[ Genex 99 @ 05.07.2006. 16:26 ] @
pa izvolite

MOD by madamov: promena naslova teme radi grupisanja poruka iz par tema

[Ovu poruku je menjao madamov dana 14.02.2007. u 11:26 GMT+1]
[ madamov @ 05.07.2006. 17:29 ] @
Ja bih sačekao meseca dana do WWDC-a pa da onda komentarišemo. Ostalo su špekulacije i ko ih voli eno mu rumors sajtovi.
[ MMX @ 05.07.2006. 22:22 ] @
A kada je planiran izlazak 10.5?
[ madamov @ 05.07.2006. 23:04 ] @
I to ćemo da saznamo za mesec dana, nema zvaničnih informacija, samo špekulacija.
[ milke @ 05.07.2006. 23:10 ] @
http://www.macosrumors.com/20060530B.php
http://www.macosrumors.com/20060530C.php
[ hulja @ 06.07.2006. 07:37 ] @
cisto retrospektiva.
kada je izasao 10.4 koliko se secam neki broj ljudi ovde je imao averziju ka dashboardu pa cak i ka spotlight-u.
mislim da su ipak preterali, spotlight je definitivno velika stvar poceo sam sve vise da je koristim a dashboard moze biti vrlo informativan.
opciju lookup in the dictionary u safariju intezivno koristim i mislim da je i opcija private browsing takodje pozeljna u browseru.
sta hocu da kazem nadam se da ce 10.5 pre svega biti stabilan i da nece opteretiti makine preterano.
potpuno sam otvoren za nove opcije ali sigurno ce na prvu loptu dosta ljudi da se protivi nekim novinama.
[ hulja @ 06.07.2006. 07:39 ] @
koliko sam citao vecina ljudi se nada potpunoj zameni finder tj. zale se na sporost i zastarelost.
navodno vuce korene jos iz davnina.
[ henrik @ 06.07.2006. 09:01 ] @
Funkcionalna Cut (Cmd+X) komanda. Ili to samo meni ne radi. Inače mi je Finder sasvim ok.

Dashboard je odlična stvar. Pogotovo kad mi visi periodni sistem na njemu :P
[ madamov @ 06.07.2006. 09:55 ] @
Citat:
navodno vuce korene jos iz davnina.

Ispravite me ako grešim, ali mislim da je Finder i dalje Carbon aplikacija.
[ bokija @ 06.07.2006. 17:21 ] @
Ja to vise gledam sa hardverske strane.Naime,doslo je vreme da promene pricu i da agresivnije krenu u sahranjivanje svih masina do intela.Dosadilo im je da se bave trgovinom sa" domacim jajima".ipak bolje zaradjuju oni u mas.prod.Kome je jos stalo do stvari kao sto su,stil ,kvalitet,originalnost pa i ono sto je po meni krasilo stari Mac:User Frendly.Kako su posli uskoro cemo kupovati Apple kod "KINEEZA"10.5???
[ hulja @ 06.07.2006. 17:42 ] @
panije mi bas jasan poslednji post. da svi sklapaju makine u kini taiwanu i slicno ako si na to mislio. ja nemam problem sa tom situacijom. postoji stvar koja se zove provera kvaliteta.
izvini ali ja ne bih voleo da dajem 200 300 evra vise da bi mi ga takodje sklapao samo u ovom slucaju glupi amerikanac.
[ madamov @ 06.07.2006. 18:27 ] @
Citat:
Ja to vise gledam sa hardverske strane.Naime,doslo je vreme da promene pricu i da agresivnije krenu u sahranjivanje svih masina do intela.

10.5 će sigurno da podržava PPC mašine, a mogu da se kladim da će i 10.6, s tim da će reći, recimo, da je minimum G4 procesor.
[ bokija @ 06.07.2006. 20:01 ] @
-panije mi bas jasan poslednji post. da svi sklapaju makine u kini taiwanu i slicno ako si na to mislio
Mislio sam na nase "Kineske Butike"
-10.5 će sigurno da podržava PPC mašine, a mogu da se kladim da će i 10.6, s tim da će reći, recimo, da je minimum G4 procesor.
Da hoce,ali sadasnji softveri neopravdano traze jace procesore a odradjuju relativno iste stvari.Istina samo jeste da su nove masine stvarno mocnije.Ne toliko zbog "brzine procesora" koliko zbog bus magistrala,gde je situacija drasticno promenjena.
[ milke @ 06.07.2006. 20:24 ] @
Citat:
madamov: Ispravite me ako grešim, ali mislim da je Finder i dalje Carbon aplikacija.

Jeste i izgleda da će još dugo tako.
[ madamov @ 07.07.2006. 10:14 ] @
Citat:
Jeste i izgleda da će još dugo tako.

Na našu veliku žalost. B) BTW, tačno za mesec dana počinje WWDC, još kada bi Apple prekinuo tradiciju da nema više live keynotea već samo odloženog, pa da uz ladno pivo gledamo šta nam donosi Lepoard. B)
[ Genex 99 @ 07.07.2006. 12:25 ] @
ja bih volio korjeniote promjene kao sto je apple uvijek radio do sada

znate na sta mislim
[ madamov @ 07.07.2006. 14:21 ] @
Citat:
znate na sta mislim

Ne znamo, barem ne ja, ali ako misliš na Vistin kernel neka hvala, u tom slučaju će moje mašine terati Tiger doveka. B)
[ delimir @ 09.07.2006. 15:03 ] @
Zanimljivo ce biti, ako Apple zaista ukljuci API koji je kompatibilan sa Win32 i WinFX API-jima u Leopard kako ce se to izvesti u PowerPC verziji 10.5-ice. Postoji, naravno, mogucnost da, kao sto Classic Enviroment nije moguce "voziti" na MacOS X x86, tako isto ni Windows programe nece biti moguce koristiti na 10.5.x sistemima koje pokrece PowerPC procesor (izuzev preko VirtualPC-ja, Q-a ili nekog treceg emulatora...)

Svojevremeno sam citao intervju na CNet-u u kome je predstavnik kompanije Transitive govorio o emulatoru tj. o engineu na kome je zasnovana Rosetta. Za one koji ne znaju, iza Apple Rosetta JIT emulatora stoji engine kompanije Transitive sa kojim Apple, kako oni kazu, saradjuje jako dugo (ocigledno je da Jobs nije tek tako pricao kako je priprema za tranziciju trajala jako dugo...). Ono sto je interesantno, jeste da ova tehnologija koju je razvila kompanija Transitive moze bez problema da radi i reverzibilan proces u odnosu na ono sto postize Rosetta. Dakle, vrlo lako je moguce da Apple licencira i tehnologiju koja ce omogucavati prevodjenje Intel instrukcija u "PowerPC jezik" i tako omoguci rad Windows aplikacija i na PowerPC masinama, kome je to bitno.

Mada, sa druge strane jedna od "glavnih prednosti" novih Mac masina upravo je ta kompatibilnost sa Windows operativnim sistemima (Boot Camp, Parallels, Darwine...), mada se ta "prednost" prevashodno servira dosadasnjim PC korisnicima na koje Apple izgleda dosta racuna sto pokazuju i neocekivano dobri rezultati prodaje MacBook masina i manje-vise dobri rezultati prodaje MacBook Pro masina.

Uglavnom, bilo bi malo neobicno, ali ne i nezamislivo, da npr. Intel verzija Leopard-a ima mogucnost rada sa Windows softverom, a PowerPC verzija (koja ce naravno sigrno biti predstavljena...) bude uskracena za tu mogucnost. Naravno, niko ne ocekuje "breath taking" performanse u izvrsavanju Win32 softvera na PowerPC platformi, ali bi trebalo da postoji identican set mogucnosti u obe verzije operativnog sistema.Ako nista drugo bar bi bilo u skladu sa izjavom da "Mac cini ustvari MacOS X i dok je X-a bice i Mac-a" :)

Samim tim sto ce se Win32 softver 3-4 puta (ako ne i vise) izvrsavati brze na Intel Mek-ovima to ce biti dovoljan podstrek za one kojima Windows softver treba da prelaze na Intel Mek-ove sa svojih brzih PowerPC G5 masina...

Mada, sve je to spekulacija i pitanje je da li ce Apple uopste i ponuditi mogucnost pokretanja Windows softvera out-of-the box na neki nacin koji je elegantniji od sadasnjeg Boot Camp-a...

Ruku na srce ne vidim koji to softver koji postoji na Windows-u, a namenjen je sirokom krugu korisnika, nema svoju alternativu u MacOS X izdanju. Logicno mi je da korisnici koji imaju potrebu za nekim, profi softverom koji postoji samo na PC-ju, imaju potrebu da voze Windows na Mac-u, ali ako ima posao zavisi od takvog softvera kupice dedicated PC masinu i uostalom sta ce im Mac? Takvi korisnici tesko da mogu biti ciljna grupa Macitnosh-a (uostalom postoji i gomila primera koji govore obrnuto). Samim tim, ne vidim koja je uopste poenta Windows kompatibilnosti na Mac-u izuzev sto cu moci da pokrecem Inteza e-banking pod MacOS X bez VirtualPC-ja :)

Uostalom, 11. avgust nije daleko, a znajuci Jobs-a nista ne treba da iznenadi, pa cak i predstavljanje specijalne verzije OS-a za OEM masine...
[ henrik @ 09.07.2006. 16:52 ] @
^ Baš danas razmišljam o tome, pošto treba klincima da pravim novu sobu pa moram da poteram AutoCAD na kućnom peceu :P Definitivno postoji par PC aplikacija koje nemaju pandan na OS X.

Sa druge strane, baš me zanima kako će se rešiti taj problem. Po mom mišljenju, Intel Macovi su definitivno orijentisani ka switcherima, delimično i ka starim korisnicima, tačnije onima koji imaju stare PPC mašine i svejedno bi ih menjali uskoro, mada nisam siguran koliko bi se starih korisnika sada odlučilo za Intel Mac.

Ja u svakom slučaju razmatram neki Intel iMac u sledećih 7-8 meseci B)
[ tomato101 @ 09.07.2006. 17:29 ] @
Evo, ovo sam procitao pre izvesnog vremena, pa rekoh da podelim: izgleda da od virtualizacije u Mac OS X 10.5 nema nista -- http://arstechnica.com/journals/apple.ars/2006/7/7/4564
Ostaje Parallels (koji je inace Apple poceo i oficijalno da promovise kao nacin za pokretanje win aplikacija), i eventualno, CrossOver Mac...
[ delimir @ 09.07.2006. 18:07 ] @
Citat:
Baš danas razmišljam o tome, pošto treba klincima da pravim novu sobu pa moram da poteram AutoCAD na kućnom peceu :P Definitivno postoji par PC aplikacija koje nemaju pandan na OS X.


Pada mi napamet i CorelDraw, mada ga ne koristim (nema za Mac :) ) ni na PC-ju... Ali ima ljudi kojima treba. 3dsmax moze, mislim, da se zameni odlicnim programima koji postoje iz za Mac (Lightwave, Maya...). Mada se ni u rendering ne razumem preterano (poslednji put sa ray trece-ovao na A500 u Real3D sa diskete...)

Citat:
Evo, ovo sam procitao pre izvesnog vremena, pa rekoh da podelim: izgleda da od virtualizacije u Mac OS X 10.5 nema nista -- http://arstechnica.com/journals/apple.ars/2006/7/7/4564
Ostaje Parallels (koji je inace Apple poceo i oficijalno da promovise kao nacin za pokretanje win aplikacija), i eventualno, CrossOver Mac...


Pa odlicno, ako se nece vise uplitati u "Windows pricu"... Ovako kome treba, moze da kupi Parallels koji solidno radi ili da saceka Crossover baziran na WINE-u... U svakom slucaju dual boot je najkompletnije i najupotrebljivije resenje, ali njegovu svrhu pre vidim za igranje igrica, a ne za neki ozbiljan rad, jer profi i korporativni korisnici kupuju hardver prema svojim potrebama i ne vidim zasto bi neko npr. kupio Mac, instalirao Boot Camp da bi na kraju na svemu tome vozio AutoCAD ili Corel Draw :) Lakse i jeftinije im je da odmah kupe neki PC i "uzivaju" :)

Sve u svemu ne mislim da ce mogucnost podizanja Windows-a na Mac-u imati velikog uticaja na prodaju i povecanje trzisnog udela Mac-a u odnosu na PC. Sa druge strane koristi od prelaska na Intel za postojece korisnike su velike: masine su dosta brze (kada govorimo o universal softveru), a postoji eto i ta mogucnost podizanja Windows-a...
[ henrik @ 09.07.2006. 18:39 ] @
Citat:

Pada mi napamet i CorelDraw, mada ga ne koristim (nema za Mac :) ) ni na PC-ju... Ali ima ljudi kojima treba. 3dsmax moze, mislim, da se zameni odlicnim programima koji postoje iz za Mac (Lightwave, Maya...). Mada se ni u rendering ne razumem preterano (poslednji put sa ray trece-ovao na A500 u Real3D sa diskete...)


Corel ima do verzije 11, ako nekome treba, s tim što možeš da se pozdraviš sa Unicode podrškom. Ali nije stvar u tome, na Macu postoje AI i umirući FreeHand, tako da je vektorska grafika potpuno pokrivena. AutoCAD sam pomenuo pošto Mac nema kvalitativni pandan njemu.
[ madamov @ 10.07.2006. 10:24 ] @
Citat:
Uostalom, 11. avgust nije daleko, a znajuci Jobs-a nista ne treba da iznenadi, pa cak i predstavljanje specijalne verzije OS-a za OEM masine...

Zar nije 7. avgust?

Što se virtualizacije i sličnog na PPC tiče, ako je bude sigurno neće trošiti vreme da je omoguće i na mašinama sa PPC procesorom.
[ madamov @ 10.07.2006. 10:30 ] @
Citat:
Pada mi napamet i CorelDraw, mada ga ne koristim (nema za Mac :) )

CorelDraw, kao što reče henrik, postoji do verzije 11. Ja se uvek pitam šta će to "đubre" uopšte jednom prosečnom Mac korisniku koji se bavi grafikom, osim da povremeno otvori fajl koji mu stigne da može da ga snimi u nekom pametnom formatu i nastavi s njim da radi u Illustratoru ili Freehandu. Moj bivši komšija Peđa koji je gazda firme koja se bavila (bavi, da li je taj posao potpuno pukao od kada je pojeftinio CTP?) filmovanjem i momci koji rade kod njega nikada nisu bili sigurni šta će da izađe kada puštaju PostScript fajl koji je neko doneo, a napravio ga uz pomoć Corela. Na kraju su kupili jedan PC i tražili da im se donose i tzv. "otvoreni" fajlovi kako bi oni sami pravili PostScriptove iz Corela jer su jedino tako bili sigurni šta će da izađe na filmu.
[ madamov @ 10.07.2006. 10:33 ] @
Citat:
AutoCAD sam pomenuo pošto Mac nema kvalitativni pandan njemu.

Moj drug Đole koji je na privremenom radu u Dubai bi ti rekao da je čak i na PC-u kvalitativni pandan AutoCAD-u ArchiCAD, program koji je inače nastao na Macu. B) Ne razumem se u CAD, tako da stvarno ne znam koliko je to tačno, ali za neke primene sigurno ArchiCAD i VectorWorks mogu da budu zamena.
[ bokija @ 10.07.2006. 11:55 ] @
Hmmm...koliko ja znam "Cadova za Mac"ima vise vrsta.Znam sigurno da imam negde Arhi,a mislim da sam zakacio pogledom jos neki dok sam ceprkao po softu.Bar sto se tice softwera koji "pravi hleb"Mac je dobro potkovan.Pre bi se reklo da mu medostaje slifa za siroke narodne mase koje traze od racunara da bude saren i zabavan.Veci mi je problem kako da animiram svoju decu nego da izceprkam neki pro-software za bilo koju svrhu.
[ Genex 99 @ 10.07.2006. 12:40 ] @
Ma nisam ja zapeo za Vistin kernel, sumnjam da bi Apple ikada tako nisko spao.

Ali cudim me ta nastojanja sto apple hoce da zatvori osx. Ja licno ne vidim razlog da osx ne bude i dalje open source.

Ne vidim ni zasto prestati osx graditi na mach kernelu i darwinu , meni radim sasvim lijepo. Ako nekom treba optimiziran mach moze skinuti source i prilagoditi sebi. Mislim da to cini osx velikim.
A ako ga zele zamjeniti , mislim na kernel, zasto onda ne uzeti linux kernel, nije sad bas da je to nemoguce, treba vremena i para da se to malo prilagodi ali bi dobili slicno sto i pre.


Zanima me sto odjednom toliko psuju po BSD-u i po mach kernelu. Hajd za mach znam da nije bas realiziran najbolje , ali se to moze zakrpati. Ljudi su nekada gotivili BSD i sve sto je open source, sada mislim da svi pljuju , a pocinju vikati ta Vista, kao da je x64 bit stabilan, Winxp 64 bit kernel, je pravio vise gresaka od starog win95 kernela, provjereno na vlastitoj kozi. Tako zasto uzimati nesto slicno.



[ henrik @ 10.07.2006. 12:44 ] @
Citat:
madamov:Moj bivši komšija Peđa koji je gazda firme koja se bavila (bavi, da li je taj posao potpuno pukao od kada je pojeftinio CTP?) filmovanjem i momci koji rade kod njega nikada nisu bili sigurni šta će da izađe kada puštaju PostScript fajl koji je neko doneo, a napravio ga uz pomoć Corela. Na kraju su kupili jedan PC i tražili da im se donose i tzv. "otvoreni" fajlovi kako bi oni sami pravili PostScriptove iz Corela jer su jedino tako bili sigurni šta će da izađe na filmu.


Hmm, kako se zove firma tvog bivšeg komšije?
[ madamov @ 10.07.2006. 13:01 ] @
Citat:
kako se zove firma tvog bivšeg komšije?

Colorgrafx.
[ madamov @ 10.07.2006. 13:06 ] @
Citat:
Ali cudim me ta nastojanja sto apple hoce da zatvori osx. Ja licno ne vidim razlog da osx ne bude i dalje open source.

Na ovo sam ti odgovorio u jednoj drugoj temi na ovom našem forumu, nismo još sigurni da je Apple išta zatvorio. Samo je povukao neke stvari sa te strane, tj. nešto od kernela za Intel verziju Darwina koje će verovatno vratiti kada izađe 10.5. Pogledaj http://www.opensource.apple.com/darwinsource/10.4.6.x86/ pa onda vidi da li ćeš da veruješ rumors sajtovima i sajtovima onih koji patchuju OS X da radi na ne-Apple hardveru da li je Apple nešto "zatvorio" kod svog OS-a.
[ Genex 99 @ 10.07.2006. 13:06 ] @
ma znate sta me zanima, kada ce itunes music store biti kod nas, i kada ce napokon OSX biti prevedn na SRPSKOHRVATSKI? ili bar na jedan od ta dva ? Nije da meni treba ali lijepo je znati kada si dio normalnog svijeta , a ne kada i Talijanski ili Suomi budu ukljucen u sistem ali ne i tvoj matrnji jezik?
[ madamov @ 10.07.2006. 13:11 ] @
Citat:
ma znate sta me zanima, kada ce itunes music store biti kod nas, i kada ce napokon OSX biti prevedn na SRPSKOHRVATSKI?

Prvo verovatno nikad. Drugo, možda, ali ne očekujem uskoro, tj. ne očekujem to ni u 10.5 ni u 10.6.
[ Genex 99 @ 10.07.2006. 13:13 ] @
Milane, hvala ti, znam da smo oko toga diskutovali, ali gdje ima dima ima i vatre. Nije stvar u Piratima vec u principu, analogno trebali bi smo sve ljude jedne nacije pobiti , ako su proglaseni genecodnima, samo zato sto su ucestvovali u ubijanju, Salim se za ovo, ali nisu krivi korisnici ako Applu procenat piraterije raste sa 0% na 20%, Ima drugih nacina da se to rijesi.
Nije da ja vjerujem tim RUMOR sajtovima, ali nesto mi govori da se tu nesto dogadja,
Zar ne mislis tako?

A to za pirate pa oni cine Nekim djelom dobro, zbog razvoja odbrane i zastite, bar shvate da godine ulozene u zastitu , preko noci se provale. Nemamo svi jednak IQ, srecom.


[ madamov @ 10.07.2006. 13:38 ] @
Citat:
Milane, hvala ti, znam da smo oko toga diskutovali, ali gdje ima dima ima i vatre.

Dim i vatru je upalio jedan od tih "pirata" otprilike u vreme kada si postavio poruku u temi koju pominjem (probaću da iskopam gde je to bilo), pri tome je sam zakasnio par meseci. Apple je, naime, nešto povukao sa one strane čiji sam link ostavio, i to samo u verziji sourcea za Intel, kada je izbacio 10.4.4. Kasnije je, kada je izbacivao 10.45 i 10.4.6 nešto od toga vratio, a garant će sve vratiti kada izađe 10.5. I to nema veze sa zatvaranjem OS-a, već jednostavno sa prelaskom na Intel i eventualnim problemima koji mogu da nastanu kada neko krene da budži source koji do kraja nije ispeglan da radi na Intel procesorima. I od onda se prepričava ista priča koju ti sada ponovo pominješ, a niko ne nađe za shodno da poseti stranu čiji link imaš u ranijoj poruci i da kaže šta je to tačno Apple "zatvorio". Samo treba otići na http://www.opensource.apple.com/darwinsource/ i pogledati spisak.

A sve ostalo ćemo znati za manje od mesec dana.
[ madamov @ 10.07.2006. 14:47 ] @
Evo teme gde smo o tome već pričali: http://www.elitesecurity.org/t177502-darwinje-sluzbeno-mrtav
[ MacOS @ 10.07.2006. 15:13 ] @
Citat:
Hmmm...koliko ja znam "Cadova za Mac"ima vise vrsta.Znam
sigurno da imam negde Arhi,a mislim da sam zakacio pogledom jos neki
dok sam ceprkao po softu.


Neshke je naveo neke linkove u temi: Cad software za Mac-a

http://www.elitesecurity.org/poruka/777868
[ delimir @ 10.07.2006. 19:44 ] @
Citat:
Zar nije 7. avgust?

Što se virtualizacije i sličnog na PPC tiče, ako je bude sigurno neće trošiti vreme da je omoguće i na mašinama sa PPC procesorom.


Jos bolje - par dana cekanja manje :) ... bitno da smo se razumeli. Medjutim, ako je prica oko "izbacivanja" virtualizacije iz 10.5 tacna, onda nema problema nemogucnosti rada PPC verzije sa Windows softverom...

Sto se tice Corel-a spomenuo sam ga jer mi je par puta stizao neki materijal u CDR formatu, pa sam se morao dovijati, mada imam i Mac i PC masinu kod kuce (doduse nemam ni na njoj Corel :) )... Nikada doduse nisam koristio Corel, jer nisam imao potrebe za time.

Malo se odlutalo od teme, ali spominjao se i "resolution independence" u Leopard-u. Mozda bi to bio cool feauture, mada mi MacOS X na kucnom 24" monitoru u 1920x1200 i dalje izgleda bolje nego Windows XP na istom... Sasvim sigurno, ako bi napravili takav GUI to bi dodatno povecalo hardverske zahteve, jer bi to znacilo da bi svi GUI elementi bili u vektorskom formatu, kao sto je to slucaj sa ikonicama. Osim, ako ne urade, kao geniji iz M$-a sa ikonicama u Windows-u, vise predefinisanih bitmapa...

Druga stvar koja je verovatno zanimljiva, odnosi se na novi Look and Feel Finder-a. Ako video klip koji cirkulise Internet-om nije fake, onda ce novi Finder napustiti Brushed Metal u korist polished metal (ili plastic ili kako vec...) looka koji postoji npr. u iTunes 6 (ne secam se da li je i petica imala isti look...). Takodje, novi Finder na tom video klipu ima i tabove. A na kraju klipa snimljen je i dijalog u kome pise da je masina na kojoj je sve pokrenuto (10.5 Pre-Release) PowerPC G5 1.8 GHz...

Meni doduse nista posebno ne smeta kod Finder-a. Spring loaded folders je cool stvarcica, a jedino bi mozda dobro dosao neki vid lakseg pregeda celokupnog sadrzaja diska, ali da to ne bude glupavi folder tree iz Windows-a... Mada, ponekad kao ispomoc koristim i Disk Order 3. Spominjala se i cvrsca integracija spotlighta unutar Finder-a, sta god to znacilo... Mada, malo sredjivanje Spotlighta, posebno panela u kome se prikazuju rezultati pretrage, ne bi bilo na odmet.
[ henrik @ 11.07.2006. 08:41 ] @
Citat:
delimir
Sasvim sigurno, ako bi napravili takav GUI to bi dodatno povecalo hardverske zahteve, jer bi to znacilo da bi svi GUI elementi bili u vektorskom formatu, kao sto je to slucaj sa ikonicama.


Upravo suprotno, uz dobru optimizaciju, to bi ubrzalo rad.
[ madamov @ 11.07.2006. 10:32 ] @
Citat:
Upravo suprotno, uz dobru optimizaciju, to bi ubrzalo rad.

Pitanje je šta je brže, tzv. block move po video memoriji ili jednostavno ponovno "renderovanje". Mada, ne zaboravimo, Mac OS X za osnovu ima NeXTSTEP koji je imao Display PostScript. Kada je to moglo da radi zadovoljavajućom brzinom na ondašnjim procesorima, valjda može i danas. B)
[ henrik @ 11.07.2006. 11:02 ] @
Btw, što se tiče poboljšanja u Leopardu, možda bi mogla da se sredi varijanta sa disk sleepom i spotlightom. Provalio sam (tj. negde pročitao rešenje svog problema B)) da spotlight radi užasno sporo kada je uključeno "put disks to sleep when possible". Takođe (možda je ovo već bilo negde) mi se u firmi dešavalo na nekoliko macova da se ukucaju kad se dižu iz sleepa. Disejblovanje svih sleepova osim monitora je pomoglo, pa me zanima da li ima neki takav poznat issue i koji je razlog tome.
[ madamov @ 11.07.2006. 12:10 ] @
Verovatne ovde si to pročitao: http://www.macosxhints.com/art...3213955658&query=spotlight

Ali nema ništa na temu zakucavanja posle buđenja iz sleepa.
[ henrik @ 11.07.2006. 13:40 ] @
Ne znam, ali čim sam to poisključivao, mašine su proradile.
[ madamov @ 11.07.2006. 15:11 ] @
Sve mašine sa 10.4.7 updejtom? meni se Lampa kod kuće uredno budi bez zakucavanja, dešava se da je po mesec dana ne restartujem, samo je uspavam, žena je ujutru probudi, do sada mi se nije žalila da se mašina zakuca.
[ henrik @ 11.07.2006. 15:31 ] @
Ne, ovde su u pitanju razne verzije, od 10.4.3 do 7.
[ madamov @ 11.07.2006. 15:45 ] @
A da nemaš na svim mašinama neko parče softvera koje može da zeza kod buđenja iz sleepa? Kao što rekoh, meni se još nije desilo da se mašina zakuca kada se budi iz sleepa.
[ henrik @ 11.07.2006. 15:54 ] @
Ne, bukvalno su gole mašine, samo za rad. Adobe CS1, Office 2004, ostalo je ono što dolazi sa Tigerom. Moja mašina ima najviše instaliranog softvera (+ stalno nešto instaliram i deinstaliram :)), a samo se meni ne ukucava. Jedino što sam imao taj problem sa usporenim Spotlightom.

Ne znam da li ima veze sa hardom.
[ hulja @ 11.07.2006. 17:30 ] @
ja isto imam kao i madamov 10.4.7 iboog g4 1.33
i sa ukljucenom opcijom za hd nikad nisam imao problema sa sleep-om tj. budjenjem.
bas cudno. pitanje je sta je zajednicko za masine koje slabo rade sa ovom funkcijom.
[ delimir @ 11.07.2006. 19:56 ] @
Da li nekome od vas blokira Safari sa 10.4.7? Kada posecujem pojedine sajtove (Demonoid npr.) desi se da se prikaz u browseru smrzne i jako sporo refresuje... Safari je tada moguce regularno zatvoriti (ne Force Quit...), ali se problem opet javlja... Desava se i kada imam vise tabova, a i kada otvorim svega 2-3. Ovo je prvi put da imam probleme sa Safarijem (od 10.3 do 10.4...) izuzev sto ume ponekad da se zbunjuje sa vBulletin forumima... Bas glupa situacija :( Ne koristi mi se Firefox, jer sam se navikao na brzinu Safarija, a nadam se i da ne moram da radim reinstall sistema (doduse ovo mi je instalacija koji sam prebacivao sa iMac na PowerBook 12", pa sada na PowerBook 15"...).

Od dodatnih pluginova koristim "samo" Saft 8.3.4.
[ henrik @ 12.07.2006. 09:12 ] @
Meni su se slične čudne stvari dešavale sa Safarijem pod 10.4.3 ili 4, koliko se sećam, a i ovde je -čini mi se- neko prijavljivao takve probleme. Stalno se rušio iz neobjašnjivog razloga.

Jesi li probao da ga resetuješ?
[ delimir @ 12.07.2006. 09:36 ] @
Pa ne bih da ponovo sve podesavam :) Sacekacu Leopard, pa cu da uradim clean install...

BTW: Evo nesto zanimljivo oko najavljenih ficrsa u Liopardu...

http://www.macosrumors.com/20060710A1.php
[ madamov @ 12.07.2006. 10:23 ] @
Citat:
BTW: Evo nesto zanimljivo oko najavljenih ficrsa u Liopardu...

najzanimljivije mi bilo da pročitam da će minimal requirements biti isti kao za Tiger: builtin FireWire.

Inače, najbolji "rumors" sajt je http://www.crazyapplerumors.com/ B)))
[ delimir @ 12.07.2006. 14:31 ] @
Da, to je i meni bilo zanimljivo videti. Ocekivao sam da ce minimal req biti G4 procesor, ali ako je ovo tacno onda je to stvarno dobra vest za vlasnike starijih masina... Ipak, imajuci u vidu da mi na iMac G3 masini cak i Panter radi sporo (mislim na graficke efekte...) to i ne mora biti neka prednost.

Vecina unapredjenja ipak, sasvim izvesno, osetice se tek na Intel masinama.
[ bokija @ 13.07.2006. 14:34 ] @
Sto se tice safarija...Deinstalirao sam Speed Download i limeWire i sad radi normalno.Ne znam sta mu je od toga smetalo?....?.....?
[ delimir @ 13.07.2006. 15:23 ] @
I ja imam Speed Download, a i Limewire...
[ NastyBoy @ 13.07.2006. 16:09 ] @
Citat:
Sta nam to donosi 10.5, sta bi ste voljeli vidjeti u njemu?


Nishta spolja "ja ne bi' tu dir'o" :)

Samo dve stvari - glupavi Finder, bruka koliko je to zastarelo. I da promene kernel, Mach i nije najsrecnije reshen (na stranu to shto je spoooor)

Bash sam skroman... :)
[ delimir @ 13.07.2006. 16:57 ] @
A sta vam konkretno smeta kod Finder-a?
[ madamov @ 14.07.2006. 12:40 ] @
Ponekad se zaglupi prilikom baratanja sa mrežom, i to što je još Carbon. B)
[ madamov @ 08.08.2006. 15:04 ] @
I, kako vam se čini ovo malo od Leoparda što je prikazano?

BTW, nisam nigde video koliki će biti minimal requirements, promaklo mi ili stvarno nigde nema?

Čekamo proleće 2007, brzo će to, još samo šest meseci i nešto malo preko. B)
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 12.09.2006. 10:04 ] @
I koliko sada košta nadogradnja sa Pantera na Tigra?

Da li se radi uvek o sličnim cenama ili imaju tendenciju pada?
[ madamov @ 12.09.2006. 10:57 ] @
Cena je uvek ista, $129, odnosno $199 za tzv. family pack (5 licenci). Što će reći da ne postoji posebna cena za nadogradnju, uvek se plaća isto.
[ hulja @ 12.09.2006. 11:59 ] @
family pack je potpuno isplativ.
ja planiram sa drugaricom da podelim cenu. mozda nadjemo jos nekog.
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 12.09.2006. 12:04 ] @
Hmm..pa evo i ja ću rado da podelim trošak, samo da se jedan dokotrlja do mene :)
150€ na 3 ili 5 osoba zaista nije puno. A lepo je naći se među ljudima koji razmišljaju kako da podele trošak, koji uopšte razmišljaju o postojanju i te kategorije, a ne kako da ga zaobiđu. Znate na šta mislim :)
[ Marko Simendic @ 12.09.2006. 12:17 ] @
Baš je to lepo, prava komuna... Verovatno ćete deliti i troškove za struju i vodu, :)) jer:

ADDENDUM to Software License Agreement for Mac OS X

The first and second sentences of Section 2A of the Software License Agreement for Mac OS X are revised as follows:

A. This License allows you to install and use one copy of the Apple Software on up to a maximum of five (5) Apple-labeled computers at a time as long as those computers are located in the same household and used by persons who occupy that same household. By "household" we mean a person or persons who share the same housing unit such as a home, apartment, mobile home or condominium, but shall also extend to student members who are primary residents of that household but residing at a separate on-campus location. This license does not extend to business or commercial users.

The remainder of this Section 2 and all other terms and conditions of this Agreement remain in full force and effect.

[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 12.09.2006. 14:17 ] @
Ali ne kažu koliko dugo te osobe treba da dele istu sobu/stan :)

Dejane, jel imaš praznu sobu viška i kad se mogu useliti :D Nemoj da preteruješ sa kirijom..ja sam skroman student :)
[ deki_bg @ 13.02.2007. 20:59 ] @
stize mi macbook za koji dan pa malo citam na sve strane...
nisam bas upucen
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 13.02.2007. 21:09 ] @
Odeš na neki sajt koji je govorio o novim stvarima na Leopardu i to su za tebe kao krajnjeg korisnka najbitnije razlike :)

Malo Googlaš za npr. os x leopard what's new i dođeš do nečeg ovakvog...

http://gizmodo.com/gadgets/ann...to-know-about-os-x5-192664.php
[ NastyBoy @ 13.02.2007. 22:48 ] @
Kompletan spisak razlika necesh imati josh neko vreme, dok se Leopard i zvanichno ne pojavi.
[ madamov @ 14.02.2007. 10:22 ] @
I bilo bi dobro da koristiš pretragu da ne gomilamo teme, stoga ovo prebacujem tamo gde mislim da treba da bude.
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 31.07.2007. 18:01 ] @
Htedoh da napravim novu temu, ali videh da je ES izbacio ovu kao srodnu, pa da "ne gomilamo teme" ;)

Čitam da je prvi dan po stavljanju strane o Leopardu na Apple.com sa iste povučeno da će 10.5 podržavati G3 procesore.

10.3 je zaobišao one bez USB-a.
10.4 one bez FireWirea.
10.5 ?
[ madamov @ 31.07.2007. 18:09 ] @
Teško da će da eliminišu G4 iz igre, možda uspostave neki minimum brzine, recimo 1 Ghz ili tako nešto za PPC mašine.
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 31.07.2007. 18:51 ] @
Pa nisu ni spominjali G4, ali eto, G3 jesu :)
[ madamov @ 01.08.2007. 08:05 ] @
Onda će verovatno da traže G4 kao minimum.
[ DS_Store @ 01.08.2007. 14:36 ] @
Uh, iz tvojih usta... :}
[ igorsa @ 01.08.2007. 15:13 ] @
A mene interesuje zasto su morali u Leopardu da koriste wallpaper koji koristi Vista, skoro identican sa onom travom. Jel to jos jedna marketinska parodija ili sta?

Takodje, meni se bas i ne svidja novi interface, sem dock-a koji ima one odsjaje, nije mi nesto narocito, pogotovo ovo:



Mislim da je to u Tigeru mnogo lepse odradjeno, ali dobro, mozda je sve stvar navike.

Ali mi wallpaper bas i nije najjasniji, pogotovo kada je na WWDC-u prikazao prvi put desktop, publika se smejala, valjda su mislili da je neka sprdnja na racun MS-a u pitanju, i meni je tako delovalo....
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 01.08.2007. 18:56 ] @
Miloše, delimir je probao 9a466 Leoparda na G4 1.33 PB sa 512 RAM-a (mašina iz oglasa) i kaže da radi bez problema. Razlike su jedino bile primetne u buildovima kod kojih je bio uključen real-time debugging i onih kod kojih nije bio uključen.. :)

I meni je novi Dock bzvz, ali verovatno postoji opcija smanjivanja transparencije (postoji na Linuxu, znači, biće i na Macu:)

Wallpaper je najmanji problem :) Stvar ukusa. Ja već duže vreme držim žutozelenu texturu lista..odmara oči lepo :) A i to sa odsjajima na docku..imam predrasude prema takvim stvarima..mislim stalno da mi nepotrebno jedu resurse :)
[ DS_Store @ 01.08.2007. 23:00 ] @
Citat:
Igor Šalindrija:ali dobro, mozda je sve stvar navike.


Ma nije to navika nego zdrav razum, i meni je idiotski. Zamisli menubar sa slike koju si postavio nad crnim wallpaperom? Stvarno, koji im je?
To će sigurno moći da se menja ali vidim ja da će tu opet morati da radi UNO.

Dock je vizuelna kantastrofa, gledajte deco - refleksija! Ne služi ničemu ali zato sjajno odvlači pažnju! AAAAAA...UUUUUUU!!! Isto, nadam se da će moći da se ubije ali u svakom slučaju 100% sam siguran da će neko od ovih tweakera tipa OnyX i sl. momentalno izbaciti nešto u tu svrhu :}
Ma biće kao ovaj magnification, turn on, turn off, ne verujem da su toliko prolupali.
Možda hoće da navuku M$ da i ovo iskopiraju pa da ih tako sa'rane he, he, he...


Citat:
-V-O-Y-A-G-E-R-: Miloše, delimir je probao 9a466 Leoparda na G4 1.33 PB sa 512 RAM-a (mašina iz oglasa) i kaže da radi bez problema.


I iz vaših usta... u Džobsove uši! Ha ,ha, ha! :}
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 06.08.2007. 23:34 ] @
Evo sad sam napravio temu o 10.5, za sve one koji se igraju beta bildovima, a sutra ću probati build 466 na 12" PB 1.5 sa 1.25 GB RAM-a, mada, na toj ne bi trebalo da ima problema.

Radim na pribavljanju builda 499 :) Tačnije, moj drugar Transmission :)
[ iBook2002 @ 09.10.2007. 10:39 ] @
Da li se zna tacan datum izlaska Leoparda?
[ madamov @ 09.10.2007. 10:54 ] @
Ne zna se. Šuška se da će to biti 26. oktobar.
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 09.10.2007. 12:23 ] @
Da, kao 26. oktobar je je to poslednji petak u mesecu, a tada je Apple
predstavio i 10.4 (a možda čak i 10.3).