[ tzeljko @ 27.12.2002. 01:22 ] @
ovako,
zanima me kako moze da se subnetuje jedna klasa C (nek bude 212.212.3.0 adresa mreze). Na koliko subnetova moze da se podeli ova klasa i od cega to zavisi i kako se o tome odlucuje i planira (kako se netmaska stavlja za svaki subnet)?
Onda ne razumem, posto svaka ta mreza, tj svaki host u pojedinoj napravljenoj mrezi moze da komunicira samo sa hostovima na istoj mrezi(ovo se postize pomocu netmaski ako sam ja dobro razumeo), kako onda da komunicira sa "ostatkom sveta"? Znam da je preko gateway-a i sve je to OK, ali ne znam kako gateway pronalazi najbolju rutu do odredista(tako sto skupi netmaske ponudjenih mreza i onda gleda koja je najduza netmaska i nju uzima... to znam ali ne znam kako dodje uopste do tih netmaski....).
Citao sam neku knjigu i nisam iz nje mogao ove detalje da provalim pa bih molio nekog od vas da mi objasni.

Hvala
[ Gojko Vujovic @ 27.12.2002. 02:11 ] @
Hm ti si otprilike postavio 90% osnovnih pitanja koje je moguće postaviti na temu ip addressinga, rutiranja, itd..

Za ip adresiranje samo pročitaj nekoliko tekstova i ne može da ti ne bude jasno. Onda pitaj detaljnije šta te zanima kad naučiš osnove. Dakle http://www.ralphb.net/IPSubnet/ i ostatak sa http://directory.google.com/To...ing_Resources/Addressing/?il=1

Konkretno za tvoje pitanje, C klasa može da se subnetuje "pozajmljivanjem" 2-6 bitova, koji postaju fiksirani deo - adresa mreže, a ostatak bitova - pokretni deo, tj adrese hostova. Subnetting se planira na osnovu podataka o veličini kompanije i njenih office-a ako svaki na primer dobija po jedan subnet. Uzima se u obzir i očekivana veličina, tj rast, ne samo trenutno stanje. Što više bitova uzmeš, imaš više subnetova a manje hostova, i obratno - što manje bitova uzmeš, imaš više hostova u svakom subnetu ali logično manji broj subnetova ukupno. C klasa može da se podeli na maksimum 2^6-2 subnetova. 2 bita od osam dostupnih moraš ostaviti, jer šta ćeš da rotiraš samo sa jednim - ne ostaje ti ništa za hostove i takvi subnetovi ne postoje. Po RFCu minimalno 2 bita moraš i da uzmeš za subnetting mada ovo u praksi ne mora da bude tako, koliko ja znam može i sasvim komotno samo jedan bit i time da se podeli C klasa na polovinu. Ali kao što rekoh, RFC nalaže drugačije, e sad da li ćeš ga poštovati i da li ga drugi poštuju - druga priča. Ovo -2 je takođe jedno od ograničenja tog rfc-a, kako se broadcast adrese subnetova ne bi poklapale i slično, ali opet to u praksi funkcioniše, tako da je prava formula u suštini 2 na šesti.

Netmaska za svaki subnet ostaje ista jer ona samo predstavlja broj bitova koji su FIKSIRANI - koji su NETID, ostatak - pokretni deo tj. HOSTID maska ne dotiče i to su nule u netmaski.

Primer:

192.168.1.0, sa maskom 255.255.255.0 podeliti na najviše moguće subneta.

To se inače zove VLSM. Pronađi na guglu šta to znači među onim linkovima :)

Uzimamo najviše 6 bitova, jer ako uzmemo 7 na primer, ostaje nam jedan bit da rotiramo a kao što rekoh to su već zauzete adrese (this network i broadcast) te nema mesta za hostove.. stoga, nova netmaska će izgledati ovako: 255.255.255.252, a adrese subnetova na primer:

192.168.1.4
192.168.1.8
192.168.1.12
192.168.1.16
...

Moguće host adrese u prvom od navedenih su:

192.168.1.5
192.168.1.6

.7 nije jer je to broadcast za taj subnet.
.4 nije jer je to adresa mreže, tj subneta.

Ali sve to lepo piše u tutorijalima mnogo detaljnije, hajmo na čitanje :)


[Ovu poruku je menjao Gojko Vujovic dana 27.12.2002. u 04:20 GMT]
[ Gojko Vujovic @ 27.12.2002. 02:17 ] @
Što se tiče rutiranja, opet, čitaj :)
http://directory.google.com/To...orking_Resources/Routing/?il=1

Ali stvarno, pored cisco.com sajta google ja najbolji izvornik za ove teme.

Gateway pronalazi rutu preko svojih ruting tabela. On naime za neke odrednice čuva statički upisane rute, za neke nauči u toku rada, a za neke mreže nikada ne nauči već ih šalje na svoj default gateway - next hop router.

Nije dovoljno da samo nauči net masku jer ona ne govori ništa bez adrese mreže, o kojima sam pričao u prethodnoj poruci.

Dakle ako sa mreže 192.168.1.4, maska 255.255.255.252 treba kontaktirati host koji je u subnetu 192.168.1.16, ista maska, ruter iz 1.4 mora na neki način saznati gde se nalazi 1.16 u odnosu na njega. Bilo da zna koji je next hop ili udaljeni ruter na koji treba forwardovati podatke (a to može da nauči statički - upisuje administrator, ili dinamički - popunjava routing protokol), ili da zna na koji interface je dovoljno da pošalje podatke ako je mreža direktno povezana na njegov interface, ili ako ništa od ovoga ne zna - da ima podešen default gateway, tj destination of last resort.

Ako ništa od toga nije podešeno, packet se dropuje i ne biva forwardovan.

Skupljanje netmaski ne postoji dakle odvojeno od skupljanja adresa tih mreža. Sve to obavljaju dinamički routing protokoli, mogu se podeliti u IGP i EGP globalno, ali to ćeš već da čitaš jer je oblast velika da knjigu mogu da napišem o tome, i nikako se ne može sažeti u jednu porukicu.

Sretno učenje.
[ tzeljko @ 27.12.2002. 11:26 ] @
e hvala ti puno Gojko. Video sam one tutoriale pa cu se bacim na ucenje, a mnogo mi je jasnije i kroz ovaj tvoj post.
Samo me zanima nesto u vezi onog tvog primera sto si napisao. Da u firmi jednoj, svaka kancelarija sa po recimo 10 masina, bude poseban subnet. Da li to znaci da svaki subnet mora da ima svoj gateway.. sto znaci jos jedna masina u svakoj kancelariji, ili mogu na svakoj masini u celoj firmi da se podese static route do nekog gateway-a pa da cela firma koristi jedan gateway? (Ne mora biti 1 gateway... samo uzimam 1 kao primer..., a moze recimo jedan gateway na 5 kancelarija ili tako nesto....)

Pozdrav
[ Gojko Vujovic @ 27.12.2002. 12:33 ] @
Ako gateway (bilo ruter ili običan PC) ima dovoljno ethernet interface-a, minimum jedan po svakoj kancelariji (tj za svaki subnet), onda je dovoljan jedan gateway za svaki subnet ali u svakom subnetu podesavas drugaciju ip adresu (tj adresu odgovarajuceg interfacea na ruteru).. Imaj u vidu da i taj jedan ruter interface uzima jedan host id iz tog subneta, pa ti ostaje manje za kompjutere. To je važno za dizajn i subnetting..

Druga opcija je router on the stick (ako ima fast ethernet port sa ISL-om ili 802.1q trunking). To obično radi pravi router mada ima i serverskih pci kartica koje mogu biti svesne isl-a i trunk linka, pa mogu da rutiraju između tih mreža.

A za dizajn mreže, isto google.. :)
[ xenox @ 27.12.2002. 12:37 ] @
10 masina = subnet od 16 = maska 255.255.255.240
da bi gateway bio isravan i njegova adresa mora da se nalazi u tom subnetu, dakle svaki subnet ima svoj gateway. E, sad to moze biti jedna masina sa vise kartica (ako svaka kancelarija ima svoj kabl koji ide do
tog nekog centra) pa za svaku kancelariju po kartica, ili da spajas po vise kancelarija hub-om, pa na istu karticu...

Sve zavisi sta hoces da dobijes, ukoliko zelis samo da pratis sta komuniciraju preko IP ka Net-u, i da im ogranicavas protok po grupama, onda moze i samo logicka podela mreze na subnete, a ako hoces da kontrolises i medjusobni saobracaj onda mora i fizicka podela - po kabl za kancelariju)... Ako je samo logicka onda na gateway masini moze samo jedna karta sa vise IP-jeva na sebi (znaci neki NT ili Linux (ako si slab sa linuxom preporucujem www.mikrotik.com - besplatan je kao osnovno pakovanje, a lak za administraciju i ne zahteva jaku masinu (P1-133/16 a hard 40MB :))...

Sve u svemu, mnogo bi lakse bilo da napises sta bi hteo da postignes. U svakom slucaju prouci one papire, od znaja glava ne boli...
[ tzeljko @ 27.12.2002. 15:48 ] @
pa nisam nista hteo da postignem, osim resavanja nedoumica koje sam imao. U svakom slucaju ste mi mnogo pomogli, a mighty google ce uciniti svoje dalje .....

Hvala jos jednom.