|
[ Mihailo @ 29.12.2002. 12:11 ] @
| PTT Srbija otkupila deo akcija "Telekoma" | 10:12 | Izvor: B92, Beta
Beograd -- Telekom Italija saopštio je u nedelju da je pristao da preduzeću PTT Srbija proda svojoj udeo od 29 odsto u kompaniji "Telekom Srbija". Kako je u subotu uveče prenela italijanska agencija Ansa, vrednost akcija koje će Telekom Italija prodati je 195 miliona evra. PTT Srbija već je posedovala 51 odsto akcija "Telekoma Srbije". Kako B92 saznaje, republički premijer Zoran Đinđić održače ovim povodom danas u podne vanrednu konferenciju za novinare. |
[ Aleksandar Marković @ 29.12.2002. 13:47 ] @
Premijer Zoran Đinđić održao je danas, povodom otkupa dela Telekoma, vanrednu konferenciju za novinare u zgradi Vlade Srbije u 12 sati.
Vlada Srbije potvrdila je da je sa Telekomom Italije postigla dogovor da otkupi svih 29 odsto njegovih akcija u Telekomu Srbije za 195 miliona evra, čime će Vlada postati vlasnik 80 odsto kapitala srpskog telekomunkacinog preduzeća.
Premijer Zoran Đinđić je istakao da je to nabolji posao koji je posle više godina napravljen u Srbiji i naveo da je u sumu koja će biti plaćena Italijanima uračunat i dug od stotinak miliona evra.
Prema njegovim rečima, novac Telekomu Italije će većinski vlasnik srpskog telekoma, PTT Srbije, isplatiti u sledećih šest godina.
Đinđić je naveo da je pocetak isplate većeg dela od 120 miliona evra planiran za januar i ta suma će biti isplaćena u četiri jednake mesečne rate, dok će isplata ostaka početi nakon tri godine tokom kojih neće biti obračunavane kamate.
Srpski premijer je istakao da je uređivanjem upravljackih odnosa i smanjenjem akcionara sa tri na dva, vrednost Telekoma odmah udvostručena i otvorena je mogućost za investranje. On je istakao da vlada Srbije ne namerava da otkupljuje deo grčkog partnera, firme OTE, i istakao da je toj kompaniji obećano da će novim dogovorom biti zaštićena njena manjinska prava.
Đinđić je ukazao da je i pored nesređenih odnosa Telekom dobro poslovao i naveo da je u ovoj godini ostvario dobit između 55 i 60 miliona evra. "Iduće godine očekujemo dobit od 100 miliona evra, od čega će jedan deo biti moguće upotrebiti za plaćanje duga Italijanima", dodao je on.
Đinđić je rekao da su pregovori sa Italijanima trajali osam meseci i da je ovakav povoljan sporazum bio moguć tek posle promene vlasti u Italiji, jer je nova vlada odlucila da raščisti sve sumnjive ugovore svojih prethodnika.
Predsednik Vlade Srbije je najaviio i skoro rešavanje odnosa PTT-a sa partenerom u operateru mobilne telefonije kompaniji Mobtel, gde vlada smatra da treba da joj pripadne većinsko vlasništvo jer je većinski partner BK trejd donosio štetne odluke na račun PTT-a.
Generalni dirkektor PTT Srbije Srđan Blagojević je naveo da će "servisiranje prvog dela duga italijanskom telekomu biti obavljeno iskljucivo preko domaćih banka".
Prema njegovim rečima, otkup 29 odsto akcija za 195 miliona evra je veliki uspeh, jer su ga Italijani pre četiri, pet godina platili 997 miliona dolara.
Ministarka saobraćaja i telokomunikacija Srbije Marija Rašeta-Vukosavljević je rekla da je italijanskom partneru od osnivanja Telekoma ispalćeno 39 miliona evra za "knou hau", na šta je Đinđić dodao da "Italijani izalaze iz Telekoma Srbije sa velikim gubitkom".
Njihov gubitak je bio "neminovan" jer je ugovor o osnivanju Telekoma Srbije napravljen tako da blokira rad tog preduzeća, istakao je srpski premijer Zoran Đinđić.
U Rimu je sinoć saopšteno da vrednost akcija koje će Telekom Italija prodati "PTT Srbiji" iznosi 195 miliona evra.
Mediji su u vreme prodaje dela Telekoma, kada je 20 odsto deonica kupila i grčka kompanija OTE, pisali da je posao zaključen za 1,57 milijardi nemačkih maraka (922 miliona dolara). Od te sume, italijanski telekom STET isplatio 701,77 miliona maraka 48 sati posle potpisivanja ugovora, 10. juna 1997, 117 miliona u narednih šest meseci, a 74 miliona u martu 1998.
Rimski list "Republika" je, međutim, u februaru prošle godine objavio da je italijanska strana, prilikom otkupa udela u Telekomu "Srbije", tražila više miliona dolara mita, nakon čega je pokrenuta istraga i formirana parlamentarna komisija.
"Republika" je tada iznela i detalje, navodeći da je zahvaljujući tom poslu bivši jugoslovenski predsednik Slobodan Milošević došao do neophodne gotovine u periodu između sankcija zbog rata u Bosni i novih uvedenih zbog Kosova.
Nakon objavljivanja članka u "Republici", tužilaštvo u Torinu pokrenulo je istragu, a formirana je i italijanska parlamentarna komisija.
Telekom Italija saopštio je da u sklapanju posla nije bilo neregularnosti, dok su jugoslovenski zvaničnici demantovali izveštaj.
Bivši šef italijanske diplomatije Lamberto Dini demantovao je da je italijanska vlada imala bilo kakvu ulogu u kupovini akcija Telekoma "Srbija”(beta)
[ Dragan Varagic @ 29.12.2002. 22:23 ] @
Marija Rašeta Vukosavljević je u II Dnevniku RTS-a kao gost izjavila da će u naredne 2-5 godina Vlada Srbije prodati svoj udeo u Telekomu, ali ne pre nego što se ne sredi stanje sa stabilnom telefonijom i Internetom.
[ Aleksandar Marković @ 29.12.2002. 22:56 ] @
moolim ... drugi dnevnik se još gleda..:-)))))
[ Aleksandar Marković @ 30.12.2002. 12:19 ] @
(Beta) - Konsultant za strana ulaganja Milan Kovačević ocenio je da je italijanski deo u "Telekomu Srbije" otkupljen po izuzetno povoljnoj ceni zbog toga što je to preduzeće najverovatnije upropašćeno.
Prema njegovim rečima, država bi sada trebalo odmah da iznese te akcije na berzu i da ih proda po većoj ceni kako bi poreski obveznici imali koristi od toga.
Kovačević je rekao da se iz Bilansa PTT-a ne vidi mogućnost da je mogao da kupi akcije italijanskog Steta, već da ih je kupila država novcem poreskih obveznika.
"To znači povećanje zaduženja države, ali i povećanje državnog kapitala što nije dobro i u suprotnosti je procesu privatizacije", ocenio je Kovačević.
On je rekao da je povećanje i duga i kapitala države jako loše, ali da je cena akcija veoma povoljna i da bi ih, zato, odmah trebalo prodati.
[ Mihailo @ 30.12.2002. 12:56 ] @
Jedino što je dobro(?) je to da sada možemo da napadamo državu/vladu/PTT kao jedine krivce za stanje u telekomunikacijama, a u praksi nema promena. Ponovo neće biti ulaganja u razvoj telcom jer treba od negde da se plati tih 195 miliona €, a to će biti upravo od prihoda Telekoma (koji bi inače trebalo da se ulažu u razvoj). A monopol je praktično učvršćen, pokriva i mobilnu i fiksnu telefoniju (PTT - 80% vlasništa Telekoma, 50+X % vlasništva Mobtela).
[ Aleksandar Marković @ 30.12.2002. 13:16 ] @
Predsednik Privredne komore Jugoslavije (PKJ) Slobodan Korać ocenio je danas da je italijanski partner u Telekomu Srbije odlučio da proda svoj deo, jer u tom poslu "nije imao nikave nove prihode" zbog lošeg osnivačkog ugovora. Dobro je što je Srbija dobili kontrolu nad nečim što je nama strahovito bitno, jer su telekomunicaje poluga tehnološkog razvoja države.
"Ja sam i onda (kad je osnivan Telekom) imao utisak da su se Italijani zaleteli da naprave dil sa (Slobodanom) Miloševićem. Sve je to nekako bilo vrlo čudno i neobično".
Telekom Italija se izvukao iz nečega u čemu verovatno nije imao kontrolu, a koji su dublji razlozi ne znam. Nisam ulazio ni u bilans ni u druge poslovne stvare, jer to nije javna stvar kojoj može lako da se pristupi.
Prema rečima Koraća, "često se pamet sastoji iz toga kako izaći iz nekog posla, a ne kako u njega ući".
p.s. Mihailo...Nataša M. konačno postala "vršilac dužnosti predsednika Srbije", a ti ... kako vidim novim potpisom krećeš u (novu) "kampanju" :-)
[ Ivan Dimkovic @ 30.12.2002. 16:48 ] @
Hehe ja sam odavno pricao kako drzavi najvise odgovara da kontrolise telekom, a sada je to sasvim jasno.
Ako je ovo najbolji posao u poslednjih 15 godina (kako pominju) - to sto smo kupili ono sto smo prodali (i to prodali pod ocajnim uslovima), a pritom je monopol zacementiran do 2005 bez obzira na promenu vlasnistva - onda, alal vera :)
Drzava ce sada verovatno gledati da poveca cenu telekoma (deregulacija - tj. ukidanje monopola bi samo oborilo cenu, sto automatski znaci da od ukidanja istog nema nista) a onda da to proda nekoj trecoj strani koja ce opet imati monopol do 2005.
Citat:
Prema rečima Koraća, "često se pamet sastoji iz toga kako izaći iz nekog posla, a ne kako u njega ući".
Aha - kada se radi o prodavanju gudre ili oruzja lokalnim diktatorima - normalna drzava ne bi sebi ni dozvolila da udje u posao za koji ce posle mesecima pregovarati kako da iz njega izadje.
[ Aleksandar Marković @ 18.02.2003. 13:27 ] @
PTT od ccetvrtak postaje vlasnik akcija Telekoma Italije
BEOGRAD, 18. februara 2003. (Beta)
Kako je saopssteno, Possta che za 29 odsto akcija Telekoma Italije
plati 195 miliona evra, od ccega vechi deo od 120 miliona u ccetiri
jednake meseccne rate, poccev od marta 2003. godine.
Ostatak duga italijanskoj kompaniji, navodi se, biche isplachen u
narednih ssest godina, uz poccek od tri godine tokom kojih neche biti
obracunavane kamate.
Srpski PTT kao posebno povoljno u tom arnazzmanu isticce da je u sumu
koja che im biti isplachena Telekomu Italije uraccunat i dug od oko
100 miliona evra. Italijanska kompanija je za akcije u Telekomu Srbije
pre pet godina platila 458 miliona evra.
Copyright (C) 2001-2024 by www.elitesecurity.org. All rights reserved.
|