[ Aleksandar Marković @ 15.06.2006. 11:04 ] @
Leto kod nas počinje u sredu, 21. juna, u 14 časova, 25 minuta i 48 sekundi - u isto vreme za stanovnike na južnoj zemljinoj polulopti počinje zima. Leto će trajati do 23. septembra.

Na dan početka leta obdanica je najduža, a noć najkraća. Sunce u Beogradu će izaći u 04.52 časa, a zaći u 20.28 časova, što znači da će obdanica da traje 15 časova i 36 minuta, a noć osam časova i 24 minuta.

Astronomsko društvo "Ruđer Bošković"
[ Ivan Dimkovic @ 15.06.2006. 13:46 ] @
Pozdrav iz Skandinavije :-) Mozes biti siguran da ovde dan traje malkice duze nego u Bgd-u ;-))))))
[ Dark Icarus @ 15.06.2006. 14:26 ] @
Barem stiže kalendarski, ako ne i faktualno... morao sam da palim radijator pre nedelju dana... globalno otopljavanje my ass...
Nego, nešto me je oduvek kopkalo a nikako da iskopam na Netu. Konsultovao sam on-line bibliju i tamo kažu "The exact start of Summer is a matter of convention: in Ireland it is as early as May 1; in many countries it is considered to be June 1, while in many others it is as late as June 21." To mi je malo u konfliktu sa izjavom "Leto kod nas počinje u sredu, 21. juna, u 14 časova, 25 minuta i 48 sekundi - u isto vreme za stanovnike na južnoj zemljinoj polulopti počinje zima."

Zna li neko kako se u stvari određuje tačno vreme početka godišnjih doba? Koji institut je kod nas odgovoran, ili bio odgovoran, za određivanje datuma početka i dužina? Ako se uzima neki astronomski model na osnovu položaja Zemlje u odnosu na sunce, koji je u pitanju? Jer, ako se zna da leto počinje TAČNO 21.6. u 14:25:48, bolje bi im bilo da to zasnivaju na nečemu. Moje pitanje: NA ČEMU? Mislim, leto mora da počne kad-tad, ali zašto baš u 14:25:48 a ni slučajno u 14:25:49 sekundi?

@Ivan Dimkovic
Ako je dan tamo baš toliko dug onda se bućni u nekom fjordu... čujem da je zdravo
[ IT_DooX @ 15.06.2006. 16:41 ] @
Interesatno pitanje Dark Icarus i mene zanima to isto.A recimo vidis Danska je na istoj polulopti kao i mi,a opet imaju te polarne noci gde dan i noc se smenjuju svakih sest meseci,tako da kontam da oni to govore vise da bi razumeli ljudi nego sto je ispravno.A koliko znam kod nas je za te stvari odgovoran institut Rudjer Boskovic,a kako se racuna to vec ne znam.Moguce da ovde ima ljudi koji rade u tom institutu pa mogu da pomognu kako se to racuna.
[ superbaka @ 15.06.2006. 18:12 ] @
zasto li sam ja oduvek mislio da to ima veze sa duzinom dana i noci, tj. njihovim odnosom?
[ LightBow @ 15.06.2006. 18:55 ] @
hm, nikad nisam cuo da godisnja doba pocinju razlicito u razlicitim zemljama, al sad se nesto prisetih da sam vec par puta u novinama (ovde u UK) procitao da je leto.
Elem, koliko ja znam, astronomi odredjuju da prolece pocinje sa ravnodnevnicom, koja se desava kad je sunce u gama tacki, oko 21. marta. Gama tacka nalazi se u preseku nebeskog ekvatora i ekliptike. Tada je ravnodnevnica na celoj zemlji. Posto je zemljina osa nagnuta na ravan ekliptike za oko 23 st., to se sunce "podize" po ekliptickom krugu u odnosu na nebeski horizont. Posle tacno 1/4 sidericke godine, sunce je na najvecoj visini iznad horizonta i tada je najduzi dan za celu severnu hemisferu. Zatim se polako spusta te dani postaju sve kraci, da bi oko 23. septembra ponovo dotaklo ekvator, kada nastaje jesenja ravnodnevnica i pocinje jesen.
Na juznoj hemisferi je ceo proces suprotan.
Neke interesantne posledice ovoga su:
-Na ekvatoru je uvek ravnodnevnica
-na polovima dan i noc traju 6 meseci
-na dan ravnodnevnice na polovima je pola sunca iznad, a pola ispod horizonta.
-na geografskim sirinama vecim od 23 st. sunce nikad nije u zenitu

Verujem da je ovo univerzalni metod po kome se tacno odredjuje pocetak godisnjih doba.
A to sto ga englezi mere u pintama... eh...
[ IT_DooX @ 15.06.2006. 20:54 ] @
A mozda je kod Engleza najtacnije,jer je kod njih Greenich.Sva vremena u svetu se GMT+1 +2 +3 -1 -2 -3 itd znaci od Greenicha na gore ili dole?Ili mozda lupam nema nikakve veze sa time.

Offtopic
Sta je pinta?Za sta je to mera i koliko iznosi nasih "srpskih" mera to?:)
[ LightBow @ 16.06.2006. 02:18 ] @
Ma ne pitaj bre.. :)

Greenwich je na nultom meridijanu. to je zbog napredne engleske astronomije u 18. veku. Pre svega zahvaljujuci njutnu, naravno. Nema mnogo veze sa datumima, nego casovnim zonama.

Inace pinta ti je oko 0.75 nasih srpskih pehara. :)
[ Black_eyed @ 16.06.2006. 08:09 ] @
Citat:
IT_DooX:
Offtopic
Sta je pinta?Za sta je to mera i koliko iznosi nasih "srpskih" mera to?:)


1 pinta = 0,568 litara

Znaci jedna pinta piva ~ jedno nase zidarsko.
[ zaraza @ 16.06.2006. 08:46 ] @
ili ovako:
Citat:

Leto počinje onog trenutka kada Sunce u svom prividnom godišnjem kretanju dosegne severnu povratnicu. To je najviša tačka do koje ono dolazi; više od toga Sunce ne može. Taj momenat se zove letnji solsticij (lat. sol = Sunce, sistere = stati) ili letnja dugodnevnica. Tada je dan najduži u godini, a noč najkraća. Istog trenutka kada kod nas počne leto na južnoj Zemljinoj polulopti počinje zima. (više: Kretanje!)


http://www.astronomija.co.yu/kalendar/doba/leto/leto.htm
[ Dark Icarus @ 17.06.2006. 03:43 ] @
Kao što rekoh, ne slaže mi se ovo:
Citat:
astronomija.co.yu:Istog trenutka kada kod nas počne leto na južnoj Zemljinoj polulopti počinje zima.
i ovo:
Citat:
WikipediaThe exact start of Summer is a matter of convention: in Ireland it is as early as May 1; in many countries it is considered to be June 1, while in many others it is as late as June 21.
Pa valjda mi bolje znamo od njih kada njima počinje zima
[ Aleksandar Marković @ 21.06.2006. 14:00 ] @

Letnje godišnje doba počeće danas u 14 časova, 25 minuta i 48 sekundi. Obdanica je danas najduža, a noć najkraća. Sunce je jutros u Beogradu izašlo u četiri časa i 52 minuta, a zaći će u 20 časova i 28 minuta, što znači da će obdanica trajati 15 časova i 36 minuta, a noć osam časova i 24 minuta.

p.s.
U isto vreme za stanovnike na južnoj zemljinoj polulopti počinje zima.