[ dekiz77 @ 16.06.2006. 19:40 ] @
Potrebna mi je pomoc oko seminarskog rada : PIC 16f84 mikrokontrolerom treba regulisati brzinu obrtanja elektromotora ( sve jedno koji je motor u pitanju ) i broj obrtaja treba prikazati na sedmosegmentnom displeju ili na LCDu. Ukljucenje motora se vrsi putem prekidaca, tastera ili nesto slicno, a broj obrtaja motora regulisati potenciometrom. Nemam bas bas nekog iskustva sa mikrokontrolerima pa bi mi bilo kakva pomoc dobrodosla ( sema , program . . . )
[ veselinovic @ 16.06.2006. 21:22 ] @
Uradio sam prije par dana programce za 84-rku koji radi sa PWM izlaznim signalom. Brzina se zadaje tasterima+ i - , memorise se min i max vrijednost i radi to fino, samo nema displej, jer za displej moras imati i tahogeneratior, da bi znao koliko se to cudo stvarno vrti.
[ dekiz77 @ 18.06.2006. 12:30 ] @
Hvala na zainteresovanosti. Da li bi mogao da mi predlozis neki motor za upravljanje? Naime ne znam sta je najjednostavnije: da li motor automobilcica,hdd,fdd ili nesto drugo.Da li bi mogao da mi posaljes neke seme, posto sam dosta slab sa elektronikom. Takodje sam u dilemi oko potenciometra za regulisanje brzine. D li bi imao neki savet za taj problem... pozdrav
[ veselinovic @ 18.06.2006. 23:27 ] @
Citat:
dekiz77: Hvala na zainteresovanosti. Da li bi mogao da mi predlozis neki motor za upravljanje? Naime ne znam sta je najjednostavnije: da li motor automobilcica,hdd,fdd ili nesto drugo.Da li bi mogao da mi posaljes neke seme, posto sam dosta slab sa elektronikom. Takodje sam u dilemi oko potenciometra za regulisanje brzine. D li bi imao neki savet za taj problem... pozdrav


Najupravljiviji su kolektorski motori, a i JSS se lakse manipulise nego sa naizmjenicnom. Sad, moras nam otkriti jesi li u srednjoj ili na fakultetu, trebas li mjeriti brzinu, tj. upravljati u zatvorenoj ili otvorenoj petlji, kako se zadaje potreban broj okretaja, ...
[ dekiz77 @ 19.06.2006. 15:36 ] @
Student sam Vise Tehnicke Skole info smer. Zadatak je podesavati brzinu obrtaja elektromotora pomocu potenciometra i broj obrtaja prikazati na sedmosegmentnom displeju. Takodje bi bilo pozeljno da se motor ne ukljucuje direktnim prikljucivanjem na mrezu. Sve ostalo je po mome izboru, pocevasi od senzora za detektovanje broja obrtaja....