[ IrieTux @ 28.06.2006. 14:59 ] @
Kupio sam ovaj modem da bi ga koristio za izlazak na net preko linuksa.
Imam ADSL nalog kod Neobee, a u kompu dual boot : Mepis i win. Matična ploča je Abit nf7.
Do sad sam koristio Neobijev usb Actiontec modem, pa sam hteo par saveta da čujem pre nego što priključim novi modem na mrežnu kartu.
1/ Da li treba bilo šta podešavati u linuksu, ili je dovoljno samo priključiti modem preko mrežne karte da bi se moglo na net ( Brat ima kablovski net kod SBB-a, i skoro svi live distroi su odmah na netu, čim se podigne sistem).

2/ Da li je problem da kad idem na net iz linuksa koristim konekciju preko mrežne karte, a iz windoze preko usb
( ovaj modem može na net preko oba načina)

3/ Kakva je procedura sa deinstaliranjem starih drajvera, tj. da li je dosta samo iz add or remove program deinstalirati
"Actiontec home DSL manager", ili treba još nešto raditi.

Ako se još nečeg setim pitaću. Izvinjavam se na ovim početničkim pitanjima, nisam baš vešt sa podešavanjem ADSL modema, ne bi hteo nešto da zabrljam. Kad sam dobio ADSL priključak brat je uglavnom sve sam uradio.
[ IrieTux @ 01.07.2006. 16:23 ] @
Povezao sam modem preko mrežne karte, ali nešto očigledno ne radim dobro, nisam još uspeo da sa novim modemom izađem na net.

Probao sam i iz Mepisa( instaliranog na hard) i iz Knoppixa (live ), ali ne znam kako da dođem do dela gde bi trebao da upišem svoj username i password.
Iz start menija, pod stavkom internet ima nešto kao podešavanje ADSL-PPOE, ali prijavi da ne može da se konektuje. Na modemu kad je već podignut linux svetle konstantno lampice za Power, ADSL i Ethernet, dok lampica Status treperi tj. naizmenično se pali i gasi.

Bio bi zahvalan ako neko zna kako se ovaj modem podešava preko mrežne karte, jer mi je važno da osposobim izlazak na net iz linuksa.

Da li treba nešto u biosu podešavati?
[ tdjokic @ 01.07.2006. 17:02 ] @
E, j...i ga, bas sam se nadao da ce neko da ti odgovori, a posto nije onda "moram" ja.

Imam slican modem DSL-300T. Moj nema USB prikljucak, verovatno je to jedina razlika. Koliko je meni poznato, i tvoj i moj modem su obicni modemi, SAMO modemi, dok svi govore da je bolje imati modem sa ruterom odnosno ruter sa modemom, sto se cesce kao podrazumeva, pa ljudi uglavnom govore samo "ruter".

Ja sam imao silne akrobacije sa tim modemom dok sam ga priblizno shvatio i uspeo da koristim a i sada sa nekim Linuxom nikako nece a sa nekim se poveze uprkos mojim sumnjama i neverici.

Iskreno, malo sam i zaboravio, a da probam ne mogu, jer imam samo jedan racunar, pa ako ga rastelujem necu moci da ti se javim. Tako da cu pokusati da ti dam pretezno ideju, moraces malo i sam da kopas.

Za pocetak uradi komandu ifconfig, pa bi trebalo da dobijes nesto ovakvo, a sumnjam da ces dobiti:

Code:
root@kurumin:/home/kurumin# ifconfig
eth0      Link encap:Ethernet  HWaddr 00:50:8D:66:BA:EE
          inet6 addr: fe80::250:8dff:fe66:baee/64 Scope:Link
          UP BROADCAST RUNNING MULTICAST  MTU:1500  Metric:1
          RX packets:2716 errors:0 dropped:0 overruns:0 frame:0
          TX packets:2808 errors:0 dropped:0 overruns:0 carrier:0
          collisions:0 txqueuelen:1000
          RX bytes:2006942 (1.9 MiB)  TX bytes:495449 (483.8 KiB)
          Interrupt:11 Base address:0x6000

lo        Link encap:Local Loopback
          inet addr:127.0.0.1  Mask:255.0.0.0
          inet6 addr: ::1/128 Scope:Host
          UP LOOPBACK RUNNING  MTU:16436  Metric:1
          RX packets:24 errors:0 dropped:0 overruns:0 frame:0
          TX packets:24 errors:0 dropped:0 overruns:0 carrier:0
          collisions:0 txqueuelen:0
          RX bytes:1584 (1.5 KiB)  TX bytes:1584 (1.5 KiB)

ppp0      Link encap:Point-to-Point Protocol
          inet addr:85.222.166.249  P-t-P:85.222.166.1  Mask:255.255.255.255
          UP POINTOPOINT RUNNING NOARP MULTICAST  MTU:1400  Metric:1
          RX packets:2348 errors:0 dropped:0 overruns:0 frame:0
          TX packets:2434 errors:0 dropped:0 overruns:0 carrier:0
          collisions:0 txqueuelen:3
          RX bytes:1932758 (1.8 MiB)  TX bytes:430375 (420.2 KiB)


lo ti je trenutno, a valjda i kasnije, najmanje vazan.

ppp0 bi dobio da si povezan.

Glavna stvar je eth0, tvoja mrezna kartica. Apsurd kod ovog modema je, da karticu treba diskonektovati da bi radila. To je naravno samo prividno i igra je u adresama, ali se recimo meni na ovom Linuxu sa koga ti se javljam, prilikom boota javlja poruka da mrezna kartica ne radi, a radi normalno. Ovde kod mene vidis da ona NEMA neku pametnu adresu.

Pokusaj kod Knoppixa Live, da na samom pocetku ubacis u onu komandnu liniju NODHCP, mozda ti krene. Sad moram ovaj post da zavrsim, pa cu restartovati masinu u Mepis, tamo ima nesto vise, mozda cu se snaci da ti jos nesto kazem.

Inace, sa ovako podesenom karticom kako je trenutno kod mene, ne mozes prici modemu, da bi tamo obavio setovanje.

U vezi BIOS-a nisam siguran, ali nije lose proveriti da li ti je tamo LAN enabled. Uostalom, ifconfig ce ti dosta reci.

[Ovu poruku je menjao tdjokic dana 01.07.2006. u 18:15 GMT+1]
[ niceness @ 01.07.2006. 19:19 ] @
Da li si ti uspeo da otvoris web interfejs tvog modema?
IP adresa bi trebalo da bude 192.168.1.1

Ja nemam taj modem vec DSL-502T router, ali koliko je znam 302T bi trebao da dodeli adresu putem dhcp-a ... zar ne?
Mozda nisam u pravu vec je potrebno namestiti ppp na tvom sistemu.

Ako nista ne uspe a mozes da mu pristupis uloguj se na njega preko telneta.
Ovo predlazem zato sto ovaj modem, kao i gomile drugih kako "zicnih" tako i wireless ruter/modema koji su zasnovani
na TI AR7 platformi, radi pod linuxom ... odnosno da se bolje izrazim, da ne bi bilo zabune, pokrece ga linux.

Ovim putem ces najlakse saznati sta se od softvera ustvari nalazi u njemu i kako radi (dobro mozda i neces ako si pocetnik ;) )

Bas ti nisam puno pomogao.. tesko je govoriti o necemu sto nisam pre koristio.
[ IrieTux @ 01.07.2006. 19:48 ] @
Bio mi je zauzet komp, probaću kasnije ovo što ste predložili, ali nisam baš razumeo to u vezi telneta. Nisam neki stručnjak za linux, do sad nisam podešavao ništa u vezi mrežnih karti. Nadao sam se da je podešavanje ovog modema jednostavno kao za kablovski net( tj. da nema podešavanja).
Javiću sutra šta sam dobio sa komandom ifconfig
[ tdjokic @ 01.07.2006. 20:37 ] @
Evo me u Mepisu.

U Mepis OS centru ili necem slicnom imas pristup podesavanju mrezne kartice i jos neceg. Ako odredis da eth0 koristi DHCP za IP, onda ce kartica biti tako podesena da mozes pristupiti modemu za njegov setup. To je ovo o cemu prica niceness: "IP adresa bi trebalo da bude 192.168.1.1" a ako uradis ifconfig komandu, trebalo bi da ti pokaze za karticu 192.168.1.2. Ja sad ne smem da menjam, jer ce mi se sve zaglupiti pa necu moci da ti posaljem poruku.

Nazalost, tako podesena kartica posle setup-a modema nece da radi sa ADSL, jer "vidi" samo do modema i nista dalje. Najcesce sa DHCP NE RADI - vrti, vrti "pola sata" i na kraju odustane. Onda udjes opet u Mepis OS centar pa stavis staticku adresu, mozda ce ti raditi. Naravno, to je prevara, jer ti staticku adresu nemas, ali mi je tako proradilo na mnogim Linuxima:

IP adresa: 192.168.0.10
Net mask: 255.255.255.0
Gateway adresa: 192.168.1.1
Broadcast adresa: ... (nista)

Mozda si primetio da je Gateway adresa ista kao adresa modema od gore. Tako mi radi.

Kod nekih Linuxa se ovo dogodilo automatski. Uglavnom, ako na rezultatu ifconfig vidis kod kartice adresu 192.168.1.2, onda nema konekcije sa ADSL.

Ovo sto rece niceness, da bi kartica trebala dobiti adresu putem DHCP je verovatno slucaj kad imas ruter. Ja nemam ruter i nemam sa njim nikakvih iskustava, ali sam na gomili Linuxa postigao konekciju opisanim putem.

Bilo je i takvih gde ne prima laznu staticku i nece ni za boga da se konektuje.

Evo, meni u Mepis OScentru pise da je eth0 down i predlaze opciju da je pokrenem, a kartica radi, sto se slanjem ove poruke i dokazuje.

[ IrieTux @ 01.07.2006. 23:23 ] @
Na žalost, za sad ništa od neta. Sve sam uradio kako ste napisali, na kraju dobijem status kao na vašem snimku , ali ni konkveror ni mozila ne otvaraju stranice na netu. Mepis koji mi je instaliran na hardu je 3.4.3, a probao sam još Kanotix 2005.4 kao live , ali tu su drugačija podešavanja kojim nisam ni uspeo prići, jer nije dosta za root u password upisati samo root kao u mepisu. Nisam instalirao Kanotix na hard jer nemam mesta, morao bi brisati mepis. Brisanje nije problem , ako bi u nekom drugom distrou radio modem.

Gosn. Đokiću, u kojim ste još distroima uspeli na ovaj način da pokrenete modem? Trenutno kući imam još Suse 10

Još jedno pitanje: Da li osim lampica Power, ADSL i ethernet treba i lampica Status da stalno svetli. Kod mene se ta lampica naizmenično pali i gasi.

Ovo daje komanda ifconfig

oot@1[~]# ifconfig
eth0 Link encap:Ethernet HWaddr 00:50:8D:63:B2:A5
inet addr:192.168.0.10 Bcast:192.168.0.255 Mask:255.255.255.0
UP BROADCAST RUNNING MULTICAST MTU:1500 Metric:1
RX packets:0 errors:0 dropped:0 overruns:0 frame:0
TX packets:0 errors:0 dropped:0 overruns:0 carrier:0
collisions:0 txqueuelen:1000
RX bytes:0 (0.0 b) TX bytes:0 (0.0 b)
Interrupt:11 Base address:0x8000

lo Link encap:Local Loopback
inet addr:127.0.0.1 Mask:255.0.0.0
UP LOOPBACK RUNNING MTU:16436 Metric:1
RX packets:9 errors:0 dropped:0 overruns:0 frame:0
TX packets:9 errors:0 dropped:0 overruns:0 carrier:0
collisions:0 txqueuelen:0
RX bytes:420 (420.0 b) TX bytes:420 (420.0 b)

root@1[~]#



[ tdjokic @ 02.07.2006. 16:02 ] @
Sledeci odgovor je bio pripremljen pre nekih 8 sati, ali nisam nikako mogao da ga posalje, prekinula mi se konekcija:


Citat:
IrieTux: Gosn. Đokiću, u kojim ste još distroima uspeli na ovaj način da pokrenete modem? Trenutno kući imam još Suse 10

U vise raznih, ali siguran sam da nisam u Suse, njega vec dugo nisam imao.

Usput - mani ovo "Gosn. Đokiću", ovde smo svi drugari i svi na ti.

Citat:
Da li osim lampica Power, ADSL i ethernet treba i lampica Status da stalno svetli. Kod mene se ta lampica naizmenično pali i gasi.
3 svetle, 1 zmiga stalno.

Citat:
Ovo daje komanda ifconfig

Sada treba da podesis ADSL-PPPOE, ne znam na pamet gde je kod Mepisa. Kad podesis, treba ga i pokrenuti, neki programi traze komandu "start pppo" neki drugi "adsl pon " odnosno "poff", to unosis iz terminala / konzole / komandne linije, koji god naziv da koristis.

Mozda ce ti trebati i komande ifconfig eth0 up, odnosno ifconfig eth0 down, da bi pokrenuo ili iskljucio mreznu karticu. Nekad treba prvo pokrenuti ppp0, nekad on sam pokrene karticu, nekad moras sam, to je bas blagi haos.

Prilikom podesavanja ADSL-PPP0 ce te u jednom trenutku pitati da li zelis da se to automatski pokrene prilikom boota. Pretpostavljam da ces odgovoriti sa da, ali i tu zna da zafrkava.

Naoruzaj se da dosta strpljenja!
[ prospekt @ 02.07.2006. 16:52 ] @
Koristim D-link DSL502T ruter i sto se tice lampice "status", normalno je da se naizmenicno pali i gasi sto je slucaj i kod modela 302T. Nista nije receno o podesavanju DNS servera provajdera u setup-u modema, jer u tom slucaju Default Gateway nije adresa modema 192.168.1.1 vec zavisi od provajdera i onda nema problema sa povezivanjem preko mrezne karte. Mozda treba pokusati rucno upisivanje nameserver-a u /etc/resolv.conf ili izmeniti dhclient-script, mada nisam siguran da li je to potrebno za 302T.
[ tdjokic @ 02.07.2006. 22:18 ] @
Citat:
prospekt: Koristim D-link DSL502T ruter i sto se tice lampice "status", normalno je da se naizmenicno pali i gasi sto je slucaj i kod modela 302T. Nista nije receno o podesavanju DNS servera provajdera u setup-u modema, jer u tom slucaju Default Gateway nije adresa modema 192.168.1.1 vec zavisi od provajdera i onda nema problema sa povezivanjem preko mrezne karte. Mozda treba pokusati rucno upisivanje nameserver-a u /etc/resolv.conf ili izmeniti dhclient-script, mada nisam siguran da li je to potrebno za 302T.

Veruj mi na rec - ovaj i ovakav modem, kao moj (i slican, pokretaca teme) je muka! DNS se podesi automatski, prilikom podesavanja ADSL setup-a, u dijalogu te pita na jednom mestu da li zelis da to bude prema serveru i to je ok. Ovo sto sam ja ovde napisao je (jedan od) nacin(a) da se prevazidje nesposobnost ovog modema da prihvata DHCP nacin rada, a NE PRIHVATA GA, stotinama puta sam probao, ponovo i ponovo, Radim par meseci ovako, pa kad probam novi Linux, ja opet "za svaki slucaj" probam DHCP i nece nikako.

Upozorio sam da postoje neki Linuxi koji prihvataju ili DHCP ili pravu staticku adresu i nikako nece da rade sa ovom prevarom koju sam ja pdmetnuo u Mepisu.

Ne stignem nikako da nabavim ruter. Bas me zanima kako bi se on ponasao. A nervira me i to sto par Linuxa ne mogu da koristim, sto ocekujem da bi sa ruterom islo.

Pogledacu jos u jednom Linuxu kako imam podeseno.
[ tdjokic @ 03.07.2006. 03:29 ] @
Evo me u PCLinuxOS-u, "poboljsanoj" Mandrivi - mnogi ljudi kazu: "E, Mandriva bi trebala biti takva". Zaboravio sam jos nesto vazno. Osim staticke i DHCP adrese, odnosno protokola, u ovom Linuxu postoji i opcija "nikakav protokol" = bez protokola, e, bas to je potrebno za mreznu karticu da bi radila sa ovim modemom normalno. Ono sto sam ja podesio u Mepisu, laznu staticku je prevara i nekad radi, nekad ne. Ta opcija - bez protokola - se pojavljuje jos po negde, ali sam isto tako zaboravio u kojima je tako.



Dakle, kartica mora biti podesena ili kao "none" ili lazna staticka a desava se da se to uradi samo, na neki magicni nacin.

Mozda se moze naci i sam ruter, bez modema, pa kombinovati ovaj modem i taj ruter, sto nemam ideju kako bi radilo.
[ IrieTux @ 03.07.2006. 10:16 ] @
Na žalost ovo na PC Linux Os neću moći probati, pošto iz nekog neobjašnjivog razloga nikad nisam uspeo da instaliram nijedan distro koji ima veze za Mandrivom. Da li je problem u monitoru( LiteOn) ili graf. kartici ( Ati 9550 se ), uglavnom i u Mandrivi i u Pc Linux Os-u mi se ugasi monitor u momentu kad bi trebao da podigne sistem. Ovo važi i za live verzije i za instalacione. Ni sa jednim drugim distroom nije bilo takvih problema.

Probaću nekog iz Novog Sada da pozovem, da dođe kod mene i pokuša da podesi ovaj modem. Možda pravim neku sitnu grešku, iz koje ne znam da se izvučem.
U svakom slučaju, hvala svima na uloženom trudu, nadam se da ću jednom uspeti, neću odustati dok ne izađem na net iz Linuxa.
Pozdrav svima
[ tdjokic @ 03.07.2006. 16:56 ] @
Citat:
IrieTux: Na žalost ovo na PC Linux Os neću moći probati

Ovo za PCLinuxOS sam napisao kao ilustraciju podesavanja i odgovor prospekt-u oko rutera.

Da se vratimo na pocetak. Da li si pokusavao da udjes u podesavanje modema? Iz bilo kojeg browsera ides pomocu adrese 192.168.1.1. Za tu svrhu, kartica mora biti podesena na DHCP. To postoji i u Mepisu. Medjutim, sa tako podesenom karticom ne moze se ici na net, pa je treba vratiti na "iskljucenu" u Mepisu, sto smatram da je ekvivalent onoj trecoj opciji kod PCLinuxOS-a - "none". (Sledi nastavak za par minuta, iz drugog Linuxa...) Ja obicno koristim Kurumin, koga preporucujem samo ljudima koji znaju portugalski, zato moram da restartujem racunar da predjem u Mepis.

Evo me u Mepisu. Karticu sam bio podesio na DHCP i moze se videti da sada kartica ima adresu u skladu sa adresom modema - on ima 192.168.1.1 a kartica 192.168.1.2:

Code:
root@1[mepo]# ifconfig
eth0      Link encap:Ethernet  HWaddr 00:50:8D:66:BA:EE
          inet addr:192.168.1.2  Bcast:192.168.1.255  Mask:255.255.255.0
          inet6 addr: fe80::250:8dff:fe66:baee/64 Scope:Link
          UP BROADCAST RUNNING MULTICAST  MTU:1500  Metric:1
          RX packets:116 errors:0 dropped:0 overruns:0 frame:0
          TX packets:159 errors:0 dropped:0 overruns:0 carrier:0
          collisions:0 txqueuelen:1000
          RX bytes:59399 (58.0 KiB)  TX bytes:20488 (20.0 KiB)
          Interrupt:11 Base address:0xe000

lo        Link encap:Local Loopback
          inet addr:127.0.0.1  Mask:255.0.0.0
          inet6 addr: ::1/128 Scope:Host
          UP LOOPBACK RUNNING  MTU:16436  Metric:1
          RX packets:6 errors:0 dropped:0 overruns:0 frame:0
          TX packets:6 errors:0 dropped:0 overruns:0 carrier:0
          collisions:0 txqueuelen:0
          RX bytes:300 (300.0 b)  TX bytes:300 (300.0 b)

root@1[mepo]# 


pristupio modemu i snimio ove dve slike:





Ne mogu da ti garantujem da ce moje vrednosti odgovarati i tebi, ali mislim da su to cak i default vrednosti, da ih nije trebalo ni menjati. U svakom slucaju, ovo ti je postupak za promenu vrednosti. Nemoj se prepasti ako se desi da nesto zabrljas pa modem vise nece da se pokrene, niti dozvoljava da mu udjes u setup - na mom modemu postoji hardersko vracanje na default vrednosti, jednim malim prekidacem - ustvari postoji samo jedna rupica a prekidac je sakriven unutra i treba ga pritisnuti nekim okruglim predmetom tipa sibica, vrh hemiske olovke, nesto takvo. Ubedjen sam da isto postoji i na tvom modemu.

Inace, kod Mepisa postoji jedan mali problem - ako nakon podesavanja u Mepis OS centru ne pritisnes na Apply, promena se nece izvrsiti. Ne znam tacno da ti kazem, ali se desavalo u nekoj verziji, zbog njihove greske, da to nije ni funkcionisalo i onda je stvarno bila frka.

Nakon vracanja kartice na laznu staticku adresu, racunar treba restartovati da bi se opet pojavila kao neukljucena. Tada bi, ako si dobro podesio ppp0 trebalo da dobijes konekciju.

Izvinjavam se sto ti ne mogu reci precizno, jer se to menjalo, ali konekciju podesavas u ovom mom Mepisu tako sto odes u glavni meni (K), kliknes na Internet - Connection - ADSL/PPPOE connection. Neka te ne zbuni cinjenica da smo modem podesili na Bridge, to je verovatno upravo zbog toga sto ovaj modem nije ruter - a sada treba podesiti PPPOE konekciju. To je tako. Pokusacu i to da pogledam ali pre nego sto pocnem da cackam moram da ti posaljem ovu poruku, napisanu dovde.

Uspeo sam. Nakon slanja poruke sam otisao u podesavanje ADSL/PPPOE i tamo nema problema - uglavnom prihvatas sto ti on nudi, izmedju ostalog i automatsko odredjivanje DNS. Jedino sto moras upisati su:

- korisnicko ime, tu moras upisati sto su ti dali a iza toga jos i sledece znake: @verat.net recimo za mene, da bi softver u tel.centrali(?) znao kod kog si provajdera
- sifru, tu upises sto su ti dali

Na kraju podesavanja dobijes obavestenje o komandama koje pokrecu ADSL vezu.

Ne mogu vise niceg da se setim. Ovaj trik sa korisnickim imenom zna da zafrkava - mada je u nekim programima za podesavanje i to naznaceno iziricito, negde se provajder pise ovako, negde odvojeno, zavisi od distribucije Linuxa.

[Ovu poruku je menjao tdjokic dana 03.07.2006. u 19:23 GMT+1]
[ IrieTux @ 03.07.2006. 18:54 ] @
Ovo mi se čini da ću uspeti da odradim, samo moći ću da probam tek sutra uveče ili za koji dan pošto sam ostavio komp da skida malo veći fajl sa neta. Javiću šta sam uradio.
Puno pozdrava za sve
[ niceness @ 03.07.2006. 20:43 ] @
Tomislave,

vidim da si probao dosta razlicitih distribucija pa nikako ne shvatam zasto se oslanjas na graficke alate za konfiguraciju mreze.
Zar nije jednostavnije koristiti ifconfig, route itd.


Da se vratim na temu.

Vidim, podesio si ga da radi kao bridge sto ,usput receno, nema nikakve veze da li je ruter ili ne.
To je potpuno nepotrebno i upravo je razlog zasto ne mozes da se povezes preko dhcp-a.
Koristi od ovoga bih imao samo ako zelis da modem povezes na neki router i hoces da sa njega uspostavljas
i prekidas konekciju. Po meni je bolje ostaviti da to radi modem.

Siguran sam da bih sve radilo kad bih stavio vrstu konekcije na pppoe i uneo svoje login parametre u modem.
U tom slucaju bi racunar (odnosno interfajs eth0) preko dhcp dobio ip adresu koju je provajder dodelio modemu i
naravno vise ne bih morao da podesavas ppp na samom racunaru.
[ tdjokic @ 04.07.2006. 00:09 ] @
Citat:
niceness: Vidim, podesio si ga da radi kao bridge sto ,usput receno, nema nikakve veze da li je ruter ili ne.
To je potpuno nepotrebno i upravo je razlog zasto ne mozes da se povezes preko dhcp-a.
Koristi od ovoga bih imao samo ako zelis da modem povezes na neki router i hoces da sa njega uspostavljas
i prekidas konekciju. Po meni je bolje ostaviti da to radi modem.

Siguran sam da bih sve radilo kad bih stavio vrstu konekcije na pppoe i uneo svoje login parametre u modem.
U tom slucaju bi racunar (odnosno interfajs eth0) preko dhcp dobio ip adresu koju je provajder dodelio modemu i
naravno vise ne bih morao da podesavas ppp na samom racunaru.

Mislim da sam to probao vise puta i ne radi. Takodje, ako se dobro secam, nakon tih proba mi se modem zaglupljivao i morao sam da vrsim hardverski reset na fabricke vrednosti. Ja se ne predajem lako, ali mislim da je ovde bas to u pitanju. Na Knoppix forumu jedan moderator cim cuje za ADSL konekciju odmah vice ljudima - kupuj ruter! Mislim da i dan danas misli da ga lazem, da je nemoguce da se ovako povezem na ADSL, sa ovim modemom i ovim setupom.

Posto si siguran da bi to radilo, probacu jos jednom, makar opet morao da guram "ekser" u modem! Ali, ako ne bude radilo, moraces da priznas da su ADSL modemi bez rutera problem.
[ niceness @ 04.07.2006. 00:38 ] @
Citat:
Takodje, ako se dobro secam, nakon tih proba mi se modem zaglupljivao i morao sam da vrsim hardverski reset na fabricke vrednosti.

Onda nesto ozbiljno ne valja. Kako se zaglupi? Jel mozes da ga ping-ujes?

Citat:
Ali, ako ne bude radilo, moraces da priznas da su ADSL modemi bez rutera problem.

E, kad smo vec kod ovoga zamolio bih te nesto. Da li bih mogao da se ulogijes preko telnet u modem pa da vidimo sta ima od softvera.
To bih islo otprilike ovako:
Code:
$ telnet 192.168.1.1

login: root
password: <password> #<-isti koji se koristi za web interfejs


BusyBox v0.61.pre (2004.06.11-02:32+0000) Built-in shell (ash)
Enter 'help' for a list of built-in commands.

# _

Kada udjes lupi "Tab" dva puta da ti ispise sve moguce naredbe.
[ tdjokic @ 04.07.2006. 03:11 ] @
"Onda nesto ozbiljno ne valja. Kako se zaglupi? Jel mozes da ga ping-ujes?"
U Setup-u modema postoje 2 podrucja - Modem i LAN.

Desavalo mi se da zabrljam nesto u Modem setup-u pa ne mogu da se konektujem, ali je modem dostupan i dalje. A ako u LAN uradim nesto, mislim da se zove "Server off" onda je gotovo, nikako ne moze da mu se pridje iz racunara, tj. browsera.

Ne znam da li se to moze nazvati "nesto ozbiljno ne valja" ako sam ga ja svojerucno ugasio, tj. prekinuo vezu sa racunarom. Uostalom, zbog toga i postoji prekidac za vracanje na fabricki setup. On je sakriven u jednoj rupici, pritisnes ga okruglim, tankim predmetom i gotovo, opet radi. O pingovanju takodje nema ni govora, jer je jednostavno iskljucen.

Ja sam ADSL dobio februara prosle godine i silom prilika (i neinformisanosti i prilika na trzistu) kupio ovaj modem i dobro ga isprobao. Sam start je bio bezuspesan, dok mi iz Verata nisu dali par podataka za setup, izmedju ostalog bas i to da ga treba podesiti kao bridge.

Evo, opet sam isao na PPPOE u samom modemu i nece nikako. Sve moguce kombinacije sam probao i nece. Menjao sam sve cemu je moglo da se pridje i nikako nece. Mozda je to za slucaj da imas ruter pa onda. A ovako radi besprekorno, nikad se u radu nije zaglupio nesto sam od sebe ili zbog sebe, kao sto ljudi pricaju da ga moraju restartovati ili slicno.

Dok sam bio u PCLinuxOS, gde smem da brljam, telnet nemam a ne mogu sada da trazim CD ili sta vec da instaliram. Ovde, u redovnom Linuxu, Kuruminu, telnet nece da se poveze, jer se pristup bazira na 192.168.1.1 a to je bas ono cemu ne mogu prici sa karticom podesenom kako mi treba za pristup Internetu. Nema nacina da se jedno za drugim povezem na Internet i na sam modem, na adresu 192.168.1.1. Tu vazi ili - ili, onda mora da se menja, pa opet. Pokusacu i sa Mepisom. Odoh sad tamo.
[ tdjokic @ 04.07.2006. 03:34 ] @
U Mepisu imam telnet, prebacio sam karticu na DHCP i evo rezultata:

code]BusyBox v0.61.pre (2004.02.12-01:16+0000) Built-in shell (ash)
Enter 'help' for a list of built-in commands.

#
\[ arp ash atmarp
atmarpd br2684ctl brctl busybox
cat chgrp chmod chown
cm_cli cm_klogd cm_logic cm_monitor
cm_pc cp dd df
diap dumpleases echo false
flashwrite free grep hostname
id ifconfig init insmod
iptables kill ledapp ln
login ls lsmod mkdir
modprobe mount mv passwd
ping pppd ps pwd
reboot rm rmmod route
sh sleep sync tar
test tftp thttpd touch
true tty udhcpc udhcpd
umount utelnetd wget whoami
yes
#

Evo spiska komandi nakon fleshovanja:



[Ovu poruku je menjao tdjokic dana 20.07.2006. u 01:15 GMT+1]
[ niceness @ 04.07.2006. 06:43 ] @
Da, na routeru ima nekoliko programa vise, ali nista kriticno. Inace ako bas zelis router, a ne bi da dajes pare, mozes da flashujes neki
modifikovani "firmware" (firmware je u ovom slucaju linux). Hardver je isti kao i kod tih "svemocnih" rutera.
Ali pre toga trebao bi da probas neku drugu verziju software za 300T, naravno takodje modifikovanu.
Ako ti treba vise informacija oko ovoga slobodno pitaj.

Citat:
A ako u LAN uradim nesto, mislim da se zove "Server off" onda je gotovo, nikako ne moze da mu se pridje iz racunara, tj. browsera.

Ne znam sta tacno ta opcija radi. Mislim da nije komanda halt, jer koliko znam ima samo reboot.
Jesi li probao da ga iskljucis i ponovo ukljucis preko prekidaca za napajanje sa zadnje strane (ili ga izvuci iz struje).


Citat:
Ne znam da li se to moze nazvati "nesto ozbiljno ne valja" ako sam ga ja svojerucno ugasio, tj. prekinuo vezu sa racunarom. Uostalom, zbog toga i postoji prekidac za vracanje na fabricki setup.

U redu je sto si ga svojevoljno iskljucio, ali ne bih trebao vracati fabricka podesavanja da bih ga ponovo ukljucio.
Ovde je nesto drugo u pitanju. Jel svetle LED?


Citat:
Ovde, u redovnom Linuxu, Kuruminu, telnet nece da se poveze, jer se pristup bazira na 192.168.1.1 a to je bas ono cemu ne mogu prici sa karticom podesenom kako mi treba za pristup Internetu. Nema nacina da se jedno za drugim povezem na Internet i na sam modem, na adresu 192.168.1.1

Pa privremeno dodeli adresu eth0
Code:
 # ifconfig eth0 192.168.1.2 up

Kada zavrsis vrati kako je bilo tj. ono sto zoves "lazna" staticka adresa ;)
Code:
 # ifconfig eth0 0.0.0.0 up


Ako nece probaj prekinuti ppp konekciju.
I ne moras se bojati da ces zeznuti svoj voljeni Kurumin, ako nesto krene po zlu, a ne znas sta ces, samo restartuj.

[Ovu poruku je menjao niceness dana 04.07.2006. u 10:08 GMT+1]
[ tdjokic @ 04.07.2006. 08:10 ] @
Prvo da se nesto generalno razjasnimo: ja sam Linux samouk i ADSL problematiku sam resavao "glavom kroz zid" najprostije receno. Osim toga, ADSL u mojoj kuci ima bolnu predistoriju - koristio sam Memodatin "kablnet", ako ti je poznato sta je to, koji nam je pokidao zivce nacisto. Otislo je i nesto novca, ali to nije najvaznije. Uglavnom, time je ugled nekakvog mreznog povezivanja na Internet kod nas imao katastrofalno nizak nivo. Onda su dosla natezanja sa ADSL i cekanja od nekoliko meseci, zatim je trebalo platiti ovaj modem 60 E(!) i naravno da mi je bilo stalo da ga sto pre pokrenem. Zato sam koristio sve sto sam saznao i sto mi je bilo lakse. Ubrzo sam uspeo i otada me zbog raznih zivotnih okolnosti (starost, teska bolest) ni ne zanima previse da ucim komande, ako ikako moze da se smucka grafickim komandama. Ovo ti je i delimican odgovor na ono tvoje ranije pitanje: "vidim da si probao dosta razlicitih distribucija pa nikako ne shvatam zasto se oslanjas na graficke alate za konfiguraciju mreze. Zar nije jednostavnije koristiti ifconfig, route itd."

E sad idemo redom. Nekako podesim karticu da ima adresu 192.168.1.2. Do tvog prethodnog posta nisam znao kako se to radi pomocu ifconfig, sto i nije neko zlo, jer se to najcesce dobije pomocu DHCP. Sada ulazim u setup modema i tamo radim sta radim.



Uradim u gore prikazanom meniju Server off, zatim Save i izadjem iz setupa. Ugasim racunar. Ponovo ga ukljucim. Konekcije sa Internetom nema, jer je Server off. Da udjem u Setup ne mogu, jer je Server off. To je od prilike to. To sam probao nekoliko puta, to je tako kao sto kazem. Osim toga, redovno pomogne vracanje na fabricki default guranjem "eksera" u odgovarajuci prekidac. Za lampice nisam siguran da li ili ne svetle, ali dzaba lampice kad modemu ne mogu da pridjem ni na kakav nacin - ni za setup, ni za konekciju na Internet.

Zasto sam to uopste radio? To je bio jedan od pokusaja da podesim modem da radi preko PPPOE, onog koji je u njemu i koji mi do danas nikada nije proradio.

Iz vec pomenutih razloga, nemam zelju da nesto eksperimentisem previse. Kupio sam jos jedan isti modem, po daleko nizoj ceni, onako - za rezervu, a i stari mi radi na vec opisani nacin i to bi bilo sve po tom pitanju.

Vise puta sam opisivao svoj postupak konekcije sa ovim modemom, spominjao "none" protokol i laznu staticku adresu i nije se nasao niko do tvog prethodnog posta da mi kaze kako to mogu uraditi komandom ifconfig - mislim na ovo "# ifconfig eth0 0.0.0.0 up". Cudni su ljudi, sta ces. Sada sam to po prvi put pokusao i uspelo je, tako sam i snimio gornju sliku, pa se vratio opet na konekciju za Internet.

Puno ti hvala za ovu komandu! To nisam znao ni kako da pitam, ni kako da trazim, samo sam kod pojedinih distribucija video da postoji kartica podignuta bez adrese, a kako - pojma nisam imao. Moderator na original Knoppix forumu mi verovatno ni danas ne veruje da se povezujem na Internet obicnim ADSL modemom. Cim se neko tamo pojavi, on odmah vice: "Kupi ruter obavezno!" i ostao je do kraja vrlo skeptican prema mom objasnjenju, reklo bi se da ne zna za "ifconfig eth0 0.0.0.0 up" sto je prilicno cudno.

Jos jedna sitna stvar za kolegu IrieTux: prilikom setup-a modema trazi se password i on je isto tako "admin" kao i user name. Ovo je sitnica, ali moze da pomogne.

Nadajmo se, da ce i on uspeti, da bude jos neka korist od ovog naseg pisanja, osim sto sam ja naucio da palim i gasim karticu po zelji .

PS: Koji je tvoj konacni sud - mogu li modemi ovog tipa, bez dodatnih zahvata (fleshovanja) da se konektuju direktno, tu mislim na ono Bridge ili PPPOE? Kao sto rekoh, ja sam probao vise puta, sa vise distribucija i ovako, laickim / grafickim nacinom nije islo.

[Ovu poruku je menjao tdjokic dana 04.07.2006. u 09:50 GMT+1]
[ tdjokic @ 04.07.2006. 08:46 ] @
E, sad ste me presli - sta se ja mucim "cak" iz Beograda, pa vi ste obojica iz Novoga Sada!!! . Tek sam sad primetio! Dobro, jeste ovaj modem malo cudan, ali snaci cete se vi vec !
[ tdjokic @ 04.07.2006. 09:06 ] @
Mozda je zanimljivo i ovo:

[ niceness @ 04.07.2006. 09:51 ] @
Citat:
tdjokic: E, sad ste me presli - sta se ja mucim "cak" iz Beograda, pa vi ste obojica iz Novoga Sada!!! :-) . Dobro, jeste ovaj modem malo cudan, ali snaci cete se vi vec :-) :-) !

Pa kakve to veze ima, pomoc je uvek dobrodosla :)

Citat:
tdjokic: Mozda je zanimljivo i ovo:


Ovako izgleda kada radi net?

Sto se tice opcije "Server off", ona jednostano iskljucuje dhcp server (kako mi to nije pre palo na pamet).
Kazes da si prvo izabrao tu opciju i onda iskljucio i ukljucio racunar, nakon cega nisi mogao vise pristupiti
modemu. Ovo se najverovatnije desilo iz razloga sto je linux zatrazio adresu od dhcp servera koju nije dobio (nema server).
Modemu si mogao pristupiti tako sto bi dodelio staticnu adresu (kao sto sam rekao ifconfig eth0 192.168.1.2 up).
Uvek je moguce da je jos nesto u pitanju, nikad ne mozes biti siguran...


Citat:
PS: Koji je tvoj konacni sud - mogu li modemi ovog tipa, bez dodatnih zahvata (fleshovanja) da se konektuju direktno, tu mislim na ono Bridge ili PPPOE?

Siguran sam da moze...MORA...
Znaci samo uneses podatke za konekciju i on radi, bilo da je u pitanju linux, mac os x ili windows.
Ako mi ne verujes pogledaj ovaj opis.
Ovo se nalazi pri kraju:
Citat:
If you also check the IP address of your network card after a short while you should find that the IP address assigned has altered to that listed in the IP column of the Connection status screen. If it has not then it is case of forcing your network card to renew its IP address.

Znaci dhcp ti treba dodeliti adresu koju si (odnosno modem) dobijo od provajdera (vec sam to jednom pomenuo).
Druga je prica sto on nece tako...


Posto kazes da imas dva takva modema, trebao bih ozbiljno razmisliti o upgrade-u firmware-a.
Ne treba iskljuciti gresku nekog programa unutar modema (iako malo verovatno).
[ tdjokic @ 04.07.2006. 16:34 ] @
Citat:
niceness: Modemu si mogao pristupiti tako sto bi dodelio staticnu adresu (kao sto sam rekao ifconfig eth0 192.168.1.2 up).

Mislim da sam napisao, mozda ti nije palo u oci - ja nisam samo izabrao tu opciju, koja bi nakon restarta nestala, vec sam je i Save u modemu i onda sumnjam da bi prihvatilo bilo sta. Mozda cu pokusati opet kasnije, trenutno imam neke drugo stvari, izvan IT da resim.

Dogadja se interesantna stvar (u Mepisu, ipak nemam hrabrosti da reskiram Kurumin): nakon izvrsenja komande "root@1[~]# ifconfig eth0 192.168.1.2 up" mogu naizmenicno da prilazim i Internetu i modem setup-u. Evo jos par slika:





"Ako mi ne verujes pogledaj ovaj opis." Sajt koji si mi preporucio mi je dobro poznat. Valjda sam citao i opis nekada ranije. Pokusacu ipak opet, mada mi se cini da su se proizvodile 2 razlicite verzije tog modema. U onom opisu me cudi sto se koristi PPPoA.

[Ovu poruku je menjao tdjokic dana 04.07.2006. u 18:03 GMT+1]
[ niceness @ 04.07.2006. 17:19 ] @
Citat:
Mislim da sam napisao, mozda ti nije palo u oci - ja nisam samo izabrao tu opciju, koja bi nakon restarta nestala, vec sam je i Save u modemu i onda sumnjam da bi prihvatilo bilo sta.


Kakve to sad veze ima. Ako si sacuvao podesavanje to samo znaci da ce, kao sto si i sam rekao, ostati zapamceno i posle restarta modema.
Opcija "Server off" jedino iskljucuje dhcp server. Znaci nema automatskog dodeljivanja ip adrese, adrese gateweya (u ovom slucaju to je
192.168.1.1), adrese dns servera ... nema nikakve razlike da li si je ukljucio samo privremeno ili je trajno zapamtio.
[ tdjokic @ 04.07.2006. 18:52 ] @
Citat:
niceness: Kakve to sad veze ima. Ako si sacuvao podesavanje to samo znaci da ce, kao sto si i sam rekao, ostati zapamceno i posle restarta modema.
Opcija "Server off" jedino iskljucuje dhcp server. Znaci nema automatskog dodeljivanja ip adrese, adrese gateweya (u ovom slucaju to je
192.168.1.1), adrese dns servera ... nema nikakve razlike da li si je ukljucio samo privremeno ili je trajno zapamtio.

Cuj, ja sam priznao da sam samouk i da ne znam mnogo. Ovo oko Server off je bilo u vezi pojave da se nekad modemu ne moze prici. To sam isprobavao odavno i verovatno zaboravio. Sada je Server off i modem ipak radi. Mozda sam bio poremetio jos nesto, ali cu se sada zaustaviti, nemam vise vremena ni zivaca za eksperimente. Ja sam coveku rekao kako meni radi, mozda je to glupo ili nakaradno - ako je tako, izvinjavam se, i nista vise. Nemam ambicija da tek pocnem da ucim mreze itd. u ovom zivotnom dobu.

Sto se tice podesavanja: "Znaci samo uneses podatke za konekciju i on radi, bilo da je u pitanju linux, mac os x ili windows." vec sam rekao da sam to vise puta probao i nije mi radilo. Evo, danas sam opet probao i okacicu sliku pa kazi gde gresim, jer i dalje radi iskljucivo kao Bridge:



Na slican nacin sam pokusao i sa PPPoA, kao sto je na onom sajtu i NE RADI NIKAKO. Sve sam probao, stavljao korisnicko ime i bez @verat.net i nece. Ja ne znam sta tu jos da probam, a iskreno govoreci, meni je dobro i ovako kao sto sad radi.
[ niceness @ 05.07.2006. 00:54 ] @
Ako nece, onda nece. Drzi se onoga sta ti radi.
[ tdjokic @ 06.07.2006. 13:49 ] @
Citat:
niceness: Ako nece, onda nece. Drzi se onoga sta ti radi.

Dobro, ja sam se i drzao onoga sto mi je radilo i jos radi, ali se cesto javljaju sugestije i objasnjenja, kao sto je tvoje:

"Vidim, podesio si ga da radi kao bridge sto ,usput receno, nema nikakve veze da li je ruter ili ne.
To je potpuno nepotrebno i upravo je razlog zasto ne mozes da se povezes preko dhcp-a.
Koristi od ovoga bih imao samo ako zelis da modem povezes na neki router i hoces da sa njega uspostavljas
i prekidas konekciju. Po meni je bolje ostaviti da to radi modem.

Siguran sam da bih sve radilo kad bih stavio vrstu konekcije na pppoe i uneo svoje login parametre u modem.
U tom slucaju bi racunar (odnosno interfajs eth0) preko dhcp dobio ip adresu koju je provajder dodelio modemu i
naravno vise ne bih morao da podesavas ppp na samom racunaru."

Kao sto sam vec rekao, nemam nekog velikog teoriskog znanja, ali sam uporan u radu i sumnjam da sam toliko puta pokusao da se konektujem na predlozeni nacin i uvek negde pogresio. Toliko malo podataka je moguce uneti, da je skoro nemoguce uvek negde pogresiti, sto me navodi na zakljucak da je takvo povezivanje nemoguce.

Sa druge strane, citajuci uputstvo za ruter 502T, naisao sam na poglavlje



gde objasnjava da se i on moze povezati kao moj modem, ali da se u tom slucaju koristi softver sa racunara, a ne sa rutera. To me opet navodi na zakljucak da se ruter moze povezati na PPPoE nacin a moj modem ne moze, jer ruter ima neki dodatni softver u sebi, a moj modem nema.

Primetio sam takodje da se recimo u Engleskoj navodno najvise koristi PPPoA, u Francuskoj opet PPPoE, a da je uvek najbolje pitati ISP sta koristiti. Spominju se i razne revizije programa itd., pa mislim da je za celu tu stvar vrlo tesko bilo sta kategoricki tvrditi, da ce garantovano raditi ili ne.

Kao sto rekoh, ja nista ne trazim, niti protestvujem sto ne mogu da se konektujem ovako ili onako, ali ne prihvatam da mi se kaze "sigurno ce raditi" a kad mi to ne radi na predlozen nacin onda slegati ramenima. Ako gresim u podesavanju - molim za savet: gde gresim. Ako ne gresim, onda je tvrdnja "sigurno ce raditi" pogresna.

Modema kao sto je moj mozda i nema mnogo, pa ova diskusija mozda nikome ne pomaze. Ako je tako, izvinjavam se. Ali ako nije tako, onda je potrebno da ljudi znaju da se neki modemi ovog modela mogu povezati iskljucivo kao Bridge, pri cemu se mora koristiti softver sa racunara za podesavanje PPPoE konekcije.
[ niceness @ 06.07.2006. 18:48 ] @
Ok, mozda nisam smeo reci da ce sigurno raditi, kao sto se dalo zakljuciti iz pog posta, ali
i dalje ostajem uveren da se ovaj modem moze naterati da radi kada se namesti na type:pppoe samo ne
bas tako lako.
Od daljnjih (pokusaja) objasnjavanja sam odustao zato sto si naglasio da ne zelis da se previse zezas sa ovim,
kao i zbog toga sto ne posedujem dsl modem pa mi je tesko pricati napamet.
Mozda bi mi mogao poslati jedan od svojih modema da malo eksperimentisem ;)

BTW,
Citat:
gde objasnjava da se i on moze povezati kao moj modem, ali da se u tom slucaju koristi softver sa racunara, a ne sa rutera. To me opet navodi na zakljucak da se ruter moze povezati na PPPoE nacin a moj modem ne moze, jer ruter ima neki dodatni softver u sebi, a moj modem nema.

To nije tacno. Ako pogledas svoj post videces da modem ima sve potrebno.

[Ovu poruku je menjao niceness dana 07.07.2006. u 15:11 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao niceness dana 07.07.2006. u 15:28 GMT+1]
[ tdjokic @ 06.07.2006. 20:00 ] @
Citat:
niceness:
To nije tacno. Ako pogledas svoj [url=http://www.elitesecurity.org/t184379-0#1205196]post[url] videces da modem ima sve potrebno.

E pa, neka ga onda nosi djavo Primetio sam jos nesto, ako to ima veze - u statusu izmedju ostalog pise: "DHCP Clients
No DHCP Clients Available"

Update: U medjuvremenu sam ukapirao da je DHCP Client ustvari moj PC i kad sam tamo izabrao opciju DHCP pojavio se i u statusu modema, ali i dalje nije hteo da se konektuje direktno. I dalje radi samo kao Bridge.

Zao mi je sto se kolega IrieTux jos ne javlja. Bas bi mi bilo krivo ako to znaci da nije uspeo da se poveze (kako bilo ). Mozda je jos zauzet sa onim drugim poslom, koji je vec spominjao.

[Ovu poruku je menjao tdjokic dana 06.07.2006. u 22:07 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao tdjokic dana 06.07.2006. u 22:07 GMT+1]
[ Apatrid @ 06.07.2006. 21:07 ] @
Tdjokicu, ima jedan aspekt ove price koji mi se cini da nijesi skapirao. Treba posebno da ti bude krivo zato sto je taj modem embedded Linux uredjaj. :) Njegov stariji brat, 604T, je voljen i trosen sa ove strane okeana.

Na talijanskom postoji stranica posvecena njegovom hakovanju (custom firmware), ljudi od te igracke prave potpuno funkcionalne rutere. Nazalost, sva ta prica je od male koristi, tebi ocigledno uspostavljanje PPPoE sesije ne radi (da l' zbog neke specifike vezane za server tvog ISP-a, da l' zbog setovanja ATM transporta, dakle nacina kako ADSL funkcionise u zemlji Srbiji) . Bilo bi nas koji bi ti sa zadovoljstvom pomogli da imamo pristup modemu i da mozemo da probamo na tvom konkretnom linku.

Ovako mozemo samo da otprdujemo u prasinu i pricamo price "ma mora da moze da se namjesti". Moze, sve moze, pitanje je koliko je prakticno da ti se ovako na daljinu pomogne.
[ IrieTux @ 07.07.2006. 00:13 ] @
Imam privatnih, neodložnih poslova. Nadam se da sledeće nedelje rešavamo problem. Nisam odustao, jednostavno nemam vremena, već sam od par kolega tražio da mi pomognu, koristeći vaše predloge, ne bi smelo da bude problema.
Pozdrav svima
[ tdjokic @ 07.07.2006. 06:31 ] @
Citat:
IrieTux: Nisam odustao

Drago mi je. Mi smo se malo vise raspricali, ali tebi to nije na stetu.

Citat:
Apatrid: Tdjokicu, ima jedan aspekt ove price

Cuj, ja sam ga kupio februara PROSLE godine, kad je "gorela voda", samo da dobijem ADSL i da ga nekako pokrenem. Kostao je ko sv.Petra kajgana (60 E) a sada su oko 20 E ali ih sve manje ima. Dakle, to mi je bilo tada skoro jedino sto sam mogao nabaviti na brzinu i "jeftino" - ako su drugi bili i preko 100 E.

Kad se sve uzme u obzir, meni radi odlicno. Recimo da na 10% Linuxa nisam uspeo da se konektujem preko njega, sto mi je bilo vise onako za probu, nije mi to problem. Ali me ipak zanima cemu u njemu one opcije PPPoE i PPPoA, pored Bridge i (valjda) staticke. Osim toga, ponekad se pokrene i ova prica da se u UK moze povezati, a tamo se koristi PPPoA, pa u Francuskoj itd., pa me i zato dodatno kopka.

Inace, uopste nije problem, ovo je vise neko ceprkanje da se vidi sta moze, ako moze i kako moze :-) . Meni je ISP rekao "Podesi kao Bridge" od prvog dana i tako radi, a na par mesta sam citao savet "ali ipak poshtujte ono sto vam preporuci ISP" sto je i uradjeno. A jako mi je prijalo i kad sam procitao u uputstvu za ruter 502T da se i on moze povezati kao bridge, "ali je potrebno instalirati dodatni softver na racunar". Bas bi bilo komicno kad bih kupio ruter, pa ne znao da ga povezem direktno preko PPPoE i bio prisiljen da i njega povezem kao bridge!
[ Apatrid @ 07.07.2006. 14:46 ] @
Citat:
tdjokic: Ali me ipak zanima cemu u njemu one opcije PPPoE i PPPoA, pored Bridge i (valjda) staticke.


Da probam da objasnim najjednostavnijim mogucim recnikom. Put paketa kroz mrezu, veoma grubo i pojednostavljeno, mozes da zamislis kao proslijedjivanje obicnog (snail mail) pisma. Recimo da pismo iz Engleske dodje na srpsku granicu, treba da prodje kroz Srbiju i srpski postanski sistem (gdje se slabo govori engleski) i nastavi svoj put za, kaziga, Australiju (gdje isto pricaju engleski). Sto uradi srpska posta? Uzme novu kovertu, u nju stavi cipan-cijelo pismo, na njemu napise cirilicom da treba proslijediti put Australije i to pismo nastavi da putuje kroz Srbiju. Kad dodje na granicu, zadnji srpski postar koji radi sa tim pismom pocijepa spoljnu kovertu i pismo, kakvo je uslo u srpski postanski sistem, nastavi da putuje put Australije. Troskovi pocijepane koverte postoje, ali su oni minimalni u poredjenju sa cinjenicom da sistem funkcionise, te da svaki postanski cinovnik koji je dio lanca prenosenja pisma prica na svom jeziku.

Elem, da se vratim na pocetak price. PPPoE i PPPoA su transportni mehanizmi u ADSL svijetu i ekvivalent su one koverte na kojoj je adresa ispisana cirilicom (jedno cirilicom, drugo grckom azbukom). Sluze samo zato da tvoji paketi (pisma) stignu do prvog servera tvog ISP-a, a kroz ADSL kao tehnologiju za kopcanje na Internet, koja se koristi da premosti zicu od tebe do ¨oboda¨ Interneta, tojest servera tvog ISP-a.

Ono sto je unutra je IP paket, pismo kome je adresa napisana engleskim, dakle nesto sto se univerzalno koristi i vezano je za Internet u cjelini.

PPP je jos jedna koverta oko IP paketa, ali ubacena ili u ATM, tacnije AAL5 kovertu (otud ono oA u PPPoA, znaci PPP over ATM) ili u Ethernet (PPPoE) kovertu. Svrha te ¨koverte¨ je da ti dodijeli dinamicku adresu, te da omoguci da se tvoji paketi razlikuju od paketa tvog komsije (koji svoja pisma salje kroz isto sanduce).

Ako je staticka IP adresa, PPP ne treba, radi se direktno ubacivanje IP paketa u donje ¨koverte¨. Stedi se na kovertama, ko ima staticku IP adresu moze da digne internet server, ali su staticke IP adrese skupe, jer doticnih nema dovoljno.

Ako je ¨bridge¨, onda PPP koverte putuju kroz tvoj modem (on ih ne cijepa), vec samo prepakuje iz Ethernet (to se ¨prica¨ od tvog racunara do ¨bridge¨) kovertu u neku ADSL kovertu, koja li se vec koristi. Dakle, racunar je taj koji pakuje u PPP kovertu.

Ako je ¨router¨, racunar ne pakuje u PPP kovertu, vec salje obicne IP pakete do rutera. Ruter to prvo spakuje u PPP kovertu, pa u jos u neku od ADSL koverti i ... ode posta. Ruter se postavi izmedju tebe i servera tvog ISP-a tako da server ISP-a prica sa njim, samo njega vidi, ne interesuje ga koliko racunara je zakaceno za ruter.

Ako je ¨bridge¨, onda svaki racunar treba da prica sa serverom, jer server ¨vidi¨ PPP sesiju do cvora koji PPP prica. Bridge je tu poprilicno transparentna stvar, koju ISP server a ni tvoj racunar ne ¨vide¨ (u smislu, ne vode konverzaciju sa njim) niti ih je previse briga da li postoji. Pismo stigne. Kako? Postin (ovdje bridge-ov) problem.

Vrlo grubo, vrlo banalizovano, najjednostavnije sto ja umijem.
[ tdjokic @ 07.07.2006. 17:56 ] @
Citat:
Apatrid: Da probam da objasnim najjednostavnijim mogucim recnikom.

Hvala za objasnjenje. Ja sam u bedaku jer sam svestan da se masa ljudi povezuje ruterom, sto valjda znaci da osim Bridge provajederi DAJU i druge opcije, a opet mi je glupo sto i za moj modem kazu (doduse na UK i francuskim sajtovima): "Izaberite PPPoA (UK) odnosno PPPoE (Francuska), unesite user name i password i stvar ce raditi" a za razliku od rutera, sa mojim modemom ne radi. Na kraju cu morati da nabavim 502T, cisto iz inata.

Sto je najgore, nema nikakvog dodatnog objasnjenja koje bi ukazivalo na mogucnost neke moje greske ili da treba jos nesto podesiti. Ja sam juce i racunar podesio na DHCP klijent, sto mozda ranije nisam radio, pa opet nece.

Ma, nema veze, i ovako je super kad se uporedi sa dial-up-om. Narocito je korisna stvar sto ukucani mogu nesmetano da koriste telefon dok ja "visim" na netu. Ranije mi je, osim novcanika, ponekad i zivot bio ugrozen zbog toga
[ Apatrid @ 07.07.2006. 19:40 ] @
Citat:
tdjokic: Ja sam u bedaku jer sam svestan da se masa ljudi povezuje ruterom, sto valjda znaci da osim Bridge provajederi DAJU i druge opcije, a opet mi je glupo sto i za moj modem kazu (doduse na UK i francuskim sajtovima): "Izaberite PPPoA (UK) odnosno PPPoE (Francuska), unesite user name i password i stvar ce raditi" a za razliku od rutera, sa mojim modemom ne radi.


Ne daju provajderi nista ;). Njih da pitas, zabranili bi rutere, vec bi te tjerali da platis za svaki racunar koji koristi internet ;)

Taj "ruter" implementira NAT (network address translation) funkciju. Efekti NAT se mogu objasniti jednom recenicom: "provajder vidi samo JEDAN uredjaj zakacen za njegovu mrezu" (ne samo provajder, bilo ko na Internetu, sem ako nema kakva rupa u NAT implementaciji). Ali bas ne moze da vidi racunare iza NAT-a. Da stavis ruter je tvoj ceif, pravo, prcija i niko ti ne moze nista dok ne narusis ugovor o koriscenju interneta (i/ili zakon) na neki drugi nacin (prekardasis sa skidanjem, saljes spam, hakujes nekoga).

Za 99.99% korisnika je ta operacija bas tako bezbolna, povezes, ukljucis u struju, nasetujes par parametara i to radi.

Citat:
tdjokic:Na kraju cu morati da nabavim 502T, cisto iz inata.


Ako je 502T modem/ruter kao i 302T (ne znam, te sprave se nude svugdje sem na americkom kontinentu, ko zna zbog kakvog razloga), velika je vjerovatnoca da ni on nece raditi. Vjerovatno dijeli isti softver, a hardverske razlike su u domenima nekih dodatnih funkcija (bezicni prenos, primjera radi). To su zivuljke iz iste kategorije (model) i od istog proizvodjaca (D-link).

Ako problem hoces da razrijesis grubom silom i prinudom (citaj: parama), vise sanse da ti sve proradi imas sa modelom drugog proizvodjaca.

Posto si na Linux-u, na raspolaganju ti je veoma jeftino rijesenje: ako negdje u podrumu jos uvijek imas 486-icu (od viska glava ne boli), napravis sam sebi rourter/firewall/stosta_jos.

Citat:
tdjokic:Sto je najgore, nema nikakvog dodatnog objasnjenja koje bi ukazivalo na mogucnost neke moje greske ili da treba jos nesto podesiti. Ja sam juce i racunar podesio na DHCP klijent, sto mozda ranije nisam radio, pa opet nece.


Najvjerovatnije je da se ne radi ni o kakvoj tvojoj greski, vec o nekom modu u kome tvoj provajder radi, a koji nije testiran na tvom ruteru. Ja da tu igracku skucim u ruke, prvo bih joj roknuo novi firmver, ali tebi NE preporucujem da se s time igras jer ce put do znanja bit trnovit.
[ tdjokic @ 08.07.2006. 18:36 ] @
Citat:
Apatrid: ali tebi NE preporucujem da se s time igras jer ce put do znanja bit trnovit.

Sa ovim se potpuno slazem i necu to da radim.

Sto se oznaka modela tice, mislim da je kod D-Link-a ovako

prva brojka 3 = modem, 5 = ruter,

druga brojka 0 = obicna tel.linija (Anex A), druga brojka 6 = ISDN tel.linija;

treca brojka 0 = samo Ethernet prikljucak, treca brojka 2 = Eth. + USB prikljucak

http://www.dlink-india.com/dlink/Products/Modem/dsl-302t.htm
DSL-302T ADSL Modem With Ethernet & USB Interfaces

http://www.dlink.com.au/Produc...p;Sub1=1&Sub2=2&PID=48
DSL-502T ADSL/ADSL2/2+ Modem Router

http://www.okcomputers.cz/d-li...ni-adsl-modem-annex-b/d-52964/
D-Link DSL-360T je externí ADSL modem (Annex B - digitální telefonní linka, ISDN).

http://www.abclinuxu.cz/hardware/show/112501
D-Link DSL-362T Combo ADSL modem s jednim USB portem 2.0 a jednim ethernet portem 10/100.

[Ovu poruku je menjao tdjokic dana 08.07.2006. u 19:53 GMT+1]
[ tdjokic @ 16.07.2006. 08:23 ] @
RADI! Fleshovao sam firmware na svom D-Link 300T i sada mi se povezuje direktno preko PPPoE, sa podacima koji su u setup-u modema! Sretan sam ko malo dete Dakle, ja sada smatram da nije nedostajalo nista od ISP-a nego je u modemu nedostajao neki softver potreban za ovo (u onom postu od ranije, gde sam dao spisak softvera pre fleshovanja sada sam dao i spisak nakon fleshovanja).

Sad pise ovako: "Connection 1 pppoe 85.222.xxx.xx Connected"

Javicu se kasnije sa jos par podataka, sada idem malo da odremam.


Citat:
Citat:
Apatrid: ali tebi NE preporucujem da se s time igras jer ce put do znanja bit trnovit.


Sa ovim se potpuno slazem i necu to da radim.

Toliko sam cvikao, a pogodio sam iz prve: skinuo neki ruski fajl za ovo, raspakovao, iz setup-a modema izabrao od oka 1 od 3 postojeca fajla, kliknuo 1x na misa i sacekao i gotovo.

Naravno, nesto sam drugo poremetio i onda pokusao opet da se vratim na konekciju preko Bridge, zanimljivo, sada i tu pisu neki podaci, gde je ranije stajalo N/A:

Connection 1 bridge 0.0.0.0 Connected

[Ovu poruku je menjao tdjokic dana 16.07.2006. u 19:34 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao tdjokic dana 17.07.2006. u 02:29 GMT+1]
[ tdjokic @ 18.07.2006. 09:32 ] @
Jos par reci. Trebalo mi je neko vreme da shvatim kako se sad "pali" Internet, jer je malo drugacije nego kad sam imao Bridge. Jedini veci problem je da ne mogu da otvorim saj www.b92.net. Sve zivo otvaram, ozbiljne, neozbiljne, nase, tudje sajtove ali b92 nece nikako.

Zbog toga sam procitao jos gomilu sajtova, ne bih li nasao negde neki nagovestaj. Ta aktivnost me je prilicno zamorila, ali i RAZOCARALA. Ova firma je i inace poznata po vrlo skrtoj tehnickoj podrsci ali sta sam sve procitao i video - da ne verujes. Ima prestavnistva u mnogo zemalja. Sajtovi su saroliki, nejednaki. Mnogi proizvodi se vise ne prave i - hop, nema vise o njima nista ili te salju na neku drugu drzavu, kao da ja znam iz koje drzave je moj modem (najverovatnije Nemacka, ali hajde...) Fajlova za fleshovanje ko mrava, za razne zemlje i slicno, ali nigde ne pise kako i zasto.

Tu stupaju na scenu entuzijasti i njima najvise hvala. Saznao sam da postoje zvanicni fajlovi, poluzvanicni, modificirani i slicno. Najvrednije je bilo objasnjenje sta raditi sa 2 fajla, koja se pojave kad unzip skinuti fajl za fleshovanje. Ne smem da garantujem, ali covek je napisao da postoje 2 kontroverzna uputstva - u jednom se kaze prvo fajl "kernel" zatim "fs" a u drugom pise kontra.

Kao kruna svega i da ne pomislite da sam neki namcor, na nekom forumu se javio jedan jadnik koji je kupio dva bezicna uredjaja, jednaka, a kad ih je pokrenuo utvrdio je da su flesovani razlicitim fajlovima i razlicito se ponasaju! D-Link je velika firma, ali su ocigledno prilicno tvrdi prema korisnicima.

Eto, to bi bilo to. Meni sve radi, osim b92, koliko sam ja znao i umeo da proverim, a znam malo. Probao sam obican download i Torent i to je sve. Pa ko voli, nek izvoli

=Update:=

b92 je proradio, sam od sebe. Da li im je sajt bio preopterecen ili nesto drugo, ne znam, uglavnom radi. To mi je bilo vaznije zbog samog principa, nije toliko bitan sam b92 kao takav, ali mi se cinilo prilicno nenormalno da jedan jedini sajt nece da se otvara, od nekih 20-tak proizvoljnih kojima sam pristupao. Koristio sam i Live CD, da proverim da nije nesto u mom sistemu sto bi eventualno moglo da se drugacije podesi i isto tako nije radilo. A nakon fleshovanja nisam nista menjao u browseru.

Citat:
Apatrid: Ja da tu igracku skucim u ruke, prvo bih joj roknuo novi firmver
A onda saznas da postoji firmver za UK, za RU, za EU, za Spaniju, za SAD, i tako to, ma, boli glava! A oni u D-Linku su bezobrazni sto ne naprave bar neku tabelu gde bi pisao sta je za koga i gde se nalazi, ako vec nemaju centralnu bazu sa svim tim fajlovima, nego se ljudi snalaze kako znaju.

[Ovu poruku je menjao tdjokic dana 18.07.2006. u 22:17 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao tdjokic dana 19.07.2006. u 00:45 GMT+1]
[ tdjokic @ 18.07.2006. 23:59 ] @
Citat:
IrieTux: Nisam odustao

Jos uvek se nadam da ces da se javis sa Linuxa. Postoji mogucnost da je tvoj modem fleshovan nekim novim firmware-om i da je sposoban da se poveze direktno, preko PPPoE, bez svega onoga sto sam ja napisao u mojim prvim postovima. Znaci, MOZDA ce biti dovoljno da samo udjes u Setup i tamo upises svoje korisnicko ime i password i gotovo, vec si spreman za konekciju.

U krajnjem slucaju, moze se fleshovati i standardnim, nemodifikovanim fajlovima, sto je mnogo prostije a meni je pomoglo. Zbog zbrke sa ne-otvaranjem sajta b92, ja sam moj stari modem fleshovao cak 3 puta. Sada u njemu imam V1.00B02T02.EU.20040618. A ovo je stari



U novijem, rezervnom modemu imam "Software Version V1.00B02T02.EU.20040618" sto je identicno sa onim sto sam kao konacno uneo u stariji modem. Da li je to originalni firmware ili sam i u novijem nesto tumbao - ne znam. Zbog toga ne znam u cemu je ranije bio problem - u starom firmware-u starijeg modema ili u mojem neznanju, jer je ocigledno da treba znati jos par komandi osim sto se u modem unesu podaci o korisniku.

Iskreno receno, sa novijim modemom ranije nisam bas uporno pokusavao povezivanje preko PPPoE. Ali nakon fleshovanja sam probao jos neke stvari, manje, vise napamet i uspelo je. Stari fajl ne mogu vise nigde da nadjem, da mogu ponovo bih probao stari modem sa starim firmware-om samo da vidim gde je problem, ali - nema ga. Deo "krivice" je i na Veratu, jer su mu oni "naredili" da podesim modem na Bridge i to je kraj price.

[Ovu poruku je menjao tdjokic dana 19.07.2006. u 02:48 GMT+1]
[ Apatrid @ 20.07.2006. 03:36 ] @
Citat:
tdjokic: Toliko sam cvikao, a pogodio sam iz prve: skinuo neki ruski fajl za ovo, raspakovao, iz setup-a modema izabrao od oka 1 od 3 postojeca fajla, kliknuo 1x na misa i sacekao i gotovo.


I sto sad treba, da ti pokvarim zadovoljstvo? A ja ipak hocu, samo da znas sa cime se igras.

To "skinuo sam neki ruski fajl" je kockanje, tdjokic-u. Moze da je "firmver na steroidima" sa gomilom funkcija koje je zajednica dodatno implementirala i "iscijedila suvu drenovinu" i da te dugo i srecno sluzi.

Al' ne mora da znaci. Takav binarni fajl moze da u sebi sadrzi "backdoor" koji taj bacuska (ili neko ko zna za jadac) moze da iskoristi da ti utrci u lokalnu mrezu, a kroz tvoj "ruter" na koga se oslanjas da ti vrsi posao firewall-a.
[ tdjokic @ 20.07.2006. 05:11 ] @
Citat:
Apatrid: I sto sad treba, da ti pokvarim zadovoljstvo? A ja ipak hocu, samo da znas sa cime se igras.

Ma, meni je bilo stalo da vidim koji mu je djavo, da li je stvarno Verat u pitanju ili modem, po svaku cenu. A na racunaru nemam bas nista vazno, moze da radi sta mu volja. Cak sta vise, i originalni fajl, koga sam na kraju stavio na modem, onaj EU, podrzava direktnu vezu preko PPPoE, sto mi je i bio glavni cilj. Znaci, bacusku sam izbacio.

Veliko je uzivanje staviti neki Live CD Linux i moci se odmah konektovati, bez gnjavaze sa ADSL setupom itd. A moja sva ova muka ce mozda vredeti i pokretacu teme - mozda je njegov modem vec dosao sa novijim firmvareom i mozda ce njemu to raditi. Nije mi zao sto sam mu onoliko pisao i kacio slikice, ipak je ispala neka korist i za mene, i nadam se, za njega.

A D-Link je bezobrazan. Nigde uporedne tabele sta je sta, stariji fajlovi obrisani, cak i tamo gde postoje noviji za konkretan proizvod, nema uputstva za flesovanje - ni u dokumentaciji koja dodje uz modem, ni na sajtovima, osim na jednom, sto nas dovodi do jos jedne zamerke - sajtovi su veoma razliciti itd.
[ tdjokic @ 20.07.2006. 08:51 ] @
Malo sam se nespretno izrazio sa onim ""skinuo sam neki ruski fajl". Buduci da sam nalazio UK fajlove i jos neke slicne, pa zatim nasao RU fajl, pomislio sam da ce on mozda biti najblizi nama i zato se odlucio za njega, a reklo bi se da je i on zvanican:

"Install this original firmware to be sure that the linux kernel is able to correctly write the data on the Flash: ftp://ftp.dlink.ru/pub/ADSL/DS...0T_V1.00B02T02.RU.20050422.zip

DSL-300T_V1.00B02T02.RU.20050422.zip"

Ne lici mi na neke mucke. Sa njim sam se prvi put povezao ali posto igrom slucaja www.b92.net nikako nije hteo da se otvori, ja sam i dalje trazio i kasnije nasao EU fajl, identican postojecem na rezervnom modemu.

[Ovu poruku je menjao tdjokic dana 20.07.2006. u 11:44 GMT+1]
[ geloso @ 06.08.2006. 07:09 ] @
d-Link 300t i 302t lako prelaze iz modema u rutere 50x (i to ne samo d-linkove!)

originalan software u njima je lep, ali zato glup. nudi mnooogo manje nego sto
uredjaji na bazi ar7 mogu (asus,acorp,aztech,linksys,zyxel,siemens i ostali).
kod njih je ogranicenje jedino velicina flash memorije (samo 2mb) za razliku od 50x,60x modela.

glavni za firmware su italijani i rusi (acorp). acorpov linux iz poslednjih modela moze lepo da se
smesti u d-linka.

trenutno najbolja varijanta je sledeca (webapp je na engleskom, radi i ethernet i usb, router, lan segmenti, itd...):

http://ciclamab.altervista.org/ - program za flesovanje (v3.6.3 ili 3.6.4 obavezno!)

http://rapidshare.de/files/270...9072006_DSP62_squash3.img.html - fajl sistem

http://jackthevendicator.dlink..._GPL_ADAM2_kernel.20060624.bin - kernel

http://www.qwest.com/dsl/custo...3_60_1_0_5_5__recovery_922.zip - program za nesrecni slucaj

modemu moze da se pristupi preko i preko telneta i preko ftp-a (mada bolje telnet na port 21, XP ftp se cudno ponasa sa modemom) rucno ili preko CICLaMaB-a.
sve dok se ne unisti cika adam2 (bootloader za linux), mogu da se menjaju firmveri, cak i da se prebace u modem
i aktiviraju (bez fleshovanja, samo za probu), menjaju particije i ostalo (adam2 particija mtd2 neka ostane virgo intacta). ako bas udari grom i taj adam moze da se vrati preko serial porta.


interesantna igracka

[ tdjokic @ 06.08.2006. 09:21 ] @
Hvala za objasnjenje geloso. Ja sam vise nego laik za ove stvari (laik ne dira nista, a ja brljam, pa sta ispadne ) ali se pitam, mogu li se postaviti sledece grube, karikirane cinjenice:

- fabrika iz komercijalnih razloga podmece raji modeme sa uproscenim softverom i jednim Ethernet (300T) odnosno Eth.+USB (302T) prikljuckom

- od prilike isti hardver ide i u rutere, sa bitnom razlikom koju si naveo - velicina flash memorije; dodatna razlika, koja kod 502T ne postoji (1 Eth.+1 USB priklj.) a kod 504T postoji je veci broj Ethernet prikljucaka, pa valjda tu ide i integrisani switch

Naime, ja sam se stalno pitao - dobro, ako su 300T i 302T hardverski identicni sa 50x ruterima, kako se direktno ili indirektno cesto tvrdi, zasto fabrika onda to proizvodi duplo, zasto nije samo recimo model "obican" ili "pojacan" ili slicno. Ako sam dobro primetio, 302T i 502T su i fizicki razliciti:

302T: Dimensions 142 x 117 x 31 mm

502T: Dimensions 142 x 117 x 31 mm

Ha, pa i nisam bas bio dobro primetio! Ovo je stvarno fabricka mucka. Dobro, i oni moraju da zive, ko je nama korisnicima kriv sto ne znamo vise .

Off-topic: sad, kad sam naucio "bas sve" o ADSL-u, nameravam da probam i kablovski Internet. Kablovsku TV imam od oktobra prosle godine, ali se nisam bas interesovao o tome. Firma je SBB i vidim da su ljudi uglavnom zadovoljni.
[ geloso @ 06.08.2006. 18:09 ] @
tdj,

vidim da volis avanture... steta sto nisi na IKOM-u onda
SBB-om su ljudi mahom zadovoljni, ali gde je tu draz?

IKOM je resenje... u principu NIKADA ne mozes da ih dobijes, ako ih slucajno
dobijes kazu da ce ti se javiti neko iz MARKETINGA, ako se sa
linkom desi nesto u petak popodne, odmah ce u ponedeljak u toku dana
prionuti na posao. a i kanali vole da se premestaju sami.

8 meseci sam se dopisivao sa njima da li moze ili ne moze internet.
u oktobru '05 sam napisao prvi mail - bice do NG
u januaru - bice u roku od sledeca dva meseca
u martu - tehnicki uslovi samo sto nisu ispunjeni
u junu - ne postoje tehnicki uslovi

ikom forevr
[ tdjokic @ 06.08.2006. 18:32 ] @
Citat:
geloso: tdj,

vidim da volis avanture... steta sto nisi na IKOM-u onda


(Ovo je valjda off-topic, ali ima neke veze sa Internetom, pa hajde:)

Ali sam zato bio na MEMODATA "kablnetu", ciji ostaci jos uvek krase nebo iznad Banjice i prete da sruse neki avion koji zaprasuje komarce! Glavni link je dolazio negde tamo, a odatle do pojedinih kuca po 1 kabl (valjda UTP), a po kucama HOME PNA. Verovatno je pocetna ideja bila da se koriste postojece telefonske zice, ali su te zice tako zguzvane i isprepletane da su ovi odmah odustali i poceli da razvlace svoje. Posle godinu dana instalcija tih zica i ostalog, imali smo protok manji od dial-up-a, nekad ga uopste nije bilo itd. Ukratko - uzas, koji ne bih pozeleo ni Hitleru. Jedna od najcudnijih pojava koju sam doziveo na IT podrucju.

Nakon nekoliko godina postojanja, stvar se organizaciono i finansiski urusila.
[ slave_guru @ 25.08.2006. 13:57 ] @
HM,nisam bash siguran....
[ slave_guru @ 25.08.2006. 13:57 ] @
Hm,nisam bash siguran...
[ tdjokic @ 25.08.2006. 17:23 ] @
Citat:
slave_guru: Hm,nisam bash siguran...

U vezi cega nisi bash siguran? Memodate? Ja govorim o onoj pre ove nove, koja se bavi bezicnim Internetom. Buduci da sam odmah pored stare, pogledao sam za svaki slucaj kroz porozor i zice su jos tu. Mislim da cuvam i ugovor, jer mi na njemu pise da sam razduzio HomePNA karticu.

Evo jedne od tema o tome http://www.elitesecurity.org/p55139.
[ slave_guru @ 26.08.2006. 10:23 ] @
U vezi IKOM-a,ja sam imao stvarno super saradnju sa njima,izgleda da zavisi od kraja do kraja,odnosno dela grada.
Pozdrav ....
[ chupcko @ 28.08.2006. 21:46 ] @
Eh taj ruski image je majka :).

Ja sam se inace igrao sa 500T_V1.00B02T02.RU.20050223 i 502T_V1.00B02T02.UK.20040611, to jest kome treba i usb, mora da dtavi ovaj drugi image.

Inace uredjaji su identicni hardwerski,otvori ga i videces da pise lepo:
[-]Annex A
- Annex B
- Modem
- Router
[-]Modem+USB
- Router+USB

Ako zelite vise informacija pogledajte ovo:

http://www.webalice.it/andrea.usenet/dsl-302t.htm

Napravio sam i serijski kablic za njega (najlakse je da kupite neki serijski kablic za neki stari model mobilnog, pronadjete na netu shemu za konetore i montirate odgovarjuci konektor), ja sam nasao shemu za stare erricsson kablove, pa sam to i iskoristio, i lepo radi.

Inace puno se raspisalo i ne znam da li je resen pocetni problem, ali ajde da probam da pitam, da li si podesio default rutu ?

Ja sam inace odustao od 302, jer sam se previse igrao, a trebalo mi je nesto stabilno pa sam pazario DSL-G624T koji trenutno radi, a 302 mi je ostao da se igram i ubacujem neke moje gluposti :).

P.S. firmware za 502 sam ubacio tako sto sam malo smanjio root particiju i to time sto sam izbacio neke slike iz web-a (nema prevrtaljki :) ).

P.P.S. Ako nije jos resen pocetni problem, bazi route -n ovde da vidimo :).
[ geloso @ 01.09.2006. 20:45 ] @
Acorp Sprinter@ADSL LAN120 based firmware for dlink-300T and dlink-302T
Acorp (http://www.acorp.ru) is a Russian company that has among its products DSL routers.

ADSL, ADSL2 and ADSL2+
DynDNS
SNTP
QoS+WBR
Both USB and Ethernet intefaces works at the same time

http://ar7.wikispaces.com/Acorp+modified+firmware+for+D-Link+30xT - za more info
http://ar7.wikispaces.com - apsolutno sve o ar7

uzdravlje