[ milas @ 07.06.2006. 21:11 ] @
Imam novi laptop koji se poceo poprilicno grejati negde u desnom donjem delu ekrana (tacno ispod natpisa "Asus"). To se oseca i na tastaturi (malo je "mlaka"). Moj kolega ima isti ovaj model i nije ni priblizno "zagrejan" kao moj. Druge "simptome" nisam primetio. Da li je opasno i sta da radim ?!
[ Fuzz @ 08.06.2006. 12:53 ] @
Na kakvoj povrsini ga drzis?
[ milas @ 08.06.2006. 12:55 ] @
Na potpuno ravnom (kancelarijskom) stolu. To su mi jutros rekle neke kolege pa sam ga malo podigao, ali isto se grejao!
[ Fuzz @ 08.06.2006. 13:02 ] @
Hm...da li cooler radi normalno? Mislim lapovi se generalno greju kod vecih opterecenja. Ukoliko je samo mlak, to nije strasno...ali ukoliko mislis da ce se istopiti plastika...to je vec zabrinjavajuce i za iskoristenje garancije. Probaj i koliko se greje kad nista ne radis sa njim...
[ milas @ 08.06.2006. 13:11 ] @
Evo citam knjigu u PDF-u vec dva sata i isto se greje kao i kad je pokrenut neki zahtevniji program. Za cooler kod laptopa ne znam ni gde se nalazi, ali mogu da cujem "sustanje", tako da pretpostavljam da radi. Ali, kao sto sam rekao mislim da to "zagrevanje" dolazi tacno iza natpisa "Asus" na dnu ekrana, znaci, ne na donjem delu gde je tastatura i procesor.
[ Fuzz @ 08.06.2006. 13:54 ] @
Pa ne znam, tu mu negde verovatno prolazi flat, ali mi je neverovatno da se on toliko greje.
Inace, da li je izduv vazduha negde blizu tog mesta?
[ milas @ 08.06.2006. 19:23 ] @
Kada kazes izduv pretpostavljam da mislis na resetke pozadi, one su skroz na levoj strani.
[ Fuzz @ 08.06.2006. 20:54 ] @
Na to mislim.
Ali sad vec polako ostajem bez ideja.
Ako je pod garancijom i to te bas zabrinjava - nosi u servis.
U suprotnom - radi i dalje normalno. Sem ako ti bas ne przi prste...
[ cika pera @ 09.06.2006. 01:41 ] @
Ekran na asusovom laptopu (kao i svaki tft) iza staklene ploce ima neonke za prosvetljavanje. To se zove pozadinsko svetlo. Neonke trose, i rade na nesto preko 100 Volti, a da bi se upalile potrebno je cak 6 kilovolti. Ovako ekstremne uslove obezbedjuje im uredjaj koji se zove invertor.

Invertor cine modulisani oscilator, pojacavac, transformator i povratna sprega. Invertor se u laptopu obicno napaja sa ulaznim naponom (12-19V) i par kontrolnih napona.

Ono sto je u ovoj prici vazno je da je invertor smesten u donjem delu monitora, sakriven plastikom. Bas ispod nalepnice ASUS. Invertor se greje, i od polozaja u kucistu zavisi da li ce svoju toplotu predati okolnom vazduhu (koga bas i nema puno) ili plastici uz koju je priljubljen.

Ukoliko temperatura dostize 45-50 stepeni, treba razmisliti o garanciji. Greska moze biti u sporim tranzistorima, procepu u transformatoru ili neodgovarajucoj frekvenciji oscilatora. U svakom slucaju nije "mala kucna popravka".

Pozdrav,
CikaPera
[ milas @ 09.06.2006. 08:22 ] @
Hvala na odgovorima!
[ georgija @ 16.05.2014. 18:42 ] @
Imam ovaj asus laptop i imam problem sa wifi-em. Ne vidi ni jednu wifi mrežu. Sve sam probala. Wifi sigurno postoji jer na mobilnom nemam takvih problema. Instalirala sam i drajvere...nemam više ideja. Da li postoji neko podešavanje koje može da ima takve posledice? Hvala
[ slavkica @ 26.05.2014. 13:03 ] @
Zameniti karticu ili odraditi novu instalaciju windowsa.