[ lemon @ 15.01.2003. 13:14 ] @
Ako mi neko moze objasniti da li se moze prepoznati obostrana asimptota ili se za svaku funkciju ona mora provjeravati.
[ anon315 @ 15.01.2003. 17:10 ] @
Postavi pitanje malo detaljnije, nije baš najjasnije. O kojoj asimptoti govoriš ? Vertikalnoj, horizontalnoj, kosoj ? Moraš svakako ispitati asimptote, šta misliš da ti se rodi ? A što se tiče, leve, desne i obostrane, to može da varira, daj neki konkretan primer, ili lepše formuliši pitanje.

Mozeš imati f-ju koja ima vertikalnu, horizontalnu sa desne, i kosu sa leve, na primer ... ima dosta kombinacija ...
[ lemon @ 16.01.2003. 11:23 ] @
OK.Evo konkretno jedna prilicno prosta funkcija.y=x*e "na" (-1\x+2) (nadam se da razumijes koja je funkcija u pitanju).Kaze se da ima kosu asimptotu y=x-1 koja je obostrana.E sad zasto je tu provjeravana obostranost a nije na nekoj drugoj funkciji koja takodje ima kosu asimptotu.
[ anon315 @ 16.01.2003. 23:23 ] @
Ok, nisam baš razumeo sve tvoje tokove misli, ali evo da probam da ti razjasnim, vrlo je prosto.

U pitanju je, znači, funkcija:



F-ja nije definisana samo u -2 u tu si verovatno uspešno ispitao limese ...

Ako ispitaš limese koji teze +, - beskonačno videćeš da i f-ja tezi beskonačnosti, dakle ne postoje horizontalne asimptote, zato moraš da ispituješ kose. (oblika y=ax+b). Ispitivanjem ovih limesa (pogledaj definiciju kose asimptote) nalazi se lako da je a=1, b=-1, znaci y=x-1. (za nalaženje b-a, najbolje je iskoristiti Maklorenov razvoj). I konačno, kosa je obostrana jer su a i b isti kada funkcija tezi i + i - beskonačno. Da si recimo dobio ovu kosu samo za slučaj +beskonačno, onda bi to bila desna kosa, ali pošto važi i za -beskonačno, onda je to obostrana ... Ne znam šta ti nije bilo jasno ? "Trik" u obostranosti je videti da li važi kada teži "levo" i "desno" u kraju domena ...

P.S. Gojko, sha je ovo sa texom ? Loše izgleda, šta si "drndao" ? :))
[ Gojko Vujovic @ 17.01.2003. 00:57 ] @
Ništa, povećali smo slova i ako su rekli da promenom u relativne veličine nećemo ništa povećavati, ipak su povećana na određenim rezolucijama jer su sada relativno velika u odnosu na rezoluciju. Ne, još je komplikovanije, da čak ne želim ni da pokušam da vam objasnim.

Tako da je sada tex došao "mali".

A ono tvoje rešenje sa boldovanjem nije proradilo, zamenio sam scriptu ali sa ovim parametrima loše generiše:

tex2im -r 100x100 -f png -z ...

Hajde probaj sa tim parametrima da dobiješ boldovan tex, ili izmeni parametre nekako pa reci kako si uspeo, sa onom tvojom izmenjenom verzijom tex2im-a.

Izvinjavam se što upadam ovako na ovoj temi, obrisaćemo ove poruke kad sredimo tex.

[ lemon @ 18.01.2003. 08:50 ] @
Ok.Zahvaljujem na pomoci.Pozdrav