[ Aleksandar Marković @ 28.06.2006. 10:37 ] @
Upravni odbor Privredne komore Beograda nedavno je raspravljao o stanju i trendovima razvoja u IT sektoru, gostujući u kompaniji COMTRADE koja je jedna od vodećih u IT sektoru Srbije. Tom prilikom čula su se indikativna mišljenja o tome šta je kočnica bržem IT razvoju Srbije. Veselin Jevrosimović, predsednik i vlasnik kompanije COMTRADE tvrdi da se u IT sektoru, s velikim naporima, postižu izvesni rezultati, ali da je IT sektor potpuno zaboravljen od države. Na taj sektor uopšte se ne gleda kao na infrastrukturu koja podstiče ukupni privredni razvoj. Srbija je jedina država u Evropi koja nema politiku i strategiju razvoja i stimulativne mere u oblasti IT.

Milovan Matijević direktor IDC Adriatik regije izneo je rezultate istraživanja o stanju IT u 2005. Srbija sa 317 miliona US dolara i dalje spada među države koje imaju najmanje IT tržište u Evropi. U Sloveniji vrednost IT tržišta je iznosila 577 miliona, u Hrvatskoj 633 miliona, Mađarskoj 2,14 milijarde i u Poljskoj 4,3 milijarde US dolara.U Srbiji je 2005. godine potrošena 33 dolara po glavi stanovnika za IT opremu, u Mađarskoj 182, a u zapadnoevropskim zemljama oko 700 US dolara.

Uzroci ovakvog stanja su pre svega siromaštvo, politička situacija i odsustvo aktivnog odnosa Vlade prema ovoj oblasti. Umesto sadašnje stagnacije, Srbiji je neophodan razvoj u IT sektoru od najmanje 25 odsto godišnje kako bi 2010. godine ostvarila 40 odsto tržišta u Mađarskoj. Razvoj i relativno brza promena situacije su mogući, ali su zato potrebni proaktivna politika i mere Vlade.

Borisav Bojković, generalni direktor kompanije General Ekonomik i predsednik Odbora Udruženja informatičke delatnosti takođe potvrđuje nezadovoljavajuće stanje u IT oblasti i ukazuje na to da pojedine IT kompanije nastoje i uspevaju da uprkos malom tržištu ostvaruju razvoj. Šanse za razvoj IT delatnosti on vidi u ostajanju kvalitetnih kadrova, niskoj ceni radne snage, blizini tržišta EU i orijentaciji na neke najnovije visoke tehnologije kao što su bežične tehnologije, radiofrekventna identifikacija i dr. Sve ovo Bojković je ilustrovao iskustvom svoje kompanije koja je razvila i proizvela uređaje za centralizovano upravljanje fiskalnim kasama i kontrolu prodaje, uređaje za satelitsko praćenje vozila i sl. Svi ovi uređaji su imali dobru međunarodnu promociju na CEBIT-u 2006, a i uspešan plasman u zemlji. Za sve ovakve aktivnosti potrebna su sredstva za ulaganje u sopstveni razvoj i aktivna podrška države.

Prof. dr Milan Kukrika vidi internet kao globalni resurs u svetskoj ekonomiji i menadžmentu IT usluga kao osnovi našeg budućeg rasta. Domaće IT kompanije treba, kao i većina ovih kompanija u svetu, da se posvete primeni ISO 20.000 koji se odnosi na menadžment kvaliteta IT usluga.

Nikola Marković