[ nesamag @ 15.01.2003. 00:01 ] @
Go! X: Razbijanje zaštite programa i njegovo nelegalno korišćenje je kažnjivo po zakonu o autorkim pravima. Razmislite i koristite GPL'ed software...

Dugo vec radim u ASP-u i tu nemam nikakvih nerazjasnjenih stvari ali bih definitivno da predjem na PHP. Kupio sam neki P1 na 166 sa 96 MB rama i planiram da "podignem " Linux na toj masini i da mi sluzi kao server( sve 60 eura). Ova makina na kojoj radim bi bila povezana mreznim karticama i to je to. Moze li neko da mi da savet da li je ovo u redu ili je bolje sve raditi na jednom kompu. I jos nesto. Koja je razlika izmedju PHP i PHP3.

Hvala svim ljudima dobre volje.

[Ovu poruku je menjao Go! X dana 15.01.2003. u 16:21 GMT]
[ bluesman @ 15.01.2003. 00:15 ] @
Znas sta? Kako ces da radis na kom racunaru i kako ce biti povezani to je samo tvoj izbor, znaci namesti kako tebi odgovara. Ja sam instalirao XP na jednoj particiji samo zbog IIS i ASP (kada mi zatreba) a na boot particiji mi je Win2k/Apache/mySQL/PHP. Sve to radi bez problema. Naravno, postoji nekoliko PHP funkcija koje ne rade na Win (neko moze reci da su nebitne, ali kada ti bas to zatreba onda je itekako bitno), ali isto tako postoji i nekoliko klasa koje su napisane samo za Win (COM...).

Razlika izmedju php i php3 je u verziji. php3 je ekstenzija za php skriptove pisane za verziju 3. Odnosno, da ne tupim, kada je izasla verzija 3 onda su se "mislioci" dosetili da i ekstenziju promene u php3 da bi je oznacili da je pisana za tu verziju. Posle verzije 4 vratili su se na staru ekstenziju php. Naci ces negde i .phtml ekstenziju ali to je depriciated.
Ti mozes da konfigurises da ti se potpuno identicno izvrsavaju php skriptovi sa ekstenzijom php, php3, phtml (ili cak da izmislis i svoju) ali moras da imas na umu da je to tvoj lokalni server i da kada iskopiras aplikaciju na neki komercijalni server nije ista konfiguracija pa ti verovatno nece raditi nista sto nije standardno. Savet: drzi se ekstenzije .php
[ nesamag @ 15.01.2003. 00:54 ] @
Nisam najbolje razumeo ovaj deo. Molim te pojasni mi.

a na boot particiji mi je Win2k/Apache/mySQL/PHP.

Hvala veliko
[ CONFIQ @ 15.01.2003. 00:57 ] @
Pa kolko sam ja shvatio,na jednoj particiji ima win2k sa mysql/php4 dok na drugoj particiji ima winXP sa ASP.net i onda na boot-u menja OS-eme....
[ -zombie- @ 15.01.2003. 02:16 ] @
ali da neko ne pomisli, ovo ne mora tako..

moze na istom (recimo w2k) da se drze i IIS sa asp, i Apache sa PHP, mysql, etc...

samo je problem sto ne mogu dva servera da rade istovremeno na istom portu.

znaci, ili se privremeno naizmenicno ukljucuju/iskljucuju apache i iis (apache default recimo, ako vise radite u njemu), ili jednostavnije koristite za iis drugi port, recimo 8001 ili sta god...
[ Goran Rakić @ 15.01.2003. 14:25 ] @
Ili u IIS ubaciš PHP, što bi trebalo da radi ali ja nikada nisam probao. Što se PHP tiče imaš manual pa sedi, čitaj i kodiraj...
[ bluesman @ 15.01.2003. 23:24 ] @
Ja sam probao PHP na IIS i sve radi ok, cak se i prilikom instalacije PHP (ako se skine instalaciona verzija sa www.php.net) sve automatski konfigurise, medjutim ima malo problema sa nekim globalnim varijablama i naravno funkcijama specificnim za apache. Onda nije radilo pola extensions, narocito GD... pa kome to nije neophodno, a radi dosta i ASP, mozda je i bolje tako.

Dok, totalno neshvatljivo, opcija konfigurisanja apache servera za PHP u toku instalacije ne postoji, pa mora rucno. I to rucno je jednostavno, edituju se 3 linije teksta i iskopira jedan file, ali mi je samim tim jos cudnije da nisu mogli da naprave da se i to odradi u toku instalacije.
[ nesamag @ 17.01.2003. 07:02 ] @
Php na IIS radi !!! E stvarno je super. Gd ne radi ali sam nasao GD library (http://www.boutell.com/gd/). Probacu ga kasnije jer sam se umorio od citanja i podesavanja. Imam skriptu PHP koja ubacuje u .dat fajl podatke sa forme, e sada, jos da to uradim to da ubacuje u MYSQL bazu i bice super. Mora li da se posebno skine MYSQL i Gde ?
Na http://www.php.net ima i neki dodatak( 5 mb) uz koji ide Apach, MYSql i td, vredi li to skinuti (skidam vec...) pa probati.
[ Goran Rakić @ 17.01.2003. 10:12 ] @
Na php.net sigurno nema takvog "dodatka"... Inače od GD-a ti treba samo dll koji edituješ u php.ini-ju, takođe isto uradiš i za mysql mada ja mislim da je to već ubačeno u sam php sa novim verzijama. mysql skini sa www.mysql.com ali to već nema veze za php-om... (Databases forum za instalaciju mysql-a)
[ nesamag @ 24.01.2003. 11:17 ] @
Na mojoj masini sam instalirao Win XP, MySQL server, PHP, Apache server i sve radi savrseno.Tri dana sam podesavao parametre. Zahvaljujuci ovim forumima i ljudima koji hoce i zele da pomognu sada radim u PHP-u.
Hvala svima