[ Markotron @ 29.06.2006. 11:27 ] @
Pozdrav, imam dva pitanja:

1. Recimo da sam svladao C++, tj. sintaksu, algoritme i to... Zelio bih ici dalje, sa API-ima i tako dalje, moze li mi netko preporuciti odakle da pocnem i sta da radim?

2. U kojem ste razdoblju svoga zivota najvise naucili programirati (u skolskoj dobi, srednjoskolskoj, faksu, na poslu...)



Unaprijed zahvaljujem...
[ Goran Arandjelovic @ 29.06.2006. 14:01 ] @
Citat:
Markotron:
1. Recimo da sam svladao C++, tj. sintaksu...


Samo bih nagovestio da ti je loše poređenje (C++, tj. sintaksa) i da tu leži "malo" više teorije, a ne baš samo "sintaksa".
Što se tiče pitanja odakle da počneš... nađi na Netu nekoliko knjiga o C++-u iliti poseti neku od Top tema na ovom forumu i videćeš neke zanimljive linkove.
Iskreno bih ti savetovao da ne kreneš odmah sa GUI aplikacijama iako mnogima odmah na početku deluju primamljivo.
Samo objektno orijentisano programiranje i templejti predstavljaju dva različita sveta (koja se mogu spojiti) i posebne priče, a kamoli ostalo...
Radeći, ja svaki dan shvatam koliko ne znam C++...

2. Ja sam tek svršeni srednjoškolac, tako da ne mogu da odgovorim tačno na ovo pitanje.. :)
[ NrmMyth @ 29.06.2006. 14:15 ] @
1. Kod ovakvog pitanja uvijek se ogradjujem od Win API-a i preporucujem alternative.
Tu je cijeli .NET koji indirektno iskoristava WinAPI. Naravno za koristenje .NET-a treba ga poznavati i prebaciti se na njegove jezike MC++ ili C# (nikako VB - moje misljenje).
Postoji i FLTK biblioteka za C++ koja je lagana i pruza dovoljno API funkcija za "jednostavne" projekte. Lako se je nauciti koristiti njome.
Obrati paznju na Borlandovu biblioteku klasa koja moze parirati u funkcionalnosti i sa .NET-om.
Tu je i MFC o kojem ne znam puno, ali znam da ga ljudi gade.

2. Srednjoskolsko doba... prije godinu i pol sam poceo i jos uvijek sam tu, tako da za druga doba ti ne mogu ni govoriti.
[ Sasa Popovic @ 29.06.2006. 14:21 ] @
1. http://www.mindview.net/Books/TICPP/ThinkingInCPP2e.html
2. Puno se moze nauciti ukoliko si zainteresovan i uporan bez obzira na doba. Ipak, profesionalno programiranje se po meni najvise nauci na poslu.
[ Genceld @ 01.07.2006. 08:29 ] @
Svi kazu da se progrmiranje uci najlakse kada te "bacu vatru" tj kada ti sam moras da osmislis resenje problema
[ NrmMyth @ 01.07.2006. 22:44 ] @
Programiranje se najbolje uci kroz informaticka natjecanja (problem solving), jer ucis ono najbitnije, a to je: kako rijesiti problem i razmisljati na drugacije nacine. Isto tako tako kroz taj period naucis pisati i stvarati algoritme i strukture podataka. Cinjenica je da na onima koji preskoce taj dio u zivotu se uocavaju razlike od onih koji nisu to preskocili.
Kasnije ili paralelno sa tim periodom samo ucis razne tehnologije, jezike i te "gluposti" i usputno skupljas novo iskustvo i znanje za zivot, od kojeg ces jednog dana zaradjivati.
[ darkon @ 04.07.2006. 09:32 ] @
1. Da radiš pod Linux-om preporučio bih ti KDevelop+QtDesigner zajedno sa mnoštvom dobrih tutorijala i foruma po web-u. Ovako ...
Preporučujem ti da se uključiš u neki projekat na web-u, ili probaš sam da smisliš neki programčić koji bi mogao napisati.

2. Ja sam počeo da se upoznajem sa programiranjem još u osnovnoj školi. Sledila je srednja, pa fakultet, pa posao. Na poslu radim u kancelariji sa nekoliko izuzetnih programera, tako da se uvek čuje nešto novo i korisno. Posao je takav da se stalno susrećemo sa različitim problemima. Sve diskusije su veoma korisne. Mislim da sam na poslu naučio najviše. Pored toga, da napomenem da čovek mora da ulaže u sebe non-stop i stalno uči i širi svoje znanje. Samo tako ostaješ svež u struci.

Moram da kažem da nisam za 'bacanje u vatru' nego za timski rad i dobro definisanje problema (što podrazumeva diskusiju o problemu - verovatno si čuo da se kod objektno orjentisanog pristupa problemu veći deo vremena posvećuje projektovanju, a manji deo vremena samom kodiranju). 'Bacanje u vatru' je najčešće bedna zamena za dobro organizovanje posla.