[ Dark Icarus @ 29.05.2006. 21:24 ] @
Možda se neki sećaju interfejs demoa svoje igre Xenophobia koji sam postavio na ES-u pre oko godinu dana... Ako se neko još uvek pita šta se sa projektom dešava, nisam sedeo na lovorikama, i evo nekih screenshotova da to dokažu.

Inače u međuvremenu sam odlučio da napravim toliko izmena (npr. da pređem na Direct3D i da izbacim klase pošto su dosta usporavale igru) da je to efektivno značilo da treba da počnem opet da pišem projekat "od nule", otuda i toliki zastoj. U međuvremenu je urađena nova grafika, zvuk, čak sam napravio par muzičkih numera za igru, ubacuje se polako multiplayer algoritam...

Ovo u stvari treba da vas polako pripremi za demo koji ću za par meseci okačiti na net kada ću zamoliti ESovce da učestvuju u testovima. Pa, javite šta mislite!

EDIT: Na biotechov predlog, uploadovani su JPEGovi (2 poruke niže), a full bitmape 1024x768 i dalje možete skinuti u arhivi odavde (2MB).

[Ovu poruku je menjao Dark Icarus dana 29.05.2006. u 23:12 GMT+1]
[ biotech @ 29.05.2006. 21:27 ] @
smanji te skrinsotove i zakaci ih uz poruku malo ko ce da ti downloaduje ovo

inace dobro izgleda, pozz
[ Dark Icarus @ 29.05.2006. 21:52 ] @
Znam, razmazio me broadband, šta ću kad sam gad . Evo samo da smanjim i konvertujem u jpg.
[ biotech @ 29.05.2006. 21:56 ] @
ma nemam ja problem sa tim nego da downloadujem zip pa da ga raspakujem....
[ franticnick @ 29.05.2006. 23:01 ] @
Citat:

Dark Icarus: ... i da izbacim klase pošto su dosta usporavale igru...


Kako su klase usporavale igru, losa arhitektura?

[ biotech @ 29.05.2006. 23:16 ] @
konacno da neko nensto radi...pozz.
[ Dark Icarus @ 29.05.2006. 23:27 ] @
Citat:
franticnick: Kako su klase usporavale igru, losa arhitektura?
Verovatno nisam pomenuo da radim u VBu 6, koji ima high-level rešenje klasa koje je užasno sporo. Pristupanje podacima klase je 3 puta sporije nego pristupanje varijabli strukture. Struktura programa je takva da pristupa ogromnom broju članica klasa i potklasa u svakom ticku. Tako da sam na kraju rešio da potpuno izbacim klase. Inače VB ume da bude iznenađujuće brz (ili bi trebalo da kažem "iznenađujuće ne užasno mnogo sporiji od C++a"), samo ako pišeš čist kod i znaš šta da izbegavaš od ovakvih bisera - kao što su klase.
[ _BloB_ @ 30.05.2006. 07:58 ] @
da izbegavas klase????

hm, da to mora da je jako korisno

opasan je taj VB... savetujem ti da ako vec ulazes toliko truda naucis i C++ pa onda ne moras da izbegavas klase...

bez ljutnje, ovo su pozitivne kritike...


inace igra izgleda sasvim ok....


zelim ti puno srece
Uncle Blob
[ Dark Icarus @ 30.05.2006. 13:11 ] @
Here we go again... Ovo je više za advocacy forum. Ne pada mi na pamet da stojim ovde i slušam kako treba da programiram. Ja sam jedan jedini čovek koji sam pravi svoje projekte i nikada neću biti član nekog AAA tima pa zašto onda ne bih radio onako kako ja hoću, u Basicu u kojem imam maltene 15 godina iskustva? Ili da sada počnem da, pored toga što studiram medicinu i radim u agenciji za nekretnine, još pet godina vežbam da pišem programe u C++u da bih eventualno postao osrednji C++ programer i mogao da pišem bušan C++ kod? Ne mogu ja sada da uzmem i da batalim sve što sam do sada radio (uz prethodnu verziju to bi bile 2 godine rada samo za ovaj projekat) i da počnem opet ispočetka da pišem igre u jeziku koji znam slabije od "maternjeg" VBa, samo da bih mogao da ubacim klase, samo zato što tako treba, tako mora i to je standard u industriji. Hvala na pozitivnoj kritici ali i mi VB programeri smo, da prostiš, ljudi. A ne građani drugog reda. Imamo i mi pravo da pravimo igre.

Je*ote okačiš screenshotove za 70% gotovu igru a ljudi ti pričaju u čemu treba da programiraš... Srbija, brale.
Možda je trebalo temu da okačim u VB & ASP forum, onda ne bi bilo potrebe za ovom diskusijom.
[ _BloB_ @ 30.05.2006. 13:39 ] @
Ma nemoj to licno da shvatas, nemam nista protiv, pisi u cemu hoces, ja ti kazem sta je PO MENI BOLJE, a
tvoj je izbor sta je za TEBE BOLJE...

po mom iskustvu, OO programiranje je za dva koraka bolje od proceduralnog,
to nema veze sa C++ vs VBasic razumes?
[ Dark Icarus @ 30.05.2006. 13:48 ] @
Što jes' jes', OO bi bilo bolje da može da radi... imao sam ja i OO verziju igre, i pravljenje planeta, flota, brodova, itd. i menadžment podacima su radili kao pesma - ali džaba kada je na 700MHz igra seckala, a ja hoću da napravim igru koja će da radi na SVEMU. Inače, hvala na lepim željama, malo sam odreagovao jer mi je pun.... hm... puna kapa diskusija od pre par godina kada sam počinjao da programiram pa su me sa svih strana i na nekim drugim forumima koji će ostati neimenovani napadali kako VB nije ni za šta i kako je C++ bolji... Meni više odgovara VB, tako je bilo od C64... šta ću takav sam .
[ _BloB_ @ 30.05.2006. 14:13 ] @
Ma programirao sam i ja u Basic-u na c-64 a i u SImon's Basic-u

to su bili dani...

nemam ja nista protiv VB. Meni se ne svidja ali nemam nista protiv, svako radi u onome u cemu hoce...

moja poenta je samo bila da je OO nova generacija, nova paradigma (relativno nova jel) koja zaista nudi
bolji pristup...

a te diskusije bolji je Delphi ili C ili VB nemaju smisla... bitno je raditi, makar i u Cobol-u (mada to nikome ne preporucujem)

cak znam da je u jednom super-marketu bio instaliran Delphi program i stalno je pucao, a sada radi VB program
bez ijedne greske mesecima...

ali to ne govori nista o Delphiju ili o VB... u pitanju su ljudi koji su pisali program...


u svakom slucaju sve najbolje u vezi igre, pa makar je pisana i u VBu

kad zavrsis obavezno posuj da vidimo...

pozdrav
[ NastyBoy @ 30.05.2006. 18:15 ] @
Citat:
moja poenta je samo bila da je OO nova generacija, nova paradigma (relativno nova jel) koja zaista nudi
bolji pristup...

a te diskusije bolji je Delphi ili C ili VB nemaju smisla... bitno je raditi, makar i u Cobol-u (mada to nikome ne preporucujem)


Mozhda nemaju smisla (diskutablino), ali su uvek aktuelne, _narochito_ kod kodiranja igara. Sa svakom novom generacijom hardvera se nanovo pokrece "holly wars - C vs C++".
Taj "rat" bash trenutno besni kod NextGen console kodera i sumnjam da ce skoro da se zakopaju sekire.
[ Dark Icarus @ 30.05.2006. 18:46 ] @
Pa da, ali čemu sve to? Šta imaju ti ljudi od "navijanja" za neki jezik? Kad završiš igru, ako ona radi, kao da je bitno u čemu je rađena. Pa makar, štono reče _BloB_, i bila rađena u COBOLu, nebitno je, samo daj da radi. Da nisam pomenuo u čemu je rađena Xenophobia ne biste ni primetili, osim ako nekome ne bi palo na pamet da jednog dana prokopa po bin folderu gde bi našao VB runtime dll. Tako i treba da bude.

Nego vidim da smo otišli u žestok offtopic a screenove niko više i ne gleda, šmrc...
[ franticnick @ 30.05.2006. 22:20 ] @

Jasno je da je svaki jezik koji odradjuje posao, odlican izbor. Samo napred sa Xenophobiom, izgleda obecavajuce.
[ Filip Strugar @ 04.06.2006. 00:41 ] @
Citat:
Dark Icarus: Pa da, ali čemu sve to? Šta imaju ti ljudi od "navijanja" za neki jezik? Kad završiš igru, ako ona radi, kao da je bitno u čemu je rađena. Pa makar, štono reče _BloB_, i bila rađena u COBOLu, nebitno je, samo daj da radi. Da nisam pomenuo u čemu je rađena Xenophobia ne biste ni primetili, osim ako nekome ne bi palo na pamet da jednog dana prokopa po bin folderu gde bi našao VB runtime dll. Tako i treba da bude.

Nego vidim da smo otišli u žestok offtopic a screenove niko više i ne gleda, šmrc...


E stvarno ignorisi te komentare, VB ili C++ - nije bre bitno uopste u tvom slucaju, vazno je da se nesto radi. Nego, daj malo detalja o igri? Po sshotovima se ne moze zakljuciti mnogo o tipu igre - vidim da postoje neki resursi i slicno - strategija? Hoce biti neki demo? :)

ps, font je malo necitljiv - ono E bez uspravne linije ubija :)

pps, evo bas sam naleteo na neke koji prave C# 3d engine: http://cannibal.illusoft.com/about.html, doduse ima jako malo detalja. mislim da je C# super stvar za PC-casual igre...
[ Dark Icarus @ 04.06.2006. 17:46 ] @
Citat:
Filip Strugar: E stvarno ignorisi te komentare, VB ili C++ - nije bre bitno uopste u tvom slucaju, vazno je da se nesto radi. Nego, daj malo detalja o igri? Po sshotovima se ne moze zakljuciti mnogo o tipu igre - vidim da postoje neki resursi i slicno - strategija? Hoce biti neki demo? ps, font je malo necitljiv - ono E bez uspravne linije ubija
Biće demo, biće, bio je planiran za avgust ali pošto ceo juli nisam tu to će možda još da kasni... ma kod mene sve uvek kasni... Inače u pitanju je space-strategija koja ima model galaksije kao MOO3, ali se dešava u realnom vremenu (a ne na poteze), i u kojoj je akcenat pomeren sa mikromenadžmenta (više nema izgradnje zgrada na svakoj pojedinačnoj planeti, nema eksplicitnog pravljenja različitih dizajna brodova), već je igraču dat osećaj da jeste imperator koji se bavi samo strateškim odlukama. U stvari, imperator je jedinica na mapi. Takođe, research kao takav ne postoji već postoje skill-ovi koji se unapređuju samo i isključivo iskustvom, npr. combat skill raste ako se imperija bori protiv drugih, biotech skill raste samo ako se vrše biološki projekti (biološko ratovanje, kloniranje) itd.

Taktička borba se odvija uporedo sa strateškom mapom tako da je moguće poslati pojačanja dok bitka traje... i slično. Taktička borba će inače biti regulisana velikim brojem malih sprajtova i trebalo bi da podržava stotine brodova. Planiram i kopneno ratovanje, ali ako budem u škripcu sa vremenom to će prvo da bude "isečeno".

Glavni adut igre je činjenica da će postojati skirmish mod idealan za multiplayer gde će vreme biti ubrzano i gde će cela igra (i ceo tech tree) moći da se prođe za sat-dva, i gde će novi igrači moći da "upadnu" u galaksiju usred postojeće multiplayer igre.

Font će ti prirasti srcu, ne boj se .
[ civcicv @ 08.06.2006. 12:51 ] @
Grafika izgleda odlicno a verujem da ce i gameplay biti dobar.
Koliko si nivoa planirao da napravis?

Pozdrav od druga iz gimnazije.
[ Dark Icarus @ 08.06.2006. 19:03 ] @
Ooo, de si bre Vlado, šta se radi? Nivoa neće biti, "kampanja" će biti odrađena kao u 4X igrama - znači, počneš u mikrogalaksiji u jednom solarnom sistemu, ti i još 6 drugih imperija (plus 2-3 non-playable fakcije), pa dokle doguraš - dogurao si.
[ Reljam @ 08.06.2006. 19:46 ] @
Screenshotovi dobro izgledaju. Svaka cast.

Sto se tice diskusije VB ili C++: potpuno si u pravu sto si izabrao neki higher-level jezik od C++a, C++ ne treba koristiti osim ako nemas jako dobar razlog za to. A i onda ces morati da platis u smanjenoj produktivnosti. Sve zajedno, za ovakav projekat, to se ne isplati. Jedino sto bih ti preporucio je da eventualno pogledas C#: produktivnost ti je otprilike ista kao i u VBu, moderan je jezik (dakle nije nepotrebno komplikovan), ne moras da se zezas sa memorijom, a klase i slicne stvari rade relativno brzo. Naravno, ne vredi da ako vec imas gotovu igru sve pises ispocetka u C#-u, ali vredi razmotriti kao opciju za sledeci projekat.
[ civcicv @ 08.06.2006. 19:52 ] @
Evo,"vredno" se studira :)).Sto znaci da cu i tvoju igricu morati "kampanjski" po kampanjama da odradim :))
Slobodno mi mozes poslati na [email protected] bilo koji info vezi sa igrom da znam da se na vreme pripremim za akciju :)

Pozdrav
[ Dark Icarus @ 09.06.2006. 14:52 ] @
Citat:
Reljam: Screenshotovi dobro izgledaju. Svaka cast.
Jedino sto bih ti preporucio je da eventualno pogledas C#: produktivnost ti je otprilike ista kao i u VBu, moderan je jezik (dakle nije nepotrebno komplikovan), ne moras da se zezas sa memorijom, a klase i slicne stvari rade relativno brzo. Naravno, ne vredi da ako vec imas gotovu igru sve pises ispocetka u C#-u, ali vredi razmotriti kao opciju za sledeci projekat.
Hvala na predlogu, i ja sam razmišljao u tom pravcu, zavisi sve od toga kakve će trendove diktirati prelazak na Vistu i sl. U svakom slučaju, ta odluka je bar 2-3 godine daleko, a ja imam još započetih projekata da me "drže" do tada.

Inače, hvala svima na pozitivnim komentarima, trebao mi je feedback da bih znao da ima ljudi koji bi igrali ovakvu "zastarelu" igru... očekujte demo za par meseci!