[ Bananaman @ 07.06.2006. 08:45 ] @
Kako Beta javlja, Uprava carina Srbije saopštila je da su ukinute carinske povlastice na pošiljke koje građani u Srbiji primaju iz inostranstva.

Prema Uredbi koju je Vlada Srbije usvojila 1. juna ove godine, uvožne dažbine se od 3. juna ne plaćaju samo na pošiljke fizičkih lica iz inostranstva u vrednosti do 20 evra. Ukoliko je vrednost takve pošiljke veća od 20 evra plaća se puni iznos carine, kao i na sve pošiljke pravnih lica iz inostransta, bez ozbira koliko je njihova vrednost.

Vlada Srbije obrazložila je ovu odluku učestalim zloupotrebama, pogotovo u kataloškoj prodaji.

Divota!

[Ovu poruku je menjao Aleksandar Marković dana 08.06.2006. u 15:32 GMT+1]
[ tdjokic @ 07.06.2006. 13:21 ] @
Izvinjavam se ako sam dosadan (a rekao bih da jesam ) ali ja ne mogu cudom da se nacudim da vlada bilo koje zemlje, moze u danasnje vreme, kad je ceo svet skoro postao jedno "selo" od oka da odredjuje carine i slicno. Da li iko zna - ima li negde neke medjunarodne regulative oko toga? Ako se prisetimo kako je jedan od clanova RRA isprepadao nedavno nemackog ambasadora u Beogradu, u vezi valjda RTL, onda moze da se desi da i sada, ako Nemacka protestvuje, ovi nasi isprepadaju Nemacku zbog Nekermana i ostalih kataloskih prodavaca.

Izem ti "sistemski zakon" koji nesto regulise tako sto davi kupce, kao u "stara, dobra vremena". Pricaju o zloupotrebama - a ko je omogucio zloupotrebe? Bezvezan zakon, koji nije uzeo u obzir i katalosku prodaju, jer verovatno potice iz 50-tih godina a "osvezili" su ga oni sto se protive Darvinu i engleskom jeziku u skolama, zatim bezvezna posta, koja nas udavi zbog besplatnih Ubuntu CD-a a nije primetila da stizu gomile paketica od istog posiljaoca i slicno. Jednostavno je trebalo pregledati pakete i procesuirati ih kao normalnu prodaju, uracunati sve stro treba i tako bi se to samo od sebe smirilo.

Ako coveku koji ima nizak secer u krvi das insulin, doticni umire. Znaci - zloupotreba. Znaci - treba zabraniti koriscenje insulina. Sad ce nasa vlada doneti uredbu...
[ grujicd @ 07.06.2006. 13:55 ] @
Kakav sam baksuz, narucio sam 5 knjiga sa Amazona pre ovog zakona. Amazon cesto takve posiljke podeli na nekoliko manjih, verovatno zbog pakovanja ako knjige nisu istog formata. U ovom slucaju su podelili na 2 posiljke, prva je stigla brzo bez ikakvih problema, a druga veca jos ne. Sad verovatno dumaju sta sa tim i po kojoj stopi da ocarine :(
[ daki_bmw @ 07.06.2006. 16:37 ] @
Neverovatno je...zaista neverovatno kako neke normalne stvari u ovoj zemlji podlezu sankcijama (carina je na neki nacin "sankcija"...kupca, zato sto ne kupuje domaci proizvod), a neke mnogo ozbiljnije stvari (izmedju ostalog i krsenje zakona) NE!!! Neko, ako je on NEKO, moze sve i svasta....obicnom gradjaninu se ovime indirektno "zamera" sto kupuje je**nu knjigu sa je**nog Amazona! Ovih dana mi odzvanja u glavi text sa onog grafita: "Prolece je...a ja zivim u Srbiji!".
[ RAZZLEDAZZLER @ 07.06.2006. 16:50 ] @
jeste da ce ova tema biti prepuna besciljnog negodovanja, ali eto i mene

malopre chuo ovu vest.. i sluchajno mi bash danas stigla jedna knjiga sa amazona, ali mi ovi nashi nisu nishta naplatili. jeste da je poshiljka ispod 20 eura, ali koliko shvatih iz ovog teksta, kad vam shalje firma [amazon ili bilo koji shop], trebalo bi svaku poshiljku da naplate

Citat:
Ukoliko je vrednost takve pošiljke veća od 20 evra plaća se puni iznos carine, kao i na sve pošiljke pravnih lica iz inostransta, bez ozbira koliko je njihova vrednost.


ne znam jel josh nisu pocheli da primenjuju zakon, iako stoji da ovo stupa na snagu od 3. juna ili u chemu je vec stvar, ali eto ovaj put mi bar nisu naplatili.

jadno je to shto je u novinama krajem maja pisano o tome kako drzava gubi milione eura zbog nenaplacivanja poshiljki vrednosti ispod 100 eura/dolara/kako vec beshe, a zna se da je u poslednje vreme veliki promet kataloshke robe i poshiljki koje spadaju u tu kategoriju.. i ispada da je bukvalno par dana posle tog chlanka doneta ova uredba
[ komarac00 @ 07.06.2006. 17:53 ] @
Citat:
grujicd: Kakav sam baksuz, narucio sam 5 knjiga sa Amazona pre ovog zakona. Amazon cesto takve posiljke podeli na nekoliko manjih, verovatno zbog pakovanja ako knjige nisu istog formata. U ovom slucaju su podelili na 2 posiljke, prva je stigla brzo bez ikakvih problema, a druga veca jos ne. Sad verovatno dumaju sta sa tim i po kojoj stopi da ocarine :(


I ja sam u istim ... problemima. 2 knjige koje stižu za nedelju dana.
Medjutim, koliko ja znam, platićemo samo pdv (8%), jer se knjige ne oporezuju.

nisam siguran koliko će da me oderu za 2 majce koje ssam naručio iz usa. jel zna neko?
[ komarac00 @ 07.06.2006. 17:55 ] @
mi smo se malo razmazili. bilo je fino komotno.
Međutim, u svakoj normalnoj zemlji se plaća i carina i pdv na ovakve pošiljke.
[ BTR @ 07.06.2006. 18:36 ] @
Citat:
komarac00: mi smo se malo razmazili. bilo je fino komotno.
Međutim, u svakoj normalnoj zemlji se plaća i carina i pdv na ovakve pošiljke.


O nikako prijatelju.Da ne govorim napamet , ogranicicu se na Italiju jer sam tu puno puta porucivao dok jos nisu slali kod nas.
Samo jednom mi je tamo naplacenja carina , tad je posiljka bila blizu 150 evra.
Dake svaka normalna zemlja ima odredjeni iznos do kog mozes da porucis bez ikakvih nametnutih dadzbina.

Inace mene zanima da li se ovo odnosi i na carinu i na pdv.Iz ovog teksta koji je Beta objavila pominje se samo carina.Onda to ipak nije toliko strasno za recimo knjige , jer koliko znam one se carine samo 1%.
[ komarac00 @ 07.06.2006. 19:15 ] @
Citat:
BTR: O nikako prijatelju.Da ne govorim napamet , ogranicicu se na Italiju jer sam tu puno puta porucivao dok jos nisu slali kod nas.
Samo jednom mi je tamo naplacenja carina , tad je posiljka bila blizu 150 evra.
Dake svaka normalna zemlja ima odredjeni iznos do kog mozes da porucis bez ikakvih nametnutih dadzbina.

Inace mene zanima da li se ovo odnosi i na carinu i na pdv.Iz ovog teksta koji je Beta objavila pominje se samo carina.Onda to ipak nije toliko strasno za recimo knjige , jer koliko znam one se carine samo 1%.



Priznajem, zaista duhovito.
Budite svesni da smo do sada koristili rupe u zakonu. Kako mislite da funkcionišu normalne zemlje, kojima mi težimo?!
Ide nekako ovako:
-Živim u jednoj zemlji Evropske unije, kupujem neku stvar na sajtu u drugoj zemlji Evropske unije - samo PDV zemlje u kojoj sam kupio stvar.
-Živim u zemlji Evropske unije, kupujem izvan nje - carina + pdv. (eventualno i troškovi carinjenja)
-moj slučaj: živim u Srbiji, naručujem iz neke druge zemlje - carina + pdv (na ukupni zbir sume cene kupljene stvari + carine na istu) + (ovo nije sigurno, a izgleda da niko ne zna tačno- troškovi špedicije?)

Jel zna neko od vas nešto u vezi ove treće i PRESUDNE stavke - špediciji? oko 3000 din ....mf....
Konkretno, ako su knjige u pitanju. amazon.
[ BTR @ 07.06.2006. 20:07 ] @
Citat:
komarac00: Priznajem, zaista duhovito.
Budite svesni da smo do sada koristili rupe u zakonu. Kako mislite da funkcionišu normalne zemlje, kojima mi težimo?!

.


Ama nismo mi koristili rupe u zakonu vec nekerman i to je trebalo regulisati sa njima.
To sto ja s vremena na vreme porucim neku knjigu , cd ili dvd iz inostranstva nije nikakav problem za drzavu.
Kao sto rekoh mnoge zemlje imaju sumu do koje se ne placa carina.Za Italiju je to do 100 evra a to je normalna zemlja kako ti kazes.Neko je negde na forumu rekao da je za Bugarsku to 50 evra.Za nas je sada 0 evra.

Inace ovde mozete postaviti pitanja u vezi carinjenja http://www.carinskatarifa.com/faq/faq.htm
Ono sto je cudno to je da je neko postavio pitanje u vezi ovih izmena juce i odgovoreno je kako to jos nije stupilo na snagu i ne znaju kad ce.Dakle da li je to uopste tacno?
[ pctel @ 07.06.2006. 20:52 ] @
Citat:
BTR: ...odgovoreno je kako to jos nije stupilo na snagu i ne znaju kad ce.Dakle da li je to uopste tacno?

Pa, vidis, carinik nije duzan da gleda televiziju i cita novine kako bi znao sta treba da radi na poslu. Onog trenutka kad carinska ispostava dobije zvanican dopis od nadleznog drzavnog organa, pocinje tumacenje tog dopisa i ukoliko nema pitanja primena istog. Ako ima nekih nejasnoca, verovatno postoji rok od par dana da se i one odklone. U svakom slucaju, dani su u pitanju.
Citat:
tdjokic: vlada bilo koje zemlje, moze u danasnje vreme, kad je ceo svet skoro postao jedno "selo" od oka da odredjuje carine i slicno.

Cuo si verovatno da je BiH povecala carine na 40% za odredjene grupe proizvoda. Visina carina je stvar volje drzave, mada se nastoji da se one smanje, u EU odredjene grupe proizvoda ne mozes uopste da uvezes, cak i pored dobre volje da platis carinu.

Citat:
ovi nasi isprepadaju Nemacku zbog Nekermana i ostalih kataloskih prodavaca.

O cemu ti pricas? Taj Nekerman je zloupotrebljavao dobru volju drzave da gradjanima omoguci kupovinu bez carine, pri cemu je na udaru bila i drzava zbog gubitka, ali i privreda. Naime, ako ja neki proizvod nabavljam u inostranstvu za 50 EUR-a, sa carinom me kosta 55, sa PDV-om 65, ja ga prodajem za 70 sa namerom da zaradim 5 EUR/kom i tu mi se pojavi neki Nekerman koji to bez grize savesti prodaje za 60i pri tom zaradjuje 10 EUR/kom. Pa kome ja onda da prodam. Ako nekom Svabi nesto nije jasno, nek dodje ovamo da mu mi privrednici objasnimo!

Citat:
Pricaju o zloupotrebama - a ko je omogucio zloupotrebe? Bezvezan zakon, koji nije uzeo u obzir i katalosku prodaju, jer verovatno potice iz 50-tih godina... Jednostavno je trebalo pregledati pakete i procesuirati ih kao normalnu prodaju, uracunati sve stro treba i tako bi se to samo od sebe smirilo.

Sto je i uradjeno. Sad ce u gornjem primeru Neckerman ako zeli 60 EUR za sebe, morati da naplati kupcu 78, tako da ce ljudi koji se ovde bave trgovinom konacno moci da rade pod ravnopravnim uslovima sa ovom vrstom konkurencije.

Citat:
To sto ja s vremena na vreme porucim neku knjigu , cd ili dvd iz inostranstva nije nikakav problem za drzavu.
A zasto tu knjigu ne kupis u knjizari? Zato sto je skuplja, naravno! A zasto je skuplja? Pa zato sto je knjizara platila carinu i PDV. Mislim, zasto bi uopste iko placao PDV, kad mozes da narucis hleb iz Kine, mleko iz Holandije, meso iz Madjarske, povrce iz Indije i ujutro umesto u samoposlugu, samo odes na aerodrom po namirnice... sta ima drzava sa tim...
kakav je problem za drzavu sto niko ni na sta ne placa PDV?!
Mislim, ako se zaista radi samo o 2 knjige, neces propasti za tih 10 EUR-a carine i PDV-a. Da, Amazon je isto prodavnica, koja treba da placa PDV, po kojoj logici lislis da bi trebalo Nekermanu naplatiti a Amazon osloboditi dazbina?! Nije valjda da su ti knjige najveci trosak u zivotu? U cenu svega sto kupujes, i kompjutera, i hrane, i pica i odece, i obuce, i automobila, u sve je to uracunata i carina i PDV i ti si to platio, jedino sada kad su neke sitnice sa Interneta u pitanju, sada ti to placanje tesko pada...
[ BTR @ 07.06.2006. 21:45 ] @
Citat:
pctel: A zasto tu knjigu ne kupis u knjizari? Zato sto je skuplja, naravno! A zasto je skuplja? Pa zato sto je knjizara platila carinu i PDV. Mislim, zasto bi uopste iko placao PDV, kad mozes da narucis hleb iz Kine, mleko iz Holandije, meso iz Madjarske, povrce iz Indije i ujutro umesto u samoposlugu, samo odes na aerodrom po namirnice... sta ima drzava sa tim...
kakav je problem za drzavu sto niko ni na sta ne placa PDV?!
Mislim, ako se zaista radi samo o 2 knjige, neces propasti za tih 10 EUR-a carine i PDV-a. Da, Amazon je isto prodavnica, koja treba da placa PDV, po kojoj logici lislis da bi trebalo Nekermanu naplatiti a Amazon osloboditi dazbina?! Nije valjda da su ti knjige najveci trosak u zivotu? U cenu svega sto kupujes, i kompjutera, i hrane, i pica i odece, i obuce, i automobila, u sve je to uracunata i carina i PDV i ti si to platio, jedino sada kad su neke sitnice sa Interneta u pitanju, sada ti to placanje tesko pada...


Pa knjige koje meni trebaju ne mogu da nadjem u knjizari , uglavnom je u pitanju strucna literatura.Tako da mi puno znaci da mogu da je lako nabavim preko Amazona u roku od 15 dana.I da , mislim da bi drzava trebala da mi olaksa kupovinu tih knjiga , jel sto se ja bolje obucim za struku kojom se bavim drzava ce imati vecu korist od mene.


Ali evo jedan primer sto se tice knjiga.Naime pre nekoliko sedmica je izasla jedna knjiga , neki fanatasy roman , nije ni bitno, i ja je vidim u IPS po ceni od 50 evra .Na amazonu ona kosta 18$ , pa ti sad izvedi racunicu , nije problem carine i pdv vec pohlepe domacih prodavaca.More nek snize cene pa nek se tako bore za kupce.

Da li cu propasti za tih 10 evra?Pa nije 10.Recimo sad mi trebaju 2 knjige , svaka je oko 100 evra.Znaci ja treba drzavi da dam 40 evra (1% carine i 18% pdv) , to mi je mnogo.
A i kod nas se sve radi od danas do sutra.Ja sam te knjige vec porucio i treba uskoro da mi stignu .U trenutku kad sam porucivao nisam znao da postoji mogucnost za ovo.

Kako Italija nema takvu zabranu , kao sto sam vec rekao kod njih se carina ne placa do 100 evra a cesto se desi da ni preko toga ne naplate.


[Ovu poruku je menjao BTR dana 08.06.2006. u 00:42 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao BTR dana 08.06.2006. u 00:43 GMT+1]
[ tdjokic @ 08.06.2006. 00:45 ] @
Citat:
pctel: Sto je i uradjeno. Sad ce u gornjem primeru Neckerman ako zeli 60 EUR za sebe, morati da naplati kupcu 78, tako da ce ljudi koji se ovde bave trgovinom konacno moci da rade pod ravnopravnim uslovima sa ovom vrstom konkurencije.

Ja sam se za ono prepadanje Nemacke vise salio, to je bez veze.

Sto se tice ove druge, vaznije stvari, ti tu nisi dosledan. Ako je juce 100 eura a danas 20 eura, samo zbog Nekermana, onda nesto smrdi. Kaznjeni su pausalno SVI kupci, bilo od koga da kupuju, samo zarto sto drzava nije radila svoj posao! A kakve veze uopste ima slanje fizickog lica fizickom licu sa Nekermanom? Sad su svi gradjani sumnjivi? Zasto su menjali tarifu za fizicka lica?

Ako se neko opet seti nekog trika, opet ce drzava da nas kaznjava sve redom? Nisam ja kriv sto je vlast naivna i ne poznaje sve finese svog posla. Kataloska prodaja postoji decenijama, ako ne i par vekova vec, i oni je prevideli! E, izem ti takvu vlast. Oni se pravili fini, kao: demokratska zemlja, pa narod moze da uvozi do 100 eura bez carine, ali su zaboravili katalosku i verovatno jos po neku prodaju, djavo zna, i ispali su budale. A onda, kao ljut roditelj kad mu nesto ne ide na poslu, dodje kuci pa izudara dete.

Nije to ni prvi, ni poslednji put da nas sve zajedno maltretiraju. Zakoni moraju da postoje, ali juce 100 eura, sutra 20 odnosno nula, za pravna lica, to je toliko velika promena da nije normalno, pogotovu sto nase trziste ni izdaleka nije snabdeveno potrebnom robom, pa carina retko u cemu stiti domaceg proizvodjaca, vec im vise dodje kao sredstvo za skupljanje para.

Kao sto smo vec par puta proveravali, nasi trgovci za mnoge stvari ni ne znaju sta je to, kamoli da to uvezu redovnim putem.

Nekerman ide drzavi na dusu, njenim sluzbama, analiticarima, inspektorima, kome god i ovo sto su uradili je cisto izivljavanje nad narodom. Pravno lice opljackalo drzavu legalnom prodajom, po postojecem zakonu a drzava sada kaznjava fizicka lica promenom osnovice za carinjenje! To veze s mozgom nema i uopste se ne uklapa u onaj tvoj primer.

Citat:
i tu mi se pojavi neki Nekerman koji to bez grize savesti prodaje za

A ovo ti je stvarno biser! Kakva bre griza savesti u trgovini?
[ pctel @ 08.06.2006. 01:13 ] @
Citat:
tdjokic: ...samo zbog Nekermana...

Nekerman je vise kao kap koja je prelila casu.
Citat:
Kaznjeni su pausalno SVI kupci, bilo od koga da kupuju, samo zarto sto drzava nije radila svoj posao!

Nista ja tebe ne razumem - niti su kupci kaznjeni, niti je drzava neradila neki posao koji je trebala da radi. Kupci su samo izgubili ranije nepravedne privilegije, drzava je postupila tacno onako kako treba. To sto se drzava svojevremeno zeznula u proceni pa te privilegije uvela, to je druga stvar, ne vidim svrhu price o tome da li je pre ne znam koliko godina te privilegije uopste trebalo uvoditi. Poznata je prica o onom biznismenu koji je uvozio televizore bez carine i poreza saljuci ih postom i tako prodao na desetine hiljada istih... mozda je rupa u zakonu svojevremeno ostavljena namerno, mozda slucajno, bilo kako bilo dobro je da je otklonjena. Pusti pricu o zlocinu i kazni, gledaj na to kao Security bug za koji je upravo objavljen odgovarajuci patch :-)
Inace, koja je sustinska razlika izmedju Nekermana i Amazona?
Citat:
Zasto su menjali tarifu za fizicka lica?

Menjali tarifu? Ako sam dobro informisan, carinska tarifa nije menjana.

Citat:
Kao sto smo vec par puta proveravali, nasi trgovci za mnoge stvari ni ne znaju sta je to, kamoli da to uvezu redovnim putem.

Nebitno je da li znaju ili ne znaju, bitno svi koji znaju to uvoze pod ravnopravnim uslovima, eventualno uslovi za trgovacke firme da budu nesto povoljniji, ali nikako obrnuto - ako direktni kupci imaju bolje uslove za nabavku nego trgovacke firme, onda tu nesto ne valja, zar ne?
Citat:
Kakva bre griza savesti u trgovini?

Sad sam se ja za tu grizu savesti malo salio :-)
[ mikevecoss @ 08.06.2006. 02:51 ] @
"More nek snize cene pa nek se tako bore za kupce."

Sve je receno.

Neckermann uzeo pare,jer su bili najeftiniji normalno neplacajuci pdv i carinu.

SADa je pitanje ko ce biti najeftiniji,pa da od njega narod kupuje?

Ovo je dobra akcija za sve strane distributere.

KAda budu dosli amazon i ostali,razlika u ceni izmedju prodavaca bice u centima,ne u dolarima.

[ komarac00 @ 08.06.2006. 06:26 ] @
Znači niko od vas ne zna da li se plaća tih ~3000din za carinsku špediciju knjiga kupljenih kod amazona?
[ RAZZLEDAZZLER @ 08.06.2006. 09:21 ] @
Citat:
Zasto su menjali tarifu za fizicka lica?

Citat:
Menjali tarifu? Ako sam dobro informisan, carinska tarifa nije menjana.



chovek je hteo da kaze da je sada uvedeno da se na robu poslatu od strane fizichkog lica u vrednosti iznad 20 eura placa carina, a do sada je taj iznos bio 100

i ja da dodam da sam ko zna koliko puta naruchivao svashta preko razlichitih online prodavnica i uvek je razlog bio taj shto se to ne moze kupiti u srbiji, nema, ne postoji... nikad, nijednom nisam naruchio zato shto je jeftinije
[ pctel @ 08.06.2006. 10:20 ] @
Mislim da fizicka lica robu vrednosti do 1000 EUR-a carine po skracenom postupku sa stopom od 10%, za sta ne treba spediter. Ukoliko im se vise isplati carinjenje po pravoj tarifi za tu vrstu robe, onda bi morali da angazuju speditera. Znaci, ova procentualna vrednost koju drzava uzima na ime carine se naziva tarifa i tarifa moze biti od 1% do 30%, zavisno od vrste robe, a fizickim licima se obicno carini po skracenom postupku sa jedinstvenom tarifom od 10%.

Citat:
ja da dodam da sam ko zna koliko puta naruchivao svashta preko razlichitih online prodavnica i uvek je razlog bio taj shto se to ne moze kupiti u srbiji, nema, ne postoji...
Pa, bez obzira, meni je potpuno logicno da na to platis carinu i PDV, kao i svako ko bi to uvezao za dalju prodaju. U cemu je problem doplatiti jos 30% - i trgovci toliko placaju kad uvoze robu... To ce biti korisno kako za drzavu tako i za ljude - konacno ce shvatiti zasto je nesto skuplje 50% u radnji nego na internetu.
[ komarac00 @ 08.06.2006. 11:04 ] @
Citat:
pctel: Mislim da fizicka lica robu vrednosti do 1000 EUR-a carine po skracenom postupku sa stopom od 10%, za sta ne treba spediter. Ukoliko im se vise isplati carinjenje po pravoj tarifi za tu vrstu robe, onda bi morali da angazuju speditera. Znaci, ova procentualna vrednost koju drzava uzima na ime carine se naziva tarifa i tarifa moze biti od 1% do 30%, zavisno od vrste robe, a fizickim licima se obicno carini po skracenom postupku sa jedinstvenom tarifom od 10%.

Pa, bez obzira, meni je potpuno logicno da na to platis carinu i PDV, kao i svako ko bi to uvezao za dalju prodaju. U cemu je problem doplatiti jos 30% - i trgovci toliko placaju kad uvoze robu... To ce biti korisno kako za drzavu tako i za ljude - konacno ce shvatiti zasto je nesto skuplje 50% u radnji nego na internetu.


hvala na konkretnom odgovoru.

i meni je normalno da se plaća i carina i pdv. ali da to bude sve od dažbina.
[ BTR @ 08.06.2006. 11:37 ] @
Danas mi je stigao jedan cd i dvd sa Amazona oko 30 evra.
Nije nista naplaceno.
Inace proverio sam za knjige je carina 1% a pdv 8%.
[ Aleksandar Marković @ 08.06.2006. 14:32 ] @
http://www.mfin.sr.gov.yu/html...p;req=viewpage&pageid=1583
[ tdjokic @ 08.06.2006. 15:10 ] @
Citat:
pctel: Pa, bez obzira, meni je potpuno logicno da na to platis carinu i PDV, kao i svako ko bi to uvezao za dalju prodaju. U cemu je problem doplatiti jos 30% - i trgovci toliko placaju kad uvoze robu... To ce biti korisno kako za drzavu tako i za ljude - konacno ce shvatiti zasto je nesto skuplje 50% u radnji nego na internetu.

Ovde se uporno mesaju babe i zabe. Pctel, ti si u principu u pravu, svi treba da placaju istu cenu, bilo da kupe kod domaceg prodavca, bilo napolju. Ali, kako covek rece, ja kupujem napolju stvari kojih OVDE NEMA i pacam jezivu cenu, sto zbog transporta, troskova administracije, carine (jer neke firme koje se bave uvozom po porudzbini imaju dogovor sa carinom i placaju na svu robu najvecu stopu, tako da carinici uopste ne pipaju robu, samo deru). Kako sam to utvrdio? Uporedio sam cenu nekih artikala, koji su se desili da postoje i ovde i tamo, APSOLUTNO IDENTICNI, OD ISTE FIRME, ISTI MODEL, SVE ISTO, i onda bi mene doticna stvar kostala i 100% vise ako bi je legalno kupio napolju. Normalno je, da sam kupio OVDE!

U jednom postu si rekao: "Kupci su samo izgubili ranije nepravedne privilegije,". Ovi kupci su decenijama ziveli u nekoj vrsti zatvora u odnosu na normalan svet. Oni su odavno izgubili normalna prava i ovo sto ti zoves "nepravedne privilegije" je samo bio pokusaj da se to podrucje sredi. Druga je stvar sto je vlast diletantska pa nije predvidela, niti na odgovarajuci nacin kontrolisala zloupotrebu tih prava gradjana od strane raznih pravnih lica, tj. raznih prepredenih i marketinski mnogo iskusnijih veleprodavaca. Pa pobogu, zar je tesko bilo videti da stize recimo stotine istih paketica iz nekog Nekermana ili slicnog i da se to ne carini? Ko je to trebalo da vidi? Moja baba-Jela ili tamo neki malo vislji sluzbenik u carini / posti i da na tu pojavu upozori nekog visljeg a ovaj odmah carinsku centralu i zakonodavca?

Ja se javno zaklinjem pred svima, da cu uvek radje kupiti nesto ovde, ako je identicno (ili jednako upotrebljivo / kvalitetno) nego preko Amazona, Nekermana, Ebaya,...., i bliske cene, cak i malo skuplje. Ali - ne mogu, mnogih stvari nema. Obavezno prvo pregledam domace trziste, pa tek onda "idem napoje".

Kakva je to "zastita privrede" ako je do juce fizicko lice imalo osnovicu od 100 eura za placanje carine a od danas (?) 20 eura, za posiljku od FIZICKOG lica? To je prosto i transparentno harac, kao sto si ti svojevremeno govorio, onako generalno. Iskoristili su priliku koju im je dao Nekerman i ostali slicni, da i drzava omasti brk.
[ komarac00 @ 08.06.2006. 15:14 ] @
Beograd -- Na sve pošiljke iz inostranstva skuplje od 20 evra Uprava carina počela je da naplaćuje carinu i porez.

Odluka se ne odnosi na knjige, CD-ove i sve ostale pošiljke iz oblasti kulture, nauke i obrazovanja, čiji je uvoz i dalje slobodan.

Inače, carina i dažbine do 1. juna su se plaćale za one pošiljke iz inostranstva čija je vrednost veća od 100 evra. Međutim, Vlada je ukinula te carinske povlastice, bez obzira da li robu u Srbiju šalju firme ili fizička lica iz inostranstva, objašanjava za B92 Idrija Hadžibegović iz Uprave carine.

"Nema nikakvog razloga za zabrinutost. Građani su pitali da li mogu da naručuju robu iz inostranstva, naravno da mogu. Samo će se dažbina plaćati na onu robu koja je vrednija od 20 evra. Dakle, razlika je u smanjenju limita, jer je primećena zloupotreba prilikom kataloških prodaja", kaže Hadžibegovićeva.

izvor B92


eto vidite, ništa strašno...
sve je to bilo zbog Nekermana i sličnih. mada, ako jednom radikali dođu na vlast ostaćemo i bez ovih povlastica.
[ Tyler Durden @ 08.06.2006. 15:57 ] @
Citat:
Odluka se ne odnosi na knjige, CD-ove i sve ostale pošiljke iz oblasti kulture, nauke i obrazovanja, čiji je uvoz i dalje slobodan.


Ako je ovo istina onda
Vec sam bio potpuno izgorio. Mozda ti likovi tamo u ministarstvu nisu potpuno izgubili kompas...
[ BTR @ 08.06.2006. 19:29 ] @
Citat:
komarac00: Beograd -- Na sve pošiljke iz inostranstva skuplje od 20 evra Uprava carina počela je da naplaćuje carinu i porez.

Odluka se ne odnosi na knjige, CD-ove i sve ostale pošiljke iz oblasti kulture, nauke i obrazovanja, čiji je uvoz i dalje slobodan.

Inače, carina i dažbine do 1. juna su se plaćale za one pošiljke iz inostranstva čija je vrednost veća od 100 evra. Međutim, Vlada je ukinula te carinske povlastice, bez obzira da li robu u Srbiju šalju firme ili fizička lica iz inostranstva, objašanjava za B92 Idrija Hadžibegović iz Uprave carine.

"Nema nikakvog razloga za zabrinutost. Građani su pitali da li mogu da naručuju robu iz inostranstva, naravno da mogu. Samo će se dažbina plaćati na onu robu koja je vrednija od 20 evra. Dakle, razlika je u smanjenju limita, jer je primećena zloupotreba prilikom kataloških prodaja", kaže Hadžibegovićeva.

izvor B92


eto vidite, ništa strašno...
sve je to bilo zbog Nekermana i sličnih. mada, ako jednom radikali dođu na vlast ostaćemo i bez ovih povlastica.


Hm pa to ne znaci da na knjige , cd ne placamo carinu i porez.
Da li sam u pravu?
Dakle mozemo da porucujemo iz inostranstva ali moramo da platimo harac.Cemu radovanje?
[ komarac00 @ 08.06.2006. 21:09 ] @
Citat:
BTR: Hm pa to ne znaci da na knjige , cd ne placamo carinu i porez.
Da li sam u pravu?
Dakle mozemo da porucujemo iz inostranstva ali moramo da platimo harac.Cemu radovanje?

-pa pročitaj, lepo piše da se na knjige i cd-e neće plaćati (kao ni do sada) carina i pdv.
radovanje je znači sasvim opravdano.
-i nije harač nego carina i pdv. insistiram na ovome.
[ tdjokic @ 09.06.2006. 02:12 ] @
Citat:
komarac00
-i nije harač nego carina i pdv. insistiram na ovome.

Carinska osnovica za fizicko lice, za prijem robe od fizickog lica, je preko noci snizena 500%, a za prijem od pravnog lica sa 100 eura je snizena na nulu, ako je tebi to normalno, onda svaka ti cast! Ja insistiram da tu nesto skripi - ili je ono do juce bilo preterano raskosno ili je ovo novo preterano strogo, ne mogu obe stvari biti smatrane normalnim. Za jednu od njih bi neko trebalo da odgovara pred sudom. Jer ako je bilo previse raskosno, onda je drzava tu gubila silne pare = pljacka drzave. A ako je novo stanje suvise strogo, onda je to neopravdano uzimanje para od gradjana = pljacka gradjana. Valjda negde pise ko je zaduzen za odredjivanje carinskih osnovica i za kontrolisanje sprovodjenja takvih zakona?

Ne mora se koristiti termin "harac", ali je pljacka prisutna, ili u starom ili u novom sistemu. Govore bezlicno i virtuelno: "Primecen su nepravilnosti u vezi kataloske prodaje....". Ko je primetio? Kad je primetio? Da li je primetio na vreme ili ne? NEKO JE KRIV, a oni kaznili samo narod!
[ Protonix @ 10.06.2006. 06:40 ] @
Ljudi,ne mogu da verujem da neko dobronameran pri zdravoj pameti moze da podrzi takvu odluku.Kao ovaj pctel gore.Pa valjda je za jednu naciju(vecinu)bolje da ima izbor povoljnije kupovine,a to je bila web trgovina.(pa i neckerman)Ali kako neko rece da bi manjini bilo bolje vecini mora da bude lose(to je i odgovor nekom ko se pitao da li je odluka o carinjenju u pitanju neko muvanje)...

p.s. ja koliko znam medjunarodni nezvanicni dogovor je da se ne ocarinjuje roba do 100 dolara.

[ pctel @ 10.06.2006. 11:10 ] @
Citat:
tdjokic:
- ili je ono do juce bilo preterano raskosno ili je ovo novo preterano strogo, ne mogu obe stvari biti smatrane normalnim.

I jedno i drugo je najbolje za svoje vreme. Izvrseno je prilagodjavanje trenutnim uslovima na trzistu. Ne shvatam sta ti nije jasno?!

Citat:
Protonix: Pa valjda je za jednu naciju(vecinu)bolje da ima izbor povoljnije kupovine,a to je bila web trgovina.(pa i neckerman)


Ne, to je neprihvatljivo, takav stav "nek vecini bude bolje a za manjinu nas nije briga" je tekovina komunizma, ja potpuno potpuno shvatam ukorenjenost takvog nacina razmisljanja posle 50 godina vladavine pomenutog sistema, ali ako shvatam, ne znaci da podrzavam, vec naprotiv, insistiram da takva shvatanja treba u dogledno vreme iskoreniti. Moraju biti podjednaka prava za sve. Nisam ja neki ljubitelj carine i PDV-a, cak naprotiv, veoma bi mi odgovaralo da se i jedno i drugo ukine, ali da se ukine za sve, ne za jedne da se ukine a drugi da to sve placaju. Situacija je bila takva da ako ja kupim u radnji, platim i carinu i PDV koji su sadrzani u ceni, dok ako narucim iz inostranstva ne placam ni jedno ni drugo. To je otvorena diskriminacija domacih trgovaca u odnosu na strane, domaci mora da plati i carinu i PDV i porez na dobit i doprinose za socijalno osiguranje i fiskalnu kasu i GPRS i porez na zakup lokala i komunalnu taksu... dok onaj stranac (Neckerman, Amazon...) ne placa nista od toga!
Nek drzava oslobodi domace trgovce svih tih dazbina pa onda neka oslobodi i gradjane dazbina pri kupovini iz inostranstva, takva odluka bi me veoma radovala!
I ne znam zasto govoris o web-trgovini kao necemu sto je zabranjeno? Nije web-trgovina zabranjena, samo je dovedena u malo ravnopravniji polozaj sa klasicnom trgovinom.

Citat:
Protonix: ja koliko znam medjunarodni nezvanicni dogovor je da se ne ocarinjuje roba do 100 dolara.

Vecina uredjaja i predmeta za domacinstvo kosta ispod 100$. Poznat mi je slucaj coveka koji je tako uvezao vise slepera televizora, video recordera, DVD player-a, mikrotalasnih peci, sporeta, sudopera i ostalog namestaja bez ikakve carine i PDV-a. Potpuno legalno, niko mu ne moze zameriti zbog toga! Zato volim sto to nece moci da se radi, ne sto mi smeta jer se on obogatio, vec sto su oni koji uvoze sa carinom i PDV-om zbog takvih dovedeni do prosjackog stapa.
[ RAZZLEDAZZLER @ 10.06.2006. 14:12 ] @
posle ovoga mogu misliti kako ce izgledati zakon o domacoj online trgovini, kad bude bio donesen, tamo negde 2012.

...web prodavci ne placaju prostor, struju, vodu, isticanje firme, ovo, ono.. opa, ne moze tako, nije to konkurentno, od danas je pdv za sve vrste robe online prodavcima duplo veci, a ukljuchicemo i svez sajber porez od x%, gde se x odredjuje u zaivisnosti od procene drzavnog organa, na dnevnoj bazi

neko ce i za to reci da je ok

inache, naravno da su mogli drugachije da formulishu taj novi zakon, da ne utiche na gradjane, a utiche na nekermane, drugare sa shleperima tehnichke robe i sl, ali shto da se ne zaradi josh malo kesha kad vec mozesh

[ VRider @ 10.06.2006. 14:36 ] @
Citat:
Ali, kako covek rece, ja kupujem napolju stvari kojih OVDE NEMA i pacam jezivu cenu, sto zbog transporta, troskova administracije, carine (jer neke firme koje se bave uvozom po porudzbini imaju dogovor sa carinom i placaju na svu robu najvecu stopu, tako da carinici uopste ne pipaju robu, samo deru). Kako sam to utvrdio? Uporedio sam cenu nekih artikala, koji su se desili da postoje i ovde i tamo, APSOLUTNO IDENTICNI, OD ISTE FIRME, ISTI MODEL, SVE ISTO, i onda bi mene doticna stvar kostala i 100% vise ako bi je legalno kupio napolju. Normalno je, da sam kupio OVDE!

Ovo nije nesto oko cega treba da se zali, vec poslovna prilika koju treba iskoristiti.
[ tdjokic @ 10.06.2006. 16:49 ] @
Citat:
VRider: Ovo nije nesto oko cega treba da se zali, vec poslovna prilika koju treba iskoristiti.

Ma, bila bi to poslovna prilika da je kupovna moc ovde koliko, toliko normalna. Specificne robe nema, jer nema ni kupaca za iole bolju (i naravno, nesto skuplju) robu. Ne moze ni jedno preduzece da uveze robu koju retko ko kupuje.

Meni se desilo cak i to, da i domaca prodavnica prodaje neke artikle iz svog prodajnog programa samo po porudzbini. Nemaju u radnji, ali su lepo zvanicno porucili od proizvodjaca i dovezli. Dakle, za POZNATOG kupca, uz avans 100%. Nazalost, to je vrlo redak slucaj i izbor im je daleko manji od amazon-a, inace bi bilo OK. Tom prilikom su oni obracunali sve sto je trebalo, carinu, PDV, nema pardona.
[ crews_adder @ 10.06.2006. 17:17 ] @
Cini mi se da samo jednu stvar svi propustaju: uzrok! Zbog cega je ovo uvedeno? Zbog Nek...ann-a i Q...e-a. Pogledajte npr. ovde. Oni imaju registrovana (u stvari, valjda imaju) predstavnistva u Srbiji. Navodno, na sve do 100e nisu imali obavezu placanja dadzbina. BS! Kakvih 100e kada se radi o desetinama miliona evra. Pa samo direktorica tog istog Nek...ann-a se hvalila da su povecali prihod 10 puta na preko 30miliona evra/god.!? Ko je primao narudzbine i novac? Ko je dakle odgovoran za to? Koje/kakve posledice snosi? Verovatno nikakve. Ko ce to sve da plati? Svi mi koji budemo narucivali nesto za nas cija vrednost prelazi p..ljivih 20e.

Ako, svedoci smo enormnih bogacenja od sveopsteg sverca: sverca cigareta, kafe, nafte i derivata, kojekakvih pronevera, zloupotreba, novcanih afera, stetnih ugovora... I? Nista...

Ovi iz Varazdina su ovu drzavu je...ali poslednjih par godina (kako rade Am..y, ciji je organizator - prvi u lancu zamislite takodje iz Hrvatske, A..n, Or..lame, da li ste IKADA kupujuci proizvode ovih preprodavaca dobili fiskalni racin?), jos duze pevaci koji su tezgarili u reziji shity records-a i nosili celokupan plen, naravno neoporezovan u lepu njihovu (da se "komsije" ne nadju uvredjeni, odmah da se ogradim, nisu oni ni za sta krivi, jednostavno ova drzava Srbija im je to omogucila i .). I sad ce drzava da se izvadi tako sto ce da naplacuje sve sto vredi vise od 1800 din? Jadno.

Mada se ne sekiram, pitam se sta ce biti sa e-ducanom?

I onda se neko od ovih istih "zvanicnika" koji preduzima ovakve mere nadje da s.re o tome kako imaju za svoj "cilj ulazak Srbije u EU do 20xx.-te godine". A znate cega u EU nema? Nema carine unutar EU, nema ovolikih ogranicenja i nema proizvoljnosti.

Sa druge strane, za zarazenu piletinu iz Brazila, uz to i punu hormona (secate li se onih, samo desnih bataka) nema problema, za secer iz Brazila (kud se dedose tolike secerane po Srbiji?) - nije problem, za kafu iz Albanije - nije problem, genetski modifikovana sojina sacma takodje nije problem, pasulj iz 3pm nije problem, prljave tehnologije - sve to, iako u potpunosti bizarno, nije problem.

Opet, ovo do 20e ima nekih svojih dobrih strana, ali dosta je bilo od mene.
[ Andreja Dulovic @ 11.06.2006. 16:19 ] @
cinjenica je da zbog nekermana i tih sto su uvozili slepere televizora sada ispastamo I MI. dakle, MI koji nismo koristili rupu u zakonu zarad besomucnog bogacenja placamo ceh. to je ono sto je gadno i izaziva gnev gradjana jer ispada da zakon nije napraveljen da NAMA sluzi, nego da mi sluzimo drzavi. u cemu je bio problem da donesu zakon tipa: jedna osoba, (ime, prezime i JMBG) moze u toku meseca da primi JEDNU posiljku u vrednosti do 100evra bez carine i poreza, a svaka sledeca se carini i placa pdv. i onda bi ljudi koji normalno koriste narucivanje preko neta za sopstvene potrebe mogli to i dalje da rade, a ovi sto pretovaruju slepere robe bi morali da "zatvore radnju".

jel to neka velika mudrost urediti ili sta?
[ ventura @ 11.06.2006. 17:11 ] @
A jel velika mudrost pokupiti 100 ličnih karti od komšija, rođaka, prijatelja, poznanika i mesečno uvesti robu u vrednosti od 10,000 evra ne plativši na nju ni carinu ni porez?

Već mogu da zamislim kako carinik za par stotina evra ukucava hiljade JMBG-ova sa neke liste, i omogućava lokalnom Peri biznismenu da uvozi bez carine i poreza...

Neckerman je HRVATSKA firma, ajmo mi da otvorimo neki Neckerman u Srbiji, pa da Hrvatima bez carine i poreza prodajemo robu... Šta su oni pametniji od nas... Ustvari, nisu ništa pametniji, ali umeju da štite svoju državu i svoju privredu....

Pa taj jedan Neckerman je oštetio SCG za preko 15 miliona evra u prethodnoj godini na račun neplaćanja carine i poreza!!! Da to prevedemo u domaću cifru to je 1,290,000,000 dinara, ilit preko MILIJARDU DINARA nije otišlo u budžet SCG zbog rupe u zakonu, i to samo od jedne firme... Ne smem ni da zamislim za koliko su nas još zavrnuli ovi prodavci Avon, Oriflame i sl. kozmetike... Svi oni imaju multi level prodaju, roba svakom pojedinačnom prodavcu stiže u malim količinama u malim paketima, direktno na kućnu adresu, pa ni oni na to ne plate ni carinu ni porez! A njhove dadžbine na godišnjem nivou sigurno prelaze 50 miliona evra!!!



[Ovu poruku je menjao Gojko Vujovic dana 11.06.2006. u 20:22 GMT+1]
[ ZeLjkO_PG @ 11.06.2006. 19:22 ] @
Vazi li ovaj zakon za Crnu Goru zna li ko slucajno ?

Zanima me na vrijednost oko 17 eura, ili na 100 eura, kako ide to u cg ?

Hvala,
[ broker @ 11.06.2006. 20:00 ] @
U Crnoj Gori ne vaze zakoni iz Srbije, a dace bog, pa ce uskoro i CG biti na rezimu stranih drzava pa ce Crnogorci u Srbiji imati isti status kao i ostali stranci.
[ crews_adder @ 11.06.2006. 20:59 ] @
Citat:
ventura:Neckerman je HRVATSKA firma

Neckermann je NEMACKA firma.


Citat:
ajmo mi da otvorimo neki Neckerman u Srbiji

Ma koji ce nam q taj bofl. Iskreno.
[ Tyler Durden @ 11.06.2006. 21:13 ] @
Citat:
broker: U Crnoj Gori ne vaze zakoni iz Srbije, a dace bog, pa ce uskoro i CG biti na rezimu stranih drzava pa ce Crnogorci u Srbiji imati isti status kao i ostali stranci.


Malo samokontrole, molicu...

Uglavnom, ne zanima mene sto je nekerman kroz tu rupu zavrnuo srbiju za X eura na racun poreza. Jesam ja kriv za to? Ali cu ipak ispastati.
[ branabelcevic @ 11.06.2006. 21:48 ] @
cinjenica je da zbog nekermana i tih sto su uvozili slepere televizora sada ispastamo I MI. dakle, MI koji nismo koristili rupu u zakonu zarad besomucnog bogacenja placamo ceh. to je ono sto je gadno i izaziva gnev gradjana jer ispada da zakon nije napravelj
------------------------------------------------------
-------------------------------------------------------
neki nikako da shvate,da nije samo nekerman imao koristi od trgovine u srbiji nego i milioni srba!!alo ljudi privedite se pameti.a vi sto uporno podrzavate ovu odluku jasno je da nemate obraza pa vas necu ni pitati kako vas nije sramota da ocekujete od prosecnog stanovnika da podrzi da je istina laz a laz istina!!!bitni su razlozi ukidanja povlastica,a oni su ugrozeni interesi jednom ZA NAVEK da se zna,ne porez,nego ugrozeni neciji privatni interesi
[ Davor Vlajkovic @ 11.06.2006. 23:09 ] @
Citat:
branabelcevic: neki nikako da shvate,da nije samo nekerman imao koristi od trgovine u srbiji nego i milioni srba!

'Ajde molim te elaboriraj mi ovo, ja nikako da shvatim. Kako to "milioni" građana Srbije mogu da imaju koristi od toga što neka firma prodaje robu u njihovoj zemlji, a od toga budžet te iste zemlje ne vidi ni dinara?? Ovim će na duže staze (čitaj: tri godine kasnije) biti direktno pogođena privreda Srbije (pogotovo mala privreda koja ionako jedva sastavlja kraj sa krajem), pa samim tim i dobar deo tih tvojih "miliona" koji su do nedavno imali "koristi" od te rabote.

Inače, prag od 20eur nismo mi izmislili:

Citat:
Due to an EU regulation designed to reduce the cost of tax collection on small consignments, an exception is made on shipments where the total value is less than £18. This is an administrative relief known as Low Value Consignment Relief or LVCR. It can be set between 10 and 22 Euros by individual member states of the EU. The UK set the limit at its maximum level.

Preuzeto sa http://en.wikipedia.org/wiki/Channel_Islands_VAT_loophole *

* Vredi pročitati. Zanemarite ovo Channel Islands, ili još bolje - čitajte kao abroad

Citat:
ventura: Ne smem ni da zamislim za koliko su nas još zavrnuli ovi prodavci Avon, Oriflame i sl. kozmetike... Svi oni imaju multi level prodaju, roba svakom pojedinačnom prodavcu stiže u malim količinama u malim paketima, direktno na kućnu adresu, pa ni oni na to ne plate ni carinu ni porez! A njhove dadžbine na godišnjem nivou sigurno prelaze 50 miliona evra!!!

Tu stvari stoje znatno drugačije. Nisu oni oslobođeni ni carine ni PDV-a već je fora u izuzetno razgranatoj distributerskoj mreži koja radi na crno, a od koje se ove firme zvanično ograđuju u smislu da oni nisu dužni da kontrolišu i/ili zabranjuju preprodaju svojih proizvoda. Što se njih tiče, cela priča se završava onog trenutka kada njihov kupac preuzme robu koju je poručio i plati račun. Država ostaje oštećena za dažbine koje nastaju kada te "dame" i "gospoda" formiraju nove cene i po njima preprodaju robu. Rešenje ovog problema nije nimalo jednostavno ako se ima u vidu mentalitet ljudi koji PDV doživljavaju kao harač, a ne kao nešto od čega celo društvo treba da ima koristi u obliku unapređenja zdravstvenog, penzijskog ili recimo obrazovnog sistema.

[Ovu poruku je menjao Davor Vlajkovic dana 12.06.2006. u 00:29 GMT+1]
[ pctel @ 12.06.2006. 01:31 ] @
Citat:
...web prodavci ne placaju prostor, struju, vodu, isticanje firme, ovo, ono.. opa, ne moze tako, nije to konkurentno, od danas je pdv za sve vrste robe online prodavcima duplo veci...

Nemoj da si bezobrazan. Nisi glup vec si bezobrazan.
Necemo njima duplo veci PDV vec streljanje odmah, po hitnom postupku. Eto, sad imas za sta da napadnes moj stav.
Citat:
Uglavnom, ne zanima mene sto je nekerman kroz tu rupu zavrnuo srbiju za X eura na racun poreza. Jesam ja kriv za to? Ali cu ipak ispastati.

Nije Nekerman "zavrnuo Srbiju". Carinu nije trebalo da plati Nekerman, vec gradjani Srbije. E, ti gradjani Srbije su "zavrnuli" drzavu Srbiju. Ipak, oni NECE ispastati za to sto su je "zavrnuli", vec samo to ubuduce nece moci da rade.
Citat:
Davor Vlajkovic: Rešenje ovog problema nije nimalo jednostavno ako se ima u vidu mentalitet ljudi koji PDV doživljavaju kao harač, a ne kao nešto od čega celo društvo treba da ima koristi u obliku unapređenja zdravstvenog, penzijskog ili recimo obrazovnog sistema.
A zar se zdravstveni sistem ne unapredjuje od zdravstvenog osiguranja? A penzijski od penzijskog? PDV se svugde u svetu dozivljava kao harac, to je normalno, ono sto nije normalno to je da su ljudi naviknuti da mogu da izvrdaju drzavu i da ja treba da placam PDV jer sam budala, a on je pametan pa ga te obaveze treba nekako osloboditi.
[ tdjokic @ 12.06.2006. 01:35 ] @
Citat:
Davor Vlajkovic: Kako to "milioni" građana Srbije mogu da imaju koristi od toga što neka firma prodaje robu u njihovoj zemlji, a od toga budžet te iste zemlje ne vidi ni dinara??

Sirotinja i Bogu teska. To je cinjenica i tu svako od nas moze da se prepozna u ovim teskim vremenima. Sve je nekako izokrenuto, nenormalno, nesigurno. Pogledaj - od nedavno je participacija za zubarske usluge 100%, osim valjda za skolsku decu i penzionere. Zasto bi sada onoga koji mora o svom trosku da popravlja zube bila briga za drzavni budzet? Ne odobravam, samo objasnjavam mogucnost. A takvih mogucnosti imas bezbroj.

Moj brat je "nekad ranije" imao Moskvica. Obozavao je Ruse, pa zato - ma, vraga, bio mu jeftin pa ga kupio. Ovde su rezervni delovi stizali povremeno, par puta godisnje, dodju privatni mehanicari i kupe sve delove i onda kad ti nesto zatreba muka ziva ili ides kod mehanicara na dranje.

Nekako nam se ukazala prilika da odemo u Austriju i odemo u servis za ruska vozila u Klagenfurtu, koji prodaje i delove. "Guten tag! A imate li vi ovo?" Da. A ostale delove? Da. A ako nesto nemate, mozete li da nabavite? Da, porucimo pa stigne. A za koliko (meseci?) stigne? Pa, oko 24 sata, iz Beca.

E, sad mi diskutujemo o porezima, carinama, pravdi i pravicnosti u takva dva razlicita okruzenja! Jeste da se ovo gore dogadjalo pre vise od 15 godina, ali mnoge stvari su ostale slicne ili su jos i gore.

A "milioni" gradjana ce poceti da brinu za budzet drzave kad i drzava pocne da brine o njihovom licnom budzetu. Lekar opste prakse u nasoj ambulanti ima 250 E platu, a covek nedavno prica: "Mnogo... ma mnogo smo dobili... svakom je dao baksis nekih 700 E a nas ima 18, pa sad ti racunaj..." To je neki muzicar, koji je svirao kod nekog privatnog lica, njegova grupa ima 18 clanova i toliko su dobili baksisa od doticnog privatnog lica. Naravno, bez fiskalnog racuna. E, sad neko ko ima 80 E penziju treba da brine o drzavnom budzetu dok ovaj seje baksis veliki skoro ko njegova godisnja penzija?
[ pctel @ 12.06.2006. 02:55 ] @
Citat:
tdjokic: E, sad neko ko ima 80 E penziju treba da brine o drzavnom budzetu dok ovaj seje baksis veliki skoro ko njegova godisnja penzija?

Ne treba, ima ko je placen da brine o budzetu. I takodje ne treba tebe da je briga koliko neko seje baksis. Na baksis se po zakonu ne placa porez i ne izdaje fiskalni racun. Ali to je offtopic.
Citat:
Jeste da se ovo gore dogadjalo pre vise od 15 godina, ali mnoge stvari su ostale slicne ili su jos i gore.

Da te potsetim, pre 15 godina je prava sreca bila ako nadjes hleb da kupis, ulje i secer si mogao naci u samoposluzi dvaput godisnje, koliko cesto si mogao kupiti i ulje na pumpi. Deca su cokoladu vidjala svake prestupne godine, a za juzno voce su znala samo sa slike. Ipak, ne kazem, artikli koji su potrebni samo petorici ljudi na Balkanu se veoma tesko nalaze u prodavnicama. Ali zato je tu Internet gde oni te artikle mogu naci, naruciti i dobiti postom. Znaci mogu dobiti postom i moci ce i ubuduce.
[ beba011 @ 12.06.2006. 05:13 ] @
Vas nekoliko koji su bili interestno pogodjeni carinskim olaksicama (koje je btw,prosecni napaceni gradjanin zasluzio,druga stvar sto to ogromna vecina nije iskoriscavala,usled nepoznavanja propisa i ostalog)IMA OBRAZA OVDE DA BRANI UKIDANJE OLAKSICA!Neverovatno!Znaci vi ste u pravu i hocete da ubedite vecinu da je super da nemaju te olaksice!Da je super da vi 'sisate'(sa sh)gradjane he he he..Pa to ima samo u Srpskom(CRNOGORSKOM) mentalitetu!!!!!

Hajde(kazem hipoteticki) da se uradi anketa..sa pitanjem da li ste za carinske olaksice ili niste.Hocete li da kupujete komplet alata i masina za 8000 dindzi ili za 20 000 ali da vam usled tog priliva poreza od ukidanja olaksica povecamo plate i penzije za 0,1 dinar.?Sta mislite ko bi pobedio?A to je zato sto (shvatite vec jednom)-VI STE MANJINA!!!A,iz odredjenih naucnih istrazivanja,i zakona o spojenim sudovima,znamo da bi manjini bilo bolje,vecini mora da bude grozno!I vi bi sad mudroseri,pozivanjem na neku 'brigu'o tamo nekim buzdetskim problemima,pokvarenim putevima,i losem horoskopu hteli da mi masovno podrzimo jos jedno ''drzavno''klanje he he he..svasta.Samo vi slavite ukidanje olaksica,ali zaboga,nemojte da prodajete muda za bubrege!Pa jel to vi smatrate da su svi ovde majmuni?
[ Tyler Durden @ 12.06.2006. 08:07 ] @
Meni samo nije jasno da se to nije moglo na neki drugaciji nacin rijesiti a ne da produvamo svi kolektivno.
[ pctel @ 12.06.2006. 10:36 ] @
Citat:
beba011: Vas nekoliko koji su bili interestno pogodjeni carinskim olaksicama...

E, vidis, tu ti je greska. Niko nije bio pogodjen carinskim olaksicama, vec naprotiv, upravo zato sto te olaksice NIJE IMAO.
Citat:
beba011: Da je super da vi 'sisate'(sa sh)gradjane he he he..
Ne, privreda ne sisa (sa sh) gradjane, vec drzava sisa (sa sh) privredu. Za privredu je struja skuplja nego za tebe, skuplji je telefon, skuplji je internet, skuplja je registracija automobila... privreda je vec godinama izlozena ovom protivzakonitom udaru i jedno po jedno treba da se normalizuje tako da 1 telefonski impuls kosta isto za sve, i da za sve ima carine, ili nema ni za koga. Znaci jos jednom, podrzavam vasu zelju da se ukine carina i PDV, ali za svakog, ne za jedne da ima a za druge da nema.
[ Ivan Dimkovic @ 12.06.2006. 10:42 ] @
Citat:

Hajde(kazem hipoteticki) da se uradi anketa..sa pitanjem da li ste za carinske olaksice ili niste.Hocete li da kupujete komplet alata i masina za 8000 dindzi ili za 20 000 ali da vam usled tog priliva poreza od ukidanja olaksica povecamo plate i penzije za 0,1 dinar.?Sta mislite ko bi pobedio?A to je zato sto (shvatite vec jednom)-VI STE MANJINA!!!


Mnogi ljudi u Srbiji su manjina - pocevsi od visoko obrazovanih, preko onih sposobnih za kvalitetnu organizaciju ljudi i poslova, pa do onih zeljnih da ulazu pare u privredu i sl...

Do sada se uvek u Srbiji povladjivalo vecini - pa tako i sad, jos jedan nacin da se sece dupe a krpe usi, i nakrpi jos malo para za finansiranje prekomerne javne potrosnje i odrzavanje kakvog takvog socijalnog mira. Ceo taj talog ljudi koji zive od toga nije niti ce biti sposoban da Srbiju ucini boljim drustvom.

Nisu sve drzave takve - postoje i drzave u kojima je privreda povlascena u odnosu na manje-privilegovane gradjane, ali Srbija svakako ne spada u takve zemlje.

Ispada da je Srbija teska proizvodna zemlja, ima silni dijapazon domacih proizvoda koje treba stititi carinom ;-) Carina je instrument zastite domace proizvodnje, a Srbija osim sljiva i kukuruza ne proizvodi bas puno toga. Zastavu ne racunam.

Porez je sasvim druga prica - i mislim da ova akcija nece spreciti tajenje poreza od strane MLM i slicnih kompanija.
[ pctel @ 12.06.2006. 12:06 ] @
Citat:
beba011: Hajde(kazem hipoteticki) da se uradi anketa..sa pitanjem da li ste za carinske olaksice ili niste.Hocete li da kupujete komplet alata i masina za 8000 dindzi ili za 20 000...

Nesto ti ne valja racunica. Ako nesto bez carine i PDV-a kosta 8000 "dindzi", onda sa tim dazbinama kosta 10.384,00 a ne 20.000,00
[ hecky @ 12.06.2006. 12:22 ] @
@Ivan

U kojoj drzavi moze privreda biti povlascenija od gradjana?! Jedino mozda u Kini!
[ VRider @ 12.06.2006. 12:25 ] @
Kreni obrnutim redom.
Da li bi vecina pristala da im se penzija smanji za 2 dinara, a da ti ne moras da platis porez na alate koje kupujes preko neta?
Problem sa ljudima je sto ne mogu da sagledaju globalnu sliku. Treba baratati sa previse cinjenica. Ljudi samo gledaju da njima neko uzima 300 dinara za koje oni smatraju da ne treba. Ne mozes da gledas tako. Sve je povezano. To sto je svakome uzeto po malo, ce negde da stvari mnogo. Milijarda koja nije naplacena je ona milijarda koja ode pomenutom Boru i Zastavi. Lepo je kada 20000 ljudi nije bez hleba, ali, ako to neko drugi moze da plati?!

P.S. Mislim da trenutno idu dve teme paralelno, koje imaju istu, ili slicnu tematiku. Mogla bi jedna da se lockuje, o da se nastavi na onoj drugoj.
[ Ivan Dimkovic @ 12.06.2006. 12:28 ] @
Pa ima nekih drzava koje poreskim merama favorizuju one koji zaradjuju puno, zatim gde kroz deregulisano trziste oni koji trose vise, placaju manje i sl... gde je potrebno samo otici da internet i otvoriti firmu za par minuta online (i mozda $100-200 troskova) + sto firma placa drzavi troskove tek kad pravi pare i sl...

Kao sto pctel rece - u Srbiji firme placaju skuplju struju, skuplji telefon, skuplji internet, nisu imale nikakve carinske povlastice dok su fizicka lica imala povlastice do $100... itd... totalno sumanuto.
[ beba011 @ 12.06.2006. 14:56 ] @
Citat:
pctel: Nesto ti ne valja racunica. Ako nesto bez carine i PDV-a kosta 8000 "dindzi", onda sa tim dazbinama kosta 10.384,00 a ne 20.000,00


pokvarilo mi se racunalo!

----------------------------------------------


Mnogi ljudi u Srbiji su manjina - pocevsi od visoko obrazovanih, preko onih sposobnih za kvalitetnu organizaciju ljudi i poslova, pa do onih zeljnih da ulazu pare u privredu i sl...
----------------------------------------------
Kad sam rekao manjina,mislio sam na ove fufice iz interesnih grupa.I na one koji podrzavaju ukidanje povlastica radi svojih interesa na racun 'vecine',zapravo potrosackog tela(sto je btw,legitimno),ali je i legitimno da ih zbog toga oteram u(na) mog lepog!Svako moze da misli da je u pravu,stiteci svoje interese,a ja mislim da ovde stitim interese vecine.
Kad bi sad poceli da nabrajamo sta u Srbiji ne valja bojim se da bi zauzeli sve kapacitete vaseg servera!Uostalom nase mesto u medjunarodnoj zajednici govori o nama,ne o vlastima nego o narodu..ali to je vec sada politika,a ovde su stvari kristalno jasne.Odluka o ukidanju povlastica,je na stetu vecine.
[ McKracken @ 12.06.2006. 15:08 ] @
Citat:
U kojoj drzavi moze privreda biti povlascenija od gradjana?! Jedino mozda u Kini!


@hecky: U svakoj, osim Kine i slicnih.
[ Andreja Dulovic @ 16.06.2006. 17:26 ] @
Citat:
A jel velika mudrost pokupiti 100 ličnih karti od komšija, rođaka, prijatelja, poznanika i mesečno uvesti robu u vrednosti od 10,000 evra ne plativši na nju ni carinu ni porez?

nije problem ni da se to spreci donosenjem uredbe po kojoj se paket iz poste moze podici samo licno i sa licnom kartom. da vidim ko ce da nadje 100 ljudi da se cimaju do poste svakog casa za dzabe. i jeste problem pokupiti 100 licnih karata od prijatelja i poznanika jer je davanje licne karte drugom licu protivzakonito, te bi trebalo da nadjes 100 ljudi koji ce zbog tebe svesno naciniti prekrsaj. ;) a ako se uvede obavezno licno podizanje paketa, dodatno ce se smanjiti prostor za "mahinacije".

Citat:
Već mogu da zamislim kako carinik za par stotina evra ukucava hiljade JMBG-ova sa neke liste, i omogućava lokalnom Peri biznismenu da uvozi bez carine i poreza...

ako cemo tako, carinik moze da "za par stotina evra" na druge nacine omoguci peri biznismenu uvoz bez carine i poreza i pored najnovije odluke o ukidanju carinskih olaskica. to je totalno drugi priblem koji NIJE resen ovom uredbom o kojoj pricamo.

sa novim licnim kartama nece morati da ukucava nista, a informacije o tome koliko je ko narudzbina primio bi bile dostupne odmah. kao sto rekoh, treba uvesti protokol po kome covek mora da dodje LICNO u postu da pokupi paket. to mozda ne bi 100% ukinulo dosadasnje mahinacije, ali ni sadasnja uredba ih ne eliminise 100%. ipak, drasticno bi se smanjile mahinacije, a normalni gradjani koji ne koriste poreske olaksice zarad licnog bogacenja ne bi bili osteceni.

Citat:
Neckerman je HRVATSKA firma, ajmo mi da otvorimo neki Neckerman u Srbiji, pa da Hrvatima bez carine i poreza prodajemo robu... Šta su oni pametniji od nas... Ustvari, nisu ništa pametniji, ali umeju da štite svoju državu i svoju privredu....

ne razumem sta si gornjim pasusom hteo da kazes. mene ne zanima ni hrvatska ni nekerman, zaista. ni sa jednim od ta dva nisam imao nikakva posla.

Citat:
Pa taj jedan Neckerman je oštetio SCG za preko 15 miliona evra u prethodnoj godini na račun neplaćanja carine i poreza!!! Da to prevedemo u domaću cifru to je 1,290,000,000 dinara, ilit preko MILIJARDU DINARA nije otišlo u budžet SCG zbog rupe u zakonu, i to samo od jedne firme...

ako uzmemo u obzir da su druge firme ostetile srbiju za mnogo vise, pa niko nije prstom mrdnuo niti mrda, onda je tih 15M evra mala svota. ima mnogo gorih stvari koje nam uopste ne olaksavaju zivot, a koje bi trebalo promeniti, pa nista..

Citat:
Ne smem ni da zamislim za koliko su nas još zavrnuli ovi prodavci Avon, Oriflame i sl. kozmetike... Svi oni imaju multi level prodaju, roba svakom pojedinačnom prodavcu stiže u malim količinama u malim paketima, direktno na kućnu adresu, pa ni oni na to ne plate ni carinu ni porez! A njhove dadžbine na godišnjem nivou sigurno prelaze 50 miliona evra!!!

tacno, sve to stoji, ali kakve ja imam veze sa tim? i kakave veze imaju ostali ljudi koji ni na koji nacin nisu povezani sa oriflejmom, nekermanom i ostalim prevarama? umesto da zakonom konkretno "gadjaju" njih, oni gadjaju i nas. ja sam do sad preko neta narucio robu u vrednosti od oko 80 evra (sa sve transportom), te ne vidim kako sam to ostetio drzavu za bilo sta, posto tu robu i onako ne bih mogao da nadjem u srbiji (a ni sire). i sad ja treba da placam ceh nekermana i orifjelma?
[ Ivan Dimkovic @ 16.06.2006. 20:07 ] @
Citat:

sa novim licnim kartama nece morati da ukucava nista, a informacije o tome koliko je ko narudzbina primio bi bile dostupne odmah.


Ovo je prilicno ilegalno koliko ja znam - ovakve informacije drzava nema pravo da prikuplja... doduse u Srbiji se uvek moze izglasati nova Uredba ;-)
[ pctel @ 16.06.2006. 21:42 ] @
Citat:
Andreja Dulovic: donosenjem uredbe po kojoj se paket iz poste moze podici samo licno i sa licnom kartom.

Prvo, takva uredba je nemoguca, jer je nehumana - zar ima smisla terati moju polupokretnu babu staru 84 godine da ide u postu po ovoj vrucini?

Drugo, ideja o ogranicenom broju paketa po coveku glupa - jer vise kosta da se isplate plate hiljadama dodatnih ljudi koji bi se bavili evidentiranjem, nego sto bi bilo koristi od toga.

Trece, milion ljudi kupi paket, to bi bilo sto miliona EUR-a mesecno, za toliko bi nepravedno bila uskracena domaca privreda. Prosecan potrosac u Srbiji potrosi upravo 100 EUR-a mesecno, tako da bi na duze staze trebalo pozatvarati sve domace prodavnice, sta ce nam kad je u njima sve sa uracunatim porezom i carinom?!
Citat:
Andreja Dulovic: druge firme ostetile srbiju za mnogo vise, pa niko nije prstom mrdnuo niti mrda, onda je tih 15M evra mala svota. ima mnogo gorih stvari koje nam uopste ne olaksavaju zivot, a koje bi trebalo promeniti, pa nista..
Zanimljiva logika. Neki tamo terorista ubije 50 ljudi => sve ubice koji su ubili manje od 5 ljudi treba smesta pustiti iz zatvora. To hoces da kazes? Ja mislim da je lopov lopov, bez obzira da li je ukrao sto EUR-a ili milion EUR-a. Nemojte da shvatite da hocu da kazem da je Neckerman uradio nesto protivzakonito, naprotiv, to je ozbiljna firma koja se strogo pridrzava zakona.
Citat:
i kakave veze imaju ostali ljudi koji ni na koji nacin nisu povezani sa oriflejmom, nekermanom i ostalim prevarama? umesto da zakonom konkretno "gadjaju" njih, oni gadjaju i nas. ja sam do sad preko neta narucio robu u vrednosti od oko 80 evra (sa sve transportom), te ne vidim kako sam to ostetio drzavu za bilo sta, posto tu robu i onako ne bih mogao da nadjem u srbiji (a ni sire). i sad ja treba da placam ceh nekermana i orifjelma?
Ne, zakon ne vazi retroaktivno, znaci uzivaj u tome sto si kupio, nista ne treba da platis. Osim toga, Nekerman, Oriflame i slicni nisu razlog za ukidanje carinskih povlastica. Oni su samo povod za nesto sto je odavno trebalo uraditi. Carinske olaksice su uvedene u vreme kad su vazile sankcije, kad su prodavnice bile prazne, kad je ljude trebalo stimulisati da se sami snalaze oko nabavke robe. Danas, sa Nekermanom ili bez njega, milion vas koji kupite po paket od 80 EUR-a to je 80 miliona EUR-a, to je novac koji je odavno trebalo uvesti u legalne tokove. Za drzavu je totalno nebitno da li je taj sav novac otisao jednom stranom prodavcu, ili je rasporedjen na milion prodavaca, zato se nemoj baviti pricama "nisam kupovao od nekermana vec od nekog za kog nikad niste culi", jer je nebitno od koga si kupovao.
[ tdjokic @ 16.06.2006. 21:56 ] @
Ja sam ovde, u ovih par tema oko promene uredbe, napisao prilicno. Sustina mog pisanja nije licna pogodjenost nego to sto sam ubedjen da nasa vlast i dalje radi neprofesionalno, kampanjski i tome slicno.

Sad je promenjena uredba i sve ce kao biti u redu. Sumnjam. Kriminalci su uvek korak ispred zakona i naci ce oni nacina, bez brige.

Konkretan primer: drveni metar na sklapanje ovde kosta 100 dinara, a najjeftiniji u SAD oko 9$, vrlo bliskog kvaliteta - kako je to moguce? Ne znam kakva je situacija sa tekstilom (to je valjda glavna roba kod Nekermana?) ali je ocigledno da neki proizvodjaci imaju nacina da ovde prodaju nesto mnogo jeftinije nego tamo. Mozda njhova drzava stimulise izvoz, daje neke subvencije, nemam pojma.

Uglavnom, ovdasnja fizicka lica su kaznjena snizenjem dozvoljene vrednosti za uvoz bez carine zato sto su neki tamo komercijalisti otkrili rupe u nasem bezveznom zakonu. "Niko nije kriv dok se ne dokaze suprotno" - a nas su optuzili, osudili i kaznili, bez ikakve NASE krivice i bez mogucnosti da se branimo.

Ovde se uporno provlaci crvena nit da su gradjani zbog predjasnje dozvoljene vrednosti od 100 E ugrozavali privredu i poslovanje privatnih firmi. Znaci li to da je onaj koji je nekad ranije uveo tu olaksicu namerno hteo da unisti privredu i upropasti privatne firme? Ubedjen sam da to nije slucaj, nego je hteo da malo olaksa zivot napacenim gradjanim. Ocigledno da je prevideo mogucnost zloupotrebe tog zakona i sadasnja vlast umesto da zakon doradi, ona ga promeni tako da se pretvara u represiju iz poznatih vremena. Ovome u prilog idu i cinjenice da je kupoovina na Internetu veoma otezana zbog skoro nemoguceg uplacivanja preko Paypala i slicnih nacina, kao i zbog toga sto poznati prodvaci (amazon) retko koju robu uopste salju ovamo.

Zbog ovoga tvrdnje vlasnika pojedinih privatnih firmi da se na Internetu kupuje skoro da u bescenje ne drze vodu.
[ tdjokic @ 16.06.2006. 22:09 ] @
Citat:
Neki tamo terorista ubije 50 ljudi => sve ubice koji su ubili manje od 5 ljudi treba smesta pustiti iz zatvora. To hoces da kazes?

Ne. Covek kaze da treba prvo loviti i hapsiti onoga sto je ubio 50 a tek onda one koji su ubili manje. U nasem slucaju je obrnuto.
Citat:
Ne, zakon ne vazi retroaktivno

Ali kazna vazi - zbog tudjih koriscenja rupa u zakonu iz proslosti, mi smo kaznjeni za buduce nabavke. Zanimljiva logika.
[ pctel @ 17.06.2006. 00:49 ] @
Citat:
Kriminalci su uvek korak ispred zakona i naci ce oni nacina, bez brige.

Vec sam pricao o zakonodavnoj i izvrsnoj vlasti... da ne ponavljam, tek ako prva donese uredbu druga eventualno moze da reaguje a kriminalci ce naravno dati sve od sebe da eskiviraju primenu, to im je posao. Inace, ako bolje razmislis, nikada u istoriji kriminal nije eliminisan, samo je delimicno suzbijan. Tako je uvek bilo i bice, zato nema mesta pricama tipa "ako se kriminal ne moze eliminisati, ne treba ga ni suzbijati".

Citat:
nas su optuzili, osudili i kaznili, bez ikakve NASE krivice i bez mogucnosti da se branimo.

Apelujem da se ne bavimo vise ovakvim glupostima. Niti je neko bio kriv, niti je optuzen, niti je osudjen, niti je kaznjen. Samo je otklonjena jedna izuzetno nelogicna zakonska olaksica. Ni vise ni manje od toga.
Citat:
Znaci li to da je onaj koji je nekad ranije uveo tu olaksicu namerno hteo da unisti privredu i upropasti privatne firme?

Moja prethodna poruka do detalja objasnjava ovaj problem.

Citat:
tdjokic: Zbog ovoga tvrdnje vlasnika pojedinih privatnih firmi da se na Internetu kupuje skoro da u bescenje ne drze vodu.

Niko to ne tvrdi. Cene iste robe su istog reda velicine cene, bez obzira na nacin kupovine. Ipak, moras priznati da je jeftinije kupiti nesto preko interneta, nego dobiti vizu, sesti u auto, odvesti se tamo i licno kupiti.
[ tdjokic @ 17.06.2006. 03:51 ] @
Citat:
Samo je otklonjena jedna izuzetno nelogicna zakonska olaksica.

Kako citam ovde, po mnogim zemljama ta "izuzetno nelogicna olaksica" egzistira, negde je manja, negde veca, negde modifikovana. Ispada da smo mi ili najbogatiji narod ili najvise brinemo za privredu! Ne mogu da elaboriram jer nemam tacne podatke, osim ono za EU i Englesku, gde je kolega dao adresu sajta sa egzaktnim podacima.

[Ovu poruku je menjao tdjokic dana 18.06.2006. u 16:36 GMT+1]
[ daki_bmw @ 18.06.2006. 14:09 ] @
Jedno "brzinsko" pitanje: da li se placa carina na polovne (koriscene) stvari (i da li se ikad placala)? Da li je i za te stvari "granica" 20€? Kako procenjuju vrednost koriscene stvari? Ako nova "stvar" npr. na sajtu proizvodjaca kosta 600€, uobicajena polovna cena na eBay-u je 100€, a ja sam je platio 80€, kako obracunavaju (eventualnu) carinu na takav polovan proizvod?
[ pctel @ 19.06.2006. 16:45 ] @
@daki_bmw
Polovna tehnicka roba je svrstana u kategoriju opasnog otpada ciji je uvoz strogo zabranjen.

@tdjokic
Verovatno nisi konstatovao cinjenicu da je 100 EUR-a oko 90% onoga sto prosecan stanovnik Srbije mesecno potrosi, a ista suma je 5% mesecne potrosnje prosecnog stanovnika Engleske. Engleska moze da izdrzi da svaki njen stanovnik potrosi po 100 EUR-a mesecno bez carine i PDV-a, jer ce potrositi jos naj manje 1000 sa carinom i PDV-om, a Srbija?
[ daki_bmw @ 19.06.2006. 19:30 ] @
Citat:
pctel: @daki_bmw
Polovna tehnicka roba je svrstana u kategoriju opasnog otpada ciji je uvoz strogo zabranjen....

Da....vi'sh...nisam o tome razmisljao...posto nam je drzava tako nova, gre'ota bi bila uvoziti polovne stvari u nju...to bi bilo kao da u novi auto stavis neke stare patosnice...bzvz...
Samo mi jos nije jasno (mozda ce mi se samo kas'ti kad porastem....), kako je tako nova, a tako trula...i vec na otpadu (Evrope)...

Moze i ovako pitanje: ako bih hteo da uvezem polovan goblen (to nije tehnicka roba) koji kosta 21€, da li bih platio carinu ili ne?

[Ovu poruku je menjao daki_bmw dana 19.06.2006. u 21:09 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao daki_bmw dana 19.06.2006. u 21:12 GMT+1]
[ stojkemon @ 19.06.2006. 20:50 ] @
Meni i dalje nije nista jasno????????? Na sajtu ministarstva finansija nisam nasao ni jednu pravosnaznu odluku kojom se smanjuje limit. Nasao sam samo saopstenje kojom se kaze da vlada treba da potvrdi... Da li je ta odluka doneta i gde je dokument od strane vlade? Takodje sva roba sa ebaya koja mi stize dolazi od PRIVATNOG tj FIZICKOG lica kao GIFT. Kako se ta roba procenjuje? Takodje ono sto je osloboljeno tipa CD-i, knjige - Ja kupujem opremu za wireless iz cisto naucnih pobuda !!! Mislim da je sramotno to sto su uradili. Trebali su da zabrane posiljke od Pravnih lica, a ne od privatnih... I kad nase firme koje neki brane shvate da postoje normalna trzista, a ne monopolska, onda cu prihvatiti da platim carinu i pdv na sitnice koje mi stizu.
[ tdjokic @ 19.06.2006. 21:00 ] @
Citat:
pctel: da je 100 EUR-a oko 90% onoga sto prosecan stanovnik Srbije mesecno potros

Od cega ide citavih 3,4% na placanje TV pretplate, a u Engleskoj? Ocigledno je, da ova drzava priznaje Evropu kad njoj treba, a kad gradjanima treba davati "izuzetno nelogicne olaksice" onda se okrece u svoju proslost. Uostalom, gde pise da su to "izuzetno nelogicne olaksice"? Ako je to tvoje misljenje, onda je to tvoje misljenje a ne cinjenica.
[ BTR @ 20.06.2006. 09:44 ] @
Citat:
pctel:  Engleska moze da izdrzi da svaki njen stanovnik potrosi po 100 EUR-a mesecno bez carine i PDV-a, jer ce potrositi jos naj manje 1000 sa carinom i PDV-om, a Srbija?


A da nije bolje pitanje : A srbi?
Zasto Srbi tako malo mogu da potrose , jer zive u lopovskoj zemlji.
Po tvojoj logici je u redu pljackati sirotinju.
[ bigvlada @ 20.06.2006. 17:45 ] @
mene izuzetno nervira cinjenica da se drzava previse mesa u to sta ko moze i sme da kupi i gde to da obavi. Ako mi je jeftinije da kupujem na amazonu kupovacu tamo. Ako domaci trgovci ne zele da ih pregazi strana konkurencija moraju da promene nacin poslovanja, zasto niko ovde nije otvorio neki pandan amazonu? Ne moze da se i dalje posluje po metodama iz ranog paleozoika a da se onda za lose rezultate optuzuju zli gradjani koji narucuju stvari iz kataloga ili preko interneta. Ako je posledica otvaranja jednog uspesnog domaceg online sajta za prodaju npr. svih vrsta knjiga propast 90% knjizara u Srbiji so be it! Menjajte se ili propadajte - to vazi za sve od privrede do drzave. necu da i sa knjigama dodjemo u situaciju kao sa zastavom i automobilima.
[ pctel @ 21.06.2006. 00:41 ] @
Citat:
tdjokic: Od cega ide citavih 3,4% na placanje TV pretplate...

offtopic
Citat:
BTR: Zasto Srbi tako malo mogu da potrose , jer zive u lopovskoj zemlji.

offtopic
Citat:
bigvlada: mene izuzetno nervira cinjenica da se drzava previse mesa u to sta ko moze i sme da kupi i gde to da obavi. Ako mi je jeftinije da kupujem na amazonu kupovacu tamo.

Apsolutno. Kupuj gde hoces. Niko ti ne brani. Tvoju zelju za smanjenje carinskih tarifa podrzavam. I zelju za smanjenje stope PDV-a. Jedino da jedni budu oslobodjeni placanja a drugi da placaju, to ne podrzavam.
[ BTR @ 21.06.2006. 11:32 ] @
Citat:
pctel: . Tvoju zelju za smanjenje carinskih tarifa podrzavam. I zelju za smanjenje stope PDV-a. Jedino da jedni budu oslobodjeni placanja a drugi da placaju, to ne podrzavam.


Taj poredak gde smo svi mi jednaki je prošao.Zvao se komunizam..
E pa ne može da bude isto za sve.Ja kupujem knjige i to treba da mi bude olakšano a ne otežano i moram da imam povoljnije uslove od onog koji kupuje garderobu ili nešto drugo.
Ja ću sad čitati mnogo manje nego što sam u proteklom periodu , nabavljaću samo ono što moram tj. stručnu literaturu.
A zašto je to tako ? Zato što je nekerman prodavao gaće i čarape a nije plaćao porez.


[ tdjokic @ 21.06.2006. 12:21 ] @
Citat:
pctel: Jedino da jedni budu oslobodjeni placanja a drugi da placaju, to ne podrzavam.

A kako onda mozes da proglasavas za offtopic podatak koliko prosecan gradjanin novca mora da da za TV pretplatu? Za onoga ko ima 100 E mesecno taj iznos je ogroman, za onoga ko ima 10.000 E je beznacajan, tako da ispada da taj koji zaradjuje 10.000 E mesecno "ne placa" TV pretplatu. Slicno je i sa svim ostalim stvarima.

Kako se ne bunis sto jedni imaju posao, drugi nemaju, jedni dobijaju plate redovno, drugi ne, jedni imaju plate 100 - 200 E, drugi 10x, 50x, 100x vise, jedni se voze trolejbusom, drugi privatnim limuzinama i tako redom? Zar ti nije jasno da su ljudi u mnogocemu u poziciji da jedni placaju a drugi ne (placaju i ovi drugi, ali obzirom na prihode, njima je to beznacajno), nego vidis samo ovo oko carine i PDV-a na uvezenu robu, jer se to tice tebe licno?

Svakome objasnjavas da ima izbora, ne mora da kupuje ili ne kupuje, ne mora ovo ili ono. A sta je sa tobom? Ti takodje imas slobodou izbora, niko te ne tera da radis to sto radis, mozes da pocnes nesto drugo, nesto sto je bolje regulisano, gde neces imati osecaj da jedni placaju a drugi ne placaju.
[ pctel @ 21.06.2006. 13:32 ] @
Citat:
BTR: Ja kupujem knjige i to treba da mi bude olakšano a ne otežano i moram da imam povoljnije uslove od onog koji kupuje garderobu ili nešto drugo.
OK. I to podrzavam. Samo da ako se knjige oslobode drzavnih nameta da tako bude za sve koji kupuju knjige. Ono sto je problem je sto pojedinci zele da oni budu oslobodjeni kako bi nabavljali jeftinije od drugih koji nisu oslobodjeni tih izdataka.
Citat:
A kako onda mozes da proglasavas za offtopic podatak koliko prosecan gradjanin novca mora da da za TV pretplatu?

Valjalo bi ponekad procitati naslov diskusije, koji glasi:

Citat:
Carine na pošiljke iz inostranstva - Saopštenje o uvozu robe putem kataloške prodaje
TV pretplata niti se uvozi, niti se na nju placa carina, niti je pomenuta u saopstenju, za sta postoji jedan opsteprihvacen naziv - offtopic. Ima i naziv za korisnike foruma koji uporno vuku temu u offtopic, ali ne mogu da se setim svih tih silnih engleskih naziva, valjda ce se u dogledno vreme prevesti na srpski.
Citat:
tdjokic: nego vidis samo ovo oko carine i PDV-a na uvezenu robu, jer se to tice tebe licno?

Pa, vidis, meni bi ustvari veoma odgovaralo da svima vama povecaju carine, a mene da oslobode :-) ali ipak ne zastupam taj stav, vec stav da svi treba da budu jednaki pred zakonom.
[ Andreja Dulovic @ 21.06.2006. 14:27 ] @
Citat:
Prvo, takva uredba je nemoguca, jer je nehumana - zar ima smisla terati moju polupokretnu babu staru 84 godine da ide u postu po ovoj vrucini?

a jel ima smisla da meni ni krivom ni duznom budu ukinute carinske olaksice?

moze da se resi i problem tvoje babe. na primer: ako imas potvrdu da si nesposoban/polupokretan ili na neki drugi nacin onemogucen da dodjes do poste, onda u tim retkim slucajevima postar donosi sta treba. posto smo toliko navikli na birokratiju koja je u srbiji dovedena do savrsenstva, ovo ne bi predstavljalo nikakav problem. jos kad uzmemo u obizr da u zemlji ne postoje ni 3 babe koje nesto narucuju preko neta, onda dolazimo do racunice da to ne predstavlja neki znacajan trosak, jer postari i ovako moraju da raznose pakete.

Citat:
Drugo, ideja o ogranicenom broju paketa po coveku glupa - jer vise kosta da se isplate plate hiljadama dodatnih ljudi koji bi se bavili evidentiranjem, nego sto bi bilo koristi od toga.

dramatizujes situaciju. :)
"hiljade i hiljade" ljudi bi se bavile evidentiranjem koje se sastoji od toga sto radnik u posti ukuca ime i adresu coveka i vidi da li je osobi tog meseca vec stigao paket. ako jeste, onda lupa dadzbine, ako nije onda ne naplacuje kako i do sad. ako umemo u obzir carinike koji otvaraju svaki paket i gledaju sta je unutra, ovo je mikroskopski posao od cca 10 sec po paketu. a ako uzmemo u obzir bilo kakav "salterski" posao, ova provera oduzima vrlo malo vremena i ne vidim potrebu za uvodjenjem novih kadrova.

Citat:
Trece, milion ljudi kupi paket, to bi bilo sto miliona EUR-a mesecno, za toliko bi nepravedno bila uskracena domaca privreda.

e, sad se vec sluzis trikovima i neistinama da bi poentirao u raspravi.
jednostavno, racunica ti je netacna i naduvana tako da ide u prilog tvom stavu, i to si svesno izveo. jer ako 100 miliona ljudi naruci nesto preko neta, onda to nije "steta" za drzavu od 100M nego od 18M, koliko iznosi PDV. a ako uzmemo u obizr da su u 80% slucajeva u pitanju CD-ovi i knjige, dolazimo do "stete" od jedva 5M, sto nije strasno. ;) , a i pitanje koliko se to moze smatrati stetom jer ljudi narucuju uglavnom ono sto ne mogu da kupe u srbiji, tako da se taj novac ne moze smatrati "izgubljenim" jer ne bi bio potrosen na tu robu posto nje nema u zemlji.
(ovu racunicu sam namerno postavio ovako nerealno da bih ti pokazao kako izgleda tvoja kalkulacija od 100M).

Citat:
Prosecan potrosac u Srbiji potrosi upravo 100 EUR-a mesecno, tako da bi na duze staze trebalo pozatvarati sve domace prodavnice, sta ce nam kad je u njima sve sa uracunatim porezom i carinom?!

molio bih te da nam posaljes link gde je sprovedena statistika po kojoj se vidi da prosecan potrosac u srbiji potrosi 100E narucujuci preko neta. zapravo, ne verujem da procenat ljudi koji narucju robu preko neta prelazi 2-3%. ja tvrdim da ti ljudi prosecno potrose oko 30E, ako se zna ;) da se preko neta uglavnom narucju cd, dvd i knjige i roba koje nema u srbiji. pa necu ja gace da kupujem preko neta kad na tu cenu treba da platim i transport.

zapravo, kupovina preko neta se UOPSTE ne isplati ako ta roba postoji u srbiji, pre svega zbog skupog transporta na malo.

Citat:
Zanimljiva logika. Neki tamo terorista ubije 50 ljudi => sve ubice koji su ubili manje od 5 ljudi treba smesta pustiti iz zatvora. To hoces da kazes?

ne dopada mi se ni tvoj ton ni tvoja konstrukcija tipa "to hoces da kazes?", sto citaocu tvoje poruke treba da sugerise laz kako ja podrzavam ubice i solidarisem se sa njima. mislim, toliko fali argumenata u tvom pasusu koji sam citirao, da si morao da se okrenes "propagandi". :)

dramis, a analogije koje povlacis izmedju pustanja na slobodu ZATVORENIH ubica i narucivanja preko neta su besmislene. prvo, povlacis analogiju izmedju zlocina i narucivanja robe preko neta koja nije zlocin. drugo, ako neki terorista ubije 50 ljudi to znaci da njega PRVOG treba juriti i uhvatiti jer je on mnogo opasniji po drustvo nego oni koji su ubili 5 ljudi. a ako se protiv terorista boris tako sto zabranis SVIMA da imaju oruzje, i ako je jasno ;) da ce terorista oruzje nabaviti kako god okrenes, onda ces onemoguciti ljudima da se brane od tih terorista koji ce se naoruzati preko drugih kanala.
eto, da ti odgovorim kad si vec zapeo za nebulozno poredjenje ubice-online store. :)

cela analogja sa ubicama je zapravo totalno nelogicna, a namerno si je plasirao. marketing radi? ;)

Citat:
Ja mislim da je lopov lopov, bez obzira da li je ukrao sto EUR-a ili milion EUR-a.

ovo je takodje nelogicno, i nije isto da li je neko ukrao hleb da bi preziveo i nahranio decu (kad vec volis dramaturgiju ;)) ili je ukrao pola drzavnog budzeta da bi se obogatio. kad bih pristao da pricam sa tobom na ovu temu, to bi znacilo da sam prihvatio jednakost "lopov = covek koji kupuje preko neta", sto je, naravno, netacno.

a najgore je sto ce u srbiji pre da najebe onaj koji je ukrao 10E nego onaj ko je ostetio drzavu i gradjane za milijarde evra (ako se ikad i suovi sa zakonom).

Citat:
Ne, zakon ne vazi retroaktivno, znaci uzivaj u tome sto si kupio, nista ne treba da platis.

ovo bi sad trebalo da bude psiholoski momenat tipa: "vidis kako je drzava dobra prema tebi, uzivaj u tome sto si kupio i budi srecan i zahvalan drzavi sto te nece juriti da platis dadzbine i na to". "budi srecan sto mozes da zadrzis robu koju si kupio, i nemoj da si se usudio da se bunis zbog zakona koji ti ide na stetu i zbog koga zivis losije nego do sad". (to ja sad malo karikiram da bih ti pokazao kako zapravo zvuci tvoj stav).

Citat:
Carinske olaksice su uvedene u vreme kad su vazile sankcije, kad su prodavnice bile prazne, kad je ljude trebalo stimulisati da se sami snalaze oko nabavke robe.

ajd' da budemo ozbiljni za trenutak.
90-ih godina kad su vazile sankcije i kad su prodavnice bile prazne, najveca potreba gradjana srbije su bili prehrambeni proizvodi tipa ulje, mleko, hleb, brasno, secer i slicno, kao i gorivo za motorna vozila. ideja da je neko uveo carinske olaksice DO 100 EVRA da bi se ljudi lakse snasli oko robe koja im treba je naivna i netacna.

Citat:
Danas, sa Nekermanom ili bez njega, milion vas koji kupite po paket od 80 EUR-a to je 80 miliona EUR-a, to je novac koji je odavno trebalo uvesti u legalne tokove.

a sta je nelegalno u narucivanju robe preko neta? mislim, kako je to sto cu ja da kupim nesto preko neta "nelegalan tok novca"?

Citat:
Za drzavu je totalno nebitno da li je taj sav novac otisao jednom stranom prodavcu, ili je rasporedjen na milion prodavaca, zato se nemoj baviti pricama "nisam kupovao od nekermana vec od nekog za kog nikad niste culi", jer je nebitno od koga si kupovao.

prvo: bavicu se onim pricama kojim zelim da se bavim, a imperativ "nemoj se baviti tim_i_tim" ne volim, posto me podseca na "divne" 90-e godine. :)

drugo, sve vreme se ne pominje bitan momenat a to je da ce neko pre da se proseta do buvljaka i potrosi 80evra nego sto ce da se cima sa narucivanjem preko neta (prava je lutrija naci online prodavnicu koja salje u srbiju neku iole norlanu robu a da to nisu diskovi i knjige) i da ceka danima da mu to stigne.



dakle, razumem ja da se oni koji uvoze i preprodaju robu osecaju ugrozeni kad ljudi mogu da naruce isto to preko neta za manje pare, ali meni smeta sto se u toj racunici uopste ne uzimaju u obzir ljudi koji s vremena na vreme naruce nesto sto se kod nas ne moze naci, a jos manje imam razumevanja za one prodavce koji ne umeju da zarade 10%, nego idu na zaradu od 200-300% i slicno.

[ mexico @ 21.06.2006. 15:14 ] @
Citat:
Andreja Dulovic: dakle, razumem ja da se oni koji uvoze i preprodaju robu osecaju ugrozeni kad ljudi mogu da naruce isto to preko neta za manje pare, ali meni smeta sto se u toj racunici uopste ne uzimaju u obzir ljudi koji s vremena na vreme naruce nesto sto se kod nas ne moze naci, a jos manje imam razumevanja za one prodavce koji ne umeju da zarade 10%, nego idu na zaradu od 200-300% i slicno.


Hmmmm... Obzirom da ti kazes:
Citat:
Andreja Dulovicmolio bih te da nam posaljes link gde je sprovedena statistika po kojoj se vidi da prosecan potrosac u srbiji potrosi 100E narucujuci preko neta. zapravo, ne verujem da procenat ljudi koji narucju robu preko neta prelazi 2-3%. ja tvrdim da ti ljudi prosecno potrose oko 30E, ako se zna ;) da se preko neta uglavnom narucju cd, dvd i knjige i roba koje nema u srbiji. pa necu ja gace da kupujem preko neta kad na tu cenu treba da platim i transport.

bilo bi lepo da ti prvi kao predlagac uradis pa postavis link gde je sprovedena statistika po kojoj se vidi da prodavci ne zaradjuju 10% vec 200%-300%. Najljubaznije te molim, a mislim da ima jos dosta zainterosvanih za taj link.

Tvoji tekstovi koji su napisani ovde na ovoj temi pokazuju, u stvari, srz problema. Naime, ti se uporno zalazes za prethodno stanje stvari jer to tebi trenutno odgovara. Da li je to korisno i za celokupno drustvo, da li to neko moze da zloupotrebi tebe bas i ne zanima previse. Uproscavas stvari sa idejom uvodjenja kontrole za jedan paket mesecno, recimo. Ako to pomnozis sa brojem clanova domacinstva (recimo tri) vec dolazi do 3, pa plus komsije ili prijatelji koji nisu zaintersovani da uvoze sa sebe (minimum poznajes bar 5) sto daje cifru od 8. Vrlo grubo, garantujem da cifra moze biti veca. Znaci mozes da uvezes LEGALNO bez carine i poreza, recimo 8 tehnickih stvari (na razna imena, naravno) za prodaju preko "malih oglasa". Pa to pomnozis sa brojem ljudi koji bi to radili opet se dolazi do problema sa bescarinskim i bezporeznim uvozom koji pravi konkurenciju prodavcima koji sve to rade sa carinom i porezom. Sta se moze desiti: da i ti prodavci pocnu da se organizuju na "komadne" posiljke do 100E na "rodjake" i "prijatelje". I na taj nacin se, u stvari, vracamo u '90-e godine.

Da ponovim: i ja bih voleo da i dalje mogu da s vremena na vreme porucim do 100E i da mi stigne bez carine i poreza. Ali, obzirom da smatram da sam to cinio i ranije u granicama normale nece me previse pogoditi ovo ukidanje tog limita. Ali ce me obradovati da vidim za par godina da mi je drzava bogatija od poreza i carine i da se zivotni standard popeo za neki procenat.

Vazno: Molim da se uzdrzite od komentara kakva nam je drzava i da ce to neko sve da strpa u privatne dzepove. Takvim stavom se samo vrtimo u magicnom krugu: oni trpaju u svoj dzep briga ih za mene, onda cu ja u svoj briga me za druge itd... Strpace ove godine puno, sledece manje, one pete mnogo manje... Jednostavno to je proces koji mora da pocne jednog dana. Ako krene sada za pet godina od sada cemo biti (bar neki procenat) u boljem polozaju. Ali ako krenemo za pet godina, za pet od sada cemo biti na istom kao i sada ili losijem.
[ BTR @ 21.06.2006. 15:25 ] @

citat:
"OK. I to podrzavam. Samo da ako se knjige oslobode drzavnih nameta da tako bude za sve koji kupuju knjige. Ono sto je problem je sto pojedinci zele da oni budu oslobodjeni kako bi nabavljali jeftinije od drugih koji nisu oslobodjeni tih izdataka"



Potpuno shvatam tvoj nacin razmisljanja ali on nije dobar.Takvo kruto i nepragmaticno gledanje na stvari je prevazidjeno.Poreske olaksice moraju postojati.

Ja sam za 90 evra knjiga juce platio carinu i porez i onda jos toliko taksi a onda se i u posti popismanili i trazili 200 dinara zato sto su mi to isporucili na kucu.Dakle sad se na meni izivljavaju. Daleko da je samo 8% za knjige

Niko ne moze mnogo da profitira tj. drzava da izgubi na tome ako gradjani mogu do 100 evra ili bar 50 evra da poruce a da ne plate porez.Ako neko to krene da koristi kao recimo nekerman onda postoji elegantniji nacin da se to resi.

Drzava gubi zbog carinika.I mala deca znaju da komotno mozes cariniku da tutnes kojih 1000 evrica u dzep i unosis sta hoces.
I kako to drzava resava.Time sto meni uzima 1500 dinara za knjigu iz interne medicine? Pametan potez zaista !!

Ti tekstilci su se bunili sto je kod njih kosulja 4000 a kod nekermana 1000 , pa sto ne spuste cenu?Zato sto su pohlepni i nece da zarade po kosulji 50% vec 200%
Nekerman je i sam uveo da placa porez cim se dikla sva ta buka , dakle promena zakona i nije morala da nastupi.

Evo ti primer , recimo rodbina iz dijaspore pomaze svoje u zemlji i sad ce zbog ove promene to mozda redje raditi.Jel to pametno?

Ne postoji idealan zakon , rupe ce uvek postojati ali treba proceniti koliko ce se izgubiti ako se one zatvore.Nikako besno udarati sakom o sto.
Takvo vreme je davno proslo ili smo se samo mi nadali da je proslo.
[ pctel @ 21.06.2006. 16:20 ] @
Citat:
Andreja Dulovic: radnik u posti ukuca ime i adresu coveka i vidi da li je osobi tog meseca vec stigao paket. ako jeste, onda lupa dadzbine

Pa taj bi covek onda dobijao 2 plate - jednu od PTT-a a drugu od uprave carina
Pa dobro, kad vec TV pretplatu placamo elektrodistribuciji, zasto ne bi carinu placali posti. Sta je sledece, porez da placamo gradskom vodovodu?
Ipak, moram priznati da ti je i to resenje bolje nego da ti je recimo palo na pamet da postar po secanju zaracunava ili ne zaracunava carinu
Citat:
jer ako 100 miliona ljudi naruci nesto preko neta, onda to nije "steta" za drzavu od 100M nego od 18M, koliko iznosi PDV

Nisam ni pominjao drzavu, vec privredu. Hteo sam da kazem da ako knjizare prodaju knjiga za odredjenu sumu novca i za tu sumu umanjenu za sto miliona, onda nece istu kolicinu novca uloziti u dalje poslovanje pa izbor knjiga nece biti isti. Sto ljudi vise kupuju preko Amazona, to ce knjizare biti slabije snadbevene, to ce ljudi vise kupovati preko Amazona... to je zacarani krug koji vodi ka potpunom ukidanju domacih knjizara.
Citat:
molio bih te da nam posaljes link gde je sprovedena statistika po kojoj se vidi da prosecan potrosac u srbiji potrosi 100E narucujuci preko neta.
Opet ne citas pazljivo, prosecan covek u Srbiji moze da potrosi ukupno 100 EUR-a mesecno na nacin na koji mu naj vise odgovara. Ako taj iznos potrosi na nacin takav da drzava od toga ne uzme ni dinar, onda je drzava u problemu. Sa druge strane, kad Englez potrosi 100 EUR-a a njegova drzava od toga ne dobije nista, njegova drzava se uopste ne zabrine, jer zna da ce taj isti potrositi jos 2000 EUR-a tog meseca na razne sitnice od kojih ce deo novca otici drzavi. Ako pisem nerazumljivo ti slobodno reci da se ubuduce slikovitije izrazavam.
Citat:
povlacis analogiju izmedju zlocina i narucivanja robe preko neta koja nije zlocin...
Nisam to zeleo da kazem. Poenta je u tome da kad coveka u Srbiji uhvatis da prelazi ulicu van pesackog prelaza on kaze "pusti mene, hvataj one sto voze 100km/h po gradu", kad uhvatis onog ko vozi 100 km/h po gradu on kaze "sta hvatas mene, hvataj onog sto prodaje drogu", kad uhvatis onog sto prodaje drogu, on kaze "pusti mene, hvataj one sto hladnokrvno ubijaju ljude" i tako, tome nema kraja, svako pokusava da dokaze da je njegov postupak opravdan. Ja na takve i slicne pojave imam cisto crno-beli stav - ili je nesto dobro, ili je lose, ili je legalno ili je nelegalno, ne postoje polulegalni postupci, ne postoje nelegalniji i legalniji, postoje samo legalni i nelegalni.
[ tdjokic @ 21.06.2006. 16:51 ] @
Citat:
mexico: Jednostavno to je proces koji mora da pocne jednog dana. Ako krene sada za pet godina od sada cemo biti (bar neki procenat) u boljem polozaju. Ali ako krenemo za pet godina, za pet od sada cemo biti na istom kao i sada ili losijem.

Jeste, jeste, ali je vaznije i sta se prvo pokrene - da li se prvo love veliki lopovi, koji operisu milionima evra nedeljno, ili obicni gradjani, koje je ova promena zakona na izvestan nacin cak i retroaktivno proglasila lopovima. Carina i porez se ne naplacuju retroaktivno ali je prisutan prizvuk inkriminisanja onih koji su "do sada" to radili ne placajuci carinu i porez. A sa druge strane, vlast ni rec da kaze o svojoj odgovornosti, o steti koju je sama nacinila gradjanima - jer je steta nacinjena, ne bi ni menjali zakon da nije, koja institucija ili pojedinac je bila, ili nije bila, i cijom krivicom, zaduzena za nadgledanje tih zakona i tome slicno.

Ocigledno je, da se ovde dogadja dijalog gluvih - jednima je stalo da se stvari srede, a drugima je dovoljno da bilo ko pocne bilo koju kampanjsku akciju, uz mnogo buke, da bi bili zadovoljni.

Citat:
pctel: postoje samo legalni i nelegalni.

Tipican primer za ilustraciju moje tvrdnje. Za tebe ne postoje VELIKI i MALI prekrsaji, samo legalni i ilegalni. Znaci, tebi je vaznije da se kazni covek koji je presao ulicu na pogresnom mestu nego onaj koji je ubio ... (ne smem o politici). Nisi u pravu. Kao ni ono o knjizarama - nece kupovanje preko Amazona poremetiti snabdevenost knjizara, nego ljudi kupuju preko Amazona jer kod nas ne mogu da kupe knjige koje bi hteli, snabdevenost je vec pormecena, jedino ako ne pocnete da terate ljude da umesto udzbenika interne medicine kupuju ono sto se trenutno zateklo u knjizari!
[ pctel @ 21.06.2006. 19:20 ] @
Citat:
tdjokic: Znaci, tebi je vaznije da se kazni covek koji je presao ulicu na pogresnom mestu nego onaj koji je ubio ...

Ovo je skolski primer zamene teza, ja to nigde nisam rekao. Moj stav je veoma jasan - posao izvrsne vlasti je da se stara da se zakon postuje i da sankcionise svaki od najsitnijeg do najkrupnijeg prekrsaja. Mnogo forsiras ovde tvrdnje kako se zakon krsi na veliko. Ako znas nesto konkretno okreni 064/732 i ispricaj. Napisi i ovde anonimno na ES-u. A pusti, majke ti, price tipa "zna se", jer je to veoma neozbiljno i prevazidjeno. Tvoj stav mi lici na ono "kad je neko uspeo da ukrade pola fabrike, zahtevam da mi se dozvoli da kradem cokolade u samoposluzi". E, pa nema burazeru. Ako se dokaze da si ukrao cokoladu bices kaznjen, ako se dokaze da je neko pokrao fabriku bice kaznjen, to je jedini prihvatljiv smer smanjenja kriminala u drzavi.
[ bigvlada @ 22.06.2006. 09:50 ] @
interesantno je da se ovde pominju carine i slicna ogranicenja da ljudi ne bi kupovali stvari preko mreze, stiti se domaca privreda itd. E pa ako ta privreda nastavi da posluje po pravilima Crnog Gruje i treba da propadne.

Da se razumemo, ja svake godine na sajmu knjiga kupim bar po petnaestak knjiga. I bas na sajmu moze da se vidi logika prodaje bar sto se tice trzista knjiga u Srbiji. Pre cetiri godine sam kupio Autostoperski vodic kroz galaksiju. Kod velikih domacih izdavaca ta knjiga je bila 400-450 dinara. Kupio sam je u hali 14 kod privatnika koji se bavi distribucijom domacih i stranih knjiga za 180 dinara. Znaci moze nize, mozes da dobijes vizit kartu, da na njihovom sajtu kupis ili rezervises knjige itd... Takvih sajtova je sve vise.

Da li neko od vas kupuje strane knjige u Srbiji i zasto? Cak i sa carinom, porezom i transportom, jeftinije je kupovati knjige napolju.

Jednostavno klasicna knjizara mnogo kosta (radnici , dazbine drzavi itd.)

Ako je potrebno da 90% knjizara u Srbiji propadne da bi onih preostalih 10% pocelo da posluje kao svuda u svetu i eventualno napravi par domacih sajtova tipa amazon SO BE IT.

Zaboravljate da smo i u IT-u imali jos gore trenutke. kada su se pojavile prve IBM 286 masine, kupci u SFRJ su mogli da kupe prvi PC (da, onaj sa 64k ram-a i prikljuckom za kasetofon - $2000) za samo 8000 dolara; pa limit od 64k, uvozne kvote, carina od 60% i ostale pametne drzavne odluke. IT, je opstao i uspeo, sada je red na ostale grane privrede.

[ mexico @ 22.06.2006. 10:10 ] @
Citat:
tdjokic:Jeste, jeste, ali je vaznije i sta se prvo pokrene - da li se prvo love veliki lopovi, koji operisu milionima evra nedeljno, ili obicni gradjani, koje je ova promena zakona na izvestan nacin cak i retroaktivno proglasila lopovima. Carina i porez se ne naplacuju retroaktivno ali je prisutan prizvuk inkriminisanja onih koji su "do sada" to radili ne placajuci carinu i porez. A sa druge strane, vlast ni rec da kaze o svojoj odgovornosti, o steti koju je sama nacinila gradjanima - jer je steta nacinjena, ne bi ni menjali zakon da nije, koja institucija ili pojedinac je bila, ili nije bila, i cijom krivicom, zaduzena za nadgledanje tih zakona i tome slicno.

Ocigledno je, da se ovde dogadja dijalog gluvih - jednima je stalo da se stvari srede, a drugima je dovoljno da bilo ko pocne bilo koju kampanjsku akciju, uz mnogo buke, da bi bili zadovoljni.


Ovi prvi ocekuju da se pojavi magcni stapic i "sredi stvari" i to verovatno dok oni spavaju, preko noci i da nista ne osete. Ovi drugi shvataju da "kampanjska akcija" je akcija kratkog daha a trenutna "akcija" je trajnog karaktera, zar ne. I ako mene stavljas medju "ove druge" (eeehhh zasto uvek ljudi potenciraju na podelama i razlicitostima kad imamo toliko toga zajednickog) znaj da jesam zadovoljan ali ne akcijom nego zato sto se stvari pokrecu. Naravno ne uvek tako da meni odgovara ali se pokrecu. "Oni prvi" su veciti nezadovoljni i uvek je neko drugi kriv, narocio imaginarni N. N. koji uzima milione evra nedeljno. I uvek bi sve da menjaju osim sebe samih. A najcesci izgovor je da ima (giga)lopova koji kradu ogromne kolicine pa su onda sve ostale stvari nebitne i sitne.

U stvari, postoji veliki broj nesredjenih stvari kod nas. Na ovoj temi se prica o jednoj. Skretanje sa teme pricama o "lopovima velikog kalibra" je, izgleda, omiljeno opravdanje u nasem narodu. Cim nekome nestanu argumenti a on odmah prica o "nekome ko uzima velike pare" i svi drugi probelmi postaju beznacajni spram tog. Ako neko nesto vise zna o tome treba da se obrati policiji. Ako ne zna, zasto spominjati...

Citat:
BTR: Potpuno shvatam tvoj nacin razmisljanja ali on nije dobar.Takvo kruto i nepragmaticno gledanje na stvari je prevazidjeno.Poreske olaksice moraju postojati.

Ja sam za 90 evra knjiga juce platio carinu i porez i onda jos toliko taksi a onda se i u posti popismanili i trazili 200 dinara zato sto su mi to isporucili na kucu.Dakle sad se na meni izivljavaju. Daleko da je samo 8% za knjige

Niko ne moze mnogo da profitira tj. drzava da izgubi na tome ako gradjani mogu do 100 evra ili bar 50 evra da poruce a da ne plate porez.Ako neko to krene da koristi kao recimo nekerman onda postoji elegantniji nacin da se to resi.

Drzava gubi zbog carinika.I mala deca znaju da komotno mozes cariniku da tutnes kojih 1000 evrica u dzep i unosis sta hoces.
I kako to drzava resava.Time sto meni uzima 1500 dinara za knjigu iz interne medicine? Pametan potez zaista !!

Ti tekstilci su se bunili sto je kod njih kosulja 4000 a kod nekermana 1000 , pa sto ne spuste cenu?Zato sto su pohlepni i nece da zarade po kosulji 50% vec 200%
Nekerman je i sam uveo da placa porez cim se dikla sva ta buka , dakle promena zakona i nije morala da nastupi.

Evo ti primer , recimo rodbina iz dijaspore pomaze svoje u zemlji i sad ce zbog ove promene to mozda redje raditi.Jel to pametno?

Ne postoji idealan zakon , rupe ce uvek postojati ali treba proceniti koliko ce se izgubiti ako se one zatvore.Nikako besno udarati sakom o sto.
Takvo vreme je davno proslo ili smo se samo mi nadali da je proslo.


Nabavio si knjigu koju nisi mogao da kupis kod nas? I ti si nezadovoljan? Zasto imas utisak da se neko na "tebi izivljava"? Zato sto drzavi MORA da se plati? Nije samo ti nego i ja, i pctel i svi ostali.
I naravno cuvena recenica "i deca znaju da komotno mozes cariniku..."! Ako ti to smeta prijavi carinika, pa opet, pa opet....
[ BTR @ 22.06.2006. 11:59 ] @
Citat:
mexico: Nabavio si knjigu koju nisi mogao da kupis kod nas? I ti si nezadovoljan? Zasto imas utisak da se neko na "tebi izivljava"? Zato sto drzavi MORA da se plati? Nije samo ti nego i ja, i pctel i svi ostali.
I naravno cuvena recenica "i deca znaju da komotno mozes cariniku..."! Ako ti to smeta prijavi carinika, pa opet, pa opet....


Imam utisak da se izivljavavaju zato sto sam umesto da platim 9% (koliko iznosi carina i pdv za knjige) morao da platim jos dodatno nekih 700 din nadoknada.

Imam utisak da se izivljavaju jer su mi i na posiljku sa knjigama cija je vrednost 70 evra i na onu od 90 evra trazili isti iznos da platim.

Imam utisak da se izivljavaju sto su mi sad odjednom u posti trazili da im platim 200 din zato sto su mi paket doneli na vrata , a do sad to nikad nije bio slucaj.

Naime koliko cu ja platiti ne zavisi od tacno odredjenih pravila vec od toga kako kome dune na granici.

Cela ta ideja iznenadnog ukidanja carinskih povlastica ( koje su normalna stvar) , zato sto ih je nekerman preveslao , su izivljavanja nad obicnim gradjanima.

Ti govoris kao da zivimo u nekoj fantasticno uredjenoj zemlji , koja nam je mnogo toga omogucila i treba da budemo srecni sto joj placamo poreze.Razmisli da li je tako.
[ tdjokic @ 22.06.2006. 13:26 ] @
Citat:
mexico: Ovi prvi ocekuju da se pojavi magcni stapic i "sredi stvari" i to verovatno dok oni spavaju, preko noci i da nista ne osete.

Da. Postoje takvi "magicni stapici": revolucije, promena preduzeca u kome radimo, grada ili zemlje u kojoj zivimo i onda imas mnogo laksi zivot, a da nisi prstom mrdnuo.

Ali, ne radi se o tome. Radi se o pogresnim postupcima losih vlasti. Konkretnim i kretenskim, nista filozofija ili emocije - jesu li neke takve vlasti, SLICNIM potezima kao ovo sada oko kupovine preko Interneta, gusile uvoz racunara? Jesu. Sta je trebalo raditi - cutati i trpeti ili preduzeti neku akciju? Po nekim misljenjima ovde, ako je drzava u to vreme ukinula recimo ogranicenja na uvoz eksera za potkivanje konja, onda je to bio vrlo pozitivan i dobar znak da drzava brine o problemima i da ce uskoro (kroz 100 godina) na red doci i racunari.

Slicno je i sada - drzava je svoju navodnu brigu o gradjanima i privredi pokazala resavanjem problema koji je sama stvorila, a koji je na kraju krajeva minoran.
[ mexico @ 22.06.2006. 13:28 ] @
Citat:
BTR: Imam utisak da se izivljavavaju zato sto sam umesto da platim 9% (koliko iznosi carina i pdv za knjige) morao da platim jos dodatno nekih 700 din nadoknada.

Imam utisak da se izivljavaju jer su mi i na posiljku sa knjigama cija je vrednost 70 evra i na onu od 90 evra trazili isti iznos da platim.

Imam utisak da se izivljavaju sto su mi sad odjednom u posti trazili da im platim 200 din zato sto su mi paket doneli na vrata , a do sad to nikad nije bio slucaj.

Naime koliko cu ja platiti ne zavisi od tacno odredjenih pravila vec od toga kako kome dune na granici.

Cela ta ideja iznenadnog ukidanja carinskih povlastica ( koje su normalna stvar) , zato sto ih je nekerman preveslao , su izivljavanja nad obicnim gradjanima.

Ti govoris kao da zivimo u nekoj fantasticno uredjenoj zemlji , koja nam je mnogo toga omogucila i treba da budemo srecni sto joj placamo poreze.Razmisli da li je tako.


Eeeeeeh, daleko smo mi od fantasticno uredjene zemlje. Do fantasticno uredjene zemlje nikada necemo stici jer to ne postoji na svetu. Neke su zemlje samo vise blize. Ali da bi isli ka fantasticno uredjenoj zemlji MORA da se placaju porezi i carine. To je kako citav svet funkcionise. Da li je neko srecan ili nesrecan sto placa poreze i carine to je veoma subjektivno. A da bi ti drzava bilo sta vise omogucivala mora da nakupi pare od poreza i carina.

Sto se tice naplate troskova na knjige i iznosa verovatno da postoji obrazlozenje za tih 700din, posta je uvela naplatu dostave do vrata 200din, procena vrednosti knjiga se nije slagala sa zvanicnim racunom pa su ih procenili na isto pa su iste dazbine itd. itd.

Nemoj da stices pogresan utisak da branim nekoga ali neki red mora da se uvede. Stvari koje su se, recimo, desavale sa carinom a nisu se ticale obicnih gradjana nisi ni primetio. Primetio si tek kada se nesto desava sto tebe licno pogadja. I, naravno, mislis da se samo to desava i nista drugo se ne menja. Veruj mi dosta toga se menja. Nazalost veooooma sporo ali se menja. I to ne zato sto nasa drzava to zeli vec zato sto druge drzave to traze od nas da bi nastavili saradnju.
[ mexico @ 22.06.2006. 13:38 ] @
Citat:
tdjokic: Da. Postoje takvi "magicni stapici": revolucije, promena preduzeca u kome radimo, grada ili zemlje u kojoj zivimo i onda imas mnogo laksi zivot, a da nisi prstom mrdnuo.


Magicni stapic = Revolucija ???

Magicni stapic = Promena zemlje ??? (a nisi prstom mrdnuo) ah da: u kojoj je to zemlji cim dodjes "mnogo laksi zivot"?

itd....

Zaista vise ne vredi trositi reci na diskusiju sa covekom koji revolucije, promene zemlje, promene grada, naziva "magicnim stapicem".

Samo jos jedan komentar i zavrsavam:

Citat:
tdjokic: Slicno je i sada - drzava je svoju navodnu brigu o gradjanima i privredi pokazala resavanjem problema koji je sama stvorila, a koji je na kraju krajeva minoran.



Bar si jednu stvar shvatio: RESEN PROBLEM. Na stranu ko je napravio problem ali je resen. E ja sam zadovoljan sa resavnjem problema. Ali cu biti, naravno, jos zadovoljniji i zadovoljniji kako se ostali problemi budu resavali.
[ daki_bmw @ 22.06.2006. 23:45 ] @
Citat:
mexico: Bar si jednu stvar shvatio: RESEN PROBLEM. Na stranu ko je napravio problem ali je resen. E ja sam zadovoljan sa resavnjem problema. Ali cu biti, naravno, jos zadovoljniji i zadovoljniji kako se ostali problemi budu resavali.

Ziveo je jedan "gospodin"...u jednoj zemlji, ne toliko daleko od ove nase, ali srecom ipak dovoljno daleko (danas nije vise medju nama taj "gospodin"...zapravo medju nama nikada nije ni bio...al je bio NA mnogima od nas...danas mirise cvece ...ali odozdo...ispod svog omiljenog drveta...)......E, taj gospodin je RESAVAO probleme, na razne nacine...a resavanje je kulminiralo onda kada je tu "svoju" zemlju potpuno ogradio...od svih i od svega! Retko ko je mogao da udje, malo ko da izadje...a on je tada, zajedno sa svojim "prijateljima" i rodbinom, mogao da radi sta god pozeli...i da sve ostale probleme resi bas onako kako mu se u tom trenutku dalo...
E sad, neka mi neko kaze da je to bilo bilo sta drugo a ne RESAVANJE PROBLEMA...cak, moram priznati, VRLO uspesno...IZ NJEGOVOG SOPSTVENOG UGLA...
[ pctel @ 23.06.2006. 00:10 ] @
Citat:
daki_bmw: Ziveo je jedan "gospodin"...

Po ko zna koji put, offtopic. Moracu da pitam da mi daju dva dana da moderisem Madzone. Bilo bi dovoljno da naucim ovu bandu ovde da se mora pridrzavati teme.

EDIT:Izvinjavam se... uopste nisam primetio da ovo nije Madzone :-)

[Ovu poruku je menjao pctel dana 23.06.2006. u 03:48 GMT+1]
[ daki_bmw @ 23.06.2006. 01:25 ] @
Citat:
pctel: ...naucim ovu bandu ovde...

Odraz kulture i vaspitanja...svaka ti cast! Mozda ne bi bilo lose da ti ne koristis KARAKTERIZACIJU, posto je to barem podjednako losa stvar za jedan forum, kao i off-topic...

...A ja bih molio moderatora da izbrise moj prethodni post, kako ova tema ne bi eventualno otisla pod lock zbog mojih off-topica, jer moze koristiti drugim clanovima. Hvala!
[ tdjokic @ 23.06.2006. 03:51 ] @
Citat:
mexico: Magicni stapic = Revolucija ???

Ne citas pazljivo. Nisam napisao "Magicni stapic" vec ""Magicni stapic"", a to je razlika. Naravno da je to u prenosnom smislu, nije se mislilo doslovno. Ovo je standardna diskusija, niti je neko saslusanje, niti sudjenje niti ikakva takva stvar da bi se morao pisati zapsinik, uz strogu upotrebu zvanicnog jezika i slicnog postupka.

I ne, nije drzava resila problem. U mom postu je bio naglasak na tome da ga je ona sama i stvorila a ne na resenju ili bolje reci "resenju". Vlast je u ovom slucaju problem resila na brzinu, defektno, brzopleto, napravljena steta je ostala, svoju odgovornost je sakrila, objasnjenje je bilo uvredljivo - "primecene su nepravilnosti" a nisu taksativno navedene koje nepravilnosti i ko ih je pravio. Da naglasim unapred - prekrsaja nije bilo, ali je steta nacinjena i to debela.

Ako je vama nekolicini to dobro resavanje - onda OK. Ja tvrdim da nije. Dok budem posecivao ES tvrdicu da nije, da se zna da se ne slazem sa vama.

Pitao si na koju zemlju mislim kad kazem da je u njoj "mnogo laksi zivot" - necu da kazem konkretno (mozda Austrija, Italija ili nesto slicno), ali sam ja ziveo i radio u zemlji u koju sam stizao vozom za od prilike 8 - 9 sati i onda sam sa istim mojim skolskim znanjem, vrednocom (ili lenoscu) i svim ostalim osobinama zaista ziveo lakse i bolje: bolja plata, visi standard, bolji radni uslovi i slicno. To je receno kao ilustracija brojnih slucajeva tretiranja nasih ljudi ovde kao g...o dok cim odes u sredjenije okruzenje odmah nekako kao da si neki drugi covek, kao da si se promenio, a nisi - jedino sto se promenilo je okruzenje. Dakle, ako ja ovde ne valjam a tamo valjam, onda ovo okruzenje treba ozbiljno da se zamisli.

Naravno, jasno je da ja nisam jedini koji je tamo ziveo bolje. Mnogi ljudi nemaju vremena da cekaju da ih neki polupismeni ministri vode u daleku bolju buducnost, dok je ta buducnost u mnogim zemljama vec sadasnjost. Danas jedna glupost, sutra druga, danas jedna bezvezna odluka, sutra druga i ljudima dojadi i odu.

O tome se radi.

Nesto se setih u vezi ovog resavanja problema, gde je kreator problema i resitelj ista institucija / osoba. Dakle, on / ona napravi 100 problema i ne kaze da ih je on / ona napravila ali ih posle toga "resi" i onda se na sav glas hvali kako je resila 100 problema. Imao sam konkretan slucaj u nekom preduzecu, gde je bilo uvedeno nagradjivanje prema kolicini tehnickih crteza i covek je lepo poceo iz arhiva da vadi tudje crteze, da brise potpise i on se potpisuje. E, to radi ova vlast sa ovakvim "resenjima"!
[ SHOMI_NS @ 23.06.2006. 17:50 ] @
Logika u ovoj drzavi je da nema logike.PDV i carina su stvari koje treba da se postuju i to je ok. Ali nemogu da shvatim da se uvode stvari koje vaze za "RAZVIJENE ZEMLJE",ali za "RAZVIJENE ZEMLJE".Treba uvesti vremenom a ne odjednom odseci glavu onima sto muljaju za milione, a usput sto odsecas glavu milionima koji od toga zive jbg.


[ Andreja Dulovic @ 23.06.2006. 20:57 ] @
@mexico

Citat:
bilo bi lepo da ti prvi kao predlagac uradis pa postavis link gde je sprovedena statistika po kojoj se vidi da prodavci ne zaradjuju 10% vec 200%-300%. Najljubaznije te molim, a mislim da ima jos dosta zainterosvanih za taj link.

ja sam rekao ZA ONE koji zaradjuju 200-300%, i nisam implicirao da svi toliko zaradjuju.
evo i recenice koju si (namerno ili slucajno) tumacio onako kako ti odgovara:

Citat:
a jos manje imam razumevanja za one prodavce koji ne umeju da zarade 10%, nego idu na zaradu od 200-300% i slicno.

takvi prodavci postoje, a ja NISAM rekao da su SVI takvi.

--------------

Citat:
Tvoji tekstovi koji su napisani ovde na ovoj temi pokazuju, u stvari, srz problema. Naime, ti se uporno zalazes za prethodno stanje stvari jer to tebi trenutno odgovara. Da li je to korisno i za celokupno drustvo, da li to neko moze da zloupotrebi tebe bas i ne zanima previse.

pa valjda sam i ja deo tog drustva?
prvo, izrekao si neistinu da se ja "zalazem sa prethodno stanje stvari". to jednostavno nije tacno, i ja se ubih od pisanja predloga sta i kako bi (po meni) trebalo uraditi da svi budu zadovoljni.

ja ne predlazem (kako ti zelis da impliciras da bi me diskreditovao) da mi sad svi treba da uvozimo bez carine, nego pokusavam da izadjem sa resenjem koje bi bilo dobro za SVE u drustvu, a ne samo za mene ili nekog drugog.

cinjenica je:
1) da se ja bunim sto su mi ukinute carinske olaksice
2) predlazem resenja koja bi kompromisno zadovoljila sve

ti si potpuno prenebregao cinjenicu br2, tako da si me povezao sa "srzi problema" i tako dalje. srz problema, kako ti kazes, je kad se zarad interesa jednog skupa ljudi u drzavi uvedu pravila koja stete nekom drugom, umesto da se donesu bolji zakoni koji bi zadovoljili sve. to je ono sto ja tvrdim, a pokusavas da me diskreditujes tako sto pises poruku u kojoj impliciras da sam ja sebican i da gledam samo svoje interese (i to na stetu drustva), sto je opet, netacno.

u tom svetlu bih zamolio da pazljivo procitas poruku pre nego sto na nju odgovoris i da moje reci tumacis onako kako su napisane, a ne onako kako ti je zgodno da ih izokrenes i prozoves me za sebicluk, inace razgovor nece imati neki smisao ni konstruktivnu komponentu. meni nije nikakav problem da sad istrgnem tvoje recenice iz poruka, izvrnem ih kako mi odgovara i prozovem te za sve moguce vidove zla :) , ali to je demagogija i mislim da slicne metode "razgovora" nemaju sta da traze u ovoj prepisci.

Citat:
Uproscavas stvari sa idejom uvodjenja kontrole za jedan paket mesecno, recimo. Ako to pomnozis sa brojem clanova domacinstva (recimo tri) vec dolazi do 3, pa plus komsije ili prijatelji koji nisu zaintersovani da uvoze sa sebe (minimum poznajes bar 5) sto daje cifru od 8. Vrlo grubo, garantujem da cifra moze biti veca.

a ja garantujem da je mnogo teze naci 8 ljudi koji ce da se cimaju do poste da bi sa svojim licnim kartama podigli paket za nekog drugog. sad, cije su garancije jace, to je diskutabilno. ;)

drugo, zarada i isplatljivost: za svaki paket se placa transport, a kad saberes transport za 10 paketa od 100 evra i jedan paket od 1000 evra, videces da se to uopste ne isplati upravo zbog cene transporta.

trece, nekerman i slicne firme su iskoriscavale carinske olaskice, i to je bila prilicno "centralizovana" stvar. to bi se ovim "mojim" metodom razbilo i ukupna suma novca koja bi zbog toga ostala van budzeta srbije bi bila prakticno zanemarljiva. to moze i da se izracuna ako bi smo imali podatke.

Citat:
Sta se moze desiti: da i ti prodavci pocnu da se organizuju na "komadne" posiljke do 100E na "rodjake" i "prijatelje". I na taj nacin se, u stvari, vracamo u '90-e godine.

opet dramaturgija... jos ce mi neko reci da ce obnavljanje carinskih olaskica izazvati novo bombardovanje i slicno. :) sta se "moze desiti"? pa, moze se desiti da padne meteor na zemlju i unisti sav zivot na njoj. to ne znaci da sad svi treba da izvrsimo kolektivno samoubistvo. :) kad smo vec poceli sa apokalipticnim predvidjanjima.

elem, lako je pricati "sta bi bilo kad bi bilo". tako sad neko moze da kaze: "e, sad ce samo neki koji imaju veze i protekcije moci da uvoze na veliko bez poreza i carine, pa ce da naprave monopol na tu_i_tu robu pa ce da upropaste privredu, i onda cemo se vratiti u srednji vek". mislim, obe konstrukcije stoje na labavim pretpostavkama. proizvoljno predvidjanje buducnosti ne predstavlja neki validan argumet. pod pretpostavkom da se pojave ljudi koji su spremni da se upuste u posao narucivanja robe iz inostranstva zarad preprodaje, oni ce naleteti na mnoga ogranicenja zbog kojih ce im takav posao biti zakomplikovan i neisplativ ako se uvede ono o cemu sam pricao. da li ce takvi nestati? nece. ma kakav zakon uveli, uvek ce postojati neki broj ljudi koji su spremni da rizikuju neplacanje poreza. ali, poenta je da ce takvih ljudi ostati jako malo i da ce steta za budzet biti minimalna, a opet normalan covek nece biti uskracen za olaksice koje je do sad imao.


[ Andreja Dulovic @ 23.06.2006. 21:11 ] @
@pctel

Citat:
Ipak, moram priznati da ti je i to resenje bolje nego da ti je recimo palo na pamet da postar po secanju zaracunava ili ne zaracunava carinu

nesto tebi tu nije jasno. ajd da pokusam jednostavnije.

- covek naruci paket
- paket stigne
- postar donese papiric gde pise "stigla vam je posiljka, dodjite tad i tad..."
- covek dodje da podigne paket
- onaj na salteru sto predaje pakete kaze "dobar dan"
- covek kaze "dobar dan"
- onaj na salteru kaze "izvolite"
- covek pokaze papir koji je dobio od postara
- onaj na salteru kaze "hvala, licnu kartu molim"
- zatim ukuca jmbg u kompjuter i vidi da li su liku vec stizali paketi
- ako jesu, onda kaze "carina i porez: toliko i toliko dinara, molim"
- ako nisu, onda kaze "izvolite, dovidjenja"

nadam se da je sada malo jasnija moja ideja. ;)

Citat:
Nisam ni pominjao drzavu, vec privredu. Hteo sam da kazem da ako knjizare prodaju knjiga za odredjenu sumu novca i za tu sumu umanjenu za sto miliona, onda nece istu kolicinu novca uloziti u dalje poslovanje pa izbor knjiga nece biti isti. Sto ljudi vise kupuju preko Amazona, to ce knjizare biti slabije snadbevene, to ce ljudi vise kupovati preko Amazona... to je zacarani krug koji vodi ka potpunom ukidanju domacih knjizara.

i ponovo tragedija. :)

- da li to znaci da u drzavama evrope i amerike vise ne postoje knjizare jer tamo svi narucuju knjige preko neta? naravno da ne znaci. stavise, i kod nas ima knjizara koje prodaju knjige on-line, sto me specijalno raduje.
- do sada su godinama unazad vazile carinske olaskice do 100 evra, dakle svako je mogao da se ubije od narucivanja knjiga, i sta sad?. da li se neka knjizara zbog toga zatvorila? plato, derenta, i puna knez mihajlova knjizara demantuju tvoju tezu.

Citat:
Nisam to zeleo da kazem. Poenta je u tome da kad coveka u Srbiji uhvatis da prelazi ulicu van pesackog prelaza on kaze "pusti mene, hvataj one sto voze 100km/h po gradu", kad uhvatis onog ko vozi 100 km/h po gradu on kaze "sta hvatas mene, hvataj onog sto prodaje drogu", kad uhvatis onog sto prodaje drogu, on kaze "pusti mene, hvataj one sto hladnokrvno ubijaju ljude" i tako, tome nema kraja, svako pokusava da dokaze da je njegov postupak opravdan.

ponovo prekrsaji, ubijanje ljudi i krsenje zakona u istoj prici sa narucivanjem preko neta.

elem, ja sam za to da se uvede prioritet. ako imamo sve "pocinitelje" koje si ti nabrojao, i pretpostavimo da imamo 5 policajaca. da li bi oni trebalo da se skoncentrisu na onog sto prelazi ulicu na crveno i da se bave njim, ili bi prvo trebalo juriti onog sto "hladnokrvno ubija ljude" zato sto je taj mnogo opasniji po drustvo od coveka koji prelazi ulicu na crveno. cak, zdrav razum nalaze da se svih 5 plicajaca baci na jurenje za masovnim ubicom, makar mesec dana svi prelazili pesacki prelaz na crveno. o tome ja pricam. ne zalazem se ja da se ne kazne ovi sto prelaze na crvneno, nego da se PRVO jure ovi potonji.

ovo je, naravno, offtopic i ja se izvinjavam auditorijumu.

Citat:
Ja na takve i slicne pojave imam cisto crno-beli stav - ili je nesto dobro, ili je lose, ili je legalno ili je nelegalno, ne postoje polulegalni postupci, ne postoje nelegalniji i legalniji, postoje samo legalni i nelegalni.

tacno, i to nema mnogo veze sa ovom temom. ovde se prica o odluci/uredbi ciji donosioci nisu uzeli u obzir OPSTE dobro i korist, vec su doneli najjednostavnije moguce resenje tipa: curi voda na 10 cesama u zgradi, a oni zavrnu glavni ventil za celu zgradu. da, tako sigurno nece da curi voda na tim cesmama, a oni drugi koji ni krivi ni duzni nemaju vode, njih ko sisa...

vecni ljubitelj analogija. :)
[ tdjokic @ 23.06.2006. 22:07 ] @
Citat:
Andreja Dulovic: ciji donosioci nisu uzeli u obzir OPSTE dobro i korist, vec su doneli najjednostavnije moguce resenje tipa: curi voda na 10 cesama u zgradi, a oni zavrnu glavni ventil za celu zgradu. da, tako sigurno nece da curi voda na tim cesmama, a oni drugi koji ni krivi ni duzni nemaju vode, njih ko sisa...

Ovo je konkretna situacija iz moje zgrade! Zgrada ima 11 spratova, oko 50 stanova. Zatreba da se zameni gumica na ventilu za vodokotlic u nekom stanu, dodje majstor i pita "Gde da zatvorim vodu?" "U sahtu." U zgradi ima 15-tak vertikala ali su svi ventili uglavnom otisli dodjavola ili nadlezne osobe mrzi da otkljucavaju / zakljucavaju prostorije u kojima su ti ventili i sad imamo situaciju da se zbog jedne gumice zatvara voda za celu zgradu. To je zlo ali ima i gore: dogodio se kvar na kanalizaciji i da su vertikale u redu, zatvorila bi se voda samo tamo gde kanalizacija ne funkcionise. Ovako - opet cela zgrada par dana bez vode, dok su se kanalizatori smilovali da dodju.

Offtopic? Da i ne. Radi se o drugom podrucju ali je pristup i metodologija resavanja ista. Eto, ja bih zeleo da prijavim taj problem, ali kome? Zvao sam Javno stambeno preduzece kad mi je kapala voda sa plafona (u prizemlju sam) - ni da cuju da dodju, preoptereceni su a i predvidjaju da voda kaplje sa nekog od onih 10 spratova iznad mene, ali ne iz onog dela koji je njihov, nego zbog nekog kvara. Kad taj problem spomenem predsedniku kucnog saveta, covek cupa kosu.

Dakle, problemi egzistiraju pa ili ih resavaju na vrat, na nos, ili niko nije nadlezan, pa sta bude, bude. Dokle i zasto tako?

Mozda ce neko reci da se zbog ovoga ne pravi nikakava steta. Pravi se. Bez potrebe se bacaju desetine, pa i stotine litara vode svaki put kad neko zatvara glavni ventil i prazni sve spratove iznad sebe, da bi nesto popravljao u svom stanu. Tako u mojoj zgradi i ko zna u koliko jos. Ali, to su za nas "sitnice". A cesto je resavanje sitnica vrlo dobar indikator kako se resavaju i veci problemi u nekom okruzenju.
[ Floydian @ 09.07.2006. 22:05 ] @
Naručio sam preko amazon.co.uk dupli DVD koji košta 18€.Sve sa poštarinom je 22€.

Da li se carina plaća samo na cenu proizvoda ili se uračunava i poštarina?I kolika bi bila carina ako bi trebao da platim?
[ BTR @ 12.07.2006. 23:46 ] @
.
Citat:
Floydian: Naručio sam preko amazon.co.uk dupli DVD koji košta 18€.Sve sa poštarinom je 22€.

Da li se carina plaća samo na cenu proizvoda ili se uračunava i poštarina?I kolika bi bila carina ako bi trebao da platim?



Ako je cena robe 20 eu onda se oslobadja carine bez obzira na postarinu.
Ali ako je preko 25 eu carine se i troskovi transporta
Dakle u tvom slucaju ne treba nista da placas.
[ komarac00 @ 14.07.2006. 08:15 ] @
nešto čudno imam da prijavim.
Kupio na threadless.com 4 majce. Sa poštarinom me je izašlo 54 dolara (majce bile na sniženju). Očekivao sam da me oderu u pošti kad sam preuzimao pošiljku. Kad ono: 65 din za carinski pregled - i to je sve. Na paketu nalepnica "ne podleže carinjenju" ili tako nešto (naša nalepnica).
Ja naravno sav srećan jer sam zeznuo carinske, a i poreske organe. Pomislio sam da je neka greška u pitanju, sa njihove strane. Međutim, jedan moj prijatelj je u isto vreme naručio 5 majci. I isto mu naplatili samo tih 65 diin.
Znači nije greška već neko pravilo.
Kakvo, ne znam.
[ Ivan Dimkovic @ 14.07.2006. 08:23 ] @
Nije neko pravilo - posto primaju dosta posiljki, ponekad u carinskoj posti koriste "vizuelnu inspekciju" paketa bez zamajavanja sa tacnom procenom vrednosti robe - dakle, u vasem slucaju je paket stigao, neko zaduzen za inspekciju ga je otvorio - video 5 nekakvih majica i zakljucio da je to premala vrednost robe da to salje na carinjenje - i to je to. Vrlo moguce i da su primenili tehniku "muckanja" paketa gde su majice krajnje nezanimljiva roba onda :)

Tu nema pravila, zavisi od toga da li ima puno posiljki tog dana, sta je ta osoba doruckovala, kakav je sex imala sa svojim partnerom prosle noci, ima li stomacne tegobe... got the point? ;-)
[ komarac00 @ 14.07.2006. 12:57 ] @
da, ali paket je otvaran + lepo piše na njemu ukupna cena sa poštarinom + za knjige vrednosti upola te cene su mi naplatili nekih 1000din.
[ Floydian @ 14.07.2006. 13:18 ] @
Citat:
BTR: .


Ako je cena robe 20 eu onda se oslobadja carine bez obzira na postarinu.
Ali ako je preko 25 eu carine se i troskovi transporta
Dakle u tvom slucaju ne treba nista da placas.


Tako je i bilo!
[ mr_bungle @ 15.07.2006. 02:17 ] @
i meni je prekjuce stigla majica iz amerike (16$ + postarina 4$), platio 100 din postaru i to je to...

--
mr_bungle
[ crews_adder @ 29.08.2006. 10:29 ] @
Upravo mi je stigla (jedna) knjiga iz USA a sa njom i cestitka - 1470dinkica da se plati Dinkicu.
[ tdjokic @ 29.08.2006. 13:45 ] @
Citat:
mr_bungle: i meni je prekjuce stigla majica iz amerike (16$ + postarina 4$), platio 100 din postaru i to je to...

Ko ti je poslao tu majicu? Amazon? Ebay (neki pojedinacni prodavac)? Ili neka druga slicna firma koja ipak salje ovamo, a mi ne znamo za nju?
[ bokili @ 29.08.2006. 23:32 ] @
Citat:

Ako je cena robe 20 eu onda se oslobadja carine bez obzira na postarinu.
Ali ako je preko 25 eu carine se i troskovi transporta
Dakle u tvom slucaju ne treba nista da placas.


Zamislite koja bruka, carine nam i troskove transporta.

Ovo je katastrofa, dal' mogu i zadnji dinar da nam icupaju iz dzepa! :)
[ Illiron @ 30.08.2006. 17:27 ] @
Udružimo se protiv dušmana!
[ OffShore @ 30.08.2006. 17:50 ] @
Svugdje se cijena transporta uracunava u konacnu cijenu -jer se time dobija cijena proizvoda, robe, pa onda se sve fino ocarini (naravno u zemljama koje carine) pa se na sve to plati porez-pa posle toga ide trgovacka marza i naravno porez i dobija se konacna cijena (ako je proizvod za dalju prodaju:)
[ ironman @ 22.09.2006. 17:23 ] @
Kako sa amazon.com ne mogu da narucujem direktno u Srbiju , ovo me ne tangira bash mnogo ( nazalost).
Narucio bih nesto preko prijatelja iz Hrvatske ( Makedonije) , da li neko ima informacije kako je kod nijh po ovom pitanju ( zarina , porez za robu <100$)
[ tdjokic @ 22.09.2006. 19:24 ] @
Citat:
ironman: Kako sa amazon.com ne mogu da narucujem direktno u Srbiju , ovo me ne tangira bash mnogo ( nazalost).
Narucio bih nesto preko prijatelja iz Hrvatske ( Makedonije) , da li neko ima informacije kako je kod nijh po ovom pitanju ( zarina , porez za robu <100$)

Pa, kod njih je onako kako je, ali kako ces ti to posle da UVEZES iz susednih nam drzava Hrvatske (Makedonije)? To mozes odmah ovde da pitas, nase carinike.

Inace, moze se roba porucivati sa amazon.com u Srbiju, postoje neke specijalizovane organizacije za to, pa ti oni nabave. Spomenuti su neki primeri bas sveze, u temi http://www.elitesecurity.org/p1289764 :

"U mom slučaju isporuka i transport na uobičajeni način (US Postal Service) nisu problem"
[ ironman @ 22.09.2006. 22:23 ] @
ma bio sam bash kod tih danas ( e ducan) i nista !
Pitam se uopste cemu sluze , kad ne mogu pisljivi rucni sat od 50$ da dobijem
Mislio sam , mozda u Hr , Mak, moze bez carine ako je vrednost <100$ ( kao sto je bilo i kod nas do nedavno), a ovde bi mi ljudi doneli bez problema.
Racunam , kad se vec cimam, da prodjem sto jeftinije.
[ e-ducan @ 26.09.2006. 09:57 ] @
@ironman,

dobro nam je poznato kakve sve probleme imaju ljudi pri narucivanju iz inostranstva. Taj rucni sat koji zelite, sigurno mozete da dobijete, ali je Vama verovatno problem krajnja cena, a ona direktno zavisi od carine tj drzave.

Pozdrav
[ Trantor @ 30.11.2007. 10:33 ] @
Evo i ja da postavim jedno pitanje ne znam dal je neko imao slučan slučaj. Kupio sam laptop na ebay-u i žena iz Amerike mi je to samo poslala ovde jer ser pordavac ne bavi slanjem van teritorije Amerike. Unutra je bio i "Invoice" tj. papir na kome je naznačena cena kao osnov za carinjenje. Trebao je da stigne za 10-ak dana ali se ništa nije desilo ni posle 20 dana i posle okretanja stotina telefonskih brojeva konačno su mi rekli da je on stigao još pre dve nedelje tj. osam dana po slanju ali da mu se sad gubi svaki trag i da neznaju gde je. Istog dana me ta žena zove iz Amerike da mi kaže da se laptop vratio kod nje. Dali neko ima ideju o čeme se ovde radi? Zašto je carina vratila laptop koji je u kutiji imao i račun mada koliko sam ja shvatio čak i da nemate račun oni procene robu i opet je carine.

Pozdrav