[ The Razza @ 29.06.2006. 16:21 ] @
Da li bi neko mogao da mi objasni koja je razlika izmedju Macintosh i obicnih desktop PC racunara, koje su prednosti a koje su mane jednih u odnosu na druge, razlike izmedju operativnih sistema koje se koriste na Machintosh i PC racunarima...
Skoro sam u nekom PC casopisu procitao da je razlika izmedju Mac i PC racunara ista kao i voznja ficom i voznja Jaguarom...
Puno pozdrava.
[ madamov @ 29.06.2006. 16:26 ] @
Da ne pišem previše, najbolje je da svratiš na jedan od sastanaka koji se održavaju svake druge subote u mesecu u galeriji Ozon u Beogradu. tamo ćeš imati prilike da uživo vidiš razlike.

Takođe, poseti ovaj link http://www.apple.com/getamac/, pored ovih novih reklama u donjem delu strane imaš dosta toga objašnjeno.
[ bojan_bozovic @ 29.06.2006. 16:28 ] @
Cena lol Jedino sto Mac ima a ostali nemaju je njegov OSX (mada pogledaj malo po ovom forumu, sada izgleda i barem na ponekom vanilla PC-ju mozes poterati taj OS). Lepo dizajniranih PC-ja ima takodje. Sto se mac minija tice, mislim da nema pravi PC pandan, ako se izuzmu MicroATX P4 ploce koje ovde ne mozes kupiti.
[ madamov @ 29.06.2006. 16:33 ] @
Citat:
Cena lol

Old news. Nedavno smo o tome pričali u nekoj drugoj temi, na primer podjednako opremljen Dell laptop i MacBook Pro 17" koštaju isto, čak je Mac i jeftiniji. To što smo mi navikli da kupujemo "žutaće" je druga priča, treba porediti brand name računare sa Appleovim. I, naravno, ne u Srbiji, cene Apple u Evropi su veće od cena u SAD, a pri tome su još cene Applea u Srbiji veće od cena u zapadnoj Evropi.
[ Dragi Tata @ 29.06.2006. 16:42 ] @
Citat:
madamov: Nedavno smo o tome pričali u nekoj drugoj temi, na primer podjednako opremljen Dell laptop i MacBook Pro 17" koštaju isto, čak je Mac i jeftiniji.


Možeš li da postuješ linkove na taj Dell i MacBook?
[ The Razza @ 29.06.2006. 16:43 ] @
Koliko sam primetio na linku koji mi je ostavio madamov, glavna prednost Mac-a je bezbednost.
[ bojan_bozovic @ 29.06.2006. 17:01 ] @
@madamov

Ti uporedjuj sa cime zelis a ja cu brand name (Dell, HP, Lenovo, Mac, stogod) da uporedim sa sklapanim kompom... Koji zutaci bre? Sve te firme proizvodnju imaju u kini, A Dell npr. nema svoju produkciju maticnih ploca, sigurno neki MSI, DFI, ASUS stavljaju, sta vec??!
[ MacOS @ 29.06.2006. 17:41 ] @
Citat:
Mo�e� li da postuje� linkove na taj Dell i MacBook?


Dell
http://configure.us.dell.com/d...;l=en&oc=M1710B1&s=dhs

Za 2400$ se dobija dosta slabija masina (slabiji procesor, Combo, bez kamere, optickog audia, daljinskog, itd...).

Ili, Toshiba
http://toshibadirect.com/td/b2c/cmod.to?coid=-30600&seg=HHO

Isto para kao Dell ali mnoooogo bolja masina, skoro kompletna kao MacBookPro al sto se kaze, dzabe, rade sa Win a ne OSX sistemom. :)

Update by madamov: popravljeni linkovi

[Ovu poruku je menjao madamov dana 30.06.2006. u 07:49 GMT+1]
[ a1200 @ 29.06.2006. 19:03 ] @
Postoji jos jedna prednost, sa softverske strane... a to je, da se tacno zna sta je MAC. Tj. program moze da se pise tako da koristi maximum odredjenog sistema. Sto za PC nije slucaj. Jer neko moze da ima celeron a neko P4 na 3.2, da ne pricamo o razlicitoj grafici (GForce 4 MX i ATI 1900). To je jedna od stvari koja je jako dobra, kako za mac tako i za razne konzole. Takodje i sam OS, driveri i ostalo su podeseni da rade maximalno dobro. Mana je sto vremenom modeli izlaze iz upotrebe i stvara se pozamasna kolicina slabijih konfiguracija, ali to opet nije tako izrazeno kao za PC. Kvalitet prosecnog Mac-a na trzistu je bolji od proseka PC-ja, za isti broj godina. To je barem neko moje (skromno) misljenje
[ boccio @ 29.06.2006. 21:27 ] @
Evo jedan detalj. Imam Dell Latitude c610 i iBook G4.

Dell, instaliram Windows:
Instalacija XP-a, restart, konfigurisanje sistema (account, network, etc.) pa SP2, restart, pa krecem sa instalacijom gomile drajvera, pa restarti, onda krece instalacija anti-virusa, konfiguracija firewall-a (iz SP2), restarti.

iBook:
Instalacija OS X, restart, konfigurisanje sistema. To je to :)
[ milke @ 29.06.2006. 22:02 ] @
Hmm, po naslovu teme i postavljenom pitanju, vidi se da polako klizimo u advocacy... Pa stoga, evo još jedan off-topic:

Nikada mi nisu bili jasni ljudi koji iz nekih, uglavnom iracionalnih, razloga mrze kompanije/proizvode/ljude i žele im loše, bez obzira što sa istima nemaju nikakvog dodira, umesto da ih jednostavno zaobiđu. Evo očiglednog primera:
Citat:
bojan_bozovic: Mali offtopic: malo sam gledao specifikacije za Apple PC Mini... pfuuj... skupo i lose... Prizeljkujem im sudbinu Titanika, izmedju ostalog i zbog iPod/iTunes vezivanja... MS je melem u uporedjenju sa Apple, bar ne uvaljuju macka u dzaku, monopol ili ne...

Da li će, nakon prelaska na Intel, Apple uspeti da održi svoju "različitost" u odnosu na ostalu x86 PC ponudu, videćemo. U svakom slučaju, OS X je dovoljna razlika. O tome kakva su iskustva "teranja tog OS-a" na vanila PC-ju kazuju i mnoga neodgovorena pitanja na istom forumu, koja i nemaju smislenog odgovora. A čini mi se da će situacija biti još teža i teža. Možda grešim.
[ Dragi Tata @ 29.06.2006. 23:06 ] @
Citat:
MacOS: > ~Mo?e? li da postuje? linkove na taj Dell i MacBook?

Dell
configure.us.dell.com/dellstore/config.aspx?
c=us&cs=19&l=en&oc=M1710B1&s=dhs

Za 2400$ se dobija dosta slabija masina (slabiji procesor, Combo, bez
kamere, optickog audia, daljinskog, itd...).

Ili, Toshiba
toshibadirect.com/td/b2c/cmod.to?coid=-30600&seg=HHO

Isto para kao Dell ali mnoooogo bolja masina, skoro kompletna kao
MacBookPro al sto se kaze, dzabe, rade sa Win a ne OSX sistemom. :)


A sa kojim Mac modelom se porede te mašine?

Stvarno mi nije namera da advokatišem, i ja razmišljam o Mac-u ali koliko vidim po Appleovim radnjama stvarno su preskupi u odnosu na slične Dell-ove mašine. Plus mora da se plati Windows po ne-OEM ceni (svaka čast onima koji mogu bez Windowsa, ali ja nisam jedan od njih).
[ madamov @ 30.06.2006. 06:47 ] @
Citat:
Koji zutaci bre? Sve te firme proizvodnju imaju u kini, A Dell npr. nema svoju produkciju maticnih ploca, sigurno neki MSI, DFI, ASUS stavljaju, sta vec??!

Što ih, naravno, ne čini žutaćima. I Appleove mašine se prave u Kini i Tajvanu (pogledaj temu http://www.elitesecurity.org/t...roj-svoje-makine-dobicete-info). Problem je u komponentama koje stižu ovde od kojih ćeš ti ili onaj od koga kupuješ mašinu da sklopi računar ovde kod nas.
[ madamov @ 30.06.2006. 06:54 ] @
Citat:
Mana je sto vremenom modeli izlaze iz upotrebe i stvara se pozamasna kolicina slabijih konfiguracija, ali to opet nije tako izrazeno kao za PC. Kvalitet prosecnog Mac-a na trzistu je bolji od proseka PC-ja, za isti broj godina. To je barem neko moje (skromno) misljenje

Ovo je tačno, Apple jednostavno duže traje. Na primer, ja imam Titaniuma kupljenog novembra 2002. Znam da će na njemu moći sigurno da se instalira Mac OS X 10.5. Verovatno ću moći i 10.6. To znači da ću još minimum 4 godine na njemu moći da imam u tom trenutku aktuelni operativni sistem, a za 4 godine mašina će biti stara preko sedam godina.
[ madamov @ 30.06.2006. 06:57 ] @
Citat:
boccio: Evo jedan detalj. Imam Dell Latitude c610 i iBook G4.

Dell, instaliram Windows:
Instalacija XP-a, restart, konfigurisanje sistema (account, network, etc.) pa SP2, restart, pa krecem sa instalacijom gomile drajvera, pa restarti, onda krece instalacija anti-virusa, konfiguracija firewall-a (iz SP2), restarti.

iBook:
Instalacija OS X, restart, konfigurisanje sistema. To je to :)

Da budemo potpuno iskreni, trebalo bi i na Macu da primeniš poslednji update koji je u datom trenutku aktuelan, ali nije neophodno. Kada instaliram sistem na neku mašinu od nule prvo što instaliram po osnovnoj instalaciji sistema je najnoviji combo update koji može da se nađe.
[ madamov @ 30.06.2006. 07:00 ] @
Citat:
Hmm, po naslovu teme i postavljenom pitanju, vidi se da polako klizimo u advocacy... Pa stoga, evo još jedan off-topic:

Kada sam juče ugledao temu, par minuta sam razmišljao šta da radim. Da odmah brišem, pa sam odustao, da pošaljem par linkova i da je zaključam. Na kraju sam rešio da pustim istu da prenoći, pa da vidim kako će stvar da ide, uvek mogu da je zaključam. Kako sada stvari stoje, na granici smo da pređemo u totalni advocacy, ali se koliko toliko još priča u okviru teme, pa ista ostaje još neko vreme otključana.
[ madamov @ 30.06.2006. 07:08 ] @
Citat:
A sa kojim Mac modelom se porede te mašine?

Stvarno mi nije namera da advokatišem, i ja razmišljam o Mac-u ali koliko vidim po Appleovim radnjama stvarno su preskupi u odnosu na slične Dell-ove mašine. Plus mora da se plati Windows po ne-OEM ceni (svaka čast onima koji mogu bez Windowsa, ali ja nisam jedan od njih).

Mislim da je ljubisha napisao MacBook Pro u poruci, ako nije, mislim da je reč o MacBook Pro 17" i adekvatno konfigurisanom Dellovom laptopu.

Problem kod Apple je što nemaš gomilu modela pa da biraš. Na primer, neću takav procesor, hoću neki drugi, hoću da imam sve što ima u MacBook Pro 17", ali da imam mašinu sa monitorom od 15". Zato i govorimo o "adekvatnom" ili "isto konfigurisanom" Dellu.

Što se licence za Windows tiče, čini mi se da sam pre neki dan pročitao da možeš, barem u SAD, da pozoveš Microsoft i "preneseš" OEM licencu sa PC-a na Intel Mac, ali se takođe sećam da su rekli da je to toliko komplikovana procedura da je lakše kupiti novu licencu. Ako iskopam link gde sam to pročitao, poslaću ga ovde.

A ti si upravo pomenuo još jednu razliku: Mac je trenutno jedini računar na koji možeš da instaliraš i normalno koristiš sva tri mainstream OS-a današnjice: Mac OS X, Windows i Linux.
[ henrik @ 30.06.2006. 08:48 ] @
Citat:
@madamov

Ti uporedjuj sa cime zelis a ja cu brand name (Dell, HP, Lenovo, Mac, stogod) da uporedim sa sklapanim kompom... Koji zutaci bre? Sve te firme proizvodnju imaju u kini, A Dell npr. nema svoju produkciju maticnih ploca, sigurno neki MSI, DFI, ASUS stavljaju, sta vec??!


Ljudi uopšte ne shvataju da se optimalna konfiguracija ne može sklapati tako što ti Pera kaže "socket taj i taj, proc taj i taj, najbolje ide ova grafička...". Ista priča kao kad kreneš da kupuješ kola, pa te 100 kvaziznalaca ubeđuje da je baš to i to najbolje. Jednostavno, ljudi su (debelo) plaćeni da mesecima i godinama testiraju konfiguracije koje će ići u brand mašine, u svim mogućim kombinacijama i uslovima. Ja se naježim kad neko krene tako da mi preporučuje šta ide sa čime. Kao da su svi ti ljudi isprobali sve žive kombinacije hardvera i terali na njima sav mogući softver u svim mogućim poslovima po 6 meseci. Kao i u svakoj struci, i tu postoje kvalifikovani stručnjaci čiji je to posao.
[ iMiki @ 30.06.2006. 12:04 ] @
Nisam imao vremena da citam sve odgovore, mozda cu se ponoviti.

Imam Mac-a (G5 dual sa 2 GB RAM-a) na poslu, PC-a kod kuce (zato sto se samo igram).

Prednost ima Mac.

Pazi vamo, dodjem na posao ukljucim ga i kad krenem kuci iskljucim ga, bez blokiranja i restarta, nekada ostane za drugu smenu pa radi i 15 sati ko sat.

Instaliranje sistema traje 15-20 minuta, nama restarta, nema drajvera, sve je spremno za upotrebu.
Kad iskljucujem Mac-a, imam desetak startovanih programa, sve se to pogasi za 10-15 sekundi (probaj PC sa 3 ozbiljna programa pa da vidis kad krene da svopuje).

Probaj na PC-u da dok kopiras nesto sa CD-a uradis nesto drugo, jako tesko, multitasking nula.

Sam OS izgleda mocno i imas sigurnost. Na windows-u uvek imam osecaj da ce mi se prozori odlepiti od ekrana i popadati na sto, mis na PC-u je katasrofajan (kretanje strelice po ekranu).

Hardver.

Mac uvek dolazi sa najnovijim stvarima.
Koji PC ima FIREWIRE port, retko koji.
Cak i za USB 2.0 moras da se namucis sa drajverima.
Magistrala. Mac je otisao na 1.35 GHz a PC je jos na 800 MHz, retko koji na 1.066 GHz, mada su jos pre dve godine pricali kako ce PC preci na 1.066 GHz. Mac koristi memorije od 667 MHz a PC 500-533 maximum. AMD tek od skoro koristi DDR2 memoriju.

Cena
Pa sklopi PC kako valja, Chiftec (ili kako vec) kuciste od 100-130 evra, AMD FX60 procesor od 450-500 evra, operativni sistem od 85 ili 140 evra (u cenu Mac-a je uracunat i OS), dobra tastatura i mis. Ploca 150 evra. Nije li to vec 900 evra? Pogledaj cene novog iMac-a, savrsen TFT monitor (ni jedan PC TFT nije kao Apple), procesor koji moze da tera i XP (koji i na Mac-u puca, sto znaci da je krs sistem).
[ MacOS @ 30.06.2006. 16:48 ] @
Citat:
sa kojim Mac modelom se porede te mašine? Stvarno mi nije namera da advokatišem, i ja razmišljam o Mac-u ali koliko vidim po Appleovim radnjama stvarno su preskupi u odnosu na slične Dell-ove mašine.

Pa sa čim bih poredio taj Dell-a i Toshibu koje sam naveo? Naravno sa najjačim u klasi a po ceni sličnim modelom. Što se tiče cena kod nas za njih nije kriv Apple već neko drugi.
Citat:
Problem kod Apple je što nemaš gomilu modela pa da biraš. Na primer, neću takav procesor, hoću neki drugi, hoću da imam sve što ima u MacBook Pro 17", ali da imam mašinu sa monitorom od 15". Zato i govorimo o "adekvatnom" ili "isto konfigurisanom" Dellu.

Oko ovoga se najviše ja bunim. Jeste da volim OS al ovo sa BTO opcijama je pravo iživljavanje. Npr. iz Minija bih izbacio AirPort, Bluetooth (dovoljno mi je ethernet) i remote (imam kućni 5.1 i pojačalo pa neću valjda da gledam filmove ili slušam muziku na kompu?) a ubacio bih jači procesor. Al slaba vajda, ovo je samo fikcija. :(

P.S. Miki, a da u FAQu napišeš nešto o ovome? Neka se malo informišu po Dell, Toshiba, HP... i Apple sajtu a kao obavezno štivo za infomisanje o OS-ovima link www.xvsxp.com. I da ni pod kojim razlogom ne čitaju domaće kompjuterske časopise. :)

[Ovu poruku je menjao madamov dana 30.06.2006. u 18:08 GMT+1]
[ The Razza @ 01.07.2006. 15:44 ] @
Citat:

Hvala iMiki, to je odgovor koji sam trazio.

Nebugovit i stabilan OS, ne trebaju drajveri, besprekorna zastita od zlonamernog koda, dobar korisnicki interfejs...

Mada koliko primecujem Macitocsh racunari se koriste iskljucivo za poslovnu upotrebu kod vecih poslovnih sistema.
Kojem bi Srbinu koji se pored gledanja filmova, slusanja muzike i igranja igrica, bavi recimo obradom, slika i video materijala, 3D modeliranjem, ili slicno, bilo isplativo da da preko 2000 dolara za takvu masinu.
Windows jeste njesra (u odnosu na OS X ili mozda i Linux) ali ga koristi 90% ljudi.
[ Dragi Tata @ 01.07.2006. 16:25 ] @
Citat:
MacOS: Pa sa čim bih poredio taj Dell-a i Toshibu koje sam naveo? Naravno sa najjačim u klasi a po ceni sličnim modelom.


Sa ovim? http://store.apple.com/1-800-M...s/AppleStore?family=MacBookPro
Kao što rekoh, viđao sam ovakve modele po Appleovim prodavnicama i mislim da su preskupi.

Citat:
MacOS: Što se tiče cena kod nas za njih nije kriv Apple već neko drugi


Čisto da ne bude zabune, trenutno živim u okolini Bostona.
[ MacOS @ 01.07.2006. 17:32 ] @
Citat:
Kao što rekoh, viđao sam ovakve modele po Appleovim
prodavnicama i mislim da su preskupi.


Jel mi pričamo o brand name kompjuterima ili šta? Ako ti je mnogo
2x00$ onda je to druga priča jer ti onda ne mogu pomoći. Kad si rekao:

Citat:
Stvarno mi nije namera da advokatišem, i ja razmišljam o Mac-
u ali koliko vidim po Appleovim radnjama stvarno su preskupi u odnosu
na slične Dell-ove mašine.


dobio si linkove (naravno za prenosne modele) da se uveriš da to baš
i nije tako. Kad iskoristiš BTO opcije za pisi kompjutere dobićeš
istu mašinu kao MacBookPro za iste pare ali i dalje bez mogućnosti
da teraš OSX.
[ CrazyCode @ 01.07.2006. 19:40 ] @
Malo tesko pitanje si postavio ali ako mene pitas mozes to da gledas sa vise strana. Onaj ko kaze da multitasking u windows je los, malo se zeznuo. Stvar je u tome sto ti i na windows moras da uradis neke stvari kao i na macu. Kao naprimer klasic update os-a i driver-a. Stvar sa macom je sto nema ti tu da biras sta ces da stavljam, pa nemas ni posla sa instalacijom razlicitih driver-a i cuda. Druga stvar je sto brdo ljudi jednostavno nezna da namesti windows, kao naprimer, to mi se sinoc desilo, da sam otio do drugara, i pazi lika sad, on tamo updateju kaspersky instalira neke adware cuda razna, kad u stvari po meni samo treba da nabavi neki dobar firewall i da ga namesti kako treba. Mislim, sta ce ti antivirus, ako naravno nisi malo priglup da skidas fajlove sa ne znam nija odakle, naravno izbor browsera je takodje bitan. Onda sto se tice stabilnosti, mislim koji je to lik koji ne znam tako neki krekovan program i igricu, skida update za to. Pazi molim te, prvo krekujes da ti radi bez originala pa onda kao jos i update radis, sto si ti meni pametan ;p

I ranije dok sam imao pc radio je dan noc, kao i ovaj mac sad sto imam. Sta bi ti tu rekao, imam osecaj da mac bolje radi i prazni memoriju, tako da ne brljavi, samim tim dolazis i do zakljucka do vece stabilnosti. Mada ne mogu da kazem i da winxp mi nije radio po 15 dana bez restarta. Sve je to stvar licnog odnosa prema sistemu na kojem radis, i kako ga ti pazis. Dobra stvar na macu je malo ograniceniji softver tako da nemas tamo nekog kineza koji kucka iz svoje male sobice, i valja neki softver pod ne znam kakvim zvucnim kompaniskim imenima.

Iskreno po meni stvar je u ljudima i njihovom odnosu prema sistemo na kojem rade, naravno nemozes da zanemaris i os i hardware, ali tvoj licni odnos prema njemu je vise bitan po meni.

eto toliko od mene ^^
[ boccio @ 01.07.2006. 19:52 ] @
IMO, problem sa nestabilnosti Windowsa je precenjen.

Prvo, sam Windows je u 95% slucajeva piratska kopija, ljudi ga pretrpavaju sa 245 aplikacija, 324 shareware programa, gomilom igrica i raznih gluposti - jer sve je dzabe :)

Takav sistem, na hardveru koji je u 80% slucajeva sklopljen od "poznavalaca", zakopan aplikativnim softverom, usporen gomilom rezidentnih programa jednostavno ne moze da se ponasa stabilno.

Voleo bih da cujem nekog vlasnika brand-name PC racunara, koji je zaista prosao rigorozne testove i sastoji se od pazljivo odabranih komponenti, a pritom ima licencirani OS i nije pretrpan svim i svacim od softvera sta ima da kaze.
[ The Razza @ 02.07.2006. 11:40 ] @
Windows je nestabilan kod onih ljudi koji vole da eksperimentisu sa svim mogucim programima, podesavanjima, instaliranjima neproverenih software-a sa ugradjenim spyware i malware aplikacijama...
Nisam rekao da mi je Windows nestabilan, vec tri godine me nije izdao, i jedini problem koji sam imao do sad je bio sa video kodecima, sto takodje nije prouzrokovalo pad sistema vec samo njegovo usporenje.

Zato sam postavio ovu temu, da vidim sta se dobija za 2000 dolara a cega nema u standardnom PC-u.
[ Ivan Dimkovic @ 02.07.2006. 11:47 ] @
Citat:

Voleo bih da cujem nekog vlasnika brand-name PC racunara, koji je zaista prosao rigorozne testove i sastoji se od pazljivo odabranih komponenti, a pritom ima licencirani OS i nije pretrpan svim i svacim od softvera sta ima da kaze.


#1 XP Instaliran u Avgustu 2002 - masina nije brand name, ali je sklopljena u mojoj firmi od kvalitetnih komponenti, i sa original softverom. Radi i dan danas.
#2 XP Instlairan na Sony Vaio Z1 Laptop, Avgust 2003 - Laptop i dan danas radi bez i jedne reinstalacije - originalni softver, naravno
#3 XP Instaliran na Fujitsu Siemens S7020 Laptop u Novembru prosle godine - radi i dan danas, isto kao i Vaio

0 BSOD-ova, 0 reinstalacija, 0 formatiranja diskova i slicnih budalastina.

Ovo je ekvivalentno koriscenju Mac-a, jer Mac korisnici koriste brandovane masine (Apple, jel) i nemaju gomilu krs krekovanog softvera i slicnih budalastina.

Dakle u jednakim uslovima se oba sistema ponasaju jednako stabilno.
[ bojan_bozovic @ 02.07.2006. 12:05 ] @
Imam jos nesto reci - ovaj me mpj komp dve godine sluzi ali prethodna 486-ica je radila od 1995-2004, bila vise upaljena nego ugasena (jer ja komp ostavljam da radi nocu, uvek). Komponente? Gigabyte ploca, Diamond graficka, mozda poslednja koja je i bila "Made in USA", Creative SB16 "made in Korea", i dva hdd, conner/seagate i maxtor. To je devet godina rada, mada toliki nije bio uptime, jer je moj komp uvek ukljucen. Probleme sa kompom, hw prirode neces da imas, i to bilo kojim "made in taiwan", "Made in China", sem ako ti ovde ne uvale los kuler i lose napajanje, jer je kontrola kvaliteta na vrlo visokom nivou. Seagate mozda pravi diskove na dalekom istoku, ali je kontrola kvaliteta americka!!!. BTW i Core Duo koji je u Macu je made in china ;-) Intel procesore takodje pravi tamo ;-)

Jos da mi kazete da ASUS, MSI, TYAN i Supermicro nisu vodece firme u svome segmentu trzista. A Dell srafcigerise, ne pravi kompjutere, vec ih sklapa. Sta Dellovo osoblje zna o maticnim plocama, a sta tajvanski inzenjeri koji ih projektuju?
[ hulja @ 02.07.2006. 21:56 ] @
ja koliko znam intel ima fabove u americi i irskoj a ne u kini.
[ radulle @ 02.07.2006. 22:59 ] @

Kada Aplle-ov Ipod (Mini),pogledate sa zadnje strane ispod plasticnog nosaca videcete da je SVAKI "ASSEMBLED IN CHINA",Pa onda o kojim mi to onda ZUTACIMA pricamo?
Dali su zuti samo oni kojima je i HEAD OFFICE u Kini ili i ovi sto imaju registrovanu kancelariju od 20 kvadrata u L.A. a sve ostalo u Vijetnamu?!!!
[ bojan_bozovic @ 02.07.2006. 23:10 ] @
http://english.people.com.cn/200308/27/eng20030827_123167.shtml
Vidis, mozda jeste, a mozda i nije. Ako te vise zanima, trazi.
A sto se AMD tice, mozes ovo da vidis: http://www.amd.com/us-en/Corpo...AMD/0,,51_52_502_10971,00.html

Dalje, najveci CPU foundru je na Tajvanu, i ako pravis custom CPU baziran na MIPS R20k jezgru za PDA, stogod, najverovatnije ce oni da proizvode CPU. More info o TSMC http://www.tsmc.com/ http://company.monster.com/tsmchk/ hehehe, 65nm proces dok AMD jos kuburi na 90nm ;-) Pazite malo sta pricate o Tajvanu.

[ milke @ 02.07.2006. 23:35 ] @
Advocacy alert!
[ bojan_bozovic @ 02.07.2006. 23:46 ] @
Pa sada, pitanje je da li je za Advocacy. Ne mogu sporiti da ima ljudi koji kupuju RR Phantom po ceni od milion evra, kada bi ih i BMW odveo gde zele. De gustibus non est disputandum. Ali da poreknete kvalitet BMW-a ne mozete. Dalje, ono sto me je iritiralo je rasisticki obojena izjava.

EDIT ::

Da dodam, nije li komp i statusni simbol? Ne? zasto po igrackim forumima ima potpisa u stilu
Code:

Pentium D 950
2Gb Corsair DDR2
ASUS stogod ploca (od 250e)
2x nVidia 7900 SLI
2x250Gb WD SATA u RAIDu
DVD-RW
Sony plasma TV/monitor 42"


A o balkanskom sindromu da mora skupo da se kupi, iako 'leba nemamo da jedemo, da ne pricam, samo da komsija popizdi Koriste se za to i laptopovi, bas kao i kola

[Ovu poruku je menjao bojan_bozovic dana 03.07.2006. u 01:15 GMT+1]
[ a1200 @ 03.07.2006. 03:36 ] @
Cena mac-a, kakva je u US je apsolutno odlicna! Zaista se povoljno dobija fenomenalna, stabilna masina, sa odlicnim karakteristikama.

Ovo kod nas, sa druge strane, je bezobrazluk, i necu da ulazim u to: zasto/kako? Da li moze bolje ili ne? ...samo kazem da je bezobrazno platiti isti kompjuter u drugoj zemlji sa indeksom 1.6. I ono u Nemackoj nije bas ok, ali je neuporedivo bolje nego u Srbiji i mozda razumljivo (jedva). Za pare koje se ovde traze za modele iMac od 17" i 20" ne bih ga kupio kao desktop racunar, realno je previse. Ali kome treba za posao ili zeli da ozbiljno radi na njemu, morace da izkeshira ... stara prica.
[ hulja @ 03.07.2006. 06:58 ] @
mozda je tema pogresan ton dobila.
ja mogu samo da pretpostavim da je covek hteo da kaze sklopljene masine pa se izrazio terminom zutaci oko cega se sad digla frka.
da li mac kosta vise? da (laptop scena je drugacija i prilicno ozjednacena)
da li mac vise godina izdrzi u eksplataciji? da
da li osx stabilniji? da
evo moj primer koji je meni fascinantan.
dobio sam na poklon imac g3 400 15" makinu na poklon. priznajem da sam stavio 1gb ali ova masina radi vrlo dobro. ima poslednji sistem sa poslednjim update-om i radi kao internet masina (uvek ukljucena) i uglavnom nesto skida.
e sada moje pitanje glasi ako bi sada uzeo masinu iz 99 pc ucitao xp sp2, skinuo sve poslednje hotfix-ove, stavio za danasnje pojmove obavezan softver: antivirus, antispyware i ukljucio sistemski firewall (da ne preterujemo) kakvu bi masinu dobio?
druga interesatna stvar je imam iskustva od pantera verzije 10.3.5 do sadasnjeg 10.4.7
promena sistema op meni nije donela nikakvo usporenje niti update cak je 10.4.3 znacajno (subjektivno) ubrzao odziv sistema.
ocigledno da se mac moze daleko duge explatisati i mislim da je hardver vrlo dobro odabran kao i da sistem zna do kraja da ga iskoristi posto je platforma zatvorena.
pc opasno fali optimizacija. evo zasto ja sam godinama (bio mlad) sumanuto menjao komponente (na nedeljnoj osnovi) i uvek mislis e samo jos ovo i masina ce leteti itd i znas sta? nikad nije letela. na kraju (mislim pogotovu na graficki podsistem) sam jednostavno molio boga da posle upgrade jednostavno ostanem na istim perfomansama samo da ne bude gore.
jednostavno softver koji sam koristio je bolje radio na starijem nego na novijem hardveru.
jedino gde je mac (za sada) u daleko losijoj situaciji su igre. os x jednostavno nije igracka platforma i koje za tu opciju jedino resenje je intel mac pa boot u xp.
ja duboko verujem u konzole i mislim da su super sistemi tako da me ovaj aspekt ne pogadja. takodje zatvoreni kod se pise za tacnu specifikaciju itd.
[ hulja @ 03.07.2006. 07:04 ] @
e sad sto se tice nase cene, sta reci? stvarno deluje neopravdano.
jasno da apple u evropi ima vecu cenu i treba uzeti nemacke cene kao standard za evropsku apple situaciju.
ono sto je ipak potpuno neshvatljivo je da ok kada pratim apple cene itd pre nego sta sam uzeo masinu cena ovde je skoro uvek bila ista kao i u evropi. e sada posle pdv itd oni su podigli cenu posto je neprihvatljivo evo zasto.
dok nisu placali pdv i slicno oni su verovatno odbijali porez itd iz zemalja iz kojih su donosili (madjarska) a ovde nisu placali.
e sad posto placaju pdv onda su digli cenu. cekaj. na nemackom sajtu imas cenu pa ispod cenu sa odbijenom porezom.
sada treba da me ubedite da ti placas punu cenu pa sad moras samim time da podignes nasu cenu?
znam da ce drugi da komentarisu ovaj post ali ja ne vidim objasnjenje ovog problema.
[ hulja @ 03.07.2006. 07:16 ] @
minimalna apple imac konfiguracija:
apple sajt 1300 dolara odnosno 1037 evra (ne znam da li je vat odnosno pdv ukljucen mislim da nije)
apple sajt germany 1279 evra
na sajtu jednog naseg prodavca 1562 (ako racunamo da je evro 88)
znaci dug period je kod nas cena bila ista kao i u nemackoj a sada nije.
razlika je preko 250 evra sto ja mislim da nije prihvatljivo.
ne verujem da postoji logicno objasnjenje.
[ Ivan Dimkovic @ 03.07.2006. 08:10 ] @
Citat:

apple sajt 1300 dolara odnosno 1037 evra (ne znam da li je vat odnosno pdv ukljucen mislim da nije)


VAT ne postoji u USA - postoji sales tax koji varira od drzave (state) do drzave, mada nekad moz da prodjes i bez istog :)
[ ventura @ 03.07.2006. 09:08 ] @
Kada pričate o stabilnosti MacOS-a, brzini itd... To niko ne spori... Međutim, u poređenju sa identičnom konfiguracijom WindowsaXP, MacOS nije ništa bolji...

Dakle, ako koristitie PC sastavljen od kvalitetnog hardvera, što podrazumeva i kvalitetno napisane drivere, ako koristite originalan software koji nije crackovan, ne instalirate gomilu đubreta na računar... WinXP će raditi jednako lepo kao MacOS...

Ono što je stvar sa MacOS-om kad veličaju njegovu stabilnost i brzinu, pa ja koji god Mac da sam video u životu, od softvera na njemu sam zatekao uglavnom sve što je fabrički po defaultu i eventualno Photoshop ili par nekih aplikacija za DTP... Nek ti Mac useri uzmu i koriste malo PC na identičan način, pa će da vide da li se isplati davati 2000+ dolara za sistem, kad posao identično dobro može da obavi mašina od nekih 500 dolara...

Skoro mi se desilo da mi se drug žali kako treba da kupi novi kompjuter, i kako ga je prodavac zajebao...Reko šta je bilo, a on kao igra neku igricu, i u sred igranja igrica mu se zaglavi i izleti nazad u windows... I ja ga pitam za drivere, za ovo za ono... Naravno sve kao super, kad ono tek na kraju meni on kaže kako koristi neki trainer što je dobio uz cd... Nije ni očekivati od nekoga ko jedva zna da upali kompjuter da zna na koji način funkcioniše software tipa trainera, ali to što se njemu dešava je sasvim očekivana stvar kada se koristi takav software... Isto što je očekivano da mašina bude puna smeća i da se vuče kao slina nekome ko je po defaultu natrpao gomilu "besplatnih" programa na mašinu, tipa MS Office, PhotoShop, Corel Draw, AutoCad, gomila igrica, gomila sitnih shot programa koji prave haos po računaru, gomila crackova, patcheva, driveri ko zna odakle, hardware kupljen od lokalnog perice gde je bilo bitnije da konfiguracija bude 5 evra jeftinija i sl...

Za poređenje PC laptopa sa Apple MacBook, nemojte da uzimate smeće od Dell, Toshiba, Acer, LG ili neko takvo low-level s*****... Uzmite neki IBM ili HP, koji su kvalitetni laptopovi, isti rang cena, stavite sličan software i onda tako pravite test i upoređivanje... Sve što nije u ovim okvirima je šuplja priča...
[ henrik @ 03.07.2006. 09:20 ] @
Citat:
ventura
Skoro mi se desilo da mi se drug žali kako treba da kupi novi kompjuter, i kako ga je prodavac zajebao...Reko šta je bilo, a on kao igra neku igricu, i u sred igranja igrica mu se zaglavi i izleti nazad u windows... I ja ga pitam za drivere, za ovo za ono... Naravno sve kao super, kad ono tek na kraju meni on kaže kako koristi neki trainer što je dobio uz cd... Nije ni očekivati od nekoga ko jedva zna da upali kompjuter da zna na koji način funkcioniše software tipa trainera, ali to što se njemu dešava je sasvim očekivana stvar kada se koristi takav software... Isto što je očekivano da mašina bude puna smeća i da se vuče kao slina nekome ko je po defaultu natrpao gomilu "besplatnih" programa na mašinu, tipa MS Office, PhotoShop, Corel Draw, AutoCad, gomila igrica, gomila sitnih shot programa koji prave haos po računaru, gomila crackova, patcheva, driveri ko zna odakle, hardware kupljen od lokalnog perice gde je bilo bitnije da konfiguracija bude 5 evra jeftinija i sl...


Ali ja recimo hoću da isprobam 250 shareware i freeware aplikacija. Zašto ne bih? Baš mi treba neki zanimljivi utility za određene namene. Problem sa Winom je u tome da ću takvim akcijama pretrpati registry i usliniti mašinu potpuno, dok se na OS X to neće desiti. Samo ću baciti app u đubre i eventualno obrisati folder sa preferencama (ako ga ima) i gotovo.
[ boccio @ 03.07.2006. 11:31 ] @
Citat:
ventura:
Za poređenje PC laptopa sa Apple MacBook, nemojte da uzimate smeće od Dell, Toshiba, Acer, LG ili neko takvo low-level s*****... Uzmite neki IBM ili HP, koji su kvalitetni laptopovi, isti rang cena, stavite sličan software i onda tako pravite test i upoređivanje... Sve što nije u ovim okvirima je šuplja priča...

Tebi je Dell Latitude serija smece? Bah... stvarno lupetas :)
[ madamov @ 03.07.2006. 11:42 ] @
Citat:
dok nisu placali pdv i slicno oni su verovatno odbijali porez itd iz zemalja iz kojih su donosili (madjarska) a ovde nisu placali.

Imali smo rasprave na ovu temu još ranije. Pa da ponovimo još jednom kako ide ceo proces kod ovlašćenih prodavaca.

- Vlasnik prava za distribuciju Appleovih proizvoda za celu istočnu Evropu, pa i neke zemlje zapadne Evrope je firma Apcom.
- Roba se naručuje od firme Powercom iz Zagreba koja je distributer za sve ex-Yu zemlje.
- Od iste firme se dobija i profaktura, što će reći da oni određuju cene.
- Vlasnik te firme je takođe firma Apcom.
- Roba se plaća direktno firmi Apcom.
- Distributivni centar za istočnu Evropu je u Budimpešti, tako da ovlašćeni prodavac iz Srbije i onaj iz Slovenije kao i onaj iz Slovačke tamo podižu robu.

Ukratko, roba se donosi iz Mađarske, ali je ona tamo u tranzitu i nije kupljena u Mađarskoj. Takođe, kada se u veleprodaji roba kupuje u nekoj zemlji i iz nje izvozi, ne plaća se porez u toj zemlji, nema nikakvih odbijanja poreza jer on nije ni uračunat u cenu. Što se našeg poreza tiče, on se sada plaća prilikom uvoza, zajedno sa carinom.
[ madamov @ 03.07.2006. 11:45 ] @
Citat:
VAT ne postoji u USA - postoji sales tax koji varira od drzave (state) do drzave, mada nekad moz da prodjes i bez istog :)

Da, zato su cene na američkom Apple storeu bez poreza. Ima i ona fora da je Apple prisutan u svim državama u USA, pa si stoga valjda dužan da platiš sales tax.
[ madamov @ 03.07.2006. 11:49 ] @
Citat:
Tebi je Dell Latitude serija smece? Bah... stvarno lupetas :)

Molim da se ne vređamo, ionako je tema otišla u advocacy više nego što treba, samo nam još fali da se posvađamo u njoj.
[ MacOS @ 03.07.2006. 14:35 ] @
Miki, a da zakljucas temu? Eto, sam sam se i ja osetio prozvanim. :)

> ~Za poređenje PC laptopa sa Apple MacBook, nemojte da uzimate
> smeće od Dell, Toshiba, Acer, LG ili neko takvo low-level s*****...
> Uzmite neki IBM ili HP, koji su kvalitetni laptopovi, isti rang
> cena, stavite sličan software i onda tako pravite test i
> upoređivanje... Sve što nije u ovim okvirima je šuplja priča...

Ajde daj nam neku mašinu za primer (i link naravno) da vidimo o čemu
pričaš. Da vidim zašto je Dell od 2500$ smeće a neki tamo HP nije?
Stvarno me interesuje.
[ nikstup @ 03.07.2006. 14:59 ] @
Kako je Macintosh presao na Intel, vise se ne moraju porediti kruske i jabuke, u pitanju je sad OS i kvalitet komponenti koje se ugradjuju. Treba se vidjeti kako isti programi rade na jednom i na drugom bez pravdanja o optimizaciji softwera za ovaj ili onaj OS i sl. sr*** koje krajnjeg korisnika ne interesuju.
[ bojan_bozovic @ 03.07.2006. 15:15 ] @
A za tebe je krajnji korisnik Homer Simpson koji ce kupiti brand-name npr. lenovo, Fujitsu Siemens ili Apple za 1500$ samo da mu neko stisne ruku i lepo se nasmesi prilikom prodaje? WTF? MacBook je vec nesto drugo, bas kao i PC laptopovi, ali na desktopu??!
[ ventura @ 03.07.2006. 15:17 ] @
Citat:
MacOS
Ajde daj nam neku mašinu za primer (i link naravno) da vidimo o čemu
pričaš. Da vidim zašto je Dell od 2500$ smeće a neki tamo HP nije?
Stvarno me interesuje.


U poređenju sa IBM ili HP laptopovima, s***** je...

Uostalom, kad su u pitanju laptopovi ide IBM, pa HP, pa onda mnogo praznih mesta, pa svi ostali... Dosta laptopova mi je prošlo kroz ruke i iz praktičnog iskustva sam naučio šta ne valja...

Acer - Ni pod razno, kvalitet izrade katastrofalan, elektronika crkava, u godini dana dve popravke skuplje od cene laptopa, garancija worldwide coverage - važi kako priznaju...
Toshiba - Izrada katastrofalna, kada kucaš po dastaturi ona se sva uvija pod prstima, i lako se razjebe... Toliko se greje da sve poriknjava na njemu ako slučajno radiš malo više...
LG - Isto kao i Toshiba, samo što je grejanje mnogo izraženije, plus crkava hard disk (verovatno od toplote)
Dell - Crkao čip na grafičkoj posle 6 meseci upotrebe

Kod nas laptopovi rade u proseku 14-15 sati dnevno, svakog dana se cimaju vamo-tamo (doduše u kvalitetnim torbama), iznad njih se pije/puši, i sve te jeftinije marke nisu uspele to da izdrže, odnosno bukvalno su pocrkavali lapotovi...

Za to vreme IBM-ovi rade i izgledaju kao novi... Sad u firmi imamo jedan stari HP, i sve ostalo su IBM (Lenovo) T41 i T43...




[ MacOS @ 03.07.2006. 17:47 ] @
Citat:
U poređenju sa IBM ili HP laptopovima, s***** je... Uostalom, kad su u pitanju laptopovi ide IBM, pa HP, pa onda mnogo praznih mesta, pa svi ostali... Dosta laptopova mi je prošlo kroz ruke i iz praktičnog iskustva sam naučio šta ne valja...


Evo ga još jedan koji uporno izbegava da odgovori na pitanje. Alo!! Ma divim se ja tebi i tvom 'iskustvu' al ajde već jednom daj neki link za tvoju mašinu snova koju misliš da bi mogli ili trebali da uporedimo sa MacBookPro.

[Ovu poruku je menjao madamov dana 03.07.2006. u 20:00 GMT+1]
[ ventura @ 03.07.2006. 18:46 ] @
Citat:
MacOS:
Evo ga još jedan koji uporno izbegava da odgovori na pitanje. Alo!!
Ma divim se ja tebi i tvom 'iskustvu' al ajde već jednom daj neki
link za tvoju mašinu snova koju misliš da bi mogli ili trebali da
uporedimo sa MacBookPro.


Pa nemam ja nikakvu 'mašinu snova', meni kompjuter služi da završim posao kako ne bi morao kasnije da ga sanjam, a ne obrnuto..

Daklem, za poređenje sa MacBookPro serijom, možeš da uzmeš sličnu konfiguraciju iz IBM ThinkPad T60 serije...

[ MacOS @ 03.07.2006. 19:55 ] @
Citat:
Daklem, za poređenje sa MacBookPro serijom, možeš da uzmeš sličnu konfiguraciju iz IBM ThinkPad T60 serije...

Ako je ovo link http://www-131.ibm.com/webapp/...ngId=-1&categoryId=2035724

ti mora da se salis! :) Probao sam da sa BTO opcijama napravim nesto slicno Mac-u al nesto mi slabo ide. :) ThinkPad T60p 2GHZ 15" sam dovukao do 2309$ a ThinkPad T60 2.16GHZ 14" na 2059$. Gde je wide screen, kamera, daljinski, FW... Al dobro, ima Fingerprint reader, ma, ludilo! :)

Update by madamov: sređen link

[Ovu poruku je menjao madamov dana 04.07.2006. u 01:52 GMT+1]
[ ventura @ 03.07.2006. 23:38 ] @
Citat:
MacOS: > ~Daklem, za poređenje sa MacBookPro serijom, možeš da uzmeš
> sličnu konfiguraciju iz IBM ThinkPad T60 serije...

Ako je ovo link
http://www-131.ibm.com/webapp/wcs/stores/servlet/CategoryDisplay?
storeId=10000001&catalogId=-840&langId=-1&categoryId=2035724

ti mora da se salis! :) Probao sam da sa BTO opcijama napravim nesto
slicno Mac-u al nesto mi slabo ide. :) ThinkPad T60p 2GHZ 15" sam
dovukao do 2309$ a ThinkPad T60 2.16GHZ 14" na 2059$. Gde je wide
screen, kamera, daljinski, FW... Al dobro, ima Fingerprint reader,
ma, ludilo! :)


Gledaj.

IBM ThinkPad T60 i Apple MacBookPro su pravljeni za dve različite vrste ljudi.

IBM ima gomilu business related stavki (fingerprint, hardverska enkripcija, smbedded security subsystem, zaštita harda od udaraca itd.) dok Apple ima te neke fancy stvari za omladinu tipa webcam, daljinski i slično ... Na appleu je backlit tastatura, na IBM-u postoji posebna lampica koja osvetljava tastaturu, tako da je sa strane funkcionalnosti apsolutno svejedno, samo je pitanje koliko je šta 'fancy'...

Kvalitet i oštrina slike, kao i rezolucija ekrana, tu IBM šije Apple samo tako... Apple je 17" widescreen pa to objašnjava rezoluciju 1680 x 1050, da nije widescreen, rezolucija na 17" bi bila 1400x1050. IBM na 15" UXGA ekranu postiže native rezoluciju 1600x1200, što je za nekih 20% bolje od tog Applea kome je ta grafika glavni adut...

Potom, na IBM-u možeš ubaciti 4 GB memorije, koliko možeš na Appleu?

Firewire tehnologiju IBM ne podržava u standardnom paketu jer je to nativ Apple tehnologija, kao što ni apple nema onaj klitoris za upravljanje kursorom... Međutim ako ti je do portova, IBM ima stvarčicu koja košta 80 evra i koja se zove port replicator na kome imas i firewire, i dodatne USB, COM, LPT, PS/2 i šta ti ja znam šta sve ne...

Koliko može da drži baterija Apple-a? Sigurno ne 7 sati koliko drži IBM baterija, što je takođe jedan veoma bitan parametar.

Harddisk u Appleu 120gb 5400 sata, u IBM-u 100gb 7200 sata, znači i hard je značajno brži (35%)...

Na IBM-u postoji 1 Type II PC Card slot, i 1 Express Card 54 slot, na Appleu ništa od toga...

Grafika je identična IBM 256MB ATI FireGL V5200, i Apple ATI Mobility Radeon X1600 with 256MB GDDR3 memory... Iako realno gledajući na IBM-u nema potrebe za toliko jakom karticom jer to nije mašina za igranje...

I na kraju cena... Obrni okreni 2300 dolara je 500 dolara jefinije od 2800 dolara koliko košta sličan Mac...


Zaključak:
Niko ne spori da je taj Mac dobar kompjuter. Ali to je samo kompjuter (O svevišnji Mac-u, izvini ako sam te uvredio, nemoj odmah da pošalješ munje na mene).

Ne treba toliko glorifikovati sve što dolazi iz Applea a pljuvati bez osnova po PC-ju, jer PC tržište itekakvog konja za trku ima, koji uostalom dobija tog Mac-a na svim poljima, samo toga Mac zbog svoje glorifikacije nikad nije bio svestan...
[ henrik @ 04.07.2006. 08:51 ] @
Hardver je hardver, a OS je one that makes a difference.
[ MacOS @ 04.07.2006. 20:02 ] @
Citat:
IBM ima gomilu business related stavki (fingerprint, hardverska enkripcija, smbedded security subsystem, zaštita harda od udaraca itd.) dok Apple ima te neke fancy stvari za omladinu tipa webcam, daljinski i slično ... Na appleu je backlit tastatura, na IBM-u postoji posebna lampica koja osvetljava tastaturu, tako da je sa strane funkcionalnosti apsolutno svejedno, samo je pitanje koliko je šta 'fancy'...

Apple za hard ima SMS ako nisi primetio. Backlit i kamera možda jesu fancy stvar ali su inkorporirane u komp i nema šta da razmišljam da li sam poneo, zaboravio, ili šta već. To bih onda ja mogao da kažem i za fingerint. Koji je procenat ljudi koji će to da koristi a nije BTO opcija već moram da je platim iako mi ne treba.

Citat:
Kvalitet i oštrina slike, kao i rezolucija ekrana, tu IBM šije Apple samo tako... Apple je 17" widescreen pa to objašnjava rezoluciju 1680 x 1050, da nije widescreen, rezolucija na 17" bi bila 1400x1050. IBM na 15" UXGA ekranu postiže native rezoluciju 1600x1200, što je za nekih 20% bolje od tog Applea kome je ta grafika glavni adut...

A video si MacBookPro uživo pa znaš kakav mu je monitor? Što se tiče rezolucije... Radio sam pre neki dan na novoj Toshibi na 15" u native 1400 i odmah sam tražio naočare. Zamisli tek tu od 1600! Da li shvataš da je to native rezolucija? Suviše sitno za čitanje a ako smanjim rezoluciju to već nije to zbog font smoothinga. OK, bilo bi dobro za DVDSP ili slične programe da razbacam palete al kad dođe do unosa teksta odmah se prebacujem u nižu rezoluciju da bih upšte video tekst. Ili to ili da mi IBM kao BTO opciju ponudi i naočare sa malko većom dioptrijom. :)

Citat:
Potom, na IBM-u možeš ubaciti 4 GB memorije, koliko možeš na Appleu?

OK, ovo još i mogu da priznam kao argument. Al onda da te pitam... Gde ti je Dual-link DVI ili optical audio in/out?

Citat:
Firewire tehnologiju IBM ne podržava u standardnom paketu jer je to nativ Apple tehnologija, kao što ni apple nema onaj klitoris za upravljanje kursorom... Međutim ako ti je do portova, IBM ima stvarčicu koja košta 80 evra i koja se zove port replicator na kome imas i firewire, i dodatne USB, COM, LPT, PS/2 i šta ti ja znam šta sve ne...

Ja FW nisam našao ni kao BTO opciju. Trackpad ima drag & scrolling i šta će mi kuglica?

Citat:
Koliko može da drži baterija Apple-a? Sigurno ne 7 sati koliko drži IBM baterija, što je takođe jedan veoma bitan parametar.

Kažu 5,5 sati al to je 17"ca a ne 14"ca. :) Al da pitam kad si već raspoložen. IBM nudi dve baterije. Sa 6 ili 9 elemenata (ako sam dobro razumeo). Jel to iste veličine, ili se dodaje kao poseban deo ili ide u slot od DVD ili šta? Toliko su loše napravljeni ti sajtovi da stvarno nisam uspeo da ukapiram o čemu se radi.

Citat:
Harddisk u Appleu 120gb 5400 sata, u IBM-u 100gb 7200 sata, znači i hard je značajno brži (35%)...

Potrudi se da malo bolje pročitaš specifikaciju. Ili 120 na 5400 ili 100 na 720 za iste pare.

Citat:
Na IBM-u postoji 1 Type II PC Card slot, i 1 Express Card 54 slot, na Appleu ništa od toga...

Express Card/34 je tu al nemam pojma čemu to služi kad u kompu imam sve potrebne portove.

Citat:
I na kraju cena... Obrni okreni 2300 dolara je 500 dolara jefinije od 2800 dolara koliko košta sličan Mac...

Opet se izlećeš. Ta mašina bi mogla samo da se poredi sa 15" modelom koji košta 2500$. Tebi treba ono, meni ovo, al smo opet na istom jer to je razlika u ceni za veličinu ekrana. Za samo 300$ više, dobiješ 17"-cu sa 8x DVDom i čak i ti moraš da priznaš da to već nije za zanemarivanje i da IBM nema ništa slično za poređenje. Za razliku od Dell-a.

Citat:
Ne treba toliko glorifikovati sve što dolazi iz Applea a pljuvati bez osnova po PC-ju, jer PC tržište itekakvog konja za trku ima, koji uostalom dobija tog Mac-a na svim poljima, samo toga Mac zbog svoje glorifikacije nikad nije bio svestan...

Zaključak ti je pretenciozan i izazivački. Da li je tebe neko izazivao (osim mene da daš link kad si zapeo za IBM) ili je bio isključiv u raspravi? Što se tiče 'konja za trku', da naravno da ima, samo ne baš i pobednika (pa čak ni za 'mrtvu trku) kako ti i dalje pričaš.

[Ovu poruku je menjao madamov dana 22.09.2006. u 18:48 GMT+1]
[ Sasa Kostic @ 22.09.2006. 17:22 ] @
Pros/Cons?
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 22.09.2006. 18:43 ] @
PROS
1. OS X - meni na Win nedostaje UNIX logika, sa kojom sam se upoznao na Linuxu
2. OS X - kažu daje vrlo stabilan i pouzdan
3. OS X - pravi 64 bitni (doduše, tek od Leoparda, ali Vista ni onda)..ne znam koliko će mi to zaista koristiti, ali volim da znam da ću moći izvući maximum iz velikih aplikacija
3. Treba mi promena u životu :)
4. Inovativan dizajn i implementacija nekih originalnih rešenja (šlag na tortu je bio magnet sa strane u iMacu, za lepljenje daljinskog:)
5. Prostor na radnoj površini - ja kuburim sa njim, pa je iMac zaista odlično rešenje


CONS
1. Cena kod nas
2. Ne mogu da računam na neku jaču nadogradnju mašine zbog Appleove politike
3. Kad čuju da imaš Mac ljudi pomisle da sve što znaš da radiš na kompjuteru jeste da bloguješ i da šeruješ porodične fotke, jer znaju da nisi GFX wizard :)
[ MacOS @ 23.09.2006. 03:08 ] @
> 2. OS X - ka�u daje vrlo stabilan i pouzdan

Kako bre misli�, ka�u? :)
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 23.09.2006. 03:14 ] @
Ja sam samo jednom seo za Mac-a (tačnije stajao pored njega) i cela avantura se svela na traženje "Start" dugmeta :)

Kad se uverim, promeniću iz 3. u 1. lice :) A ne sumnjam da ću.
[ Ni ten ichi ryu @ 23.09.2006. 07:54 ] @
Citat:
3. Kad čuju da imaš Mac ljudi pomisle da sve što znaš da radiš na kompjuteru jeste da bloguješ i da šeruješ porodične fotke, jer znaju da nisi GFX wizard :)


?
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 23.09.2006. 12:05 ] @
Koji deo da pojasnim, ovo zašto misle da radiš tako obične stvari i da samo to znaš ili kako znaju da nisi neki jak grafičar/dizajner...? :)
[ Ni ten ichi ryu @ 24.09.2006. 01:23 ] @
ajde oba, molim te. obrazlozi detaljno.
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 24.09.2006. 22:47 ] @
Pa Mac ide sa aggresivnom kampanjom u kome se najčešće pominje jednostavnost upotrebe, pa širi krug ljudi, koji nešto znaju o računarima, stiču pogrešan utisak da je to sistem za debile, da ne kažemo za "glupe Amerikance".
A znaju da se ja ne bavim profesionalno grafikom, pa da jurim neku zverinu od Maca, pa im onda nije jasno šta će mi takva jedna "fancy" mašina :)

A ne znam što se uhvatište ovog..to je bilo najmanje važno :)
[ henrik @ 24.09.2006. 23:04 ] @
Mac i jeste "sistem za debile", uprošćeno rečeno, s tim što je to po meni kompliment za sistem. Što podrazumeva maksimalno uprošćen interfejs na kome se svako može lako snaći, a opet dozvoljava i advanced korisnicima da prčkaju po zajebanijim stvarima.

Ostaje da objasniš ono za grafičare i dizajnere B)
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 25.10.2006. 18:27 ] @
Novembarski broj MacWorlda se u jednom članku osvrće na cenovno poređenje Mac i Win PC mašine gotovo identičnih performansi.

Phil Shiller, Appleov potpredsednik, je na WDC konferenciji u avgustu ove godine, predstavljajući Mac Pro rekao da Dell Precision 690, sličnih performansi košta 950$ više.

Na tragu te informacije Dan Frakes, novinar MacWorlda, je sastavio slične konfiguracije i došao do razlike od 647$, odnosno 897$ (Dell je uz napravljenu konfiguraciju davao monitor za dž, ali je akcija izgleda vremenski ograničena, te otuda razlike u razlici u ceni).

U donjoj tabeli se vide tačne specifikacije obe mašine.

Prvo logično pitanje je otkuda tolika razlika u ceni. Naime, ako bi se uzimao Dell sa samo jednim procesorom, mašina bi bila jeftinija 869$, što nije malo. Dakle, ili Apple ima neki super dobar deal za Xeon procesore ili Dell magarči kupce dual mašina :)

Međutim, Dell nudi bolje opcije za nadograđivanje (ubacivanje SAS diskova i podrška do 64GB RAMa), a uz to je ova cena (Dellova) izgleda naduvana, da bi se ostavio prostor za raznorazne popuste, koje Dell tradicionalno nudi. Frakes misli da i ako se nađe mogućnost kupovine ove high-end mašine (što je malo verovatno, s obzirom da se ne radi o nekoj family ili student mašini), popust ipak ne bi mogao da u toj meri eliminiše pokazanu razliku u ceni.

Za kraj članka, čovek je rekao da onoga ko hoće sam da sastavlja mašinu, verovatno nećete ubediti da kupi Mac, a da je opet Mac, na drugoj strani, prekonfigurisan

lepo podvukao ono što neki ljudi ne žele da shvate, a uporni su u svom nastojanju da jednu ili drugu platformu prikažu superiornijom, a to je da mašine služe ljudima..različitim ljudima, a različiti ljudi dolaze po defaultu sa različitim ukusima i potrebama.

[ madamov @ 25.10.2006. 18:45 ] @
Ima danas upoređenje najnovijih MacBook Pro mašina i Dellova: http://strongbad.newsvine.com/...macbook-pros-cheaper-than-dell
[ cikaKosta @ 27.10.2006. 02:08 ] @
I nema bas veze sa temom,al ovi stvarno nisu normalni!


http://news.softpedia.com/news...ro-to-Gain-8-Cores-38791.shtml
[ madamov @ 27.10.2006. 13:34 ] @
Kakva će to zver da bude. B)
[ bratovuk @ 26.03.2007. 23:29 ] @
Ja se izvinjavam :)
Uskoro treba da kupim movu mashinu, i dvoumim se...neki kazu mac je buducnost, drugi drzi se PC-ja!
Moze li mi neko reci njihove medjusobne razlike,mane, dobre stvari..itd..

PS.Ako sam promasio temu, dozvoljavam prebacaj! ;)
[ madamov @ 27.03.2007. 09:30 ] @
Pogrešio si debelo, evo teme na četiri strane, ne mogu da verujem da si je promašio prilikom pretrage.