[ mnn @ 17.06.2006. 12:00 ] @
Kako u windows xp da pređem u ms- dos i nazad ,to mi treba kako rekoše za rad u assembleru
[ tosa @ 17.06.2006. 12:36 ] @
Start/Run pa otkucaj cmd i Enter.
Nije ti neophodan DOS (niti je moguć u kombinaciji sa WinXP), osim ako ne radiš
u protected modu, u šta sumnjam budući da tek počinješ.
[ mnn @ 17.06.2006. 15:18 ] @
Pa vidi se da sam početnik i u knjizi Programiranje mikrokontrolera od Inter Hit - a piše ovako "Da biste iskopirali softver na hard disk morate se vratiti u MS-Dos.......",a uz to sam dobio i CD sa softverom . E sad već na početku sam zbunjen i ne znam kako dalje.
[ random @ 17.06.2006. 15:51 ] @
Citat:
tosa: Start/Run pa otkucaj cmd i Enter.
Nije ti neophodan DOS (niti je moguć u kombinaciji sa WinXP), osim ako ne radiš
u protected modu, u šta sumnjam budući da tek počinješ.


Valjda u real modu??

P.S. http://dosbox.sf.net/
[ tosa @ 18.06.2006. 04:50 ] @
Citat:
random: Valjda u real modu??

P.S. http://dosbox.sf.net/

Ne, protected mode je ono što ne radi pod WinXP. Dosbox je sjajna alternativa!
[ mnn @ 18.06.2006. 12:19 ] @
Da skinuo sam "DOSBox-v0.65", a šta dalje ?
[ random @ 18.06.2006. 23:05 ] @
Citat:
tosa: Ne, protected mode je ono što ne radi pod WinXP. Dosbox je sjajna alternativa!


Čini mi se da se negde promašujemo u terminologiji. Windows XP sam po sebi radi u protected modu, pa samim tim i svaka aplikacija koja pod njim radi.

http://en.wikipedia.org/wiki/Protected_Mode
[ tosa @ 19.06.2006. 03:07 ] @
I upravo zbog toga nećeš moći da pokreneš DOS aplikaciju pisanu da radi u protected modu.
[ random @ 19.06.2006. 10:17 ] @
Pa da, ali bez emulacije nećeš moći da pokreneš ni klasičnu DOS aplikaciju pisanu da radi u real modu. Razlika je jedino u tome što je emulacija samo za real mode DOS aplikacije dostupna u Windowsu "out of the box". Tj. nije to što sam Windows radi u protected modu razlog što se ne mogu pokretati DOS protected mode aplikacije, već je razlog (koliko ja kapiram) nedostatak prave virtualizacije u Windows kernelu koja bi to omogućila. Ok, sad smo se razumeli.
[ mnn @ 20.06.2006. 18:53 ] @
E sad ja nisam ništa razumeo .Imam razvojni sistem za programiranje PIC 16F84 mikrokontrolera ,a u knjizi je uputstvo i sve ostalo da se radi iz DOS-a.Os koji koristim je XP i kad sam nazvao one koji su mi to isporučili rekoše mi da to radi pod DOS-om ,ali za XP neznaju dali može Mene sad zanima šta mi je činiti ,a kad sam bilo koga pitao za DOS to je bila tabu tema.Šta da činim da to mogu raditi sa xp - om (konkretno).E da skinuo sam i taj DOSBox.
[ jozimir @ 21.06.2006. 12:02 ] @
Nije ni vazano da razumes za ovaj tvoj problem. Sve to, ili skoro sve, moze radi i bez DOS-a.

1.
- Kreiraj folder i programe iskopiraj u njega. Gledaj da za svaki slucaj ispostostujes pravilo da nazivi foldera i fajlova NE budu duzi od 8 slova (i bez razmaka i posebnih zanakova)

- Koristi neki od programerskih editora. Za nuzdu i probu moze i NOTEPAD.

- Falj snimi pod imenom koje postuje gornja pravila i ima nastavk .ASM (primer programq.asm)

- ako si pisao u notepad-u jednostavno fajl uhvati misem odvuci ga na kompajler MPASM i pusti.
Kompajler ce zavrsiti posao i generisati odgovarajuce fajlove (*.LST, *.HEX) Koji faj cemu sluzi videces iz knjige.

ako pises u nekom programerskom editoru, pogledaj on sigurno ima tools ili vec negde gde mu kazes koji kopajler i kako da koristi (pozove).

2.
Nije mi najjasnije ali mislim da uz sistem nisi dobio programator. Napravi AllPic programator i koristi IcProg koji je besplatan (ne zaboravi da skines i drajver za XP). Ukoliko imas njihov programator pokusaj sa IcProg i nekim sa spiska ponudjenih programatora. To sve lepo radi pod XP-om.

3. Problematican deo je ako radis neki uredjaj koji treba da komunicira sa racunarom. To je pod XP-om malo problematicno... ali dotle imas jos mnogo stvari da naucis...

Zelim ti puno srece, uspeha i zadovoljstva u radu sa PIC-ovima.

P.S. Kad savladas prve korake predji na 16F627 i 16F628. Mocniji, brzi, jeftiniji ... a mocices da koristis isti razvojni sistem

Pozdrav




[ Eurora3D Team @ 08.11.2006. 13:23 ] @
Hteo di da dodam ponesto na ovo sto su ostali rekli
Windows radi u protected modu sto znaci da se programi ne izvrsavoju direktno na procesoru kao u vreme DOS OS nago se interpretiraju virtuelnim masinama. To daje windowsu nekoliko kljucnih prednosti, prvo vise programa moze da se izvrsava paralelno, svaki program ima svoj virtuelni memoriski prostor i ako program upadne u gresku ne desava se da se masina blokira vec virtuelna masina ispise da je program napravio gresku i iskljuci ga.
Windows ima program za simulaciju DOS-a zvanu cmd.exe Comand promt Koja se nalazi u sistemskom folderu windows\system32\ kod XP koji mozes da koristis za simuliranje Dos okruzenja.
Kad ga pokrenes dobijas karakteristicni crni ekran.
Dos komande su podrzane u ovoj emulaciji.
Naprimer kretanje po hard disku se radi sa cd i cd..
ako se pokazivac nalazi naptimer u folderu Programi
C:\Programi> mozes da se vratis nivo gore (na C:\) ako ukucas cd.. pa pritisnes Enter ako u folderu Programi imas podfolder Novi mozes da ga otvoris sa cd Novi pa Enter. Ako hoces da napravis novi folder ukucaj md ImeFoldera.
Programi se pokrecu tako sto dodjes u folder gde se program nalazi i otkucas njegovo ime pa Enter
Ovo su neke osnovne DOS operacije dovoljne za pocetak.
I jos nesto cmd.exe je napravljen da emulira DOS sto vernije sto ne znaci da je sva funkcionalnost prenesena. Ako bas imas potrebe za 100% DOS-om bolje je da nabavis neki stari kompiuter bez windowsa.
Na starijim windowsima naprimer 98 moguce je direktno uci u dos mod kada iskljucujemo program sa Restart in DOS mode
Pozdrav
[ mnn @ 10.11.2006. 21:09 ] @
Snašao sam se preko Totalcomandera tako što potražim potreban fajl i izaberem opciju Run DOS i radim sa Dos okruženjem .Hvala.