[ Pusher @ 05.06.2006. 14:02 ] @
Postavka zadatka

-Projektovati i realizovati na jeziku C++ sledeće klase:
Astraktna figura za igre ima jednoslovnu oznaku vrste figure, boju i koordinate na dvodimenzionalnoj tabli na kojoj se igra odvija. Može da se postavi na zadato mesto na zadatoj tabli, da se premesti na drugo mesto. Greška je ako figura, prema pravilima kretanja i trenutnom stanju na tabli ne sme da se premesti na odredišno mesto.
-Polja dvodimenzionalne table za igre mogu da budu prazna ili da sadrže po jednu figuru. Stvara se prazna zadatih dimenzija. indeks donjeg levog ugla table je (0,0). Figure mogu da se postave na prazna polja jedna po jedna, da se figura na datom polju ukloni i da se figura premesti sa jednog na drugo polje (eventualna figura na odredišnom polju se uklanja). Sadržaj table može da se upiše u datoteku, jedna vrsta po redu.

-Pišu se oznake figura na pojedinim poljima. Prazna polja se popunjavaju znakom koji se zadaje pri stvaranju table.
-Apstraktan igrač igra figurama zadate boje na zadatoj tabli. Može da odigra potez čitajući potrebne podatke s glavnog ulaza. Posle izvođenja poteza, shodno pravila igre, može da dobije pravo na još jedan potez pre drugih igrača.
-Apstraktna igra sadrži jednu tablu za igru i nekoliko igrača. Stvara se sa praznom tablom zadatih dimenzija i popunjenim nizom igrača zadate dužine. Može da se postavi početno stanje igre, da se izvodi jedan potez u igri, da se ispita da li je igra završena, da se dohvati indeks pobedničkog igrača (−1 ako je nerešeno) i da se trenutno stanje igre upiše u datoteku (piše se stanje na tabli i koji je igrač na potezu. Pri svakom potezu izvodi se potez jednog igrača po cikličnom redosledu, osim ako trenutni igrač dobija pravo na još jedan potez.
-XoX je igra koja se igra sa dva igrača na tabli 3×3. Na početku tabla je prazna. Igrači naizmenično stavljaju svoje figure na slobodna polja. Postavljene figure se više ne pomeraju. Popednik je onaj igrač koji prvi zauzme tri uzastopna polja u nekoj vrsti, koloni ili dijagonali table. Igra je nerešena ako se tabla popuni bez pobednika.
-Dame je igra koja se igra sa dva igrača na tabli 8×8. Na početku oba igrača imaju po 8 pešaka (oznaka P/p) prema rasporedu sa slike. Igrači naizmeničo vuku po jedan potez. Pešaci mogu da se pomeraju koso za po jedno mesto ka suprotnom kraju (gronjoj, odnosno donjoj ivici) table ili da ukoso preskoče jednu figuru praveći na taj način korak dužine dva. Tom prilikom dobija se pravo na još jedan potez. Ako se preskače tuđa figura, ista se uklanja sa table. Kad pešak stigne do suprotne ivice table, pretvara se u damu (oznaka D/d) koja može da se kreće u svim kosim pravcima (ne samo ka suoprotnoj ivici u odnosu na početni položaj) na isti način kao i pešaci. Igra se završava kad jednom igraču budu uklonjene sve figure.
Uz konkretne igre postoje i odgovarajuće konkretne klase figura i igrača.

Napisati na jeziku C++ glavni program kojim se odigra proizvoljan broj igara po izboru.
Napomene (sadržaj)

-Detalji rešenja (unutrašnja struktura objekata, spisak operacija, način spoljašnjeg prikazivanja objekata) prepuštaju se studentima. Sve klase treba da budu snabdevene neophodnim elementima za bezbedno korišćenje u bilo kom okruženju (konstruktori, destruktor, dodela vrednosti). Konfliktne situacije razrešavati izuzecima tipa klasa specijalno projektovanih za to.
[ DjoleReject @ 07.06.2006. 06:49 ] @
Polako ce se sve kolege sa VETS koje imaju (ne)srecu da im predaje Laslo Kraus javiti ovamo, pa da skratimo davljenje...
Ne postoji covek dovoljno lud da ti resi toliki zadatak!!!
Sta mislis da je razlog davanja toliko zajebanih domacih zadataka? Pa to sto ces tesko i medju familijom naci likove dovoljno zaludne da rade za tebe => moraces raditi sam => naucices...
Znam da ti post deluje smaracki, ali shvati ovo kao ustedu tvog vremena koje bi potrosio cekajuci.
[ Reljam @ 07.06.2006. 06:54 ] @
Pusher, odakle ti je taj zadatak? Pretpostavljam da je to seminarski ili tako nesto? Koliko se vremena daje studentima za tako nesto, i da li se radi u timovima?
[ Pusher @ 07.06.2006. 11:40 ] @
To je domaci koji je 20% ocene... i uslov za polaganje ispita...
Problem je u tome sto je suvise specifican da bi ga nasao negde na netu ili tako nesto...
Poceo sam da ga radim ali bez da Figura pamti koordinate, sto mi se cini nekako logicno.
Zadatak je dat pre jedno nedelju dana i rok mu je u ponedeljak sad.
[ VRider @ 07.06.2006. 12:00 ] @
Kod Krausa je veci problem zadovoljiti njegov ukus.
Covek reze poene gde stigne.
A sam zadatak nije tezak.
[ Reljam @ 07.06.2006. 18:09 ] @
Pravo da ti kazem, zadatak deluje prilicno glomazno za nedelju dana rada, a iskreno najvise me brine onaj zadnji deo: "Sve klase treba da budu snabdevene neophodnim elementima za bezbedno korišćenje u bilo kom okruženju (konstruktori, destruktor, dodela vrednosti). Konfliktne situacije razrešavati izuzecima tipa klasa specijalno projektovanih za to." Znam dosta kandidata koji ovaj deo ne bi znali sami dobro da urade.

Bogami lepo. I posle kazu da nas obrazovni sistem nije ambiciozan. Inace, ovo je daleko iznad nivoa visih skola ovde u Americi. Pitam se koji procenat studenata ovo uopste uradi, i to jos sami? U svakom slucaju, impresivno.
[ DjoleReject @ 09.06.2006. 01:46 ] @
Pa procenat studenata koji ga rese je 100%, jer je to uslov da dobijes ocenu. Nisam siguran da li je moguce naci nekoga ko bi ovo uradio umesto tebe (nema svako starijeg brata programera:) pa ispada da svi na kraju odrade. Ja koliko sam pricao sa ostalima. nisam cuo da neko ima "semu" za domaci. Ali vecina tih stvari je radjena na vezbama, fora je samo to sklopiti u neku funkcionalnu celinu. Objektno je izborni predmet u skoli, pa je normalno videti kako se laboratorija progresivno prazni iz nedelje u nedelju, jer ljudi ne mogu da se snadju ni sa vezbama, a kamoli sa ovakvim domacim.
Inace nije rok nedelju dana, domaci je dat pre skoro tri nedelje.
Ali meni licno je domaci do jaja, bas ga je trip odraditi...
[ reject @ 09.06.2006. 12:04 ] @
Citat:
Reljam:Bogami lepo. I posle kazu da nas obrazovni sistem nije ambiciozan. Inace, ovo je daleko iznad nivoa visih skola ovde u Americi. Pitam se koji procenat studenata ovo uopste uradi, i to jos sami? U svakom slucaju, impresivno.

Ma nas obrazovni sistem je djubre, ali ima izuzetaka. :)
VETS je mnogo, ali mnoogo napredovao u zadnje vreme. Necu da sad izazivam flame od onih koji ne misle tako,
ali trenutno je jedna od pametnih opcija za studirati. Em se radi ozbiljno, em imaju kompetentnih, a najbitnije ljubaznih
ljudi, a i opreme (svako radi sve na svom kompujteru - na etf-u se uglavnom jos uvek programira na tabli :) ) tako da
bar nema redovnih frustracija koje su, recimo mene, oterale sa etf-a.
Takodje, iz razgovora sa nekoliko bitnih ljudi tamo dobio sam utisak da ce se stvari jos unapredjivati.

Sto se tice samog zadatka, ja sam se odusevio kad sam video sta se radi. Napokon neko daje nesto konkretno,
upotrebljivo. Svako ima motivaciju da izuci celu pricu ako ce na kraju dobiti igru koja moze da se igra (u ovom
slucaju), a ne krajnje debilan program koji ne sluzi ama bas nicemu i nema skoro nikakvu primenu.

Citat:
Pusher:Poceo sam da ga radim ali bez da Figura pamti koordinate, sto mi se cini nekako logicno.

Nisam ulazio u detalje, ali mislim da tabla pamti gde je koja figura, tako sto
u svojoj matrici ima vrednosti koje mogu biti prazno polje, figura ova, figura ona...
...no nemoj da me shvatas previse ozbiljno, ne bavim se ovim sada. :)
[ Pharos @ 09.06.2006. 12:41 ] @
Citat:
Pusher:
Poceo sam da ga radim ali bez da Figura pamti koordinate, sto mi se cini nekako logicno.
Zadatak je dat pre jedno nedelju dana i rok mu je u ponedeljak sad.


Kolega, figura treba da sadrži koordinate.
U početku ti nisu potrebne, posle ćeš videti zašto su ti potrebne :D
Glavna fora ti je, Tabla sadrži dinamičku matricu pokazivača na figuru.
Dinačka je zato što u zavisnosti od igre, matrica može biti 3x3 ili 8x8
A svako polje na matrici mora pokazivati na figuru ili NULL.
Znači radiš sa tri zvezdice (Figura***)
Kad to skapiraš, posle je lako :D

P.S.

Rekao je da će pomeriti rok. I sam je rekao da su zadaci "malo" teži.

Originalni tekst zadatka se nalazi ovde



[Ovu poruku je menjao Pharos dana 09.06.2006. u 14:03 GMT+1]
[ DjoleReject @ 10.06.2006. 14:01 ] @
Ja ti uopste ne kontam sta si mislio time...
Sta treba da se radi sa tri zvezdice? Vec sam dosta odmakao sa zadatkom, pa ako mi pokvaris koncepciju na`ebo si :)
Ali bez zajebancije, ako je pointer na pointer predstava matrice, sta je onda pointer na pointer na pointer? Mogu to da zamislim u tri dimenzije, ali nemam pojma sta ce da radi u ovom zadatku. Daj detaljno ideju, pliz.
I jos nesto, ako vec tabla ima pointer na figuru ili NULL (ovo sam i ja predvideo), sta onda znaci figuri da ima koordinate??? posebno ako bi koordinate bile din. matrica intidzera.
Nisi prvi koji je ovako rezonovao, a ja ni u onom drugom slucaju nisam skontao sta govornik misli time, pa bi mozda neko obrazlozenje vratilo zabludelu ovcicu na pravi put. Thanx enivej...
[ Pharos @ 10.06.2006. 20:55 ] @
Pa klasa tabla ima atribut polje:

Code:

class Tabla
{
       Figura*** polje;
       ...
};


Svako polje ti je pokazivač na figuru. A ti imaš matricu pokazivača na figuru.
Zamisli to ovako. Tabla ti je (dinamička) matrica, a svaki element matrice ti je jedno polje na XO ili šahovskoj tabli.
Polje kao polje ti ne znači ništa, već ono mora da pokazuje na neku figuru ili na NULL ako na datom polju nema figure.
Znači 2 zvezdice se koriste za dinamičku matricu, a treća zvezdica je pointer na figuru.

Ne znam zašto te bune te 3 zvezdice.
Isto kao što si u zadacima kod Lasla imao klasu Zbirka i klasu Niz koja je izvedena klase od klase Zbirka.
Pa si u glavnom programu pravio niz nekih zbirki.
Pa si pisao Zbirka** niz = new Zbirka* [n];
Isti princip je i za domatji.

[Ovu poruku je menjao Pharos dana 10.06.2006. u 22:45 GMT+1]
[ DjoleReject @ 13.06.2006. 01:24 ] @
OK, OK, to je jasno. U stvari ideja je da se radi o matrici pointera na figuru. Uradio sam tako i hvala na odlicnoj ideji, daleko je elegantnije od pravljenja nekakvih struktura i sl. sto je bio moj prvi potez. Ali i dalje mi nije jasno zasto figura treba da ima koordinate (kao dva int-a)??? Posto tabla cuva podatke o tome gde je koja figura, ne znam zasto je samoj figuri potrebna "pamet" da zna gde se nalazi...
[ Pharos @ 13.06.2006. 11:05 ] @
A kako si radio pomeranje figure?
Pošto figura treba da sadrži referencu na tablu.
[ DjoleReject @ 15.06.2006. 12:47 ] @
Pa figure se pomeraju sa table.
Necu da pametujem, ali meni radi i bez tih koordinata, ali mozda stvarno ima neka pogodnost kad ih koristis...
Ja imam niz figura, tablu i niz igraca koji imaju pointere na svoje figure. Tabla se brine o valjanosti poteza i to je to... Ako imas nesto bolje, javi.
[ Pharos @ 15.06.2006. 18:44 ] @
Mene samo zanima kako si rešio problem sa ukrštenim include-ovima.
Naime, klasa sadrži dinamičku matricu pokazivača na figure. I tu si morao da inkluduješ klasu figura.
U klasi figura imaš metodu pomeri koja pomera figuru na zadatoj tabli.
Znači nešto kao
Figura& pomeri (const Tabla* t, int dx, int dy);
Treba ti pokazivač na tablu da bi u onoj matrici dodelio nove koordinate za figuru i imaš pomeraj po x i y osi. Atributi kod figure x i y su ti trebali baš zbog ovoga da bi znao gde se figura nalazi.
E sad, pošto si ovde koristio klasu Tabla, trebaš da inkluduješ tabla.h

Problem je što include, ne može da ide u krug tj. da u figuri inkluduješ tablu, a u tabli figuru.
[ reject @ 15.06.2006. 20:31 ] @
Vidim na http://www.elitesecurity.org/poruka/1184511
da si malo zakomplikovao stvari bez potrebe. :)
Evo jedne proste istine:
Sve igre na tabli se igraju figurama koje
su u posedu igraca, a koji ih krece postujuci
pravila igre, bez obzira koja igra je u pitanju.
Znaci, figure nemora da znaju nista ni o tabli niti o
igracu niti o igri (svi smo citali Alan Forda, kad Sef i Jeremija
igraju sah sa srafovima, ekserima i odgrsicima od jabuka umesto figura).
Tabla mora da zna koje su figure gde,
a igrac mora da zna koje su figure njegove i u kom su
stanju (dal' je ziva ili je drugi igrac "pojeo" :) ).
A Igra mora da pita igraca "S'a je bilo?" i da nakon
pokupljenog inputa proveri sa tablom moze li se igracev
potez odigrati pa u zavisnosti od toga videti rezultat poteza.

Znaci, sama figura nemora uopste da upisuje sama sebe u tablu,
niti da se brine gde je ni cija je, treba samo da postoji i da ima
svoju boju i izgled (znak, char, sta li?), a Tabla i Igra ce je
vec zbrinuti.
[ Pharos @ 15.06.2006. 21:08 ] @
Naravno da nije tako.
Nemoj da me shvatiš pogrešno.
To kako si ti obrazložio je stvarno najelegantnije rešenje i tako bih i ja radio kada bih mogao da implementiram svoju ideju.
Kod figure bih stavio samo 2 atributa - boja i oznaka. I tu je kraj priče.
Glavnu priču radi tabla, tj. ona pomera figure, postavlja figure na polja i sl. i to sve po nekim pravilima igre.
Ali Laslo nije to tako zamislio.
Laslo je fino rekao da figura prilikom postavljanja/pomeranja mora da ima pokazivač na Tablu.
I nisam ja zakomplikovao nego je čovek tako tražio.
I on mi je rekao da ne može include u krug, nego da mora jedna klasa da se daklariše u onoj drugoj bez include-a, samo što se metode te klase moraju onda pisati u .cpp datoteci, al ga ja ič nisam skapirao.
Zbog toga sam i otvorio onu temu.

Ako ne nađem rešenje iz ovog rebusa, radiću onako kako mislim da treba, znači figura ima samo boju i oznaku, a tabla vrši pomeranje, postavljanje figura i sl.

[Ovu poruku je menjao Pharos dana 15.06.2006. u 23:23 GMT+1]
[ reject @ 15.06.2006. 22:51 ] @
Mislim da ne vrsi Tabla pomeranje, nego Igra vidi kako stvari stoje na tabli pa se
onda potez izvrsi ili ne. Tabla je samo brdo pointera koje mozes da uperis na neku
od figura ili nista.
Citat:
Pharos:Ali Laslo nije to tako zamislio.

Ovo vec menja stvari.
Kazem ja da mene ne treba previse slusati, ja sam ovde samo posmatrac.

Ne znam za te includeove, nikad nisam imao takav problem, a imao sam situacije
gde jedna klasa mora da zna za drugu i to sam resavao tako sto inkludujem header
te klase. Naravno, u hederu su samo deklaracije. Ako imas neki objekat koji ti je
negde drugde, mozes da napises extern klasa ime_objekta, mada mislim da ti ovo
nista ne znaci.
[ Pharos @ 15.06.2006. 23:03 ] @
Evo sta mi je čovek odgovorio na email.

Citat:

Kolega,

Moji komentari su umetnuti u Vaš tekst.
- Hide quoted text -

> //figura.h
>
> #ifndef _FIGURA_H_
> #define _FIGURA_H_
> #include "Tabla.h"
> #include <iostream>
> using namespace std;
>
> class Figura
> {
> protected:
> char vrsta, *boja;
> int x,y;
> public:
> Figura(int xx, int yy, char vrs)
> {
> vrsta = vrs; x = xx; y = yy;
> }
> …
> #endif
>
>
> // tabla.h
> #ifndef _TABLA_H_
> #define _TABLA_H_
> #include <iostream>
> using namespace std;
>
> class Figura;
> class Tabla
> {
>
> int dim; // Dimenzije table
>
> public:
> Figura*** polje; // Polje je pokazivac na
> figuru
> Tabla(int d) // Pravljenje
> prazne table zadatih dimenzija

Pretportavljam da ova metoda može da se prevodi, jer koristi samo pokazivače
na figure i ne poziva nijednu metodu te klase. Ipak, smatram da nije lepo
da ovolika metoda bude "inline".

> {
> polje=new Figura**[dim=d];
> for (int j = 0; j < dim; j++)polje[j]=new Figura*[dim];
> for (int i = 0; i < dim; i++)
> for (int j = 0; j < dim; j++)
> polje[j] = NULL;
> }
> void pisi()const;
> Tabla& postavi(char v, int xx, int yy)

Ova metoda verovatno se ne da prevesti, pošto za to bi trebalo znati šta
se sve
nalazi u klasi Figura. Konkretno, da li postoji konstruktor sa tri
parametra.
To je ono što sam Vam rekao, ovakve metode u klasi mogu samo da se deklarišu
(prototip funkcije bez tela), a definicija (sa telom) da bude u .cpp
datoteci.

Drugi je problem, što bi klasa Figura trebala da bude apstraktna, a onda
čak ni
u .cpp datoteci neće moći da se pravi niz figura, već samo niz pokazivača na
figure.

> {
> polje[xx][yy] = new Figura (xx,yy,v);
> return *this;
> }
>
> };
> #endif
>
> Ne znam kako to da metodu postavi koja se nalazi u tabla.h pisem u .cpp
> datoteci, a da je prethodno nisam deklarisao u samoj klasi.
> Kad pokusam da kompajliram pomenuti kod, prevodilac javlja gresku za
> metodu
> postavi da ne postoji konstruktor za Figuru: error C2514: 'Figura' :
> class
> has no constructors

Kao što sam gore rekao, telo metode nemojte da stavite u tabla.h.

> Figura ima metode postavi i premesti za pomeranje, tj. premestanje na
> zadatu
> poziciju. A to isto imam za tablu. Koja se metoda koje klase poziva za
> postavljanje, a koja za pomeranje figure?

Tu treba da se odlučite: da li će spoljni svet da se obrati tabli
(pozivajući njnene metode) da se data figura postavi na odredjeno polje,
odnosno da se figura s datog polja premesti na drugo polje, a tabla
onda poziva odgovarajuće metode figure; ili pak obrnuto, spolja se
pozivaju metode figure, koje dalje pozivaju metode table. Meni se
prva varijanta više sviđa.

> Mislio sam da klasa figura ima samo metodu premesti, a da klasa tabla ima
> metodu postavi. Postavljanje bih uradio kao sto sam prikazao u
> tabla.hdatoteci.

Mislim da bi bilo bolje da metoda postavi dobija kao argument već
napravljenu figuru, jer tabla ne bi trebala da zna koje sve vrste
figura postoje.

> Posto tabla sadrzi dinamicku matricu pokazivaca na figure, pomocu
> pokazivaca
> na figuru mogu da pristupim metodi za pomeranje i tako da pomerim
> figuru. Da
> li je to u redu ili sam sve pogresno razumeo.

Mislim da je ovo u redu. Spolja se pozove metoda table za premeštanje
figure. Tabla pronalazi figuru na tom mestu i nalaže joj promenu
njenih koordinata. Figura tada proverava da li, shodno pravila igre,
taj potez dozvoljen. Tabla ne treba da zna za pravila igre. Ona je
univerzalna i na istoj tabli može da se igra bilo koja igra.

> Takodje mi nisu bas najjasnija pravila za igru dame. Tu se kaze da igrac
> moze da preskoci figuru (svoju i protivnicku) i pri tom moze da
> napravi jos
> jedan potez. Da li ponavlja potez s figurom kojom je zadnji put igrao
> ili to
> nije bitno? Ukoliko nije bitno, igrac bi jednostavnom kombinacijom
> preskakanja svojih figura vec u prvom potezu napravio remi, tj. neresenu
> partiju.

U pravu ste, tekst nisam dovoljno pažljivo formulisao. Višestruki
skokovi moraju da se izvedu sa istom figurom.

> Zatim jedenje protivnickih figura mi nije bas najjasnije. Ako se moja
> figura
> nalazi na poziciji (0,0), a protivnicki pesaci na (1,1) i (2,2) moze
> li moj
> pesak da napravi potez? Koliko sam razumeo pravila, ne bi trebalo da
> moze da
> napravi potez jer pesak se pomera za jedno polje, ako je to polje
> prazno ili
> preskace figuru i time cini skok za dva polja ali samo ako na tom
> polju nema
> jos jedne figure.

Da, figura uvek mora da stane na prazno polje. U gornjoj situaciji
pešak (0,0) ne može da se pomeri.

Laslo Kraus
[ reject @ 16.06.2006. 01:30 ] @
Pa dobro.
U principu mozes da u konkretnoj Igri (dame) napravis proveru koja je ono
figura i da li moze da ide ovamo/onamo gde igrac hoce, ali:
Citat:
Drugi je problem, što bi klasa Figura trebala da bude apstraktna, a onda...

Ovo znaci da ce se od Figure praviti Pion i Dama (za dame, ili X i O za xox) sto znaci
da se moze veoma lepo, a nadasve zanimljivo ;) i napraviti metoda za proveru da li figura
moze izvrsiti trazeni potez, posto i Pion i Dama imaju svoj, specifican nacin kretanja.

Da nije tako, moglo se po oznaci figure proveravati validnost poteza za tu figuru, mada
je ovako lepse.
[ Pharos @ 18.06.2006. 20:33 ] @
Ljudi, evo domaćeg.
Samo EXE verzija naravno :D
Igru ne pokrećite direktno već iz Command Prompta da bi ste videli koji je igrač pobedio ili da li je nerešno.
Jedna napomena kod igre dame, ukoliko igrač ponavlja potez, ali jednostavno nema više mesta na koje bi postavio figuru, treba da unese -1 -1 -1 -1. Onda preskače potez. Preskakanje može da se iskoristi samo u slučaju da igrač ima pravo na ponovljen potez, a nema mogućnosti ili ne želi da odigra sledeći potez.

pOz
[ DjoleReject @ 20.06.2006. 11:27 ] @
E pa onda i ja da se pohvalim...
Ako mozda nije konstruisano bolje od tvog, bar je vise user-friendly :)
A ima i plusice na sastavcima stranica :)))
[ Pharos @ 20.06.2006. 13:18 ] @
E svaka ti čast što si iskopirao brojeve.
Šta ćeš reći Laslu, odakle ti ideja za to i za crtanje table kad je rekao da treba samo matrica da se napiše :D
A ti mi još iskopirao i ideju za brojeve :D
Drugo, igra dame ti ne radi kako treba.
Kada igrač preskače figuru, bilo svoju ili tuđu, ima pravo na još jedan potez. Kod tebe ima pravo na potez samo ako preskače tuđu figuru.
I još jedna stvar gde si grdno pogrešio. Kada igrač ima pravo na ponovljen potez, potez mora da ponovi s onom figurom s kojom je zadnji put igrao, a ne sa bilo kojom.
[ DjoleReject @ 20.06.2006. 19:39 ] @
Ti nisi normalan... Evo i na ovom forumu ima svedok koji je video tabelu pre nego sto si ti postavio svoj fajl (reject). Ja sam tvoju tabelu video kasnije. A brojeve sam stavio zbog sebe, jer kad 50 puta proveravam poteze, tesko je izvaliti koje je polje odoka. A za crtanje tabele treba stvarno biti extra naduven lik pa da pomislis da si jedini kome je palo na pamet. Ja sam u pocetku mislio da napravim i grafiku, ali je to propalo zbog nekih drugih neodloznih poslova (cak sam i pitao Lasla na kolokvijumu da li je OK da ukljucim DLLove), a prvu verziju tabele mi je uradio gore spomenuti reject, ali je bila mala i cisto provizorna, ja sam je kasnije odradio onako.
A sto se dame tice, ako bi se ispostovalo pravilo da svako preskakanje daje potez vise, onda igra nema smisla. Mada me mrzelo da se zajebavam sa trazenjem originalnih pravila, pa sam (izgleda pogresno) pretpostavio da dobijas potez kad nosis. Mada je igra glupa kako god okrenes...

... ... ... "iskopirao si brojeve"... ... ... Ne secam se da sam davno cuo ista ovoliko psihopatski optereceno, samoljubno i prepotentno!!!
[ DjoleReject @ 20.06.2006. 19:59 ] @
I posto se ne secam kad sam bio ovako iznerviran, nasao sam i grafiku koju sam inicijalno trebao da koristim. Mora sve da bude u istom folderu, a na slici je jednostavna tabla, x, o, i zeton koji predstavlja piona u dami (on bi menjao boju kad postane dama). I ti dodjes i najhladnije me optuzis da sam ti cornuo ideju na koju je verovatno dosao svako ko je ikad nesto crtao u DOSu. Posteno govoreci, nije da nikad nisam nista ukrao, ali iskljucivo se radilo o materijalnim stvarima, pre bih si odgrizao levo jaje nego da od nekoga skidam kako je uradio jebeni domaci zadatak iz predmeta iz koga svakako imam desetku. A posebno sto se radi o necemu sto ni na koji nacin nije posebno dobro.
[ Pharos @ 20.06.2006. 20:13 ] @
Stavio sam smajli od uveta do uveta kad sam ti rekao za tablu i za brojeve.
Morao bi ozbiljno da promeniš neke stavove u životu, a pogotovu da obratiš malo više pažnje na znakove interpukcije i sl.
Da ne pričamo o pogrdnim nazivima kao što su psihopata, nenormalan čovek i sl.
Pogotovu kad se potpišeš punim imenom i prezimenom. No dobro...
Da sam hteo ideju da zadržim samo za sebe, nikad ne bih okačio EXE verziju domaćeg, niti bih učestvovao u diskusijama vezanim za isti.
A što se pravila tiče, to je bilo dobronamerno sugerisano.
Da li pravila namerno nisi dobro uradio ili je to bilo slučajno, to je tvoje.
Pretpostavio sam, da ako si već okačio EXE verziju da želiš da ljudi testiraju igru i da ti ukažu na eventualne greške.

Sretno ti sa daljim programiranjem i ozbiljno gledaj da promeniš te svoje stavove.
Mogu samo da ti naškode, a nikako da ti pomognu.

pOz
[ reject @ 20.06.2006. 20:42 ] @
Ne znam kume, ja sam Pharosa odma skontao da se zajebava. :)
Ajde da se ne svadimo za dzaba, ne prilici to gospodi programatorima u razvoju. :)
[ DjoleReject @ 20.06.2006. 21:06 ] @
Ma ako si se ti zajebavao, ja se najdublje izvinjavam!
Smajli mi je delovao kao sarkazam, na moje eventualne kradje, pa ga zato nisam uzeo u obzir onako kako si ga ti zamislio (probaj da procitas na taj nacin, pa ces dobiti sliku sa druge strane). A ni ja nisam imao nameru da okacim fajl da ga ljudi ne bi komentarisali, nego upravo da bi dobio takve komentare kao sto je onaj za pravila dame. Samo sto sam popizdeo, pa mi sama dama nije bila u centru paznje. Inace, samo popizdjivanje je vezano za to sto sam bas bulju pomerio crtajuci one gluposti, cak sam i shemu pisao na papiru sa mogucim prolascima kroz for petlje, jer mi je bio do jaja problem da okrenem tablu na stranu na koju sam zamislio. Pa zamisli kad ti nakon celodnevnog posla neko kaze "ti si to prepisao". Mislim, nisam ja neka moralna gromada i vecinu ispita sam u zivotu prepisao. Pa na ETF-u sam imao bukvalno organizovanu bandu koja je ucila delove gradiva i polagala ispite, tako da meni nije strano na mufte se izvuci iz obaveze. Iznervirao sam se zato sto mi u ovom slucaju nije palo na pamet nesto slicno. A i kad sam pogledao tvoju tabelu, ja sam zaista stekao utisak da stvar ni nije moguce uraditi ni na jedan drugi nacin, tek sada sam poceo da razmisljam da brojevi i nisu obavezni (samo ne znam kako bi se to testiralo, posebno kad proveravas da li ti radi kraj igre to je pedesetak poteza merenih lenjirom) i slicno...

A sto se tice potpisivanja punim imenom, i to ima svoje razloge. Naime, ja svoj identitet nisam krio ni na forumima na kojima se moze upasti u ozbiljniju nepriliku kad se s nekim sporeckas. To mi je jednostavno stav u zivotu, koji podrazumeva da svako ko ima problem s njim uvek moze da me nadje i da se "nadjemo na sredini" ako treba i uzivo. Da se ja pitam, na internet bi se samo tako i moglo, pa bi stav imali samo oni koji mogu i da rizikuju zbog njega. (ali dobro, to je samo moje glediste, ja sam i za zabranu tajnog glasanja:)
Ali to ima i ocigledne prednosti, jer ti sad mogu uputiti i izvinjenje u svoje licno ime...

P.S. A aj` reci posteno, jel bolja mica kad se igra po mojim pravilima ili Laslovim :)