[ Whity @ 04.06.2006. 22:21 ] @
e ovako imam imam Username i Password i zanima me koji je algoritam koristen za Password....

Username: KOD52
Password: B8S9ZH
------------------
Username: KOD83
Password: VN9QHY

zanima me da li je username kriptovan u password i ako jest kojim algoritmom...a ako nije
onda koja je prava rijec za dobivenu sifru i koji je algoritam koristen...nadam se da ste me
razumijeli sta hocu reci pa ako znate zamolio bi vas da mi pomognete...hvala unaprijed!!!
[ ventura @ 05.06.2006. 00:17 ] @
Password se u većini slučajeva kriptuje jednosmernom matematičkom funkcijom, što znači da se iz samog passworda ne može dobiti originalna vrednost.

[ optix @ 05.06.2006. 01:16 ] @
Osim sto za izlaz fiksne velicine postoji beskonacno mnogo collision-a

@Whity
Odakle si izvadio te sifre?
[ ivanuska19 @ 05.06.2006. 11:08 ] @
hey zdravo, jas sam iz makedonju i sao sto sam se registrovala na vasi sajt, vrlo sam zainteresovana u kriptografiju i imate mnogo interesantne diskusije
[ Toxter @ 05.06.2006. 21:12 ] @
Citat:
optix: Osim sto za izlaz fiksne velicine postoji beskonacno mnogo collision-a :)


U sustini trebalo bi da je obrnuto.
Znaci da ne postoje kolizije, tj. da se za razlicit ulaz
uvek dobije razlicit hash.
Mada u realnosti nije bas tako (eh ti kinezi...) pa si donekle u pravu.

Pozdrav!
[ optix @ 05.06.2006. 21:55 ] @
Moram da te malo ispravim. Teorijski ne mozes imati uvek razlicite izlaze (fiksirane velicine) za bilo koji ulaz, jednostavno sama velicina izlaza ti to ne omogucava, postoji tacno odredjen (i konacan) broj mogucih izlaza.
E sad, u realnosti, ide sa na to da je collision jako tesko pronaci, i tu je glavna snaga Hash funkcija. Mada, kako smo videli 2^40(za SHA-0) i nije preveliki broj kombinacija za razbijanje. :)


P.S. Pozdrav Ivana :)

[Ovu poruku je menjao optix dana 05.06.2006. u 23:39 GMT+1]
[ Toxter @ 06.06.2006. 08:17 ] @
Da to je tacno.

Moj odgovor je pogresno formulisan.
Hash funkcije su dizajnirane tako da je jako tesko naci koliziju (bez obzira sto ih ima konacan broj).
Da citiram Bruce Schneier-a: "A machine that hashes a million messages per second would take 600,000 years to find a second message that matched a given 64-bit hash. "

Pozdrav!