[ llux @ 01.06.2006. 19:56 ] @
Da li i vas nervira kad pocnu da pricaju o prosecnim platama? Pravi pokazatelj zivota je najniza plata a ne prosecna! Primer: Imamo 10 osoba. 2 osobe primaju 100.000 dinara, 8 osoba prima 10.000 dinara. Ukupno 280.000 dinara. To je u proseku 28000 dinara. OHO! Pa nije njima lose! A u stvari onih 8 umire od gladi. Drugo, stalno govore da je danas veca prosecna plata nego 2000-te. E pa nije. Primer 2: Imamo 14 osoba 2000-te. 4 osobe primaju 1000 evra platu. 10 osobe prima 100 evra. Ukupno 5000 evra. To je u proseku 350 evra. E sad gledajte kako cu da napravim vecu prosecnu platu 2006-te. Otpustim 4 radnika!!! Sada 6 radnika prima 100 evra a 4 prima 1000. Ukupno 4600 evra. Prosecna plata je sada 460 evra!!! Mogu jos da je povecam. Podignem funkcionerima plate trostruko i dobijamo jos vecu prosecnu platu. I kad svemu tome dodate cinjenicu da su cene mnogo vece nego 2000-te, videcete da nas samo zavitlavaju sa pricama o prosecnim platama!
[ Miroslav Jeftić @ 01.06.2006. 20:23 ] @
Pa znaš onaj vic o statističaru koji se udavio u reci koja je bila u proseku pola metra duboka.
[ a1200 @ 01.06.2006. 20:57 ] @
Da, da... 1 covek jede meso, ostalih 9 go kupus, a u proseku jedu sarmu
[ ventura @ 01.06.2006. 21:26 ] @
Druže, statistika ti ne ide od ruke, bolje radi nešto drugo...


Definicija prosečne plate - Zbir svih neto plata zaposlenih u Srbiji, podeljeno sa brojem zaposlenih.

Ako prosečna plata poraste sa 150 na 250 eura, to zapravo znači da je prosečna plata porasla za 100 eura. To ne znači da je plata određene grupe građana opala na račun porasta druge grupe, ili je plata porasla samo određenoj grupi itd itd...

Sa obzirom da u Srbiji ima možda par hiljada funkcionera (uključujući tu gomilu političara, ne samo poslanike), ne znam kako oni mogu da utiču na povećanje nivoa prosečne plate, kada u Srbiji ima oko 3.22 miliona radno sposobnih, od čega je oko 30% nezaposleno...

Dakle ti famozni funkcioneri ne čine ni 0.25% ukupne zaposlene populacije u Srbiji, i da bi tih famoznih par hiljada funkcionera uspelo da digne prosečnu platu u Srbiji sa 150 na 250 eura, oni treba da imaju mesečnu platu od oko 45,000 eura, što je moraš priznati nemoguće...

Knjigu iz statistike u šake, pa kad proučiš vrati se da diskutujemo...
[ llux @ 01.06.2006. 21:53 ] @
Dovoljno je da 1 covek ima ogromnu platu. 1 odsto stanovnistva ako uzmemo 100 ljudi. I dobijamo dobar prosek. Mozemo da vodimo raspravu o statistici ali jedno je sigurno, mrzim kada kazu da ljudi sada ne zive lose na osnovu prosecne plate. Pricaju i pisu o tome kao da svi primaju tu platu. Pravi pokazatelj je NAJNIZA PLATA. I sa tim treba uporedjivati. Pa ne mogu oni da kazu primate preko 20 hiljada dinara platu, aha pa to vam je taman da se snadjete, a oni koji primaju 10 hiljada nikog ne interesuju. I oni dobro zive uz ovaj prosek. Uh, al sam sad zamuljao... Valjda je razumljivo...
[ ventura @ 01.06.2006. 22:03 ] @
Pročitaj moju poruku još jednom... Ako većina stanovništva prima 150 evra platu, onda taj vrlo mali deo od par hiljada ljudi treba da prima po 45,000 evra mesečnu platu kako bi se to odrazilo značajnije na prosek...

[ vukad @ 01.06.2006. 22:05 ] @
Citat:
llux: Dovoljno je da 1 covek ima ogromnu platu. 1 odsto stanovnistva ako uzmemo 100 ljudi. I dobijamo dobar prosek.


Prosek u statistici sam po sebi ne znaci mnogo bez intervala poverenja. U primeru koji si naveo, statisticar bi lako preoznao da se radi o outlier-u i eliminisao bi ga uzorka. Imas veoma uproscenu sliku o statistici. Statistika je mocna alatka, ali samo u rukama onih koji umeju da je tumace.
[ llux @ 01.06.2006. 22:31 ] @
Necemo tako ventura. Ono sto ja hocu da kazem nije ovo sto sam prostije objasnio. Hocu da kazem: Neki ljudi primaju 25 hiljade, neki 30 hiljade, neki 50 hiljade, neki 100 hiljade. Uzmi u opticaj sve osobe koje primaju vise od 30 hiljade. Neka je njih 40 posto a ovih ispod 25 hiljade neka je 60 posto. I mi onda kazemo da je prosecna plata toliko i toliko a 60 posto ljudi nikad nije ni videlo taj novac. Ma neka bude i 5 posto ljudi koji primaju mnogo manje od proseka, niko ih nece pomenuti u medijima. Reci ce samo da je prosecna plata dobra! Kazu "ljudi se jedva snalaze sa platom od 26 hiljade dinara" a ljudi uopste ne primaju tu platu, nego mnogo manju
[ yooyo @ 01.06.2006. 22:35 ] @
Jel Risto Kubura izjavio:
Statistika je kao bikini.. pokazuje sve, ali ne otkriva nista!!

[ dekica @ 01.06.2006. 22:38 ] @
Statistika je tačan zbir netačnih podataka.
[ Silenoz @ 01.06.2006. 22:42 ] @
meni je plata 8000 din
[ EviLxxx @ 01.06.2006. 22:59 ] @
Citat:
Silenoz: meni je plata 8000 din


Shta sada kazhesh Ventura na ovaj podatak?!
[ ventura @ 01.06.2006. 23:00 ] @
Citat:
llux: Necemo tako ventura. Ono sto ja hocu da kazem nije ovo sto sam prostije objasnio. Hocu da kazem: Neki ljudi primaju 25 hiljade, neki 30 hiljade, neki 50 hiljade, neki 100 hiljade. Uzmi u opticaj sve osobe koje primaju vise od 30 hiljade. Neka je njih 40 posto a ovih ispod 25 hiljade neka je 60 posto. I mi onda kazemo da je prosecna plata toliko i toliko a 60 posto ljudi nikad nije ni videlo taj novac. Ma neka bude i 5 posto ljudi koji primaju mnogo manje od proseka, niko ih nece pomenuti u medijima. Reci ce samo da je prosecna plata dobra! Kazu "ljudi se jedva snalaze sa platom od 26 hiljade dinara" a ljudi uopste ne primaju tu platu, nego mnogo manju



Statistika 'Prosečnih plata' ti govori upravo suprotno... Veći je broj onih sa manjom platom, nego obrnuto...

U moru od 2,200,000 zaposlenih ljudi u Srbiji oni koji imaju veću platu od proseka mogu se svesti pod statističku grešku ;)

[ ventura @ 01.06.2006. 23:01 ] @
Citat:
EviLxxx: Shta sada kazhesh Ventura na ovaj podatak?!


A šta govori taj podatak?

[ EviLxxx @ 01.06.2006. 23:09 ] @
Citat:
ventura: A šta govori taj podatak?


Citat:
ventura: Statistika 'Prosečnih plata' ti govori upravo suprotno... Veći je broj onih sa manjom platom, nego obrnuto...

U moru od 2,200,000 zaposlenih ljudi u Srbiji oni koji imaju veću platu od proseka mogu se svesti pod statističku grešku


Ako je daleko veci broj onih sa malom platom, kako onda objashnjavash to da se "nabije" prosek od ne znam koliko hiljada (recimo 20) ako ne postoje ljudi sa extremno velikim platama (tj. ako ih je jako malo) ?
[ ventura @ 01.06.2006. 23:12 ] @
Citat:
EviLxxx: Ako je daleko veci broj onih sa malom platom, kako onda objashnjavash to da se "nabije" prosek od ne znam koliko hiljada (recimo 20) ako ne postoje ljudi sa extremno velikim platama (tj. ako ih je jako malo) ?


A odakle tebi uopšte podatak da je daleko veći broj ljudi sa 'malim' platama?

[ pctel @ 01.06.2006. 23:13 ] @
Citat:
Silenoz: meni je plata 8000 din :(

You are in the top 31.72% richest people in the world.
There are 4,096,359,102 people poorer than you.
Prosek na planeti je 5.000 dinara po osobi. Naravno, taj prosek je tako visok samo zahvaljujuci tome sto 1% ljudi na planeti ima platu 3.000 EUR-a, inace bi prosek bio mnogo manji...
Izvor: http://www.globalrichlist.com/

Neki ljudi uopste nemaju nikakvu platu. Cini mi se da je pokretac teme njih zaboravio. Mislim, kad vec govorimo o onima kojima je naj teze...
[ EviLxxx @ 01.06.2006. 23:16 ] @
Citat:
ventura: A odakle tebi uopšte podatak da je daleko veći broj ljudi sa 'malim' platama?


A da ti malo pogledash svoje gornje poruke i ono shto u njima pishesh pa tek onda da neshto pitash?

Citat:
ventura: Statistika 'Prosečnih plata' ti govori upravo suprotno... Veći je broj onih sa manjom platom, nego obrnuto...

cccccc...

@pctel
eh, sad, pa valjda necemo sebe (Srbija) svrstavati u isti rang kao i afrikanca, azijate....nismo valjda toliko propali
[ ventura @ 01.06.2006. 23:32 ] @
Pročitaj ti moje poruke i malo prouči lekcije iz statistike... Ja sam naveo da je većina plata blizu proseka, a da ti koji imaju drastično veće ili drastično manje plate od proseka maltene statistička greška, i oni ne utiču značajno na prosek plata...
[ pctel @ 01.06.2006. 23:33 ] @
Citat:
EviLxxx: eh, sad, pa valjda necemo sebe (Srbija) svrstavati u isti rang kao i afrikanca, azijate....nismo valjda toliko propali ;)

Pa, to je statistika, ne ilaze u nju samo Afrikanci i Azijati vec i Bil Gates sa zaradom jednakom 100 miliona naj nizih zarada na planeti! Pominjem to kako bi se shvatilo koji faktori vise uticu na statistiku.
[ llux @ 02.06.2006. 09:47 ] @
Oni kazu 26 hiljada. Jedini koje ja znam da primaju tu platu i vecu su gradjevinci. Svi ostali "obicni" radnici ne prelaze 15 hiljade. Ne valja sto kada pricaju o platama ubrajaju sve. Neka kazu samo koliko primaju najobicniji radnici, a njih je najvise. Ima izuzetaka naravno ali malo. I plus znam ljude koji ne primaju redovno plate kao i pre dvehiljadite. Po nekoliko meseci. A o tome se cuti kad pocnu da se hvale o platama
[ Lappy @ 02.06.2006. 10:33 ] @
Nacelno se slazem da statistika nije savrsena itd, ali ne slazem se da je 2000te i pre bilo isto ili cak bolje :/ Verovatno se mnogi ne secaju, ali (opet po statistici, ali dobro..) 2000. prosecna neto zrada u Srbiji bila je 70 maraka, 35 sadasnjih eura!!

Pogledajte sada kolkio se prodaje tehnike, novih automobila.. kako tako, ali ipak se ide uzlaznom putanjiom (sada usporeno, tj. nikako zbog ovih "neobavestenih" , ali sredice se :))

Mislim, jeste da smo najgori od zemalja u okruzenju po standardu, ali generalno nervira me stav "eto isto je" "bilo je bolje" i tako to.
Sta sada treba? Umesto teznje ka demokratskoj normalnoj zemlji, sta, da dovedemo Miru Markovic ili oslobodimo Sadama Huseina i da se vratimo na diktaturu od pre 2000. da bi opet bilo tako lepo kao tada :/
[ Fuzz @ 02.06.2006. 10:46 ] @
Citat:
Lappy: 2000. prosecna neto zrada u Srbiji bila je 70 maraka, 35 sadasnjih eura!!


Pre ce biti 350....
[ Lappy @ 02.06.2006. 10:50 ] @
Pa to pricam, niko se ne seca. Bila je 70 maraka.
[ mexico @ 02.06.2006. 11:18 ] @
Citat:
llux: Oni kazu 26 hiljada. Jedini koje ja znam da primaju tu platu i vecu su gradjevinci. Svi ostali "obicni" radnici ne prelaze 15 hiljade. Ne valja sto kada pricaju o platama ubrajaju sve. Neka kazu samo koliko primaju najobicniji radnici, a njih je najvise. Ima izuzetaka naravno ali malo. I plus znam ljude koji ne primaju redovno plate kao i pre dvehiljadite. Po nekoliko meseci. A o tome se cuti kad pocnu da se hvale o platama


?????

E pa vidis ja znam ljude koji rade i primaju vise. Primali su nekada ranije manje nego sada, ali su im u medjuvremenu palte porasle, cak i ako racunas u Evrima. Nisu sedeli i cekali da im dodje dobra vila i carobnim stapicem podigne platu, vec su radili na tome da njihov rad vredi vise. JEDINI kojima nisu porasle plate ili pale su oni koji ne rade, tj. oni i dalje odlaze na posao ali ne rade nista ili gotovo nista i ocekuju da prime neke plate. Bune se sto "nema plata" ili su im "male plate". NIKOGA od njih nisam cuo da se buni sto nema posla.

Mali je broj ljudi koji radi, ali stvarno da radi, a da ima malu platu. Uglavnom ljudi koji rade a imaju mala primanja predju u drugu firmu u kojoj su plate vece za takav posao, pa makar i za samo par procenata. Za vredne ljude ima posla uvek i svuda.

Bez uvrede ali ako neko, kao sto rece ovde na forumu, prima 8000 dinara platu i nije zadovoljan treba da ulozi bar nekakav napor da bi promenio to stanje:

1. Promeni posao za bolje placen. Mozda i tezi ali je bolje placen
2. Ulozi nesto truda u svoje usavrasavanje pa ima vise sanse za bolje placen posao
3. Cuti i radi to sto radi jer na drugom mestu za takav rad ne moze dobiti ni toliko para

Prosecna plata je nesto sto sluzi kao neki pokazatelj o drustvu i nikako ne sluzi da bi se neko osetio zadovoljan ili nezadovoljan. Na kraju uz podataka o prosecnoj plati trebalo bi da ide i podatak o prosecnom obrazovanju zaposlenih (ne samo skolskom vec i posle skolskom, dodatnom), ukupnom broju radnih sati (ne provedenih na poslu vec odradjenih) itd. Tek onda bi se koliko-toliko stekla priblizna slika o kvalitetu i placenosti zaposlenih.
[ ypow @ 02.06.2006. 11:30 ] @
Citat:
mexico:
Bez uvrede ali ako neko, kao sto rece ovde na forumu, prima 8000 dinara platu i nije zadovoljan treba da ulozi bar nekakav napor da bi promenio to stanje:

1. Promeni posao za bolje placen. Mozda i tezi ali je bolje placen
2. Ulozi nesto truda u svoje usavrasavanje pa ima vise sanse za bolje placen posao
3. Cuti i radi to sto radi jer na drugom mestu za takav rad ne moze dobiti ni toliko para


Bez uvrede, ali standard gradjana nije isti u BGD-u i nekom manjem mestu kao sto je npr. Valjevo City. Moze neko iz navedenog mesta da radi i sa srednjom stručnom spremom, a da neki fizikalac iz BGD-a bez 8 razreda osnovne ima veću platu.
Druga stvar je što u manjim mestima uglavnom i nema uslova za usavršavanjem.

I zadnje, gde se prima manje od 8000 za posao servisera fisk. kasa?
[ kobrejabre @ 02.06.2006. 11:31 ] @
ventura je u pravu skoro u svemu sem u jednom: nacin na koji su se izraccunavale prosecne plate je 2000 promenjen - izbaceni su oni koji ne primaju nikakvu platu. To znaci da su do 2000 u prosek ulazili i oni koji primaju 0.
[ jablan @ 02.06.2006. 11:36 ] @
Citat:
kobrejabre: ventura je u pravu skoro u svemu sem u jednom: nacin na koji su se izraccunavale prosecne plate je 2000 promenjen - izbaceni su oni koji ne primaju nikakvu platu. To znaci da su do 2000 u prosek ulazili i oni koji primaju 0.

Prosečna plata znači prosečna plata. Ako neko nema platu, nikako ne može ulaziti u prosek. Ni pre 2000 ni posle 2000.

Postoji drugi pokazatelj, a to je prihod po glavi stanovnika, zar te nisu na FONu naučili bar da razlikuješ taj pojam od prosečne plate?
[ Ivan Dimkovic @ 02.06.2006. 11:36 ] @
Ja ne vidim iskreno sta je problem sa statistikom.

Imao sam slicnu diskusiju na Audio forumu - gde je jedan od clanova foruma tvrdio kako rezultati jednog slusnog testa posle statisticke analize pokazuju nesto sto nije tacno. Razlog je upravo u tome sto ljudi samo gledaju grafikon bez interpretacije rezultata.

U tome i jeste problem - statistika je jako mocna stvar, ali ako neko zna kako da je koristi. Reci 'prosecna plata u Srbiji je 15000 din' (na primer) je samo malo bolje od 'prosecna plata u svetu je 400 eura' - vama to jako malo govori osim eto, koliki su proseci u Srbiji ili svetu.

Moc statistike upravo dolazi do izrazaja pravilnim odabirom podataka. Statisticka analiza je tu samo da pokaze trendove, izbaci uzorke koji jasno ispadaju (outliers), pokaze intervale pouzdanosti (gde upada vecina vrednosti) i sl... Prava stvar se dobira nekim uzim izborom.

Recimo, obradite podatke - prosecna plata u 2006, u privatnom sektoru, oblast Beograd, zanimanje: vozac autobusa - sada cete dobiti nesto mnogo pribliznije onome sto mozda trazite. Medjutim i to ne garantuje da se svaka plata vozaca u Beogradu slaze sa tim ali je vrlo verovatno, sa X% pouzdanosti da plata bude u intervalu od, recimo 13800 i 16500 din. Itd.. itd...

Takodje, statistika se ne bavi time da li se plate redovno isplacuju i sl... ovo je vec problem nekog drugog.
[ EviLxxx @ 02.06.2006. 11:45 ] @
Citat:
Ventura: Pročitaj ti moje poruke i malo prouči lekcije iz statistike... Ja sam naveo da je većina plata blizu proseka, a da ti koji imaju drastično veće ili drastično manje plate od proseka maltene statistička greška, i oni ne utiču značajno na prosek plata...


A ja te opet pitam da obajsnish ove tvoje dve rechenice koje su potpuno kontradiktorne:

Citat:
ventura: A odakle tebi uopšte podatak da je daleko veći broj ljudi sa malim platama?

Citat:
ventura: Veći je broj onih sa manjom platom, nego obrnuto...


A da ti prvo malo samostalno razmislish, a ne samo da se pozivash na neke knjige i da ponavljash k'o papagaj; pogledaj knjigu, pogledaj knjigu.....dzhabe tebi knjiga ako ne znash sam da razmislish!
[ jablan @ 02.06.2006. 12:09 ] @
Evo sokolovi ovde imate PDF-ove sa tabelama prosečnih zarada po opštinama i po delatnostima.
[ kobrejabre @ 02.06.2006. 12:20 ] @
Citat:
jablan: Prosečna plata znači prosečna plata. Ako neko nema platu, nikako ne može ulaziti u prosek. Ni pre 2000 ni posle 2000.

Postoji drugi pokazatelj, a to je prihod po glavi stanovnika, zar te nisu na FONu naučili bar da razlikuješ taj pojam od prosečne plate?


Predavanja na kojima su delili frustracije izgleda nisam posecivao tako redovno kao ti.

Bilo bi lepo da pre nego sto krenes sa tim hejterskim i potcenjivackim komentarima malo pazljivije citas. Fora je u tome sto je pre 2000. bilo dosta preduzeca koja nisu isplacivala plate ili su ih isplacivala neredovno + ljudi na prinudnim odmorima i sta jos sve ne. Dakle, ljudi koji su zaposleni al ko da nisu, imaju platu ali je ona nekih meseci 0. Ti ljudi su ulazili u prosek kada se racuna prosecna plata. Oko 2000. je promenjen nacin izracunavanja tako da se prilikom izracunavanja prosecne plate racunaju samo ljudi koji stvarno i primaju platu. I u jednom i u drugom slucaju rec je o prosecnoj plati. Samo sto se uzorak menja pa su i rezultati drugaciji. Nadam se da ovo nije bilo previse komplikovano za tebe...
[ Wega @ 02.06.2006. 12:28 ] @
Citat:
1. Promeni posao za bolje placen. Mozda i tezi ali je bolje placen
2. Ulozi nesto truda u svoje usavrasavanje pa ima vise sanse za bolje placen posao
3. Cuti i radi to sto radi jer na drugom mestu za takav rad ne moze dobiti ni toliko para


ovo je suvise pojednostavljeno. kada bi tako stvarno bilo jako brzo bi se resili svi problemi.


uzecu za primer jednu poznanicu:
zavrsila je pmf, smer turizmologija i visu poslovnu. trenutno radi u menjacnici za 10.000, prijavljena je na minimalac(mislim da je to negde oko 6000) i svaki dan prevrce oglase u potrazi za boljim poslom. moze da predje u drugu menjacnicu, hamburgeriju ili sl., al' za iste pare...

e da, mozda bitna stvar...

devojka je iz bosne i ne poznaje nikoga ovde

1. hoce, hoce ali nema...
2. nema para vise za silna skolovanja
3. pa to joj jedino i preostaje, da se tesi i zivotari iz dana u dan


[ DrJekyll @ 02.06.2006. 12:37 ] @
Citat:

llux

Oni kazu 26 hiljada. Jedini koje ja znam da primaju tu platu i vecu su gradjevinci. Svi ostali "obicni" radnici ne prelaze 15 hiljade. Ne valja sto kada pricaju o platama ubrajaju sve. Neka kazu samo koliko primaju najobicniji radnici, a njih je najvise. Ima izuzetaka naravno ali malo. I plus znam ljude koji ne primaju redovno plate kao i pre dvehiljadite. Po nekoliko meseci. A o tome se cuti kad pocnu da se hvale o platama


Problem je u tome sto ljudi brzo zaboravljaju kako su do juce ziveli. Da te potsetim, prosecna plata je bila 5 maraka, devize su se menjale na ulici, benzin se tocio u flasama coca cole, na hleb i mleko se cekalo u redu po sat vremena (i to kad je bilo mleka). A sad ljudi OPET kukaju, ali u fazonu, imam para samo za novog punta a ja hocu audi, pogledaj kakva sam sirotinja...
[ DrJekyll @ 02.06.2006. 12:54 ] @
Citat:


uzecu za primer jednu poznanicu:
zavrsila je pmf, smer turizmologija i visu poslovnu. trenutno radi u menjacnici za 10.000, prijavljena je na minimalac(mislim da je to negde oko 6000) i svaki dan prevrce oglase u potrazi za boljim poslom. moze da predje u drugu menjacnicu, hamburgeriju ili sl., al' za iste pare...

e da, mozda bitna stvar...

devojka je iz bosne i ne poznaje nikoga ovde


Tja, bolje da nije nista upisivala jer takvih ima ko zutih mrava.. Ne moze svako da bude nacelnik na VMA, mora neko da radi i u menjacnici.. a zna da je prijavljena na minimalac, znaci da se slozila sa tim..

Citat:

1. hoce, hoce ali nema...
2. nema para vise za silna skolovanja
3. pa to joj jedino i preostaje, da se tesi i zivotari iz dana u dan


1. ima, ima, stize leto, kafici su puni i traze se konobarice..
2. ako je ovo sto je zavrsila neka "skola" onda si u pravu, bolje da vise ne baca pare na to..
3. niko njoj ne drzi pistolj na glavi da radi tamo ako nece..
[ magnat @ 02.06.2006. 12:57 ] @
Dzabe ti plata i od 2000 eura ako su ti nezaobilazni troskovi 1995 eura.
[ jablan @ 02.06.2006. 13:05 ] @
Citat:
kobrejabre: Bilo bi lepo da pre nego sto krenes sa tim hejterskim i potcenjivackim komentarima malo pazljivije citas.

Sorry, ali u prvoj poruci si rekao "oni koji ne primaju nikakvu platu", pod čime se valjda podrazumevaju i nezaposleni, tako da nije problem moje čitanje već tvoje pisanje. Inače, nemam razloga da sumnjam da se metodologija računanja promenila 2000. Uzgred, onih kojima plate kasne ima buljuk i danas. Ne znam kakav je to uopšte argument za ovu raspravu.
[ Fuzz @ 02.06.2006. 13:20 ] @
@ Lappy

Ja ti govorim da je tih 70 maraka vredelo kao 350 eura danas.
[ kobrejabre @ 02.06.2006. 13:25 ] @
Citat:
jablan: Sorry, ali u prvoj poruci si rekao "oni koji ne primaju nikakvu platu", pod čime se valjda podrazumevaju i nezaposleni, tako da nije problem moje čitanje već tvoje pisanje.

Tako je, rekao sam "oni koji ne primaju platu" (ne mora da znaci da tu ulaze nezaposleni, a iz konteksta je prilicno jasno da i ne mislim na njih) a ne i "svi oni koji ne primaju platu" (sto bi obavezno ukljucialo nezaposlene) - nisam nigde aludirao na nezaposlene. Dakle, nije problem u mom pisanju nego u tvom podrazumevanju necega sto ne mora da znaci.

Citat:
jablan: Inače, nemam razloga da sumnjam da se metodologija računanja promenila 2000. Uzgred, onih kojima plate kasne ima buljuk i danas. Ne znam kakav je to uopšte argument za ovu raspravu.

To je argument jer:
1. Takvih ljudi ima manje.
2. Kada ne prime platu, onda njihova 0 ne ulazi u prosek po novom nacinu obracunavanja.
[ kobrejabre @ 02.06.2006. 13:28 ] @
Citat:
Fuzz: @ Lappy

Ja ti govorim da je tih 70 maraka vredelo kao 350 eura danas.


Realno, vecini je danas bolje. Medjutim, ova tvoja konstatacija itekako ima smisla - razlika je mnogo manja nego sto to goli brojevi pokazuju.
[ DDN @ 02.06.2006. 13:47 ] @
Znaci 350 evra prosecna plata.
Ako su statistike tacne, pa to i nije tako lose. Zar nije bila oko 250?

Onda priznajem, pomak je ocigledan.
[ Stefano @ 02.06.2006. 13:50 ] @
daj bre pricate gluposti oko toga da je 2000-te 70 dm bilo kao sada 350 eur. Sta hocete da kazete da je 2000-te sve bilo 10X jeftinije. Malo sutra...klima uredjaj 2000-te godine 2000 dm~1000 eur sada 250 eur. Televizor Sony 21" 1000 dm ~500 eur sada 250 eur. Takvih primera je gomila.
Onaj sa prosecnom platom 2000-te je za klimu morao da radi 28.6 meseci, a danas samo jedan mesec, a danas moze ako hoce da je uzme i na kredit sto je 2000-te bilo nezamislivo.

[ jablan @ 02.06.2006. 13:53 ] @
Hajde sad da ostavimo na stranu ko je šta podrazumevao, jednostavno nisi bio dovoljno jasan, sama činjenica da te nisam razumeo je dokaz za to.
Citat:
kobrejabre: To je argument jer:
1. Takvih ljudi ima manje.
2. Kada ne prime platu, onda njihova 0 ne ulazi u prosek po novom nacinu obracunavanja.

Pre nego što ovo proglasiš argumentom, bitno je da prvo odgovoriš na pitanja:
1) Koliko manje je takvih ljudi danas, ako ih je uopšte manje?
2) Koliko je takvih ljudi bilo ranije, tj. koliko su oni uopšte uticali na prosek.
U šta sumnjam da možeš.
Citat:
kobrejabre: Realno, vecini je danas bolje. Medjutim, ova tvoja konstatacija itekako ima smisla - razlika je mnogo manja nego sto to goli brojevi pokazuju.

Kao što je neko ranije već istakao, brojevi itekako mogu da pokažu realno stanje - pod uslovom da se ispravno njima rukuje. Koliko je ta razlika manja? Koliko si za tih 70DM mogao da kupiš litara benzina? Koliko je od tih potrošenih 70DM išlo u budžet države za plate doktorima i prosvetarima? I, kad smo već počeli sa demagogijama, koliko je, na kraju krajeva, tih 70DM moglo da ti garantuje da nećeš dobiti poziv za vojsku i ostaviti koske u tuđoj zemlji?
[ jablan @ 02.06.2006. 13:54 ] @
Citat:
DDN: Znaci 350 evra prosecna plata.
Ako su statistike tacne, pa to i nije tako lose. Zar nije bila oko 250?

Mislim da je 350 bruto, neto je i dalje nešto preko 200. Očekuješ da može tako preko noći da poraste?
[ bogos_z @ 02.06.2006. 13:55 ] @
Citat:
magnat: Dzabe ti plata i od 2000 eura ako su ti nezaobilazni troskovi 1995 eura.


Dzabe sto se moglo preziveti i sa 30 (u vreme kad se zaradjivalo 35), kad su cene zivota bile nerealne.
Na putu do plate od 3000e i troskova zivota od 1500e, mi smo na pocetku, a kraj se nece videti ni 2020g. Tako nam je valjda sudjeno.
[ Wega @ 02.06.2006. 14:00 ] @
@DrJekyll

Citat:
Tja, bolje da nije nista upisivala jer takvih ima ko zutih mrava

Citat:
2. ako je ovo sto je zavrsila neka "skola" onda si u pravu, bolje da vise ne baca pare na to..


je l' mozes malo da mi pojasnis ove dve recenice. nisu mi bas najjasnije a ne bih da se zalecem....


mislim, ima jos primera

covek zavrsio ftn pa radi u prodavnici mobilnih telefona
mikrobiologija pa u trafiku...
plate su i ovde 10000, za prijavu ne znam
[ DrJekyll @ 02.06.2006. 14:17 ] @
Citat:


Wega

je l' mozes malo da mi pojasnis ove dve recenice. nisu mi bas najjasnije a ne bih da se zalecem....



Hocu da kazem da kad covek upisuje nesto treba malo i da razmisli kakvu perspektivu ima za posao sa tom skolom sutradan, a ne da razmislja daj da upisem bilo koju visu skolu samo da bih imao "zvanje skolovanog coveka".. nisam imao nameru nikoga da vredjam, ali spomenuo si termin "silne skole", pa sam se zato malo ostrije izrazio u prethodnom postu.

Evo ti primer za moju struku, ima jako puno stomatologa bez posla u Beogradu, s druge strane u unutrasnjosti postoji veliki deficit ovog kadra, e sad, to sto oni nece da mrdnu dupe iz Beograda pa rade nesto drugo to je njihov problem..
[ mulaz @ 02.06.2006. 14:36 ] @
znam da je malo offtopic.. ali mogu da kazem da je za takvu situaciju dosta kriva i stara vlast u jugi
evo na primer.. jedan profesor, iz jednog sela blizu morave.. covek je bio stvarno strucnjak na svom podrucju.. u ono selo su zbog njega dolazili svi zivi ruski kozmonauti..e sad.. takav covek, bi u svim normalnim zelmljama radio na nekom univerzitetu.. .. i imao prilicno solidnu penziju (mislim.. ako uzmemo u obzir situaciju u drzavi)..
e sad.. taj gospodin nije hteo da se uclani u partiju.. i taj gospodin nije nikad dosao na visu poziciju od ucitelja geografije u osnovnoj skoli (znate kakve su skole na selu..)
taj gospodi je umro pre par godina u stanu.. bez grejanja.. sa punom kadom dokumenata, punom sobom maketa i literature o astronomiji.. naravno.. znate kakva mu je bila penzija
[ llux @ 02.06.2006. 14:57 ] @
Aman ljudi! Gledajte gde je problem: NECU DA MI NA OSNOVU PROSECNE PLATE GOVORE KAKO ZIVIM. U novinama pise da ja za svoju platu imam da kupim ovo i ono a to uopste nije tacno. Ja nemam para da kupim sve to. I onda kada bih nekome rekao da ja NEMAM PARA, sta bi mi taj rekao? Zasto lazes, statistika govori drugacije? Jednostavno, oni ignorisu veliki broj ljudi koji primaju manju platu. Nije ovde pitanje kada se bolje zivelo, nije toliko ni statistika problem. Pitanje je zasto se sluze takvim stvarima? Stvaraju laznu sliku da ja imam dosta toga da kupim a nemam. Neko rece trazi drugi posao. Vidim biju se svi za radnike, niko ne otpusta, svima trebaju. Oni koji su otpusteni nadjose posao na brzinu. Ma da, svi su ti ljudi neradnici, zato ne mogu da se snadju
[ DrJekyll @ 02.06.2006. 15:12 ] @
Citat:

llux

I onda kada bih nekome rekao da ja NEMAM PARA, sta bi mi taj rekao? Zasto lazes, statistika govori drugacije? Jednostavno, oni ignorisu veliki broj ljudi koji primaju manju platu. Nije ovde pitanje kada se bolje zivelo, nije toliko ni statistika problem. Pitanje je zasto se sluze takvim stvarima? Stvaraju laznu sliku da ja imam dosta toga da kupim a nemam. Neko rece trazi drugi posao. Vidim biju se svi za radnike, niko ne otpusta, svima trebaju. Oni koji su otpusteni nadjose posao na brzinu. Ma da, svi su ti ljudi neradnici, zato ne mogu da se snadju


Citat:

mexico

E pa vidis ja znam ljude koji rade i primaju vise. Primali su nekada ranije manje nego sada, ali su im u medjuvremenu palte porasle, cak i ako racunas u Evrima. Nisu sedeli i cekali da im dodje dobra vila i carobnim stapicem podigne platu, vec su radili na tome da njihov rad vredi vise. JEDINI kojima nisu porasle plate ili pale su oni koji ne rade, tj. oni i dalje odlaze na posao ali ne rade nista ili gotovo nista i ocekuju da prime neke plate. Bune se sto "nema plata" ili su im "male plate". NIKOGA od njih nisam cuo da se buni sto nema posla.

[ DDN @ 02.06.2006. 15:15 ] @
@llux

Covece pomiri se da je to PROSECNA plata u Srbiji....naravno da neko ima vise a neko manje, zato se i zove prosecna.
Stvarno ne znam cemu tolika prica o tome
[ llux @ 02.06.2006. 15:34 ] @
To je neistina sto pise u novinama. U mom mestu je plata u proseku 13-14 hiljada. Nije tacno da ljudi nista ne rade. Pa valjda vidim. Znam da je samo u Beogradu veci prosek. Treba da se govori sta se sve ima kupiti za NAJNIZU PLATU. Vi bas volite da ignorisete ljude sa manjom platom? A i to sto govore da ne rade nista na nekim mestima, zar ti ljudi nisu otpusteni odavno? Ostavljeno je samo onoliko koliko im je potrebno. I manje! Neistina je da ljudi nista ne rade. Vidim da ovde ima posla a nema tih plata o kojima oni pricaju. Nigde! Gde da se premestam kad je svuda slicna plata? Sta ce covek od 50 godina da radi? Radice u kaficu? Nemojte da ih branite. Sluze se statistikama da zavaravaju
[ DrJekyll @ 02.06.2006. 15:39 ] @
Jao bre al si nedokazan, pa radnicka klasa (obican radnik bilo gde) nikad nece imati prosecnu platu nego minimalac, i sta ti sad nije jasno?
[ vladimirt @ 02.06.2006. 17:51 ] @
Vidim, lepo se razvila diskusija.

Prosečna plata ne znači ništa, a to je pokretač teme hteo da kaže. Bitno je koliko se standard popravio (pogoršao), a za to je potrebno uzeti u obzir i mnoge druge parametre.

Nemojte da uzimate u obzir klima uređaje, automobile itd. Oni se ne kupuju svaki dan. Sem toga, to što su npr. “klime” (pa i druga tehnika) dostupnije, nema baš puno veze sa Srbijom, već sa opštim padom cena (i kvaliteta) tehnike svuda u svetu, a usled povećane proizvodnje (kineski faktor itd.).

Uopšte ne vidim da je mnogo bolje ako sam npr. imao isti standard (čitaj: mogao da platim ono što je neophodno za život -- a to nisu klima uređaj ili auto -- već hrana, odeća, stanovanje) npr. 1997. (400 DEM), odnosno sada (300€~600DEM).

Ono što je svakako evidentno bolje, mada to samo lažno poboljšava standard, su krediti. Toga ranije gotovo da nije ni bilo. Ali oni samo odlažu, a ne ukidaju troškove, već naprotiv, povećavaju ih.

[ Davor Vlajkovic @ 02.06.2006. 18:51 ] @
Citat:
llux: To je neistina sto pise u novinama.

Šta je neistina? U kojim novinama? Linkuj batice članak na koji se pozivaš pa da prodiskutujemo, ovako do sutra možemo da paušalno optužujemo koga god hoćemo (argumenti, argumenti...).

Citat:
U mom mestu je plata u proseku 13-14 hiljada. Nije tacno da ljudi nista ne rade. Pa valjda vidim. Znam da je samo u Beogradu veci prosek.

Isto tako Beograd spada u TOP5 po stopi nezaposlenosti.

Citat:
Treba da se govori sta se sve ima kupiti za NAJNIZU PLATU.

Zašto, pobogu? Najniža moguća plata je 0.00 i za nju se naravno ne može kupiti ništa. Srbija zvanično ima 900 i kusur hiljada ljudi koji imaju tu najnižu platu, što je nekoliko puta manje u odnosu na ukupan broj radno sposobnih stanovnika. Zašto smatraš da bi taj podatak bio reprezentativniji od prosečne plate? ;)

Citat:
Vi bas volite da ignorisete ljude sa manjom platom?

Ne, ali sve mi se čini da ima da počnem da ignorišem ljude koji lupetaju gluposti...

Citat:
Neistina je da ljudi nista ne rade. Vidim da ovde ima posla a nema tih plata o kojima oni pricaju. Nigde! Gde da se premestam kad je svuda slicna plata?

Zar nisi gore napisao da je prosečna plata nerealna jer uključuje i one koji primaju po 100 i manje i one koji primaju po 100.000 i više evra mesečno? Šta je sad ovo?

Citat:
Nemojte da ih branite. Sluze se statistikama da zavaravaju

Ko - CIA, Vatikan ili možda neko treći? :)



//edit: E da... llux, baci pogled na moj potpis (pogotovo crveni deo, tamo imaš lep tekst o ovoj problematici ;)


[Ovu poruku je menjao Davor Vlajkovic dana 02.06.2006. u 20:11 GMT+1]
[ Milan S. aka Morlak @ 02.06.2006. 23:51 ] @
>
Nisu ljudi "u mogucnosti" da uzmu kredit vec su "primorani" na to.Kredit
se ne uzima niti se daje kredit se - odobrava, a to je zbog radi toga sto
banke imaju prihode od kamata (topla voda...) ali i od onih "varijabilnih"
elemenata ugovora o kreditiranju.

Sistem je sledeci:Svetska banka, ili Evropska za obnovu i razvoj daju
kredite nekoj zemlji u tranziciji za koju se pretpostavlja da je strateski
vazna (tj. nije u stanju da ih vrati), kada se to desi (nakon 5+) godina,
(nova) vlada se pritiska i traze ekonomski, teritorijalni (da), i
politicki ustupci preko drugih organa.Naravno MMF upada sa idejom kako da
se "oporavi privreda" i sta biva - MMF "otkupljuje" dug i sad ti pricaj sa
MMF-om koji je pod patronatom zna se koga.Drzave su za bankarske
konglomerate ko fizicka lica za banke pa vi sad vidite...

Sto se prosecne plate tice njezina visina mozda ce posluziti nekome za "A
koliku platu ocekujes ako te primimo?"...mozda nesto drugo...e da ..a
kolika je prosecna plata ? odlucite se vec jednom.
[ llux @ 03.06.2006. 05:09 ] @
Kada sam rekao "gde da se premestam kad je plata svuda slicna" mislio sam na mesto u kojem zivim. Pa valjda je to jasno. Neko je rekao koliko je najniza plata. Cini mi se 6000 dinara. Problem je sto ovde nemamo malo "sarenije" drustvo. Vise bih voleo da je ovo ostalo u Madzone, zato sto ovde ne zalaze mnogi a potrebno je da se o ovome zna. Ovde imamo dve vrste ljudi. Jedni su "sit gladnom ne veruje" a drugi se trude da brane malo ovu vlast. Vidim da ovde na ES-u vise ima ljudi sa malo visim standardom. Vidi se po njihovim predrasudama prema hajde da kazem "nizoj klasi" -To su ljudi koji mogu da diskutuju samo teorijski i statisticki. Nista od prakse

[Ovu poruku je menjao llux dana 03.06.2006. u 06:21 GMT+1]
[ DrJekyll @ 03.06.2006. 09:55 ] @
Citat:

Jedni su "sit gladnom ne veruje" a drugi se trude da brane malo ovu vlast.


Ko god da je na vlasti, ako ti i dalje ides na posao samo da bi otisao, ili radio sa 10% efikasnosti kao sto je neko ranije spomenuo, tebi standard nece porasti.

Citat:

Kada sam rekao "gde da se premestam kad je plata svuda slicna" mislio sam na mesto u kojem zivim. Pa valjda je to jasno. Neko je rekao koliko je najniza plata. Cini mi se 6000 dinara. Problem je sto ovde nemamo malo "sarenije" drustvo.


Pa sta da ti kazem... ako mislis da je u Beogradu bolje spakuj kofere i dolazi... ali kad posle dva dana shvatis da je ovde konkurencija (za bilo sta) veca bar 150 puta nego u tvom mestu shvatices da ovde bas i nije med i mleko, i da oni koji imaju vecu platu od proseka realno bi trebalo da imaju jos vecu, obzirom na to koliko rade.
[ llux @ 03.06.2006. 11:34 ] @
Imam utisak da me i dalje ne razumete. Kad oni sve to statisticki obracunaju i kazu "prosecna plata je toliko i toliko..." ja se sa tim slazem i to mi nimalo ne smeta. Meni smeta kad oni kazu "hajde sada da vidimo sta sve covek u Srbiji ima da kupi za svoju platu..." -I onda to komentarisu, da li je dovoljno itd. I tu se ignorisu ljudi sa manjim platama. Niko se ne pita kako oni zive. Mnogi mi kazu "lele, pa ja bih skakao od radosti kad bih imao tu platu" -I opet kazem, radi se normalno. Ne radi se malo. A posla sa "prosecnom platom" nema, osim na gradjevini
[ Ivan Dimkovic @ 03.06.2006. 12:26 ] @
Citat:

Sistem je sledeci:Svetska banka, ili Evropska za obnovu i razvoj daju
kredite nekoj zemlji u tranziciji za koju se pretpostavlja da je strateski
vazna (tj. nije u stanju da ih vrati), kada se to desi (nakon 5+) godina,
(nova) vlada se pritiska i traze ekonomski, teritorijalni (da), i
politicki ustupci preko drugih organa.Naravno MMF upada sa idejom kako da
se "oporavi privreda" i sta biva - MMF "otkupljuje" dug i sad ti pricaj sa
MMF-om koji je pod patronatom zna se koga.Drzave su za bankarske
konglomerate ko fizicka lica za banke pa vi sad vidite...


Kao sto postoje pametna fizicka lica koja kredit koriste za pocinjanje posla, tako postoje i fizicka lica koja seku dupe da krpe usi.

Tako je isto sa drzavama, samo sto su drzave jos gore jer "fizicka lica" koja se bave kreditnom politikom ne odgovaraju za svoje greske.

Iza MMF-a stoje velike banke, i normalno je da je cilj MMF-a da uveca svoj kapital koji ulaze (zasto bi se inace bavili tim poslom kog djavola) - kao sto bi normalan cilj drzave koja uzima kredit od MMF-a bio da ga pametno potrosi u razvijanje biznisa.

Ko iskace iz toga, treba mu stratelj - ali ne krivimo banke sto neka budala uzme kredit da bi kupila lux kola, lux stan, otplatila kockarske dugove - i otisla u bankrot. Neodgovornost drzava nije razlog da se MMF pljuje kao institucija, jer pruza stvari koje mogu biti korisne - ako umes da ih koristis.
[ DrJekyll @ 03.06.2006. 12:52 ] @
Citat:

Meni smeta kad oni kazu "hajde sada da vidimo sta sve covek u Srbiji ima da kupi za svoju platu..." -I onda to komentarisu, da li je dovoljno itd. I tu se ignorisu ljudi sa manjim platama. Niko se ne pita kako oni zive.


Vidi, mi mozemo sad ovako do prekosutra, ali ako procitas sve postove pazljivije jos jednom videces da ti je najmanje desetak ljudi objasnilo da gresis, a posle ovog posta i ja odustajem. To je prosek, sto znaci da OGROMNA VECINA zivi tako, naravno da ima i bogatijih i siromasnijih, a ti svaki put kad se osetis ugrozenim pomisli na gladnu decu iz Etiopije..
[ llux @ 03.06.2006. 13:36 ] @
Nema brate sanse da se slozim sa vama da ogromna vecina prima prosecnu ili nadprosecnu platu. Ogromna vecina ljudi prima ispod proseka a kao sto sam naveo u primerima, dovoljno je da 1 od sto ljudi primi malo povecu platu pa da izvadi taj prosek
[ DrJekyll @ 03.06.2006. 13:55 ] @
Citat:

Ogromna vecina ljudi prima ispod proseka a kao sto sam naveo u primerima, dovoljno je da 1 od sto ljudi primi malo povecu platu pa da izvadi taj prosek


99 ljudi prima po 6,000.00din to je ukupno 594,000.00din


Kad bi prosecna plata bila 20,940.00din. a cini mi se da je veca, to znaci da onaj jedan (po tvojoj teoriji) prima 1,500,000.00din (milion ipo dinara) to ti je oko 17000eur, a to nije "malo poveca" plata kako ti kazes, nego malo mnogo poveca tj. nerealna..


Nemoj stalno da ponavljas iste price kao papagaj, nego uzmi olovku i papir pa racunaj malo..

[ llux @ 03.06.2006. 15:20 ] @
Pogledaj drugi primer. Neka 40 posto ljudi prima iznad proseka a 60 posto ljudi ispod i dolazimo do proseka o kojem oni govore. 40 posto ljudi neka prima u proseku 40.000 a 60 posto ljudi neka prima u proseku 15000
[ DrJekyll @ 03.06.2006. 15:34 ] @
Citat:

Ogromna vecina ljudi prima ispod proseka a kao sto sam naveo u primerima, dovoljno je da 1 od sto ljudi primi malo povecu platu pa da izvadi taj prosek


Citat:

40 posto ljudi neka prima u proseku 40.000


------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Citat:

60 posto ljudi neka prima u proseku 15000


Kako sad 15000 kad sve vreme kukate da imate plate 6 i 8 hiljada
[ Wega @ 03.06.2006. 15:48 ] @
znaci kada bi izbacili podatak da je prosecna plata 10000 i nabrojali sta sve moze da se kupi za te pare, sve bi bilo u redu?
[ llux @ 03.06.2006. 16:04 ] @
Ne pratis ti wega temu uopste! Kada bi pricali sta sve mozemo uraditi sa minimalnom platom onda bi bilo u redu. Prosecnu platu koriste da bi stvorili lepsu sliku
[ DrJekyll @ 03.06.2006. 16:48 ] @
OK, evo, imas platu ispod proseka, sirotinja si, i ne mozes da izadjes na kraj sa tako malom platom. Jel mislis da sad nekog mnogo boli uvo za ovaj podatak..
[ vaske71 @ 03.06.2006. 17:05 ] @
Ja samo znam da kod nas u Pirotu svi kukaju da nemaju ni plate ispod proseka o kojim vi govorite a na drugoj strani kupuju se automobili na novo( pritom ne mislim na zastavina vozila ) , novi stanovi itd i to upravo od ljudi koji kukaju
pritom imamo samo 1 uspesnu firmu (Tigar) DOK JE SVE OSTALO VEC ODAVNO OTISLO U ISTORIJU e sad se ja pitam
kako to oni koji uvek kukaju najvise imaju ako znate dajte mi recept postacu kukavica ako treba !!!
[ pctel @ 03.06.2006. 17:11 ] @
Citat:
vaske71: Ja samo znam da kod nas u Pirotu svi kukaju da nemaju...

Pa Pirot je sirom sveta poznat po tome
[ Wega @ 03.06.2006. 17:49 ] @
pa ako je bezveze pricati o tome sta sve moze da se kupi sa prosecnom platom, onda je bezveze i sta moze sa minimalnom, maximalnom....
cemu sluzi vodic: "kako potrositi platu"...

i onako se tu radi o ciframa 150-300 eura, sa tim svakako ne mozes nista drugo osim da nekako prezivis od 01. do 01.
pod pretpostavkom da imas platu iznad proseka, recimo 35000(400 eura) i ako je celu sklanjas na stranu, za dve godine mozes da kupis golf 4, 1,4 16v...o cemu pricamo...


sustina je samo da si taj statisticki podatak o prosecnoj plati uzeo suvise zdravo za gotovo.
[ llux @ 03.06.2006. 17:52 ] @
Dr Jekyl, ovo sto si sad napisao nema nikakav smisao. Neka tako kazu al bar nas nece zavaravati "solidnim zivotom od plata"
[ Ivan Dimkovic @ 03.06.2006. 18:11 ] @
Koji su to "oni"?

Jedino mesto gde drzavni statisticki biro pokusava da iskaze kvalitet zivota je opskurna "potrosacka korpa" - koja je inace u svakoj drugoj zemlji sinonim za elementarni minimum zivotnih uslova (ono da imas da pojedes nesto bez luksuziranja, da se operes i sl...)

Vise je nego jasno iz te racunice da je prosecna plata u Srbiji jedva dovoljna za tzv. "potrosacku korpu" (koji bshit) - dakle, jasno je stavljeno do znanja da se sa prosecnom platom u Srbiji moze preziveti i to je to.
[ Milan S. aka Morlak @ 03.06.2006. 19:28 ] @
>
Cekaj malo,

Znaci svaki put kad neko od nas ustvrdi da je lose, vadi se kec iz rukava
tipa Etiopija,Somalija,nasih 100..godina komunizma, ratovi...

Covece, ne shvati me pogresno i ne ljuti se, ali ja nisam u jebenoj
Etiopiji ! Na faksu ti lepo kazu : "statistika je tacan skup netacnih
podataka" i nije tajna da se ti podaci friziraju kako je kome volja a da
opet ostanu u nekim granicama da ljudi ne bi trazili dokaze za tako nesto
...

Sto se MMF-a tice, pa naravno da je moguce iskoristiti njihove "donacije"
ali sta nama vredi kad su vladali politicari i zadrigli direktori a ne
menadzeri i ekonomisti...Setih se sad jedne recenice mog profesora "nema
smisla dugorocne kredite trositi na kratkorocne stvari" etc...Kazi mi ti
sad da mi nismo pravili greske u ekonomiji...kakva je to ekonomija uopste
kada je sinonim za uspeh "fabrika od 20.000 radnika iz koje se pusi dim
kolko ljudi rade"...ej, ljudi, takav nacin razmisljanja je po zapadu i
Japanu napusten pre 30 god...
[ Stefano @ 03.06.2006. 20:22 ] @
Ne razumem ovog lika sto misli da kao relevantnu treba uzeti minimalnu platu. Ne razumem te brate uopste. Ti si besan na svog poslodavca sto ti ne da vise i istresas se tu nad nama. Ne shvatam poentu toga. Svugde u svetu se sa minimalnom platom jedva prezivljava. Zar stvarno mislis da je minimalac u Austriji dovoljan za lagodan zivot? Ako bi tako gledali onda bi se u svim zemljama jedva krpio kraj sa krajem.
Realno gledajuci i taj prosek koji stavljaju je jako mali (kolko 250 eur jel tako) ja ne znam kako bi mi preziveli da imamo tako malu platu u porodici (s'obzirom da keva izdrzava nas 2 studenta).

[ llux @ 03.06.2006. 21:50 ] @
ah ah, ja sam samo napravio primer. Nema to nikakve veze sa mnom. Jednostavno, ne volim kad se hvale a ta statistika ne govori nista. Neko je ovde rekao da se sada vise ne obracunava u statistici kada ne dobijete nista. A oni DIGLI GALAMU koliko je danas veci prosek nego 2000-te. Ni od koga nisam cuo podatak da je obracunavanje promenjeno. O tome cute, prave se ludi. Da li se neko uopste od vas seca kada vam pre kazu 100 maraka, velike pare! A sada vam kazu 100 evra, ala malo. Da ne dodje do zabune, ne diskutujem o tome kada se bolje zivelo
[ hecky @ 04.06.2006. 11:59 ] @
Ljutite se na politicare koji namerno pogresno tumace termin "prosecna zarada" ne bi li uzeli koji poen, a ne na statisticare.

Razumljiviji prikaz zarada u Srbiji bi bilo grafikon sa brojem ljudi na Y osi i rasponima zarada na X osi (sa po 5,000 din inkrementima).
[ Wega @ 04.06.2006. 12:16 ] @
upravo to. politicari su ti koji se vesto igraju brojkama. svaki ima svoju ciljnu grupu. jedan prica kako se dobro zivi zato sto je on i njegova stranka uradili ovo i ono. suprotna strana prica kako bas zbog toga toliko i toliko zivi losije. sustina je da ih zabole uvo, nego daj glas na sledecim izborima pa da nastavimo.
[ Stefano @ 04.06.2006. 13:04 ] @
Citat:
llux: Jednostavno, ne volim kad se hvale a ta statistika ne govori nista.

ma cime se hvale, tih 250 eur koliko je jeli prosek uopste nije za hvaljenje to je za sramotu, ja se stidim da nekim mojim poznanicima iz inostranstva(stranci su) kazem kolika je plata kod nas.

Hvalili bi se kad bi plata bila 500+ eur.
[ dejankr @ 04.06.2006. 14:37 ] @
Citat:
Kada bi pricali sta sve mozemo uraditi sa minimalnom platom onda bi bilo u redu. Prosecnu platu koriste da bi stvorili lepsu sliku


Ti ili nešto ne shvataš ili na ovom forumu tebe niko ne shvata! Kakvog bi značaja bio podatak šta se može kupiti sa minimalnom platom. Što reče ovde neko, minimalna plata je 0, za nju ne možeš ništa kupiti. Za nju je jasno da se ne može živeti od nje ni ovde ni bilo gde. Čak i da ne računaš te koji ne primaju ništa, minimalna plata opet nema nikakvnog značaja. Jednako beskorisno bi bilo analizirati šta se može kupiti za najveću platu u Srbiji (do skoro je to bio gospodin Bogoljub Karić sa nekih 200 000 EUR ili DEM, ne sećam se tačno).

Statistički, prosek je jedino što ima nekog smisla jer se može reći da najveći broj ljudi osciluje oko njega. Sad, kako se računa prosečna plata, to je druga stvar. Isto kao što je diskutabilno šta je minimalna potrošačka korpa jer je i to sredstvo za manipulaciju.

Možda hoćeš da kažeš da tebi prosečna plata na nivou Srbije kao podatak ništa ne znači - onda gledaj prosek na nivou tvog grada. Verovatno je približniji onome što ti primaš. Ali ne vidim zašto se uopšte hvataš za te podatke. Po meni je jedino relevantno da li je tebi tvoja plata dovoljna ili nije. Ako nije, probaj nešto drugo da radiš ako možeš. Ja sam menjao poslove i kada sam imao platu mnogo veću od te prosečne, jer samo saznanje da primam X evra preko prosečne plate mi nije dovoljno da bih platio gazdi kiriju, kupio hranu, benzin i sl. To služi pre svega političarima u izbornim kampanjama a od toga ti i nemaš mnogo vajde. Isto kao što podatak da prosečni životni vek X godina apsolutno ništa ne znači nekome ko boluje od neke neizlečive bolesti.

[ llux @ 04.06.2006. 15:29 ] @
I opet imamo one koji ne prate temu... NETACNO JE DA SE PLATE VRTE OKO PROSEKA. Nemoj me sada pitati zasto, nego uzmi pa citaj temu. Koliko procentualno ima tih sto boluju od neizlecive bolesti? Ovih "mojih" koji primaju skoro duplo manju platu od proseka ima 60 procenata! Znaci, u Srbiji se NE PRIMA plata dovoljna za zivot. 26 hiljada. Statisticki i teorijski DA ali u praksi NE! Citaj temu
[ hecky @ 04.06.2006. 15:54 ] @
http://www.minttu.sr.gov.yu/s_trgovina_korpa.php

Ovo nije los prikaz prosecnih zarada u Srbiji i porosacke korpe.

Za one lenje evo par grafika :)

Prosecna zarada:

http://www.minttu.sr.gov.yu/images/pkorpapitica0306v.gif

Odnos prosecna zarade i prosecne potrosacke korpe:

http://www.minttu.sr.gov.yu/images/pkorpatabla20306v.gif

Odnos prosecne zarade i minimalne potrosacke korpe:

http://www.minttu.sr.gov.yu/images/pkorpatabla20306v.gif
[ dejankr @ 04.06.2006. 21:51 ] @
Citat:
llux: I opet imamo one koji ne prate temu... NETACNO JE DA SE PLATE VRTE OKO PROSEKA. Nemoj me sada pitati zasto, nego uzmi pa citaj temu. Koliko procentualno ima tih sto boluju od neizlecive bolesti? Ovih "mojih" koji primaju skoro duplo manju platu od proseka ima 60 procenata! Znaci, u Srbiji se NE PRIMA plata dovoljna za zivot. 26 hiljada. Statisticki i teorijski DA ali u praksi NE! Citaj temu


Ja pratim temu ali to što ti pričaš ne odgovara istini. Moralo bi da bude mnogo više ovakvih kao što je bio BK, da bi mogli značajno da izvuku prosek.
Možda u tvom okruženju ima 60% njih sa duplo manjom platom od proseka, mislim da generalno to nije tako. Ja lično ne poznajem mnogo takvih. Većina ljudi koju poznajem osciluje oko proseka, a ljudi s kojima radim imaju daleko više od toga.
Ali ako će ti biti lakše, DA, u Srbiji većina ljudi ne prima platu dovoljnu za život. Jer i ta prosečna plata je smešno malo za normalan život (u Beogradu, na primer). Samo ne vidim što bi ti bilo lakše ako neko to kaže javno.
[ vladimirt @ 05.06.2006. 07:49 ] @
Problem tumačenja pored ostalog je i to što je dat prosek za celu Srbiju, a ne za pojedinačnu regiju. Verovatno da je, recimo u Pirotu, prosečna plata niža nego u Beogradu, međutim, tamo su i troškovi života manji, pa otprilike dođe na isto.

[Ovu poruku je menjao vladimirt dana 05.06.2006. u 09:41 GMT+1]
[ llux @ 06.06.2006. 12:40 ] @
Video sam podatak koji kaze da u Srbiji 63,2 procenta ljudi prima platu ispod proseka. Znaci bio sam u pravu
[ biotech @ 06.06.2006. 12:47 ] @
pa nije mi jasno kako je onda to prosek?
[ jablan @ 06.06.2006. 12:47 ] @
Za šta si bio u pravu? Sasvim je normalno da prosek nije isti kao i medijana.
Citat:
pa nije mi jasno kako je onda to prosek?

Osnove statistike u šake.

E, da, provalite objašnjenje medijane sa vikipedije:
Citat:
Popular explanation

Suppose 19 paupers and one billionaire are in a room. Everyone removes all money from their pockets and puts it on a table. Each pauper puts $5 on the table; the billionaire puts $1 billion (that is, $109) there. The total is then $1,000,000,095. If that money is divided equally among the 20 persons, each gets $50,000,004.75. That amount is the mean (or "average") amount of money that the 20 persons brought into the room. But the median amount is $5, since one may divide the group into two groups of 10 persons each, and say that everyone in the first group brought in no more than $5, and each person in the second group brought in no less than $5. In a sense, the median is the amount that the typical person brought in. By contrast, the mean (or "average") is not at all typical, since no one present—pauper or billionaire—brought in an amount approximating $50,000,004.75.


[Ovu poruku je menjao jablan dana 06.06.2006. u 14:10 GMT+1]
[ biotech @ 06.06.2006. 13:02 ] @
pa da, cini se logicno
[ P1ksi @ 06.06.2006. 22:41 ] @
Citat:
vladimirt: Problem tumačenja pored ostalog je i to što je dat prosek za celu Srbiju, a ne za pojedinačnu regiju. Verovatno da je, recimo u Pirotu, prosečna plata niža nego u Beogradu, međutim, tamo su i troškovi života manji, pa otprilike dođe na isto.

[Ovu poruku je menjao vladimirt dana 05.06.2006. u 09:41 GMT+1]


Troskovi zivota su manji u Pirotu samo zbog smestaja. Hleb kosta isto i u Pirotu i u BG-u. Struja i slicne globe su iste u celoj Srbiji. Net je skuplji u Pirotu nego u BG. A prosecni Pirotjanac ima 8-10.000 platu, dok je u BG-u oko 25.000
Naravno, prosecni Pirotjanac zivi kod roditelja i u slobodno vreme se bavi poljoprivredom sto (po nekima) opravdava razliku u platama :(
[ vladimirt @ 07.06.2006. 08:13 ] @
Netje biti da hrana (a na to ode najveći deo plate) košta isto u Beogradu i Pirotu. Takođe, voda, grejanje, porez...

A prosečan Beograđanin takođe živi kod roditelja, a neki još plaćaju i parkiranje Yuga ispred kuće itd.
[ jablan @ 07.06.2006. 09:25 ] @
Citat:
P1ksi: A prosecni Pirotjanac ima 8-10.000 platu, dok je u BG-u oko 25.000

E da, non-stop ljudi pričaju o platama 6-8 hiljada. Mislim da zakonski nije moguće imati tako malu platu u Srbiji. Mislim da je minimalac sa srednjom školom preko 10 hiljada. Naravno, mnogim zaposlenima plate se ne isplaćuju redovno, pa stvar dođe na isto, ali mislim da barem na papiru niko nema tako malu platu.

Inače, skoro sam bio u istočnoj Srbiji. U jednoj seoskoj prodavnici mlečna čokolada od 100g je 40 din.
[ dejankr @ 07.06.2006. 10:00 ] @
Citat:
llux: Video sam podatak koji kaze da u Srbiji 63,2 procenta ljudi prima platu ispod proseka. Znaci bio sam u pravu


Ako se ne varam, ti si rekao da 60% ljudi prima duplo manju platu od prosečne. To je bitna razlika jer u ovih 63.2 spadaju i ljudi koji primaju 1 dinar manje od proseka.
Štaviše, u ovom tekstu sa sajta Vlade postoji podatak da je 9.8% ljudi primilo platu koja je manja od 50% prosečne. 9.8 je mnogo manje od 60!

Citat:
llux: Ovih "mojih" koji primaju skoro duplo manju platu od proseka ima 60 procenata!

[ ventura @ 07.06.2006. 12:12 ] @
Citat:
P1ksi
Struja i slicne globe su iste u celoj Srbiji.


Ovo je rečenica koja me mnogo nervira u našem narodu...

Zašto mi kao narod, smatramo da su telefon, struja, voda, grejanje, odnošenje smeća, kanalizacija, infostan i slične civilizacijske zgode podrazumevane, a uz to i besplatne. Otuda i taj nakaradni naziv "globe" .. Kao da nas neko tera da koristimo sve to, pa još nas i teraju da moramo da plaćamo nešto što ne koristimo i ne želimo da koristimo...

Lepo nek ta osoba iz Pirota ukine svoj priključak kod elektrodistribucije, ukine telefon, isključi se sa vodovodne i kanalizacione mreže, nek sam odlaže smeće na deponiju, sam nek čisti ispred svoje kuće, i lepo ne mora da plaća ništa od tih "globa"... Pa nek se vrati u srednji vek ako mu se hoće... Ali ako neko hoće da živi u 21 veku, e onda bogami mora da plati sve te usluge i pogodnosti koje koristi...
[ Milan S. aka Morlak @ 07.06.2006. 22:45 ] @
>
Ventura, ne shvati me pogresno, ali je mozda tom coveku koji se ljuti
dozlogrdilo.Znas, sit gladnom ne vjeruje.I sta fali da covek iskaze svoj
bjes bar na ES-u, a gde ce drugo ? S kim jos u Srbiji moze da se
kvalitetno preganja, osim ako ne ovde :)

Sta covjek inace moze, da place - nema nista, onda moze bar preko posta da
se istutnji.

Poz.No angry.
[ DrJekyll @ 08.06.2006. 09:21 ] @
Citat:

Znas, sit gladnom ne vjeruje.



Da, gladan je, i onda je seo za komp otisao na net i poceo da diskutuje o tome..

Kao u onom filmu tri palme za dve bitange gde glavni lik nema kintu ni za jogurt, a pri tom ceo film ne izlazi iz automobila
[ vladimirt @ 08.06.2006. 10:17 ] @
Ti bi, Jekyll, za promenu, mogao povremeno da se uobličiš u Mr. Hida.
[ Milan S. aka Morlak @ 08.06.2006. 13:09 ] @
>
U sistemu koji se bazira na demokratiji svako ima (teoretski) pravo na
iznosenje sopstvenog stava, ma kako subjektivno bilo.To da li ce taj stav
biti ili nece prihvacen od okoline, i u kom stepenu, zavisi od nivoa
samosvesnosti iste, koja tim "istim" dopusta da razumeju, prihvate, odbace
ili se zgrazaju nad "drugojacijim" od sebe.

Da, sit gladnom ne veruje, pogledaj recimo kad dodjes s posla pa se
najedes - posle toga zaboravis i Somaliju i Etiopiju i samo hoces da
dremnes malo.Dok jednom ne svane drugom ne smrkne.To je ekonomija, to je
trziste, to je priroda, to smo mi - najvece zivotinje.



[Ovu poruku je menjao Davor Vlajkovic dana 08.06.2006. u 23:51 GMT+1]
[ toltek @ 08.06.2006. 14:38 ] @
Uh bre, stvarno mnogo lako skrecete sa teme.
A ja sam hteo da vas pitam jedno pitanje... pricamo o prosecnim zaradama, jel tako?
Nikako da pojasnite sta je to prosecna zarada. Jel se racuna bruto ili neto?
Druga stvar... U taj prosek ulaze zvanicne plate, odnosno kolko ti gazda uplacuje preko racuna. A to obicno bude minimalac ili nesto malo iznad toga. I to je slucaj sa vecinom privatnih firmi.
Po toj logici, prosecne zarade o kojima pricate nisu merodavne jer su u realnosti plate dosta vece.
Stoga, svi koji kukaju, bespravno kukaju
[ Milan S. aka Morlak @ 08.06.2006. 17:37 ] @
>
Kukala im majka :)
[ Davor Vlajkovic @ 08.06.2006. 23:13 ] @
@toltek

http://webrzs.statserb.sr.gov.yu/axd/metodologije/MetZiZ.zip
[ elektros @ 22.06.2006. 13:06 ] @
kod nasu firmi

njih 15-tak ima platu od 60000-120000

njih 10-tak ima 20000-30000

njih 50-tak ima 12000-20000

i njih 100-tak ima do 12000

daj mi sad realan prosek - nema sanse, zato sto onih prvih 15 vuku enormne plate.

ps.
cistacice rade za 300 dinara po danu
dzakarosi rade za 400 dinara, njih cetvorica od 2500-3000 dzakova u smeni na stos sloze.
[ mexico @ 22.06.2006. 13:12 ] @
Citat:
elektros: daj mi sad realan prosek - nema sanse, zato sto onih prvih 15 vuku enormne plate.


Ne postoji realan ili nerealna prosek. Postoji samo PROSEK.

Ono prvo sto si napisao je grubi presek cinjenicnog stanja po proizvoljno kreiranim grupama, jer moze se desiti da 14 njih prima 61000 a 1 prima 119000... Ili obrnuto. To je samo primera radi. Iz tvoje podele po grupama ne moze cak nikakav zakljucak da se izvuce.

[Ovu poruku je menjao mexico dana 22.06.2006. u 15:02 GMT+1]
[ elektros @ 22.06.2006. 18:06 ] @
nisi rekao nista,

isto tako njih 14 moze imati 120000 a jedan 61000,

molim malo vise razmisljanja, nisam ovo naveo kao striktnu cinjenicu nego samo kao primer i to veoma banalan kakva je raaspodela,

NEPRAVDA
[ Jagnjeca brigada @ 21.08.2006. 11:08 ] @


Prosecna plata u Hrvatskoj
http://www.dzs.hr/Hrv/system/news.htm


Prosecna plata kod nas
http://webrzs.statserb.sr.gov....ndex1.php?SifraV=117&Link=

:(



PS Kursna lista
http://www.nbs.yu/serbian/kursevi/kl_xt3.htm

[ Zoran Rodic @ 23.08.2006. 13:03 ] @
Ne znam da li je statistika dobila status nauke.

Ako jeste, nije mi jasno kako, ako nije, onda tako treba.
Brojke su cudo
Statisticki podaci i finansije moze tumaciti kako hoces.
To je ono sto direktora, bilansista pita u februaru, : Sefe, ocemo minus, plus ili pozitivnu nulu.
Sto bi rekao Marfi: "Nista nije onako kao sto izgleda"

Recimo, prodas 2 tenka ove godine
i sledece prodas 3
Koliko je skocio izvoz?

Statistika je cudo
[ darkon @ 23.08.2006. 13:32 ] @
Citat:
Ne znam da li je statistika dobila status nauke.

Odavno. I to vrlo ozbiljne nauke.
Ne izučava se ona bez potrebe na raznim fakultetima, kako tehničkim tako i ostalim.
Od periodičnih statističkih podataka zavise neki od ekonomskih poteza države i ostalih subjekata društva.

Prošpartaj malo sajtom Republičkog Zavoda za Statistiku pa se upoznaj sa onim šta se radi u istom:
http://www.statserb.sr.gov.yu/

A da se rezultati statističkih istraživanja mogu štimovati ... :)
[ totovic @ 24.08.2006. 21:44 ] @
Vidim ovde mnogo ogorčenosti. Umesto kukanja, ja predlažem učenje i rad. Kada dobro znate neki posao, videćete da i ovde može dobro da se zaradi.
Statistika je takva kakva je, i ne vidim tu nikakvih problema.
[ llux @ 02.09.2006. 15:23 ] @
Nema to nikakve veze sa mnom. Nisam ogorcen. Samo ne volim da ovako manipulisu. Nije nepravda. Ako 1 prima 100 dinara a njih 9 po 1 dinar, to je u proseku oko 10 dinara po coveku. A ako jedan prima 1 dinar a njih 9 sto, to je u proseku 90. A to je vec mnogo vise. Kad bi vise njih primalo velike plate, prosek bi bio OGROMAN!
[ totovic @ 05.09.2006. 21:21 ] @
Lepo si rekao: Kad bi vise njih primalo velike plate, prosek bi bio OGROMAN!
Ali ipa veći broj ljudi ne preima velike plate, tako da je prosek daleko od ogromnog. Lično mislim da je prosečna plata u našoj zemlji poprilično realna.
Normalno, postoje oni koji zarađuju mnogo, neki malo, a neki i srednje. Problem je što je malo onih sa srednjim primanjima (po srednjim smatram 800-1500€). Takođe činjenica je i da je veliki broj ljudi sa mizernim platama, ali to nije tako samo u Srbiji. Ljudi koji nemaju adekvatno obrazovanje ili imaju zastarela znanja, a nemaju baš i nekve radne navike ne mogu da očekuju da zarađuju dovoljno za život, takva je realnost.
Ali to nije problem statistike, već stanja u našoj državi, a i šire.
Nije ni van naše zemlje zlatno, oni koji imaju znanja iz kvalitetnih ili aktuelnih poslova zarađuju dobro, dok se drugi baš i nemogu pohvaliti nekim zaradama.
[ Stefano @ 06.09.2006. 20:49 ] @
Nikad necu shvatiti ljude koji misle da, kad racunamo prosecnu zaradu, uzmemo u obzir samo nize i srednje plate a da se iz tog racuna izbace vise plate.
Nigde u svetu se tako ne racuna prosecna zarada.
Jedino shvatam to kao neku licnu satisfakciju, posto bi na taj nacin oni koji imaju platu ispod nominalnog proseka mislili da imaju prosecnu platu a oni kojima je realno plata prosecna, uzivali bi jel bi po toj "cudnoj" racunici imali nadprosecnu platu.
[ totovic @ 06.09.2006. 21:46 ] @
Prosek se i zove tako zato što se uzimaju u obzir svi iznosi i dele sa brojem zaposlenih. To je matematika i to nema veze sa visinom plata.
[ deki77 @ 07.09.2006. 09:59 ] @
Prosečna plata u Srbiji je za 2002g.
Bruto 13260 Neto 9208

Prosečna plata u Srbiji je za 2005g.
Bruto 25514 Neto17443

Neko će reći...pa to je duplo!!!
Ne isto je što se tiče standarda..da nepričamo o inflaciji!!!
[ totovic @ 07.09.2006. 18:54 ] @
A kakve ovo ima veze sa načinom računanja prosečne plate?
Ako pričaš o rastu, rast postoji i u dinaria i u evrima.
A dali je standard povećan, to je drugo pitanje, mada ja lično mislim da jeste. Drugo je pitanje naših prevelikih očekivanja.
A dokle god budemo raspravljali o ovakvim glupostima umesto da radimo, standard se i neće mnogo poboljšati.
[ deki77 @ 07.09.2006. 21:19 ] @
Citat:
totovic: A kakve ovo ima veze sa načinom računanja prosečne plate?
Ako pričaš o rastu, rast postoji i u dinaria i u evrima.
A dali je standard povećan, to je drugo pitanje, mada ja lično mislim da jeste. Drugo je pitanje naših prevelikih očekivanja.
A dokle god budemo raspravljali o ovakvim glupostima umesto da radimo, standard se i neće mnogo poboljšati.

problem je što "mi" radimo mnogo ali standard se nemenja..
očekivanja..hmm samo normalan život..ništa više, a normalan život sa prosečnom ovom platom..hahaha
Ako je preveliko očekivanje da ti imaš nov TV,frižider i odeš na odmor..onda smo jad veliki!!!

Citat:
totovic: Vidim ovde mnogo ogorčenosti. Umesto kukanja, ja predlažem učenje i rad. Kada dobro znate neki posao, videćete da i ovde može dobro da se zaradi.
Statistika je takva kakva je, i ne vidim tu nikakvih problema.

Slušaj..
Ja što sam naučio naučio sam, i šta sad!!!
mogu samo obnavljati znanje,upoznavati nešto novo ..nevidim razlog,niti želim raspravu,ali vidim da ti često postuješ neke Lenjinske fore tipa "rad,rad i samo rad...učiti učiti i samo učiti"..
Šta da učiš i da radiš ako ti je posao takav kakav jeste(statičan) nemaš neki izbor da ga menjaš(a to je u Srbiji 90% firmi),ako nemožeš dalje da napreduješ...
naveo sam prosečnu platu iz 2002 i 2005 jer za 2006(kada se bude vadio prosek)neće neke velike razlike biti..
Prosečna plata u Srbiji i standard su stvari koje su vezane jedna sa drugom..tako da to nije off topic.
OK lepo je videti nekog da mu je krenulo i da fino zarađuje...sa druge strane taj koji fino zarađuje ne treba da gaji iluzije već da zna da živi u Srbiji.Jer može isti taj "neko" veoma lako da se saplete...
Stvarno mi nisu jasni ljudi koji su u neku ruku i samoživi, i nevide stanje stvari kako je ..u njihovom okruženju..Jbt ponekad pomislim da takvi ljudi kada se voze gledaju kroz stakla svojih besnih kola i imaju neku virtuelnu sliku, kako je sve lepo i divno,i nevide špalir uličnih prodavaca na svakom ćošku koji je zbog isth tih plata i proseka,standarda u poslednje vreme česta pojava.Ili pak imaju jak želudac!!!

Citat:
totovicProblem je što je malo onih sa srednjim primanjima (po srednjim smatram 800-1500€).Takođe činjenica je i da je veliki broj ljudi sa mizernim platama, ali to nije tako samo u Srbiji. Nije ni van naše zemlje zlatno, oni koji imaju znanja iz kvalitetnih ili aktuelnih poslova zarađuju dobro, dok se drugi baš i nemogu pohvaliti nekim zaradama.

Ti pod srednjakom smatraš 800-1500€
ja ti kažem da je čist srednjak 500€ prosek da se ne lažemo..dobra plata
naravno postoje firme,u kojima se dobro zarađuje i ljudi drmaju lepe cifre.Ali to su pojedine firme koje su iskoristile i mogle dobro da se prodaju strancima,domaćim i sada njihovi zaposleni su sasvim zadovoljni...ali nažalost nije ih puno
Mi od zemalja u okruženju možemo da se poredimo sa BiH,Albanijom,Macedonijom..Rumunija i Bugarska grabe i već će 2007 biti EU...
[ tassa @ 12.09.2006. 08:16 ] @
Kad god se govori o statistici, setim se reči profesora sa ekonomskog fakulteta koji nam je već na prvom predavanju rekao da postoje tri laži: mala laž, velika laž i statistička laž. Sigurna sam da većina vas to već zna, ali čisto da podsetim...

Okreni, obrni, o prosečnoj plati kod nas je besmisleno pričati jer parametri koji se koriste prilikom izračunavanja proseka su nerealni. Već se to u ovoj temi i obrazlagalo, pa nema potrebe da širim priču.
[ Davor Vlajkovic @ 12.09.2006. 20:06 ] @
Citat:
tassa: Kad god se govori o statistici, setim se reči profesora sa ekonomskog fakulteta koji nam je već na prvom predavanju rekao da postoje tri laži: mala laž, velika laž i statistička laž.


Ispravka: mala laž, velika laž, statistika ;)
[ totovic @ 13.09.2006. 20:57 ] @
Nije tačno da nema posla, iako ga možda nema dovoljno.
Ja sam lično za zadnjih godinu ipo dana promenio 3 firme svojevoljno (toliko sam puta i konkurisao).
U svakoj od njih sam imao dobru platu.
A što se tiče učenja, ja imam 34 godina i redovno učim. Pod ovim ne podrazumevam školu. Ako je neko mislio da kad se završi sa školom, završi se i sa učenjem, grdno se vara.
Ja širim spektar znanja i veoma lako pronalazim nove poslove.
[ Aleksandar Marković @ 07.12.2006. 21:17 ] @
Prosečna isplaćena neto zarada u Srbiji u julu bila je 21.774 dinara, što je nominalno manje za 0,01 odsto, a realno više za 0,9 odsto nego u junu, saopstio je u ponedeljak Republički zavod za statistiku.

Kako se navodi u saopštenju, isplaćena zarada sa porezima i doprinosima u julu bila je 31.738 dinara, što je nominalno manje za 0,40 odsto, a realno više za 0,5 odsto nego u prethodnom mesecu.

Prosečna neto zarada u Srbiji isplaćena u julu 2006. godine realno je veća za 10,55 odsto nego u istom mesecu prosle godine, dok je julska bruto plata realno veća za 10,26 u odnosu na isti mesec prosle godine.

http://www.beta.co.yu/default....p;h=Home,sr&prikaz=1472414
[ Trikki @ 09.12.2006. 07:30 ] @
dobrojutro IIluxe da ce svaka vlast da mase podacima koji joj odgovaraju.

Uostalom, ko ti je kriv sto si ispod crte ?
[ zraj @ 12.12.2006. 15:23 ] @
U stampi od pre 2-3 dana izmedju ostalog iznet je i podatak da je prosecna mesecna plata na Aerodromu Nikola Tesla 40.000 dinara a da je mesecna plata generalnog direktora 580.000 dinara.

[ Davor Vlajkovic @ 12.12.2006. 15:45 ] @
Obično je odnos najniže i najviše plate u jednoj firmi tj. njenom ogranku 1:5, to je neka srednja - prihvatljiva - vrednost. Kada govorimo o državnim ustanovama u Srbiji spreman sam da poverujem i u odnos 1:10, ali ovo je baš preterano. Ako može link do izvora...
[ Ivan Dimkovic @ 12.12.2006. 16:11 ] @
U pitanju je generalni direktor, i uopste nije neuobicajeno da ta funkcija ima i 10x vecu platu od minimalne u firmi.

Citat:

U stampi od pre 2-3 dana izmedju ostalog iznet je i podatak da je prosecna mesecna plata na Aerodromu Nikola Tesla 40.000 dinara a da je mesecna plata generalnog direktora 580.000 dinara.


Nije nemoguce - To bi u principu znacilo da je bruto plata generalnog direktora aerodroma oko 120 hiljada evra godisnje, sto je verovatno bar 2-3 puta manje nego plate generalnih direktora aerodroma po EU, a verovatno i vise, a isto vazi i za ostale plate verovatno - dakle, nista neobicno.
[ zraj @ 12.12.2006. 19:24 ] @
Plata od 580.000 dinara je 14,5 puta visa od PROSECNE plate na Aerodromu.

Mada su mi poznate relacije o visinama plata zaposlenih u EU, nije mi jasna tvrdnja da je i prosecna plata zaposlenih na Aerodromu Nikola Tesla samo 2-3 puta niza od prosecne plate njihovih kolega na ostalim aerodromima EU .
[ zraj @ 12.12.2006. 19:57 ] @
Jedan od izvora je:http://www.kurir-info.co.yu/Ar...ecembar/10/V-09-10122006.shtml

Nije to jedini primer. U stampi ne takodje nedavno objavljeno da generalni direktor Politike (Novine i Magazini), ima platu od 11000 eura neto mesecno.
[ Ivan Dimkovic @ 12.12.2006. 20:05 ] @
Citat:
Plata od 580.000 dinara je 14,5 puta visa od PROSECNE plate na Aerodromu.


Pa uzmi u obzir neku "zapadnu" firmu - prosecna plata je, recimo, 30000 EUR godisnje bruto - dok CEO ima platu od 300 000 EUR bruto. Sto ti je odnos 1:10 - o bonusima i sl... za pozicije generalnih direktora i da ne pricamo, odnos je jos daleko veci.

Citat:

Mada su mi poznate relacije o visinama plata zaposlenih u EU, nije mi jasna tvrdnja da je i prosecna plata zaposlenih na Aerodromu Nikola Tesla samo 2-3 puta niza od prosecne plate njihovih kolega na ostalim aerodromima EU .


Pa ako im je neto mesecna plata 500 EUR (40K din), bice da je cca. 4 puta manja od neke prosecne "zapadne" mesecne neto plate od 2000 EUR.
[ zraj @ 12.12.2006. 20:31 ] @
Ja sam spomenula primer o platama na Aerodromu, i u odgovoru gde si prokomentarisao prosecnu platu direktora aerodroma u EU, ocekivala sam da kroz poredjenje navedes konkretno prosecnu platu zaposlenih na EU aerodromima.

[ Ivan Dimkovic @ 12.12.2006. 20:58 ] @
http://www.luchtzak.be/article13125.html

Citat:

Another indicator of the airport’s enormous economic impact is the income earned by the staff. Wages and salaries paid to people working at the airport in 2006 will amount to approximately 876 million Euros. This means that the purchasing power of the entire airport workforce, most of which benefits the communities in the immediate vicinity, has grown by one-quarter since the last survey. In statistical terms, wages and salaries of 2.4 million Euros are paid to airport employees every day. The average annual salary across the entire workforce is up 1000 Euros as compared with 2003, and is now close to 32,000 Euros. This figure, which includes the 6000 part-time workers at the airport, is higher than the average earnings in the transportation industry as calculated by the Germany Federal Statistical Office, although this average is based on full-time positions.


Dakle, prosecna plata na MUC-u je 32000 EUR godisnje bruto, sto je oko 1500 EUR neto mesecno kad se odbiju porezi i zdravstveno osiguranje - dakle, 3 puta veca od 40K din - posto se u Srbiji plate izrazavaju kao neto (mada, 40K din kao prosecna plata deluje jako dobro za Srbiju).

Nema podataka za platu CEO-a tog aerodroma, ali bih bio jako iznenadjen da mu je godisnja plata sa bonusima manja od bar 300K EUR godisnje.


[ Trikki @ 14.12.2006. 18:52 ] @
pa plata je previsoka cak uzevsi u obzir ovo sto Ivan govori, medjutim, treba imati na umu da piloti imaju vanredno visoke plate, a direktorova mora biti najveca. Pa...
[ zraj @ 14.12.2006. 21:24 ] @
Ne znam podatak koji se odnosi na ( najniza-srednja-najvisocija plata) u JAT-u. Aerodrom Nikola Tesla je posebna firma i ne zaposljava pilote, tako da ova kategorija zaposlenih u navedenom slucajunije nije validna za poredjenje.
Ali da se ne udaljavamo od teme...

Uostalom Ivan je naveo da je uobicajeno da se raspon od najnize do najvise plate kalkulise u odnosu 1:10.

[ Ivan Dimkovic @ 14.12.2006. 21:41 ] @
Citat:

Uostalom Ivan je naveo da je uobicajeno da se raspon od najnize do najvise plate kalkulise u odnosu 1:10.


Da ne bude zabune - 1:10 sam uzimao samo kao neku odokativnu razmeru, ali nisam cuo da postoji neko zapisano pravilo o odnosima - i sve to svakako ne vazi za poziciju generalnog direktora i ostalih u tzv. executive managementu. Njihove plate i ostale beneficije se alociraju po sasvim drugim pravilima, i cesto mogu da idu do jako visokih cifri daleko vecih od bilo kakvih "razmera"

Uopste, trend je da plate visoko strucnih/odgovornih pozicija daleko brze rastu od plate nize-kvalifikovanih radnika, tako da se razmera povecava kako vreme odmice.

Doduse, vecina poslova i dalje upada u neku 1:5 razmeru u vecini "socijalno svesnih" kapitalistickih drzava (tipa, lupam, neto mesecna plata u nekoj firmi u zapadnoj EU - cistacica 800, kasirka 1200, kancelarijski radnik 1500, inzenjer 2000, glavni inzenjer 3000, srednji-menadzer 3500, direktor odeljenja - 4000) ;-)
[ Davor Vlajkovic @ 15.12.2006. 01:10 ] @
Da, odnos plata od 1:5 ili manje je deo politike socijalno odgovornih kompanija. Top menadžment uglavnom pored redovne plate dobija i kompenzaciju u vidu paketa akcija i/ili drugih beneficija - poput službenih vozila i dodatnog penzijskog i zdravstvenog osiguranja.