[ Ren Hoek @ 27.05.2006. 19:59 ] @
Sve sam procitao i nece. Ne mogu da pingujem ni jedan sa drugog ni drugi sa prvog. Da li neko moze da mi napise kako da pocnem od pocetka i sta da radim. Sto se tice racunara ovaj koji ima XP kad mu je LAN enabled u donjem uglu postoje ona dva monitora koji se pale gasi, pise da je mreza ukljucena da je poslato npr 192 i to raste a da nije primljeno nista. Stavio sam IP adrese i na jednom i na drugom za +1 razlicite, ono drugo je 255.255.255.0 itd ali nece. E da kad palim onaj drugi komp na kom je 98se ovaj prvi ni javlja da je mreza iskljucena i ukljucena, s tim sto ne mogu da vidim onaj drugi komp u folderu My Network Places i Network Neibourghood. ZASTO???? By the way, na XP-u imam i stampac koji je takodje shareovan, i ima ime ali se ne vidi na drugom... oh kako se sudbina ruzno poigrala.

Probao sam i ono sa disketama iz XP-ovog carobnjaka za mrezu i to nece.

[ vladimirt @ 27.05.2006. 21:16 ] @
Koje su adrese? Jesu li ti ispravni kablovi?
[ iwica @ 27.05.2006. 21:22 ] @
Koje si adrese dodelio na oba racunara? Da li je na oba racunara ime grupe (workgroup) identicno?
[ antovski @ 27.05.2006. 22:18 ] @
E pa ovako.

1. Ako umrezavas kompjutere direktno (bez switch-a ili hub-a), obrati paznju na kabl. Kabl treba biti u
cross-over vezi, dok ako ide preko switch-a, moze biti i cross-over i streight-thru.

2. Ovo se desava ukoliko na nekom racunaru ima firewall. Proveri dali na nekom ima instalirani neki
antivirus koji sadrzi firewall. Ako ima iskljuci ga (za probu), a onda ga mozes konfigurisati.

3. Najcesce koriscen opseg za LAN je klasa C (192.168.0.1 - 192.168.255.254, sa subnet
mask 255.255.255.0)

4. Sa Windows-om XP treba imati i malo strpljenja prilikom umrezavanja, na samom pocetku on prvo
proverava dali ima neki zadati automatizovani procesi na racunarom, pa nekad zna i tek posle koji minut
prikazati mrezu.

Ako te bas nervira to cekanje (kao mene) kreiraj jedan .reg fajl, ubaci ove redove i aktiviraj ga.
Posle restartovanja nece biti cekanja ;-).


-------- Za XP ----------------------

Windows Registry Editor Version 5.00

[-HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\RemoteComputer\
NameSpace\{D6277990-4C6A-11CF-8D87-00AA0060F5BF}]
@="Scheduled Tasks"

-------------------------------------


-------- Za Win98 -------------------

REGEDIT4

[-HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\explorer\RemoteComputer\
NameSpace\{D6277990-4C6A-11CF-8D87-00AA0060F5BF}]
@="Scheduled Tasks"

------------------------------------

Ozicavanje kabla: (konektor okrenut kontaktima prema gore i napred)

(za streight-thru na oba kraja isti raspored)
1 - white-orange
2 - orange
3 - white-green
4 - blue
5 - white-blue
6 - green
7 - white-brown
8 - brown

(za cross-over na drugom kraju zamenjene su mesta zelene i narandjaste zice)
1 - white-green
2 - green
3 - white-orange
4 - blue
5 - white-blue
6 - orange
7 - white-brown
8 - brown

Srecno!


[Ovu poruku je menjao antovski dana 28.05.2006. u 19:07 GMT+1]
[ zoran @ 28.05.2006. 01:15 ] @
Veoma lako se uradi , sve ukupno 20-tak minuta i sve radi.
Znači , ukršteni UTP , čarobnjak u XP ( set up a home or small office network) , sledi uputstva i biće dobro , nema da omaneš.
[ Ren Hoek @ 28.05.2006. 17:46 ] @
Meni su zice malo drugaije spojene na obe strane, jeste da su cross-over ali ono sto treba da bude zeleno-belo kod mene je zeleno, ono sto treba da bude narandzasto-belo je narandzasto i obrnuto.Je l' to lose?
[ antovski @ 28.05.2006. 18:04 ] @
To moze biti uzrok. Za komunikaciju koriste se samo 4 zice (2 parice). To su 1 - 2 i 3 - 6 (Rx/Tx), bas te
zelene i narandzaste boje. Kada ozicavanje nije po standardu, mreza moze raditi na 10 Mb ili uopste da ne radi. A moze i da radi sasvim ispravno :) , najvjerojatno zavisi preko kojih parica ce se prenositi podaci, jer javlja se "preslusavanje" i stvaraju se smetnje. Ovo je od mog licnog iskustva, ipak najbolje je postovati standard, ne?