[ sk300 @ 16.06.2006. 20:24 ] @
ne odgovaram za posljedice ovog texta


[blablabla] sigurno je svatko, barem jednom potrosio vecu kolicinu prometa preko adsl-a...
kad sam ja dobio adsl, sav sretan kao najsretniji na svijetu, otvorio kutiju, montirao sve i kad je doslo vrijeme za skidanje i surfanje internetom, zamislim se... nema sifre, user name-a, niceg. nista od toga nisam dobio. [/blablabla]
tada sam zvao operatera (u mom slucaju t-com) i zatrazio podatke. zvao sam sa mobitela. evo dijalog: (O- operater, K- korisnik)
O: dobra vecer i dobrodosli u sluzbu za korisnike. ovaj poziv je za vas besplatan. za pocetak birajte.....
K: ja sam dobio vas adsl prije 15 minuta i nemam sifru, user name....
O: na cije je ime registrirano?
K: na ( moje_ime)
O: vas broj telefona
K: +385 ( moj kucni broj)
O: vas user name je ( moj user name)
i lozinka (moja lozinka)
O: treba li vam jos sto?
K: ne nista. hvala i dovidjenja!

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
i tako... ovaj put mi je stvarno trebalo, ali evo jos nesto kad sam htio tudji password:

O: dobra vecer i dobrodosli u sluzbu za korisnike. ovaj poziv je za vas besplatan. za pocetak birajte...
K: imam adsl i zaboravio sam user name i password...
O: na cije je ime registrirano?
K: na ( tudje_ime_mora_biti_tocno)
O: vas broj telefona
K: ( zrtvin_kucni_broj)
O: vi ste spojeni vec 3 dana!
K: (zbunjeno) paaa... otisao sam promjeniti password jer je prosli bio prelagan, pa sam ga zaboravio i ostao ukljucen na internet....
O: vas user name je ( zrtvin_user_name)
i lozinka (moja_lozinka)
O: treba li vam jos sto?
K: ne nista. hvala i dovidjenja!
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
zrtva ce poludjeti kad vidi racun... znam iz iskustva!!
ali zrtva moze zatraziti od operatera da mu kazu koji se broj spajao....
i... znate sto slijedi. ako nekome nije nesto jasno neka mi posalje pporuku

[Ovu poruku je menjao ton_majstor dana 16.06.2006. u 21:41 GMT+1]
[ ton_majstor @ 16.06.2006. 20:38 ] @
Nazdravlje!

Moram da te pitam jesi li ZAISTA ovo doživeo, jer je toliko NEVEROVATNO! A dal' je za brisanje, nije. Nisi ti kriv ako T-com ima debilnu podršku korisnika.

Mada, nije ovo za ovaj forum. Pre je za Madzone...

Pozdrav!
[ pisac @ 16.06.2006. 21:54 ] @
Nažalost ljudi su debili u mnogim firmama. Ja sam radio u banci do pre nekog vremena, i znam da je dovoljno da nazoveš korisnički centar i ako imaš sreće da naletiš na glupsona (a većina ih je) možeš da se predstaviš kako želiš i da saznaš mnogo podataka o dotičnoj osobi i njenim računima u banci, pa čak uz dobro obrazloženje i da menjaš neke od opcija koje su dostupne operateru glupsonu.

Recimo možeš da otkažeš bilo čiju transakciju koja je odradjena elektronskim putem a još nije obradjena: samo nazoveš i kažeš: "Ja sam taj i taj, sada sam poslao nalog za prenos od XXX din (dovoljan je približan iznos), ali sam napravio grešku. Molim vas otkažite tu transakciju"
[ sk300 @ 17.06.2006. 14:25 ] @
ako ne vjerujete pokusajte. ali obavezno zovite sa mobitela, moze im biti sumnjivo ako zovete sa kucnog
[ optix @ 17.06.2006. 16:27 ] @
Nije mi jasno sta sledi kada zrtva zatrazi da se pregledaju log-ovi na DSLAM-u i koji se (fiksni broj) konektovao sa kojim username-om?

[Ovu poruku je menjao optix dana 17.06.2006. u 17:42 GMT+1]
[ Wega @ 17.06.2006. 18:02 ] @
pa ako ima ta opcija...

kaVanje bez lubrikanata.

lol
[ calexx @ 17.06.2006. 18:13 ] @
Nemam iskustva sa ADSL, zar to radi na prostom principu user/pass?? Da li na primer neko ko ima ADSL može da ode kod prijatelja koji takođe ima ADSL, tamo se uloguje pod svojim imenom i troši svoj paket?
[ optix @ 17.06.2006. 18:42 ] @
Pa da, obzirom da se radi o autorizaciji za PPPoE tunel... U sustini ne mora ali u sistemu gde je vlasnik dslam opreme jedna firma koja pakete prosledjuje drugim (provajderima kojih ima >1), onda je neophodna.
Kod nas Telekom na osnovu username-a, zna kome da prosledjuje konekciju (username je oblika user@provajder npr. optix@beotel)...itd. Ogranicavanje, brzine konekcije, se vrsi na samom DSLAM portu, mada je moguce to postaviti i na PPPoE server...Sve zavisi od zelja i konfiguracija mreze. Nisam probao ovo sa koriscenjem kod komsije, mada ne vidim zasto ne bi radilo (obzirom da je kod nas dsl uglavnom flat i da se brzina limitira na drugom mestu...nema previse svrhe).


P.S.
Ona opcija postoji ;-)
[ sk300 @ 17.06.2006. 19:01 ] @
Citat:
calexx: Nemam iskustva sa ADSL, zar to radi na prostom principu user/pass?? Da li na primer neko ko ima ADSL može da ode kod prijatelja koji takođe ima ADSL, tamo se uloguje pod svojim imenom i troši svoj paket?


Da.

Citat:
optix: Nije mi jasno sta sledi kada zrtva zatrazi da se pregledaju log-ovi na DSLAM-u i koji se (fiksni broj) konektovao sa kojim username-om?


S tim nemam iskustva ali to se moze zatraziti kao ispis poziva, ali moras zvati sa svog telefona.

stalno mi je na pamet koliko glupi ljudi postoje... i koliko pametni da to mogu iskoristiti
[ optix @ 17.06.2006. 19:15 ] @
Citat:
sk300: S tim nemam iskustva ali to se moze zatraziti kao ispis poziva, ali moras zvati sa svog telefona.

stalno mi je na pamet koliko glupi ljudi postoje... i koliko pametni da to mogu iskoristiti ;) :D


Ne znam kakav "svoj broj telefona" potenciras sve vreme. Provajder ZNA koji korisnik je koristio koje korisnicko ime pri DSL konekciji. Ako ja kao zrtva posumnjam da mi neko krade vreme, zatrazicu od provajdera da to ispita. Provajder ce onda videti da se sa istim korisnickim imenom povezuje vise korisnika sa fizicki razlicitih lokacija. Moze tacno otkriti koji je to korisnik telefonske linije - to bi, u ovom slucaju bio TI.
Onda, u saglasnosti za Krivicnim zakonom tvoje zemlje imas vise opcija... od ukidanja usluge, nadoknade stete, do zatvora za tvoje roditelje, maloletnickog doma... biraj.

Sa jednim moram da se slozim, sluzbenici su ugavnom prilicno glupi i njih je moguce lako prevariti. Masine, sa druge strane, imaju odlicno pamcenje. :)

P.S. A onda postoji jos nesto sto se zove nedovoljno poznavanje sistema, i misljenje kako se on moze lako zajebati. To je i normalno kod nekoga ko ima 13 godina, bez obzira koliko on "pametan" bio...




[Ovu poruku je menjao optix dana 17.06.2006. u 20:36 GMT+1]
[ calexx @ 17.06.2006. 19:34 ] @
Citat:
optix: Nisam probao ovo sa koriscenjem kod komsije, mada ne vidim zasto ne bi radilo (obzirom da je kod nas dsl uglavnom flat i da se brzina limitira na drugom mestu...nema previse svrhe).
Više sam mislio da legalnost takvog poziva, ne na zloupotrebu komšije već na neki način provajdera.
Citat:
optix: Ako ja kao zrtva posumnjam da mi neko krade vreme, zatrazicu od provajdera da to ispita. Provajder ce onda videti da se sa istim korisnickim imenom povezuje vise korisnika sa fizicki razlicitih lokacija. Moze tacno otkriti koji je to korisnik telefonske linije - to bi, u ovom slucaju bio TI.
Pitanje iz drugog ugla, ne krade niko vreme, jednostavno odeš kod komšije i uloguješ se pod svojim imenom/lozinkom. Da li se time krši neki član ugovora sa provajderom? Dodatni detalj, konektuješ se kod komšije ali ti je kući ostala otvorena konekcija. Može ili ne može? Dozvoljeno ili ne?
[ optix @ 17.06.2006. 19:53 ] @
@calexx

Pazi, provajder nema nikakve stete ako je u bilo kom trenutku samo jedan korisnik ulogovan sa nekim korisnickim imenom. Stete naravno nastaju kada takvih ima vise od jednog. Medjutim, to se jako lako konfigurise i pretpostavlja se da je i konfigurisano za samo jednu konekciju (inace je greska). Medjutim, kao sto vidimo, ovo na Hrvatskom DT-u ocigledno nije slucaj - znaci kod njih moze. Kod nas ne znam, nemam dsl kod kuce, probaj pa nam javi ;)

Legalnost...hm.. Ako je samo jedan prijavljen na sistem i nije eksplicitno zabranjeno u ugovoru - dozvoljeno je. (tako barem ja vidim situaciju, obzirom da nemam dsl i ne znam tacno te ugovore, mada su u njima te tehnikalije obicno preskocene.)
Postavlja se prakticno pitanje zasto bi uopste to radio ako je 'komsija' preko koga ides vec na flat rezimu.
[ calexx @ 17.06.2006. 20:04 ] @
Nemam ni ja pa ne mogu da probam a ne verujem da ću nešto da menjam ... mada nikad ne reci nikad. ;)

Ko kaže da je komšija na flat režimu? Recimo da ima paketni aranžman ili ima sporiji flat i ja mu onda dam user/pass da troši kad ja ne planiram. Ili imaš u firmi brzi flat a za kući pazariš nešto najjeftinije pa kad dođeš s posla, trošiš firmin nalog ... a nikakva šteta za firmu ... itt. Čudi me da nalog nije vezan za konkretan broj telefona ako je već tako uvođen.
[ optix @ 17.06.2006. 20:14 ] @
Citat:
calexx: Ko kaže da je komšija na flat režimu?


Naravno, zato sam i rekao 'ako'...

Citat:
calexx: Recimo da ima paketni aranžman ili ima sporiji flat i ja mu onda dam user/pass da troši kad ja ne planiram. Ili imaš u firmi brzi flat a za kući pazariš nešto najjeftinije pa kad dođeš s posla, trošiš firmin nalog ... a nikakva šteta za firmu ... itt.


E ovo vec nece moci, jer se na nasem sistemu trenutno brzina porta odredjuje na samom DSLAM-u, znaci "fizicki" je vezana za liniju.

Citat:
calexx: Čudi me da nalog nije vezan za konkretan broj telefona ako je već tako uvođen.


Mnogo vise posla za administraciju, nije tehnicki nemoguce...
[ calexx @ 17.06.2006. 20:50 ] @
Citat:
optix: E ovo vec nece moci, jer se na nasem sistemu trenutno brzina porta odredjuje na samom DSLAM-u, znaci "fizicki" je vezana za liniju.
Ali u svakom slučaju postoji mogućnost da se troši tuđi nalog, platiš jeftiniji paket a trošiš flat iste brzine. Recimo uzmeš Sezamov Lite za 849 pa trošiš firmin/komšijin 256k flat.
Citat:
sk300: sad da ne bi bilo svakakvih problema, ako imas nekog prijatelja koji ima adsl flat samo pitas sifru i dogovorite se oko placanja i sve ce biti OK! samo ne znam koga... svatko koga sam pitao strah ga je da mu ne promijenim sifru.
Ja sa prijateljima ne dogovaram oko plaćanja ... kakvi su to prijatelji? Isto se odnosi i na drugi deo, svaki prijatelj od koga bih to potražio bi mi dozvolio ... ali nemam adsl već kabl a i obično sam ja taj koji ima najbolju kombinaciju pa ne bih imao od koga da tražim.
[ optix @ 17.06.2006. 21:42 ] @
sk300, cuvaj se. Mozes ti razmenjivati sifre sa drugarima i sve to da bude OK. Osim ako provajderu ne zasmeta to sto njih vise koristi jedan nalog. Ako idete preko DSL-a, mnogo veca je sansa da ce vas provajder primetiti i u najmanju ruku to vise necete moci raditi, a ako je i zabranjeno zakonom, odgovaracete za to.

Neuporedivo brze ce te pronaci ako koristis nalog nekog ko ti nije drug, vec klasicna zrtva koja hoce svoje natrag.
[ JOJO847 @ 18.06.2006. 08:34 ] @
Hehehe....ne ne i ne. Neide to tako, kad je veliki T u pitanju.
Kad dodju striceki iz T-Coma uvesti ADSL onda ti NEDAJU password jer ga oni NESMIJU imati ( politika firme, da nebi koji od njih radio ono sto nesmije). Procedura je takva da nazoves njihovu sluzbu za korisnike ALI samo i samo sa kucnog broja na koji je prijavljen ADSL s doticnom korisnickim imenom ili sa broja mobitela koji si ostavio kao kontaktni broj kad si isao dati zahtjev za ADSL-om. Isto ti vrijedi i kad zaboravis sifru. Cim im kazes username, on ga ukuca u komp i pogleda s koja dva broja se smije traziti password za taj username i vidi dali mu se taj broj poklapa s ovim sa kojega zoves. Ukoliko ti se broj ne poklapa, sluzbenik ce ti ljubazno reci da probas nazvati sa kucnog broja.
Uostalom na to su te trebali upozoriti T-comovi instalateri prilikom dolaska.
[ sk300 @ 18.06.2006. 09:54 ] @
Citat:
JOJO847: Procedura je takva da nazoves njihovu sluzbu za korisnike ALI samo i samo sa kucnog broja na koji je prijavljen ADSL s doticnom korisnickim imenom ili sa broja mobitela koji si ostavio kao kontaktni broj kad si isao dati zahtjev za ADSL-om.


eto vidis da su mi dali moju sifru kad sam zvao sa MOG moba, a za drugi broj mi je otac. kad sam zvao za drugoga bilo je malo sumnjivo ali su mi ipak dali.
[ Iksi @ 18.06.2006. 13:42 ] @
Caos... To pod jedan nije u redu... Cemu pravljenje visokih racuna za adsl
nekom?
Ja bih ovo radio ali sa flet nalogom jer onda niko nebi imao problema. I
Korisnik koji je uplatio nalog i ja bili bi zadovoljni hehe.
[ Slobodan Milivojevic @ 18.06.2006. 21:53 ] @
Nemam iskustva sa ADSL provajderima, jednom se desilo jednom mom drugaru da neko promeni pass za dialup (flat nalog) kod jednog od nasih provajdera, nije vazno kom... Lik se iznervirao, i ja onako, pozovem sa svog fiksnog telefona tehnicku podrsku tog provajdera, dam od podataka ime prezime, adresu i broj telefona, i lagano promenim sifru da bude ista ko i username, kasnije se ulogujem, i izmenim na bilo koju, i kazem tom liku...

Sto se tice mobilne telefonije, obzirom da sam postpaid korisnik, mnogo vise vode racuna, za aktivaciju/deaktivaciju usluga, narucivanje listinga, i jos stvari, uvek traze JMBG, a taj podatak malo teze da dosta ljudi zna. Dodatno mogu da definisem sifru za pristup korisnickom servisu... To je vec ozbiljnost...
[ Milan S. aka Morlak @ 19.06.2006. 12:50 ] @
>
snifer + ruter + malo socijalnog inzinjeringa :)
[ Milos Dedijer @ 19.06.2006. 13:00 ] @
Ovo je cist primer Baby SE... Strasno... Da bi ovo uspelo vas sagovornik mora da ima brain of a baby. Pa nisu bre ludi, samo bi ti rekli. U redu po vasu sifru dodjite u najblizu poslovnicu T - com sa licnom ispravom. Toliko...