[ Milos Stojanovic @ 07.06.2006. 14:13 ] @
Pa da pitam i ja nešto =)

Zanosimo se ja i društvo nekim idejama, pa me zanima šta mislite koliko i da li je to izvodljivo.

Ideja je da se razvuče ethernet po naselju (možda i šire).
Hteli bi da izbegnemo džungla-varijantu koju SBB recimo voli, a to je da razbacujemo kablove po krovovima i da kao lijane vise preko ulica. Za početak, tu su kablovi izloženi spoljnim uticajima, al to manje više, mnogo veći problem je što je to jelte ilegalno :)

Elem, ideja je da se kablovi smeštaju ispod zemlje koliko je to moguće, pa nam sad tu padaju neke ideje na pamet, recimo da se koriste već postojeći kanali ispod ulica, recimo kanalizacije, vodovoda, toplane ili čega već. Šta mislite da li bi uopšte bilo moguće nagovoriti nekoga da "ustupi" deo svog voda za određenu nadoknadu, i da li bi to moglo da bude u nekom prihvatljivom cenovnom rangu? Ne treba meni puno, samo da mogu da proturim par 1000BASE-X kablova kroz to ;) Ne bi bio problem da smo u nekom selu i da ja u sred noći na brzinu iskopam kanalić i proturim kabl preko ulice, al nešto mi se čini da čika policajac neće blagonaklono da gleda na to ako ja u sred noći krenem da kopam Nemanjinu :)

E da, ovo bi bila potpuno neprofitna varijanta, neka vrsta community mreže, kao BGW samo kablovima.
[ Milan Andjelkovic @ 07.06.2006. 16:43 ] @
To se i radi, samo što se provlači optika, a ne UTP/SFTP, iz pretpostavljam dva najbitnija razloga - za optiku je isplativo platiti cenu koja sigurno nije mala, i optika trpi malo veće dužine kabla ;). Sumnjam da će iko biti voljan da ustupi svoje kanale besplatno ili za sumu koju neprofitna organizacija može da plati. Mada, možeš da probaš, ko zna...
[ Milos Stojanovic @ 07.06.2006. 17:32 ] @
Pa i rekao sam 1000BASE-X... Ne bih ni pokušavao sa bakarnim paricama.

Ne znaš ni okvirno cene, red veličine? Da znam da li možemo da se nadamo, ili da krenem da razmišljam o gerila taktici i pentranju po krovovima ;)
[ Milan Andjelkovic @ 07.06.2006. 17:57 ] @
Ah, moja greška, nisam dobro video, sorry :)

Ne znam ni okvirno cene.
[ buljko @ 07.06.2006. 23:54 ] @
Vec probano, da ne pricam kako smo prosli. A i postoji neki interni propis, uredba ili sta vec (tako nam je receno) da svi kablovi polozeni u zemlju, kanalice ili nesto slicno, automatski prelaze u vlasnistvo Telekoma!!! "Nagovoriti" nekoga na takav ustupak je sigurno tesko (skupo) a hijerarhija kod njih je takva da je to skoro nemoguce!
[ whitie2004 @ 08.06.2006. 07:05 ] @
Dzungla u vazduhu ili pod zemljom - gde je tu razlika.

U urbanim sredinama gradski planeri naprave projekte razvoja grada, pa je tu i urbanisticki plan instalacija. Pazi se na specificnosti svake tehnologije i razvuku se razlicitim ulicama, na razlicitoj visi u razlicitoj zastitnoj sredini. Nikako ih ne smes mesati. Kad tako nesto hoces raditi trazis dozvolu za gradnju, gde dobijes sve potrebne urb. uslove. Tako naprimer, gradska toplana dobije dozvolu za gradnju svoje toplovodne mreze u za to namenjene betonske tunele. Ona ne moze izdati / ustupiti te tunele bilo kome i za bilo koju drugu namenu. Tu moze vuci elektroniku za kontrolu podstanica, ali ne i za povezivanje svojie kancalarije u predgradju ...

Izuzetak je , jasno , posta, koja je jedina namenski pravila mrezu da bi je izdala.

Praksa je nesto trece i od svih dzunglastih metoda preporucujem ti onu bezicnu. Najeftinija je u svakom pogledu!
[ Milos Stojanovic @ 08.06.2006. 14:20 ] @
Hm, nisam se nadao da je sve tako komplikovano. Bar ne sada kada Telekom nije jedini koji ima prava da gura telekomunikacionu opremu pod zemlju. Zanima me kako to rade ovi maleni distributeri kablovske televizije. Za SBB u redu, oni imaju para kolko nećeš, pa im nije problem da "podmažu" gde treba, ali ne znam kako to rade ovi sitni?

Citat:
whitie2004: Praksa je nesto trece i od svih dzunglastih metoda preporucujem ti onu bezicnu. Najeftinija je u svakom pogledu!

ma da... Bežične mreže su mi preko glave. Sve lepo sredim, upakujem, naciljam antene, podesim frekventne kanale, svi srećni i zadovoljni, imamo mrežu od desetak Mbps, dok jednog dana vojska ne odluči da uključi svoj stari radar koji čuči na zgradi pored i da ga posle 20 godina baci na testiranje, jer, jelte, nikad ne znamo kada će strani agresori da se drznu na nas...
Mojih 200mW, na njegovih N vati...
A osim toga, APovi danas niču kao pečurke posle kiše, preklapanja na sve strane... treba mnogo živaca i konstantnog održavanja pa da to izgleda imalo ozbiljno.
[ miki_250 @ 08.06.2006. 23:39 ] @
pa resenje postoji ako znas draska petrovica ili nekog njegovog bliskog rodjaka ili prijatelja :))))))))))))))salim se
ja sam to isto uradio u mom naselju ali posto nesto ne volim da kopam a i ne ispalti se mnogo jedino resenje je krov:)) pa onda moras da budes malo i bezobrazan jer ima dokonih penzosa kojima i vazduh smeta a ne kablovi pa kad radis to povedes nekog koji sluzi za plasenje istih:)))))))))) tj penzosa.razvukao sam utp kabl i ako ide po krovu i extra radi 100m/10 evra a potorsio sam jedno 1km:))) do sad da sve umrezim kako treba i mogu da kazem da radi ok.ne bih ti preporucio bezicno povezivanje jer i sam znas kako to ide pogotovo sa vojskom:))))..ps trebao si to da uradis kad su sredjivali nemanjinu ulicu pa na kvarno sa majstorima sklopis dil da ti puste kablove:))))))kroz njihove kanalice tj telekoma:))))))))