[ elektros @ 31.05.2006. 11:41 ] @

odgovor njihov na zahtev i upit o zaposlenju u australiji


Postovani ...
hvala sto ste nam se obratili za pomoc.
Mozete doci na tri nacina.
1. Skilled independent viza, za koju imate sanse ako imate radnog iskustva u
struci bar 3 godine i ako polozite IELTS test engleskog jezika.
2. Regionalna viza, ako ne sakupite potrebne bodove za prethodnu, vizu.
3. Radna viza na 4 godine sa mogucnoscu produzenja, bez polaganja IELTS
testa engleskog jezika.
ZNACI NUDIMO VAM U PAKETU pronalazenje odgovarajuceg zaposlenja i
zavrsavanje procedure za radnu vizu, ukoliko nasi agenti procene da imate
sanse.
Trenutno za radnu vizu ne treba IELTS, ali ocekujemo da ce ga uvesti u
skoroj buducnosti.
Prvi korak bi bio procena vase situacije od strane agenta, sto kosta 30 EUR.
Ukoliko agenti procene da imate sanse, obzirom na problematicno radno
iskustvo, potrebno je da vas registrujemo i prikupimo dodatne informacije o
vasem radnom iskustvu, kako bi mogli da vam trazimo posao ovde.
Kada vam pronadjemo posao, po dobijanju sertifikata od poslodavca, prelazimo
na proces aplikacije za radnu vizu. Ova viza se dobija u roku od 6 do 10
nedelja. Kada zapocnemo proces imigracije, potrebno je da uplatite 1500 EUR.
Pre izdavanja vize takodje je potrebno da uplatite jos 1500 EUR.
Znaci ukupni troskovi za pronalazenje posla i zastupanje vase porodice i vas
pred australijskim vlastima ( DIMA ) I poslodavcima su: 30 + 3000 = 3030 EUR
Ukoliko imate jos pitanja, slobodno se javite.
Pozdrav


*****************************************************

ima li neko iskustva sa ovim stvarima, malo mi je skakljivo tih 3000e, znajuci situaciju kod nas i kako dolazimo do novca mislim da to nisu male pare za baciti.

[ VRider @ 31.05.2006. 11:57 ] @
Sajt je nikad jadniji. Mislim da ni neces doci do tog dela od 1500 evra, vec da ce te zavrnuti vec nakon prvih 30 evra.
A i redosled koraka je malo sumljiv. 1500 evra kad pocne proces imigracije i jos 1500 pre nego se proces zavrsi (pre dobijanja vize).
[ dakuri @ 31.05.2006. 12:04 ] @
1. Od svakog zainteresovanog da uzme po trideset evrica bez ikakvih obaveza super zarada,.....
2. Samo direktno preko australijske ambasade mozete da dobijete VIZU i to licno, nikakve agencije.....
3. Ako i pocnu oni da sredjuju papire uzmu 1500 evra, sta ako nedobijes vizu, nema nikakve garancije......
4. Raspitaj se kako su prosle kamiondzije za Kanadu u Novom Sadu.......
5. Agencije za trazenje posla na zapadu dobijaju pare od poslodavca a ne od radnika.......
6. Jos jedna prevara, bezi od toga....
[ elektros @ 31.05.2006. 12:40 ] @
pretpostavljao sam to

samo da se potvrdi

cao
[ Davor Vlajkovic @ 31.05.2006. 13:58 ] @
Just for the record...

Citat:
Registration Service Provided By: BRAVENET.COM
Contact: +250.9543203
Website: bravenet.com

Domain Name: AUSTRALIJA.NET

Registrant:
NA
nadezda mitic (1051122592)
NA
NULL
NA
NA,2763
US
Tel. +0.1234
Fax. +0.1234

Creation Date: 05-Jul-2005
Expiration Date: 05-Jul-2006


Domain servers in listed order:
ns1.smartydns60.com
ns2.smartydns60.com


Administrative Contact:
NA
nadezda mitic (1051122592)
NA
NULL
NA
NA,2763
US
Tel. +0.1234
Fax. +0.1234

Technical Contact:
NA
nadezda mitic (1051122592)
NA
NULL
NA
NA,2763
US
Tel. +0.1234
Fax. +0.1234

Billing Contact:
NA
nadezda mitic (1051122592)
NA
NULL
NA
NA,2763
US
Tel. +0.1234
Fax. +0.1234


http://whois.domaintools.com/australija.net
[ elektros @ 31.05.2006. 20:29 ] @
davore ako moze po naski,
malo objasnjenje o ovome gore...
[ Davor Vlajkovic @ 31.05.2006. 21:13 ] @
[prevod]
Kako nekome dati na poverenje 30/1530/3030eur ako se u obzir uzme činjenica da nije želeo/la da ostavi svoje kontakt podatke u WHOIS-u?
[/prevod]

Jasnije? :)
[ markalauskas @ 31.05.2006. 23:09 ] @
Citat:
Postovani

Obraca vam se Recruitment Professionals Database u saradnji sa agencijom Easy Migrate, servisom za konsultacije iz Perta.

Australijske vlasti su propisale odredjenu proceduru za ulazak u Australiju, sa ili bez poslodavca (sponzora) i ona je u 90% postupka slicna ili ista. Sanse prevashodno zavise od toga koje kvalifikacije posedujete, koliko ste radili u struci, znate li engleski jezik i imate li rodbine u Australiji.

Videli ste verovatno na TV ili u stampi da i Ambasada Australije intenzivno reklamira zaposljavanje i useljavanje u razlicite delove Australije. Postoje razlike i u proceduri izmedju saveznih drzava.
RPD ima za cilj da vam pronadje najbolje resenje i da vam ponudi nekoliko varijanti, uzimajuci u obzir sve detalje iz vaseg licnog zivota I rada, kao i specificnosti zahteva svake drzave.
Zato vas molim da popunite sve rubrike u formularu, koji je u attachmentu i posaljete ga nas nasu email adresu.

Poslodavci (privatne firme) najcesce traze da radnici prvo dodju i prodju proceduru imigracije, pa tek onda da im daju posao.

Neophodno je da:
1. ispunjavate uslov za godine starosti (manje od 45 god.)
2. znate jezik - polozite IELTS (General test),
3. da vam se kvalifikacije i radno iskustvo formalno priznaju u Australiji
4. po mogucstvu da ste vec stanovnik Australije

Mi cemo vam predloziti nekoliko varijanti za dolazak.
Svaka ima i prednosti i mane.

a. Ukoliko zelite iskljucivo radnu vizu, neophodno je da “vam se I formalno priznaju kvalifikacije i radno iskustvo” i da polozite funkcionalni engleski (IELTS sa najmanje 4.5 bodova po svakom delu), jer to traze poslodavci. Radna viza se dobija na 4 godine i to je privremena viza koja vam omogucava da radite SAMO za vaseg sponzora. Ako zelite da promenite sponzora morate ponovo aplicirati u ministarstvu Australije za promenu sponzora. Vasa porodica takodje moze doci sa vama. Dokle god zivite u Australiji po osnovu radne vize, vi ste stranac, tj. nemate socijalno I zdravstveno osiguranje, morali biste da placate skolarinu za decu…Postoji opcija da se ova privremena radna viza pretvori u stalnu ako vas sponzor zeli zadrzati jos 3 godine nakon prve dve godine rada u njegovoj kompaniji. Ovu vizu preporucujemo najvise ljudima koji bi samostalno dosli u Australiju da rade

b. Mozete doci na skilled vizu, ukoliko ispunjavate uslove, tj. imate odredjen broj bodova, platiti troskove aplikacije, IELTS testa, cenu prepoznavanja diplome i radnog iskustva, kao i troskove registrovanog imigracionog agenta.

c. Mozete doci na regional vizu, za koju takodje postoje odredjeni kriterijumi, ali su blazi i lakse se ispunjavaju, a troskovi su manji.


Prednosti i mane:
a. Neizvesno je kada i kakav posao vam mozemo pronaci
b. Svi ljudi koji dodju kao skilled migrants imaju ista prava kao i australijski drzavljani osim sto ne mogu da glasaju na izborima i da rade za drzavne ili vojne institucije dok ne dobiju drzavljanstvo
c. Regional viza se lakse dobija I kosta manje, ali morate ziveti u unutrasnjosti u prve tri godine, gde je pitanje zaposljavanja i privikavanja.
Mi svaku osobu procenjujemo individualno i preporucujemo najbolju I najsigurniju opciju.

Vas registrovani agent za imigraciju, Radmila Poznovia, u ovom poslu ima vise od 9 godina iskustva. Ona je registrovana pod brojem 0534216 i radi u jednoj od vecih i boljih imigracionih firmi u Zaqpadnoj Australiji. Kancelarija zaposljava 4 registrovana agenta i 5 administrativnih saradnika koji zajedno rade na svim slucajevima. Vas slucaj ce prvenstveno biti poveren Radmili koja ce proceniti vase sanse za dolazak, postaviti pitanja kako bi se izbegle bilo kakve nedoumice i odstranile nejasnoce. Vama ce biti preporucen najbrzi i najefikasniji nacin na koji mozete aplicirati za stalnu vizu.
Nakon toga cemo vam poslati nas standardni ugovor koji objasnjava uslove placanja i, kao i uvek, molimo vas da se ne ustrucavate da nam se obratite ako imate bilo kakvih pitanja.

Pozdrav

Nadezda Mitic, BA Science, Electrical Engineer
General Manager
Recruitment Professionals Database
www.australija.net
15 Warrimoo drive, Quakers Hill, 2763
Sydney, NSW, Australia
Ph: ( 612 ) 9837 6639
Mob: 0439 609 025
Email: [email protected]


A ovo sam ja dobio od njih pre par meseci.
Stim sto sam ih ja proverio na www.immi.gov.au i uredno su registrovana firma i stvarno rade svoj posao vec 9 godina.
I ja planiram da idem sa zenom pa sam se malo "raspitivao" :)

Druga stvar je da prvi gore pomenuti iznos od 1500€ je u stvari 1935Eur. Ovo je uplata za skilled vizu!
Ne znam otkud njima 1500 ali sigurno postoji neka zackoljica. Zato i sluzi agencija, da poznaje rupe sto u zakonu sto u nasim dzepovima. :)


Savetujem ti da odes na www.immi.gov.au i procitas sve vezano za dobijanje tvoje vize. Nije nimalo naivno i trebace ti mnogo vremena da procitas sve a i vise da ukapiras (linkova stvarno ima mnoogo). Poslao bih ti attachment ovde sa bookletom 1119, koji je inace najbitinji od svih "knjiga" koje ces morati da procitas (ako ne budes isao preko agencije), ali ne znam kako. Ako bi neko mogao da mi objasni...znam da ima neka fora da se attach-uje... u pitanju je 237kb u pdf formatu.

Pre svega ovoga mozes (bi trebalo) da odes na http://www.imigracija-australija.741.com/ ovde ces naci sve informacije na srpskom, postovane od jednog decka koji je otisao bez agencije ali na istu vizu.

Sto se tice agencije, sajt im je STVAAARNO JAKO LOS ali njima izgleda da radi posao. Oni se fino izreklamiraju u halooglasima (licno sam video par puta), srbin (koji je mooozda bio nekad na internetu) ode na taj sajt i aplicira. Oni posalju odgovor sa tax invoice i formularom koji ovaj treba da popuni i sve ostalo ide postom. Tu se zavrsava i njegov kontakt sa internetom. (Sajt je uostalom samo na srpskom)
To moze da znaci da njima za nas nije potreban dobar sajt i ne zele da bacaju pare.

Koliko ja znam, a mislim da sam dobro informisan, njima placas tek kad dobijes vizu to je onih drugih 1500€. A ti brate kad dobijes vizu, agencija je odradila svoje.

Ako ti treba jos nesto pitaj.
Aj pozdrav i srecno

PS. uspeo sam da prikacim fajlove 1119 i 990i-ovaj drugi je costs & chrages

[Ovu poruku je menjao markalauskas dana 01.06.2006. u 00:19 GMT+1]
[ markalauskas @ 31.05.2006. 23:46 ] @
Moj previd. Jeste 1935 ali AU$ a ne € tako da to stvarno ispadne 30 + 1500 + 1500€
Sve su ti dobro rekli.
30 da bi ti zapoceli proces, 1500 da uplatis vizu i 1500 agenciji kad (ako) dobijes vizu.
Pazi kad uplatis 30€ ili 45AU$ koliko traze da bi ti obradili dokumenta i potrazili poslodavca, opet mogu da ti kazu da ne mozes da prodjes sa svojim kvalifikacijama i iskustvom. Taj ti se novac ne vraca, naravno. Znaci probaj nekako da naduvas svoje kavalifikacije i iskustvo, bar estetski, da to ZVUCI. :) Ako mozes da dobijes od svog sadasnjeg ili bivseg poslodavca malo "ulepsanu" employment references. Ali pazljivo posto uglavnom proveravaju.
Potrudi se da prelistas onaj booklet i sve sto budes mogao na ona dva sajta, mnogo ce ti pomoci cak i ako ides preko agencije.
Aj
[ elektros @ 01.06.2006. 08:40 ] @
znaci ovako, ajd da reskiras tih 30e,
oni nadju poslodavca, i koliko sam razumeo sa njim i tvojim dokumentima ako su ok dobijas vizu - za koju je potrebna uplata 1500e,
a njihova provizija je posle toga 1500e,
nije tako lose ako rade i mogu da ti srede posao,
jedino me muci malo engleski, ucim ga trenutno na kursu,
ne znam koliko bih postigao na IELTS testu, ali ako postoji gore navedeno da mozes i bez toga onda je bolja varijanta.
[ elektros @ 02.06.2006. 22:36 ] @
da li je moguce da za onu prvu varijantu nemora da se polaze IELTS
[ Gojko Vujovic @ 02.06.2006. 23:07 ] @
Baš da vidim i to čudo da za neku od viza tamo ne treba IELTS. Reći "radna viza" je bez ikakvog značenja, ako već navodite neke informacije navedite celo ime vize, subclass broj, i sve ostalo što identifikuje neku klasu imigracione vize, kakvih postoji puno sa različitim uslovima, ali koliko se sećam svaka traži IELTS.

Tako da bih molio onoga ko tvrdi da ielts nije potreban za neku od viza, da kaže tačno i za koju?

Inače taj ispit nije nešto težak, posebno general module. Ja sam polagao academic module još pre 4 godine, speaking je jedina stvar koja se teško uvežbava ako niste imali realnog govornog iskustva, sve ostalo se uči iz knjige za pripremu ieltsa bez problema.
[ markalauskas @ 03.06.2006. 10:14 ] @
I ja koliko se secam IELTS MORA da se polaze. To i pise u booklet-u 1119 (izdanje od marta meseca) koji ti kaze da moras da imas minimum 4.5 ili 5 ocenu iz sva 4 dela testa. Cak i ako vodis nekoga sa sobom taj mora da ima minimum 4.5 ili placa dodatnih 2690 AU$ za kurs Engleskog koji ce da mu bude obezbedjen tamo. Ovo za kurs ne pise u ovim bookletima, ali moze da se nadje na www.immi.gov.au
Pretpostavljam da ovi u agenciji misle na skilled vizu a i njih ima vise tako bi se tu trebalo dobro raspitati. Moguce je da je ovo potrebno samo za SIR vizu koja je vezana za unutrasnjost (za nju nije potrebno oni 1500€ nego se uplacuje 180AU$ ako imas invite ili sponzora, a uglavnom je drzava sponzor za sve koji idu u unutrasnjost...).
Mada na njihovom sajtu (australija.net) ne pise konkretno na koju skilled vizu misle. Verovatno je trenutno jako velika potraznja za radnicima dole i da su smanjili kriterijume sto se tice IELTS. Svake godine je broj poena da bi se dobila AU viza sve manji. Narocito vezano za skilled vize i za unutrasnjost. Prosle godine je minimum bio 120, sada je 110. Tako da me ne bi iznenadilo da su ukinuli i IELTS.
@Gojko
elektros je procitao to na www.australija.net
Aj
[ _djevojka_ @ 03.06.2006. 16:31 ] @
U vezi rada i vize za australiju:

Vidim da dobijas konfliktne informacije. Moj savjet ti je da se uzdas u se' i u svoje kljuse.

Nisam upoznata sa imigracionim agentom u pitanju, ali igrom slucaja, poznajem nekoliko nasih ljudi u Australiji koji se bave istim poslom. Kroz iskustva ljudi sa kojim sam razgovarala, a koji su koristili njihove usluge, ovo je sta sam saznala:

- Agenti uglavnom zavrse faks ili to cak nije ni neophodno, nego mogu da zavrse i kurs u odredjenom vremenskom roku, kada se registruju sa odgovarajucom drzavnom agencijom (regulacija pod navodnim znacima). Njihova akreditacija ne znaci da se drze imigracionog koda etike i sl. - to uglavnom varira.

- Svaka iole profesionalnija imigraciona agencija nece ti traziti 30E ili bilo koju sumu da uradi tkz. 'initial assessment', i da utvrdi da li imas sanse za dolazak. Nema tu puno mozganja. Oni koriste iste zakone koje i ti mozes da procitas na web stranici immi-e, ali za razliku od tebe, oni ih ne citaju prvi put, nego ko za koji put, i redovno prate promjene zakona.

- Vecina agenata imaju sistematski uradjene liste i tacno znaju pod kojim kategorijama mozes aplicirati, a pod kojim ne, i vecina ti moze reci u roku od sat-dva vremena kakve imas sanse. E sada, ko ima kakvu sansu je veoma subjektivno od agenta do agenta; jer cak i da imas malu sansu, oni mogu reci da njihova realna procjena kaze da imas dobre/super sanse, pa ti onda fino naplate procesovanje aplikacije i sl., i na kraju ako ne ispadne nista - tebi nista, njima pare. Sama stavka da ti naplacuju novac za njihov rad ne znaci garanciju da ces dobiti bilo kakvu vizu. Oni ti samo kazu koliko kosta njihova usluga da provedu vrijeme sa tobom/tvojom aplikacijom. Naravno, tu su razni dokumenti, koji moraju biti potpisani. Kako mislis da se potpisu ako ti nisi tamo? Oni mogu da potpisu neke stvari u tvoje ime, ali naravno naplacuju usluge kurira/registrovane poste za dokumente koje ti trebas da potpises. Ti placas slanje i od/do. Ovo je sve ako posaljes sva dokumenta na vrijeme. Sta ako ti traze dodatna dokumenta/razjasnjenje? Onda, famozna deklaracija da u proteklom ratu (hm, ratovima?) jesi/nisi ucestvovao i kako si ucestvovao, jer zele da imaju tacne informacije o tvom kretanju, da u zemlju ne ulazi neko ko ce biti na potencijalnoj listi za sug - Hag - sl. gluposti. Zvuci zamorno, ali to jeste birokratija.

- Tvoji dokumenti trebaju da se prevode, i ti odlucis da ti to odradi neki sudski tumac; a sta ako taj prevod nije adekvatan? Nisu svi prevodioci pouzdani (pogotovo oko strucnih termina), a ima i dosta slucajeva gdje jedanput (vec prevedeni dokumenti), trebaju da se prevode i u AU, od strane NAATI akreditovanog prevodioca. Platis, lupe ti pecat, i onda dokument bude ukljucen u aplikaciju.

- Imigracioni agenti izuzetno dobro vladaju engleskim jezikom (a poznavanjem zakona jos vise), sto je velika prednost. Ako ti ne poznajes engleski, vec imaju jednu vise loptu u kosu (za razliku od tebe). Njihovo se onda racuna mnogo vise nego tvoje. Ti ih placas da te zastupaju, ali ocigledno da oni imaju kontrolu. Ti si im platisa, i posto vecina nasih ljudi unaprijed ne trazi cjelokupnu projekciju troskova (unaprijed) od imigracionog agenta, to znaci da mogu da te deru malo lijevo malo desno. Pod 'deranjem' ne podrazumijevam novac za posteno odradjen posao, ali oni ti npr. nece reci da li mozes da prodjes bez nekih troskova (tako sto ces ih uraditi sam), vec ce gledati da to oni urade za tebe i da ti papreno naplate, zato sto MOGU. Neki ce cak da ti naplate dodatno fotokopiranje kao legitimnu naplatu troskova!? Znaci, cijena koju istaknu je cisto okvirna, pa bude spreman da potrosis bar dva puta (ako ne i toliko), u procesu. Ako pitas puno pitanje, i trazis razjasnjenja sto bi im ti platio toliko i toliko, i sta se tacno pokriva tim troskom, cisto sumnjam da ce da ti 'razbiju' trosak - sta pokriva sta.

- Ne slazem se sa ljudima koji kazu da ti ne treba IELTS. Kad tad ces morati da polazes neki test engleskog. Meni se cini da je to lakse da svom terenu, kada imas novac za osnovne stvari, nego u inostranstvu, gdje nisi na svome, i gdje ces eventualno morati i da radis uporedo dok ucis za test(ove). Na koji god posao budes primljen, trebace ti bar osnovno vladanje engleskim jezikom. Pocni od posla kojim se sada bavis. Od svakodnevne interakcije sa ljudima, pa do obavljanja telefonskih razgovora sa poslovnim kolegama, pisanja pisama i tome sl. Ne ides sam. Treba misliti i na drugu osobu. Kakvo je njeno znanje engleskog?

- Medicinski testovi. Od X-ray da utvrde da si cist od tuberkuloze, do raznih sicusnih pitanja o zdravstvenoj istoriji i trenutnom stanju, pa do testova, testova i hm...testova, placanje doktorskih posjeta i sl. 'gluposti'. Dodaj i to u trosak.

- Ides u AU da placas porez drzavi. Oni ce gledati da dodju ljudi koji mogu da im plate sto vise poreza od svojih plata, kao i da popune radna mjesta koji sami Australijanci ne zele da uzmu. Npr. pogledaj poslove u unutrasnjosti (poslovi u bush-u). Mozda ti se cini velika plata, ali i sami troskovi zivota su veci - i to dosta, normalno, od zavisnosti gdje se nalazis i cime se bavis. Ako budes radio za neke od vecih kompanija npr. rudnicke poslove, ili npr. radis fizicke poslove na odredjenim projektima na otvorenom (gdje temperatura zna da bude i do 45 Celzijusa u hladu), mozda ces imati placen stan i hranu - u objektima gdje zivis sa drugim radnicima, ali zato ces imati i rotacije sto se tice vremena: npr. four weeks on, one week off, itd. - Znaci radis uzastopno nekoliko sedmice (obicno sest dana radis, jedan odmaras), i onda tako cetiri sedmice, da bi ti oni dali jednu sedmicu odmora, i (eventualno) placenu avionsku kartu do glavnog grada - ako ti je tamo kuca/partner/zena/itd. Sve to zavisi od kompanije do kompanije, ali treba biti oprezan sta ces potpisati, i pitati sva pitanja ako ti nesto nije jasno u pocetku. Ovo vecinom vazi za poslove koje ne traze kvalifikacije, ali moras da se raspitas za sebe - sta se tacno ocekuje od tebe.

- U slucaju da kompanija kaze da im ne trebas, da li imas $5,000 (za karte za dvije osobe) + $$$ za dodatne troskove da se vratis nazad odakle si dosao? Zvuci grubo, ali ako kompanija kaze da im ne trebas, nemas pravo na socijalnu pomoc od drzave. Mozda mozes da kazes da je i ne ocekujes, ako imaju dvije osobe - ti i zena. Sta ako dodje treca osoba?

- Ne znam koliko pratis promjene u zakonu, ali od prije koji mjesec, novi zakon je stupio na snagu, koji dovodi do bitnih industrijskih promjena. To znaci da nemas puno prava na poslu...i to je sve 'regulisano' zakonom. Mogu da ti kazu da im ne trebas - kad hoce, i ne trebaju im neke posebne osnove. Pogledaj 'Workplace Relations Regulations 2006'.


http://www.australia.gov.au/
http://www.aph.gov.au/library/intguide/law/industriallaw.htm
http://www.comlaw.gov.au/
http://www.law.gov.au/accesspoint?action=menuHome

Commonwealth iliti Federal Laws - ticu se zakona koji vaze za citavu Australiju, a takodje postoje i tkz. State Laws (Acts and Regulations) - ticu se odredjenih dijelova AU, npr. NSW (Novi Juzni Vels) itd.

Vecinu stvari mozes uraditi SAM, ali bitno je da si uporan. Naoruzaj se sa dosta strpljenja, budi spreman da promijenis dosta stvari u svom zivotu, nadji dobre knjige za ucenje engleskog (ako ga ne znas), i nosi dobru literaturu za citanje dok budes cekao u ambasadi, kao i na drugim mjestima. Iskoristi to vrijeme, umjesto da se nepotrebno nerviras sto dugo cekas. Tri put mjeri, jednom kroji; pazi sta potpisujes - ne potpisuj nista ako ti bilo sta bude nejasno; i zapisuj tacno ime sluzbenika sa kojim razgovaras, vrijeme, tematiku, tacno sta ti je ta osoba rekla; vremenom ces vidjeti ko je korektan a ko mulja. Svu papirologiju u vezi kontakta i ambasade dobro cuvaj, i gledaj da budes detaljan; jer nazalost ima dosta nepotrebne kake kroz koju moras da prodjes da bi dosao do tacnih informacija. Cim zapises detalje i ukazes im na greske, ambasada ce znati ko kaki, i drugacije ce se postaviti prema tebi. Kako god da se odnose sa tobom, gledaj da budes maksimalno ljubazan, jer ti njima ne trebas, ali oni tebi trebaju ako udjes u zemlju. Na kraju krajeva, pise se i 'character report' za svaku osobu koja ulazi, pa ne bi bilo zgodno dobiti etiketu agresivne osobe.

Srecno. :)

P.S. pogledaj web stranice koje sam stavila, mislim da ces naici na korisne informacije. Immi je super stranica za pocetak (neko je gore naveo adresu).

[Ovu poruku je menjao _djevojka_ dana 03.06.2006. u 17:41 GMT+1]
[ in2dstorm @ 04.06.2006. 00:24 ] @
ljudi, nikako ne verujte nikome sem sebi ( i australijskoj ambasadi) sto znaci da nikakav advokat vam nece pomoci da dodjete do australije a da vas pritom ne odere ili zezne i uzme pare i ode.
ovo se desilo mojim roditeljima pre 7 godina, dali su za svakog clana porodice 600eura ili dm(nisam siguran, znam da je bilo 600 necega a nije dinar)odredjenom advokatu koji je pomogao nekolicini ljudi da odu, cisto zbog reklame ili sl. i posle nasamario gomilu ljudi. odlezao nesto malo i sad je bogat. na sudu naivni nisu imali dovoljno dokaza protiv njega. tuga...
[ Skaarj @ 04.06.2006. 16:49 ] @
Citat:

4. Raspitaj se kako su prosle kamiondzije za Kanadu u Novom Sadu.......


Mene bas zanima kako su prosle kamiondzije u NS? Drugar mi je bio u toj agenciji i sta su mu sve napricali... I bas bih voleo da cujem nesto konkretnije, da pomognem coveku... Moze i na PM...
[ elektros @ 06.06.2006. 21:36 ] @
E TO SE ZOVE *** DEVOJKA ***,
svaka cast na trudu oko odgovora
[ markalauskas @ 12.06.2006. 10:56 ] @
Fazon je sto ako ides sa Balkana MORAS da budes spreman na sva ova "maltretiranja" koja je _djevojka_ nabrojala pa i vise. Zvuci strasno ali ako se pripremis na sve to i malo vise, mnogo lakse ces pregurati i stici gde si krenuo.
U svakom slucaju treba ti puno optimizma i znanja i malo srece. Za pare vec znas :) Ako imas dovoljno (i vise) para a ne zelis mnogo da se cimas, trebao bi da se obratis nekoj agenciji. Nadji neku proverenu, ali u smislu da je vec neko otisao preko nje! Ako nemas bas toliko para a zelis da odes po svaku cenu, onda strpljenje, znanje, optimizam i use i svoje kljuse (sreca,sreca, radost :). Mislim da u prethodnim postovima imas dovoljno informacija za takav poduhvat, ostaje ti samo da radis na tome.

@ _djevojka_ pretpostavljam da si ti otisla dole na slican nacin tj. nisi rodjena u AU. Jel mozes da napises kako ,ako nije tajna. I maalo vise optimizma ili koja fina rec o AU, cisto da nas oraspolozis i da ne mislimo samo o problemima koji nas cekaju. Da imamo neku svetlu tacku na horizontu koju mozemo da gledamo dok prolazimo kroz proces :))
[ _djevojka_ @ 12.06.2006. 11:33 ] @
markalauskas, ne, nisam rodjena u AU, ali upoznala sam dosta ljudi koji su dosli u AU, bilo kroz klasicnu varijantu - izbjeglistvo, ali u posljednje vrijeme i u 'skilled worker' varijanti.

I jedni i drugi su bili uporni. Ovi prvi su najcesce morali da odu. Ako je nekome kuca izgorjela do temelja, a nema rijeseno stambeno pitanje, priznaces da je tesko obezbjediti zivot i sebi i djeci. Ovi drugi (skilled workers) su morali da se obrazuju dosta vise u vezi samog procesa, ali cilj im nije bio SAMO da odu u drugu zemlju, jer priznaces da sama promjena geografskog mjesta ne znaci da ces imati garantovan posao.

Dosta ljudi izrazava zelju 'da mi je samo pobjeci odavde, sto dalje' ili u nekoj slicnoj jezickoj formulaciji, a sama cinjenica da ides negdje drugdje ne znaci da te ne mogu snaci problemi. Kakvo je ocekivanje ljudi koji zele da 'odu'? To oni najbolje znaju sami. Da li se ta ocekivanja poklapaju sa onim sto ih susretne kad dodju u drugu zemlju? Cesto ne.

Ako neko hoce da ode, nek' se upita koji su to razlozi, i da li su oni dovoljno jaki da ga natjeraju da promijeni i sebe i svoje shvatanje o zivotu. Da li je spreman/na da radi, da ulaze vremena (novca?), da uci? Na sta je uopste spreman?

Jedna Britanska agencija na svojoj web stranici (www.workpermit.com) nudi informacije o tome kako njihovi gradjani mogu jednostavnije da udju u Australiju, i pod kojim mogucnostima. Sem sto je lakse da udjes iz zemalja Commonwealth-a npr. Kanade, oni su vec u prednosti jer poznaju jezik.

Koliko je ljudi spremno da se ozbiljno bavi ucenjem stranog jezika, ako planira negdje da ode?

Ako poznajes jezik i zakone koje te kace ako zelis da udjes u neku zemlju, i ako imas 'trazeno zanimanje', imas bolju sansu da pokazes toj drzavi da ces da joj placas porez. A na kraju dana, to je ono sto njih zanima. Koliko dobro mozes da prodas sebe i svoje znanje, da im pokazes da si dobar investment (dobro ulaganje).

I sta ako na kraju svega ovog malteriranja, cekanja, ulaganja itd. osoba ne bude primljena? Jel' neko razmisljao o drugoj opciji, ili ce to biti samo cekanje tih par mjeseci/godinu/dvije/tri (!) i skupljanje papirologije (usput).

To je sve borba, a lakse je kad znas da se boris za sebe.
[ markalauskas @ 13.06.2006. 09:14 ] @
@_djevojka_ Ovo je sve otreznjavajuce... ali sta ako nakon jedne, dve ili tri godine ne skupljanja papira, ne ucenja jezika i ne ulaganja u svoju buducnost (potencijalnu) ti shvatis da sa svojom diplomom i iskustvom ti i dalje imas 150 - 200€ platu i da nece biti neke promene u skorijoj buducnosti u ovoj zemlji... sta onda? Ja bih rado da radim obican posao i da otplacujem kredit 20 godina za auto i stan (kucu) i da ne razmisljam o politici (ko kome preti, ko je ustasa a ko cetnik, ko je ukrao milion a ko dva......)... Ovo mozda zvuci sirovo kada se ovako kaze ali svi znamo o kakvim se problemima ovde radi i da se oni nece resiti jos jedan duzi period, a dok se to ne resi ja bih bar pokusao nesto drugo. E dok pokusavam TO nesto drugo bilo bi lepo da cujem od ljudi koji kao ti vec zive tamo negde cujem neku lepu informaciju. Tipa: idi u Melburn, tamo ti je najbolja klima ili kad budes isao u ambasadu pitaj Djuru on zna Peru koji moze da ti kaze sta da kazes Ani koja radi na salteru da brze prodjes red... i sl. Lupam sad, ali ovakve info su daleko korisnije za nekoga ko je odlucio da ode odavde od onih: tesko je, ni ovde nije med i mleko, puno kosta i sl. Nemoj da me shvatis pogresno ali mislim da kad pokupis 10 info koje ti tesko padnu (stvari za koje treba da se iscimas), treba da dobijes i neku ohrabrujucu da bi mogao da izguras sve prepreke a da ostanes normalan :)

Kao sto si vec rekla, lakse je kad znas da se boris za sebe! Daj jos nesto ovog tipa :)))

Pozz
[ _djevojka_ @ 13.06.2006. 09:57 ] @
Pa ovako, kad vec pitas:

Ne zvuci sirovo, nego zvuci kao realnost. Nemas garancija u zivotu. Razumijem da bi ti htjela da ne moras da se bavis politikom i da jednostavno razmisljas o svom zivotu. U Australiji mozes da glasas ili za Liberal Party ili za Labor Party. One su glavne partije, pa malo jedni, malo drugi - smjenjuju se. Mozes da glasas i za manje partije, ali jednostavno, nemas 300+ opcija (ovo sam bubnula). Ako neces da glasas, ne moras. Onda platis kaznu od $50 sto nisi izasao da glasas, i nikom nista (glasanje je obavezno).

Za ljude koji planiraju samo da odu negdje, postavila sam pitanje da li su razmisljali cim bi se bavili, tj. sta bi RADILI u drugoj zemlji?

Ako ti sve nade ulazes u to da ces garantovano dobiti vizu nakon dvije-tri godine cekanja, i na kraju ne ispadne nista, onda je to veliki promasaj. Zivot ide dalje, a desi li se da dobijes vizu, to je super. Samo sam predlozila da ljudi razmisle o ALTERNATIVAMA, u slucaju da taj njihov prvi plan zakaze.

Ne znam ko ima puno lijepih informacija o nasoj Ambasadi. Ljudi rade svoj posao, ali ne mozes da ocekujes konkretnu pomoc od njih. Svaki put kada sam ih nazvala, desile su se neke od sljedecih stvari: niko se ne javlja na telefon po nekih 10-15 minuta, i onda opet moras da zoves kasnije; sluzbenici odu negdje pri kraju dana, iako pise da je radno vrijeme do odredjenog sata; kada ih pitas za informacije: mi nismo nadlezni bla bla bla, ok, a ko je onda nadlezan? (ovo se tice obicnih informacija u vezi npr. puta u S(iCG), i sta je dozvoljeno da se ponese/sta nije); ili ako ti i daju informacije, one vise nisu aktuelne. Ne bih htjela da nastavim da pisem o Ambasadi i osoblju, i utiscima, jer nema puno ljepote, i nema niceg konkretnog sto ti moze pomoci. Ovo isto vazi i za Ambasadora.

Da te savjetujem tipa: idi u taj i taj grad, tu je ljepsa klima - cinim ti medvedju uslugu. Moras sama da pitas sta te tacno zanima. Napravi listu ako ti je stalo, napisi stvari koje te zanimaju, i popunjavaj. Zvuci bezveze, ali tako je. Pitaj sto vise ljudi, pogledaj na internetu, i pravi sama odluke; jer desi li se da dodjes a da budes nezadovoljna iz ko zna kojeg razloga, bar ces znati da si TI napravila odluku. Znaci, ako te nesto zanima, to pitaj. Ja sam ionako pisala generalno. Sto se tice negativnih stvari, gledala sam da ukazem na potencijalne probleme sa kojim se ljudi mogu suociti prije nego sto uopste i dodju u Australiju. Meni je daleko korisnije da informisem nekog na sta moze da naleti, i da osoba bude spremna, nego da ti saljem slike sa plaze.

Ovo takodje nije jedini izvor informacija. Pogledaj i druge forume.

Sto se tice Djure, Pere, i Ane...i saltera...ponesi dobru knjigu, pa ti nece trebati ni Djura, ni Pero ni Ana, jer ovdje se ceka red. Kad dodjes na red, uzmi svo vrijeme koje hoces. Do tada se informisi o zakonima i sl., da te salteras ne moze zeznuti, a ako vidis da je nesposoban u obavljanju svog posla, nemoj da gubis vrijeme, nego stvari sredjuj sa osobom iznad njega. Sve to moze fino i kulturno, i nema nerviranja. Neces biti opsovan jer pitas pitanja, niti ce se nervirati sto im uzimas puno vremena, niti ces biti pod pritiskom da moras da zuris jer zamisli, druga osoba ceka. Ima i ovdje losih salterasa, nije med i mlijeko, ali su oni tu zbog tebe, a ne ti zbog njih. Kako se ti ponasas prema njima, tako ce se i oni ponasati prema tebi.
[ markalauskas @ 13.06.2006. 17:20 ] @
Da sam znao da markalauskas zvuci kao zensko ime ne bi ga stavio. Sad mi dodje da ga promenim :)

E sad, naravno da u zivotu nema garancija, nego ""sirovo" (povrsno, bez dubljeg unosenja...) sam ja opisaO sta mi ovde smeta (odnosi se na prethodni post). Ali cini mi se da mnogo vise garancija ima u AU nego ovde.

Citat:
Za ljude koji planiraju samo da odu negdje, postavila sam pitanje da li su razmisljali cim bi se bavili, tj. sta bi RADILI u drugoj zemlji?

Pretpostavljam posto je tema bila oko australia.net agencije, a oni ljude dovode u AU preko skilled visa programa, da bi radili ono za sta su konkurisali. Posto im agencija i trazi posao.

Citat:
Ako ti sve nade ulazes u to da ces garantovano dobiti vizu nakon dvije-tri godine cekanja, i na kraju ne ispadne nista, onda je to veliki promasaj. Zivot ide dalje, a desi li se da dobijes vizu, to je super. Samo sam predlozila da ljudi razmisle o ALTERNATIVAMA, u slucaju da taj njihov prvi plan zakaze.

Mislim da ti (mi) ljudi vec rade na tim alternativama. Sigurno nece sedeti skrstenih ruku dve, tri godine dok ne dobiju vizu. A ovde druga alternativa i ne postoji bas, osim ako ne mislis za konkurs za Kanadsku skilled vizu:) Naravno, svi gledaju da imaju sto bolji posao i da napreduju u njemu. Isto to vazi i za period cekanja vize. Samo kreten moze da ceka da dobije lotu.
Sto se tice dela o Peri, Djuri, ambasadi (ko je uopste spomenuo ambasadu?), slikama i gradovima to je bilo u kontekstu (bar moj prethodni post) da das neku optimisticnu sliku, pozitivnu informaciju ili nesto slicno. Ali ti se izgleda bas i ne smejes mnogo dole pa ne vredi ni da trazim to od tebe.
Citat:
Ja sam ionako pisala generalno. Sto se tice negativnih stvari, gledala sam da ukazem na potencijalne probleme sa kojim se ljudi mogu suociti prije nego sto uopste i dodju u Australiju. Meni je daleko korisnije da informisem nekog na sta moze da naleti, i da osoba bude spremna, nego da ti saljem slike sa plaze.

To generalno si daleko premasila, a informacije tipa "niko se ne javlja na telefon po nekih 10-15 min" ovde ne koriste nikome. Davno si otisla izgleda pa si se odvikla izgleda, ali ovde se cesto "niko ne javlja po 10 -15 min i onda opet moras da zoves kasnije". U stvari ceo taj deo tvog posta je ovde SVAKODNEVNICA i ne verujem da ce nekome to koristiti.
Citat:
Ovo takodje nije jedini izvor informacija. Pogledaj i druge forume.

Da gledaj i druge forume ali i na sajtovima za iseljenje mozes da saznas mnogo vise i o zemlji u koju ides, obicno imaju gomilu linkova za to. A da ne govorimo o informacijama koje su ti potrebne za sam proces iseljenja.
Citat:
Sto se tice Djure, Pere, i Ane...i saltera...ponesi dobru knjigu, pa ti nece trebati ni Djura, ni Pero ni Ana, jer ovdje se ceka red. Kad dodjes na red, uzmi svo vrijeme koje hoces. Do tada se informisi o zakonima i sl., da te salteras ne moze zeznuti, a ako vidis da je nesposoban u obavljanju svog posla, nemoj da gubis vrijeme, nego stvari sredjuj sa osobom iznad njega. Sve to moze fino i kulturno, i nema nerviranja. Neces biti opsovan jer pitas pitanja, niti ce se nervirati sto im uzimas puno vremena, niti ces biti pod pritiskom da moras da zuris jer zamisli, druga osoba ceka. Ima i ovdje losih salterasa, nije med i mlijeko, ali su oni tu zbog tebe, a ne ti zbog njih. Kako se ti ponasas prema njima, tako ce se i oni ponasati prema tebi.

Ako neko ovde nije uzeo knjigu sa zakonima u ruke, tesko da ce dole. Znaci osmeh i polako pred salterom :)
Ali ovo ti je dobar savet!
Pretpostavljam da vidimo neke stvari razlicito zato sto si ti u AU a ja u SCG. Neko bi stvarno i dupe dao da ode odavde a neko bi dao da se vrati. To znaci da ne treba jedni drugima da pricamo kako je ovde ili tamo lose. Ili kako je ovde ili tamo tesko otici, zaraditi, priviknuti se i ziveti.
Mislim da je elektros dobio dovoljno informacija za svoj upit osim ako neko ima konkretnu informaciju o australia.net-u.
[ _djevojka_ @ 15.06.2006. 13:51 ] @
Citat:
Da sam znao da markalauskas zvuci kao zensko ime ne bi ga stavio. Sad mi dodje da ga promenim :)


Ja se izvinjavam, napravila sam pogresnu pretpostavku. :)

Citat:
Ali cini mi se da mnogo vise garancija ima u AU nego ovde.


Nisam sigurna u vezi garancija, ali ima mnogo vise sanse da covjek moze da vodi normalan zivot. (I samo znacenje rijeci normalno je relativno.)

Citat:

@ _djevojka_: Za ljude koji planiraju samo da odu negdje, postavila sam pitanje da li su razmisljali cim bi se bavili, tj. sta bi RADILI u drugoj zemlji?

@ markalauskas: Pretpostavljam posto je tema bila oko australia.net agencije, a oni ljude dovode u AU preko skilled visa programa, da bi radili ono za sta su konkurisali. Posto im agencija i trazi posao.


Ja sam ovo rekla uopsteno, nevezano za temu, jer ako se neko nalazi u trazenoj kategoriji (u vezi poslova), nije neophodno da osoba uopste ima garantovan posao (koji ce ga cekati u AU).

Citat:
Mislim da ti (mi) ljudi vec rade na tim alternativama. Sigurno nece sedeti skrstenih ruku dve, tri godine dok ne dobiju vizu.


Ne znam nista o tebi, niti odakle dolazis, ali licno poznajem slucajeve koji su se iskljucivo bacili na 'cekanje vize', i radili su upravo to sto si rekao. Znaci, samo su ...cekali.

Citat:
A ovde druga alternativa i ne postoji bas, osim ako ne mislis za konkurs za Kanadsku skilled vizu:)


Sto da ne? Bolje da osoba ima opcije. Lako je reci ne.

Citat:
Sto se tice dela o Peri, Djuri, ambasadi (ko je uopste spomenuo ambasadu?), slikama i gradovima to je bilo u kontekstu (bar moj prethodni post) da das neku optimisticnu sliku, pozitivnu informaciju ili nesto slicno. Ali ti se izgleda bas i ne smejes mnogo dole pa ne vredi ni da trazim to od tebe.


Ne znam zasto si se odlucio da napravis takav komentar kao u posljednjoj recenici. Ne postojim da te uveseljavam, niti da ti slikam slike, nego sam pokusala da ukazem na neke stvari. Ako ne mozes da postujes sagovornika, to je opet tvoja stvar. Takodje, ti si spomenuo ambasadu, u svojoj prosloj poruci:

Citat:
Tipa: idi u Melburn, tamo ti je najbolja klima ili kad budes isao u ambasadu pitaj Djuru on zna Peru koji moze da ti kaze sta da kazes Ani koja radi na salteru da brze prodjes red... i sl.


Ako pogledas svoju proslu poruku, ti se nisi interesovao za odredjeni grad, nego si htio uopstene informacije. Posto nemam telepatski dugmic, ja ne mogu da pretpostavim sta bi te moglo zanimati, a ti se ljutis jer nema 'optimisticne slike', nema 'pozitivne informacije'. Vec gubi svrhu pisati uopsteno, pa ako te nesto specificno zanima, izvoli i pitaj.

Citat:

@ _djevojka_: Ja sam ionako pisala generalno. Sto se tice negativnih stvari, gledala sam da ukazem na potencijalne probleme sa kojim se ljudi mogu suociti prije nego sto uopste i dodju u Australiju. Meni je daleko korisnije da informisem nekog na sta moze da naleti, i da osoba bude spremna, nego da ti saljem slike sa plaze.

@ maralauskas:To generalno si daleko premasila, a informacije tipa "niko se ne javlja na telefon po nekih 10-15 min" ovde ne koriste nikome. Davno si otisla izgleda pa si se odvikla izgleda, ali ovde se cesto "niko ne javlja po 10 -15 min i onda opet moras da zoves kasnije". U stvari ceo taj deo tvog posta je ovde SVAKODNEVNICA i ne verujem da ce nekome to koristiti.


Tvoj komentar je van konteksta. Sam si spomenuo ambasadu. Takodje ne vidim kako bi nekome koristilo da ispljujem ambasadu svojim komentarima. Ako nisi mogao da zakljucis iz tih nekoliko recenica, od njih (ambasade) nema vajde, a o losim iskustvima sa ambasadom - ne planiram da pricam. Tesko da nesto moze da se promasi ako ti ne kazes sta tacno ocekujes.

Ako ti se ne svidja post, ne moras da ga citas. A najmanje si mogao da izgubis da ja nisam ni napisala proslu poruku. :) Imao bi prazan prostor, pa da vidis kako je tesko da se svadjas sam sa sobom. :)


Citat:

@_djevojka_: Ovo takodje nije jedini izvor informacija. Pogledaj i druge forume.
@markalauskas: Da gledaj i druge forume ali i na sajtovima za iseljenje mozes da saznas mnogo vise i o zemlji u koju ides, obicno imaju gomilu linkova za to. A da ne govorimo o informacijama koje su ti potrebne za sam proces iseljenja.


Ako ti ti forumi pomazu, onda ih i posjecuj. :))

Citat:
Pretpostavljam da vidimo neke stvari razlicito zato sto si ti u AU a ja u SCG.

Ne moras da pretpostavljas, jer je to ocigledno. :)

Citat:
To znaci da ne treba jedni drugima da pricamo kako je ovde ili tamo lose. Ili kako je ovde ili tamo tesko otici, zaraditi, priviknuti se i ziveti.


Ja sam gledala da napisem ono sto sam smatrala da je korisno. Ti si htio utopiju, a ja to ne servisiram.

Ako imas neko konkretno pitanje, slobodno, izvoli pitaj, gledacu ako mogu da ti odgovorim.

Ako zelis da pljuckas i kritikujes, to takodje slobodno, samo nisam tu da to citam.

Svako dobro ti zelim.

:)
[ markalauskas @ 15.06.2006. 23:59 ] @
Ne mogu da se smaram sa natezanjima, ja rekao ovo a ti ono (los trip), takodje nije mi bila namera da "pljuckam" po drugima, ali neki komentari jednostavno zvuce pesimisticno ili gledano iz loseg igla. Zato i ja odreagujem tako. Izvinjavam se.
Svako dobro takodje.
[ _djevojka_ @ 16.06.2006. 05:09 ] @
Pa stvari koje su iz 'loseg' ugla, vjerovatno nisu stvari kako ih ti gledas, jer zivimo na razlicim krajevima planete. To je sve. Ako budes imao specificnih pitanja, slobodno ih pitaj, jer kao sto i sam vidis, uopsteno piskaranje gubi svrhu.

[Shadowed: obrisan nepotreban citat.]
[ _djevojka_ @ 18.06.2006. 14:55 ] @
Posto je ovo IT forum, mozda ce nekog zanimati 'Whirlpool', Australijski IT forum, koji se uglavnom bavi raznim vrstama internet servisa, ali takodje ima dobar dio i o poslovima u IT.

http://forums.whirlpool.net.au

[Ovu poruku je menjao _djevojka_ dana 18.06.2006. u 16:47 GMT+1]
[ _djevojka_ @ 20.06.2006. 14:05 ] @
Dobra mjesta za pocetak, ako trazite poslove:

www.seek.com.au
www.mycareer.com.au
[ gargamela @ 13.06.2007. 16:36 ] @
Svaka cast s vima koji su uspeli da odu u Australiju!
Pokusavam da polozim IELTS godinama., tacnije vec 4 godine.Imala sam silne renomirane profesore ali
7 iz academica nisam dobila.Da li neko zna kako ide procedura za sestre u australiji i da li stvarno treba
ovako visoka ocena iz IELTS
[ caiser @ 13.06.2007. 18:19 ] @
Za australijsku vizu je potrebna sestica iz IELTS-a, i to ne Academic nego General ispit.
[ gargamela @ 14.06.2007. 08:54 ] @



KAKO!
Na australiskom sajtu www.immi.gav.au. pise da moram da imam 7 academic,jel diplomu med.sestre nepriznaju
te cu morati tamo da idem na negi bridging course od 3 meseca.
GDE STE NASLI TE INFORMACIJE DA ODGOVARA 6 GENERAL?
Unapred zahvalna !


[ caiser @ 14.06.2007. 17:30 ] @
Hm, sad sam tek skontao sta si mislila pod onim "sestre". :) Ne znam kako je za medicinske sestre ali za obicnu skilled migrant vizu je potrebna sestica.
[ Babba @ 16.10.2007. 09:41 ] @
Jeste malo davno postavljeno pitanje, ali možda je korisno da odgovorim.
Često nastanu zabune oko skilled procesa jer za aplikaciju postoje odredjeni uslovi (jezik, radno iskustvo...), ali jedan od tih uslova je i skill assessment, za koju postoje posebni uslovi i prvo treba oni da budu ispunjeni. Istina da za skilled vizu treba 6 general IELTS, ali za skill assessment koji prethodi tome treba 7 academic, ili kako to piše u originalu:

4. All other nurses and midwives are required to successfully complete one of the following English Language tests:

Occupational English Test (OET)
The requirement is to do the Nursing version of the test and to achieve a B pass or above in all four sections of the
test, giving an overall B pass. The date of the test must be no more than two years prior to the ANMC assessment.
Receipt of an original test result from Language Australia is required.

International English Language Testing system (IELTS)
The requirement is to complete the Academic version of the test and achieve a score of 6.5 or more in Reading
and Listening and a score of at least 7 in Writing and Speaking with an overall band score of 7 or more. The
date of the test must be no more than two years prior to the ANMC assessment. Receipt of an original test result
from the IELTS Testing Centre is required.

citat iz anmc.org.au/docs/International_docs/Full%20(Form%20B)%202007original.pdf