[ Aleksandar Marković @ 17.06.2006. 21:52 ] @
Komarci su prisutni svuda na svetu, osim na Antarktiku. Registrovano je preko 3300 vrsta, u našoj zemlji oko 50 (dominiraju vrste Culex pipiens, kao i rod nemalaričnih Anophelesa). Fosilni ostaci ukazuju da su komarci na našoj planeti prisutni više od 400 miliona godina. Oni se hrane nektarima cveća, a samo ženke grizu, jer im je krv neophodna za proizvodnju i razvoj jaja (mužjaci su "vegetarijanci"). Krv za njih nema nikakvu hranljivu vrednost i radije ujedaju životinje nego ljude. Kada se nađu na koži, tragaju za porama, preko kojih lako dolaze do potkožnih kapilara, a pre nego što počnu da se hrane, izlučuju materiju koja sprečava zgrušavanje krvi.

Šta ih privlači, a šta odbija

Komarci na razdaljini od 35 metara lako detektuju ugljen-dioksid koji izdišemo i mlečnu (oksipropionsku) kiselinu, koja je prisutna na koži. Odaje nas i toplota tela, kao i pokreti koje komarci nepogrešivo primećuju. Odeća tamnih boja ih izuzetno privlači i razdražuje. Razni parfemi, dezodoransi i mirišljavi sapuni pravi su mamac za ove krilate napasnike, koji vole i jak miris ljudskih nogu. Krupnije osobe su češće na meti komaraca jer izdišu više ugljen-dioksida i imaju više mlečne kiseline. Razna istraživanja su dokazala da su plave osobe, "pivopije" i ljudi koji hranom unose veće količine šećera pravi magneti za komarce. Zbog specifičnog hormonskog statusa žene više privlače komarce nego muškarci. Zabluda je da komarce privlači svetlost - ona im samo pomaže da se orijentišu tokom leta, ali nema "magnetski" efekat (reflektovana svetlost od Meseca i zvezda sasvim im je dovoljna za orijentaciju, dok im veštačko svetlu obično remeti orijentaciju - dokazano je čak da su komarci manje aktivni u noćima punog meseca, što znači da im više prija svetlost manjeg intenziteta).

Naučnici su do sada izdvojili 350 komponenti ljudskog mirisa, od kojih neke privlače dok druge odbijaju komarce. Na osnovu ovih istraživanja proizvode se brojna sredstva protiv ujeda - repelenti, koja zbog specifičnog mirisa odbijaju komarce. Oni se prave u obliku stika, kreme ili spreja, a mogu da se nanose na odeću ili direktno na kožu. Što se tiče industrijski proizvedenih repelenata, Svetska zdravstvena organizacija je Bajerov Pikaridin proglasila najdelotvornijim. Nažalost, ponuda ovakvih proizvoda na našem tržištu je vrlo oskudna, što će ove sezone, nakon velikih poplava, jamačno biti veliki problem.

Etarska ulja su vrlo efikasno sredstvo za odbranu od komaraca. Ulje lavande može da se nanosi direktno na kožu, dok ostala ulja moraju da se pomešaju sa alkoholom. Komarci ne podnose ni ulja eukaliptusa, limunove trave, kedrovine, čajavca, karanfilića i citronele, koja se pokazala najefektivnijom. Mreže na prozorima i vratima su jedno od najboljih sredstva zaštite od komaraca, a umesto otrovnih insekticida, kraj prozora možete držati posudu sa sirćetom. Komarce će oterati i buket lorberovih grančica, koprive ili lavandinog cveća. Kraj kreveta možete da postavite parče vate natopljeno uljem eukaliptusa ili karanfilića. Ali ako planirate da provedete dan u prirodi, preporučljivo je da nosite odeću dugih rukava i nogavica. Komarci su najaktivniji rano ujutru i predveče (sumrak), tako da bi u tom periodu trebalo da izbegavate izlaske.

Suzbijanje komaraca

Ženka komarca na površini sveže ili ustajale vode izleže stotinak, a nekada i preko 400 jaja čiji je prečnik oko jednog milimetra i iz kojih se za 48 sati formiraju larve. Upravo u tom periodu je najbolje delovati na njih biolarvicidima, odnosno sredstvima koje sadrže bakteriju Bacillus thuringiensis var. izraelensis. Ovi larvicidi su selektivni, odnosno smrtonosni su samo za larve komaraca i ne predstavljaju opasnost za ostale organizme, tako da su pogodni za očuvanje prirode i ekosistema. Ipak, kod nas se još uvek vrši hemijsko uništavanje odraslih formi zaprašivanjem iz aviona i sa zemlje preparatima na bazi Lambdacihalotrina. To su preparati u vidu sitnih kapi koje lebde u vazduhu i grade smrtonosnu "mrežu" kroz koju komarci proleću. Da bi zaprašivanje bilo uspešno, potrebno je nekoliko toplih dana bez kiše u nizu. Nažalost, ova sredstva mogu da budu štetna za čoveka i životinje. Problem je što u našoj sredini postoje mnoga neprijavljena mesta sa ustajalom vodom (divlja smetlišta, odbačene automobilske gume i slično), a ni građani često ne vode računa i ostavljaju posude za zalivanje otvorenim, tako da nadležni organi ne mogu ne vreme da tretiraju larve. Zbog toga se građani mole da prazne sve predmete u kojima se skuplja voda, jer iz jednog bureta kišnice može da izleti milion komaraca. Pravu opasnost predstavljaju potopljeni podrumi u kućama i zgradama. Redovno košenje je takođe bitno za kontrolu komaraca.

Opasnije od svraba

Životinjama i ljudima širom sveta komarci ujedom prenose brojne potencijalno smrtonosne bolesti, kao što su malarija, žuta groznica i denga, odnosno bolesti koje izazivaju virus Zapadnog Nila (West Nile virus), kao i nekoliko vrsti arbovirusa koji izazivaju encefalitis (zapaljenje mozga). HIV ne prenose, jer je virus izuzetno termolabilan i ugine na temperaturi tela komarca, praktično čim se komarac "odlepi" od tela. Najopasnija je svakako malarija, veoma rasprostranjeno parazitsko oboljenje koje je naročito opasno za turiste koji stižu u tropske krajeve. Od ove bolesti u Africi svakoga dana umre više od 3000 ljudi, odnosno više od milion godišnje. Bolest je prisutna i u Aziji i Latinskoj Americi, dok se na našim prostorima javlja samo sporadično, kao importovana zaraza. Deca do pet godina, trudne žene i starije osobe su najčešće na udaru. Malariju prenosi ženka jedne vrste iz roda Anophelesa, koja prilikom ugriza u telo žrtve ubrizga jednoćelijski parazit "plazmodijum" koji nastanjuje crvena krvna zrnca, izazivajući anemiju i otežano snabdevanje tkiva kiseonikom. Prvi simptomi malarije su groznica, glavobolja, povraćanje, dijareja i tegobe slične gripu, a pojavljuju se od 9 do 14 dana posle ulaska parazita u organizam. Ako se u tom periodu pacijent obrati lekaru moguće je adekvatnim lekovima uništiti parazita. Postoji nekoliko vrlo delotvornih antimalarijskih lekova, ali uspešnost lečenja zavisi i od opšteg zdravlja pacijenta i vrste "plazmodijum" parazita koji je izazvao malariju.

Ako putujete u Afriku ili Južnu Ameriku trebalo bi da se raspitate da li je neophodna vakcina protiv žute groznice, smrtonosne virusne bolesti koju prenose komarci. U periodu inkubacije virus se razmnožava i putem limfe prenosi do srca, jetre i bubrega, izazivajući otkazivanje funkcije ovih organa, kada osoba dobija karakterističnu žutu boju kože (zbog nagomilavanja žučnih boja i drugih metabolita koji se normalno izlučuju preko jetre i bubrega). Ako se ne leči na vreme žuta groznica može da izazove komu i smrt. Lek ne postoji, a u endemskim područjima vakcinacija je obavezna. Denga je veoma ozbiljno, srećom ređe virusno oboljenje koje ima malu stopu smrtnosti ali vrlo neprijatne simptome. Pored visoke temperature, postoji izuzetno jaka glavobolja, bolovi u mišićima i zglobovima, kao i karakterističan osip. U najtežim slučajevima razvija se sindrom šoka, koji gotovo redovno ima smrtni ishod. Endemska područja su u Americi, Aziji i Africi. Komarci prenose i nekoliko arbovirusa koji izazivaju vrlo ozbiljna zapaljenja moždane kore, koja se uglavnom javljaju u Americi. Smrtnost od ovih bolesti je vrlo visoka, a najčešće obolevaju deca. Ne postoji adekvatan lek niti vakcina za ljude. Preživeli imaju ozbiljna oštećenja mozga. Sličnu prognozu ima i infekcija virusom West Nile.

Tigrasti komarac

Krajem prošlog meseca na širem području Beograda otkrivena je za ovo geografsko područje nova vrsta komaraca. Radi se, najverovatnije, o varijanti azijskog "tigrastog" komarca (Aedes albopictus), koji se na području zapadnog Balkana pojavio prošle godine, a od "običnog" se razlikuje po tome što napada i danju, ima jači ubod i ostavlja veći trag na koži, a u endemskim područjima prenosi izazivače denge, žute groznice, kao i arboviruse i virus Zapadnog Nila (srećom, kod nas tih virusa nema "na slobodi", pa je i mogućnost prenošenja zaraze samo teoretska). Reč je o agresivnim insektima koji mogu da istisnu autohtone vrste komaraca, zauzimajući njihova staništa. Veoma su izdržljivi, a legu se u ustajaloj vodi, najčešće u automobilskim gumama, budući da su njihova prirodna staništa duplje drveća. Komarac je na ovom području očekivan, budući da je u Italiji prisutan već 15 godina, gde nije zabeležen nijedan slučaj opisanih infekcija.

VIVA

[Ovu poruku je menjao Aleksandar Marković dana 20.06.2006. u 14:09 GMT+1]
[ reject @ 19.06.2006. 19:31 ] @
Veoma zanimljiv post, natera coveka da se zapita zasto je Bog uopste stvorio komarce. ;)
[ Aleksandar Marković @ 19.06.2006. 20:14 ] @
;) Pitaj Gojka
[ Black_eyed @ 20.06.2006. 06:51 ] @
Hmmm...da... procitao sam ovo ranije za etarska ulja i nabavio ulje eukaliptusa. Na moju zalost komarac je sleteo na ivicu tanjirica sa etarskim uljem i coolirao kao da je voda....tako da ne znam sta da kazem sem da to ne radi.
[ kv66 @ 20.06.2006. 08:00 ] @
kazu i da saksija sa bosiljkom postavljena na prozor odbija komarce....
[ stex @ 20.06.2006. 11:00 ] @
I pored Raid aparatica (sa bocicom) i pored mreze na prozoru ja moram svako vece "manuelno" da ubijem par komaraca da bih lepo spavao :(
[ markalauskas @ 20.06.2006. 11:43 ] @
@stex brate gde ti zivis? U mocvari :)
Meni otvoren prozor non-stop, bez mrezice i bez aparata i mirisa i tek poneki udje sada. Ali bilo je perioda kada sam morao da ih ubijem i po 20-30 pred spavanje. Ne znam da li su prskali skoro ili sta...
E da, jednom prilikom kada sam imao 6 godina, moji su na meni ujutro izbrojali preko 100 uboda, dok oni (spavali su u istoj sobi gde i ja) nisu imali ni jedan. Inace nisam nista pio u tom uzrastu :)
[ stex @ 20.06.2006. 12:45 ] @
Citat:
markalauskas: @stex brate gde ti zivis? U mocvari :)


Sramota me je da kazem da sam u centru grada, a da imam komarce. Meni se drugovi smeju kad im kazem da i u novembru nadjem po nekog komarca :)
Ma ja sve mislim da je to zbog kompjutera. Naime moja soba je bas zbog njega najtoplija, a verovatno to prija komarcima. U drugim sobama nema toliko komaraca.

Jel ima kod nas da se kupi nesto kao neka zujalica koja tera komarce? Treba mi za predstojece kampovanje, a ne bih bas da se mazem uljima i kremama.
[ DjoleReject @ 20.06.2006. 21:12 ] @
Ja sam znao da spavam pored gomile ljudi na raznim kampovanjima i da mi se svi smeju kad me vide, jer im je moje iskasapljeno lice jedini dokaz da komaraca stvarnio ima! Valjda postoje ljudi koje vole, majku im vampirsku... Kad bih imao prvo da iskorenim jednu vrstu na svetu, to bi bio komarac...
[ reject @ 20.06.2006. 21:48 ] @
Citat:
stex: Sramota me je da kazem da sam u centru grada, a da imam komarce. Meni se drugovi smeju kad im kazem da i u novembru nadjem po nekog komarca :).

To su oni "kucni" sto i prezime i prelete. Da'l u centru, da'l u mocvari, uvek ih ima.
Inace, ovi ce da prase uskoro, bar su tako rekli na vestima - kazu, stvorili se uslovi.
[ markalauskas @ 20.06.2006. 22:06 ] @
Ma za te komarce nema sta nema da se kupi. Nakon onih mojih 100 uboda cale mi kupio neku malu zujalicu koja tera komarce na 3 m2 ili m3 :) Verujem da i sada ima da se kupi slicnih stvari cak i na buvljaku! Ali mislim da je bolje da se stavi neka travka ili nesto od onoga sto je Aca na pocetku napisao. Za kamp imas one stapice sto se pale, pa zabodes 2-3 i miran.
[ markalauskas @ 20.06.2006. 22:13 ] @
E da. Sad sam se seti da mi je jedna drugarica pricala kako su je neki dan izujedali komarci po danu u basti. Stvar je u tome da su joj se napravili jako veliki otoci tj. fleke ili kako god. Inace je vole komarci ali ovo je bilo kao da je u osinjak upala. Pretpostavljam da su to ovi azijski "tigrovi". oprez :)))
[ pctel @ 20.06.2006. 22:37 ] @
Citat:
stex: Sramota me je da kazem da sam u centru grada, a da imam komarce.

Pa to onda nije nikakav grad!
Evo sta bi jedan moj prijatelj rekao na tu temu:
"Mi koji zivimo u centru grada smo veoma privilegovani - vazduh je toliko zagadjen da ne mogu da opstanu ni mravi, ni muve, ni komarci, ni virusi ni bakterije"
[ reject @ 20.06.2006. 23:29 ] @
Citat:
pctel: vazduh je toliko zagadjen da ne mogu da opstanu ni mravi, ni muve, ni komarci, ni virusi ni bakterije" :-)

Srpske krvopije su veoma prilagodljive, i humane i insektoidne, sigurno su vec mutirali u komarcavrlovulgaris kome ne
smeta ni smog, ni bojni otrovi. :)
[ bonc @ 22.06.2006. 13:21 ] @
Iz emisije "Ne pitajte mene", koja je pre mnogo godina prikazivana na TV:
U dva kaveza su izdvojeni mužjaci i ženke. Voditelj(ica) prilazi kavezima sa zvučnom viljuškom, koja osciluje na oko 330 Hz (nažalost, ne sećam se tačne vrednosti). Mužjaci samo što ne pocepaju mrežu da skoče na viljušku ;) A ženke beže u dalji kraj kaveza.

I to je ideja eksperimenta, da se postavi oscilator sa tom frekvencijom, koji bi rasterivao ženke, koje jel'te ujedaju.

Imao sam neki program za rasterivanje komaraca, verovatno simulira zujalicu.
Nisam ga nikad probao, jer kod mene na betonu zaluta komarac jednom u tri godine.

Pa ako neko može da trpi taj zvuk... mislim da bi program mogao da se nađe na Internetu.
[ DjoleReject @ 22.06.2006. 19:19 ] @
Taj program ne radi nista. Secam se nake diskusije na nekom forumu pre sto godina, pet sest ljudi je imalo ista iskustva - komarci to ne jebu pet posto.
Kad smo kod interesancija vezanih za komarce, gledao sam neke psiho naucnike koji izloze organizam nekom milionu gladnih zenki, pa nakon neke ogromne cifre uboda za kratko vreme, organizam razvije imunost. I nema vise crvenila ni svraba...
[ pctel @ 22.06.2006. 22:15 ] @
Citat:
DjoleReject: ... organizam razvije imunost. I nema vise crvenila ni svraba...

Crvenilo i svrab su bas pokazatelji imuniteta organizma. Onaj kod koga nema reakcije treba da se zabrine.
[ DjoleReject @ 22.06.2006. 23:14 ] @
Ne, ne, crvenilo i svrab su pokazatelj da organizam ima problem da se izbori sa mikroorganizmima koji ga napadaju. U slucaju potpunog imuniteta (koji su ovi valjda postigli) nema nikakvih nuspojava. Znaci, ne da ti organizam nesto truje, a da se on ne bori, nego k`o kad primis vakcinu, pa jednostavno ni ne primetis da si napadnut, jer si imun.
[ pctel @ 22.06.2006. 23:39 ] @
Apsolutno pogresno. Kad primis vakcinu pa imas reakciju (crvenilo) znaci da si imun, a ako nema reakcije znaci da je organizam ukazao gostoprimstvo mikoorganizmima i da se uopste ne bori protiv njih.
[ reject @ 22.06.2006. 23:48 ] @
Cekaj, to bi onda znacilo da je izlozeni organizam skroz svikao na komarce ili da je puko? :)
[ apex @ 23.06.2006. 00:11 ] @
puko ko prase pred disnator

mora biti crvenila, ako ga nema nesto nije u redu (organizam se ne brani)
[ pctel @ 23.06.2006. 00:22 ] @
Pa, recimo da je konstatovao da je bolje cuvati resurse nego ih trositi na borbu protiv toliko brojcano nadmocnijeg neprijatelja
[ DjoleReject @ 23.06.2006. 09:12 ] @
OK `ajmo ovako...
Kad se vakcinises protiv neke bolesti, recimo gripa, to ne znaci da virus gripa vise ne postoji i da ga ti ne udises. Mada, kad ga udahnes, ti to i ne primetis. Sta se desilo? Da li umires, jer se tvoj organizam ne bori protiv uljeza? Ne! Tvoj organizam ima oruzje toliko jako da ti ne moras ni primetiti da je do borbe uopste doslo. Znaci - kad si imun, imun si. Do organizma dnevno dodje gomila potencijalnih zlikovaca, ali kad bi dobijali crvenilo za svakog, bili bi skroz crveni. Zasto je tako tesko prihvatiti da je ista stvar moguca sa mikroorganizmima koji ti upadnu u telo preko komarceve igle?
[ superbaka @ 23.06.2006. 17:35 ] @
i jedan i drugi ste donekle u pravu, ali ne moze da se tako generalizuje, mesate babe i zabe... negde je crvenilo (uz ostale pokazatelje zapaljenske reakcije, otok, bol, toplota i poremacaj funkcije- strucno, color, dolor, rubor, tumor i functio laesa) pokazatelj imuniteta, a negde ne... kad spominjete vakcinaciju, verovatno mislite na tuberkulinizaciju... to je test kojim se otkriva prisustvo uzrocnika tuberkuloze u organizmu, i ako se jave znaci zapaljenja (Artusova reakcija ili zapaljenska reakcija tipa 4), znaci da je uzrocnik prisutan... i tu nema nikakve veze sa imunitetom... za neke druge slucajeve, ako dodje do zapaljenja, znaci da organizam nije imun, ali ne znaci da nije imun uopste... ima tu puno primera i sve zavisi o cemu se radi...
[ DjoleReject @ 23.06.2006. 22:18 ] @
Pa nisam ja bas mislio na to! Mislio sam bukvalno da neke viruse na mozemo nikako ubiti kad nas napadnu, ali vakcinacijom steknemo imunitet. I to se radi tako sto se organizam podvrgne odredjenoj dozi tog istog sranja od koga ga i stitimo. Onda organizam razvije imunitet, pa nas vise ne moze inficirati ista boljka...
Ovo je potpuno laicko shvatanje ove stvari, a ti posto si ocito strucniji - reci ako nije tacno!
[ caspedro @ 24.06.2006. 00:02 ] @
Kad sam izmestio akvarijum iz sobe nestali i komarci. Dal' zbog svetla, vode, sta li? Probajte programcic Anti Mosquito, ne znam gde ali ga ima, proguglajte. Iskustva?
[ mulaz @ 24.06.2006. 01:46 ] @
mozda zna neko koju frekfenciju pravi taj program? i dali pc zvucnici uopste mogu da reproduciraju takvu frek.?
[ kv66 @ 24.06.2006. 07:49 ] @
imao sam ja pre 10-tak god.takvu zujalicu ,tip se reklamirao po novinama...i osim zujanja u usima nisam imao nista drugo..komarcima nije smetao taj zvuk
[ superbaka @ 24.06.2006. 12:38 ] @
Citat:
DjoleReject: Pa nisam ja bas mislio na to! Mislio sam bukvalno da neke viruse na mozemo nikako ubiti kad nas napadnu, ali vakcinacijom steknemo imunitet. I to se radi tako sto se organizam podvrgne odredjenoj dozi tog istog sranja od koga ga i stitimo. Onda organizam razvije imunitet, pa nas vise ne moze inficirati ista boljka...
Ovo je potpuno laicko shvatanje ove stvari, a ti posto si ocito strucniji - reci ako nije tacno!


u principu, viruse ne mozemo ubijati (bar za sada) ali mozemo ometati njihovo razmnozavanje delovanjem na enzime koji repliciraju njihovu DNK ili RNK... vakcinacijom se unose mrtvi, oslabljeni uzrocnici, ili pak delovi omotaca bakterija cime se stimulise stvaranje imuniteta... za neke bolesti se ne moze napraviti adekvatna vakcina zbog raznih stvari (veliki broj tipova koji izazivaju istu bolest, mutacije uzrocnika, slab imunoloski odgovor na vakcinu itd...), ili cesto vakcina ne daje imuni odgovor dovoljno dugo... protiv nekih bolesti se moze vakcinisati jednokratno za ceo zivot (isto vazi i za prelezanu bolest), a za neke samo za odredjeni vremenski period... negde bolest imunizuje organizam u pogresnom smeru pa se naknadnim unosenjem uzrocnika organizam dovodi u stanje soka (ehinokokus)...
znaci, kao sto rekoh, puno individualnih primera sa velikim razlicitostima...
[ ogenox @ 24.06.2006. 23:57 ] @
Citat:
caspedro: Kad sam izmestio akvarijum iz sobe nestali i komarci. Dal' zbog svetla, vode, sta li?

Pa, i zbog svijetla i zbog vode. Oboje privlače komarce.
[ ad0lf @ 25.06.2006. 00:26 ] @
pa mozda zato sto se legu u stajacoj vodi pa su ti se kotili u akvarijumu
[ caspedro @ 25.06.2006. 23:48 ] @
AntiMosquito daje frekvenciju 16000-20000 Hz, tako bar pise, drugo je pitanje dal mu verovati. I ja bih voleo da znam dali obicni PC zvucnici mogu to da reprodukuju, zna li neko?
[ Black_eyed @ 26.06.2006. 07:47 ] @
Obicni PC zvucnici (oni mali plastikaneri) sigurno ne mogu da reprodukuji tako visoke usestanosti. Ustvari evo vama linka ka ton-generatoru pa vidite sta cujete.

http://www.world-voices.com/software/nchtone.html

Testirajete i komarce, onako usput ;)
[ buljko @ 26.06.2006. 08:07 ] @
Evo ga...
[ pctel @ 26.06.2006. 12:02 ] @
Citat:
pa mozda zato sto se legu u stajacoj vodi pa su ti se kotili u akvarijumu

Jedino ako nema ribica u akvarijumu. Ako ih ima, one vrlo rado jedu larve komaraca.
[ bonc @ 02.07.2006. 12:03 ] @
Citat:
Black_eyed: Obicni PC zvucnici (oni mali plastikaneri) sigurno ne mogu da reprodukuji tako visoke usestanosti. Ustvari evo vama linka ka ton-generatoru pa vidite sta cujete.

http://www.world-voices.com/software/nchtone.html

Testirajete i komarce, onako usput ;)

Mislim, nisam skinuo program... da li se vidi šta se čuje ili je to pesnička sloboda?
(Pitanje nije zezanje. KRS ;))

Ton generator ima i Cool Edit, čini mi se.

Odavno sam učio akustiku i raspodelu zvučne snage po frekvenciji, isto kad i logaritme ;)

Šta sam hteo reći. Ljudsko uvo samo izuzetno, kod pojedinaca, može da čuje frekvencije iznad negde 13-14 kHz, mislim da je kod svih gornja granica 16 kHz. Tj, ako pustimo recimo ton od 18 kHz, možda će ih plastikaneri reprodukovati (ja bih rekao da hoće), ali ih mi nećemo čuti.

Rešenje je zaobilazno: startovati ton-generator i mikrofonom hvatati reprodukciju. Ali, tu sad u igru ulazi mikrofon (kod mene je i on plastikaner) i njegova ograničenja, što opet komplikuje aparaturu za testiranje... Za pouzdaniji eksperiment, po mogućstvu, nabaviti komarce. A može još bolje da posluži neki DODž ;)

Tjah, dok sam bio na poslu, nikad mi nije palo na pamet da ovo testiram/izmerim uz pomoć kvalitetne opreme.

Kad sam pomenuo zvučnu snagu i logaritme... mnooogo veća snaga je potrebna za periferiju zvučnog opsega za isti (subjektivni) nivo zvuka, što znači da ćete sve odvrnuti "do daske" za testiranje visokih tonova. Pa vodite računa da vas ne isprepada kad naiđe neki "ding" ili slični windowsow znak upozorenja :)

---
TLA korišćeni u tekstu:
KRS - Ko Razume Shvatiće
DODž - Domaća Obična Džukela
kHz - ovo nije TLA
TLA - Three Letter Acronym == TMS - Tri Magična Slova (nisu uvek samo tri, RTFM)
[ Aleksandar Marković @ 10.07.2006. 22:03 ] @

Britanski biolozi su, uz pomoć dobrovoljaca iz afričkih zemalja, uspeli da otkriju hemijkalije koje luče znojne žlede, a koje malobrojne srećnike čine neinteresantnim za komarce, objavljeno je na Internet izdanju časoppisa"Nju sajentist". Odavno je poznato da brojna jedinjenja - kao što je, na primer, mlečna kiselina - povećavaju privlačnost ljudi za ove "krvopije", ali da bi utvrdili šta odbija komarce, naučnici su morali da obave niz detaljnih eksperimenata.

Biolozi su prvo, pomoću specijalne komore odabrali komarcima "ukusne" i "neukusne" ljude. Učesnici eksperimenta su stavljali dlan na izlaz komore u koju je puštan roj komaraca. Potom su naučnici one koji su bili neinteresantni za insekte izdvojili i destilovali njihov znoj, koji je pdvrgnut hemijskoj analizi. Rezultati eksperimenta su prevazišli sva očekivanja. Naučnici su utvrdili da komarci zaobilaze pojedine ljude zbog prirodnog zaštitnog sredstva koje organizam proizvodi. Rukovodilac eksperimenta Džejms Logan ne želi da otkrije formulu zaštitne materije, pre nego što ona bude patentirana. Od posebnog značaja je činjenica da je prirodna zaštita efikasna kako u borbi s običnim komarcima, tako i sa insektima iz grupe Egipatski Aedes - prenosiocima izazivača žute groznice i drugih opasnih bolesti.

http://www.newscientist.com/ar...quitoes-hate-about-humans.html
[ vojnic @ 10.07.2006. 22:20 ] @
Jedini dobar komarac je mrtav komarac