[ broker @ 10.01.2003. 10:10 ] @
Iz MikroVesti:


Prema najnovijim istrazivanjima agencije Ferris Research nezeljena elektronska posta je u 2002. godini nanela americkim kompanijama stetu od skoro devet milijardi dolara.

Istrazivaci su utvrdili da zaposleni gube priblizno 4,5 sekundi za brisanje svake nezeljene poruke, kao i da u ukupnoj kompanijskoj e-posti na nezeljene poruke otpada izmedju 15 i 20 odsto.

Kada je Evropa u pitanju, objavljeni su priblizni podaci i po njima evropske kompanije trpe stetu od priblizno 2,5 milijardi dolara godisnje. (G.B.)
[ Mihailo @ 11.01.2003. 15:11 ] @
Po drugim istaživanjima procenat se kreće oko 30-35%, što mi iz ličnog iskustva zvuči mnogo realnije :)
[ broker @ 11.01.2003. 16:31 ] @
Moje iskustvo je 70-80%, a cesto i preko 90% :)
[ Dragan Varagic @ 13.01.2003. 07:40 ] @
Procenat spama najviše zavisi od toga koliko je email adresa (ili email adrese po jednom account-u) izložena javnosti na Webu. Ako imate sajt i na njemu javno istaknutu email adresu, procenat spama može ići i preko 90 %. Obrnuto, ako imate email adresu koju koristi veoma ograničen broj iskusnih Internet korisnika (npr. poslovna komunikacija s najvažnijim klijentima), gde se ona ne pojavljuje javno, u nekim cc porukama i sl. Procenat spama može da bude ispod 1-5%.
[ broker @ 13.01.2003. 11:03 ] @
Nema pravila. Imam nekoliko email adresa otvorenih jer imam naloge kod provajdera koje koristim samo za prisup. Te email adrese nikada nisam upotrebio a kamoli negde objavio pa ipak dobijam spam na njih.

Pre neki dan sam iz pouzdanih izvora dobio informaciju da je jedna nasa firma bez ikakvih problema kupila baze sa mail adresama korisnika od svih vecih domacih provajdera. Dakle - direktno od provajdera.


[ Zmajic @ 04.02.2003. 07:59 ] @
mozes li da navedes koji su to provajderi?
[ broker @ 04.02.2003. 15:51 ] @
Nije momenat da se pominju konkretna imena. Ono sto je bitno to je da su emailovi kupljeni na legalan nacin. ne znaci da je sama kupovina legalna ali da je placanje informacije izvrseno na legalan nacin sto znaci postoje dokumenti za to.

[ Zmajic @ 05.02.2003. 07:36 ] @
"Nije momenat"? Pa u kom vremenu zivimo, zar smo se vratili par desetina godina unazad?
Zasto cekati sa objavljivanjem te informacije? Zasto ne reci korisnicima tih odredjenih provajdera sta su oni uradili? Odakle ti pravo da zadrzavas tu informaciju i dokaze ako ih imas? Od koga "stitis" korisnike?

Ja bih recimo bas voleo da saznam ( i imam dokaze) kako je neki od mojih provajdera uradio to sto tvrdis, za pocetak vise ih nikad ne bih koristio, a sigurno je da bi bilo i drugih konsekvenci...

Mislim da je krajnje neozbiljno izjavljivati tako nesto i tvrdnju ne potkrepiti dokazima, naravno objavljenim.
[ broker @ 05.02.2003. 12:23 ] @
Zmajicu, momenat ce biti kada spameri budu pricepljeni na sudu ili nekom drugom slicnom mestu. Za sve ove godine koliko ratujem sa spamerima od njih samih sam u vise navrata dobijao info da su emailove dobili od provajdera. nisam to mnogo uzimao za ozbiljno, ali je to izgleda postala javna tajna. Poslednji info koji sam dobio od jedne firme, da je legalno kupila email adrese od nasih provajdera, je pretegao da javnu tajnu uzmem za ozbiljno.

Nadam se da ti je jasno da se detalji o takvim saznanjima ne iznose tek tako u javnost jer bi to moglo znacajno da omete eventualnu istragu protiv pocinilaca.

Ako se malo svrnes videces da se vrlo cesto ljudi zale da su dobili spam na email adrese koje inace ne koriste i ni objavljuju a postoje samo radi administrativnih potreba (najcesci slucaj, zakupis hosting kod provajdera pa uz nejga dobiejs i nalog da bi mogao da administriras sajt). Ne treba mnogo da se zakljuci kako je spamer do takvih adresa mogao da dodje.

[ Zmajic @ 06.02.2003. 11:33 ] @
Sad mi objasni svrhu tvog treceg posta na ovoj temi...

po svemu sto si posle rekao mogao bi se izvuci sledeci zakljucak -
korisnici neka ostanu tamo gde jesu i sa statusom koji imaju, spameri ce i dalje da kupuju njihove adrese od "svih vecih domacih provajdera", koji za to kupe kajmak.

Znaci, dragi korisnici, vi cutite, uplacujte vreme kod provajdera koju odaju vase podatke, ja znam koji su to domaci provajderi uradili, ali necu da vam kazem jer nije vreme...


Ajmo dalje - "svih vecih domacih provajdera" - znaci npr i verat koji ti koristis? Jesi li ih zvao da pitas da li su i zasto to uradili? Ako jesu, zasto ih i dalje koristis? Ako nisu, pa zar nisu i oni "veci domaci provajder"?

Jos dalje - ovakvim pristupom spameri ostaju zasticeni jer im stitis jedan od izvora informacija, a provadjeri ne odgovaraju za nesto sto ne bi smeli da urade...
[ broker @ 06.02.2003. 12:59 ] @
Zmajicu, ja u klin ti u plocu :) Ko treba da zna te informacije on ih zna.

Ne vidim razlog zasto smatras da ja imam obavezu tako nesto da
dajem u javnost? Da li ti znas sta su posledice iznosenja takvih
informacija u javnost? Da li si spreman da finansiras posledice?

S druge strane letis pred rudu. Jesi li siguran da ja tvrdim da znam
koji provajderi su prodali te email adrese?
[ Zmajic @ 06.02.2003. 13:14 ] @
sta ces kad se ne slazemo... po meni takvu informaciju prvenstveno treba da znaju korisnici tih provajdera.

o obavezi i tvrdnji - pa sam si rekao:

"Pre neki dan sam iz pouzdanih izvora dobio informaciju da je jedna nasa firma bez ikakvih problema kupila baze sa mail adresama korisnika od svih vecih domacih provajdera. Dakle - direktno od provajdera. "

Po meni, kad si vec krenuo sa "tracem" onda ga i zavrsi... Stavio sam pod navodnike zato sto ipak nista nije dokazano, zar ne?

Sam si rekao "...svih vecih...".
Ja bih u vece ubrojao, a imam i dosta argumenata da branim to sto ih svrstavam u vece, npr. verat i infosky. Ako pretpostavimo da ni jedni ni drugi to nisu uradili (posto imaju anti spam politiku), znaci da si ih bespotrebno ocrnio, zar ne?
[ broker @ 07.02.2003. 15:22 ] @
Nemam daljih komentara. Razumem tvoju znatizelju ali ti ne mogu izaci u susret.

Najbolji nacin da kroisnici saznaju kakvo je stanje sa njihovim provajderom je
da pricaju o svojim iskustvima.

Pretpsotavljam da si primetio da ja o svojim iskustvima pricam, doduse samo ako si bio brz posto takve poruke cesto budu obrisane ubrzo posto ih napisem.