[ Mix5 @ 25.06.2006. 02:50 ] @
Modem pocinje da me zeza nesto u zadnje vreme. Cas oce, cas nece! Koji mi hardverski modem preporucujete a da nije skup?
[ tdjokic @ 25.06.2006. 09:00 ] @
Kod nas se ne prodaju hardverski modemi, osim eksternih, seriskih. Jeste da po radnjama nude "hardverske", ali to je varijanta winmodema. Istina je, da su ti "hardverski" malo jaci od onih koje zovu softverski (i koji to jesu) ali ti i za njih trebaju drajveri. Mislim da je kod nas najrasireniji Intel 536 i mnogi ljudi znaju kako se instaliraju drajveri, pa mislim da bi to bio dobar izbor.
[ ventura @ 25.06.2006. 10:12 ] @
2006 godina u toku, upravo izašla Beta2 verzija state-of-the-art operativnog sistema, a čovek koristi operativni sistem za koji treba da se kupuje specifičan modem, koji se inače ni ne proizvode već više od 5 godina...

To su strašne stvari...
[ Mix5 @ 25.06.2006. 15:07 ] @
Citat:
tdjokic: Kod nas se ne prodaju hardverski modemi, osim eksternih, seriskih. Jeste da po radnjama nude "hardverske", ali to je varijanta winmodema. Istina je, da su ti "hardverski" malo jaci od onih koje zovu softverski (i koji to jesu) ali ti i za njih trebaju drajveri. Mislim da je kod nas najrasireniji Intel 536 i mnogi ljudi znaju kako se instaliraju drajveri, pa mislim da bi to bio dobar izbor.


Ako sam te dobro razumeo, za svaki modem kupljen kod nas mi trebaju drajveri!

Citat:
ventura: 2006 godina u toku, upravo izašla Beta2 verzija state-of-the-art operativnog sistema, a čovek koristi operativni sistem za koji treba da se kupuje specifičan modem, koji se inače ni ne proizvode već više od 5 godina...

To su strašne stvari...


A sta si ti majke ti hteo ovim da kazes, jel to ima nekakve veze sa mojim pitanjem?
[ tdjokic @ 25.06.2006. 19:22 ] @
@ ventura: "a čovek koristi operativni sistem za koji treba da se kupuje specifičan modem" - kako mislis "specifican modem"? Nesto radjeno po porudzbini ili slicno? Intel536 je najobicniji modem, slicno je i sa Lucent / Agere i ima drajvera. A problema sa winmodemima ima i u onom operativnom sistemu, za koji se tvrdi da se sve sredi automagicno, klik, klik. Pa kad to pitanje postavis, kao principijelno, ne konkretno, na nekoj temi o "tom" operativnom sistemu, onda dobijes odgovor da to "sada radi" a bilo je problema sa verzijama ...... , sto je vrlo slicno i problemima ljudi koji koriste "ovaj" sistem. Zaista je strasno kad neko pismen kao ti govori ovakve stvari.

@ Mix5: "Ako sam te dobro razumeo, za svaki modem kupljen kod nas mi trebaju drajveri!" Da. Medjutim, postepeno postaje pravilo da uz distribuciju dolaze i vec instalirani i podeseni drajveri za NEKE winmodeme, NEKIH proizvodjaca (dakle - ne za sve winmodeme, svih proizvodjaca) koji rade odmah cim pokrenes OS. To je mislim prvi uveo Mepis, zatim Kanotix i jos neki, a cujem da sada ima toga jos, nisam licno proverio. Drajveri se daju za najpoznatije winmodeme, novijeg datuma proizvodnje.

Napomena: kod Mepisa to radi i pod Live rezimom, za ostale ne znam.

[Ovu poruku je menjao tdjokic dana 25.06.2006. u 20:37 GMT+1]
[ ventura @ 26.06.2006. 10:35 ] @
Citat:
tdjokic:
kako mislis "specifican modem"?


Ma lupam gluposti... Za linux ti sigurno ne treba specifičan modem... Možeš opušteno da odeš u prodavnicu hardvera i da kupiš koji god hardware hoćeš, i siguran si da ima podrški za linux... Ne treba uopšte da juriš nešto što se ne proizvodi već 5 godina, jer linux podržava sve najnovije i najjeftinije uređaje...

[ Comrade @ 26.06.2006. 17:29 ] @
@ventura

Ovo nije bilo kakav hardver. Ovo su WINmodemi, znaci pravljeni samo za taj jedan jedini OS. To sto ti modemi mogu da se nateraju da rade i pod linuxom je samo + linux kao OS.


@Mix5

Ja ti ne preporucujem Intel536. Bolje pogledaj/daj oglase i nadji neki polovan eksterni (hardverski) modem. Sada kada svi prelaze na broadband nece ti biti problem da nadjes nekog polovnjaka. A ako si bas toliko ocajan bolje nadji neki lucent. Moj savet: kloni se conexant-a i Intela.
[ bojan_bozovic @ 26.06.2006. 17:34 ] @
Kupi eksterni RS232 modem kao sto ti je Comrade rekao. Sve ostalo nije tako dobro resenje.

@ventura

Sweex, tj Holandjani, itekako prave eksterne RS232 modeme.
[ ventura @ 27.06.2006. 13:55 ] @
Citat:
Comrade: @ventura

Ovo nije bilo kakav hardver. Ovo su WINmodemi, znaci pravljeni samo za taj jedan jedini OS. To sto ti modemi mogu da se nateraju da rade i pod linuxom je samo + linux kao OS.


Koliko je meni poznato, takozvani WinModemi nisu napravljeni da mogu da rade isključivo pod Windows operativnim sistemom, već je njihova koncepcija takva, da zarad uštede u izradi modema, većinu posla preuzme procesor računara a ne komponente modema, koje zbog toga jelte mogu da budu izostavljene sa modema, i time modem učinjen jeftinijim.

Driveri za te modeme su besplatni na windows os-u, dok se ti isti driveri na linuxu plaćaju.

Šta je sa ostalim jeftinim kućnim hardverom tipa webkamere, skeneri, printeri... Ja nešto nisam siguran da sve to može raditi kako treba pod linuxom... Ako i može onda je to u većini slučajeva neka budževina koja ne iskorištava ni 30% kapaciteta i mogućnosti uređaja...
[ tdjokic @ 27.06.2006. 15:59 ] @
Citat:
ventura: Driveri za te modeme su besplatni na windows os-u, dok se ti isti driveri na linuxu plaćaju.

Samo za jednu marku, ne za sve. Prema tome, ovo sto si rekao je cista dezinformacija.
Citat:
Šta je sa ostalim jeftinim kućnim hardverom tipa webkamere, skeneri, printeri...
Meni konkretno bas radi i stara web kamera (USB) i printer Canon BJ-200e (paralelni) i skener Mustek 1200 UB (USB) tako da ti ni ta tvrdnja - u mom slucaju - ne drzi vodu. Slike su mi cele, stranice se stampaju i skeniraju cele, ne razumem ono o koriscenju 30% mogucnosti uredjaja.
[ Comrade @ 27.06.2006. 16:59 ] @
@ventura
Kada sam rekao da su WINmodemi pravljeni da iskljucivo rade sa windowsom mislio sam na to da zvanicno ne rade na linuxu, odnosno da kompanija koja je napravila modem ne pravi linux drajvere za taj modem.

Niko ne spori to da je windows rasprostranjeniji OS.

Meni sav hardver radi na linux-u bez velikog mucenja.
[ Nedeljko @ 11.07.2006. 00:20 ] @
@ventura

Ja uopšte ne razumem o čemu ti pričaš. Podsećam te da ovo nije Advocacy forum i da ovde nije mesto flejmu. Čoveka muči konkretan problem, javio se na odgovarajuće mesto i to je ok. Ako ne možeš da mu pomogneš, nemoj ga ni zavitlavati, jer se nije javio na forum za prepljuvavanje. O tome zašto neko hoće da surfuje pod GNU/Linux-om, ovde nije umesno raspravljati. To je njegova stvar. Ovde je umesno samo diskutovati o pitanju koje je postavljeno.
[ darkon @ 11.07.2006. 08:46 ] @
Ja već 3 godine koristim US Robotics 56K Faxmodem model 5630B (eksterni hardverski).
U početku sam imao malo problema oko podešavanja impulsnog biranja, ali je sve vrlo brzo rešeno.
Prema tome, preporučujem njega ili nekog naslednika.
Pozdrav