[ random @ 15.01.2003. 01:09 ] @
Kao što su mnogi među vama verovatno primetili, Apple je prošle nedelje otkrio projekat novog browsera za MacOS X, pod nazivom Safari. Safari će biti baziran na KHTML rendering endžinu, odnosno Konqueror browseru, delu KDE projekta.

Interesantan je ovaj članak na ZDNetu, koji ovih dana izaziva kontraverzne reakcije od strane poklonika Mozilla projekta, a bavi se pitanjem zašto Apple-ovi programeri nisu uzeli Gecko kao osnovu za novi browser. Autor članka citira nezvanične izjave Mozilla programera, koji su se navodno našli povređeni ovom odlukom, što je izazvalo brojna demantovanja i napušavanja na račun članka (Mike Shaver, Chris Blizzard, Chris Nelson).

Zanimljive su i diskusije na Slashdotu i Mozillazine-u.

Ja lično mislim da je Apple napravio loš izbor za osnovu novog browsera, jer, koliko god brz bio browser, niko ga neće koristiti dok ne bude većinu sajtova renderovao kako treba. Gecko je dosta "deblji" po pitanju količine koda, ali ipak trenutno predstavlja najrazvijeniji i naj-standards-compliant OpenSource browser engine koji se može naći.
[ MoHicAn @ 15.01.2003. 01:13 ] @
Realno glavni razlog im je bio broj linija koda sto dovodi do nekog zakljucka ... ( nije lako citati tolko tudjeg koda !!! )
[ random @ 15.01.2003. 01:43 ] @
Pa nije baš da nisu toliko upoznati sa Mozillinim kodom. Kako se vidi iz ovog emaila (u kome se Safari tim prilježno i duboooko uvlači u bulju Konqueror ekipi), Don Melton je radio na Mozilla projektu pre par godina, a u timu je i David Hyatt, autor Chimera projekta.
[ Mihailo @ 15.01.2003. 02:01 ] @
Krajnje sumnjivi razlozi. OK, KHTML ima manje koda ali toliko i zaostaje za Geckom. To je valjda jasno svakome ko je koristio Konqueror i Mozillu/Phoenix. Jedino ako gospoda nisu svršila na KHTML engine pa planiraju da ulože dobru lovu da doteraju browser na nivo konkurencije (IE), što mi baš onako smrdi, jer će im trebati dosta vremna za koje će IE da napreduje. A sa druge strane odbacivanje Gecko-a je šteta i za Mozilla projekat, koji je baš lepo krenuo u poslednje vreme...
[ Trunks @ 15.01.2003. 03:44 ] @
Šteta, baš.

Nadam se da će se nastaviti sa razvojom Chimere?
[ Merjadok @ 23.01.2003. 20:37 ] @
Čitam na na nekim news grupama da su ljudi nezadovoljni beta verzijom koja je mnogima stvarala (ozbiljne) probleme ...

[ broker @ 24.01.2003. 11:19 ] @
Bice da je momcima malo povredjena sujeta. :) Pa sta hoce? Da Mozzila ima monopol na OpenSource? Ljudi su verovatno dobro proucili sve opcije i odlucili se za onu koja im se cini najprikladnija. To je njihovo pravo. Da li su pogodili stvar pokazace trziste.

Za izjavu meseca treba uzeti ono "smrtno sam uvredjen" sto Apple nije izabrao Mozzilu... :)

Konqueror-a sam vrlo malo koristio tako da nemam neke utiske. Radio mi je posao. S druge strane, Mozzilu koristim stalno i znam mu bubice. U svakom slucaju IE u kombinaciji sa OE ostaje na tronu (prilicno su ceste situacije da moram da pokrenem IE da bih mogao normalno da odradim neku stvar). Mozzila u mnogim stvarima ne moze da se meri ni Netscape-u 3.xx
[ Ilic Igor @ 09.02.2008. 20:06 ] @
Da li je neko probao windows verziju safarija?
[ Ilic Igor @ 10.02.2008. 20:43 ] @
Da li je neko cuo da je izasla verzija za windows?
[ Stranger2 @ 23.02.2008. 22:13 ] @
verzija za windows je odavno izasla ali jos je u beta fazi http://www.apple.com/safari/download/
kada izadje finalna verzija verovatno ce vise ljudi cuti.