[ Stator @ 11.07.2006. 10:22 ] @
Instalirao sam FreeBSD na Intel Tualatin 1.2 GHz i 512 ram-a

Code:

[root@void ~]# uname -a
FreeBSD void.b70.bg.wi 6.1-RELEASE FreeBSD 6.1-RELEASE #0: Sun May  7 04:32:43 UTC 2006     [email protected]:/usr/obj/usr/src/sys/GENERIC  i386


1. El moze neko da mi predlozi neke GCC optimizacije za make.conf. Ne znam da je ista sintaksa kao i kod Gentoo-a koji isto koritsi taj faijl. Ono netrebaju mi neke mnogo agresivne oprimizacije neke prosecne -O2

2. Instalirao sam VNP server na njega prema ovome upuctvu
http://linux-bsd-central.com/index.php/content/view/8/
I mogu da se nakacim na nejga sa drugog subnet-a ali ne dobijam onda dns i gateway od njega. Da malo objasnim, samo taj FreeBSD ima pravo da ide na net i treba da se korisnici kace na njega preko vpn-a i onda i oni da imaju full pritup net-u. Imali neko ideju sta sam lose konfigurisao

3. El moguce nekako da instaliram neki paket i da otkucam npr (lupam komandu) "ports install squid" ili neki drugi paket i onda on da ga svuce i kompalira kao kod gentoo-a sa "emerge squid". da ne moram da idem cd /usr/ports/www/squid pa onda da kuckam make install.
[ vladared @ 11.07.2006. 11:58 ] @
3. pkg_add -r squid
[ Stator @ 11.07.2006. 17:03 ] @
pkg_add -r instalira vec prekompalirane pakete, ja sam ciljao na nesto da ih sam kompaliram
[ random @ 11.07.2006. 20:09 ] @
1) -O2 -pipe. Ja ne bih išao mnogo agresivnije od toga sa GCC-om na FreeBSD-u. Zapravo sad najviše volim da ostavim default CFLAGS, jer sam imao neprijatna iskustva sa stabilnošću nekih programa pri agresivnim optimizacijama. Ne zaboravi da podesiš CPUTYPE promenljivu.

3) Prvo i pre svega instaliraj portupgrade (# cd /usr/ports/sysutils/portupgrade && make install clean). Zatim koristiš # portinstall squid (bio si blizu ;o)) za instalaciju, # portupgrade -R squid za upgrade (pogledaj man stranice...)
[ Stator @ 12.07.2006. 08:03 ] @
E 'fala bas mi je to trebalo.

Malo mi je cudan izbor paketa za ovaj FreeBSD ocekivao sam bash a dobio sh kao default shell. Mislim jeste jedna komanda za prebacivanja u bash ali opet ne vidim zasto bi neko koristio sh sem iz mozda emotivnih razloga.
[ random @ 12.07.2006. 11:31 ] @
Ash je mali (nema bloat-a), jednostavan, bug-free i radi posao. A svaki admin će ionako prvo da instalira svoj omiljeni shell, bilo da je to tcsh, bash, zsh ili neki četvrti. csh i sh se održavaju kao deo core sistema u FreeBSD-ju (sh se koristi kao standardni shell za init i rc skripte, recimo), a shellovi sa naprednim mogućnostima za interaktivni rad su dostupni preko portova, što je sasvim ok koncept. Meni recimo smeta običaj Linux distribucija da /bin/sh bude simbolički link na /bin/bash.

Možemo isto tako da se zapitamo zašto bi default shell bio baš bash? Zašto ne zsh? Ili ako već koristimo BSD, zašto ne tcsh (csh je tradicionalno bio standardni shell na BSD sistemima)?
[ random @ 12.07.2006. 11:39 ] @
Ili ukratko: bash je napisan za GNU projekat, i logično je da bude default na GNU sistemima. BSD nije GNU sistem, ima sopstveno nasleđe i sopstveni softver. Licenciranje je takođe važno pitanje -- GNU softver je deo core FreeBSD sistema samo tamo gde je to zaista neophodno.
[ bojan_bozovic @ 12.07.2006. 19:35 ] @
@Stator

Zato sto ti je bash default shell samo na GNU GPL sistemima, na solarisu, BSD, bilo kom drugom unixu nece biti. Ustvari, ne mora biti ni na GNU GPL sistemima, bas mi pade na pamet da napravim LFS uz BSD userland.

@random

Hteo si da kazes da GNU GPL programi nisu deo FreeBSD jezgra? ;-) BTW, u NetBSD ti je default shell csh:

Code:

erika: {1} (find / -name "csh" > stdout) > & /dev/null ; cat stdout; rm stdout
/bin/csh
/rescue/csh
erika: {2} uname -a
NetBSD erika 3.0 NetBSD 3.0 (GENERIC) #0: Mon Dec 19 01:04:02 UTC 2005  [email protected]:/home/builds/ab/netbsd-3-0-RELEASE/i386/200512182024Z-obj/home/builds/ab/netbsd-3-0-RELEASE/src/sys/arch/i386/compile/GENERIC i386
erika: {3}


svakako ima i pdksh, sh i usr/pkg/bin/bash, pa biraj. Uostalom, svako ce prvo podesiti shell na ono sto mu odgovara.
[ random @ 13.07.2006. 05:03 ] @
Citat:
bojan_bozovic: Hteo si da kazes da GNU GPL programi nisu deo FreeBSD jezgra? ;-)


Nisam hteo to da kažem, jer neki GNU GPL programi jesu deo osnovne FreeBSD distribucije -- gcc, binutils, gdb, gperf, bc, dc, cvs, rcs, diff, patch, grep, sort, tar, cpio, gzip, man, groff, texinfo i još neki. Rekao sam upravo ono što sam hteo da kažem, i ponoviću:

Citat:
GNU softver je deo core FreeBSD sistema samo tamo gde je to zaista neophodno.
[ random @ 13.07.2006. 05:15 ] @
Citat:
bojan_bozovic:
Code:

erika: {1} (find / -name "csh" > stdout) > & /dev/null ; cat stdout; rm stdout



Ovo ti je bespotrebno komplikovanje (a pritom sadrži i jedan suvišan razmak zbog koga neće ni raditi). Elem, u shellu postoji poseban operator za redirekciju stderr-a, i piše se 2>. S tim u vidu, kucaš jednostavno:

Code:
erika: {1} find / -name csh 2>/dev/null


bez pravljenja i brisanja fajla na disku, i bez startovanja još jednog shell procesa. Rezultat je, naravno, potpuno isti ;o).
[ Stator @ 13.07.2006. 19:27 ] @
E el moze neko da mi objasni zasto ovo radi
Code:

[root@void /]# cd /usr/ports/www/apache22/
[root@void /usr/ports/www/apache22]# make install clean


a ovo ne

Code:

[root@void /]# portinstall apache22
** No such installed package or port: apache22


el nekako portinstall drugacije obelezava pakete od "standardne" metode?
[ bojan_bozovic @ 14.07.2006. 18:33 ] @
@random

To je za sh koji ne koristim, a gore za csh. U csh mora ko gore da se spawnuje podshell jer > & redirektuje i stderr i stdout, a ne moze posebno stderr da se redirektuje.
edit: typo.

[Ovu poruku je menjao bojan_bozovic dana 14.07.2006. u 19:48 GMT+1]
[ random @ 15.07.2006. 03:16 ] @
@Stator: probaj recimo portinstall www/apache22 ili portinstall apache-2.2.2 ili portinstall 'apache-2.2.*'. Vidi man 1 pkg_glob za detalje. Obrati pažnju takođe na promenljivu PORTNAME.

@bojan_bozovic: da da, sad tek vidim da je csh u pitanju, u pravu si, sorry.