[ cikaKosta @ 10.07.2006. 01:31 ] @
Zanima me da li postoji mogucnost da sharingujem bilo koji folder na hdd-u na kom se nalazi 10.4 i pod njim radi vpc sa 98-om ( da ga 98 vidi)???
[ hulja @ 10.07.2006. 06:45 ] @
da sharingujes? nema sanse :)
iz mog iskustva sa virtual pc izmedju host masine (znaci operativnog sistema na kome sedis) i virtualne masine mozes prebacivati dokumenta sa drag and drop procedurom izmedju 2 desktopa.
virtual pc takodje moze iskoristiti tvoju pravu konekciju ka internetu.
pogledaj u opcijama sigurno se moze podesiti.
[ hulja @ 10.07.2006. 07:25 ] @
pre nego sto krenes da trazis opcije pod virtual pc moraces na os x da ukljucis windows sharing pod system pref. sharing
ako imas intel mac masinu mnogo brza opcija je parallels, vrlo dobre ocene je dobio za virtualizaciju cak u setup-u nudi opcije koje trazis.
naravno pod intel mac-om imas i boot camp opciju da stvarno boot-ujes u drugi sistem ali tada definitivno neces moci da pristupis os x particijama.
[ cikaKosta @ 10.07.2006. 09:23 ] @
Ma nije mi bas potreban d'n'd,neka postoji jedan jedini folder koji ce 98 da vidi,a zbunilo me to shto u preff za vpc stoji shared folder settings opcija ali je "siva" tj, ne moze se aktivirati...btw nemam intel mac...josh uvek...
a vidim da cu izgleda jedino moci da radim sa externim hdd-om,i to na usb,jer velichanstveni 98 ne vidi ni fw...
[ henrik @ 10.07.2006. 10:21 ] @
To sam i ja primetio na VPC 7. Postoji opcija koja je zasivljena i nema boga da se aktivira, bar ja nisam provalio.
[ madamov @ 10.07.2006. 10:39 ] @
Citat:
Ma nije mi bas potreban d'n'd,neka postoji jedan jedini folder koji ce 98 da vidi,a zbunilo me to shto u preff za vpc stoji shared folder settings opcija ali je "siva" tj, ne moze se aktivirati...btw nemam intel mac...josh uvek...

VPC može da vidi mountovane diskove u Mac OS X-u bez problema, tj. vidi ih kao mrežne diskove, ako je to ono što ti treba. Ovo što hulja drag and drop pominje je samo dodatna pogodnost toga. A opcija ti je zasivljena verovatno zato što nisi instalirao VPC Additions, bez njih ne možeš da koristiš "sharing" te vrste. I ne, ne moraš da uključuješ Windows sharing jer je tako VPC radio i na OS 9, a za njega nismo imali to kao opciju u sistemu.

A VPC Additions bi trebalo da možeš da instaliraš uz pomoć jedne od opcija u meniju koji će ti se pojaviti kada klikneš na jednu od ikona u donjem delu VPC prozora kada ti je startovan Windows, tamo gde su ikone za USB, Ethernet i ostalo.
[ madamov @ 10.07.2006. 10:41 ] @
Citat:
To sam i ja primetio na VPC 7. Postoji opcija koja je zasivljena i nema boga da se aktivira, bar ja nisam provalio.

Jesi li instalirao VPC Additions? Nisam nikada instalirao VPC 7 jer posedujem original VPC 6 sa sve instalacijom Windows 2000, kod njega je to na onom mestu koje sam opisao u prethodnoj poruci. A VPC additions je obično disk image u ISO formatu koji se nađe u nekim extras folderima.
[ henrik @ 10.07.2006. 11:35 ] @
Citat:
madamov: Jesi li instalirao VPC Additions? Nisam nikada instalirao VPC 7 jer posedujem original VPC 6 sa sve instalacijom Windows 2000, kod njega je to na onom mestu koje sam opisao u prethodnoj poruci. A VPC additions je obično disk image u ISO formatu koji se nađe u nekim extras folderima.


Skinuo sam VPC sa makine pošto sam pronašao DosBox koji mi je rešio probleme :), pa bih te zamolio da mi kažeš šta se sve konkretno nalazi u VPC Additions.
[ madamov @ 10.07.2006. 11:57 ] @
Sad si me zatekao, moraću i ja da ga nanovo instaliram da bi video šta sve ima. Ukratko, VPC Additions je disk imidž sa softverom koji se instalira u Windows i dodaje razne mogućnosti od kojih je jedna deljenje Mac diskova unutar Windowsa.
[ madamov @ 10.07.2006. 12:20 ] @
Imate sreće, setio sam se da na eksternom disku imam instaliran VPC od ranije. B)

Elem, evo gde se nalazi opcija za instaliranje VPC Additions:
[img][att_url][/img]
[ madamov @ 10.07.2006. 12:22 ] @
Onda u preferencama za taj "PC", dakle ne u preferencama samog VPC-a, već u preferencama za tačno određeni PC podesite sharing foldera sa Macom:
[img][att_url][/img]

Kao što vidite, možete da dodelite samo neke foldere da budu deljeni između Maca i PC-a, a možete da dodelite da PC automatski vidi mountovane diskove po Macom.
[ madamov @ 10.07.2006. 12:25 ] @
Na primer, ako se odabere kao što sam u prethodnoj poruci prikazao da se automatski vide mountovani lokalni diskovi, onda se dobije ovako nešto kada otvorite "My Computer" u Windowsu:
[img][att_url][/img]

Na primer, ovde se vide dve particije sa diska mog laptopa (jaguar i Panzer) i četiri particije sa eksternog diska povezanog preko FireWirea.
[ henrik @ 10.07.2006. 12:34 ] @
Citat:
Onda u preferencama za taj "PC", dakle ne u preferencama samog VPC-a, već u preferencama za tačno određeni PC podesite sharing foldera sa Macom


Ček sad, to je posle instaliranja VPC additions? Pošto sam ja baš bio označio taj jedini PC koji sam podigao, i opet je bilo nedostupno.
[ madamov @ 10.07.2006. 12:59 ] @
Da, posle instaliranja VPC additionsa, pre toga je zasivljeno.
[ MacOS @ 10.07.2006. 14:32 ] @
Citat:
Sad si me zatekao, moraću i ja da ga nanovo instaliram da bi
video šta sve ima. Ukratko, VPC Additions je disk imidž sa softverom
koji se instalira u Windows i dodaje razne mogućnosti od kojih je
jedna deljenje Mac diskova unutar Windowsa.


Nema potrebe, imam ja. Opcija se nalazi u meniju PC ili može da se
klikne na flopi ikonu u donjem delu ekrana. A beše, Command + M da za
full screen mode ako si u njemu a ne u prozoru. Čak i ako se ne
podigne odmah, bilo kada možeš da izabereš komandu za Folder
sharing a onda samo sačekaš par sekundi da Win prepozna kao disk.
Inače, fajl je u Resources folderu (VMAdditions013227.iso) i kao što
Miki reče možeš i ručno da ga instaliraš. Da li je već bio
instaliran, možeš da vidiš u samom Win-u kad odeš na Add/Remove
programs.
[ madamov @ 10.07.2006. 14:37 ] @
Citat:
Nema potrebe, imam ja.

Zakasnio si, već sam iskopao. B)
[ MacOS @ 10.07.2006. 15:10 ] @
Citat:
Zakasnio si, već sam iskopao. B)


Ma da, čitaš na webu. :) Ali, samo smo delimično u pravu.
cikaKosta nije rekao koji je VPC u pitanju. Komanda iz 6ce koju si
pokazao u donjem delu ekrana u 7ci ne postoji, sad je tu CPU usage.
Ja sam pogrešio kad sam rekao da se klikne na flopi al dobro, makar i
dalje postoji opcija u meniju. :)

P.S. Ako baš nekom treba win a ciljani programi mogu da rade pod
95com onda je i instalirajte. Razlika u brzini je očigledna. Jeste da
se VPC7 buni i ne uspeva da odradi Additions ali sharing ipak radi.
[ MacOS @ 10.07.2006. 15:18 ] @
Citat:
pa bih te zamolio da mi ka�e� �ta se sve konkretno nalazi u
VPC Additions.


Mouse device integration
Shared folders
Performance enhancement
Drag-and-drop operations
Time synchronization
Dock application support
[ madamov @ 10.07.2006. 15:26 ] @
Citat:
Komanda iz 6ce koju si pokazao u donjem delu ekrana u 7ci ne postoji, sad je tu CPU usage. Ja sam pogrešio kad sam rekao da se klikne na flopi al dobro, makar i dalje postoji opcija u meniju. :)

Kao što rekoh, nisam nikada instalirao sedmicu, dosta mi je ova šestica sa Windows 2000. Znači, opciju su pomerili u meni, ako sam dobro shvatio?
Citat:
Razlika u brzini je očigledna. Jeste da se VPC7 buni i ne uspeva da odradi Additions ali sharing ipak radi.

Zato i držim 2000-arku umesto XP-a, a ona je minimum ispod kojeg zbog 4D-a ne smem da idem. Čekaj, shared folders radi bez instalacije additionsa, jesam li dobro ukapirao?
[ henrik @ 10.07.2006. 15:32 ] @
Citat:
madamov:
Čekaj, shared folders radi bez instalacije additionsa, jesam li dobro ukapirao?


Meni ne, kao što rekoh.
[ MacOS @ 10.07.2006. 15:51 ] @
Citat:
Čekaj, shared folders radi bez instalacije additionsa, jesam
li dobro ukapirao?


Ne, pričam za 95cu (VPC sam po prvom dizanju odradi additions za 2000/
XP). U 7ci su svuda naglasili da ne podržava 95/98 ali ipak radi sa
njima. Problem sa 95com je što se nešto buni ali ipak instalira a
posle radi i shared folders.
[ cikaKosta @ 10.07.2006. 17:15 ] @
Meni je skroz chudno ali,prvo,sredio sam sve kako je Miki vec objasnio pa hvala....e sad,imam vpc 6 sa 2000 koji je vec na njemu,ali kako znam da se 2000 i na pc-u vuche ko sl...meni logichnije reshenje je iz prva bilo 98 je li....I sve je tako lepo sporo ishlo (kad kazem sporo,mislim sporo do bola,ko da imam 486 a ne ppc 700...)dok mi ne pade na pamet da stavim 2000 koja je vec na vpc disku,i odjednom je sve poletelo,ali bukvalno!Ne znam o chemu se radi,ali je meni za instalaciju 98 trebalo oko sat i po....a 2000 sad radi ko zmaj...i naravno irda,kao i sharing,tako da se zahvaljujem svima na odgovorima...
[ madamov @ 10.07.2006. 19:12 ] @
Citat:
I sve je tako lepo sporo ishlo (kad kazem sporo,mislim sporo do bola,ko da imam 486 a ne ppc 700...)

Instalacija je išla sporo ili se sam Windows 98 vukao?
[ cikaKosta @ 10.07.2006. 23:34 ] @
Pa instalacija je isla bas sporo (oko sat i po) a i sam 98 je radio katastrofalno sporo,ali sam provalio sta je dovelo do ubrzanja-aditions.Od kako sam njih instalirao sve je radilo mnogo lepshe.
[ madamov @ 11.07.2006. 10:24 ] @
Instalacija inače ide sporo, pogotovo na VPC, a dodatni razlog je što su VPC diskovi po defaultu "dinamički" tj. smanjuju se i povećavaju po potrebi (mislim da negde ima opcija da se to isključi). E, sad, kako su VPC additions ubrzali stvar, nemam pojma.
[ henrik @ 11.07.2006. 10:57 ] @
Citat:
madamov: Instalacija inače ide sporo, pogotovo na VPC, a dodatni razlog je što su VPC diskovi po defaultu "dinamički" tj. smanjuju se i povećavaju po potrebi (mislim da negde ima opcija da se to isključi). E, sad, kako su VPC additions ubrzali stvar, nemam pojma.


Pri pravljenju novog virtualnog diska ima izbor da li da bude dinamički ili statički.
[ madamov @ 11.07.2006. 12:03 ] @
Citat:
Pri pravljenju novog virtualnog diska ima izbor da li da bude dinamički ili statički.

Da, tu je ta opcija, samo se ne sećam da li može kasnije da se menja.
[ cikaKosta @ 11.07.2006. 22:26 ] @
Chek,jel moze neko da mi kaze ko ima iskustva oko vpc-a i 2000 sta sve trebam da poiskljucujem u winu,i da li ce win raditi brze ako stavim staticke diskove?

Btv,i dalje mi nije jasno kako mi brze radi 2000 od 98,i to ne malo brze nego se to bas oseti kad je par programa ukljucheno...mada to i nisu neki jaki programi (total commander,irda transver,i mozda jos program ili 2).98 se bash vuche ali stvarno iritirajuce da cekam 20 sekundi da mi otvori prozor win explorera,a to je bash bruka...) I kako ce po ovoj mojoj "logici" raditi XP pod vpc-om?
Koristim vpc6,da li je 7 brzi ili sporiji?
[ madamov @ 12.07.2006. 09:58 ] @
Citat:
da li ce win raditi brze ako stavim staticke diskove?

Hoće, bar je moje iskustvo takvo, ali odavno nisam koristio VPC, nisam ga čak ni startovao preko godinu dana do onog pre neki dan.
Citat:
I kako ce po ovoj mojoj "logici" raditi XP pod vpc-om?

Definitivno sporije od 2000, provereno u praksi, a pored toga ti uzme mnogo više mesta na disku bez preke potrebe. Za Win98 ne znam što ti se vuče, a VPC 7 nisam nikada instalirao.
[ MacOS @ 12.07.2006. 14:29 ] @
Citat:
Chek,jel moze neko da mi kaze ko ima iskustva oko vpc-a i 2000 sta sve trebam da poiskljucujem u winu,i da li ce win raditi brze ako stavim staticke diskove?

Radiće brže sa statičkim diskom. Sa http://www.elitesecurity.org/poruka/fajluzporuku/1162667 skini xls fajl pa vidi šta sve možeš da ubiješ u winu da bi radio brže.

Citat:
Btv,i dalje mi nije jasno kako mi brze radi 2000 od 98,i to ne malo brze nego se to bas oseti kad je par programa ukljucheno

98ca se vukla i na pisiju pa nemoj mnogo da kukaš. 2000ka je mnogo bolji sistem.

Citat:
Koristim vpc6,da li je 7 brzi ili sporiji?

Ostavi 6cu. Komp ti je duplo sporiji od mog a ja kukam na brzinu 7ce. Trenutno mi treba samo za SubRip pa je trpim, čekam da reinstaliram komp pa ću da vratim 6cu sa 95com.

Update by madamov: popravljen link

[Ovu poruku je menjao madamov dana 12.07.2006. u 16:23 GMT+1]
[ cikaKosta @ 12.07.2006. 22:57 ] @
Pa nemam xp,a na 2000 ne znam da poiskljuchujem servise,jer ona fora sa msconfig ne radi,kako se to radi i da li uopshte mogu da se gase tako servisi u 2000?
Nije pitanje za ovaj forum,al na es-u ne nadjoh nishta shto se toga tiche?
[ cikaKosta @ 13.07.2006. 00:42 ] @
Hm,upravo gledam,pa na 2000 i ne postoji msconfig program... ,al sam zato iskopao msconfig sa xp-a,tako da sam pogasio silu servisa i radi brze,koliko toliko...samo jos da mi kaze neko gde se tachno nalazi opcija za statichke diskove,jer je ne nadjoh,pa chak ni kad se pravi novi vd.
[ madamov @ 08.08.2006. 13:52 ] @
Da ne pišem ponovo: http://www.macserbia.org/index...k=view&id=117&Itemid=2

Što će reći, kada pređete na Intel Maca nećete morati više da se mučite sa ovim problemima o kojima smo u ovoj temi diskutovali.

BTW, sledeća verzija Officea za Mac neće imati podršku za VBA.