[ Aleksandar Marković @ 12.07.2006. 17:20 ] @
Mnoge zemlje u svetu počinju da otkrivaju energiju vetra i njene pre svega ekološke prednosti, ali i zbog viske cene nafte što podstiče interesovanje za alternativne energetske izvore. Tokom 2005. instalisana snaga eolskih elektrana u svetu uvećana je za oko 11.300 megavata i dostigla ukupno 59.000 MW (59 gigavata-GW), saopštilo je Svetsko udruženje za energiju vetra (WWEA) sa sedištem u Bonu. Evropske zemlje imaju najveći broj eolskih elektrana čija instalisana snaga dostiže 40,9 GW ili 69 odsto ukupne svetske. Slede dve Amerike (SAD, Kanada, Meksiko) s nešto manje od 10 GW i Azija sa 7,02 GW, prenela je agencija DPA.

Po eolskim kapacitetima najviše zaostaje australijsko-pacifički region s eolskim elektrana snage svega 572 MW krajem 2005. i Afrika s 252 MW, pokazuju podaci WWEA. Lider i u Evropi i u svetu je Nemačka s eolskim parkovima kapaciteta 18,43 gigavata, a sledi Španija s oko 10 GW. SAD su krajem prošle godine bile na trećem mestu s instalisanom snagom od 9,15 GW. I WWEA i briselski Globalni savet za energiju vetra (GWEC) su uvereni da sektoru eolske energije predstoji snažan rast, s tim što se veliki deo ekspanzije ne očekuje samo u Evropi, već i u Aziji, iz više razloga.

Ekspereti tih organizacija tvrde da što je nafta skuplja, struja dobijena od energije vetra postaje sve konkurentnija, a zemlje koje nastoje da ispune zahteve sporazuma iz Kjota o smanjenju emisije štetnih gasova, takođe, razmatraju eolsku energiju kao pogodnu alternativu. Osim toga, razvoj tehnologije omogućiće da se proizvede više električne energije sa već postojećih lokacija, kako kopnenih, tako i priobalnih kojih je sve više. I konačno, ono što mnogi uviđaju jeste da razvoj energije vetra podrazumeva i nova radna mesta - u svetu u tom sektoru sada ima 235.000 zaposlenih - kao i privrednu aktivnost jer je vrednost nove opreme instalirane u eolska postrojenja prošle godine dostigla 14 milijardi dolara, pokazuju podaci dveju organizacija.

"Energija vetra danas je ne samo alternativna opcija za dobijanje električne energije na održiv i pristupačan način, već je u nekoliko zemalja postala jedan od stubova energetskog sistema", ocenio je predsednik WWEA Anil Kane, komentarišući podatke za 2005. Isrtičući da je 48 vlada donelo zakone i propise za podsticanje razvoja obnovljivih izvora energije, Artorus Zervos iz GWEC je kazao da celokupna slika potvrđuje da je ispravan politički stav od presudnog značaja za održanje rasta energije vetra širom sveta i za otvaranje novih tržišta.

Prema procenama WWEA, ukupna instalisana snaga eolskih elektrana u svetu do 2010. biće udrostručena na oko 120.000 megavata, s tim što je Evropa već praktično ispunila predviđen plan za tu godinu jer poseduje kapacitete od oko 40.000 megavata. Veliki korak napred načinjen je i u drugim zemljama, posebno Indiji koja je prošle godine povećala snagu eolskih elektrana čak 48 odsto na 4.430 MW i dospela na četvrto mesto u svetu pretekavši Dansku. Procenjuje se da indijski sektor eolske energije ima potencijal od čak 100.000 MW, skoro 25 puta vise od sadašnjeg.

U SAD se takođe beleži snažan rast energije vetra pogotovo posle podrške koju je američki predsednik Džordž Buša u januaru dao alternativnim izvorima energije. Protekle godine kapacitet eolskih parkova u SAD povećan je za 36 odsto na 9,15 gigavata što je dovoljno da podmiri potrebe 2,3 miliona domova, pokazuju podaci Američkog udruženja energije vetra.

Zorica Marjanović
[ Aleksandar Marković @ 26.07.2006. 21:07 ] @

Dalas - Dugo poznat kao vodeći proizvođač nafte i gasa, Teksas je osvojio novu energetsku medalju time što je postao prvak SAD u proizvodnji električne energije snagom vetra. Kapacitet Teksasa sada je 2.370 megavata što je dovoljno da se 600.000 kuća srednje veličine snabdeva strujom cele godine, saopštilo je Američko udruženje za energiju vetra. Time je Teksas prestigao Kaliforniju, vodeću u SAD od 1981. godine. Kalifornija ima 2.323 megavata, dok je ukupan kapacitet svih američkih država za proizvodnju struje snagom vetra 9.971 megavat. Tokom ove godine, Teksas je dodao 375 megavata, ili 46 odsto od ukupno 822 megavata novih kapaciteta uključenih u mrežu širom SAD. Prošle godine, produkcija struje iz vetra porasla je za 35 odsto, ali nije postignut cilj od 2.500 megavata. Udruženje za vetar veruje da će do kraja ove godine biti dodato čak 3.000 megavata širom SAD. Procenjuje se da će u razvoj proizvodnje struje od vetra u Teksasu ove godine biti uloženo dve milijarde dolara, a oko 4,5 milijarde u ostalim državama. Ali, pred energijom vetra je još dugačak put da postane značajan, a ne alternativni izvor. Sada čini oko jedan procenat američke električne struje.

Beta-AP
[ Aleksandar Marković @ 18.08.2006. 18:27 ] @
Vlasti Los Anđelesa odlučile su da iz budžeta grada izdvoje 230 miliona dolara za kupovinu električne energije proizvedene vetrenjačama. Grad je o isporuci tog vida energije potpisao sporazum sa komapnijom Pleasant Valley Wind Energy Center iz Vajominga. Gradonačelnik Los Anđelesa Antonio Villaraigosa predložio je da 20 procenata električne energije koju taj grad bude koristio 2010. godine, potiče iz obnovljivih izvora kakav je vetar. Najveći deo električne energije kojom se sada snabdeva Los Anđeles, grad od gotovo četiri miliona stanovnika, proizvodi se u termoelektranama.

http://www.ktvu.com/globalwarming/9374822/detail.html
[ Aleksandar Marković @ 23.08.2006. 20:27 ] @
Meksički proizvođač cementa Cemex je od državne komisije za nadzor u sektoru energetike dobio dozvolu za izgradnju eolske elektrane u južnom Meksiku. Kako je saopštila komisija, dozvola se odnosi na izgradnju elektrane od najviše 300 eolskih generatora sa ukupnom instalisanom snagom od 250 megavata i procenjenom godišnjom proizvodnjom električne energije od 876 gigavat-časova.

Očekuje se da radovi na izgradnji elektrane budu započeti tokom trećeg tromesečja 2008, a postrojenje bi trebalo da bude pušteno u rad do sredine 2010. godine. Kompanija Cemex je odbila da komentariše projekat izgradnje eolske elektrane, koji bi bio drugi ove vrste za tog proizvođača cementa, realizovan u skladu sa zakonom koji omogućava privatnim kompanijama da proizvode električnu energiju za pokrivanje sopstvenih potreba.

Prenos i distribucija elektricne energije su u Meksiku rezervisani za državna preduzeća. Najveći deo zemlje strujom snabdeva državna kompanija Comision Federal de Electricidad, koja poseduje postrojenja za proizvodnju eolske energije sa instalisanom snagom od samo dva megavata, što je manje od 0,1 odsto ukupne instalisane snage meksičkih elektrana.

http://www.chron.com/disp/story.mpl/ap/fn/4133651.html
[ Aleksandar Marković @ 21.09.2006. 10:32 ] @
Iz vjetra bi se do 2030. moglo generirati gotovo 30 posto svjetske električne energije, a njegova uporaba raste brže od uporabe bilo kojeg drugog čistog izvora energije, objavili su Globalno vijeće za energiju vjetra (GWEC) i organizacija za zaštitu okoliša Greenpeace.

"Na dobrim lokacijama vjetar može po trošku konkurirati korištenju ugljena i plina u proizvodnji struje", navodi se u studiji tih dviju grupacija.

Kako se nadalje navodi u toj studiji, u globalnom preusmjeravanju s fosilnih goriva na obnovljive izvore energije, korištenje energije vjetra, koji je trenutno zaslužan za 0,8 posto svjetske opskrbe električnom energijom, raste brže od drugih obnovljivih izvora energije, kao što su solarni i geotermalni izvori te morske struje.

"Energija vjetra mogla bi zadovoljavati čak 29 posto svjetskih potreba za električnom energijom do 2030. pod uvjetom da postoji politička volja promicanja razvoja njegove uporabe u velikim razmjerima u kombinaciji s dalekosežnim mjerama učinkovitijeg korištenja energije", ističe se u tom istraživanju.

GWEC predstavlja 1.500 kompanija i drugih grupacija u više od 50 zemalja, među kojima su i General Electric, Shell, Vestas i Siemens.

Zbog visokih cijena nafte i zabrinutosti izazvanih globalnim zagrijavanjem, koje se uvelike pripisuje izgaranju fosilnih goriva u elektranama, tvornicama i automobilima, mnoge se zemlje sve više okreću čistim izvorima energije.

Vjetar je najatraktivniji alternativni izvor energije obzirom da je besplatan i da ga ima u svim zemljama, navodi se nadalje u tom izvješću, koje će biti objavljeno na konferenciji u Adelaideu. Korištenje solarnih izvora, primjerice, nema perspektivu u arktičkim zemljama po zimi.

Zemlje koje se za sada u najvećoj mjeri koriste energijom vjetra su Njemačka, Španjolska, Sjedinjene Države, Indija i Danska. (H)

jutarnji.hr
[ srdjan_e @ 11.04.2011. 16:54 ] @
U tutinskom selu Leskova, u Srbiji počela sa radom prva vetrenjača. Snaga ove vetrenjače je 600 kW.
Da li je to početak "čistije" Srbije ili nešto drugo?

Izvor: http://www.alterenergija.com/?p=631

[ srdjan_e @ 12.04.2011. 18:24 ] @
"Da bi dobili dozvolu za izgradnju vetroparkova za proizvodnju struje, vrednih 1,5 milijardi evra, investitori u Srbiji godinu dana broje ptice i slepe miševe kako bi bili sigurni da im izgradnjom ne ugrožavaju stanište ili put migracije."(http://www.alterenergija.com/?p=640)

Taman sve ide kako treba, kad ono sada problem ptice i slepi miševi. To jeste jedna od mana vetrenjača. Pored toga, značajni nedostatak je i buka koju stvara vetrenjača.