotovo mandrakeov dodatak zvani urpmi koji automatski instalira sve moguce zavisnosti koje taj fajl ima.

4) ma daj nemojmo da smo smesni ovde, pre svega razvoj softvera je mnogo laksi pod linuxom nego pod windowsima, bilo kakav sistemski program je lakse napisati pod linuxom nego pod windowsima, treba da poznajes 5 sistemskih poziva, open,read, write, lseek, close i sa time si u stanju mnoooooooogo vise pod nekim unixom nego pod windowsima, a ako mislis na neke GUI aplikacije pa da te razuverim postoje i ovde dosta kvalitetna RAD Open-Source okruzenja koja mogu skoro da stanu rame uz rame svim komercijalnim proizvodima, opet tu je i borland sa svojim Kylixom gde imas Delphi i C++ builder u jednom, i nema problema oko razvoja, opet GNU make je jako mocna alatka, i ako nisi imao iskustva da radis sa njom molim te nemoj ovo da komentarises jer ocigledno nisi upucen u ovaj deo, opet pomenuo si baze podataka pa pored dosta kvalitetnih open source baza imas i sve vaznije baze podaka sem MS SQL servera(tipa Oracle, IBM DB2 itd..) tako odrzavanju i unapredjivanje pa mislim da je tu prica vezana za sam programski jezik i oko te price opet cu pomenuti GNU make.

5) Opet pitanje administracije, pa recimo da bih nazvao to kao nesto tipa stvar navike, poznajem unix administatore koji imaju muke sa namestanjem i konfigurisanjem windowsa( jer ne mogu da podese bas sve kako bi oni to zeleli), ako je nekome mozda problem da kroz editor namesti sve fajlove postoje mnogo alati pod linuxom gde je to moguce raditi iz grafickog okruzenja,

6) opet jako diskutabilno, i opet kazem stvar navike, ali reci cu ti da sam imao priliku da jednoj osobi instaliram linux kao prvi operativni sistem, znaci nije videla windows i mogu ti reci da se mnogo brze snasla i pre postala potpuno samostalna nego masa ljudi koji su imali windowse, plus obuka sekretarice da koristi open office ako je koristila word ili exel je smesna tako reci 15 minuta.

7) e ovde si se nalupetao kao niko u zivotu. ajde pogledamo ovu situaciju recimo imas 50 racunara i sada treba upgrejdovati office na tim racunarima, koliko ces vremena izgubiti da sve to instaliras, pa rekao bih 2-3 dana. A recimo od linuxom imas SSH ili telnet i sa jednog racunara paralelno radis na vise njih ne moras da se ustajes od jednog do drugog to je onako prva varijanta a ako bas zelis da vidis sta je turbo ona cuknes nesto tipa
urpmi <paketi koji zelis da budu instalirani> {pa IP adrese} i pritisnes enter i cudo krene, tako sto se sa servera na prvi racunar prenesu paketi koji su potrebni, zatim prvi racunar prenese drugom itd do poslednjeg i tako kada se instalacija na prvom zavrsi na poslednjem je negde oko 90% sve instalirano, tako da 15 min u poredjenju sa 2 dana mislim da je iluzorna. Naravno neko ce pomenuti pa postoji i rdesktop na windowsima, a ja cu vas pitati koliko to cudo kosta po instalaciji, cini mi se da je cena preko 10 000$, tako da nemojmo da smo smesni tamo gde ne treba.

Druga stvar je kolege sto je pojedinacno linux mozda teze namestiti od windowsa ako niste navikli na editor, ali gledano na vise racunara, linux definitivno ima prednost. Nazalost linux ne moze da zameni dve kategorije korisnika, ljude koji se bave grafickim dizajnom (photoshop,dreamveaver itd....) i druga kategorija su ljudi koji profesionalno koririste exel tj sve njegove napredne funkcije. za sve ostalo je lako zamenljiv.
[ Dejan Lozanovic @ 01.01.2003. 15:48 ] @
Citat:
broker:
I tako, kad se sabere, najjeftiniji Windows košta 80 USD, najjeftinija LInux distribucvija koji može po lakoći instalacije i korišćenja da se poredi sa Windows'om je oko 89 USD a sve ostalo može na oba OS-a da bude besplatno.

E brokeru nemojmo preterivati, sve distibucije sem SUSE-a daju i potpuno besplatne verzije, koje mogu da se skinu sa interneta www.linuxiso.org, evo recimo primera radi mandrake se jako lako namesta. A po lakoci instalacije mislim da je u samom vrhu.


Citat:
broker:
Hoćemo li da pređemo na programiranje? Uzeo si za primere Delphi i Visual Studio. Da li pod Linuxom postoji ijedno programersko okruženje koje s njima može da se meri? Kylix ne računamo, pošto je to Delphi i toliko i košta.


Ima ih mnogo, recimo KDevelop je u rangu, Visual studija sve ima imas integrisano unutra. Zasto kazes da ne racunamo Kylix pa recimo ako nisi obavesten Borland je izdao i bespaltnu verziju Kylixa tek toliko da se zna. Opet ja koristim samo emacs kao razvojno okruzenje jer u njemu sve mogu da postignem tako reci pod ostalim editorima nemam taj konfor koji ovde mogu da postignem. Recimo ako ne znas bas emacs ispod haube ima lisp programski jezik tako da je moguce napraviti sve i svasta iz njega i podesiti ga kako ti srce zeli. Opet ako trazis neki RAD probaj VDK builder(za gnome) ili qt designer 3, pa ces da vidis koliko je lako i brzo programirati. posto se QT moze po jednostavnosti porediti sa Javom, a ostaje ti brzina C++ jezika.

Procitaj neke starije postove od leke, on je dosta okruzenja probao tako da je on tu malo merodavniji.

Citat:
broker:
Kada se priča o umrežavanju, ima Windows i tu mnogo prednosti, pogotovo kada se radi o malim office mrežama od dva, tri, deset ili dvadeset računara. U najvećem broju slučajeva pod umrežavanjem, ljudi smatraju mogućnosta da kroz mrežu razmene datoteke, da mogu da štampaju na šerovanom štampaču, i da im knjigovodstvena aplikacija radi na više radnih stanica a jedini predulov je da postoji mogućnost šerovanja diskova i štampača).
Windows omogućava upravo takvu mrežu, koju instaliraš na tri klika mišem.
Ne trebaju ti serveri, ne trebaju ti CAL'ovi, i posebne licence za konekcije. Najobičniji workgroup radi posao.


Pa i tu su serveri, samo su integrisani u sam sistem( to tebi kao programeru bi valjda trebalo da bude jasno zar ne?!). i pod linuxom imas par grafickih aplikacija koje podesavaju samba server tako da se i ovde svodi na 3 kliktaja misem i proradice, a ako pak zelis da izvlacis maksimum spustis se u editor i fino podesis do kraja to sto je potrebno.

Citat:
broker:
Kažeš, prednost Linuxa je u otvorenom kodu? Ja takve tvrdnje nikada nisam mogao da razumem. Ko tu ima prednost? Krajnji korisnik sigurno ne. Čak bih rekao da je za krajnjeg korisnika zastrašujuća ideja da BILO KO može da prčka po kodu aplikacije i menja je. On očekuje softver koji radi to što treba da radi i da u novoj verziji taj softver radi još bolje i ima nove mogućnosti.

Ne shvatam ovo, mislim da se krajni korisnik oseca sigurnije kada je to otvorenog koda jer ako on ne moze da proveri da li je program korektan, ima ko moze. Tako da je sa te strane program korektan. Opet ti neces ici od pere, mike, zike hakera preuzimas taj program vec ces ga preuzeti sa interneta od samog autora programa.

Citat:
broker:
Uzmimo za primer Open Office, evo skoro napravljena je lokalizovana verzija. Sjajan posao, mukotrpan ali po onome što sam video dobro odrađen. Međutim ima tu i kvaka. Prvo, distribucija uopšte nema oznaku verzije koja je upotrebljena. Dakle, krajnji korisnik ne zna šta će s njom da dobije. Ako je verzija starija, eto i starih bagova. A kako se lokalizacija radi (o kranje gluposti!) tako što trčiš kroz sors i ispravljaš stringove, ima li garancije da nije neko nekom greškom "ispravio" i nešto što nije trebalo? A šta kada se pojavi nova verzija Office-a? Ili da idemo u krajnost, šta ako korisnik zaista iskoristi mogućnost i dopuni ofis nekim funkcijama koje mu trebaju. Potroši na to nekoliko meseci rada. A onda izađe nova verzija offica u kojoj je ispravljeno nekoliko veoma kritičnih bagova? Šta on da radi? Da uzme novu verziju pa prepravlja ponovo?


Jok :))) lepo si me nasmejao ovde, lokalizacije nisu zabetonirane u source vec se nalaze u zasebnim datotekama, a program referise na stringove u tim datotekama, tako da u principu jednom odradjena lokalizacija ce raditi i u novijim verzijama samo ce mozda ostati neprevedeni neki delovi koji su dodani sa novom verzijom programa.

Citat:
broker:
Zatvoreni kod ne znači nemogućnost prilagođavanja. on samo znači kontrolisano prilagođavanje. On znači neophodnost definisanih specifikacija o načinu kako se vrše prilagođenja, čak i onda kada se ta prilagođenja moraju isprogramirati. I nravno, znači garanciju da aplikacija radi baš ono što je autor isprogramirao i na način na koji je on to isprogramirao.


Zatvoreni kod znaci, zavezane ruke, crna kutija, i cak naprotiv ti nemas garanciju da je specifikacija programa korektna, jer je mozda autor dodao neke "features" i time napravio sigurnosne propuste, i poslednja recenica je primenljiva na open source a ne na closed source.
[ Dejan Lozanovic @ 01.01.2003. 16:02 ] @
Citat:
Predrag Damnjanovic:
Imenjace, moram priznati da si u pravu, kombinacija windowsa i opensource programa je verovatno najbolja kombinacija.
Ja sam izgleda previse zagrizen linuxom, meni je zaista udobno u konzoli i KDE-u :)
Posto sam izgleda pristrasan - iskljucujem se iz dalje diskusije.

P.S. I dalje sam ubedjen da ce za od prilike 5 godina Linuxov desktop biti ravnopravan sa windowsovim desktop-om.


Pa meni je udobniji rad u KDE-u nego pod win 98, ili kada sednem za NT 4 ili win 2000. sa XP om nisam radio tako da ako se tu nesto mnogo znacajno promenilo onda .....

Ali recimo oni virtuelni desktopovi su mnooogo lepa stvar, da sistematski podelim aplikacije i tako rasteretim taskbar a opet kada su mi odredjeni prozori potrebni samo se setam izmedju desktopova i sve je kao dostupno 1 klik misem ili kombinacija dva tastera.
[ Dejan Lozanovic @ 01.01.2003. 16:21 ] @
Citat:
Reljam:
A inace problem sa TCOom je to sto je to vrlo tesko unapred izracunati jer postoji gomila nepoznatih. Koliko kosta kada ode administrator koji je sve customizovao onako kako on hoce? Nije jednostavno reci. Dakle TCO racunica ima na sve strane, i u zavisnosti ko je radi ispasce jedna ili druga stvar.


Pa i tu postoje neki standardi nece se konfiguracioni fajl servera naci u /home/pera vec se zna gde mu je mesto u /etc, opet te skriptice koje pominjes ili ce stari admin reci novom gde su, a obicno je slucaj da svaki admin ima te svoje skriptice pa ako su ostale stare od predhodnog admina ne mari stavice novi svoje i raditi sa svojima ako ne bude imao vremena da cita od svog predhodnika, tako da mislim da kritika na racun nezameljivosti admina je pogresna.

Citat:
Reljam:
Dakle $100... Koliko je to kada se pretvori u sate rada u konfigurisanju i rekompajliranju sistema?


Ne znam o kojim silnim satima ti govoris. Ja gde god da sam instalirao Linux, sve je proradilo u roku od 3 sata sve zajedno sa instalacijom. Ja kod sebe kada hocu da reinstaliram sistem, nakon zavrsenog kopiranja svih fajlova koje traje 99% vremena, nakon 10 minuta moj linux radi 100% sve sto je potrebno ( file/print sharing, baza podataka za par mojih aplikacija, internet connection sharing, ssh server sa dozvoljavanjem X11, sa kompletnim podesavanjem hardvera) Verujem da tebi treba duze dok instaliras windowse na praznu masinu i da instaliras sve potrebne programe i podesis da sve to radi.
[ ventura @ 01.01.2003. 16:25 ] @
Citat:
Predrag Damnjanovic:

P.S. I dalje sam ubedjen da ce za od prilike 5 godina Linuxov desktop biti ravnopravan sa windowsovim desktop-om.


To su ljudi pricali i pre 5 godina...

A Microsoft inace nece da razvija Windows u sledecih 5 godina kako bi Linux mogao da ga stigne? Pa za 5 godina ce Linux opet biti 5 godina nazadnij..

I sada sam kazes da je linux deskop 5 godina nazadnij od windowsovog.. zasto onda ne koristis Pentium na 166mhz koji je isto tako 5 godina nazadan? Verovatno zato sto imas vecu produktivnost na sadasnjem 2+ghz pentiumu 4... Kad to shvatis onda ces ukapirati poentu cele ove besmislene diskusije...
[ ventura @ 01.01.2003. 16:29 ] @
Citat:
altamed:
Najjeftinija Linux distribucija koja moze, pre svih ostalih, da se poredi sa Win-om - Mandrake = 0$. Cak i Suse na koju verovatno mislis moze da se instalira besplatno, doduse direktno sa ftp-a.



'besplatno' ...

ISP Trosak + PTT trosak + + + Sati i sati utrosenog vremena = besplatno?

[ Dejan Lozanovic @ 01.01.2003. 16:30 ] @
Citat:
ventura:
Citat:
caiser:

Ovo je smešno! Pa čak i taj lucentov winmodem radi 10x bolje pod linuxom nego pod windowsom.


Aha... Znaci taj lucent radi na mnogo vecoj brzini pod Linuxom nego pod Windowsom...

Moracu i ja da instalisem taj famozni linux.. izgleda kao mnogo zajeban sistem...


Pa evo meni npr transfer fajlova je veci pod linuxom nego pod windowsima, cak sam i testirao transfer izmedju win 98 i linuxa sa mojim 33.6 k modemom, dok win nije moga da izbuce preko 3.34 kb/s sa linuxom sam bez problema sa istim fajlovima skidao brzinama oko 3.7 do 3.9 kb/s. I sada od ljudi koji koriste XP kazu da im net radi brze nego pod starijim windowsima. A zna se i ona prica ko je od koga maznuo TCP/IP stack za win XP.
[ dr ZiDoo @ 01.01.2003. 16:46 ] @
Citat:
Dejan Lozanovic:
Pa evo meni npr transfer fajlova je veci pod linuxom nego pod windowsima, cak sam i testirao transfer izmedju win 98 i linuxa sa mojim 33.6 k modemom, dok win nije moga da izbuce preko 3.34 kb/s sa linuxom sam bez problema sa istim fajlovima skidao brzinama oko 3.7 do 3.9 kb/s. I sada od ljudi koji koriste XP kazu da im net radi brze nego pod starijim windowsima. A zna se i ona prica ko je od koga maznuo TCP/IP stack za win XP.


Vec 2h citam citavu ovu (kako neki kazu beskorisnu) diskusiju i ovo ti je najgluplji post dosada. Ovi ostali jos i imaju prolaz al` ovo je dno dna. Sudeci po brzina koji govoris vidim da si testiro modemsku vezu na ciju brzinu utice 10 000 kojekakvih parametara, a ti se uhvatio za 0.36kb/s.
Kojim si se alatom korsito?

Ventura je u pravu, MS ima veliku prednost u odnosu na linux kada su u pitanju Desktop sistemi, ali KDE odlicno napreduje (GNOME i ostalo ne korisim pa ne znam) i ako tako nasavi za godinu-bice na ~nivou sadasnjeg windowsaXP, sto je ipak super ako se prisjetimo KDE2.

P.S. Joj sto volim ovake teme kada se svi samaraju nekim .txt fajlovima i clanicama ljub svima
[ MoHicAn @ 01.01.2003. 16:54 ] @
O bogo moj .... Taj veci transfer pod linuxom je istinit u nekim slucajevima ... tj zavisi od vise parametara kao sto je neko ovde rekao ... ali mozda ponajvise ( ako su veze u redu itd itd ) od sistema kod provajdera ... jel na primer ti kod windoza koristis ms neku bla bla kompresiju koju ne fura skoro ni jedan normalni provajder dok na primer ti pod linuxom ubacis u kernel bsd kompresiju i jos par njih koja se koristi npr na veratu i onda leti .... nije neka drasticna razlika ali postoji.
[ Dejan Lozanovic @ 01.01.2003. 17:18 ] @
Citat:
ventura:
Citat:
Predrag Damnjanovic:

P.S. I dalje sam ubedjen da ce za od prilike 5 godina Linuxov desktop biti ravnopravan sa windowsovim desktop-om.


To su ljudi pricali i pre 5 godina...

A Microsoft inace nece da razvija Windows u sledecih 5 godina kako bi Linux mogao da ga stigne? Pa za 5 godina ce Linux opet biti 5 godina nazadnij..

I sada sam kazes da je linux deskop 5 godina nazadnij od windowsovog.. zasto onda ne koristis Pentium na 166mhz koji je isto tako 5 godina nazadan? Verovatno zato sto imas vecu produktivnost na sadasnjem 2+ghz pentiumu 4... Kad to shvatis onda ces ukapirati poentu cele ove besmislene diskusije...


Pa ja mislim da je peca mislio na ostale programe tipa photoshop itd ...., Inace samo desktop okruzenje je dosta konforno vec sada.


Citat:
ventura:
Citat:
altamed:
Najjeftinija Linux distribucija koja moze, pre svih ostalih, da se poredi sa Win-om - Mandrake = 0$. Cak i Suse na koju verovatno mislis moze da se instalira besplatno, doduse direktno sa ftp-a.

'besplatno' ...
ISP Trosak + PTT trosak + + + Sati i sati utrosenog vremena = besplatno?


ili prosetas sa par cd-ova ili hard diskom do provajdera i snimis sta ti treba po povoljnoj ceni manje od 10e sigurno. opet sa druge strane, valjda ce i wireless da proradi pa ce ljudi direktno moci od kuce da skidaju.
[ Dejan Lozanovic @ 01.01.2003. 17:30 ] @
Citat:
dr ZiDoo:
Vec 2h citam citavu ovu (kako neki kazu beskorisnu) diskusiju i ovo ti je najgluplji post dosada. Ovi ostali jos i imaju prolaz al` ovo je dno dna. Sudeci po brzina koji govoris vidim da si testiro modemsku vezu na ciju brzinu utice 10 000 kojekakvih parametara, a ti se uhvatio za 0.36kb/s.
Kojim si se alatom korsito?


Pa parametri su isti, tj isti provajder raspon izmedju dva testiranja je bio mozda 5 minuta dok se restartuje komp. S obzirom na brzinu mog modema tih 10% nije mala stvarcica pogotovo ako mora da se skine nesto preko 10mb. Moze to da se budzi sa BSD kompresijom da razlika bude jos veca. Sto i koristim dosta duze vreme. Ali kada na "oko" imas osecaj da stranice brze ucitavaju naravno da je to neka vrsta konfornijeg rada.

A od alata sam koristio getright i wget i lepo pise u oba programa koje im je vreme bilo potrebno i vidi se kojim su brzinama skinuli program.

A test sam uradio na Beotelu, eunetu i veratu. Ajde da kazete verat i beotel nisu u konkurenciji jer imaju linux, ali Eunet je ipak neutralni teren jer ne radi ni na linuxu ni na windowsu.
[ broker @ 01.01.2003. 17:45 ] @
Mogao bi Gojko da namesti da se u infu o posiljaocu poruke prikaze i koje je godiste.. za neke postove bas moram da proverim koliko pisac ima godina...
[ Mihailo @ 01.01.2003. 19:54 ] @
Citat:
Dejan Lozanovic:
3) ne vidim sta je problem kod povezivanja linuxa, i njegove instalacije, mozda ti deluje problem sto uz distribuciju nisi dobio drajvere za svoj win modem pa ces morati da ih skines sa neta i instaliras ih u roku od 5 minuta. recimo rpm je lagan za instalaciju pogotovo mandrakeov dodatak zvani urpmi koji automatski instalira sve moguce zavisnosti koje taj fajl ima.


Ma kakav win modem, ti si nešto pomešao, ja pričam o poslovnim korisnicima, gde je klasičan LAN a na gateway sigurno neću da stavim jeftin modem. Hajde da kažemo da je instalacija podjednako komplikovana (jednostavna) -- tebi je možda Linux jednostavniji, meni Windows, to zavisi od prakse, ali 1) Windows ima podršku za skoro sav hardver kod x86 platforme 2) imaš tehničku podršku proizvođača sistema, da ne pričam o TechNet-u, MSDN-u i sličnom što besplatan/slobodan softver nikada neće imati 3) cenim da je na zapadu umrežavanje Windowsa jeftinije jer je potrebna obuka za taj posao jednostavnija i brža

Citat:

4) ma daj nemojmo da smo smesni ovde, pre svega razvoj softvera je mnogo laksi pod linuxom nego pod windowsima ...

Da, verovatno je zbog toga VB+Access rešenje bilo godinama najraširenije...

Citat:

5) Opet pitanje administracije, pa recimo da bih nazvao to kao nesto tipa stvar navike ...

Ma kakva navika, ponovo si promašio temu. Poenta je da je administracija jeftinija i da sa Windows-om imaš tehničku podršku.
Citat:

6) opet jako diskutabilno, i opet kazem stvar navike ...


Hajde neka bude da je jednako komplikovano. Opet ostaje činjenica da većina ljudi (svi) koji rade na računarima već poznaje Windows.

Citat:

7) e ovde si se nalupetao kao niko u zivotu. ajde pogledamo ovu situaciju recimo imas 50 racunara i sada treba upgrejdovati office na tim racunarima, koliko ces vremena izgubiti da sve to instaliras, pa rekao bih 2-3 dana.

Kakve gluposti... Tebi možda i treba 2-3 dana, to je inače posao od par sati max. Naravno sve se radi sa jednog računara, Microsoft priprema posebne verzije SP-ova za distribuiranu instalaciju na mreži. A možeš i sam da praviš takve pakete i prilagodiš ih svojim potrebama, ništa komplikovano.
[ ericsson @ 12.08.2003. 16:59 ] @
Ma kad vas slusam, dodje mi muka.
To je kao ono: od babe sam nabavio racunar od pre 10 godina, pa cu malo da instaliram Linux pa malo win, pa koji mi se vise svidja, a onda cu posle da s**** koji e bolji, kao fol ja znam.
U Svedskoj, tehnoloski najnaprednijoj zemlji, niko u drzavnim institucijama ne koristi ni win ni linux, pa bre oni ni ne znaju kako se pali win, sta vam je.
Ali lako je vama, piratski nabavljate windowse, skidate linuxe, i za**avate se. I tu kao kenjate koji je bolji jer molim vas lepo mac kosta duplo vise pa nece babe da kupuju Mac da se deca posle izdr**vaju.
Predji na mac.

take it easy.
[ henrik @ 26.01.2004. 17:26 ] @
Ko kaze da je GIMP bolji od Photoshopa lupa.
Ko kaze da je IIS bolji od Apache-a lupa.
Ko kaze da Linux nije udoban lupa.
Ko kaze da je Win nestabilan lupa (izuzimam nesrecne pokusaje kao sto su 9x i Me :)

E, to je to! Jedan pametan odgovor. Ne radim pod Linuxom, i ne zelim da ga komentarisem, sigurno da ima svojih prednosti, ali me nerviraju price o nestabilnosti Windowsa (u slucaju 2k i XP). Radim pod XP-om, skockao sam ga i konfigurisao na optimalnoj masini kako meni odgovara i to je to. Nema krsenja, nema pucanja, padova, radi ko zmaj. Sto ne znaci da onaj ko je navikao na Linux ne oseca to isto.
[ VRider @ 27.01.2004. 22:31 ] @
Posle 6 meseci od poslednjeg posta, drago mi je da smo i to razjasnili!
[ degojs @ 28.01.2004. 02:32 ] @
Ček' malo.. je l' to znači da Linus lupa? :)
[ popeye @ 28.01.2004. 15:18 ] @
Citat:
degojs:
Ček' malo.. je l' to znači da Linus lupa? :)


Ni vise ni manje od Bila. ;)
[ Bik_koji_sedi @ 28.01.2004. 20:01 ] @
U sluchaju da neko josh ima nedoumice oko cena kupusa :
Win+OpenSourceProgrami+Antivirus > SuSE

Poz.
[ VRider @ 28.01.2004. 23:05 ] @
Citat:
popeye:
Citat:
degojs:
Ček' malo.. je l' to znači da Linus lupa? :)


Ni vise ni manje od Bila. ;)


Ni vise ni manje od degojsa.
Umoris li se ti, covece, nekad?
[ degojs @ 29.01.2004. 02:19 ] @
VRider, put up or.. znaš dalje i sam. I nemoj mene da prozivaš zbog izjave dotičnog gospodina. Nisam ja kriv.
[ VRider @ 29.01.2004. 16:43 ] @
Ma ja tebe prozivam sto davis tom izjavom vec dobrih par dana (nedelja) u svakom mogucem kontekstu.
A sta je "doticni gospodin" izjavio, puca mi prsluk, kao i svakom drugom normalom coveku!
[ euripyd @ 30.01.2004. 21:19 ] @
cu da si izmislim svoj operativni sistem sa svi programi i da se ne zajebajem sa vama i tacka >.<!
[ degojs @ 31.01.2004. 02:41 ] @
Citat:
VRider:
A sta je "doticni gospodin" izjavio, puca mi prsluk, kao i svakom drugom normalom coveku


Ma da.. a šta ti drugo i preostaje? :)

I nemoj da se nerviraš.. ako ćemo tako, čitav ovaj Advocacy forum je presipanje iz šupljeg u prazno.

[ VRider @ 31.01.2004. 21:43 ] @
Ja se uopste ne nerviram. Ali ne mogu da poverujem da neko linuxase optuzuje da su paljevine. Pa ja goru paljevinu od tebe nisam video!!!
[ degojs @ 31.01.2004. 21:57 ] @
Čuj, za mene je dovoljna paljevina da neko koristi Linux i pri tom se upušta u raspravu da je Linux bolje desktop okruženje od Windows-a. Kako vidim i neki drugi dele to mišljenje.
[ popeye @ 31.01.2004. 22:38 ] @
Sreca te ima Windows korisnika koji tvrde suprotno.
[ -zombie- @ 01.02.2004. 01:10 ] @
a za mene je još veća paljevina to što dobar deo ljudi pljuje ovde po svemu i svačemu što nisu ni videli uživo jedanput, a kamo li radili na njemu neko duže vreme.. (i ne mislim na "instalirao sam kući jednom na mašini od pre dva veka, i nije mi se svidelo, pa sam ga obrisao dva dana kasnije..")

dok su na drugoj strani obično ljudi koji su po par godina radili i na jednom i na drugom, pa su samim tim kompetentniji da ih upoređuju, zar ne? neka me neko ispravi ako grešim...


no, evo ovde i windows korisnika koji tvrdi da je linux bolji, pošto vidim da ti to nešto znači. ;)

(dobro, naravno da ne tvrdim, takve generalizacije su besmislene.. ali morao sam to da kažem ;)
[ degojs @ 01.02.2004. 02:51 ] @
Citat:
dok su na drugoj strani obično ljudi koji su po par godina radili i na jednom i na drugom, pa su samim tim kompetentniji da ih upoređuju, zar ne? neka me neko ispravi ako grešim...


Linus nije dovoljno kompetentan? Ili ovi iz Red Hat? :)
Ili su ti ljudi o kojima ti pričaš kompetentniji od njih?

Moje mišljenje se samo poklapa sa ovim što su rekli RH i Linus.

Naravno, uvek možemo da kažemo "puca mi prsluk" šta reče Linus, RH ili ovaj i onaj..
[ degojs @ 01.02.2004. 03:09 ] @
Citat:
no, evo ovde i windows korisnika koji tvrdi da je linux bolji, pošto vidim da ti to nešto znači. ;)


Evo tebi jednog korisnika Linuxa: Linus.

Pa ajd sad da uporedimo tvog korisnika Windowsa i mog korisnika Linuxa :)
[ -zombie- @ 01.02.2004. 03:35 ] @
kog bre MOG korisnika? ja govorim o SEBI, o SVOJIM iskustvima, o SVOJIM stavovima. a ti se upinješ iz sve snage da nam dokažeš da ne valja nešto što verovatno nisi ni video, pa moraš da juriš "dokaze" po netu... daj mooolim te. da li možeš biti veća paljevina? lamer? zealot? flejmer?


i btw, da li si ti stvarno tako razumeo linusa da će linux biti bolji tek za 5-10 godina? prvo sam mislio da se verovatno zezaš, ali sada više nisam siguran. daj reci ako je tako, baš me interesuje. jer nema mnogo svrhe sa tobom raspravljati o bilo čemu ako ti ne razumeš ono što piše..
[ degojs @ 01.02.2004. 03:46 ] @
Pa jasno mi je da si mislio na sebe.. ufff.

Mada, izgleda ima još nekih ljudi koji ne razumeju šta čitaju, pa hajde molim te.. pojasni nam i jedno i drugo: prvo izjavu iz Red Hat-a - imaš link negde pri kraju one teme "Lakoća korišćenja", a potom ovo od Linusa.
[ degojs @ 01.02.2004. 03:51 ] @
Evo da ti pomognem da ne tražiš onu izjavu RH, a Linusa je lako naći:

http://www.elitesecurity.org/tema/32180/19
Citat:
Dragi Tata:

Auuuuuu....

http://news.zdnet.co.uk/softwa...nix/0,39020390,39117575,00.htm

Citat:


Red Hat's chief executive has said that Linux needs to mature further before home users will get a positive experience from the operating system, saying they should choose Windows instead.


Da li da nastavljamo raspravu posle ovoga, ili...?


Ajde prevedi mi molim te..
[ -zombie- @ 01.02.2004. 04:26 ] @
hehe ;)

ja ga pitam jedno, on odgovara drugo..

no dobro, očigledno nema svrhe. zaboravi da sam išta rekao...
[ degojs @ 01.02.2004. 04:36 ] @
Nema ti mene šta da pitaš - već si zaključio da ja Linux nisam ni video i da sam fanatik i kakva još lepa imena sve ne. Zato i treba mene da ignorišeš, ali bi bilo lepo da objasniš ove izjave, koje nisam ja dao.

E tu već imamo problem, je l' da? Teško je reći da su RH i Linus tamo neki Windows fanatici i da nisu Linux ni videli ili koristili. Lakši put je udri po degojsu kao da je on to izjavio :)

Drugi put, nemoj ni da se uključuješ u raspravu ako ćeš ovako da završavaš. Ovako mogu i ja tebi da kažem: "haha, zaboravi šta sam rekao (mada, nisam ja rekao nego ovi gore, koliko puta treba da ponovim?). Rasprava sa tobom nema smisla."

Laku noć bato.

P.S.
Navodim RH samo da ti olakšam - da ne tražiš link, pošto si se onomad sam isključio sa te teme. Kako rekoh, izjavu Linusa lako ćeš i sam naći ovde, a moj stav po pitanju jednog i drugog ti je valjda poznat.
[ VRider @ 01.02.2004. 14:24 ] @
Ono što je najjadnije kad si ti degojs u pitanju je to što linux ne valja jer to tamo neko kaže. I ti si ga probao, i nakon dva dana si shvatio da to nije windows, pa i tebi ne valja. Malo okrenuto, ali: "Sex je super, pricao mi jedan što je gledao!"
Ja se ne slažem sa Linusom. Linux neće ni za 10 godina biti (barem se ja nadam da neće) prema ukusu debila (ako se neko prepozna, izvinjavam se). Kad koristiš windows to ti je kao da si seo u kola. Pališ, i voziš. Za dan ceš voziti i kola idu. Linux je kao mlaznjak. Treba mesecima da radiš da bi leteo njime, ali jednom kad naučiš, letiš! Ti, međutim, ne želiš da trošiš mesece, već hoćeš odmah sve. Mogu samo da ti kažem da nikad nećeš leteti.
Još jedna sitnica koju stalno zaboravljaš, a koja je i na ovoj temi mnogo puta ponovljena. Svi smo mi koji sada koristimo linux koristili nekad windows (a ga i dan danas moram koristiti (sređivati) tamo gde radim i u školi), ali smatramo da je linux bolji, da nam više zadovoljava potrebe.
[ Ivan Dimkovic @ 01.02.2004. 15:55 ] @
Citat:

Linux je kao mlaznjak


Aha, bas kad sam se skoro vracao sa puta sam cekao da kapetan rekompajlira kernel na B747-400 da bi sredio aerodinamiku krila. Ali smo zato leteli brze :)
[ VRider @ 01.02.2004. 16:53 ] @
Ovaj smajli na kraju te vadi.
[ degojs @ 01.02.2004. 17:07 ] @
Citat:
Ono što je najjadnije kad si ti degojs u pitanju je to što linux ne valja jer to tamo neko kaže.


Pa ako ja kažem, onda nemam pojma. Ako kaže neko drugi, onda ja ne treba njih da slušam.

Ono što je smešno jeste to da ti ne vidiš da Red Hat i Linus nisu "tamo neko", već baš neko ko dobro poznaje situaciju, rekao bih bolje i od tebe. Upravo stoga i treba da pojasniš te njihove izjave, a mani se toga da mene prozivaš.

Odnosno, znaš ti dobro da RH, HP i Linus znaju šta pričaju i upravo zato ti uporno skrećeš priču na mene, a njihove izjave ne komentarišeš. Pa jasno je meni zašto..

Dakle, pitanje i dalje ostaje, zašto su Red Hat, HP i Linus izjavili to što su izjavili? To ti meni odgovori. I nemoj da ti odgovor bude: nemoj njih da slušaš, jer to ne objašnjava njihove izjave.

Ili možda oni svi skupa ne znaju šta je sex (Linux), nego su čuli od nekog?

Inače, vidi koji je tvoj stav: "Windows je za debile, Linux je mlaznjak". E to su argumenti i po. Uvek neka filozofija, teorija i neke jevtine kovanice.. Još samo počni priču o licencama..

[ degojs @ 01.02.2004. 17:38 ] @
Citat:
Još jedna sitnica koju stalno zaboravljaš, a koja je i na ovoj temi mnogo puta ponovljena. Svi smo mi koji sada koristimo linux koristili nekad windows (a ga i dan danas moram koristiti (sređivati) tamo gde radim i u školi), ali smatramo da je linux bolji, da nam više zadovoljava potrebe.


Da, ali ti ljudi ne spadaju u neke obične korisnike, zar ne? Pa ti možeš da se snađeš i sa nekim trećim ili četvrtim sistemom, verovatno i da prvi put sedneš za njega. Nije o takvom profilu korisnika ovde reč.
Mislim, mogu i ja da "pređem" na Linux, ali ja lično za tim nemam potrebu (neću ni da pričam o tome da li bi mi to bilo pametno zbog drugih stvari) - jednostavno ne pruža mi neke prednosti nad Windowsom, a da pravim sebi još jedno desktop okruženje, ne pada mi na pamet - jednostavno nema potrebe da menjam nešto što mi radi odlično i radi sve što mi treba. Ako bi mi već bilo do toga, onda bih kupio Apple Mac, pa imam i fenomenalan desktop i Unix iza toga..
[ Dejan Lozanovic @ 01.02.2004. 18:18 ] @
iskreno degojs mislim da nisi merodavan da pricas o linuxu jer pre svega koliko se vidi iz price ako si probao linux i pogledao ga na 10-15 minuta onda i nisi merodavan da sudis o celom sistemu. Pre svega da budemo realni malo ko ovde od nas nije koristio windows, i ja sam ga koristio zadnje za cime sam sedeo bio je win98, a radio sam malo i sa win200. opet u linux vodama sam dosta dugo. I kao sto sam nekada koristio win full time, sada je slicna situacija sa linuxom. A da bi znao sve prednosti i mane nekog operativnog sistema mislim da je ipak neophodno neko vece prakticno iskustvo. Tako reci morao bi da jedno 3 meseca minimum koristis samo linux za rad tako reci da skines mogucnost bootovanja windowsa. I sa tog stanovista s obzirom da sam sa Borland C++ builderom umeo da isprogramiram sve i svasta, a isto tako sada umem i vise pod linuxom/unixom da uradim i sa tog nekog stanovista programerskog mogu da kazem da je linux bolji od windowsa jer mi omogucava laksi i fleksibilniji rad kao programeru. Ono sto hocu da kazem jeste da bi mogao da pljujes po necemu to moras dobro da poznajes. kao sto kaze jedna nasa poslovica "Da bi neprijatelja mogao dobro da mrzis, pre toga moras dobro da ga upoznas"

To sto se RH okrenuo serverskom trzistu je njihova politika kompanije koliko se da primetiti i dalje postoji veliki broj distribucija koje su okrenute desktop korisnicima.
[ degojs @ 01.02.2004. 18:26 ] @
I uporno ćemo da pričamo o tome koliko ja poznajem Linux, a nećemo da pričamo o tome koliko:

a) Linus poznaje Linux
b) Red Hat poznaje Linux
c) HP poznaje Linux (ove godine su prijavili 2+ milijarde prihoda od prodaje istog, ne bih rekao da ne poznaju isti onda)

Dakle, izbaci mene iz čitave priče, upravo stoga i imamo linkove na izjave ovih gore. I šta sad? Ne poznaju oni dovoljno Linux i Windows???
[ VRider @ 01.02.2004. 19:05 ] @
Citat:
Pa ako ja kažem, onda nemam pojma. Ako kaže neko drugi, onda ja ne treba njih da slušam.

Ti bas nikako da shvatis poentu.
Sta mene briga sta ti kazes ili sta kaze Linus (IBM, Dell, dopisi koga zelis)? Sta mene briga? Ja ga koristim i ocigledno mi je bolji nego windows, jer da nije ne bi ga koristio!
Ja ne pripadam nikakvoj sekti, to sto ti govoris nije jeres, meni ne smeta ni Windows i Microsoft. Kako to ne mozes da shvatis? Kompjuteri su meni posao, nesto sto meni donosi pare. Ja jos nikome nisam odbio instaliranje windowsa ili sam mu rekao "instaliraj linux" sve dok je taj spreman da plati moje vreme.

U toj famoznoj izjavi (ili vise njih) nisam primetio da se kaze sta ce to da se desi za tih 5-10 godina kad linux treba da postane "k'o windows". Da li ce linux postati kao windows ili ce se ljudi uciti da rade na linuxu od malih nogu, pa im on nece predstavljati bauk, ne znam. Ako gresim, odnosno ako je receno, ispravi me me. Molim te.

Citat:
Ono što je smešno jeste to da ti ne vidiš da Red Hat i Linus nisu "tamo neko", već baš neko ko dobro poznaje situaciju, rekao bih bolje i od tebe. Upravo stoga i treba da pojasniš te njihove izjave, a mani se toga da mene prozivaš.

Zasto treba da pojasnim njihove izjave? Zato sto oni bolje poznaju situaciju? Kakvu situaciju? Ciju situaciju?
Ja tebe ne prozivam, ja te molim da prestanes da davis tim izjavama u svim mogucim temama.

Citat:
Dakle, pitanje i dalje ostaje, zašto su Red Hat, HP i Linus izjavili to što su izjavili? To ti meni odgovori.

To treba da pitas njih a ne mene. To je barem jasno. Neko moje objasnjenje. Pare se tesko prave na destop trzistu. Potreban je dobar procenat. I sam Microsoft ne pravi najvece pare direktno od Windowsa. RH je izuzetno dobro kotirana firma kad je linux server trziste u pitanju. Destop je za njih rasipanje para i vremena, a oni su kompanija koja zeli da pravi pare! Rekli su (jedan njihov znanicni) da je za veliki deo korisnika desktop sistema windows bolje resenje. I jeste. Ni ja nikome ne instaliram linux osim ako vec nema "znanje".
Linus je objasnio trenutno stanje (za one koji ga ne znaju). 90% korisnika nije spremno da se igra sa linuxom, i za njih je bolji windows. Tek ce za 5-10 godina.

Citat:
Ili možda oni svi skupa ne znaju šta je sex (Linux), nego su čuli od nekog?

Oni znaju sta je, ali ti ne znas. Oni mogu to da kazu, ali od tebe zvuci smesno. Ti nisi prototip svetskog korisnika kompjutera, ti si degojs, i kao takav, za tebe necije reci ne mogu biti argument da tamo nesto valja ili ne valja. Postoji nesto sto se zove "moc kritickog misljenja" i "samosvest". Ako ne posedujes te dve navedene sitnice, ti si u mnogome uskracen za ono sto nas u biti cini onakvima kakvi jesmo.

Citat:
Inače, vidi koji je tvoj stav: "Windows je za debile, Linux je mlaznjak". E to su argumenti i po. Uvek neka filozofija, teorija i neke jevtine kovanice.. Još samo počni priču o licencama..

Ne. Moj stav je: "Ako bi windows poistovetili sa automobilom, linux bi bio mlaznjak". Molim te da vise moje reci ne izvlacis iz konteksta. To nisu argumenti, to je moj stav na koji ja imam pravo. A iza mog stava stojim ja. I ne samo ja...
O filozofiji nemam ama bas nista da kazem, jer sam celu godinu spavao na casovima.
O teoriji mozemo da pricamo. Npr. "Windows je jeftiniji od linuxa ako se gleda period od 10 godina" ili bese tako nesto.
Jevtine kovanice. "Linux ce stici windows za 5-10 godina". Ova ne samo da je jeftina, vec je i izlizana.
O licencama ne mogu mnogo reci. Nisam pravnik. Doduse, ako bi mi rekao sta konkretno zelis da cujes o licencama, mozda mogu da se ukljucim u diskusiju.

Ovo je jedan prilicno dug post. Jos malo pa sam kao MissPiggy.

Za kraj...
Mislim, mogu i ja da "pređem" na Windows, ali ja lično za tim nemam potrebu (neću ni da pričam o tome da li bi mi to bilo pametno zbog drugih stvari) - jednostavno ne pruža mi neke prednosti nad Linuxom, a da pravim sebi još jedno desktop okruženje, ne pada mi na pamet - jednostavno nema potrebe da menjam nešto što mi radi odlično i radi sve što mi treba.

[ degojs @ 01.02.2004. 21:10 ] @
Citat:
Sta mene briga sta ti kazes ili sta kaze Linus (IBM, Dell, dopisi koga zelis)? Sta mene briga? Ja ga koristim i ocigledno mi je bolji nego windows, jer da nije ne bi ga koristio!


Mislio sam da smo ovo već razrešili. Dakle, ako zauzmemo takav stav, onda treba da zatvorimo Advocacy forum, jer nema potrebe za bilo kakvom raspravom, zar ne?

Citat:
U toj famoznoj izjavi (ili vise njih) nisam primetio da se kaze sta ce to da se desi za tih 5-10 godina kad linux treba da postane "k'o windows". Da li ce linux postati kao windows ili ce se ljudi uciti da rade na linuxu od malih nogu, pa im on nece predstavljati bauk, ne znam. Ako gresim, odnosno ako je receno, ispravi me me. Molim te.


Na koju tačno izjavu misliš? Imamo ih ukupno 3: jedna od Linusa, jedna iz RH i jedna iz HP. Najbolje bi bilo da pogledaš sve 3, po meni. Otkud uopšte da dolaze takve izjave, jedna za drugom?

Citat:
Zasto treba da pojasnim njihove izjave? Zato sto oni bolje poznaju situaciju? Kakvu situaciju? Ciju situaciju?


Situaciju Windows vs Linux na desktopu. Ili mi ovde pričamo o kupusu, majstore?

Citat:
Ja tebe ne prozivam, ja te molim da prestanes da davis tim izjavama u svim mogucim temama.


I ja tebe molim da ne braniš Linux tako što stalno ponavljaš "Linux je dovoljno dobar za mene, šta me briga za ostale". To smo znali i pre i to nije sporno.

Citat:
Pare se tesko prave na destop trzistu.


Pa da.. kad imamo filozofiju da softver treba biti besplatan, onda se teško zarađuje na toj platformi. Tačno.

Citat:
Oni znaju sta je, ali ti ne znas.
&
Citat:
Ti nisi prototip svetskog korisnika kompjutera, ti si degojs, i kao takav, za tebe necije reci ne mogu biti argument da tamo nesto valja ili ne valja.

Po toj logici ja bi trebao i da odem na Mesec, pa da se lično uverim u neke stvari. Je li tako? Ili bi trebao da dobijem rak pluća pa da znam da je to loše? Mogu i da kupim iglu i špric pa da vidim kako je, a? Šta ima da slušam bilo koga drugog.. pogotovo one koji to nisu probali? :)

Citat:
Oni mogu to da kazu, ali od tebe zvuci smesno.


Rekoh, već - slobodno izbaci mene. Pa mi sad objasni zašto je smešno ako oni kažu nešto (pošto se moje mišljenje samo poklapa sa njihovim).

Ili imamo duple standarde?

Citat:
O teoriji mozemo da pricamo. Npr. "Windows je jeftiniji od linuxa ako se gleda period od 10 godina" ili bese tako nesto. Jevtine kovanice. "Linux ce stici windows za 5-10 godina". Ova ne samo da je jeftina, vec je i izlizana.


Samo jedna mala sitnica: niti jednu od tih nisam ja izvalio ili bar ne u originalu. I to su drugi rekli, moram li opet da ponavljam?

Za razliku od tebe, ti si sam skovao ono: "Debili i automobili." U stvari, ako je to neko drugi tako opisao mogao si onda da daš link, pa da vidimo ko je taj pesnik.

Citat:
Mislim, mogu i ja da "pređem" na Windows, ali ja lično za tim nemam potrebu (neću ni da pričam o tome da li bi mi to bilo pametno zbog drugih stvari) - jednostavno ne pruža mi neke prednosti nad Linuxom, a da pravim sebi još jedno desktop okruženje, ne pada mi na pamet - jednostavno nema potrebe da menjam nešto što mi radi odlično i radi sve što mi treba.


Ma da.. menjamo klupske boje svakih par godina.. Do juče si se kleo u Windows, a sad ti Linux majka. Sutra ćeš da napustiš Radnički i navijaš za OFK.. ;)

Šalu na stranu, ja sam to napisao pošto je počelo da se provlači nešto potpuno netačno, a krenulo je od zombija - da ja mrzim open source i tako neke nebuloze. Stoga sam osetio potrebu da samo malo pojasnim zašto ne koristim Linux. Ništa drugo nije bilo u pitanju. Kako vidiš, nisam napisao da Linux sux, nego da jednostavno nemam želju ni potrebu da si pravim još jedno desktop okruženje. Potpuno mi je razumljivo da i kod tebe stvari tako stoje, mada --- nije reč o meni i tebi.. rekoh već. Mislim da se oko nekih stvari i ne razumemo najbolje, šta da radimo :)