[ Ivan_HR @ 31.05.2006. 10:41 ] @
Radim na umrežavanju računala u jednoj udrugi! Imali su samo dva računala koje sam umrežio! Na oba računala je XP, i samo je jedan spojen direktno na net preko ISDN-a i na njemu je instaliran FreeProxy pa pomoću njega idem na net sa drugim računalom.
Sad dolaze tu još dva računala koja treba spojiti u mrežu, samo jedan od njih smije na net a drugi će služiti samo za neke kalkulacije! Zanima me dali mi je isplativije uzeti switch ili ruter i šta mi zapravo treba! Oni će si kasnije uzeti ADSL pristup netu pa me zanima šta da sad napravim a da kasnije nemam previše komplikacija kad im se bude mijenjao pristup na internet, možda će tu još doć i neko računalo i tako....
Znači želim sad spojit tako da sve funkcionira i bude otvoreno za kasniju nadogradnju, koja bi mi bila najjeftinija opcija?? Switch, ruter ili da im postavim jedan server ili kako??
[ kumkat @ 31.05.2006. 21:59 ] @
Pa u svakom slucaju za pocetak uzmi switch. U koliko nemas neke potrebe da delis protok ne treba ti server, ali pazi kad budes uzimao ADSL da uzmes i adsl ruter, njega ubodes u taj switch i resio si posao....

Pozdrav
[ Ivan_HR @ 01.06.2006. 07:35 ] @
E hvala! To me zanimalo jer nisam znao kako se kasnije sve spaja na ADSL. Relativno sam novi u ovome hvala na pomoći!
[ ctrlS @ 01.06.2006. 12:27 ] @
Zakacis ruter-modem i jednim udarcem resio si vise muva.
[ Ivan_HR @ 29.06.2006. 23:46 ] @
Evo da ne otvaram novu temu nastavit ću ovdije!
Uzeo sam switch i mreža radi bez problema, ali sada je došao prelazak na adsl!

Zanima me dali ja sada to mogu staviti ovako? Jedno računalo direktno spojeno na adsl modem i na njemu Free Proxy Control Centre, šerana veza i da druga dva klijenta koriste taj adsl? Ili se to mora drugačije postavljat?
ili
trebam uzimat i ruter, ako da onda mislim da mi se najviše isplati uzet adsl modem ruter sa 4 porta, i samo spojiti direktno na switch i da to radi??? Dali sam u pravu nisam baš siguran kako se ovakve mreže inače postavljaju?
Naravno potrebno mi je najjeftinije riješenje!
[ plavigor @ 30.06.2006. 09:44 ] @
Oba resenja koja si naveo su moguca i ispravna. I jedno i drugo resenje imaju svoje prednosti i mane.

Prvo resenje (ADSL modem u racunar) zahteva da taj racunar sa modemom bude ukljucen tokom celog radnog vremena jer ostali racunari ce ici na Net preko njega. Sa druge strane, implementacijom Proxy-a si ogranicio koriscenje Internet-a samo na Web i npr. Mail, sto je dobra stvar (ako su vam potrebe samo tolike). Ah da, ako koristis Proxy nije potrebno serovati Internet konekciju na prvom racunaru (ako ono "serana veza" u tvom poslednjem postu znaci ukljucivanje ICS-a), jer ne verujem da si ga instalirao zbog kesiranja, vec samo zbog podele interneta. Dakle, ako koristis Proxy, njega instaliras tamo gde imas Internet, a ostalima u Browser-ima podesis adresu tog Proxy-a. To ce ti mozda malo zadati glavobolje oko podesavanja Mail-a, ali sam si se prihvatio Proxy-a.

Drugo resenje (ADSL ruter) je elegantnije resenje jer ne zahteva da neki racunar bude stalno ukljucen zbog drugih racunara. Sa druge strane, ruter je i Firewall, pa ga svakako treba malo i podesiti jer verovatno ne bi hteo da neki sumnjivi program iz tvoje mreze salje podatke na ko-zna-koji port na Internet-u.

Koje resenje je jeftinije zavisi i od provajdera, tj. sta ce vam dati (modem ili ruter), odnosno prodati.

Pozdrav
[ Ivan_HR @ 30.06.2006. 10:04 ] @
Koliko sam upućen taj adsl modem se spaja preko mrežne karte na računalo?
Pošto imam samo jednu mrežnu karticu na računalu mogu ga spojiti ovako??? Računalo1 -> Switch -> adslmodem?? Sada mi ostanu računalo2 i 3 koji su također spojeni na switch i ali na njima ne postavljam nikakav modem nego samo naredim postavke za Proxy koji je na računalu1?
Znači ta mreža bi izgledala ovako

rač1 --->
rač2 ---> switch ---> adslmodem
rač3 --->

s tim da je modem instaliran na rač1 i na njemu je postavljen proxy! Sada znači kada rač2 pokušava pristupiti internetu ide preko switch na rač1 pa onda rač1 šalje podatke switch --> modem i onda net pa sve to natrag?? da li sam u pravu jel to može ovako??
Nisam baš nešta puno radio s mrežama pa bi volio saznat nešto više prije neko se upustim u ovako nešta??

P.S. Ono šerana veza mi je bilo potrebno da bi drugi u mreži mogli kontrolirati tu vezu, jer je do sada korišten ISDN pa da mogu prekinuti vezu sa svog računala nakon provjere maila i slično. Moram uključiti share this connection i onda svima dopustiti upravljenje tom vezom. To je bilo prvo riješenje koje mi je palo na pamet pa je tako i ostalo, a funkcionira. samo im zabranim automatsko spajanje tako da se mogu spojiti samo preko proxya.
[ plavigor @ 30.06.2006. 14:57 ] @
Modem mora u racunar, ne moze u Switch. Kada bi ga zabo u Switch koji racunar bi ga prijavio kao "new hardware"? Ni jedan. Postoje modemi koji mogu da se zabodu u Router, ali ne verujem da si takav dobio.
A sta je sa provajderom? Da li on obezbedjuje modem ili ruter, ili sve sam nabavljas?
Ako imas modem, a provajder ti ne daje ruter, kupi jos jednu mreznu kartu (<10evra) ili pogledaj da li modem moze da se prikljuci i preko USB-a.

Pozdrav
[ Ivan_HR @ 30.06.2006. 23:21 ] @
Ma nisam ja to još ništa uzeo ali planiram uskoro pa me zato zanima kako se sve to može spojit i šta trebam nabavit??? Zanima me koje su sve opcije??
[ Foki @ 05.07.2006. 10:37 ] @
Za pocetak se raspitaj kod provajdera kakav modem dobijas prilikom prikljucenja (ruter-modem, usb, ethernet...).
Onda se javi da dobijes konkretne odgovore, mada ti je uglavnom vec sve receno.
Najbolje bi ti bilo ako bi dobio ruter modem od provajdera.Onda njega direktno ubodes u taj switch i vozi Misko.