[ brazilac_10 @ 21.06.2006. 10:13 ] @
Pozdrav!

Novi sam na ovome forumu i do sada sa procitao sve teme i mogu da kazem da sam nasao dosta zanimljivosti i odgovore na razna pitanja!Inace radim u jednoj firmi koja se bavi izradom alata za injekciono brizganje plastike odn. radim na konstruisanju tih alata,takodje crtamo modele komada.
Program u kojem radimo je topsolid 2005,2006 koji se pokazao kao solidan za ove alate.
Znaci, mogu ponuditi kompletan alat u 3d (igs;x_t;step)-formatu,kao i crteze u 2d (dwg;dxf).

E sad:da li je neko od vas naletio na neki honorarni posao sto se tice konstrukcije ovih alata?

Inace ako nekome treba pomoc oko ove oblasti vrlo rado cu pomoci (imam ljude koji rade vec 9 godina u ovoj bransi).(Vidio sam na nekoj temi covjek trazi pomoc radi u IDEA-S.ako je do konstrukcije nek se javi).


[ zdrvk @ 05.07.2006. 22:55 ] @


Ja sa pri kraju sa studijem masinstva pa bih volio baciti teziste na neke oblasti (ne moze covjek sve ni znati) jedna od njih su alati za plastiku.
Treba mi preporuka a literaturu i software, jednostavno da ne lutam tokom trazenja, da mogu odmah da se posvetim pravim stvarima.

SolidWorks ima Mold Base paket za te stvari pa me interesuje je li cemu (nisam ga detaljnije koristio)??
[ cnc-project @ 06.07.2006. 09:50 ] @
može poslužiti za jednostavne alate

to je i namena SW-a da za male novce ponudi kakav takav Mold paket

iako u odnosu na CATIA ili PRO-E nema što tražiti...

[ zdrvk @ 06.07.2006. 13:02 ] @


Da li Catia u osnovnoj verziji ima paket za alate ili je to potrebno dodatno nabaviti i instalirati?
Imam neku stariju verziju Catie ali nisam stigao da joj posvetim vremena (mislim da je R8 ili tu negdje).
[ CADE @ 06.07.2006. 13:02 ] @
Mogu da potvrdim gore izrečeno sa osvrtom na CATIA-a module Core&Cavity Design + Mold Tooling Desing, a sve to uz pomoć MoldFlow softvera za simulaciju ulivanja. U CATIA-i urađeno 60+ alata, u PRO-e dva puta gledao kako drugi barataju njegovim bazama za alate :)
[ cnc-project @ 06.07.2006. 17:25 ] @
da jedna od prednosti CATY jest upravo to što ima MOLD i Funcional molded part, kao i CORE & CAVITY design u samom paketu
[ zdrvk @ 09.07.2006. 00:04 ] @


A preporuka za literaturu o plastici i konstruisanju alata za plastiku?

Na ovom forumu se izgleda 50% tema na kraju svede na usporedjivanje softverski paketa i komentare o svakom posebno.
[ brazilac_10 @ 16.08.2006. 13:40 ] @
Dobio sam neke poruke za:

1.konstrukciju(pomoc pri izradi dipl rada) od zokija,
Poslao bih ti konstrukciju samo nadji nacin da mi posaljes svoj mail!

2.softver koji koristim za googija,mi radimo u licenciranoj verziji

pozdrav

p.s nemogu slati privatne poruke nemam dovoljno postova
[ PH42-CNC @ 25.08.2006. 14:23 ] @
I mene zanima taj diplomski. Ako nije problem prosledi i na: [email protected]

Unapred zahvalan!
[ timotije @ 29.08.2006. 10:50 ] @
Ako nije problem..ako nije problem....okaci taj diplomski ovde pa da svi vidimo
[ brazilac_10 @ 29.08.2006. 21:32 ] @
Evo da probam ovaj upload u step formatu!

Pozdrav

P.s Prikaceno je "konstrukcija.rar"
[ timotije @ 30.08.2006. 09:01 ] @
Ovu ekstenziju RAR ja ne mogu da otvorim, u komanderu vidim ima i STEP - cime to da otvorim?
[ brazilac_10 @ 30.08.2006. 13:22 ] @
Za otvaranje RAR-a moras imati program WINRAR koji sluzi za zbijanje dokumenata kao winzip,vrlo ga je lako naci!A step format siguran sam da se moze otvoriti proe-u,topsolid.Za ostale programe(npr.catia,solidworks...)nisam siguran.


P.S Javi u kojem programu radis pa bih mogao da probam snimiti u formatu koji ti odgovara.
[ timotije @ 30.08.2006. 15:58 ] @
Probaj neki format koji otvara SolidWorks
[ PH42-CNC @ 30.08.2006. 17:50 ] @
Evo ti link za winrar. http://www.rarlab.com/rar/wrar360.exe (1.1MB)

A što se tiče STEP formata toje univerzalni format koji čita većina programa za 3D modeliranje. Tačnije svi za koje sam ja čuo i u kojima sam ja radio (CATIA, SolidWorks, Maya, 3D Max, ProEnginner, ... ) On je i napravljen da bi služio za razmenu između različitih platformi za 3D modeliranje.

Kod mene sam probao da otvorim u solidu i savršeno radi.

Otvoriga iz SolidWorksa tako što ćeš ići na "open" pa ga naći pod opcijom "All files" u donjm padajučem meniju.
Malo duže traje otvaranje dok ne izvrši konvertovanje. Poslega samo sačuvaj pomoću "save".

P.S. Obavezno stavi taj step fajl u prazan folder pre nego što počneš da ga otvaraš. (Hvataćeš se za glavu posle)

[ openbox @ 03.02.2010. 18:40 ] @
Evo primera prostog alata, koga zanima vrlo povoljno konstruisem
alate za brizganje plastike, u bilo kom 3d formatu.



[ zvone2 @ 04.02.2010. 20:32 ] @
Kolika je po tvom mišljenju vrijednost tvoga rada, tj. koliko bi naplatio taj svoj rad i imaš li mogučnost CAM-a ? Da za neke dijelove prirediš i sve programe??
[ openbox @ 04.02.2010. 22:24 ] @
Sama konstrukcija 150(100e)-250e u zavisnosti od komplikovanosti alata,
a za programe, ne znam jos trebalo bi razmisliti
[ the-niho @ 14.05.2011. 19:35 ] @
@ openbox

Pozdrav,
Ja vodim manju alatnicu u BiH i povremeno mi je potrebno pomoci kod konstrukcija pa ako imas interesa da se cujemo.
Sta trebas da bi izradio konstrukciju i ako mogu pitati u cemu radis?Ja koristim soldiworks i najvise mi odgovara njegov format jer je lakse raditi ispravke ukoliko bude potrebe ali u sustini odgovaraju i ostali standardni formati.
Volio bih vijdeti ako imas jos koji primjer alata koje si rijesio.

pozdrav
Nihad
[ dinac @ 07.05.2013. 22:10 ] @
tema je podosta stara , no da probam :)

molio bi vas koji ste u ovoj temi napisali da konstruirate alate da mi se javite na PM ili mail sa kontaktom

hvala !
[ hanchi @ 22.05.2017. 23:06 ] @
Tema je dosta stara pa ako neko moze da pomogne.
Nekoliko puta sam radio izradu alata za brizganje plastike
po crtezima ili modelima koje je konstruktor vec napravio.
Medutim, sada trebam napraviti neki alat za brizganje plastike za koji nemam nista osim uzorka koji nije cak ni od plastike vec od metala.
Imam nacrtan dio koji je potrebno brizgati, ali ne znam koncept kako to sve konstruisati a da alat fercera sa aspekta brizganja. I da li ce moci plastika zadovoljiti, da zamijeni metalni komad, komad nije izlozen nekom opterecenju, sluzi uglavnom kao ukras ali ipak treba imati neku cvrstocu. Ako ima neko iz oblasti plastike da mi pomogne oko ovoga,...
[ hanchi @ 01.06.2017. 22:09 ] @

Tema je dosta stara pa ako neko moze da pomogne.
Nekoliko puta sam radio izradu alata za brizganje plastike
po crtezima ili modelima koje je konstruktor vec napravio.
Medutim, sada trebam napraviti neki alat za brizganje plastike za koji nemam nista osim uzorka koji nije cak ni od plastike vec od metala.
Imam nacrtan dio koji je potrebno brizgati, ali ne znam koncept kako to sve konstruisati a da alat fercera sa aspekta brizganja. I da li ce moci plastika zadovoljiti, da zamijeni metalni komad, komad nije izlozen nekom opterecenju, sluzi uglavnom kao ukras ali ipak treba imati neku cvrstocu. Ako ima neko iz oblasti plastike da mi pomogne oko ovoga,...
[ hanchi @ 25.10.2018. 15:59 ] @
Pozdrav svima,
Tema je dosta stara ali se ipak javljam u nadi da ce se neko ipak javiti ko bih mi pomogao oko konstruisanja alata za brizganje plastike.
Naime, trebam uraditi konstrukciju alata za brizganje plastike za jedan konkretan dio, ali je problem sto nemam iskustva sa tom vrstom alata. Dakle nije problem crtanje i modeliranje nego bas konstruisanje tih alata.
Alat bi imao i bocno zatvaranje jer je takav proizvod gdje mora imati te bocne klizace.
Molim nekoga ko ima iskustva s tim alatima da mi se javi. Da mi pomogne kako da to uradim ili da mi sve uradi naravno uz naknadu.

Pozdrav